ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΔΙΔΥΜΟΙ ΠΥΡΓΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zamantas29
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 22:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zamantas29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΩΣ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΑΝ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΙΑΣ ΠΤΗΣΗΣ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΣΕ ΣΥΜΒΟΛΑ ΔΥΟ ΠΥΡΓΟΙ , ΕΝΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΡΑΙΚΟ ΑΣΤΕΡΙ??

Zamantas29

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 22:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω, πάντως να είσαι σίγουρος πως δεν είναι τύχαίο που μέσα στοου πύργους δεν υπήρχε ούτε ένας εβραιος
Απο ότι ξέρω τουλάχιστον.

Αν επιτρέπετα πως το κάνεις αυτο με τα σύμβολά?

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 23:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zamantas29, άνοιξες ένα αρκετά ενδιαφέρον θέμα!
Μπορείς να μας υποδείξεις τον τρόπο που γίνεται αυτό που είπες?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 00:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοιξτε τη γραματοσειρά παιδιά,αλλά να ξέρετε ότι δεν γίνεται σε όλους τους υπολογιστές αυτό.Εξαρταται απο την έκδοση που περιέχει.
Σε μερικούς μάλιστα εμφανίζει αντί για αεροπλάνα κάποιους φακέλους.Θυμάστε τι έγινε αμέσως μετά με το μικρόβιο του άνθρακα που έβαζαν σε φακέλους;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 07:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΑΥΤΟ???
ΣΤΟ WORDPAD......


Ζ Q33 Z Υ U (ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ WINGDINGS)

Ή ΜΗΠΩΣ....

MQEQQPGHBARFFTJTM (ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ WEBDINGS)


KAI TA ΔΥΟ ΜΕ ΤΟ 'CAPS LOCK' ΠΑΤΗΜΕΝΟ.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 09:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Δεν ξέρω, πάντως να είσαι σίγουρος πως δεν είναι τύχαίο που μέσα στοου πύργους δεν υπήρχε ούτε ένας εβραιος
[quote]

Ήταν κάποια εβραϊκή γιορτή εκείνη την ημέρα. Αργία για τους Εβραίους και δεν είχαν πάει στις δουλειές τους. Πιθανολογείται ότι για αυτό επιλέχθηκε και εκείνη η μέρα. Είτε γιατί οι τρομοκράτες είχαν σχέσεις με Εβραίους, είτε γιατί κάποιος άλλος ήθελε να τους ενοχοποιήσει σιωπηλά, είτε γιατί οι Εβραίοι δεν ήταν ανάμεσα στα επιθυμητά θύματα.

Αυτό με το word, παλιό, αλλά μάλλον πρόκειται για μία από τις πολλές συμπτώσεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

s_telios86
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 12:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους s_telios86  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος s_telios86  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά το έχω κάνει και εγω αυτο με το word και έμεινα με ανοιχτό το στόμα!
Εκείνη την στιγμή δεν ήταν Εβραίοι μέσα για δύο λόγους
1. Ή γιατι όπως είπανε ήταν κάποια Εβραική γιορτή
2. ή επείδη οι Εβραίοι το έκαναν αυτό( "κακοί" Σιωνιστές) για να αποδείξουν στην Αμερική πόσο δυνατοί είναι!
Πάντως αξίζει να γίνει γνωστό οτι πραγματοποιήθηκε μια προφητία του Νοστράδαμου όταν έγινε η επίθεση


Για να γνωρίσεις καλύτερα τους άλλους, γνώρισε πρώτα τον εαυτό σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 14:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΑΙΜΟΝΟΛΟΓΙΕΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΛΙ...

ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΛΕΧΘΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...

ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ....

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΕΒΡΑΙΟΙ , ΕΛΛΗΝΕΣ , ΙΣΠΑΝΟΦΩΝΟΙ, APABES ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΚΙΝΕΖΟΙ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝ...

ΦΙΛΕ s_telios86 ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΝΟΣΤΑΔΑΜΟΣ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΥΡΓΩΝ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

s_telios86
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 15:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους s_telios86  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος s_telios86  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου ο ΝΟστράδος αναφέρεται σε ένα κείμενο του για την πτώση δύο διδύμων αδερφών και για την αρχή πολέμου για αυτόυς. Δεν ξέρω πως ακριβώς το έχει γράψει, δυστυχώς δεν έχω το βιβλιο!

Για να γνωρίσεις καλύτερα τους άλλους, γνώρισε πρώτα τον εαυτό σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 15:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου ο ΝΟστράδος αναφέρεται σε ένα κείμενο του για την πτώση δύο διδύμων αδερφών και για την αρχή πολέμου για αυτόυς. Δεν ξέρω πως ακριβώς το έχει γράψει, δυστυχώς δεν έχω το βιβλιο!

Για να γνωρίσεις καλύτερα τους άλλους, γνώρισε πρώτα τον εαυτό σου


Αυτά περί του κειμένου, κυκλοφόρησαν ευρέως τότε, αλλά είπανε πώς ήταν φαντασίες και ο Νοστράδαμος δεν τα έγραψε ποτέ.
Οπότε, αν δεν το βρούμε σε αυθεντικό κείμενο, καλό θα ήταν να λέμε «λέγεται», «φημολογείται», «πιθανολογείται», κ.τ.λ. και να μην το παρουσιάζουμε σαν γεγονός.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 22:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ s_telios86 ΕΧΩ ΤΟΥΣ "ΑΙΩΝΕΣ" ΤΟΥ ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΛΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ "ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟΣ" ΕΔΩ ΣΤΟ ESOTERICA.gr ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΗ...

ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΡΑΖΟΥΝ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ..

ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΓΑΛΛΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ,ΤΙΣ ΠΑΛΑΙΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΤΩΝ ΠΟΛΕΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ (ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ) ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ...

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ Bizarre ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ..

quote:
Αυτά περί του κειμένου, κυκλοφόρησαν ευρέως τότε, αλλά είπανε πώς ήταν φαντασίες και ο Νοστράδαμος δεν τα έγραψε ποτέ.
Οπότε, αν δεν το βρούμε σε αυθεντικό κείμενο, καλό θα ήταν να λέμε «λέγεται», «φημολογείται», «πιθανολογείται», κ.τ.λ. και να μην το παρουσιάζουμε σαν γεγονός.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 22:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Auto me ths Ptiseis pou bgenoun Purgoi einai HOAX. Den einai oi kanonikes onomasies ton ptisewn..

Sorry gia ta Greeklish alla eimai stin doulia kai den ginetai allios..

..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

νιντζα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


230 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 03:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους νιντζα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ανεξαρτητα απο το οτι εγινε την 11η Σεπτεμβριου 2001,εκεινη η μερα επιταχυνε πολλα απο οσα ειδαμε τα 4 τελευταια χρονια-και θα δουμε τα επομενα φυσικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λυκοφρον
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 04:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λυκοφρον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ-ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ.Η ΔΡΑΣΗ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ,ΧΤΥΠΑΜΕ-ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΕΝΟΧΟ-ΠΕΤΑΜΕ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟ ΠΟΥ ΔΗΘΕΝ ΤΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ-Η ΜΙΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΚΑΙ Η ΣΟΥΠΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΕΔΕΣΕ.ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ ΣΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ.ΚΟΣΜΕ ΞΥΠΝΑ.

λυκοφρονΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λυκοφρον
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 04:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λυκοφρον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α!ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΤΙΣΗΜΙΤΙΣΜΟ......................

λυκοφρονΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 19:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR, αν και είμαι πολύ επιφυλακτικός με τις προφητείες, για να μην πω ότι δεν πιστεύω, πράγματι σε ένα στοίχο του Νοστράδαμου γίνεται αναφορά σε δύο δίδυμους αδερφούς (ή βράχους; δεν θυμάμαι καλά), οι οποίοι χάνονται μέσα στη φωτιά.
Πριν τρία χρόνια περίπου έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο του πατέρα μου (έκδοσης δεκαετίας 70) και άρχισα να το ξεφυλλίζω. Από σύμπτωση, στην σελίδα που σταμάτησα το ξεφύλλισμα, το μάτι μου έπεσε πάνω σε αυτό τον στοίχο και έκπληκτος τον διάβασα και στο μυαλό μου ήρθε αυτό το γεγονός. Νόμίζω ότι αναφέρεται και η πόλη.
Δεν θυμάμαι που ακριβώς είναι, αλλά αν θες, μπορω να ψάξω να βρω το βιβλίο και τον στοίχο και να σου τον αναφέρω.
Για το HOAX που ανέφερε ο Conqueror, συμφωνώ. Έτσι είναι.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 19:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΕΒΡΑΙΟΙ , ΕΛΛΗΝΕΣ , ΙΣΠΑΝΟΦΩΝΟΙ, APABES ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΚΙΝΕΖΟΙ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝ...
ΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Έλληνες δεν ήταν μέσα στα θύματα...
Από Εβραίους του Ισραήλ το θύμα ήταν μόνο 1 ήταν στρατιωτικός και ήταν ένας από τους επιβάτες του αεροπλάνου που έπεσε στους πύργους...

"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 07:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για Έλληνες δεν θυμάμαι ούτε εγώ να είχα ακούσει οτι συμπεριλαμβάνονταν στον αριθμό των νεκρών...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 18:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βρήκα το βιβλίο (λέγεται Νοστράδαμος και αν και δεν λέει ημ.έκδοσης είναι στο πολυτονικό) και παραθέτω:

I Αιώνας - Στοίχος 57 (σελ.52)
Στοίχοι στα Γαλλικά
Ennosigee feu du centre de terre
Ferra trembler au tour de cite
neutue:
Deux grands rochiers long temps
feront la qurre,
Puis Arethuse rougira nouveau
fleure.

Μεταφράστηκε στα Ελληνικά...
Γαιοσείστρα φωτιά από το κέντρο
της Γης, θα προκαλέσει δονήσεις
γύρω στη Νέα Πόλη. Δύο μεγάλοι
βράχοι θα πολεμούν για πολύ διάστημα
μετά η Αρεθούσα θα βάψει κόκκινο
ένα καινούριο ποταμό.

Και η εξήγηση που δίνεται από κάτω:
Μία έκρηξη στο κέντρο της Ν.Υ. που κάνει την Γη να τρέμει ή το tour σημαίνει πύργους-ουρανοξύστες; οι δύο μεγάλοι βράχοι, είναι οι δύο μεγάλες δυνάμεις, οι οποίες ενδεχομένως θα αρχίσουν πόλεμο. Σχολιαστές ερμηνεύουν την Αρετούσα ότι προέρχεται από τον Άρη, θεό του πολέμου και τις ΗΠΑ. Ο καινούριος ποταμός είναι οπωσδήποτε αίμα.

Αυτά από το βιβλίο... Βέβαια μέσα από 5.000 καταστροφικές προφητείες, όλο και κάποια, κάτι θα θυμίζει.

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 19:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Νοστράδαμος είναι γεμάτο ασυναρτησίες
Αλλά και πάλι και ποιός "προφήτης" δεν είναι....

"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 19:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ απόλυτα

Edited by - meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Centarius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 16:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Centarius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σας παραθέσω ένα Link που αναφέρεται στον Νοστράδαμο και τί εξηγήσεις δίνει στα γραφόμενα του....

http://www.howstuffworks.com/nostradamus.htm/printable

Οι απόψεις όπως είναι λογικό διαφέρουν....τα συμπεράσματα δικά σας!
Προσωπικά δεν μπορώ να καταλήξω σε ένα συμπέρασμα...απο την μία μπορεί να είναι συμπτώσεις τα γραφόμενα του...απο την άλλη πολλές συμπτώσεις παύουν να είναι συμπτώσεις....


ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΔΙΟΣ
ΙΕΡΟΥ ΦΩΤΟΣ
ΕΞ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑΣ ΚΙΝΗΣΑΣΕΣ
ΔΥΟ ΤΕ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΓΑΛΑΞΙΑΣ
ΑΠΟΙΚHΣΑΣΕΣ
ΖΗΝ ΔΙΑΔΩΣΑΣΕΣ
ΕΙΣ ΓΑΙΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΣΕΣ
ΔΙΑ ΤΑΞΕΩΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΙΝ
ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΘΑΡΣΙΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perdido
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 14:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perdido  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με τις προφητείες του Νοστράδαμου,δε ξέρω αν είναι αληθείς ή όχι.Αν δε τις δω σε βιβλίο τυπωμένες και συγκεντρωμένες,δε πιστεύω τίποτα. Παραθέτω δύο από αυτές,σχετικές με το θέμα:
1)In the City of God there will be a great thunder,
Two Brothers torn apart by Chaos,
While the fortress endures, the great leader will succumb.
The third big war will begin when the big city is burning.
2)In the year of the new century and nine months,
From the sky will come a great King of Terror.
The sky will burn at forty-five degrees.
Fire approaches the great new city.
Όσο για την γραμματοσειρά και τα σύμβολα..Νομίζω ότι είναι τραγική σύμπτωση. Ξέρετε πόσα τέτοια περίεργα πράγματα κυκλοφόρησαν μετά την επίθεση?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 14:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως εξηγειται, το οτι η "ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ", 2 μερες πριν την επιθεση, ειχε δημοσιευσει σκιτσο (γελοιογραφια), που απεικονιζε ακριβως τους διδυμους πυργους και το αεροσκαφος;

aaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 15:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πως εξηγειται, το οτι η "ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ", 2 μερες πριν την επιθεση, ειχε δημοσιευσει σκιτσο (γελοιογραφια), που απεικονιζε ακριβως τους διδυμους πυργους και το αεροσκαφος;

Πολύ απλό !

Ειναι και αυτοί μέρος της συνομοσίας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 15:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμενω να μου πεις τι διαθεση ειχες οταν το εγραψες.
Ειλικρινα και φιλικα!!!
Πως να το εκλαβω;

aaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 15:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Περιμενω να μου πεις τι διαθεση ειχες οταν το εγραψες.
Ειλικρινα και φιλικα!!!
Πως να το εκλαβω;

Όχι, όχι, εγώ περιμένω να μου πείς τι είχες στο μυαλό σου όταν έγραψες "Πως εξηγειται, το οτι η "ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ", 2 μερες πριν την επιθεση, ειχε δημοσιευσει σκιτσο (γελοιογραφια), που απεικονιζε ακριβως τους διδυμους πυργους και το αεροσκαφος;"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 16:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ημουν και δουλευα στην Αθηνα και συγκεκριμενα στην Πειραιως στην Ομονοια.
Ο περιπτερας μπροστα μου μαζευε τις επιστροφες των εφημεριδων και των περιοδικων μεσα στο χωρο που δουλευα κι εγω τα διαβαζα παντα.
Διαβασα και την ελευθεροτυπια(ολες τις διαβαζα).
Επειδη ειχα αγορασει και τηλεοραση στο χωρο της δουλειας, ειδα ζωντανα το 2ο χτυπημα και το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο μου ηταν το εν λογω σκιτσο.
Μετα εμαθα οτι και αλλοι το συνδυασαν.
Τι να σου πω ρε Vril, προσπαθω να σε καταλαβω, αλλα....
Μηπως μπηκες νωρις στα βασανα;

aaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 16:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι να σου πω ρε Vril, προσπαθω να σε καταλαβω, αλλα....
Μηπως μπηκες νωρις στα βασανα;


Θα σε παρακαλέσω να μου θυμίσεις από πότε γνωριζόμαστε και πότε σου είχα δώσει κάποια δικαιώματα...

Όσο αφορά την τοποθέτησή σου, η δήλωση σου με ύφος χιλίων καρδηναλίων "Πως εξηγειται, το οτι η "ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ", 2 μερες πριν την επιθεση, ειχε δημοσιευσει σκιτσο (γελοιογραφια), που απεικονιζε ακριβως τους διδυμους πυργους και το αεροσκαφος;" είναι κάτι που τελικά δεν το διευκρίνησες.

Τι θες να μας πείς δηλαδή, ότι το δημοσίευσαν επειδή το ήξεραν ?
Άλλη εξήγηση δε βρίσκεις ?



Edited by - Vril on 20/09/2005 17:01:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis Religiosus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Kenya
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 17:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis Religiosus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικά με τις προφητείες του Νοστράδαμου,δε ξέρω αν είναι αληθείς ή όχι.Αν δε τις δω σε βιβλίο τυπωμένες και συγκεντρωμένες,δε πιστεύω τίποτα. Παραθέτω δύο από αυτές,σχετικές με το θέμα:
1)In the City of God there will be a great thunder,
Two Brothers torn apart by Chaos,
While the fortress endures, the great leader will succumb.
The third big war will begin when the big city is burning.
2)In the year of the new century and nine months,
From the sky will come a great King of Terror.
The sky will burn at forty-five degrees.
Fire approaches the great new city

Φιλε Perdido,αυτες οι προφητειες που παραθετεις δεν ειναι του Νοστραδαμου, και δεν ξερω που τις βρηκες και ποιος ηλιθιος τις διαδιδει.Αν θελεις να διαβασεις τις πραγματικες προφητειες του Νοστραδαμου,καλα θα κανεις να παρεις ενα βιβλιο που να τις αναφερει και να προσπαθησεις να τις διαβασεις στο αρχικο γαλλικο κειμενο που εχουν γραφτει.Πολλες απο τις μεταφρασεις τους σε αλλες γλωσσες ειναι τραγικες και απο προφητειες του Νοστραδαμου καταληγουν σε τροποποιημενες "προφητειες" του εκαστοτε επιδοξου μεταφραστη που λενε σαχλαμαρες.

A SIMPLE EXPLANATION IS ALWAYS CLOSER TO THE TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 17:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Τι να σου πω ρε Vril, προσπαθω να σε καταλαβω, αλλα....
Μηπως μπηκες νωρις στα βασανα;


Θα σε παρακαλέσω να μου θυμίσεις από πότε γνωριζόμαστε και πότε σου είχα δώσει κάποια δικαιώματα...

Όσο αφορά την τοποθέτησή σου, η δήλωση σου με ύφος χιλίων καρδηναλίων "Πως εξηγειται, το οτι η "ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ", 2 μερες πριν την επιθεση, ειχε δημοσιευσει σκιτσο (γελοιογραφια), που απεικονιζε ακριβως τους διδυμους πυργους και το αεροσκαφος;" είναι κάτι που τελικά δεν το διευκρίνησες.

Τι θες να μας πείς δηλαδή, ότι το δημοσίευσαν επειδή το ήξεραν ?
Άλλη εξήγηση δε βρίσκεις ?



Edited by - Vril on 20/09/2005 17:01:01


aaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy