ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΔΙΛΗΜΜΑ (Σχετικά με το ενδεχόμενο εμφύτευσης τσιπ ή χαράγματος)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 12:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
16 και ποιεί πάντας, τους μικρούς και τους μεγάλους, και τους πλουύιους και τους πτωχούς, και τους ελεύθερους και τους δούλους, ίνα δώσωσιν αυτούς χάραγμα επί της χειρός αυτών της δεξιάς ή επί των μετώπων αυτών, 17 και ίνα μη τις δύνηται αγοράσαι ή πωλήσαι ει μη ο έχων το χάραγμα, το όνομα του θηρίου ή τον αριθμόν του ονόματος αυτού.
18 Ωδε η σοφία εστίν· ο έχων νουν ψηφισάτω τον αριθμόν του θηρίου· αριθμός γαρ ανθρώπου εστί· και ο αριθμός αυτού χξς.
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Το παραπάνω απόσπασμα της Αποκάλυψης του Ιωάννη είναι γνωστό στην πλειοψηφία αλλά πιθανόν και περισσότερο επίκαιρο από ποτέ. Με δεδομένο ότι η τεχνολογία προχωρά (ήδη το τσιπ εφαρμόζεται εθελοντικά σε διάφορους τομείς), τα βιομετρικά διαβατήρια έρχονται σε λίγο καιρο, η διεθνής τρομοκρατία (είτε ελεύθερη είτε κατευθυνόμενη ακριβώς για αυτό) θα οδηγήσει τους παγκόσμιους ηγέτες να παρακολουθούν τον κόσμο ακόμη πιο ασφυκτικά και το ότι ο Χριστιανισμός καθίσταται ως ντεμοντέ από τη Νέα Εποχή ίσως το χάραγμα της Αποκαλύψης να μην είναι τόσο μακριά μας. Από την άλλη αυτό δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα στους πιστούς χριστιανούς που γνωρίζουν τις γραφές αλλά και όσους νιώθουν και θέλουν να παραμείνουν πραγματικά ελεύθεροι άνθρωποι.

Το ερώτημα λοιπόν που θέλω να θέσω είναι το εξής. Εσείς θα δεχόσασταν το χάραγμα στο δεξί σας χέρι ή στο μετωπό σας; Ναι ή όχι και αν όχι τι θα κάνατε.

Σας ευχαριστώ

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 13:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο θέμα!
Κοίτα να δείς... Σχετικά με το χάραγμα στο μέτωπο μου ή στο δεξί μου χέρι, ίσως να το δεχόμουν. Αν δεν ήταν ένα εμφανές σημάδι και με επιχειρήματα πειθόμουν να το κάνω επειδή θα είχε μία Α χρησιμότητα, ναί, θα το έκανα. Εδώ στα 14 μου που έβγαλα ταυτότητα δε ρωτήθηκα που με δήλωσαν ως Χριστιανό Ορθόδοξο, δεν θα σκεφτόμουν τώρα για αυτό.
Όσο για το θέμα της ανεξέλεγκτης τρομοκρατίας που πλέον έχει επεκταθεί δυστυχώς σε παγκόσμια κλίμακα, τα χίλια μύρια προβλήματα που μαστίζουν τον κόσμο μας, η λύση δε μπορεί να δοθεί από εμάς τους ανθρώπους αλλά μόνο από κάποιον Θεό?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 14:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Dying_Incubus σε ευχαριστώ για την απάντηση. Στο ερώτημα που θέτεις η λύση μπορεί να δοθεί από τους ανθρώπους συν Θεώ.

Εμένα πάντως στα 14 με είχαν ρωτήσει το θρήσκευμα.

Και για να απαντήσω κι εγώ στο ερώτημα που βάζω, η απάντησή μου είναι όχι για λόγους θρησκευτικών πεποιθήσεων και όσον αφορά το τι θα έκανα θα το αποφάσιζα μετά από συζήτηση και με άλλα άτομα της ίδιας άποψης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 14:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα λάμβανες δηλαδή υπ' όψιν σου μόνο την γνώμη των υπόλοιπων Χριστιανών? Οι βουδιστές, οι Μουσουλμάνοι ή κι οι άθεοι ακόμα δεν 8α μπορούσαν να συζητήσουν αυτό το θέμα μαζί σου....?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 14:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Σίγουρα είμαι ανοικτός σε συζήτηση με τον καθένα. Απλά στο τι θα εκάνα από την άρνησή μου και μετά να δεχθώ το τσιπ θα συζητούσα με άτομα που το αρνήθηκαν για τον ίδιο λόγο για την περίπτωση που θα μπορούσε να γίνει κάτι από κοινού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 14:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να κάνω διαπιστώσεις:
1) Δηλαδή αν ένας Ισλαμιστής πχ αρνιόταν κι εκείνος δεχθεί το τσίπ, για δικούς του λόγους, δεν θα το συζητούσες μαζί του επειδή θα το είχε αρνηθεί για διαφορετικούς λόγους?
2) Θα μπορούσες, φίλε μου, να μου πείς για ποιούς λόγους δεν θα ήθελες να δεχθείς το τσίπ? Προανέφερες πως θα αρνιόσουν λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων, Θα ήθελες να μου τις αναφέρεις τις πεποιθήσεις σου αυτές που θα σε οδηγούσαν να αρνηθείς αυτό το τσίπ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 15:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Σαφώς και θα μιλούσα με τον οποιοδήποτε αρνητή του τσιπ.

2. Στο θέμα αυτό νομίζω ότι η Αποκάλυψη ως βιβλίο της Καινής Διαθήκης από μόνη της φτάνει. Επειδή όμως καλό είναι να ψάχνουμε όσο μπορούμε τα πράγματα υπάρχουν και οι γέροντες και διάφοροι άγιοι της Ορθοδοξίας που μας έχουν προηδοποιήσει σχετικά με τον ερχομό του αντιχρίστου και το χάραγμα. Από κει και πέρα φίλε μου η απόφαση που θα πάρει ο καθένας είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων, όπως του χαρακτήρα του, των πιστεύω του (κυρίως) καθώς και των συγκυριών. Τα βασικότερα όμως θεωρώ ότι είναι τα 2 πρώτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lord_Asriel
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 15:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord_Asriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απάντηση στο ερώτημά σου δεν μπορώ να δώσω ακόμη γιατί οι αποφάσεις μου όσο και
αν έχω σκεφτεί κάποιο ζήτημα καταλήγουν να είναι της στιγμής.Παρόλα αυτά έχετε
σκεφτεί ότι το χάραγμα μπορεί να μην έχει υλική υπόσταση;
Ότι μπορεί κάποιοι μας να το έχουμε ήδη αποδεχθεί και άλλοι να το έχουμε απορίψει;

Μία σκέψει είναι, τίποτα παραπάνω. Μία πιθανή ερμηνεία της προφητείας.


Oh last night,
and the night before
Tommyknockers,Tommyknockers
knocked at your back door.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 15:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρουσα ερμηνεία την οποία έχω σκεφτεί με την έννοια μήπως η κυριαρχία του αντιχριστού είναι η κυριαρχία του χρήματος και η κατάργηση των ηθικών αξιών. Από την πλευρά αυτή τότε πολλοί έχουν χαραχθεί ήδη.

Πιστεύω όμως ότι πέρα από το αλληγορικό χάραγμα θα υπάρξει και το κυριολεκτικό, που όπως προείπα ήδη εφαρμόζεται προαιρετικά. Αυτό συνάγεται από το ιερό κείμενο αλλά και από τα λόγια των γερόντων. Από κει και πέρα όμως είναι θέμα του καθενός τι ερμηνεία θα δώσει...

Ίσως και το χαραγμά που λες εσύ φίλε μου να είναι απαραίτητη προϋπόθεση του κανονικού χαράγματος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MAX - X5
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 15:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAX - X5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντηση:Σε ολα ναι...!!!!!! Θελω και chip , και βιομετρικο διαβατηριο, και χαραγμα.(Και αν ξερει κανεις σε ποια κρατικη υπηρεσια πρεπει να κανω αιτηση για τα παραπανω παρακαλω, να το αναφερει).
Γιατι:Ειναι trendy!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 17:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ!

quote:
Ενδιαφέρουσα ερμηνεία την οποία έχω σκεφτεί με την έννοια μήπως η κυριαρχία του αντιχριστού είναι η κυριαρχία του χρήματος και η κατάργηση των ηθικών αξιών. Από την πλευρά αυτή τότε πολλοί έχουν χαραχθεί ήδη.

Εσύ δηλαδή πιστεύεις πως θα έρθει πραγματικά ο Αντίχριστος....?

quote:
2. Στο θέμα αυτό νομίζω ότι η Αποκάλυψη ως βιβλίο της Καινής Διαθήκης από μόνη της φτάνει. Επειδή όμως καλό είναι να ψάχνουμε όσο μπορούμε τα πράγματα υπάρχουν και οι γέροντες και διάφοροι άγιοι της Ορθοδοξίας που μας έχουν προηδοποιήσει σχετικά με τον ερχομό του αντιχρίστου και το χάραγμα. Από κει και πέρα φίλε μου η απόφαση που θα πάρει ο καθένας είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων, όπως του χαρακτήρα του, των πιστεύω του (κυρίως) καθώς και των συγκυριών. Τα βασικότερα όμως θεωρώ ότι είναι τα 2 πρώτα.

δηλαδή εσύ θα κάνεις ό,τι σου πούν μερικοί γέροντες....?
Δεν έχεις δική σου ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ γνώμη....?
Αν υποθέσουμε οτι εγώ έβγαινα κι έλεγα οτι πρέπει να χαραχτούμε γιατί όσοι δεν χαραχτούμε είναι γραμμένο να πάνε στην Κόλαση θα με ακολουθούσες τυφλά....?
Με όλο τον σεβασμό προς τις απόψεις σου, έχεις αναλογιστεί οτι αυτή η αντίληψη που έχουν μερικοί γέροντες και "άγιοι" μπορεί να εμποδίζουν τον κόσμο από το να δεχθεί την τεχνολογία και να μένουμε κολλημένοι στο παρελθόν?
Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις τα όσα λέω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 00:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι γεια σας.
Παρακολουθώ τη συζήτησή σας και πουθενά δεν αναφέρθηκε πως η τοποθέτηση του τσιπ έχει να κάνει ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΕΡΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ !!
Επειδή λειτουργούμε όλοι μας πρώτα σαν προσωπικότητες και μετά σαν
οπαδοί κάποιας θρησκείας ή κάποιων πεποιθήσεων , πιστεύω πως θα πρέπει
να εξετάσουμε τη σκοπιμότητα που κρύβεται πίσω από την παρότρυνση
κάποιων Κυβερνήσεων ή υπηρεσιών , στο να πάρουμε το τσιπ και μετά να
δούμε ποιο θα είναι το αποτέλεσμα. Γιατί αυτό το τσίπ θα μπορεί να είναι και μαγνητικό , δεν είναι έτσι ; Ποιος μας λέει λοιπόν πως :
δεν θα ψωνίζουμε κατ'εντολήν , θα εργαζόμαστε κατ'εντολήν , θα κάνουμε sex κατ'εντολήν και θα υπακούουμε τυφλά στην όποια διαταγή μας
δοθεί;
Μήπως πρέπει ν'αρχίσουμε από κει και μετά θα αποφασίσουμε τι θα κάνουμε μόλις φθάσει ο καιρός να μας το επιβάλλουν.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Repudiate
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 03:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Repudiate  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θεμα δεν ειναι αν θα δεκτω να μου εφαρμοσουν καποιο microchip .To θεμα ειναι οτι οδηγομαστε,ειτε μεσω της καθημερινοτητας μας η οποια μας εθιζει στην αδιαφορια και στον ατομικισμο ειτε μεσω της υποσυνειδητης επιβολης με τη χρηση διαφημισεων, προπαγανδας και συγκεκαλυμενων προφασεων ,στον να το δεχτουμε χωρις να το καταλαβουμε.Τοσοι και τοσοι νομοι εχουν περασει τους οποιους αν αναλογιστουμε τι επιβαλει ο καθενας θα συνειδητοποιησουμε οτι ηδη το microchip θα εφαρμοστει σαν κατι το φυσικο το αναγκαιο.Αρα το θεμα δεν ειναι αν θα το δεκτω η οχι μαζι με τους ομοοιδεατες μου (και ας αφησω στην τυχη τους "διαφορετικους" απο μενα).Το θεμα ειναι να μην χρειαστει να μπουμε σε αυτο το διλλημα.Και θα προσθεσω τον τιτλο της ταινιας "Ζουν αναμεσα μας" που πιστευω συμπυκνωνει αυτα που θελω να πω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Smokin_7
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 04:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smokin_7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως αυτό το chip να πρόκιται για μαγνήτη που μπορεί κάθε στιγμή να σε παρακολουθεί και να σε εντοπίζει.
Αλλά μέχρι τώρα δέν έχει αναφερθεί η παραμικρή πρόβλεψη ή προγραματισμός όσοαφορά το θέμα αυτό. Δέν έχει ακουστεί τίποτα απο κανέναν αρμόδιο. Ακόμα βρίσκεται στις φαντασίες των διαφόρων αποκαλύψεων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 05:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΜΩΣ
OTI MΠΑΙΝΕΙ, ΒΓΑΙΝΕΙ....

ΚΑΙ
ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ, ΧΑΛΑΕΙ.....


ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ
ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ Ή ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΡΕΨΟΥΜΕ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 09:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Incubus δηλαδή όποιος αφού ενημερωθεί καταλήξει να συμφωνήσει με τις Γραφές και τους γέροντες σημαίνει ότι δεν έχει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΓΝΩΜΗ; Το θέμα αυτό με απασχολεί εδώ και αρκετά χρόνια, εν τέλει και αντικειμενικότατα κατέληξα στην απόφαση που κατέληξα. Αν δεν αρέσει ή αν δε συμφωνεί κάποιος ή κάποιοι ή όλοι με αυτή δε σημαίνει ότι εγώ δεν έχω ιδία άποψη αλλά μου την επέβαλλαν. Νομίζω ότι το σχόλιο σου ήταν άδικο αλλά αποδεχόμενο βέβαια στα πλαίσια μιας ελεύθερης και καλόπιστης συζήτησης.

Φίλε Αναλύων νομίζω ότι άμα ξαναδιαβάσεις το αρχικό μου μήνυμα θα δεις ότι αναφέρομαι και στην ελευθερία των ανθρώπων. Και για να λυθεί κι η απορία του φίλου Incubus το τσιπ το απορρίπτω και για λόγους θρησκευτικούς (καταρχήν) αλλά και γιατί ούτε τηλεόραση ούτε ραδιόφωνο είμαι για να μου κολλάνε κωδικούς και κυρίως ένα τσιπ στο οποίο αυτοί θα μπορούν να παρεμβαίνουν ότι ώρα θέλουν και να αλλάζουν τα δεδομένα του. Χώρια το γεγονός ότι και στην τουαλέτα ακόμη θα μας παρακολουθούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 09:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Repudiate επειδή δεν έχω δει το έργο αν και είναι πασίγνωστο, μπορείς να πεις περίπου την υπόθεση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 09:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Smokin7 το τσιπ είναι εμφυτεύσιμο και μπορείς να το διαπιστώσεις άμα μπεις στο site της verychip.Αν θες νομίζω ότι έχω κάπου το σχετικό, εφόσον το βρω μπορώ να στο στείλω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 10:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, stratis79, ειλικρινά δεν είχα καμία πρόθεση να θεωρήσεις τα σχόλια μου απρεπή ή οτι σε αδικούν. Απλά απόρησα επειδή νόμισα πως το θεωρείς λάθος αυτό με το τσιπ επειδή μόνο και μόνο το απορρίπτει η θρησκεία σου.
Δεν ήθελα να σε θίξω και το ξεκαθαρίζω. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 11:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Incubus προς Θεού, κουβέντα κάνουμε,απλά επειδή η συζήτηση μέσω η/υ δε φανερώνει πάντα και το ύφος μας, αν χρειαστεί κάνουμε καμιά φορά και καμιά διευκρίνιση Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 11:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, ωραία!
Εξάλλου, το γεγονός οτι διαφωνώ προσωπικά με την άποψη σου δεν σημαίνει οτι δεν την σέβομαι κιόλας. Ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει και του φαίνεται εκείνου πιό σωστό. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crusader
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 12:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επειδή σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει η βιβλική παρουσίαση του θέματος μπορεί να τεθεί και με τον εξής τρόπο. πόσες ελευθερίες θα δεχόσασταν να σας αφαιρέσουν με πρόσχημα την ασφάλεια; το ερώτημα το διάβασα ακριβώς έτσι χθες στα κείμενα του John Titor έναν που το 2000 ισχυριζόταν σε διάφορα forum πως είναι χρονοταξιδιώτης από το μέλλον 2036! όπως έγραφε μετά το 2005 οι δυτικές δημοκρατίες θα αρχίσουν να περνάνε μεγάλη κρίση και στις ΗΠΑ θα οδηγήσει σε εμφύλιο πόλεμο, που τελικά θα καταλήξει σε πυρηνικό το 2015. Για όσους θέλουν περισσότερα μερικά links http://www.johntitor.com/ , http://www.abovetopsecret.com/pages/the_john_titor_project.html ανεξάρτητα από το όλο ζήτημα του Titor αν το πιστεύει κανείς ή όχι, είμαι διακοπές 10 μέρες τώρα και χθες μόλις έμαθα τα γεγονότα με την τρομοκρατία καθώς και το ότι σύντομα θα παρακολουθούνται ΟΛΕΣ οι μορφές επικοινωνίας. σοκαρίστηκα και θυμήθηκα κάποια λεγόμενα το Titor, που μάλλον επιβεβαιώνεται.
μέχρι που θα δεχόσασταν λοιπόν να καταργηθούν οι ελευθερίες του ανθρώπου; μέχρι όταν θα μπαίνουν στα σπίτια και θα μαζεύουν όποιον θέλουν χωρίς προφανή λόγο; μέχρις ότου κάμερες παρακολουθούν όλους τους δημόσιους χώρους; μέχρι να μπει η κάμερά μέσα μας; ποιό είναι το όριο της υποδούλωσης σε ένα σύστημα που έχει το χρήμα ως υπέρτατη αξία και την εκμετάλλευση και καταστροφή του ανθρώπου και της φύσης ως μέσο παραγωγής πλούτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 13:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως διαπιστώνω (και δε θέλω να παρεξηγηθώ) ότι όποιος ερμηνεύει κάποια πράγματα από θεολογικής πλευράς συνήθως δε γίνεται αποδεκτός. Κι όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση η θρησκεία μας (όσων τουλάχιστον πιστεύουν) τι λέει; Λέει να μην πάρουμε το τσιπ επειδή ακριβώς θα είναι πνευματική και σωματική υποδούλωσή μας στον αντίχριστο. Αλλά και για κάποιον που δεν πιστεύει παλί υποδούλωση θα είναι. Θα παρακολουθούνται πια τα πάντα. Όχι τα μόνο e-mail,sms,τα φόρουμ (όπως εδώ καλή ώρα), τα οποία άλλωστε πρέπει να είσαι το λιγότερο καλοπροαίρετος για να μην πιστεύεις ότι από καιρό παρακολουθούνται. Πλέον πέρα από τις κινήσεις μας θα γίνουμε αντικείμενο ελέγχου κι εμείς αδιάκριτα και δίχως κανένα σεβασμό στο προσωπό μας.

Ας σας δώσω κι ένα παράδειγμα. Η ναυτιλία είναι ένας τομέας όπου η παρακολούθηση έχει μπει σιγά σιγά στην καθημερινότητά μας. Στο γραφείο που εργάζομαι κάθε λίγες ώρες έρχεται στίγμα του πλοίου από το δορυφόρο (σύστημα GPS, το οποίο νομίζω χρησιμοποιείται και στα τσιπ) και ξέρουμε με ακρίβεια που βρίσκεται ανά πάσα στιγμή το βαπόρι. Έτσι θα συμβεί και με το τσιπ, θα δίνεις στίγμα μέσω δορυφόρου, χώρια φυσικά του τι στοιχεία (άραγε και παραποιημένα;)θα αποθηκεύονται μέσα σε αυτό.

Η ασφάλεια είναι το πρόσχημα για να πάμε σε αυτή τη μοντέρνα παγκόσμια δικτατορία. Π.χ. τι θα πετύχουν τώρα τα νέα μέτρα; Μήπως οι τρομοκράτες μιλάνε ξεκάθαρα στο τηλέφωνα και τα e-mails; Δε νομίζω. Έπειτα αυτή η τρομοκρατία δεν αντιμετωπίζεται όταν κάποιος είναι αποφασισμένος να πεθάνει και να πάρει και άλλους μαζί του παρά μόνο αν κάποιοι πάψουν να βομβαρδίζουν όλο τον κόσμο και να φυτρώνουν εκεί που δεν τους σπέρνουν. Αυτά βέβαια ισχύουν αν δεχτούμε ότι οι τρομοκράτες δεν είναι κατευθυνόμενοι από αυτούς που μας λένε ότι τους πολεμούν. Αφήστε ένα παράθυρο εδώ και μάλιστα μεγάλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 13:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν το εννοείς έτσι, φίλε μου, συμφωνώ.
Θα υπάρχει έλεγχος στο κάθε τί, πιστεύω πως ήδη υπάρχει. Αυτό θα εξαγρίωνε τον καθένα, κι εμένα μαζί.
Αν το θέτεις όμως οτι αυτό είναι η αρχή της έλευσης του Αντίχριστου κτλ κτλ, τότε διαφωνώ κάθετα...

quote:
Πάντως διαπιστώνω (και δε θέλω να παρεξηγηθώ) ότι όποιος ερμηνεύει κάποια πράγματα από θεολογικής πλευράς συνήθως δε γίνεται αποδεκτός.

Δυστυχώς όμως παρεξηγούνται κι άτομα που είναι αντίθετα με αυτή την θεολογική πλευρά. Μήπως λοιπόν πρέπει να κρίνουμε το συγκεκριμένο θέμα από τεχνολογική κι ανθρωπιστική πλευρά...? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 14:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν το θέτεις όμως οτι αυτό είναι η αρχή της έλευσης του Αντίχριστου κτλ κτλ, τότε διαφωνώ κάθετα...
==================
αυτό είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου. Εγώ το θέτω κι από τις 2 πλευρές πάντως. Ο έλεγχος όμως δε νομίζω ότι θα εξαγρίωνε τον καθένα, υπάρχει κόσμος που δεν καταλαβαίνει τι γίνεται και δεν υποψιάζεται ότι ορισμένα πράγματα δεν είναι όπως του τα παρουσιάζουν.

Για το άλλο που είπες, το από ποια σκοπιά θα κρίνει κανείς κάτι, αυτό άπτεται στην κρίση του καθενός. Ο καθένας πράττει ελεύθερα ότι νομίζει και το ταμείο γίνεται στο τέλος...

Νομίζω όμως ότι όλοι καταλήγουμε στο ότι η χρήση των εμφυτεύσιμων βιοτσίπ δημιουργεί πολύ περισσότερα και σοβαρότερα προβλήματα από αυτά που λύνει. Αν από τεχνολογικής πλευράς όπως λες είναι συμφέρουσα λύση τότε ας καθιερωθεί αλλά να δίνει το δικαίωμα σε όποιον θέλει να μην το πάρει. Αν και για όσους βλέπουν το θέμα και από τη θρησκευτική άποψη κατανοούν ότι η προαιρετικότητα του τσιπ θα υπάρξει (αν υπάρξει) μόνο στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 19:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρώ ότι με αρκετά μεγάλη ταχύτητα το θέμα του χαράγματος, παρότι ξεκίνησε σαν γενικό, σύντομα επικεντρώθηκε στο τσιπάκι.

Παρόλο που μπορώ να καταλάβω τη λογική διαδικασία που οδηγεί από το ένα στο άλλο, σε συνδυασμό με τους 'τόνους' βιβλιογραφίας που συνδεόυν το ένα με το άλλο, θα ήθελα να σημειώσω ότι η ταυτοποίηση των δύο παραμένει μια απλή υπόθεση.

Επιπλέον μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι όταν κάποια θεωρία, ιδιαίτερα εσχατολογική, αποκτά αυξημένη προβολή σε βαθμό παγκόσμιας εξοικοίωσης, έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι παραπλάνηση παρά η αποκάλυψη της αλήθειας.

Κλείνω λέγοντας ότι έχοντας το πλεονέκτημα να μιλάμε και να καταλαβαίνουμε την ελληνική γλώσσα, και έχοντας σαν δεδομένο ότι ειδικά στην αποκάλυψη καμία λέξη δεν χρησιμοποιείται τυχαία, μπορούμε να εξετάσουμε κάπως βαθύτερα το κατά πόσο η λέξη "χάραγμα" επαληθεύεται με απόλυτη ακρίβεια από ένα εμφυτευμένο τσιπ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crusader
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2005, 22:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πάντως μου κάνει εντύπωση το πόσο χαλαρά έχουν πάρει όλοι την προγραμματιζόμενη παρακολούθηση των επικοινωνιών, προηγούμενες δεκαετίες θα είχε χαλάσει ο κόσμος, αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει καν θέμα στο esoterica για το ζήτημα όπως και σε διάφορα άλλα sites, ο καθένας στον κόσμο του, με τα χόμπι του. πάντως επειδή δεν απάντησε κανένας στο ερώτημα που έθεσα μέχρι που θα βάζατε όριο στην καταπάτηση της ελευθερίας σας, η απάντηση που δίνω είναι ότι πάλι καταλήγουμε στην προσωπική επιλογή δηλαδή δεν μπορούμε μεμονωμένα να αλλάξουμε αποφάσεις όπως την παρακολούθηση που αφορούν το κοινωνικό σύνολο ειδικά σήμερα με την υπνωτισμένη από την προπαγάνδα των μέσων μάζα, αλλά όταν έρθει η στιγμή που τα μέτρα θα αφορούν τον καθένα ως πρόσωπο ξεχωριστό, ότι μορφή και να έχουν αυτά τα μέτρα, να τα απαρνηθεί με το κόστος βέβαια που θα συνεπάγεται μια τέτοια πράξη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 09:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ προσωπικά Crusader θεωρώ ότι τα μέτρα ελέγχου δεν πρέπει να προχωρήσουν περισσότερο, είναι αρκετά αυστηρά. Άλλωστε δε μιλούν για μέτρα για πάταξη της εγκληματικότητας (που οργιάζει) αλλά μόνο για την τρομοκρατία. Ο κόσμος όντως δεν ασχολείται αφού τον έχουν χρεώσει στα δάνεια και αποχαυνώσει στην τηλεόραση. άμα μιλήσουμε για αμάξι,γκόμενες-ους κτλ τότε θα δεις ανταπόκριση.

Menas έχεις δίκιο, έχει όντως ταυτισθεί το τσιπ με το χάραγμα. Η ουσία όμως του ζητήματος δεν αλλάζει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakisx
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 15:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakisx  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικα πιστευω οτι αν καποιος εχει τη δυναμη και θελει να μας ελεγξει
δεν χρειαζεται ουτε chip ουτε barcodes.
TV,MEDIA,ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ κλπ του φτανουν.
Οσο για το 'χαραγμα', μαλλον ειναι δυσκολο να καταλαβουμε γιατι ακριβως προκειται. Ειναι πολυ ευκολο για να ειναι ενα απλο thip που θα μπορουσαν
να μας το τοποθετησουν με την μορφη ενος εμβολιου πχ για ανυπαρκτη ασθενεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Beba
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 16:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Beba  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TO ΠPOBΛHMA EINAI TO EΞHΣ:
Δεν ψαχνόμαστε αρκετά. Για να μη μας πουν τρελούς, να μη μας πουν βλαμμένους, ονειροπαρμένους, ευκολόπιστους κλπ. ΌΠοιος έχει μέσα του τη φλόγα της αναζήτησης για KATI (είτε αυτό είναι η Eλλάδα, η Iστορία, τα κενά της, απο που προήλθε, η ύπαρξη και χιλιάδες γιατί...) είναι δυσκολότερο να γίνει υποχείριο οποιωνδήποτε...Δεν είπαμε να θεωρούμε τα πάντα ύποπτα γύρω μας, αλλά σήμερα έχουμε καταντήσει μαγκιά να θεωρείται:
να δουλεύεις (γιατι 2 masters και έχεις σπουδάσει EΞΩ)
να έχεις super αυτοκίνητο (ε, να βολτάρεις και το βράδυ)
να εχεις κινητό (με bluetooth, έτσι;;)
και ας μη συνεχίσω γιατί δε θα τελειώσω ποτέ...
Mαγκιά τη σήμερον δυστυχώς, δεν είναι να θες να αφιερώσεις 1 μέρα εκδρομής στη Δήλο π.χ. (μπας και χάσεις πολύτιμο χρόνο απο το clubbing της Mυκόνου), μαγκιά, τέλος πάντων δεν είναι να είσαι ΣKEΠTOMENO ATOMO.
Σήμερα μαγκιά είναι να είσαι IΔIOΣ. Mε όλους. (με τους φίλους, με τον κύριο δίπλα που ψωνίζει Mπαρμπαστάθη-τι, εσύ θα αγοράσεις το "αγνωστο φασολάκι";;-με τους EYρωπαίους...)
KAI EPΩTΩ
MHΠΩΣ TA ΠPΩTA "TΣIΠAKIA" EXOYN HΔH..MΠEI KAI ΔEN TO KATAΛABAME;;

Φίλε Stratis 79 δεν θα το έθετα θέμα θρησκείας (αν δηλαδή είμαστε καλοί χριστιανοί θα γλυτώσουμε κλπ) ή τι θα πρέπει και τι δε θα πρέπει. Θα το έθετα εσωτερικό ζήτημα. Aς κοιτάξουμε μέσα μας και γύρω μας γιατί EMEIΣ AΠOΦAΣIZOYME.
Kαμμία θρησκεία και καμμία κυβέρνηση.

OPEN YOUR EYES
bebaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 17:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

TO ΠPOBΛHMA EINAI TO EΞHΣ:
(...)
Σήμερα μαγκιά είναι να είσαι IΔIOΣ. Mε όλους.

Για πές μου, εσύ πώς θα αντιμετώπιζες κάποιον/κάποιαν που είναι διαφορετικός/διαφορετική ?

Καλό το παράδειγμα με το clubbing. Αλλά και στο ίδιο το clubbing, τι νομίζεις οτι παίζεται ? Πόσο διαφορετικός μπορεί να είναι κάποιος/κάποια, ας πούμε π.χ. οτι πάει για clubbing με γυαλία που δεν είναι φέτος στη μόδα...

Εσύ θα πήγαινες ????



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy