ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΥΠΟΓΕΙΟΣ ΝΑΟΣ ΣΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ; ; ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 11:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη στοά όπου βρίσκονται οι κινηματογράφοι όπερα υπάρχει δίπλα στο σινεμά μια σκάλα που οδηγεί σε ένα υπόγειο, το οποίο δεν ανήκει στον κινηματογράφο όπως πολλοί νομίζουν. Μολίς βγεις από τη στοά ακριβώς απέναντι στην Ακαδημιας στο κτίριο όπου είναι και το θέατρο ακάδημος και κοιτάξεις ευθεία αντικρύζεις μια μεγάλη σιδερένια πόρτα η οποία είναι τελείως αποκομμένη και δε φαίνεται να οδηγεί πουθενά.

Λέγεται ότι αυτά τα 2 σημεία επικοινωνούν μεταξύ τους και ότι εκεί λειτουργεί ή λειτουργούσε τουλάχιστον σατανιστικός ναός και ότι είχαν μπει μέσα και τηλεοπτικά συνεργεία την εποχή των σατανιστών της Παλλήνης.

Όταν βρέθηκα στην περιοχή διαπίστωσα του λόγου το αληθές για τη σιδερένια πόρτα και το υπόγειο που όντως δεν ανήκει στο σινεμά αλλά μέχρι εκεί.Ξέρεις κανείς κάτι παραπάνω;

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 11:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως λες για αυτήν την πόρτα ?
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4849&SearchTerms=Ακαδημίας,58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 12:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι φίλε μου για αυτή την πόρτα λέω αλλά δεν είδα κάτι για τη σύνδεση της με το ΟΠΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 13:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτσε, ο κινηματογράφος είναι απέναντι από την πόρτα, έτσι? Όταν λες για σύνδεση με την πόρτα, εννοείς υπόγεια σύνδεση κάτω από την Ακαδημίας? Το διάβασες κάπου αυτό? Συνήθως τα περισσότερα που λένε περί στοών δεν ισχύουν, ή τουλάχιστον δεν είναι αποδείξιμα.

Πάντως εδώ και χρόνια η πόρτα είναι ερμητικά κλειστή, και δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να τσεκάρει κάποιος κάτι τέτοιο.
Έχει πάντως συζητηθεί πολύ το θέμα και εδώ μέσα, ίσως βρεις κάτι και στο τόπικ " Η μαγεία των πόλεων."...

P.S: H φίλη Brie Boy Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 14:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα παραπάνω μου τα διηγήθηκε ένας καθηγητής της κόρης μιας φιλολόγου μου στο σχολείο. Με βάση τα λεγόμενά του συνδέονται και υπάρχει σατανιστικός ναός, ισχυρίζεται μάλιστα ότι τον έχει δει και ο ίδιος και ότι ήταν παρών με τηλεοπτικό συνεργείο (του STAR νομίζω) όταν μπήκαν μέσα και ότι όλα αυτά έγιναν τότε με την υπόθεση των σατανιστών της Παλλήνης.

Το σινεμά είναι απέναντι από τη πόρτα, σωστά.Η πόρτα μπορεί μεν να είναι κλειστή αλλά το υπόγειο στο σινεμά δίπλα όχι. Ίσως μετά την αναμπουμπούλα να πήραν και κάποια μέτραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 14:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόκειται για το μουσείο Λοβέρδου το οποίο ανοίκει τώρα στο Βυζαντινό μουσείο.
Υπάρχει η φήμη ότι συνδέεται υπόγεια με άλλα μέρη στην περιοχή αλλά κάτι τέτοιο δεν έχει επιβεβαιωθεί.

quote:
Λέγεται ότι αυτά τα 2 σημεία επικοινωνούν μεταξύ τους και ότι εκεί λειτουργεί ή λειτουργούσε τουλάχιστον σατανιστικός ναός

Αν γίνονταν κάτι εκεί, σίγουρα γίνονταν πολύ παλιότερα.
Αυτό με τους σατανιστές της Παλλήνης δεν νομίζω να υφίσταται αφού είναι μονίμως κλειδωμένο.

