ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Έξοδος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2002, 02:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβαζα την Παλαιά Διαθήκη στο http://www.evagelio.gr και φθάνοντας στην Έξοδο διάβασα πως ο Θεός είπε στον Μωησή πως Εκείνος θα σκήρυνε την καρδιά του Φαραώ για να μην αφήσει τους Εβραίους να φύγουν και να επακολουθήσουν οι Πληγές, συγκεκριμένα και αργότερα το αναφέρει 4 φορές ότι ο Θεός ο ίδιος σκλήρυνε την καρδιά του Φαραώ. Και ρωτάω εγώ, είναι δίκαιο και σωστό κάτι τέτοιο?

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2002, 02:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αργότερα μάλιστα αφού τους δίνει τις 10 εντολές του δίνει και άλλες όπως ότι αυτός που προσκυνάει άλλους θεούς πρέπει να εξολοθρεύεται. Έπειτα ο θεός δίνει υπόσχεση στον Μωυσή πως προκειμένου να πάει τους Εβραίους στο Ισραήλ θα θανατώσει τους 1)Αμορραίους 2)Χεταίους 3)Φερεζαίους 4)Χαναναίους 5)Ευαίους 6)Ιεβουσέους!!!!
Για να μην πως για τον Ιησού του Ναυή που σταμάτησε ο Θεός τον Ήλιο για να σφαγιαστούν οι αντίπαλοι μέχρι βρέφους.


Edited by - Wolffaced on 16/01/2003 17:33:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2003, 21:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπομονή Wolffaced, το θέμα σου είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά ο κόσμος ακόμα χωνεύει την γαλοπούλα .

Ας περιμένουμε. Εδώ περίμενες από πέρυσι. Περίμενε και λίγο... φέτος

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2003, 23:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Wolffaced, αυτό που αναφέρεις είναι πράγματι εξοργιστικό, αλλά ύστερα από κάποια άλλα που έχω διαβάσει στην Π.Δ. το βρίσκω πταίσμα. Τα άλλα που αναφέρω αφορούν περιπτώσεις πορνογραφικού περιεχομένου, απίστευτα ανήθικων πράξεων, κοπρολαγνείας, συνταγών μαγειρικής και άλλων ωραίων αναφορών...

Σίγουρα η Π.Δ. αποτελεί μια μεγάλη δεξαμενή αντιφάσεων και "ηρωϊκών" πράξεων τα οποία για να μη θίξουν το πρόσωπο του χριστιανισμού και κλονιστεί η πίστη του "ποιμνίου" πρέπει πάντοτε να τα βλέπουμε υπό το πρίσμα της αλληγορίας και της κρυμμένης πληροφορίας. Αν είναι όντως έτσι τότε γιατί αναφέρονται οι περισσότεροι "γνώστες" στην Ελληνική μυθολογία ως απλό παραμυθάκι για παιδιά, το οποίο συνάμα στερείται βαθύτερου και κρυφού περιεχομένου, ενώ κάθε ανήθικη και εξωφρενική αναφορά της Π.Δ. πάντα έχει κάτι το αλληγορικό από πίσω της; Πως γίνεται οι αρχαίοι Έλληνες που ως γνωστόν απετέλεσαν το μοναδικό τότε πραγματικό φως γνώσεων να μην ήταν ικανοί να συντάξουν κάποιο κείμενο αλληγορικής σημασίας, ενώ οι εβραίοι που ακόμη ζούσαν στα δέντρα να αποδεικνύονται άριστοι χειριστές της γλώσσας; (ποιοί αυτοί που δεν είχαν καν δική τους γλώσσα!)

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2003, 00:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΠΡΑΓΜΑΤΙ,ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ.ΠΟΙΟΣ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΗΝ ΒΙΔΩΣΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΑΝΑΚΗΡΥΞΕΙ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΩΣ ΤΟΝ ΛΑΟ ΤΟΝ ΕΚΛΕΚΤΟ;ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ,ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΛΑΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΟΣ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΙ ΑΔΙΚΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geo1980
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2003, 09:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geo1980  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ!ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ!Ο ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΕΙΡΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕΝΗ ΑΠΟ 3 ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΕΒΡΑΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΑΤΕΩΝΑ, ΤΟΝ ΑΒΡΑΑΜ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΣΑΡΑ ΣΑΝ ΑΔΕΡΦΗ ΤΟΥ!ΤΗΝ ΠΑΣΑΡΕ ΣΑΝ ΕΡΩΜΕΝΗ ΣΕ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΟΥΣΕ ΧΡΥΣΑΦΙ ΚΑΙ ΖΩΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ!ΟΙ ΒΑΣΙΛΕΙΣ, ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΑΒΡΡΑΜ ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΣΑΡΑ ΗΤΑΝ ΑΔΕΡΦΗ ΤΟΥ, ΤΟΥΣ ΕΔΙΝΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.''ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΑΤΕΡΑ(Η ΜΑΝΑ, ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ), ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ!ΚΑΘΑΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΟΛΟΥ ΚΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑΣ, ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕ ΠΡΟΠΑΤΟΡΑ ΜΑΣ!ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ..ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ
''ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ΄΄

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2003, 12:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΦΙΛΕ geo1980 ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΜΟΝΟ Ο ΑΒΡΑΑΜ ΟΤΙ Η ΣΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΗ ΤΟΥ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΙΣΑΑΚ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΒΕΚΚΑ.ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΖΑΝ ΟΜΩΣ ΟΙ ΧΑΛΔΑΙΟΙ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΑΔΕΡΦΕΣ ΤΟΥΣ.ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geo1980
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2003, 10:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geo1980  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΠΑΝ.ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΟΛΗ Η Π.ΔΙΑΘΗΚΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΑΙΜΟΜΙΞΙΕΣ, ΠΟΡΝΕΣ ΚΑΙ ΔΟΛΙΟΦΘΟΡΕΣ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΓΙΟ ΒΙΒΛΙΟ!ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ?ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΠΑΝ.ΚΑΛΗΜΕΡΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2003, 16:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήθελα απλά να καταθέσω μερικές από τις κατηγορίες που πραγματικά "πονάνε":

- Τα πρώτα γραφόμενα στη Γένεση (πιστή αντιγραφή από τα Ερμητικά Κείμενα).
- Οι ηλικίες των προσώπων (άλλος έζησε 250 έτη, άλλος 930 έτη κλπ.) Καλά που τότε δεν έδιναν συντάξεις γιατί...
- Η διαιώνιση του είδους μετά τους πρωτόπλαστους (αιμομιξίες).
- Η κιβωτός του Νώε και η μετέπειτα διαιώνιση του είδους.
- Η περίπτωση της θείας "αγάπης" στα Σόδομα και Γόμορρα και η μετέπειτα διαιώνιση του είδους.
- Τα ερωτικά παιχνίδια του Λωτ με τις κόρες του.
- Η περίπτωση του Ιώβ και το παιχνίδι του Θεού με τον Διάβολο.
- Η αναφορές περί ιδιαίτερων προτιμήσεων του Ιεχωβά στη μαγειρική!

Αυτά τα ολίγα και να μην προσθέσουμε τις άπειρες περιπτώσεις αλλαγής αποφάσεων, μίσους, κακίας και πονηριάς εκ μέρους του Ιεχωβά.

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 02:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΕΑΝ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ,ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΟΣΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ..ΛΕΤΕ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 20:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ WOLFFACED
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΗΞΤΑΝ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΑΔΙΚΟ.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΦΤΙΝΕΙ ΑΠΛΩΣ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ,ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΧΤΙΖΟΥΜΕ.
Ο ΘΕΟΣ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΤΟΝ ΦΑΡΡΑΩ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΜΩΥΣΗΣ,ΟΤΑΝ ΗΤΝ ΝΑ ΠΟΙΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ.ΠΡΩΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΦΑΡΑΩ,ΟΠΟΥ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ Ή ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΔΥΝΑΤΟ ΦΑΡΑΩ,ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΟΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ,ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΟ E-MAIL ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ,ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΚΛΗΡΕΙΝΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΠΛΗΓΕΣ.
ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΟΠΟΥ ΕΠΕΛΕΞΕ ΝΑ ΣΚΛΗΡΥΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΦΑΡΑΩ,ΑΛΛΑ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΦΑΡΑΩ ΠΟΥ ΕΠΕΛΕΞΕ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΣ ΕΝΤΟΛΕΣ...ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΕΒΑΖΕ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΕΤΟΙΜΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ??ΟΙ ΕΝΤΟΛΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑ ΔΥΟ ΛΟΓΟΥΣ:1)ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ Ή ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑΔΕΙΞΕΙ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΛΗΚΡΕΙΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΙΣ ΑΚΟΥΣΟΥΝ.ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,ΔΕΙΛΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ!
2)ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΘΕΟΣ,ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΕΙ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΠΡΑΓΜΤΙΚΗ ΑΓΑΠΗ.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 11:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΕΑΝ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ,ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΟΣΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ..ΛΕΤΕ ?

Τι εννοεις μ'αυτο...?!?!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 14:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΙΣΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΕΝΑΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ.
ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ 'ΟΜΙΛΕΙ' ΓΙΑ ΤΩΝ ΘΕΟ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ***ΤΟΝ ΘΕΟ***.
ΑΣΧΕΤΑ ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝ ΩΣ ΘΕΟ ΟΛΩΝ.

Η ΠΑΛΙΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΝΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΙΕΡΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ.

ΤΟ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΜΜΕΝΑ / ΑΝΤΙΓΡΑΜΜΕΝΑ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟΘΕΤΗΣΩ.... (ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ- ΓΕΝΝΕΣΗ- ΟΜΟΙΑΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 17:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Wolffaced,

ρωτάς:

quote:
είναι δίκαιο και σωστό κάτι τέτοιο?

Προσωπικά, απαντώ: όχι.


Ποιό είναι όμως το υπόβαθρο της ερώτησης;

Γιατί είναι ιερό αυτό το κείμενο ή το γιατί κάποιοι πιστεύουν βάσει αυτού;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 00:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε alex λες πως ο θεος δεν εκανε κανενα κακο με το να σκλυρινει την καρδια του φαραω γιατι ο φαραω ειχε ευκαιριες για να......

αφου ο θεος εχει φτιαξει τον κοσμο και το μελον αρα κατευθηνει και τις πραξεις του καθε φαραω αρα αυτη η δυκαιολογια περι ευκαιριων ειναι λαθος

αλλα θα μου πεις εδω αφησε τον ηρωδη να σφαξει 14000 νηπια(που ηταν εβραιακια) για να γλητωσει ο κανακαρης του θα μας πηραξει που σκληρινε την καρδια ενος φαραω

μημπως θημαστε οτι κατα την εξοδο ο αβρααμ ειπε στους εβραιους να παραμιθιασουν τους γειτονες τους αιγιπτιους οτι θα τους γλιτωσουν απο την οργη του γιαχβε αμα τους δωσουν οτι χρυσο εχουν?

και κατι ακομα πως ειναι δυνατον οι εβραιοι δουλοι να εχουν ζωα,περιουσιες και αλλα που τα εχουν μονο οι ελευθεροι?

γιατι ο γιαχβε δεν εμφανιστικε στον φαραω και να του πει οτι θελει τον λαο του? αλλα εστιλε τον αβρααμ και ειπε οτι θα ληψουν λιγες μερες για να δοξασουν τον γιαχβε στην ερημο?

πως εξηγητε στην 5 πληγη αν θυμαμε καλα να ριχνει θανατικο σε ολα τα ζωα τον αιγιπτιων και μετα στην τελευταια πληγη να πεθαινουν τα πρωτοτοκα παιδια αλλα και πρωτοτοκα ζωα των αιγηπτιων?
ποια ζωα πεθαναν? τα νεκρα?

αλλα ξεχασα η δυναμη του γιαχβε ειναι τοσο μεγαλη που μπορει να σκοτωνει και να αναστενει οποιον και οτι θελει για να το ξανασκοτωσει

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 18:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Wolffaced,

η αποκαλούμενη, απο τους συνεχιστές του εβραιοχριστιανισμού του Φαρισαίου Σαούλ, Παλαιά Διαθήκη, είναι ΕΝΑ ΣΥΝΟΛΟ ΒΙΒΛΙΩΝ ΠΟΥ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΝΕ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΕΝΟΣ ΝΕΟΥ ΕΘΝΟΥΣ. Του εβραϊκού.

Η "φυλή" αυτή οργανώθηκε αλλά και γαλουχήθηκε υπο τον τρόμο του μανιακού "Θεού" Γιαχβέ. Εάν τα όσα κακά και απαίσια διέπραττε ο Οσαρσήφ (Μωυσής) κατα την επίταξη ανθρώπων και πραγμάτων τα έκαμνε στο όνομα του, τότε θα είχε...άσχημο τέλος.

Εάν όμως τα έκαμνε....Ο ΘΕΟΣ? Άααααααλλο πράγμα!

Οι άνθρωποι εκείνοι, εξαθλιωμένοι, αμόρφωτοι και χωρίς ίχνος πολιτισμού, το μόνο που είχανε ήτανε 22 θρησκευτικά βιβλία. Είκοσι δύο βιβλία ήτανε όλος και όλος ο πνευματικός και πολιτιστικός τους "πλούτος".

Τα 5 βιβλία που επιμελήθηκε ο Μωυσής, τα 13 βιβλία των προφητών (οι μάντεις δηλαδή!) που καλύπτουν την περίοδο απο τον θάνατο του "ευλογημένου" Μωυσή ως τον Αρταξέρξη, και 4 βιβλία ψαλμών και βαθυστόχαστων παροιμιών.

Αυτά είναι όλα και όλα που ασχολούμαστε και αμπελοφιλοσοφούμε για "Θεούς" και "Εξ αποκαλύψεως" μεταβιβάσεις εντολών και δέν συμμαζεύεται!

Όλα γραμμένα απο ιερείς (τους μάγους της εποχής δηλαδή..), πνιγμένα μέσα στις κατάρες και τις οδηγίες χρήσεων, τα περισσότερα για την αποκλειστική χρήση του ιερατείου.

Χωρίς τέτοια κακότητα και τέτοιου "ήθους" "Θεό" ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΟΥΝΕ ΣΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΩΝ ΝΟΜΑΔΩΝ ΤΗΣ ΣΤΕΠΑΣ.

Και αυτο πρέπει ορισμένοι να το καταλάβουνε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 19:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ ΠΩΣ Η ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΟ ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΙΜΟΒΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΑΝΑΜΑ ΣΤΟ ΨΗΣΙΜΟ ΤΟΥ ΑΡΝΙΟΥ ΤΟ ΠΑΣΧΑ.

ΑΠΟ ΤΗ ΑΛΛΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Wolffaced ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ.

ΚΑΠΟΤΕ Ο ΑΓΙΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΙΝΟΣ ΠΕΡΠΑΤΟΝΤΑΣ ΑΝΑΡΩΤΙΩΝΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΤΑ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΑ. ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΕΙΔΕ ΕΝΑΝ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑ ΜΕ ΕΝΑ ΤΡΥΠΙΟ ΚΟΥΒΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΛΛΑΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΗΝ ΣΤΕΡΙΑ. ΤΟΤΕ Ο ΑΓΙΟΣ ΡΩΤΗΣΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ. Ο ΜΙΚΡΟΣ ΤΟΤΕ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΔΕΙΣΕΙ ΤΗΝ ΘΑΛΛΑΣΑ. Ο ΑΓΙΟΣ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΑΝΩΦΕΛΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΕΦΕΡΝΕ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΑΦΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΕΣΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΡΑΞΕ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΟΧΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΦΕΛΟ


""ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΓΕΝΝΑΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΜΑΚΡΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΣΚΟΤΑΔΙ ΖΗΤΩ ΣΕ ΑΝΑΡΧΟ ΧΑΟΣ ΝΑ ΜΠΩ ΝΑ ΧΑΘΩ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΨΥΧΗΣ ΦΥΛΑΚΗ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΤΕΚΕΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΦΙΛΙ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 09:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ ΠΩΣ Η ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΟ ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΙΜΟΒΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΑΝΑΜΑ ΣΤΟ ΨΗΣΙΜΟ ΤΟΥ ΑΡΝΙΟΥ ΤΟ ΠΑΣΧΑ.

Μπορεις να πεις τη γνωμη σου χωρις να γινεσαι τοοοόσο προκλητικος...!


Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 12:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ.

ΦΙΛΕ/Η scully ΔΙΑΒΑΣΕ Η ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΙΛΑΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ. ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΧΘΡΟΙ ΜΑΣ. ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΑΝ ΘΕΣ ΜΕΡΙΚΑ.

ΕΧΩ ΗΔΗ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΙΕΠΙΣΚΟΠΟΙ ΑΘΗΝΩΝ ΕΝΑ ΥΠΟΜΝΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΣΤΟΥ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΕ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΩΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΣΑΝ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ. ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΩΝ ΝΑ ΜΕ ΑΦΟΡΗΣΟΥΝ. ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΥΑΛΑ.


""ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΓΕΝΝΑΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΜΑΚΡΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΣΚΟΤΑΔΙ ΖΗΤΩ ΣΕ ΑΝΑΡΧΟ ΧΑΟΣ ΝΑ ΜΠΩ ΝΑ ΧΑΘΩ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΨΥΧΗΣ ΦΥΛΑΚΗ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΤΕΚΕΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΦΙΛΙ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 13:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αφου ο θεος εχει φτιαξει τον κοσμο και το μελον αρα κατευθηνει και τις πραξεις του καθε φαραω αρα αυτη η δυκαιολογια περι ευκαιριων ειναι λαθος


ο Θεός γνωρίζει αλλά δεν καθορίζει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 13:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ο Θεός γνωρίζει αλλά δέν καθορίζει" μας μεταφέρει hrismig.

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΤΣΙ??

Στο κεφάλαιο Ι' (πρός εβραίους) μας μεταφέρει σχετικά ο "Θεόπνευστος" Παύλος:

"Ναι. η Θεία αγανάκτησις και οργή μας περιμένει. Διότι όταν κανείς παραβή τον Μωσαϊκόν νόμον και βεβαιώσουν την παράβασιν αυτήν δύο η τρείς μάρτυρες, αυτός χωρίς επιείκειαν θανατώνεται" (28)
Σε αυτό το παραλήρημα αγάπης ΤΙ κάνει ο Θεός άραγε? Όχι μόνο ορίζει, αλλά ξεκαθαρίζει τόσο τον αριθμό των μαρτύρων (!) όσο και το είδος της ποινής!

Λίγο παρακάτω:

"Ωρισμένως θα τιμωρηθεί αυτός σκληρά. Διότι γνωρίζομεν ποίος είναι ο Θεός, ο οποίος είπεν' Ίδικον μου δικαίωμα είναι η εκδίκησις. Εγώ θα κάμω την ανταπόδοσιν, λέγει ο Κύριος. Και πάλιν έχει λεχθή είς την Γραφήν' Ο Κύριος θα κρίνη και θα δικάση τον λαόν του"

Γνωρίζει τελικά ή μόνο καθορίζει? Διότι, και αυτό είναι ξεκάθαρο, την τιμωρία αλλά και την συγκεκριμένη της μορφή (π.χ. ΘΑΝΑΤΟΣ) την επιλέγη μονίμως η αφεντιά του!

Με λίγα λόγια, ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 15:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Schwabe,

ο θάνατος δεν μπορεί να νοείται ως τιμωρία.

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KaFriLa
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 17:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KaFriLa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω με τον ΣΙΣΙΦΟ
Η παλαια διαθηκη ειναι ενα απο τα πιο φασιστικα και αιμοβορα βιβλια
και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι καθομαστε και συζηταμε σε τοσα topics για την εβραικη μυθολογια ...
Για εμενα ειναι χαμενος χρονος

'Το μονο που ξερω ειναι πως δεν ξερω τιποτα'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 20:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok,

μήπως μπορείς να με βοηθήσεις σχετικά? Αμφισημία ή αυτοσκοπός?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 20:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe,

τώρα με μπερδεύεις περισσότερο! Μάλλον δεν έχω καταλάβει τί εννοείς εξ αρχής...

Λες:

quote:
Διότι, και αυτό είναι ξεκάθαρο, την τιμωρία αλλά και την συγκεκριμένη της μορφή (π.χ. ΘΑΝΑΤΟΣ) την επιλέγη μονίμως η αφεντιά του!


Ο Θάνατος είναι τιμωρία ή ο τρόπος θανάτου είναι τιμωρία από το Θεό;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 15:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στο κεφάλαιο Ι' (πρός εβραίους) μας μεταφέρει σχετικά ο "Θεόπνευστος" Παύλος...

Βρε Σβάμπε, τι μανία είναι αυτή που σε έχει πιάσει; Το ρητό αναφέρεται στη διάρκεια της ζωής μας. Ποιός ξέρει τι μέλλει γεννέσθε μετά θάνατον. Εσύ ξέρεις; Γιατί δεν βλέπεις πρώτα πως το αναφέρει ο φίλος gigenis; Είσαι μονίμος μέσα σε μία αντίρρηση...σε κατατρέχει τίποτα; Είδες εσένα να σου καθορίζει ο Θεός τη ζωή σου; (Γιατί αν το έβλεπες θα το πίστευες). Άρα - στο χρόνο της ζωής μας - ΔΕΝ καθορίζει.

Τώρα μη μου πεις "και μετά;" . Αυτό άστο...θέλουμε δεν θέλουμε...θα μάθουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 23:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok,

λές "Ο Θάνατος δεν μπορεί να νοείται ως τιμωρία"

Εδώ ακριβώς θέλω την βοήθεια σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 23:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hrismig,

και΄γω ακριβώς ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΜΙΛΑΩ! Και για αυτήν την "διάρκεια" γίνεται και η όλη φασαρία φίλτατε.

Το "μήνυμα" που δίνει ο Φαρισαίος για την είσοδο στον παν-ιουδαϊσμό των εθνών της γης ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.

Πάρτο χαμπάρι hrismig, ΙΔΕΑΛΙΣΜΟΣ είναι το δόγμα που ίδρυσε ο φαρισαίος εκπρόσωπος της κεφαλαιοκρατίας ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΦΗΡΗΜΕΝΗ "ΠΙΣΤΗ".

Κοίτα γύρω σου (στην γη επάνω δηλαδή...) και ίσως καταλάβεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 01:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Zadok,

λές "Ο Θάνατος δεν μπορεί να νοείται ως τιμωρία"

Εδώ ακριβώς θέλω την βοήθεια σου.



Ναι, λέω ότι κατά την προσωπική μου άποψη ο θάνατος δεν μπορεί να νοείται ως τιμωρία...
Πέρα από το γεγονός ότι πιστεύω στην αθανασία της ψυχής, δε θα μπορούσα να δω ως τιμωρία το θάνατο. Μεταξύ μας: τη ζωή αισθάνομαι ως "τιμωρία" μερικές φορές, αλλά αυτό το λέω χιουμοριστικά... Ας μην επεκταθώ όμως, γιατί ξεφεύγουμε...

Όμως επειδή το έγραψα αυτό μετά το δικό σου σχόλιο, υποψιάζομαι ότι δεν έχω κατανοήσει ακριβώς τί εννοούσες. Μπορείς να το επαναδιατυπώσεις;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 09:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok,

σε ευχαριστώ κατ'αρχάς για την διευκρίνηση του Λόγου σου.

Για μένα πάντως είναι, και μάλιστα αρκετά σοβαρή, τιμωρία ο θάνατος. Δέν θα μπω σε αμφίδρομα μονοπάτια "πνευματικού διαλόγου" μιάς και τέτοιου είδους "πίστωση" δέν θα χαράμιζα στα συμπιλήματα της εβραϊκής εσχατολογίας. Το θεωρώ καλλωπισμό εκ του πονηρού και καθαγιασμό των εμπνευστών. Όπως και να λέγονται αυτοί.

Επομένως, δέν μπορώ να ξεγελώ τον εαυτό μου παραβλέποντας την χειροπιαστή πραγματικότητα που άφησαν στο διάβα τους τα Αβρααμικά παρακλάδια, και συνάμα να αναλύομαι στα όσα "Θα" και στα όποια "λόγια αγάπης" μπορεί κάποιος να διυλίσει απο μία σειρά συρραφών.

Καλό το δέντρο που προβάλει στολισμένο, αλλά θα'θελα να μείνω στο δάσος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 10:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επειδή το θέμα «κολλάει», θα παραθέσω μία πρόσφατη μου τοποθέτηση για το θέμα του εβραϊκού μύθου η οποία περιέχει και μία απλή (προσωπική) εξήγηση του αναγκαστικού εναγκαλισμού του εβραιοχριστιανικού δόγματος.

Αναρωτιέται επομένως κανείς πολλές φορές, γνωρίζοντας ότι εάν δέν αποδεχθεί το ιουδαιοχριστιανικό δόγμα (μία αίρεση του αρχέγονου ιουδαϊσμού) την Εβραϊκή Πεντάτευχο ΩΣ ΕΧΕΙ, ότι ουσιαστικα ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, τι άλλο εκτός απο την προσφυγή στην......«αλληγορική» (δηλαδή ετσιθελική) ερμηνεία του απομένει?

Η απάντηση, όσο και αν είναι σκληρή, είναι απλή: ΤΙΠΟΤΑ!

Απλά να υπενθυμίσουμε ότι χωρίς τις διάφορες προφητείες της Εβραϊκής Πεντατεύχου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ Ο «ΜΕΣΣΙΑΣ ΧΡΙΣΤΟΣ»! Διότι επάνω στις προφητείες εκείνες «πατάει» το όλο οικοδόμημα του δόγματος. Και είναι επόμενο: το κίνημα που ξεδόντιασε ο Φαρισαίος Σαούλ ΗΤΑΝΕ ΕΒΡΑΪΚΟ ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΑΙΜΑ. Εβραίοι για Εβραίους «προφητεύανε»...

Αυτά ως προς την ανάγκη της «αλληγορικής σχολής». (σημ. Ακριβώς την ίδια τακτική της «δημιουργικής αλληγορικής» χρησιμοποίησε εξάλλου και το άλλο Αβρααμικό δόγμα του Ισλάμ. Και εκείνοι, προκειμένου να δικαιολογήσουνε την ύπαρξη τους, προσέφυγαν στην......αστείρευτη πηγή της αλληγορίας καταργώντας την χρήση «μόνο» της λογικής....)

Όμως, είτε με την χρήση λογικής είτε και χωρίς, το εγχειρίδιο αυτό «ΜΙΛΑΕΙ» ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ! Και μάλιστα...μιλάει ΠΟΛΥ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.

Οι διάφορες εντολές και προφητείες (που σημειωτέον δέν έχουνε ΚΑΜΙΑ σχέση με τα όσα παραλληλίζουνε οι Χριστιανοί) έχουνε αποκλειστικό σκοπό την ΙΔΡΥΣΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΕΘΝΟΥΣ.
Όμως, εάν τις εντολές αυτές τις εκστομίζει ένας απλός Οσαρσήφ απευθυνόμενος σε εξαθλιωμένους νομάδες διαφόρων προελεύσεων, τότε η συνοχή και η επιτυχία είναι αμφιβόλου βαθμού.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ.....ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΥ «ΘΕΟΥ»? Και μάλιστα, ακόμα καλύτερα, ενός «Θεού» που απευθύνεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στον περιούσιο λαό του? BINGO, και ΑΙΩΝΙΑ ΥΠΟΤΑΓΗ!

Και για να μην υπάρχει καμία αμφιβολία ότι τα όσα γράφονται στην αποκαλούμενη και ως «Παλαιά Διαθήκη» ΠΡΟΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟ ΙΔΡΥΣΗ ΕΘΝΟΣ των εβραίων, ας δούμε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα.

Θα ενθυμείσθε οι περισσότεροι σας τις γνωστές «Δέκα Εντολές». Μία απο αυτές είναι η γνωστή «Ου φονεύσης». Μία εντολή που ξεχειλίζει απο ιεροπρέπεια αλλά το θέμα είναι ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ? Με απλά λόγια: μοναδικός σκοπός της είναι Η ΕΙΡΗΝΙΚΗ ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΦΥΛΗΣ.

Το ότι η εντολή αυτή δέν έχει καθολική ισχύ και δέν αποκηρύττει ουσιαστικά τον θάνατο απο ανθρώπινο χέρι, γίνεται εύκολα αντιληπτό εάν ρίξουμε μία ματιά μόνο λίγες αράδες παρακάτω.

Και να η «διευκρίνηση»......του Θεού: «...Κύριον τον θεόν σου θέλεις φοβείσθαι..δια να εκδιώξει πάντας τους εχθρούς σου απ’έμπροσθεν σου..και θέλω εκδιώξη έθνη πολλά απ’έμπροσθεν σου..και σου παραδώση αυτούς έμπροσθεν σου, θέλεις πατάξει αυτούς, κατά κράτος θέλεις εξολοθρεύσει (Ο’ αφανίσει!) αυτούς, δεν θέλεις δείξει έλεος προς αυτούς..θέλετε καταστρέψει..συντρίψει..κατακόψει..καύσει αν πυρί..Και θέλεις εξολοθρεύσει πάντα τα έθνη, δεν θέλεις σπλαχνισθεί δι’αυτούς»!

Την ίδια στιγμή που δίνει ο «Θεός» τις εντολές ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ και ΕΘΝΟΚΑΘΑΡΣΗΣ (οι οποίες ΚΑΙ ΕΓΙΝΑΝ!)...λίγες αράδες παραπέρα δεσπόζει το μελιστάλακτο «Ου φονεύσεις»!!!
Η υποκρισία και ο φυλετικός ρατσισμός ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥΣ!

Επομένως, είναι ηλίου φαεινότερο ποιός «Θεός» τα σκαρφίστηκε όλα αυτά αλλά και για ποιούς ουσιαστικά απευθύνοταν η...εξωκόσμια εντολή!

Είπαμε, στον σταυρό δέν σταυρώθηκε απλά ένας επαναστάτης, ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ Η ΛΟΓΙΚΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy