ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Αν γνωρίζατε ότι φεύγετε ,τι θα αλλάζατε στην ζωή σας ;;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 23:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρούμε λογικό , αυτονόητο ,το γεγονός ότι θα υπάρχουμε στο μέλλον.

Άντε καλά το αύριο τρώγεται, όμως μια εβδομάδα, ένας μήνας, ένας χρόνος……… ;;;;

Ποιος μας εγγυάται όλους μας το γεγονός αυτό ;;;

Μήπως έχουμε συνηθίσει να το λέμε ,ενώ στην ουσία δεν το γνωρίζουμε.

Αυτή η γνώση ,όπου λείπει , είναι καθοριστική.
Καθορίζει μονότονα, ιδιόρρυθμα (πάντα στον ίδιο τον σκοπό της υλικής επιβίωσης ) τον ρυθμό της καθημερινότητάς μας.

Όπου η γνώση αυτή υπάρχει συνειδητά, αλλάζει το σκηνικό της καθημερινότητάς μας τελείως.

Οι στιγμές βιώνονται , σαν να είναι οι τελευταίες .
Κάθε στιγμή γίνεται μοναδική.


Καμιά φορά σκέφτομαι :
Τι θα έκανα , αν ο γιατρός μου έλεγε ότι, έχω ακόμη 1χρόνο ζωής.

Κάθε ημέρα ,θα προσπαθούσα να κάνω αυτό , που δεν έκανα για αρκετό χρονικό διάστημα στην ζωή μου.
Δεν έζησα συνειδητοποιημένα για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Αυτόν τον σπαταλημένο χρόνο, θα προσπαθούσα να τον ξαναζήσω συνειδητά.

Θα βοηθούσα περισσότερο , τους συνανθρώπους μου.
Θα έκανα το παν, για να πείσω όλους όσους γνωρίζω προσωπικά, να πιστέψουνε στην ζωή μετά τον βιολογικό θάνατο.
Θα κυνηγούσα περισσότερο το ηλιοβασίλεμα & την θάλασσα.
Θα προσπαθούσα να συμφιλιωθώ με όσους έχω τσακωθεί.
Τέλος ,θα προσευχόμουνα περισσότερο.

Αναρωτιέμαι γιατί δεν το κάνω είδη.
Η απάντηση είναι απλή.

Νομίζω ,ότι έχω ακόμη αρκετό χρόνο στην διάθεση μου.
Μέσα μου βαθιά γνωρίζω, ότι δεν είναι έτσι.
Δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα και αυτό με ανησυχεί και το έχω για καλό σημάδι .

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 00:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο θέμα, φίλε μου!
Όλοι παίρνουμε ως δεδομένο οτι θα υπάρχουμε για πολύ ακόμα, ίσως είναι έτσι η φύση του ανθρώπου.
Προσωπικά θα ζητούσα συγγνώμη από όσους έχω πειράξει κι από τον εαυτό μου επίσης...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 00:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καμιά φορά σκέφτομαι :
Τι θα έκανα , αν ο γιατρός μου έλεγε ότι, έχω ακόμη 1χρόνο ζωής.

Καλημέρα alfa-omega.

Όλοι γνωρίζουμε πως θα πεθάνουμε. Ξέρει κανείς το πότε θα γίνει αυτό ? Ίσως μετά από ένα χρόνο, ίσως μετά από 10 χρόνια, από 20, ίσως όταν ξημερώσει, ίσως μετά από λίγα λεπτά. Τι σημασία έχει ο χρόνος φίλε μου ?

Ό,τι είναι να αλλάξεις λοιπόν, άλλαξέ το ΤΩΡΑ! Δεν υπάρχει πιο κατάλληλη στιγμή...

quote:
Αναρωτιέμαι γιατί δεν το κάνω είδη.

Μην αναρρωτιέσαι. Κάν' το! Γιατί αυτός ο προβληματισμός ? Αφού ξέρεις την απάντηση.

Πολλές φορές οι άνθρωποι αναρρωτιούνται : "Ποια είναι η κατάλληλη στιγμή να κάνω κάτι ?" ΤΩΡΑ είναι η απάντηση ! Αύριο, ίσως πεθάνεις. 'Η αν τα κατάφερες και παρέμεινες ζωντανός, και αύριο και μεθαύριο, έχει πεθάνει πια αυτό που ήθελες να κάνεις χθες και προχθές.