http://www.iranon.gr/ATHINA/ATHINA.htm

Edited by - DAGON on 18/08/2005 14:55:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 15:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δε λέω ότι συνδέονται οι σατανιστές της Παλλήνης με την Ακαδημίας αλλά ότι με το γενικότερο ντόρο τότε πήγε ο τηλεοπτικός σταθμός εκεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Centarius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 17:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Centarius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα έιναι απο τα πιο φνωστά και ενδιαφέροντα μυστήρια της Αθήνας οι θεωρίες είναι πολλές απο στανιστικό ναό μέχρι και πύλη που οδηγεί στην κούφια γή....
Σε παραπέμπω σε προηγούμενο μύνημα του φίλου Spiral:
http://www.ecclesia.gr/greek/news/byzantino/byz_faidra.html

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_76262_23/11/2003_85005

…από την οποία αντιγράφω:

«Tο σπίτι που γεννήθηκα και μεγάλωσα -δεν θυμάμαι άλλο σπίτι από αυτό της Mαυρομιχάλη 6- όσο ζούσε ο πατέρας μου λειτουργούσε διπλά και ως ιδιωτικό Mουσείο Λοβέρδου και ως κατοικία της οικογένειας. Tο σπίτι είχε δύο εισόδους, η πόρτα της Aκαδημίας άνοιγε για επίσκεψη στο Mουσείο και η πόρτα της Mαυρομιχάλη 6 ήταν για την οικογένεια και τους φίλους. Tο κτίριο έχει κτίσει ο Eρνέστος Tσίλλερ και σήμερα ονομάζεται «Mέγαρο Tσίλλερ - Λοβέρδου». Mαζί με τις εικόνες ο πατέρας μου συνέλεγε και ξυλόγλυπτα τέμπλα, εκκλησιαστικά αντικείμενα και κώδικες. Eχει εσωτερικά διαμορφωθεί με ψηφιδωτά δάπεδα και ξυλόγλυπτες επενδύσεις στους ορόφους και στους τοίχους από τον Aριστοτέλη Zάχο, ειδικά για να στεγάζει τη συλλογή».

Ως προς την επιλογή του δρόμου, επίσης έχεις δίκιο. Κάποιος λόγος πάντως θα υπήρχε που εύποροι άνθρωποι εκείνης της εποχής προτιμούσαν τους «παράμερους» δρόμους από τους κεντρικούς. Βέβαια, η Μαυρομιχάλη την εποχή εκείνη δεν ήταν μαύρο χάλι όπως σήμερα, για να γράψω και την κρυάδα μου, αλλά ένας αξιοπρεπής και μάλλον ειδυλλιακός δρόμος που συνέδεε το κέντρο με την επίσης αξιοπρεπή τότε περιοχή των Εξαρχείων.

Μεταφέρω από το βιβλίο του Ι. Γιαννόπουλου «Μυστική Αθήνα» τα παρακάτω:

«…Τότε η κυρία είσοδος του σπιτιού ήταν επί της οδού Μαυρομιχάλη… Ωστόσο και η είσοδος της οδού Ακαδημίας 58Α είχε κι αυτή γνωρίσει τις δικές της στιγμές μεγαλείου. Πολλές νύχτες, ορισμένοι ελίτ της εποχής έμπαιναν από ‘κει ακολουθώντας το στενό διάδρομο, υπό το βλέμμα του φτερωτού δράκου που βρισκόταν επάνω ακριβώς από την είσοδο, ο οποίος έμοιαζε πότε να αγκαλιάζει και να προστατεύει την είσοδο αυτή και πότε να τη φωτίζει. Ένας φτερωτός δράκος με μισάνοιχτα φτερά και επιβλητικός σαν να είχε πετάξει από τη Notre Dame του Παρισιού και να προσγειώθηκε εδώ σ’ αυτήν την είσοδο με σκοπό να κάτσει για πάντα.

Για τους ελίτ ήταν κάθε φορά μια τελετή μύησης, μια αναβάπτιση που μόνον εδώ μπορούσε να γίνει. Μια μύηση που τα στοιχεία της έρχονταν τμηματικά από τον ένα στον άλλο ιερό τόπο, ως την τελική καινούργια γέννηση. Αρχικά μέσα από τη σκεπαστή δίοδο, που έπρεπε να προηγείται από το ιερό μνημείο που ήταν το παρεκκλήσι. Το ιερό στο εκκλησάκι δεν είναι στραμμένο ανατολικά, αλλά βορειο-ανατολικά. Γιατί άραγε; Μήπως είναι ακριβώς στραμμένο στο σημείο που αισθάνεται ο μυημένος το τελλουρικό ρεύμα;»

Και:

«Η πλάκα που σκεπάζει ένα μέρος του πατώματος λίγο πριν το ιερό, είναι φανερό ότι μετατοπίζεται, σαν μια καταπακτή. Δεν είναι τυχαία όλα αυτά! Ούτε τυχαία η παλιά εικόνα στην αίθουσα επάνω από το στενό διάδρομο: Ένας ιππότης στα γόνατα, με το πρόσωπο στραμμένο προς τα επάνω και με τα χέρια ενωμένα σε στάση προσευχής, φαίνεται να λέει: Ορκίζομαι ν’ αφιερώσω λόγο, δυνάμεις και τη ζωή μου στην Πίστη και στην ενότητα του Θεού και των μυστηρίων της Πίστης. Υπόσχομαι να υποτάσσομαι και να υπακούω στο Μέγα Μάγιστρο του Τάγματος. Να προστρέχω σε βοήθεια της εκκλησίας, να πολεμώ τους εχθρούς, ακόμη κι αν βρεθώ ένας προς τρεις, και ποτέ να μην τραπώ σε φυγή.

…Δεν υπάρχει αμφιβολία, πως ο ιππότης αλλά και ο όρκος ανήκουν στο Τάγμα των Ιπποτών του Ναού, τους γνωστούς μας Ταμπλιέρους ή Ναΐτες…»
Αν και μεγάλο το μύνημα μου ελπίζω να μην σε κούρασε και να σου έδωσε ορισμένες απαντήσεις.....

ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΔΙΟΣ
ΙΕΡΟΥ ΦΩΤΟΣ
ΕΞ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑΣ ΚΙΝΗΣΑΣΕΣ
ΔΥΟ ΤΕ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΓΑΛΑΞΙΑΣ
ΑΠΟΙΚHΣΑΣΕΣ
ΖΗΝ ΔΙΑΔΩΣΑΣΕΣ
ΕΙΣ ΓΑΙΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΣΕΣ
ΔΙΑ ΤΑΞΕΩΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΙΝ
ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΘΑΡΣΙΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 12:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πράγματι ενδιαφέρουσες πληροφορίες και σε ευχαριστώ. Απλά ήθελα να ψάξω το θέμα της σύνδεσης της πόρτας και με τη στοά των κινηματογράφων ΟΠΕΡΑ και της λειτουργίας σατανιστικού νάου, αν γνωρίζει κάποιος κάτι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 12:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, αλλά βέβαια φίλε Centarius, μήπως θα έπρεπε να είμαστε και λίγο επιφυλακτικοί με τα λεγόμενα του Γιαννόπουλου? Πολλά σημεία του συγκριμένου βιβλίου βρήθουν ανοησιών.

Πάντως περί σύνδεσης με την "Όπερα" δεν ανέφερε. Αλλά να επιτέλους και μια στοά που δεν βγάζει στην Ακρόπολη ή στην Πεντέλη αλλά σε ... κινηματογράφο. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 13:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, κάπως έτσι είναι.

Αλλά, εφ'όσον δεν ξέρεις, γιατί δεν κάνεις έναν κόπο να μάθεις, πρίν "βγείς" και διαδίδεις λάθος πληροφορίες ?

Μήπως διακατέχεσαι από ανάλογο σύνδρομο δημοσιότητας, όπως είδαμε .... κάπου, τις τελευταίες μέρες στους δέκτες μας ?

Καταρχήν, ποιός σου είπε οτι είπε οτι είναι ... υπόγεια ή σατανιστική ?

Το θέμα αυτό έχει "μασηθεί" εδώ αρκετές φορές, σαν ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 58α και επίσεiς αναλυτικό φωτορεπορτάζ έχει και ο www.iranon.gr

http://www.iranon.gr/ATHINA/ATHINA12TEXT.htm#akadimias


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 13:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δικαίωμά μου είναι να το ανεβάσω ως θέμα και το ανέβασα, άμα δε σου αρέσει μη συμμετέχεις. Όσο για τις προσβολές σου, ας κρίνουν οι συνομιλητές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 13:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δικαίωμά μου είναι να το ανεβάσω ως θέμα και το ανέβασα, άμα δε σου αρέσει μη συμμετέχεις. Όσο για τις προσβολές σου, ας κρίνουν οι συνομιλητές.

όπως σου είπα και αλλού, έχεις πλήρη άγνοια.

Σίγουρα δεν ξέρεις την πολιτική του φόρουμ ότι αφορά τα χιλιοανεβασμένα θέματα. Άγνοια...

Αν θα συμμετέχω εγώ ή όχι, αυτό άστο να είναι θέμα το οποίο επίσεις ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ.

Σου συνιστώ να συμμαζέψεις επίσεις τους "τρόπους" σου, είσαι πολύ νέος για να μας πείς και αυτά που λές.
Η άγνοια ... σκοτώνει.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 14:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τουλάχιστον εγώ έμαθα να μην περηφανεύομαι και να μην προσβάλλω τους άλλους. Αν σε προσέβαλλα κάτι σου ζητώ συγγνώμη ειλικρινά, δε μίλησα εγώ όμως πρώτος επιθετικά κι από ότι είδα και άλλοι έχουν πρόβλημα με σένα. Εσύ όμως βρε φίλε γιατί εξαρχής είσαι επιθετικός και προσβάλλεις τους άλλους; Αν διαφωνείς πες το ευγενικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 14:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όπως σου είπα και αλλού, έχεις πλήρη άγνοια.
======
δεν πειράζει, μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι

Αν θα συμμετέχω εγώ ή όχι, αυτό άστο να είναι θέμα το οποίο επίσεις ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ.
=====
σωστό άλλωστε δε με ενδιαφέρει,απλώς αφού τόσο σε ενοχλεί το θέμα δε χρειάζεται να συμμετέχεις. Αν από την άλλη γνωρίζεις κάτι για το ζήτημα γιατί δεν το λες αν δεν είναι κόπος;

Σου συνιστώ να συμμαζέψεις επίσεις τους "τρόπους" σου, είσαι πολύ νέος για να μας πείς και αυτά που λές.
=====
στο πόσο νέος είμαι ούτε αυτό το ξέρεις, το εικάζεις. Όσον αφορά τους τρόπους, δες πρώτα πως αποπαίρνεις τους άλλους, σχεδόν από το λαιμό τους αρπάζεις και τους λούζεις. Διότι αν είσαι μεγάλος δεν επιτρέπεται να μιλάς έτσι σε ανθρώπους που δεν έχεις ξαναμιλήσει.

και τέλος,δεν ξανασχολούμαι πλέον παρά μόνο αν η κουβέντα συνεχιστεί πάνω σε αυτά που έχω ρωτήσει και άνοιξα θέμα. Να είσαι καλά και ο Θεός να σου δίνει υγεία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Centarius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 15:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Centarius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά δεν χρειάζεται να τσακώνεστε συζήτηση κάνουμε αντλώντας στοιχεία και με την άποψη που έχει ο καθένας να βγάλουμε συμπεράσματα και καλό είναι να ακούγωνται όλες οι γνώμες και με αυτές που συμφωνούμε και με αυτές που μας ανάβουν τα λαμπάκια.....ο φίλος Vril έχει δίκιο στο ότι ήδη υπάρχουν topics με απαντήσεις επι του θέματος....απο την άλλη για τις απαντήσεις του το λέει και το nickname του......
δεν χρειάζεται να αρπαζόμαστε έτσι....
Όσο επι του θέματος πραγματικά για το θέμα της σύνδεσης της πόρτας και με τη στοά των κινηματογράφων ΟΠΕΡΑ και της λειτουργίας σατανιστικού νάου, δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο......

ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΔΙΟΣ
ΙΕΡΟΥ ΦΩΤΟΣ
ΕΞ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑΣ ΚΙΝΗΣΑΣΕΣ
ΔΥΟ ΤΕ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΓΑΛΑΞΙΑΣ
ΑΠΟΙΚHΣΑΣΕΣ
ΖΗΝ ΔΙΑΔΩΣΑΣΕΣ
ΕΙΣ ΓΑΙΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΣΕΣ
ΔΙΑ ΤΑΞΕΩΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΙΝ
ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΘΑΡΣΙΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 15:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

όπως σου είπα και αλλού, έχεις πλήρη άγνοια.
======
δεν πειράζει, μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι

Αν θα συμμετέχω εγώ ή όχι, αυτό άστο να είναι θέμα το οποίο επίσεις ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ.
=====
σωστό άλλωστε δε με ενδιαφέρει,απλώς αφού τόσο σε ενοχλεί το θέμα δε χρειάζεται να συμμετέχεις. Αν από την άλλη γνωρίζεις κάτι για το ζήτημα γιατί δεν το λες αν δεν είναι κόπος;

Σου συνιστώ να συμμαζέψεις επίσεις τους "τρόπους" σου, είσαι πολύ νέος για να μας πείς και αυτά που λές.
=====
στο πόσο νέος είμαι ούτε αυτό το ξέρεις, το εικάζεις. Όσον αφορά τους τρόπους, δες πρώτα πως αποπαίρνεις τους άλλους, σχεδόν από το λαιμό τους αρπάζεις και τους λούζεις. Διότι αν είσαι μεγάλος δεν επιτρέπεται να μιλάς έτσι σε ανθρώπους που δεν έχεις ξαναμιλήσει.

και τέλος,δεν ξανασχολούμαι πλέον παρά μόνο αν η κουβέντα συνεχιστεί πάνω σε αυτά που έχω ρωτήσει και άνοιξα θέμα. Να είσαι καλά και ο Θεός να σου δίνει υγεία.


Από όλες τις αηδίες που διάβασα πιο πάνω, επικεντρώνομαι μόνο σε μία, που θεωρώ και σοβαρότερη απόδειξη ότι όντως ζείς στην κοσμάρα σου.

Λές "Αν από την άλλη γνωρίζεις κάτι για το ζήτημα γιατί δεν το λες αν δεν είναι κόπος;"

Εγώ έδειξα και το λίνκ, για την πληρέστερη συλλογή φωτογραφιών και υλικού σχετικά με αυτό το κτήριο, που δεν είναι υπόγειο όπως λές και σίγουρα δεν έχει να κάνει με τους σατανιστές της Παλλήνης, και το παρέθεσα στο πόστ μου, από το οποίο φυσικά και δεν κατάλαβες τίποτα.

Αυτό που λές "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι" ισχύει πράγματι. Με όποιον δάσκαλο θα κάτσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις. Γιατί απλούστατα, τις ελλείψεις τους κάποιοι ξέρουν να τις καμουφλάρουν καλά.

Κάνε τουλάχιστον έναν κόπο και διάβασε το λίνκ που παρέθεσα. Πιθανών να σου λυθούν κάποιες απορίες, αν πράγματι σε ενδιαφέρει η πληροφόρηση και δεν άνοιξες το θέμα απλά για να τερατολογήσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 16:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το link το έχω δει, το έδωσε άλλος πριν από εσένα. Η παράθεση πάλι ενός link δε σημαίνει κι έκφραση γνώμης ή γνώσης, είναι απλά παραπομπή. Αν διάβαζες καλύτερα θα έβλεπες ότι δεν υιοθετώ αυτά που γράφω αλλά τα άκουσα από άλλη πηγή και θέλω να μάθω αν έχει ακούσει κανείς κάτι παρόμοιο σχετικά με τη δική μου πληροφορία. Ούτε τον παντογνώστη κάνω, ούτε είμαι.

Πάντως από ότι είδα και σε ένα άλλο τόπικ εδώ μέσα όπου προσέβαλλες όλο τον κόσμο αποκαλώντας τους ρέγκες μάλλον σε ψιλοξέρουν όλοι και απλά σε αγνοούν ή μάλλον ούτε καν σε βλέπουν. Πάω μαζί τους γιατί κι ευγενικά που πήγα να μιλήσω και φιλικά που προσπάθησα να φερθώ, άκρη δεν έβγαλα.

Centarius φίλε μου μπες και αλλού να δεις πως μιλάει και μπορείς κι εδώ εύκολα να διαπιστώσεις ποιος προσβάλλει δημόσια ποιον, αλλά δημοκρατία έχουμε ότι γουστάρει ο καθένας κάνει. Και προσωπικά δεν τσακώνομαι με κανένα, άλλη δουλειά δεν είχα τσακώνομαι με ξένους
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 16:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
διόρθωση

άλλη δουλειά δεν είχα να τσακώνομαι με ξένουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 16:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντως από ότι είδα και σε ένα άλλο τόπικ εδώ μέσα όπου προσέβαλλες όλο τον κόσμο αποκαλώντας τους ρέγκες μάλλον σε ψιλοξέρουν όλοι και απλά σε αγνοούν ή μάλλον ούτε καν σε βλέπουν. Πάω μαζί τους γιατί κι ευγενικά που πήγα να μιλήσω και φιλικά που προσπάθησα να φερθώ, άκρη δεν έβγαλα.

Βλέπεις λοιπόν οτι μερικοί δεν ξέρουν να διαβάζουν ?

Και αυτή που το είπε, να μας πεί που είδε οτι εγώ αναφέρομαι ΕΙΔΙΚΑ σε αυτήν !

Σίγουρα υπάρχουν πολλοί, οι οποίοι ακολουθούν το κοπάδι, γιατί τους εκφράζει καλύτερα. Και στο κάτω-κάτω δεν έχει και σημασία, ΤΙ κοπάδια είναι ακριβώς. Σημασία έχει οτι είναι κοπάδι.

Αυτά.

Γειά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 16:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αλλά δημοκρατία έχουμε ότι γουστάρει ο καθένας κάνει.

Να σε ρωτήσω λοιπόν και εγώ "φιλικά" όπως λές...

Είσαι σίγουρος λοιπόν οτι ξέρεις τι σημαίνει δημοκρατία ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 18:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ένα ακόμα για να κλέισει το θέμα, μια και το ανέφερες εσύ, ΕΔΩ

"Πάντως από ότι είδα και σε ένα άλλο τόπικ εδώ μέσα όπου προσέβαλλες όλο τον κόσμο αποκαλώντας τους ρέγκες μάλλον σε ψιλοξέρουν όλοι και απλά σε αγνοούν ή μάλλον ούτε καν σε βλέπουν. "

"Πάω μαζί τους γιατί κι ευγενικά που πήγα να μιλήσω και φιλικά που προσπάθησα να φερθώ, άκρη δεν έβγαλα"

Όπως πιθανών να είδες, τελικά δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα, και μάλλον .... την πάτησες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 18:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bρε vril ηρέμησε.. !!
Δεν βλέπω να είχε καμία κακή πρόθεση..

Οντως ως τόπικ εχει ξανανοιχθεί αλλά ασε το παιδί να κάνει το κέφι του..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 18:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Bρε vril ηρέμησε.. !!
Δεν βλέπω να είχε καμία κακή πρόθεση..

Οντως ως τόπικ εχει ξανανοιχθεί αλλά ασε το παιδί να κάνει το κέφι του..


Μα, ούτε και εγώ.
Και έδωσα και το λίνκ που "ανοίγει" την "Οδό Ακαδημίας" απευθείας και όχι τη σελίδα της "Αθήνας", που τώρα έχει τον Αρδηττό...

Από την άλλη όμως, είπε και πολλά περιττά. Πάρα πολλά...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 19:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πειράζει.. εξάλλου μην σπαταλάς ανδρεναλίνη.. την έχεις ανάγκη για αλλού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 19:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν πειράζει.. εξάλλου μην σπαταλάς ανδρεναλίνη.. την έχεις ανάγκη για αλλού...

Χε χε, δεν σπατάλησα καθόλου αδρεναλίνη...

Ούτε καν... τεστοστερόνη.

Μερικά με αφήνουν πράγματι .. άναυδο.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 01:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
vril θεωρώντας λυμένη πλέον την παρεξήγηση μεταξύ μας, θα σου κάνω ένα προσωπικό ερώτημα σχετικά με το κοπάδι που ανέφερες ότι πολλοί πάνε με αυτό. Αν θες απαντάς. Εσύ ως πολίτης αυτής της χώρας πας ή δεν πας με το κοπάδι; Υποθέτω η απάντηση είναι όχι. Το μπάχαλο κι οι γκάφες αυτών που τόσα χρόνια κοροϊδεύουν τον ελληνικό λαό - που τους ψηφίζει ως κοπάδι κι εσύ υποψιάζομαι όχι-δεν επηρρεάζει κι εσένα; Δε λούζεσαι κι εσύ τις συνέπειες;Άρα κοπάδι ξεκοπάδι όλους για ψάρια μας θεωρούν.

Και κάτι άλλο για να το ξεκαθαρίσω σχετικά με το γιατί άνοιξα ένα θέμα που έχει ξανασυζητηθεί κτλ., κάτι που συμβαίνει και με άλλα μέλη. Παιδιά εσείς δεν ξέρω πως είναι οργανωμένος ο χρόνος σας εγώ όμως κατά βάση και για λόγους οικονομίας μπαίνω από τη δουλειά μου κάποιες στιγμές που λασκάρουμε και ο χρόνος δεν είναι αρκετός.Δεν έχω την άνεση να ψάξω, προτιμώ να επικοινωνήσω με ανθρώπους. Κακό είναι αυτό ρε παιδιά; Επίσης από ότι βλέπω πολλά νέα μέλη μπαίνουν στο site που ίσως να θέλουν να μιλήσουν για ένα θέμα που εσείς είχατε κάνει κουβέντα πριν καιρό. Το πολύ πολύ ρε παιδιά να ανέβει το θεμά να μην απαντήσει κανείς και το θέμα να πάει στον πάτο. Για όνομα του Θεού σε αυτό το μπάχαλο που λέγεται ίντερνετ υπάρχουν και 1-2 μέρη να κουβεντιάσεις με συνανθρώπους σου κι όχι να πλακωθούμε. Πλακωνόμαστε με το καθένα κι εκνευριζόμαστε έξω μη το παθαίνουμε κι εδώ.

Καλό βράδυ σε όλουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 01:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις σκεφθεί όμως πως το να λές στους άλλους που έχουν αντίθετη γνώμη από σένα αν θέλουν να μην μπούν στο topic ή να μην απαντήσουν δεν είναι σωστό?
Παραθέτεται δημόσια μία συζήτηση κι είναι δικαίωμα του καθενός να γράψει την δική του, είτε μας ικανοποιεί είτε όχι.
Αφού λοιπόν κάνεις την έναρξη σε ένα θέμα θα ακούσεις όλες τις απόψεις και θα πρέπει να αποδεχθείς οτι εδώ μπορούν να απαντήσουν όσοι θέλουν.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 01:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγώ incubus δεν είχα πρόβλημα σε αυτό, το ξέρεις άλλωστε κι άπο άλλο τόπικ που έχουμε μιλήσει και που εμείς δεν έχουμε τις ίδιες απόψεις. Ο αρχικός τρόπος με πείραξε, πιστεύω ότι μπορεί να πει κανείς κάτι χωρίς να στενοχωρήσει τον άλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 10:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

vril θεωρώντας λυμένη πλέον την παρεξήγηση μεταξύ μας,


Μην τα παίρνεις και τόοοσο "τοις μετρητοίς"

quote:

θα σου κάνω ένα προσωπικό ερώτημα σχετικά με το κοπάδι που ανέφερες ότι πολλοί πάνε με αυτό. Αν θες απαντάς.


όσο πιο καλή η ερώτηση, τόσο χαίρομαι να απαντάω

quote:

Εσύ ως πολίτης αυτής της χώρας πας ή δεν πας με το κοπάδι; Υποθέτω η απάντηση είναι όχι. Το μπάχαλο κι οι γκάφες αυτών που τόσα χρόνια κοροϊδεύουν τον ελληνικό λαό - που τους ψηφίζει ως κοπάδι κι εσύ υποψιάζομαι όχι-δεν επηρρεάζει κι εσένα; Δε λούζεσαι κι εσύ τις συνέπειες;Άρα κοπάδι ξεκοπάδι όλους για ψάρια μας θεωρούν.
quote:



Δύσκολη ερώτηση. Άλλο αν για το θεαθείν πολλοί απαντούν κατηγορηματικά, πιστεύω οτι στην πράξη τα πράγματα δεν είναι τόσο σαφή. Σίγουρα ο καθένας μας έχει δαπιστώσει από εμπειρείες οτι κάτι δεν πάει καλά. Εγώ είμαι 37 χρονών, έχω οικογένεια και σίγουρα τα πράγματα τα αντιλαμβάνοαι διαφορετικά από όταν ήμουν π.χ. 18 και με ενδιέφερε η επανάσταση ή η σκέτη άρνηση.
Φοβάμαι, οτι ανάλογα με την ηλικία, την κοινωνική θέση, την θέση στην "τροφική αλυσίδα", σε άλλες περιπτώσεις πλέουμε με το κοπάδι και σε άλλες περιπτώσεις λέμε "απαπαπαπαπα"

quote:

Και κάτι άλλο για να το ξεκαθαρίσω σχετικά με το γιατί άνοιξα ένα θέμα που έχει ξανασυζητηθεί


Οι κανόνες του φόρουμ περιλαμβάνουν μεταξύ των άλλων και μια αρχή, να μην ανοίγονται και ξαναανοίγονται τα ίδια και τα ίδια θέματα, ΄για΄τι το φόρουμ θέλει να λειτουργεί σαν βάση γνώσεων, όπου σε ένα θέμα να τοποθετούνται τα μέλη και η "συλλογή" αυτή να μεγαλώνει ανάλογα με τα στοιχεία που προστίθονται κάθε φορά. Το φόρουμ λέει πως δεν θέλει να γίνει chat-room, όπως επίσεις δεν θέλει να γίνει επικοινωνία-τσίρκο.
Το κατα πόσο αυτό εκπληρώνεται, άστο, είναι η διαφορά μεταξύ θεωρίας και πράξης.

[quote]
... ο χρόνος δεν είναι αρκετός.Δεν έχω την άνεση να ψάξω, προτιμώ να επικοινωνήσω με ανθρώπους. Κακό είναι αυτό ρε παιδιά; Επίσης από ότι βλέπω πολλά νέα μέλη μπαίνουν στο site που ίσως να θέλουν να μιλήσουν για ένα θέμα που εσείς είχατε κάνει κουβέντα πριν καιρό. Το πολύ πολύ ρε παιδιά να ανέβει το θεμά να μην απαντήσει κανείς και το θέμα να πάει στον πάτο. Για όνομα του Θεού σε αυτό το μπάχαλο που λέγεται ίντερνετ υπάρχουν και 1-2 μέρη να κουβεντιάσεις με συνανθρώπους σου κι όχι να πλακωθούμε. Πλακωνόμαστε με το καθένα κι εκνευριζόμαστε έξω μη το παθαίνουμε κι εδώ.

Καλό βράδυ σε όλους



Νομίζω οτι σου απάντησα, αν και για να σε βοηθήσω, πιστεύω οτι το πραγματικό ζουμί βρίσκεται στην πρώτη γραμμή, εκεί που λέει "Μην τα παίρνεις και τόοοσο "τοις μετρητοίς"

Και αυτό που λέει ο "κύβος που πεθαίνει" (τι νίκ και αυτό !!!) εντάξει, στο χωριό μου λένε "όπως φωνάξεις, έτσι θα σου απαντήσει"



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 14:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κακέ Vril , το ψευδώνυμο μου σημαίνει "Πεθαίνων Ίνκουμπος"...
Απλά σαν διευκρίνηση.
Νομίζω οτι θα γνωρίζεις τι σημαίνει ίνκουμπος, πιστεύω οτι ξέρεις αρκετά πράγματα για να μη γνωρίζεις αυτό.
Αν σου έχει ξεφύγει, μπορώ να σου πώ τι είναι.

Στρατή, το θέμα είναι πως σε όσα θέματα σε έχω πετύχει μόλις ακούς μία γνώμη που είναι αντίθετη με τη δική σου προτείνεις σε αυτό το άτομο να μη μιλάει αν δεν θέλει κτλ.
Δεν πιστεύω οτι σε ενοχλεί ο τρόπος του, σε ενοχλεί μάλλον η αντίθετη γνώμη και δεν το βρίσκω εποικοδομητικό σε ένα forum.
Ελπίζω να μην παρεξηγηθείς.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy