ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Γιατι τετοια υποκρισια;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2005, 22:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εχετε παθει με τους μελετητες της Αστρολογιας;
Τους στελνετε κρυφα e-mail, ασχολουνται μαζι σας (τρωνε και το χρονο τους, τυρρανανε και το μυαλο τους και την ψυχη τους για να σας καταλαβουν), τους λετε χιλια ευχαριστω, δεν σας ζητανε δραχμη, γιατι αυτο το κανουν μεσα απο την καρδια τους, και στο τελος τους χλευαζετε κι απο πανω!!!
Υποκρισια ή ανασφαλεια;;

aa

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2005, 22:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
angi, θα σου απαντήσω ειλικρινά.
Προσωπικά, δεν είμαι το άτομο που θα διαβάσει κάθε μέρα το ζώδιο του και δεν έχω πολλές γνώσεις επί του θέματος.
Πιστεύω όμως πως πολλές φορές μερικά γεγονότα βγαίνουν αληθινά κι οτι ορισμένα χαρακτηριστικά είναι κοινά για κάποια ζώδια.
Έσύ πχ μου έστειλες μία ανάλυση όταν σου το ζήτησα και σε ευχαριστώ για αυτό και για τον χρόνο που αφιέρωσες.
Κι όπως σου είπα, σχεδόν σε όλα έπεσες μέσα κι εξεπλάγην.
Τώρα όσον αφορά τις επικρίσεις πιστεύω πως μοναδική αιτία είναι το γεγονός οτι κάποιοι αστρολόγοι εκμεταλλεύονται κάποιους ανθρώπους.
Μη μου πείς οτι δεν έχω δίκιο οτι υπάρχουν και κάποιοι εκμεταλλευτές σε αυτό τον επαγγελματικό χώρο.
Αλλά υπάρχουν κι αξιοπρεπείς άνθρωποι που κάνουν τη δουλειά τους με αγάπη.
Εγώ σε ευχαριστώ πάντως!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dancing verum
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 00:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dancing verum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το θέμα που ανοιξες με έχει θήξει άμεσα.Κάθε φορά που ερχεται κάποιος για ανάλυση ωροσκοπίου δοκιμαζόμαστε.Δεν παιρνεί μόνο αυτός από εμάς,παίρνουμε κι εμείς...γνώση ,σκέψη ,εμπειρία.
Δε μπορεί να είναι υποκρισία μόνο το να ζητά τη βοήθειά μας και μετά να μας χλευάζει.Μπορεί να είναι ελλειψη ταυτότητας,ηθελημένη απομακρυνση από εναν εαυτό που δε θέλει να ανακαλύψει γιατί φοβαται.Ολοι μας φοβομαστε τον εαυτό μας.Ακόμα και για τους μελετητές της αστρολογίας χρειάζεται θάρρος να αποδεχθούν τα οσα ανακαλύπτουν για τον εαυτό τους από το ωροσκόπιο τους.
Ο καθένας ας κουβαλήσει τι δικό του σταυρο.Τουλαχιστον ο χαρτης μας λεει το που πρέπει να τον ακουμπήσουμε,πώς να τον κουβαλίσουμε,από ποιο μονοπάτι ανα το διελαυνον χρόνο.Οσοι θελουν τους ειναι ευπροσδεκτη η έρευνα.¨Οσοι δε θέλουν,ας διατηρήσουν το δικαιωμά τους να μην το ανακαλύψουν στην παρούσα φάση της ζωής τους.Οσοι αφετέρου χλευάζουν,απέχουν πολύ απ΄το να βρουν το μονοπάτι.
Η αυτοθυσία δημιουργει καλο καρμα.

Πηγα στο δασος γιατι ήθελα να ζήσω ελευθερα.Ηθελα να ζήσω βαθεια τη ζωη,να ρουφηξω ολο της το μεδουλι.Να βαλω στην ακρη ολ'αυτα που δεν ηταν ζωη και να να μην ανακαλυψω,οταν θα εφθανε η στιγμή να πεθάνω,πως δεν εζησα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 01:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος το έκανε αυτό angi μου ???
Πες μας να τον κάνουμε "ντα"


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 19:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Angi θα μπορούσες να μου στείλης κι εμένα μια ανάλυση
σε παρακαλώ

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isidora
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 03:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isidora  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
angi μου, θα σου θυμήσω κάτι, που μας έλεγαν στην σχολή...
"...τώρα που μαθαίνετε αστρολογία, θα δείτε, ότι θα γίνετε πολύ πιο επιεικείς... με τους ανθρώπους... γύρω σας..."

Αυτό λοιπόν, να θυμάσαι και να μην στεναχωριέσαι, γιατί δεν
πρόκειται να βγάλεις τίποτα...

Δυστυχώς υπάρχουν πολλά κόμπλεξ και πολλές ανασφάλειες στον κόσμο...

Πέρα όμως και από αυτό, υπάρχει δυστυχώς και το άλλο, που έθιξαν τα παιδιά παραπάνω..., το θέμα της εκμετάλλευσης από πολλούς...

Βέβαια δεν είναι το μόνο επάγγελμα..., που έχει γίνει πηγή εκμετάλλευσης από πολλούς αγύρτες..., δεν έχει μείνει και τίποτα αμαγάριστο...
Το κακό όμως είναι πως και με την αστρολογία, κάποιοι το έχουν παρακάνει... και αυτός που καίγεται στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι...

Πολλές φορές αποφεύγω..., να λέω πως γνωρίζω οτιδήποτε σχετικό, γιατί δεν ανέχω να αντιμετωπίζω..., αυτή ακριβώς την υποκρισία που ανέφερες σε αυτό το θέμα...

Δεν μπορεί κανείς αν δεν το ζήσει, να καταλάβει, σε τι μεγάλο βαθμό..., υφίσταται...

Δυστυχώς..., το90% των ανθρώπων κυκλοφορεί, φορώτας προσωπείο!!!

Edited by - Isidora on 22/08/2005 03:08:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 13:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
angi μου, θα σου θυμήσω κάτι, που μας έλεγαν στην σχολή...
"...τώρα που μαθαίνετε αστρολογία, θα δείτε, ότι θα γίνετε πολύ πιο επιεικείς... με τους ανθρώπους... γύρω σας..."

Υπάρχουν και "σχολές" αστρολογίας?
(από περιέργεια ρωτάω, χωρίς καμια δόση ειρωνίας, μη με παρεξηγήσετε...)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 15:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο ότι ξέρω υπάρχουν αλλα όχι στην Ελλάδα
σιγουρος δεν είμαι

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 01:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιος το έκανε αυτό angi μου ???
Πες μας να τον κάνουμε "ντα"

Συμφωνώ κι εγώ με τον PY8AGORA.

Δέχτηκες κάποια επίθεση μέσα στα forums;
Ή μιλάς γενικά;

Εάν συμβαίνει το δεύτερο, θα συμφωνήσω μαζί σου.
Την ίδια δεν τη θέλει κανείς, θέλουν όμως τα καλά της...(την αστρολογία εννοώ)
Θυμάμαι παλιότερα όταν σπούδαζα, είχα ελευθέρας στη γραμματεία της σχολής.
Χτύπαγα την πόρτα με συνθηματικό τρόπο και μια ταρώ στο χέρι!!!
Κατά τα άλλα όμως, όταν πήρα προπτυχιακή εργασία για το βελονισμό, κόντεψαν να με φάνε ζωντανή, ήταν μεταφυσικό το θέμα - έλεγαν...

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 13:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην Ελλάδα οι σχολές αστρολογίας είναι μία πονεμένη ιστορία, ένα περίεργο "μόρφωμα" τις περισσότερες φορές που είναι συνάρτηση δύο παραγόντων:

Πρώτον: σε αντίθεση με άλλα πολιτισμένα κράτη όπου έχουν ήδη δημιουργηθεί επίσημες ομοσπονδίες αστρολόγων στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο (οι λόγοι είναι απλοί: επειδή στη χώρα μας κυριαρχούν ολοσχερώς στο αστρολογικό σκηνικό οι "αστρολόγες" των πρωινών τηλεοπτικών μαγκαζίνο δε συμφέρει τις ίδιες η ίδρυση μίας τέτοιας ομοσπονδίας - γιατί μη έχοντας το κατάλληλο μορφωτικό υπόβαθρο αυτόματα θα έβγαιναν από το προσκήνιο αν ιδρύονταν μία τέτοια σοβαρή ομοσπονδία. Ελέγχοντας, δε, τα Μ.Μ.Ε. αυτές οι αστρολόγες δεν επιτρέπουν να διαδοθεί καμία προσπάθεια προς αυτή την κατεύθυνση. Ετσι, οι άνθρωποι που αγαπούν ειλικρινά την αστρολογία και ασχολούνται σοβαρά με αυτήν παραμένουν κατακερματισμένοι και ασύνδετοι μεταξύ τους, σχηματίζοντας μικρές ομάδες ή (κατά το κλασικό ελληνικό πρότυπο)και "φατρίες" όπου η καθεμία προσπαθεί να επικρατήσει των αλλωνών, βγάζοντας κατά κάποιον τρόπο οι ίδιες τα "μάτια" τους - σα να μην ήταν αρκετή η "ζημιά" που υφίστανται από τις "αστρολόγες").

Από τη στιγμή, δε, που δεν υπάρχει επίσημη, σοβαρή ομοσπονδία αστρολόγων είναι δύσκολο - αν όχι ολότελα απίθανο - να υπάρξουν σοβαρές, ποιοτικές, οργανωμένες σχολές.

Υπάρχουν απλά μικρο-σχολές, η κάθε μία από τις οποίες καθρεπτίζει το πνεύμα και το επίπεδο του ανθρώπου/ ανθρώπων που την έχουν δημιουργήσει.

Πάντως, πληροφοριακά στο κατά τα άλλα σοβαρό αστρολογικό site
www.greekastrology.gr υπάρχει αναγγελία έναρξης μαθημάτων αστρολογίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 13:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρώτον: σε αντίθεση με άλλα πολιτισμένα κράτη όπου έχουν ήδη δημιουργηθεί επίσημες ομοσπονδίες αστρολόγων στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο (οι λόγοι είναι απλοί: επειδή στη χώρα μας κυριαρχούν ολοσχερώς στο αστρολογικό σκηνικό οι "αστρολόγες" των πρωινών τηλεοπτικών μαγκαζίνο δε συμφέρει τις ίδιες η ίδρυση μίας τέτοιας ομοσπονδίας - γιατί μη έχοντας το κατάλληλο μορφωτικό υπόβαθρο αυτόματα θα έβγαιναν από το προσκήνιο αν ιδρύονταν μία τέτοια σοβαρή ομοσπονδία.

Αστροψυχή, δεν αντιλέγω στα όσα λές.
Αν συμβαίνει αυτό που αναφέρεις, δεν πρέπει να επέμβει εισαγγελέας αφου, μη έχοντας το κατάλληλο μορφωτικό επίπεδο, παραπλανούν τον κόσμο?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 11:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αν θα επέμβει εισαγγελέας ή όχι είναι δουλειά της Πολιτείας. Για να μην καούν όμως μαζί με τα ξερά και τα χλωρά πρέπει πρώτα όλοι εμείς οι άνθρωποι που αγαπάμε την Αστρολογία (με Α κεφαλαίο) να συντάξουμε ένα "σώμα" και να δώσουμε στην Πολιτεία να καταλάβει ότι άλλο Ευρώπη και άλλο Νευροκόπι, ότι υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι που ασχο΄λούνται με την Αστρολογία και δεν έχουν καμία σχέση με τις "αστρολόγες" και τους λαμέ "αστρολόγους". Αλλιώς η Πολιτεία θα τα πάρει "αμπάριζα" όλα. Είναι δική μας ευθύνη, λοιπόν, να δηλώσουμε πρώτα "υπόσταση" και να της εξηγήσουμε μετά την ειδοποιό μας διαφορά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1113281
Maintained by Digital Alchemy