Ρωτάς τι θα αλλάζαμε. Αυτό όμως προυποθέτει χρονικό περιθώριο. Δεν υπάρχει τέτοιο. Αν νομίζεις πως υπάρχει, τίποτε δεν θα αλλάξεις. Όλο αύριο και αύριο θα λες.

Ότι είναι να κάνεις, κάν' το τώρα.

Και μην φοβάσαι τίποτε. Ο θάνατος και ο Διάβολος είναι παντού. Όπως ακριβώς, η ζωή και ο Θεός.

quote:
Αυτόν τον σπαταλημένο χρόνο, θα προσπαθούσα να τον ξαναζήσω συνειδητά.

Δεν είναι σπαταλημένος. Μην τον βλέπεις έτσι. Τίποτε δεν χάνεται. Άσ' τον όμως, πάει, έφυγε, πέθανε. Τι να ξαναζήσεις ? Δεν μπορείς. Ό,τι κι αν κάνεις, ο χρόνος που πέρασε δεν αναβιώνει και δεν αναβιώνεται. Ρίχ' του μια μούτζα, αν σε στενοχωρεί, ρίχ' του ένα χαμόγελο αν σε ευχαριστεί, και κοίτα να ζήσεις και όχι να ξαναζήσεις. Κι αν πεθάνεις, τότε θα μπορείς να πεις στο Χάρο, "Έζησα ρε καργιόλη ! Την ήπια την ζωή, την ρούφηξα ως το μεδούλι, έζησα την κάθε της στιγμή σαν να ήταν η τελευταία μου !" Μα αν δεν έχεις ζήσει, τότε τι θα του πεις ?

quote:
Δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα και αυτό με ανησυχεί και το έχω για καλό σημάδι .

Ήδη γνωρίζεις την ανησυχία σου. Ναι, είναι καλό σημάδι. Μην ησυχάσεις και μην βολευτείς ποτέ. Με καμία απάντηση. Ούτε και με αυτήν, την δική μου...


Σε χαιρετώ,
Deva

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 20/08/2005 01:27:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 01:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιος μας εγγυάται όλους μας το γεγονός αυτό ;;;

Το ότι θα ζήσουμε ? Κανείς. Αλλά κανείς δεν μπορεί να μας εγγυηθεί και για το αντίθετο. Το ότι θα πεθάνουμε δηλ. Εδώ είναι το ρεζουμέ...

Αφού τα ξέρεις...

Μόλις χρησιμοποιήσεις την λέξη "σκέφτομαι", μπουμ ! Άσε, μην σκέφτεσαι καλύτερα... ή μάλλον, μην σκέφτεσαι πολύ...

Τι κάθομαι και σου τα λέω τώρα αυτά ?

Άντε, καλό ξημέρωμα και ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα μας σκεπάσει. Το χώμα και το στρώμα. Στρώμα νερού. Αυτές είναι οι εντυπώσεις ενός πνιγμένου...

Ciao tutti!

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 20/08/2005 01:53:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λυκοφρον
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 02:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λυκοφρον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΕΤΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΣΟΦΟΥΣ Η ΜΗ ΣΟΦΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ...ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΑΔΙΑ ΚΑΡΚΙΝΟΥ,ΠΟΥ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ,ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΛΑ.Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΗ,ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΥΣΤΗΡΙΑ.Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΣΤΗΝ "ΖΩΗ".ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΓΕΝΝΙΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ.ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΧΕΡΙ-ΧΕΡΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ.ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΝΑ ΚΥΛΙΣΟΥΜΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΗΡΕΜΑ,ΕΙΡΗΝΙΚΑ,ΔΙΚΑΙΑ ΚΑΙ ΗΡΩΙΚΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ. "ΟΤΑΝ ΑΓΑΝΑΚΤΕΙΣ Η ΘΛΙΒΕΣΑΙ ΜΕΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΟΛΟΙ ΘΑ ΚΕΙΤΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΝΕΚΡΙΚΟ ΚΡΕΒΑΤΙ." ΜΑΡΚΟΣ ΑΥΡΙΛΙΟΣ "ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ,ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΑ ΕΔΩ." ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ "ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΝ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΖΩΗ." ΣΟΦΟΚΛΗΣ

λυκοφρονΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 02:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμάμαι όταν πήγαινα σχολείο ακόμα και κάναμε Βιολογία είχα διαβάσει στο βιβλίο οτι ένα μικρό ποσοστό Καυκάσιων που είχαν προσβληθεί από τον ιό του HIV είχαν γιατρευτεί από μόνοι τους,
Το ποσοστό ήταν μικρό βέβαια (νομίζω 1%) αλλά μου είχε κάνει εντύπωση...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 04:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν γνωρίζατε , ότι φεύγεται ,τι θα αλλάζατε στην ζωή σας ;;;;

το αι σε ε στην καταληξη του ρηματος που σε προβληματιζει

Πως να φυγει κανεις απο τη ζωη ως Ελλην, αν δεν μαθει πρωτιστως οτι το δευτερο πληθυντικο καταληγει σε Ε ενω το τριτο ενικο σε ΑΙ...;;;

"Τραγικο",οπως λεει και ο καλος μου.)

Ο θανατος;..δεν τον φοβαμαι// πολλες φορες με προσπερασε..ισως ο χρονος μ'ερωτευτηκε και με κρατα εδω...

--ισως δεν εστειλε τον "μαυροφορεμενο φυλακα ..ψυχοβγαλτη" του, με επιτυχια μιας και παντα καταφερνει να μου φανερωνεται σαν τον πητερ σελλερς στο παρτυ---αλλα σε γυναικα

Τι θ'αλλαζα αν...;

Ξερω εναν τυπο //early50// που γνωριζει εδω και χρονια οτι εχει καρκινο και θα πεθανει ...ειναι απο τα πιο χαρωπα ατομα που εχω δει...ειμαι σιγουρη πως κανει το σωστο:...(εντωμεταξυ εχει περασει μια υπεροχη ζωη!)

Αποδοχη-

Ροδο Αμαραντο



cprtght@tm@2005

Edited by - ΑΤΜΑ on 20/08/2005 04:47:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lilith N.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 11:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lilith N.  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Lilith N.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΑΖΑ ΤΙΠΟΤΑ.
ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΟΜΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΜΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 13:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους , που με γεμίσατε με όμορφους πνευματικούς ερεθισμούς και θετικώτατες σκέψεις.

Κατά δεύτερον ,σκέφτηκα κάποτε να γίνω δωρητής οργάνων.

Έλεγα μέσα μου :

Αν κάνεις το καλό όσο ζεις, δεν το κάνεις μωρέ και σαν αποθάνεις.
Απολάμβανα είδη το πρωτόγνωρο για εμένα αυτό αίσθημα .
Για φαντάσου έλεγα:

Να αποβιώσω και να χτυπά η δική μου η καρδιά στα σωθικά κάποιου συνανθρώπου μου.
Η ιδέα με ενθουσίαζε.

Όμως μια τηλεοπτική εκπομπή έμελλε να με προβληματίσει , σε αυτόν τον επίδοξο στοχασμό μου.

Ο τρόμος προήλθε από την διαδικασία γνωμάτευσης των γιατρών , για τον βιολογικό θάνατο ενός θνητού.

Άφησε να εννοηθεί, ότι θα μπορούσε , ο υποψήφιος δωρητής οργάνων να είναι βιολογικά νεκρός ,αλλά να μην έχει σβήσει πνευματικά.
Το πρόβλημα ήτανε ο ανθρώπινος εγκέφαλος .

Συμφωνούσανε οι γιατροί, ότι δεν έχει εξιχνιασθεί πλήρως .

Η ιδέα δεν έχει σβήσει ακόμη από το υποσυνείδητο μου.
Υπάρχει ακόμη και θα έλεγα , ότι :

Ίσως περιμένει να την επεξεργασθώ πλήρως.

Μόνο που φοβάμαι να την φέρω στο συνειδητό μέρος του εγκεφάλου μου.

Μπορώ, όμως να προσπαθήσω να το συζητήσω, με όλους εσάς που έχετε θετική , η ακόμη και αρνητική άποψη, για αυτού του είδους την δωρεά.
Ίσως είναι ο καλύτερος τρόπος για να βγω από την άγνοια, στην οποία έχω περιέλθει.

Θα ήθελα πραγματικά να γίνω, δωρητής οργάνων, όμως ο φόβος που προανέφερα, με καθηλώνει.

ΥΓ.
Είναι αργά για να μάθω να χειρίζομαι ορθά το συντακτικό ,της ελληνικής γλώσσας.
Χρησιμοποιώ πρόγραμμα αυτόματου ορθογράφου και ότι προκύψει.
Σε ευχαριστώ όμως θερμά, για την ευγενική σου υπόδειξη, γλυκιά ( στην φαντασία μου ) ΑΤΜΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 13:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου ποτέ δεν είναι αργά όσο είσαι ζωντανός και υγειής...
Ποτέ μα ποτέ...

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΧΕΓΓΑΡΟΜΦΕΑΣ
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 13:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΧΕΓΓΑΡΟΜΦΕΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΓΩ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΑΝΑΜΕΝΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΩΣ ΟΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΠΑΛΑΧΘΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΑΣΑΝΑ ΦΕΡΕΙ Η ΖΩΗ. ΣΥΝ Η ΑΙΩΝΙΑ ΖΩΗ Η ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΕΤΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΞΕΡΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΟΡΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ

ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΑΓΕ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 13:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εστί άνθρωπος? Θνητός Θεός.
Τι εστί Θεός? Άνθρωπος αθάνατος.
ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ...
να ζεις σαν ετοιμοθάνατος [μα ετοιμοθάνατος] και να μεγαλουργείς σαν αθάνατος...

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 13:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι θα έκανα , αν ο γιατρός μου έλεγε ότι, έχω ακόμη 1χρόνο ζωής.

Φυσικά, αν έκανε κάτι τέτοιο, το πρώτο πράγμα που θα έκανες θα έπρεπε να ήταν να τον καταγγείλεις για κομπογιαννιτισμό...

Αλλά πέρα από αυτό, φαντάζομαι δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην τον έχει απασχολήσει το συγκεκριμένο ερώτημα. Οι ψυχίατροι έχουν φτάσει σε σημείο να κατατάξουν τις συναισθηματικές αλλαγές του ετοιμοθάνατου, με την έννοια του πάσχοντος από μια ανίατη και θανατηφόρα ασθένεια, προσώπου σε στάδια (άρνηση---θυμός---κατάθλιψη---αποδοχή). Αλλά η ένστασή μου παραμένει : Πώς μπορείς να βάλεις σε καλούπια τους τόσο διαφορετικούς συναισθηματικούς κόσμους γύρω σου; Ίσως ξέρουν κάτι παραπάνω, ίσως κι όχι...Τα ερωτήματα όμως παραμένουν, σκληρά.

Μπορώ εύκολα να απαντήσω ότι θα άλλαζα τη ζωή μου, ότι θα γινόμουν καλύτερος άνθρωπος, ότι θα προσπαθούσα να επανορθώσω λάθη του παρελθόντος κλπ, αλλά πολύ φοβάμαι ότι ένα τέτοιο ισχυρό χτύπημα στην ψυχοσύνθεσή μου μπορεί να είχε ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα, να μ' έκανε σκληρό, απάνθρωπο, επιρρεπή σε εφήμερες απολαύσεις και πολλά άλλα παρόμοια και ανατριχιαστικά. Αλλά και πάλι, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να υποθέτω. Καμιά φορά σκέφτομαι ότι ίσως η αναμονή του θανάτου είναι για τον κάθε άνθρωπο ο καταποντισμός της προσωπικής του μάσκας. Ίσως τότε αναδύεται και ακτινοβολεί, χωρίς τα περιττά φτιασίδια της πεπερασμένης του διάνοιας, ο πραγματικός του εαυτός...Απογυμνωμένος...Ελεύθερος ίσως. Και πάλι συνεχίζω να υποθέτω.

Και βέβαια, ας μην ξεχνάμε φίλοι μου ότι ο θάνατος δεν έρχεται πάντα με αργό βήμα, δε μας αφήνει πάντα να συνειδητοποιήσουμε την αναπόφευκτη έλευσή του. Υπάρχει και ο ξαφνικός, ο αναπάντεχος και ο σκληρός θάνατος, αυτός που φαντάζομαι πως έχει χτυπήσει πολλών από εμάς την πόρτα και που, ευτυχώς, δεν έχει πάρει μαζί του κανέναν μέχρι στιγμής... Τον έχω δει μπροστά μου κι εγώ εκείνο το βροχερό απομεσήμερο πάνω σε μια κακοφτιαγμένη εθνική οδό. Και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι, όχι, η ζωή μου δεν πέρασε μπροστά απ' τα μάτια μου σαν ταινία. Ειλικρινά, εκείνη τη στιγμή της συνειδητοποίησης ότι μπορεί την επόμενη στιγμή μπορεί να μη ζω, το μυαλό μου ήταν απολύτως ΚΕΝΟ. Ούτε τρόμος, ούτε έκπληξη, όυτε τίποτα! Ένα απόλυτο κενό καθώς ο κόσμος ολόκληρος περιστρεφόνταν γύρω μου. Και, αν και κάποιος θα φανταζόταν ότι μπορεί εκείνο το γεγονός να με άλλαξε, να με "ταρακούνησε" κάπως, εγώ συνέχισα τη ζωή μου κανονικά. Δεν ξέρω αν κάποιοι από εσάς το χαρακτηρίσουν αυτό "αναισθησία", αλλά προσωπικά δεν ένιωσα καμία ανάγκη να αλλάξω ο,τιδήποτε...Ίσως γιατί δεν μετανιώνω για ο,τιδήποτε. Ίσως πάλι γιατί διακρίνω μια ματαιότητα σε όλη αυτήν την πάλη με τον προαιώνιο εχθρό μας, το θάνατο, κι έχω αποδεχτεί να ζω με το φόβο του ως κάτι το φυσιολογικό. Εξακολουθώ να υποθέτω και να ψάχνομαι.

(Πολύ όμορφο το μακάβριο θέμα σου, alfa-omega)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 15:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχουν συνηθισμένες στιγμές.
"Ο δρόμος του ειρηνικού πολεμιστή".


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 18:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα τον ζούσα αυτόν τον χρόνο.
Και θα τραγούδαγα στον Χάρο όσα γουστάρω πιό πολύ.
Φαντάζομαι θα πέθαινα ελεύθερη, γενναία, ζητώντας συγνώμη από όσους πόνεσα αν τους πλήγωσα, και πετώντας γιά άλλες ...πολιτείες γαλαξίες κόσμους.
Δεν φοβάμαι το θάνατο. Η ζωή με προβληματίζει...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 21:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτε εγώ φοβάμαι τον θάνατο, Αφροδίτη μου!
Αυτό που με φοβίζει είναι η ανάμνηση που θα έχουν οι άλλοι για μένα.
Κι αυτό νομίζω πως θα μας έκανε πολύ καλύτερους ανθρώπους όλους αν μας φόβιζε...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 01:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι θα έκανα , αν ο γιατρός μου έλεγε ότι, έχω ακόμη 1χρόνο ζωής.


ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!

ΓΙΑ ΣΚΕΨΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΨΑΧΝΕΙ 12 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΕΙ!


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 01:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Namaste!
θυμηθηκα εν'ανεκδοτο ...(ποσο καλα το θυμηθηκα ειναι αλλο θεμα.Ρ)
Ενας τυπος ειδε στο υπνο του ενα φιλο του που επαιζαν παλια στο ιδιο συγκροτημα...
Τι κανεις πως περνας εκει πανω;--ρωταει ο πρωτος..
--Εχω νεα να σου πω καλα και ασχημα...--λεει ο δευτερος..--απο που ναρχισω!
--Αρχισε απο τα καλα--λεει ο πρωτος..
--Καθε Σαββατο εχουμε συναυλιες!Εχω μαλιστα συναντησει τον Μπομπ, τον Τζιμ ..
--Και τα Ασχημα;--ρωταει ο πρωτος..
---Παιζεις το Σαββατο..

Ατμα..σε ελευθερη ..αποδοση...

υγ..ποτε δεν ειναι αργα! Α-Ω...
ομως..αλλο η γραμματικη --πουεντοπισα και το εχμ..προβλημα--και αλλο το συντακτικο..--που τα πας μια χαρουλα//thanx+για τη φιλοφρονηση.."Δια τι να το κρυψομεν αλλωστε" που λεει και ..ο Δρακουμελ


cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 04:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι "Χριστιανόπληκτος", αλλά το παρακάτω απόσπασμα είναι πολύ ωραίο.

quote:
15 ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΦΥΛΑΤΤΕΣΘΕ ΑΠΟ ΤΗΣ ΠΛΕΟΝΕΞΙΑΣ ΔΙΟΤΙ ΕΑΝ ΤΙΣ ΕΧΗ ΠΕΡΙΣΣΑ Η ΖΩΗ ΑΥΤΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΥΠΑΡΧΟΝΤΩΝ ΑΥΤΟΥ
16 ΕΙΠΕ ΔΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΑΡΑΒΟΛΗΝ ΛΕΓΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΙΝΟΣ ΠΛΟΥΣΙΟΥ ΗΥΤΥΧΗΣΑΝ ΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ
17 ΚΑΙ ΔΙΕΛΟΓΙΖΕΤΟ ΕΝ ΕΑΥΤΩ ΛΕΓΩΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΜΩ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΝΑΞΩ ΤΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΜΟΥ
18 ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΤΟΥΤΟ ΘΕΛΩ ΚΑΜΕΙ ΘΕΛΩ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΑΣ ΑΠΟΘΗΚΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΞΕΙ ΕΚΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΜΟΥ
19 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΕΙΠΕΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΨΥΧΗΝ ΜΟΥ ΨΥΧΗ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΑΓΑΘΑ ΕΝΑΠΟΤΕΤΑΜΙΕΥΜΕΝΑ ΔΙ ΕΤΗ ΠΟΛΛΑ ΑΝΑΠΑΥΟΥ ΦΑΓΕ ΠΙΕ ΕΥΦΡΑΙΝΟΥ
20 ΕΙΠΕ ΔΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΦΡΟΝ ΤΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΝΥΚΤΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗΝ ΣΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΣΙΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΟΣΑ ΔΕ ΗΤΟΙΜΑΣΑΣ ΤΙΝΟΣ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΙΣΘΑΙ

Αν το εφάρμοζαν οι παπάδες, η Ελλάδα θα ηταν ΠΟΛΥ πλούσια χωρα.... αλλά δυστηχώς αυτοί θέλουν ενάμιση δις για τα ... γεράματά τους!
Πολύ ωραία ερώτηση πάντως... υποθέτω πως αν ήξερα ότι θα φύγω άμεσα, θα ασχολούμουν λιγότερο... με τα forums Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 04:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ ο ίδιος αγαπητέ alfa-omega υπέθεσες οτι θα ζείς
για να πάρεις απαντήσεις απο την ερώτησή σου. Η
ερώτηση όμως αυτή αναιρεί οτι θα ζείς για να πάρεις
και απάντηση σε κάποιο χρονικό διάστημα στο μέλλον.
1 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ, 1 ΛΕΠΤΟ, 1 ΜΕΡΑ, 1 ΜΗΝΑ, 1 ΧΡΟΝΟ,
10 ΧΡΟΝΙΑ, 90 ΧΡΟΝΙΑ το topic πχ. θα υπάρχει (!)
εσύ όχι για να δείς τις απαντήσεις του...

Έτσι η απάντησή μου είναι

Τί θα άλλαζες αν γνώριζες οτι φεύγοντας δεν θα
προλάβεις να αλλάξεις αυτό που θές όταν το θές;

γι'αυτό ο Murphy έγινε και διάσημος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lilith N.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 09:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lilith N.  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Lilith N.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΕΓΩ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΑΝΑΜΕΝΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΩΣ ΟΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΠΑΛΑΧΘΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΑΣΑΝΑ ΦΕΡΕΙ Η ΖΩΗ. ΣΥΝ Η ΑΙΩΝΙΑ ΖΩΗ Η ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΕΤΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ. ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.

ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΛΛΑΒΕΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ.
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ, ΟΤΙ ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΠΩΣ ΥΓΙΗΣ (ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ) ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΙΘΑΝΗ ΖΩΗ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΣ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΓΩ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΩ ΠΟΤΕ ΑΝΑΠΗΡΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ούτε εγώ φοβάμαι τον θάνατο, Αφροδίτη μου!
Αυτό που με φοβίζει είναι η ανάμνηση που θα έχουν οι άλλοι για μένα.
Κι αυτό νομίζω πως θα μας έκανε πολύ καλύτερους ανθρώπους όλους αν μας φόβιζε...

Αχ!!!Σοφά λόγια. Ο χρόνος που έχουμε γιά την προσωπική μας ολοκλήρωση ίσως να είναι εξαιρετικά περιορισμένος. Σε αυτή τη ζωή πόσο εύκολο είναι να νιώσεις ασφάλεια, να αναπτυχθείς και να αναγεννηθείς μέσα από τις στάχτες σου; ΄Ισως αν στεφόμαστε από τις υλιστικές στις πνευματικές αναζητήσεις κάτι να άλλαζε. Δεν λέω. Ο θάνατος πάντα τρομάζει. Είναι το άγνωστο. Υπάρχει απροθυμία ή αδυναμία να αντιμετωπιστεί αυτό το άγνωστο. Πολλοί κουρνιάζουν στο βολικό τους παρόν αδιαφορώντας γιά το απρόβλεπτο μέλλον. Η ζωή όμως μοιάζει με μιά γέφυρα κάτι φορές, που ίσως και να τρίζει. ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΟΤΕ ΠΙΣΩ. ΄Εχουμε οδηγό την εσωτερική δύναμη, να αντιμετωπίσουμε αυτό το ταξίδι της ζωής και την ικανότητα να αγωνιζόμαστε. ΄Οτι κι αν τύχει. ΄Οσο γιά το θάνατο. Είναι αναπόφευκτος. Σε μιά άλλη ζωή τα υπόλοιπα.... ΄Οτι, όσα έμειναν στη μέση.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perdido
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 05:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perdido  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ...Πραγματικά,καλό θα είναι ό,τι αλλαγές θέλουμε να κάνουμε,να τις κάνουμε τώρα..Δεν ξέρω αν θα άλλαζα κάτι εγώ,ίσως να έλεγα σε κάποιους ανθρώπους πόσο τους αγαπώ..Αλλά θα προτιμούσα να μην ξέρω πότε θα έρθει η ώρα μου.Δε θα ήταν αρκετά δύσκολες οι στιγμές μετα???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 07:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά θα ήθελα να ξέρω πότε θα έρθει η ώρα του θανάτου μου γιατί θα μπορούσα να τακτοποιήσω τις εκκρεμότητες μου και να αντιμετωπίσω τον επικείμενο θάνατο μου με στωϊκότητα και περηφάνια.
Επιπλέον θα είχα τον απαραίτητο χρόνο για να προετοιμάσω τα δικά μου άτομα για αυτό.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 21:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Πολλές φορές ρωτάω τον εαυτό μου :
Φοβάσαι τον θάνατο ;;;

Η απάντηση σχετίζεται πάντοτε άμεσα , με τα τελευταία μου βιώματα.
Αν μέσα στην ψυχή μου, κυριαρχεί το συναίσθημα , τότε :

Λέω κατάμουτρα στον θάνατο :
Μολών λαβέ.

Αν κυριαρχεί η λογική και ο ορθολογισμός τον φοβάμαι.
Όταν κάποια στιγμή στο παρελθόν, αίσθημα & λογική ενώθηκαν μέσα μου και συνεργάσθηκαν άρτια κατάλαβα ότι :
Τον θάνατο δεν πρέπει να τον θωρώ ως είναι σημείο αναφοράς για να μετρήσω τον φόβο μου ,αλλά ως μονοπάτι γνώσεως .

Βλέποντας τον πατέρα μου , που είναι διαβητικός και έχει χάσει το φως του, συμμετέχω στον πόνο του.
Είτε το θέλω είτε όχι, οι φοβίες του με επηρεάζουνε.
Προσπαθώ να έχω καλή ψυχολογία για να μπορεί να παίρνει λίγη θετική ενέργεια.
Όταν δεν την έχω, κάθομαι δίπλα του και του λέω :

-Προσευχήσου πατέρα. Μαζί του προσεύχομαι και εγώ, με όλη την δύναμη της ψυχής μου.

Φίλε durden_alie Χαίρομαι ειλικρινά, που γνωρίζεις την ψυχοσύνθεσή σου.
Αυτή η γνώση αποτελεί και για εμένα, ίσως τον ποιο σημαντικό παράγοντα για την εξυγίανση του εσωτερικού μου κόσμου.

Εδώ και αρκετό καιρό δεν κάνω τίποτε άλλο :

Συμμαζεύω όσο μπορώ τα αρχεία της μνήμης μου . Προσπαθώ να πετάξω τα περιττά και να κρατήσω μόνον τα χρήσιμα.
Στην διαδικασία αυτή προσπαθώ να τα αξιολογήσω, συγκρίνοντας τα με αυτά που έχω βιώσει και συνειδητοποίηση μέχρι σήμερα.
Δύσκολη διαδικασία, γιατί κάποια πράγματα φτάνουνε μέχρι το υποσυνείδητο.


Φίλε Dying_Incubus ,πιστεύω ότι μπορούμε να προαισθανθούμε τον θάνατό μας.
Αυτή η πίστη μου , εμπεριέχει κάποιες βιωματικές εμπειρίες.

Στο παρελθόν, είχα κάποια άσχημα προαισθήματα, που επαληθευθήκανε στο άμεσο μέλλον .
Ο δρόμος που με οδήγησε , σε αυτές τις προαισθήσεις, είναι η αναζήτηση του θείου πνεύματος εντός μου.
Αυτό το εκτιμάω έτσι, γιατί ποτέ πριν στο παρελθόν, δεν τις είχα.

Παιδιά , είχε κανένας παρόμοιες εμπειρίες ;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 22:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Dying_Incubus ,πιστεύω ότι μπορούμε να προαισθανθούμε τον θάνατό μας.
Αυτή η πίστη μου , εμπεριέχει κάποιες βιωματικές εμπειρίες.

Στο παρελθόν, είχα κάποια άσχημα προαισθήματα, που επαληθευθήκανε στο άμεσο μέλλον .


Φίλε μου, κι εγώ έχω τάδε βιώματα κι ο καθένας μας.
Όλοι τραβάμε πρός τον προσωπικό μας Γολγοθά και πρέπει να τον υπομείνουμε.
Κι εγώ είχα κάποια άσχημα προαισθήματα στο παρελθόν για κάποια άτομα και δυστυχώς επαληθεύτηκαν στη χειρότερη τους μορφή...
Ελπίζω να αντλείς δύναμη από όπου μπορείς εσύ να βρείς εσύ την πηγή της.
Ένα άτομο το οποίο βρίσκει δύναμη όχι μόνο για τον εαυτό του αλλά και για κάποιον άλλον, είναι δυνατός 2 φορές...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 23:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό θα ήταν να γνωρίζουμε το πότε "φέυγουμε", γιατί όντως θα μπορούσαμε να προγραμματίσουμε καλύτερα το χρόνο μας σε όλα τα επίπεδα.

"Θεε μου κι ας ήξερα ποια μέρα θα πεθάνω
και του θανάτου μου γενέθλια να κάνω..."

Αν όμως αυτό ήταν σχετικά νωρίς, τότε θα οδηγούσε σε 'τρελές' αλλαγές στη ζωή μας...

Πχ. αν κάποιος ήξερε ότι πεθαίνει σε 1-2 μέρες ή σε καμιά βδομάδα, νομίζετε ότι θα σηκωνόταν να πάει στη δουλειά του?

Θα ένιωθε απεριόριστη ελευθερία να κάνει ότι του κατέβει (να πάει διακοπές, να πάρει δάνειο 10.000 Ευρώ, να κλέψει, να σκοτώσει, να κάνει οτιδήποτε) αφού ουσιαστικά δεν θα υπήρχε ο χρόνος για να "πληρώσει" τα σπασμένα!

Από την άλλη εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει ο φόβος του θανάτου.
Κανείς δεν φοβάται τον θάνατο αυτόν καθεαυτόν, αλλά τα "περί του θανάτου",όπως πχ τον τρόπο που θα έρθει: αν είναι επώδυνος, αργός και βασανιστικός, αν είναι απότομος, βίαιος, ήρεμος, κλπ. Και επίσης σκέφτονται περισσότερο τον αντίκτυπό του στους άλλους (σύζυγο, παιδιά, συγγενείς, φίλους, κλπ).

Ο θάνατος όμως σκέτος, ως απομονωμένο γεγονός σε τι να σε φοβήσει?
Δεν τον φοβάμαι και δεν βλέπω και κάποιο λόγο να γίνεται αυτο...



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perdido
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 00:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perdido  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ίσως να κανόνιζα τα της κηδείας μου μόνος μου..χα χα χα χα.Ξέρετε τώρα.Χρώμα στο φέρετρο,κτλ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 07:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Perdido, ίσως να το έκανα κι εγώ!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 08:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν γνωρίζατε , ότι φεύγεται ,τι θα αλλάζατε στην ζωή σας ;;;;

ΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 18:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν αυτός θα ήταν αυστηρά προσωπικός , δεν θα ήθελα να το μοιραστείς μαζί μας.

Αν όμως αφορά και εμάς άμεσα η έμεσα ,ως άτομα που συμμετέχουμε σε μια ομαδική κοινωνία, θα ήθελα να σε παρακαλέσω να το κάνεις.

Ίσως προκύψει κάτι χρήσιμο ,για κάποια μέλη, ελπίζω και για εμένα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy