ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις
 Yπάρχει δυνατότητα να βρω πάλι, ένα μήνυμα μου που χάθηκε..., πριν καταχωρηθεί στο forum???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Isidora
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 05:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isidora  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω παρατηρήσει, όχι βέβαια συχνά, αλλά όχι και πολύ σπάνια, πως μηνύματα που έχουν αρκετά μεγάλο όγκο, χωρίς καμία προειδοποίηση, την στιγμή που κάνω "click" στο κουμπί "Αποτολή Νέου Θέματος", χάνονται ξαφνικά εντελώς!!!!

Αμέσως μετά, στην οθόνη μου, επανέρχεται το site της φόρμας της απάντησης, απολύτως καθαρό..., σαν να μην έχω γράψει τίποτα!!!

Παρ΄ όλο που θυμόμουν φράση ακριβώς, ούτε και μέσω της "Αναζήτησης" κατάφερα τίποτα, ίσως επειδή, δεν είχε προλάβει να καταγραφεί στο forum.

Παρακαλώ πολύ, όποιος γνωρίζει, αν υπάρχει κάποιος τρόπος για να μπορώ να το βρω, ας μου εξηγήσει.

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων...

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 08:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Isidora, κάτι ανάλογο έχω πάθει κι εγώ μερικές φορές, συνήθως όταν το forum "αργεί να φορτώσει".
Αυτό που κάνω εγώ όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι να αποθηκεύω την απάντηση στο Word όταν είναι πολύ μεγάλη και όταν όλα είναι ok την στέλνω.
Έτσι αποφεύγω να την στέλνω πάλι.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 13:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Isidora σε χαιρετώ
Το πρόβλημα που αναφέρεις είναι δυνατό να εμφανιστεί κυρίως όταν στο forum βρίσκονται πολλοί χρήστες. Δεν είναι πάντως απαραίτητο το μήνυμα να είναι μεγάλου όγκου. Σε αυτές τις περιπτώσεις το μήνυμα χάνεται αφού δεν αποθηκεύεται στη βάση δεδομένου του forum οπότε είναι αδύνατο να το βρεις μέσω της αναζήτησης.
Πιστεύω ότι η λύση που προτείνει ο Dying_Incubus (copy-paste από κάποιον text editor) είναι η βέλτιστη.

Φιλικά
--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isidora
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 14:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isidora  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Dying_Incubus,

Όταν λες ότι το αποθηκεύεις στο Word, εννοείς ότι γράφεις την απάντηση πρώτα εκεί, όπως όταν έχεις ένα οποιοδήποτε κείμενο και μετά κάνεις "copy" και την περνάς στο forum, ή υπάρχει, άλλος τρόπος αποθήκευσης..., την στιγμή που την γράφεις πάνω στη φόρμα του forum

Mπορεί η ερώτησή μου, να είναι... κουτή, αλλά θα πρέπει γα σας διευκρίνισω, για μια ακόμα φορά, πως είμαι πολύ νέα στη χρήση του pc, γι΄ αυτό και δεν γνωρίζω καλά - καλά ούτε τα στοιχειώδη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isidora
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 14:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isidora  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Dying_Incubus,

Όταν λες ότι το αποθηκεύεις στο Word, εννοείς ότι γράφεις την απάντηση πρώτα εκεί, όπως όταν έχεις ένα οποιοδήποτε κείμενο και μετά κάνεις "copy" και την περνάς στο forum, ή υπάρχει, άλλος τρόπος αποθήκευσης..., την στιγμή που την γράφεις πάνω στη φόρμα του forum

Mπορεί η ερώτησή μου, να είναι... κουτή, αλλά θα πρέπει γα σας διευκρίνισω, για μια ακόμα φορά, πως είμαι πολύ νέα στη χρήση του pc, γι΄ αυτό και δεν γνωρίζω καλά - καλά ούτε τα στοιχειώδη...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 22:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Isidora έγραψες:
quote:

Όταν λες ότι το αποθηκεύεις στο Word, εννοείς ότι γράφεις την απάντηση πρώτα εκεί, όπως όταν έχεις ένα οποιοδήποτε κείμενο και μετά κάνεις "copy" και την περνάς στο forum...


Aκριβώς αυτός είναι ο τρόπος!! Δηλαδή copy από το Word (ή οποιοδήποτε επεξεργαστή κειμένου) και paste στο text box του forum.

Φιλικά
--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 07:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Ισιδώρα!
Πρώτα απ' όλα είμαι αγοράκι!
Αυτό που ήθελα να σε συμβουλεύσω είναι να γράφεις την απάντηση σου στο forum κανονικά αλλά πρίν την στείλεις εδώ, κάνε την copy - paste στο Word.
Αφού το κάνεις κι είσαι σίγουρη οτι η απάντηση σου είναι "σωσμένη" κάπου, μπορείς να τη στείλεις εδώ.
Προσωπικά δεν το κάνω πάντα αυτό, το κάνω μόνο όταν δίνω μεγάλες απαντήσεις και σε στιγμές που το forum αργεί να φορτώσει, με τον κίνδυνο όταν στείλω την απάντηση μου να μου γράψει το μήνυμα "Εrror".
Ελπίζω να βοήθησα!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 17:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ επίσης θεωρώ πως αποτελεί μία πραγματικά άριστη τακτική η αντιγραφή του κειμένου από(ή και προς) έναν κειμενογράφο(Word, Wordpad, Notepad). Έτσι διασφαλίζουμε ότι το μήνυμα, που πολλές φορές με μόχθο συντάξαμε(), δεν θα εξαφανιστεί ξαφνικά και δια παντώς στη "λήθη του κυβερνοδιαστήματος". Για να είμαστε δε ακόμα πιο σίγουροι, καλό θα είναι να μην γράφουμε το κείμενο απλά σε μία καινούργια σελίδα του κειμενογράφου χωρίς να την έχουμε αποθηκεύσει ως αρχείο. Καλύτερο είναι να την αποθηκεύουμε ως αρχείο στον σκληρό δίσκο και να χρησιμοποιούμε την λειτουργία αποθήκευσης του κειμενογράφου ανά τακτά χρονικά διαστήματα καθώς συντάσσουμε το μήνυμα.

Θα ήθελα όμως επίσης εδώ να γνωστοποιήσω σε όσους/ες δεν το είχαν αντιληφθεί, πως υπάρχει και μία άλλη λύση ειδικά για περιπτώσεις όπου μέσω του τυχαίου πατήματος κάποιων συνδυασμών πλήκτρων οδηγούμαστε στη δυσχερή κατάσταση να εξαφανιστεί το κείμενο(ή τμήμα του) από το πεδίο συγγραφής κειμένου.

Εάν πατήσει κάποιος το δεξί κουμπί του ποντικιού πάνω στην επιφάνεια του πεδίου συγγραφής κειμένου εμφανίζονται κάποιες επιλογές. Σε αυτές συμπεριλαμβάνεται και η εντολή "Undo"! Αυτή αναιρεί την ακριβώς προηγούμενη ενέργεια που κάναμε και η οποία αφορά το πεδίο κειμένου.

Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις(και εφόσον η προηγούμενη μέθοδος έχει αποτύχει) είναι πιθανό να μας δώσει τη λύση το κουμπί "Back/Πίσω" του προγράμματος πλοήγησης.

Γενικά πάντως η πρόληψη μέσω αποθήκευσης σε αρχείο κειμένου, την οποία υποδεικνύουν και ο Jejeje και ο Dying_Incubus είναι η συνολικά καλύτερη λύση διασφάλισης.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2005, 22:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Admin, ξέρεις πόσα μηνύματα έχω χάσει εγώ μέχρι να το σκεφθώ....?
Και μάλιστα μεγάλα μηνύματα!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy