ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πιστεύετε στο Θεό?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 20:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύετε στο Θεό?

Δεν σας ρωτάω αν πιστεύετε στα όσα λέει ο άνθρωπος για το Θεό...

Σας ρωτάω αν πιστεύετε στο Θεό...

Υπάρχει διαφορά...

Τα ιερά κείμενα είναι απλώς ιστορίες, μια καταγραφή μύθων και του χρονικού της προσπάθειας του ανθρώπου να κατανοήσει τη δική του ανάγκη να ανακαλύψει το νόημα της ύπαρξης του...
Δεν σας ζητώ να κρίνετε έργα λογοτεχνίας... σας ρωτάω αν πιστεύετε στο Θεό...

Όταν βρίσκεστε ξαπλωμένοι κάτω από τον έναστρο ουρανό, όταν ακούτε το κλάμα ενός νεογέννητου παιδιού, όταν αγγίζετε ένα λουλούδι, αισθάνεστε το θεϊκό στοιχείο?
Νιώθετε βαθιά μέσα σας ότι αυτό που βλέπετε είναι έργο του Θεού?


Αυτό είναι ένα θέμα για να δούμε το Θεό που κατοικεί έσω μας... Δεν είναι ένα θέμα που έχει σχέση με την όποια θρησκεία... Δεν ζητώ και δεν θα δεχτώ παραπομπές από τη θρησκευτική λογοτεχνία του οποιουδήποτε δόγματος... Αν κάποιος επιμείνει να τοποθετείτε μέσω τέτοιων παραπομπών θα τα δεχτώ ως λογοτεχνικά κείμενα και μόνο...

Δεν είναι ένα θέμα στο οποίο προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι ο δικός μας Θεός είναι καλύτερος από το Θεό του διπλανού μας... επίσης δεν μας ενδιαφέρει ποιό όνομα χρησιμοποιεί ο δικός σας/μας θεός...

Ο Θεός είναι Ένας και αυτό το θεωρούμε δεδομένο... Εσείς πιστεύετε σ' Αυτόν?

Το θέμα είναι απίστευτα μεγάλο και βαθύ... φτάνει στο κέντρο του Είναι μας... στον πυρήνα της Ψυχής μας, που είναι και το θεϊκό σημάδι μέσα μας...

Εξερευνούμε την πίστη μας στον Θεό και όχι στους ανθρώπους που αυτοεκλέχθηκαν για να τον "υπηρετούν"... λάβετε αυτό υπόψη σας και παραμείνετε στα πλαίσια που θέτω -που κάθε άλλο παρά στενά είναι...

Οπότε... Πιστεύετε στο Θεό?


.
.
.
@rwen the Guardian...



Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 21:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ αγαπητή Mantis είμαι άθεος, δέν πιστεύω ούτε στον Θεό, ούτε σε διαόλους ή αγίους ή πνεύματα ή καντήλια ή λιβάνια. Αλλά θεωρώ πολύ πιό σωστό και έντιμο για τον άνθρωπο να πιστεύει στον προσωπικό του Θεό. Να πιστεύει στον Θεό όπως τον φαντάζεται ο ίδιος ή τον έχει ανακαλύψει απο μόνος του παρά σε κάτι Ιαχωβάδες που του έχουν κάποιοι απαιτήσει να τους πιστεύει με το ζόριΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 22:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Mantis, προσωπικά πιστεύω στον άνθρωπο και στο μεγαλείο του ανθρώπου και της Φύσης.
Μόνο σε αυτά τα 2.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 23:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Μηδενιστή, για εμένα δεν υπάρχουν άγιοι, όσοι, μάρτυρες κλπ... η δική μου επαφή με το Θεό είναι προσωπική και δεν γίνεται με μεσολαβητές... δεν έχει τάματα και λαδώματα για να "εξαγοράσω" την Αγάπη Του...

Δεν θα δεχτώ να μου επιβληθεί, από κάποιον που αντιμετωπίζει τον Θεό σαν εμπόριο, το πως και που θα έρθω σε επαφή με Αυτόν...

Το αν θα είσαι άθεος ή όχι, είναι μια προσωπική επιλογή που την σέβομαι, αλλά όπως "είπα" και στην εισαγωγική δημοσίευση, το θέμα δεν έχει σχέση με δόγματα και αιρέσεις... αυτό θα παρακαλούσα να γίνει κατανοητό και σεβαστό...


Φίλτατε Dying_Incubus, γράφεις:

quote:
προσωπικά πιστεύω στον άνθρωπο και στο μεγαλείο του ανθρώπου και της Φύσης.

...και θέλω να ρωτήσω...

Δεν είναι ο άνθρωπος κομμάτι του Θεού, αφού η Ψυχή του προέρχεται από τον Θεό?
Δεν είναι η Φύση μέρος του Θεού, αφού με τη δική Του Σοφία δημιουργήθηκε?

~"*"~"*"~"*"~"*"~"*"~"*"~"*"~"*"~"*"~"*"~"*"~"*"~"*"~"*"~"*"~"*"~"*"~

Όταν ο άνθρωπος κατανοήσει τι ακριβώς είναι τότε θα δει τον Θεό...

Το σώμα μας είναι ναός, όπως και η Φύση...

Όταν ανοίξουμε πραγματικά τα μάτια μας θα αντικρύσουμε τον πραγματικό μας εαυτό που είναι ένας μικρός θεός, αφού προέρχεται από θεϊκή ουσία...


.
.
.
@rwen the Guardian...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Edited by - Mantis on 20/08/2005 23:27:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 23:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mantis για να μην αρχισουν οι γνωστοι αγνωστοι να λενε οτι ο δικος τους θεος ειναι ο σωστος θα ηθελα να μας κανεις μια αναλυση περι του
θεου

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 23:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε gigeni, νομίζω ότι ήμουν σαφής στην αρχική μου τοποθέτηση για το τι επιτρέπεται και τι όχι σε αυτή τη συζήτηση... καβγάδες, σταυροφορίες και τραμπουκισμοί δεν παιρνάνε σε αυτό το θέμα...

...δεν θα γίνει Σαραγεβο στο όνομα κάποιου δόγματος... ήμουν ξεκαθαρη...

...όσο αφορά την δική μου απάντηση στο ερώτημα μου, θα αποκαλύπτεται σιγά σιγά...


.
.
.
@rwen the Guardian...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 23:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια ερωτηση γιατι γραφεις ο θεος και οχι η θεα;

γιατι δεν γραφεις η αρχουσα δυναμη;

γιατι πρεπει να δωσεις φυλλο στην δυναμη που πιστευεις οτι εφτιαξε το συμπαν;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

actr
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 01:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαρτάται φίλε/η mantis πώς ορίζεις την έννοια Θεός.
Πιστεύω πως πρέπει να μας δόσεις τον ορισμό που εννείς με σκοπό
να πάρει μια ροή η συζήτηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 03:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Mantis...

quote:
Δεν είναι ο άνθρωπος κομμάτι του Θεού, αφού η Ψυχή του προέρχεται από τον Θεό?
Δεν είναι η Φύση μέρος του Θεού, αφού με τη δική Του Σοφία δημιουργήθηκε?


Όχι, καλή μου!
Δεν το πιστεύω αυτό.
Αν το πιστέψουμε αυτό, τότε ποιός δημιούργησε αυτόν τον Χ Θεό?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

χρυσος Κλωνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Macao
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 09:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους χρυσος Κλωνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ο Θεός είναι Ένας και αυτό το θεωρούμε δεδομένο...





Γιατι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
χρυσος Κλωνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Macao
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 09:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους χρυσος Κλωνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να προλαβω παρεξηγησεις.
Δεν πρεσβευω κανενα δωδεκαθεο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 14:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Mantis μια απάντηση με ένα τραγούδι που έγραψα και που δηλώνει ξεκάθαρα αν πιστεύω ή όχι αλλά και πως πιστεύω....Λοιπόν...
Γεννημένος στη χερσόνησο τ' Αίμου
μα σε μιαν εποχή που δεν διάλεξα
μαγεμένος στην παλίρροια τ' ανέμου
περπάτησα επάνω στη θάλασσα
-~-
Κάψτο το εγώ σου δεν σου χρειάζεται
νοίωσε πάλι ελαφρύς και πέταξε
η ψυχή σου τον Λόγο μοιράζεται
όποιος πίστεψε ποτέ δεν έχασε
-~-
Αν δεν καούμε κι εσύ κι εγώ
πως θες να γίνει το σκοτάδι φωτεινό
να βοηθήσουμε έλα ο ένας τον άλλον
μάταια περιμένεις βοήθεια απ' τον Μεγάλον
-~-
Θεός είσαι εσύ, Θεός είμαι εγώ, Θεός είναι ο κόσμος όλος
βίωσέ το γιατί ο δρόμος είναι δύσκολος
Θεός είσαι εσύ, Θεός είμαι εγώ, Θεός είναι ο κόσμος όλος
-~-
Παγιδευμένος στη δίνη του χρόνου
αιχμάλωτος μιας τρέλας που κέρδισα
ξεψυχάω μες στη μέση του δρόμου
νικημένος κανέναν δεν έπεισα
-~-
Ο χρόνος ζωή πίσω δεν γυρνάει
γι' αυτό κι εσύ ζωή μην του δανείζεις
απ' τα ψηλά όποιος πέσει χτυπάει
εσύ γιατί το κλαδί πριονίζεις
-~-
Αν δεν καούμε κι εσύ κι εγώ
πως θες να γίνει το σκοτάδι φωτεινό
να βοηθήσουμε έλα ο ένας τον άλλον
μάταια περιμένεις βοήθεια απ' τον Μεγάλον
-~-
Θεός είσαι εσύ, Θεός είμαι εγώ, Θεός είναι ο κόσμος όλος
βίωσέ το γιατί ο δρόμος είναι δύσκολος
Θεός είσαι εσύ, Θεός είμαι εγώ, Θεός είναι ο κόσμος όλος

Αυτό ήταν ελπίζω να σας άρεσε...
Πιστεύω πως απάντησα...σ' αυτή τη φάση δεν έχω τίποτα άλλο...
Βασιλικώς,
Laryp

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 14:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εγώ Είμαι

πως θα μπορούσα να μην πιστεύω στον εαυτό μου?


Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 17:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν από κάποιους μήνες, είχα έναν διάλογο με κάποιο άτομο, το οποίο σε κάποια φάση της συζήτησής μας με ρώτησε αν πιστεύω στο Θεό. Η απάντησή μου ήταν ειλικρινής και βγήκε αβίαστα : Του είπα ότι ναι μεν πιστεύω σε μια ανώτερη δύναμη, της οποίας όμως τη φύση εξακολουθώ να ανακαλύπτω μέρα με τη μέρα και ότι αμφισβητώ τον τρόπο με τον οποίον οι θρησκείες κάνουν το "μεσάζοντα" μεταξύ ανθρώπου και Θεού, οριοθετώντας και προσωποποιώντας αυτήν την ανώτερη δύναμη. Με έκπληξη μου απάντησε λοιπόν ότι σύμφωνα με τα λεγόμενά μου πρέπει να είμαι χριστιανός κι ότι λέω παραδοξολογίες. Προσπαθώντας να καταλάβω, τον ρώτησα : "Μα ο Χριστιανισμός καλύπτει ένα μικρό διάστημα της ανθρώπινης ιστορίας. Υποστηρίζεις ότι πριν το Χριστό δεν υπήρχε Θεός ή ανάγκη του ανθρώπου για πίστη στο θείο;" Και η απάντησή του δόθηκε με απίστευτη σιγουριά : "Φυσικά και δεν υπήρχε...Με το Χριστό άρχισαν όλα!", για να ακολουθήσει ένα σχόλιο που μάλλον έδειχνε ενόχληση από μέρους του : "Μα πως μπορεί να είσαι τόσο ΤΥΦΛΩΜΕΝΟΣ και να μην βλέπεις την αλήθεια;"

Θέλω να καταλήξω στο εξής : Το χιλιοσυζητημένο αυτό ερώτημα, όσο και να προσπαθεί ο καθένας από εμάς να δώσει μια πειστική απάντηση, εξακολουθεί είτε μας αρέσει είτε όχι να είναι θέμα πίστης. Και ίσως πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι πειστικές απαντήσεις σ' αυτό δεν υπάρχουν. Για το Θεό, την ύπαρξη ή την ανυπαρξία του υπάρχουν 7 δισεκατομμύρια διαφορετικές απόψεις, όσες δηλαδή και οι ψυχές που ζούνε στη γη. Ακόμη κι αν η Galadriel μας λέει ότι η ίδια είναι ο Θεός, ακόμη κι αυτή η άποψη ή μάλλον αυτή η πίστη πρέπει να γίνει σεβαστή. Από εκεί και πέρα, οι καυγάδες και οι μονομαχίες πάνω σ' αυτό το θέμα δεν είναι μόνο ανούσιες αλλά και παιδαριώδεις.

ΥΓ : Κι επειδή πρέπει να δώσω κι εγώ μια απάντηση στο ερώτημα της αγαπητής Mantis, ΝΑΙ πιστεύω στο Θεό. (Και χρησιμοποιώ το αρσενικό φύλο εξαιτίας της γλωσσικής σύμβασης βάση της οποίας λέμε "ο Θεός" και για κανέναν άλλο λόγο) Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 17:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ Είμαι

πως θα μπορούσα να μην πιστεύω στον εαυτό μου?


Κι όμως, καλή μου!
Είσαι ο Θεός του εαυτού σου όπως κι εγώ του δικού μου κτλ.
Αυτό είναι για μένα Θεός, ο εαυτός μας...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 17:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

κάπως έτσι αγαπητέ...

για την ακρίβεια έχω ανα-γνωρίσει το θεϊκό στοιχείο μέσα μου...

όπως και στις πέτρες, και τα φυτά και τα ζώα ή στον αέρα που αναπνέω...

αυτό που με κάνει Θεό είναι η ίδια η συνείδηση της ύπαρξης μου...

αυτή η συνείδηση δεν υπάρχει πουθενά αλλού... εκεί αρχίζει και τελειώνει αυτό το "Εγώ Είμαι"...


όποιος άλλος μπορεί να το πει αυτό είναι πράγματι έτσι...


σε τελική ανάλυση όμως, έχουμε κάνει μία παραδοχή από την αρχή του θέματος... ότι ο Θεός (ο όποιος και όπως τον προσδιορίζει κανείς) είναι αποτέλεσμα πίστης...

όπως πολύ σωστά το θέτει και ο durden_alie :


quote:
Το χιλιοσυζητημένο αυτό ερώτημα, όσο και να προσπαθεί ο καθένας από εμάς να δώσει μια πειστική απάντηση, εξακολουθεί είτε μας αρέσει είτε όχι να είναι θέμα πίστης


Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ Είμαι.
πως θα μπορούσα να μην πιστεύω στον εαυτό μου?

Ναι, μπορεί και να 'σαι. Τότε όμως...

ΓΙΑΤΙ ρωτάς

quote:
Πιστέυετε στο Θεό?

Όσο δεν φαντάζεσαι...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 21/08/2005 18:16:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

δεν ρωτάω αν είμαι

δεν ρωτάω καν

υπάρχει ένα λεκτικό σχήμα που λέγεται ρητορική ερώτηση και το οποίο δεν αναζητά απάντηση

καμμιά άλλη απορία?


Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
υπάρχει ένα λεκτικό σχήμα που λέγεται ρητορική ερώτηση και το οποίο δεν αναζητά απάντηση

Τι απο τα δύο λοιπόν είσαι ? Ρήτορας ή Θεός ?

quote:
για την ακρίβεια έχω ανα-γνωρίσει το θεϊκό στοιχείο μέσα μου...

Σοβαρά ? Τα e-mails σου, άλλα δείχνουν...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

το λεκτικό σχήμα λέγεται ρητορική ερώτηση , δεν είπα ότι εγώ είμαι ρήτορας και νομίζω πως το διατύπωσα στα ελληνικά

επίσης το ρήτορας ή θεός δεν είναι έννοιες που αποκλείουν η μία την άλλη, ειδικά μάλιστα με την έννοια που αποδίδω εγώ στο Θεός...

και τέλος, δεν ήξερα ότι το περιεχόμενο των προσωπικών μαιλ, μπορεί να γίνει αντικείμενο δημόσιας συζήτησης...

αν θυμάμαι μάλιστα καλά, αυτό ορίζουν και οι κανονισμοί αυτού του διαδικτυακού χώρου


Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρήνη υμίν!!!!!
Galadriel, συμφωνώ με αυτό που είπες...

quote:
κάπως έτσι αγαπητέ...

για την ακρίβεια έχω ανα-γνωρίσει το θεϊκό στοιχείο μέσα μου...

όπως και στις πέτρες, και τα φυτά και τα ζώα ή στον αέρα που αναπνέω...

αυτό που με κάνει Θεό είναι η ίδια η συνείδηση της ύπαρξης μου...

αυτή η συνείδηση δεν υπάρχει πουθενά αλλού... εκεί αρχίζει και τελειώνει αυτό το "Εγώ Είμαι"...


όποιος άλλος μπορεί να το πει αυτό είναι πράγματι έτσι...


Τα πάντα έχουν κάτοι το ξεχωριστό μέσα τους, κάτι το ιδιαίτερο.
Για μένα ο Θεός είναι ο άνθρωπος κι η Φύση μέσα απ' όλες τις εκφάνσεις της.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ Είμαι

quote:
για την ακρίβεια έχω ανα-γνωρίσει το θεϊκό στοιχείο μέσα μου...

quote:
δεν ρωτάω καν

Ok, τότε όμως...

ΓΙΑΤΙ απαντάς

quote:
δεν ήξερα ότι το περιεχόμενο των προσωπικών μαιλ, μπορεί να γίνει αντικείμενο δημόσιας συζήτησης...

Ναι, μπορεί. Αλλά δεν έγινε ακόμα. Μην φοβάσαι λοιπόν...


Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 21/08/2005 18:41:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ειδικά μάλιστα με την έννοια που αποδίδω εγώ στο Θεός...

Έτσι. Τώρα μιλάς σωστά. Με την έννοια που εσύ αποδίδεις... Κράτα λοιπόν αυτή την έννοια για την πάρτη σου, κι αν πιστεύεις πως είσαι θεός, συμπεριφέρσου και σαν Θεός. Διαφορετικά, πάψε να τον βάζεις στο στόμα σου, γιατί αρκετά τον ταλαιπώρησες με τις μπούρδες σου...

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 21/08/2005 18:49:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

συμμετέχω σε ένα θέμα προκειμένου να αναλύσω (με τον τρόπο που εγώ νομίζω καλύτερο) την άποψη μου, απαντάω στην ουσία στην ερώτηση όπως έχει τεθεί από την δημιουργό του θέματος

και προς ενημέρωση σου, το περιεχόμενο προσωπικών μαιλ ΔΕΝ μπορεί να γίνει αντικείμενο συζήτησης εντός του φόρουμ ανεξάρτητα από το τι πιστεύεις εσύ και ο οποιοσδήποτε άλλος

επίσης προς ενημέρωση σου δεν φοβάμαι κάτι τέτοιο, όπως και πολλά ακόμη

απλά σου επισημαίνω τους κανονισμούς, που οφείλεις να σεβαστείς εφόσον θέλεις να συμμετέχεις στις συζητήσεις...

τέλος, αυτού του είδους οι υπονοούμενες απειλές του τύπου "ακόμα" με αφήνουν αδιάφορη γιατί δεν εχω να διαπραγματευτώ τίποτα μαζί σου ή με οποιονδήποτε άλλο

Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 19:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
συμμετέχω σε ένα θέμα προκειμένου να αναλύσω (με τον τρόπο που εγώ νομίζω καλύτερο) την άποψη μου, απαντάω στην ουσία στην ερώτηση όπως έχει τεθεί από την δημιουργό του θέματος

και προς ενημέρωση σου, το περιεχόμενο προσωπικών μαιλ ΔΕΝ μπορεί να γίνει αντικείμενο συζήτησης εντός του φόρουμ ανεξάρτητα από το τι πιστεύεις εσύ και ο οποιοσδήποτε άλλος

επίσης προς ενημέρωση σου δεν φοβάμαι κάτι τέτοιο, όπως και πολλά ακόμη

απλά σου επισημαίνω τους κανονισμούς, που οφείλεις να σεβαστείς εφόσον θέλεις να συμμετέχεις στις συζητήσεις...

τέλος, αυτού του είδους οι υπονοούμενες απειλές του τύπου "ακόμα" με αφήνουν αδιάφορη γιατί δεν εχω να διαπραγματευτώ τίποτα μαζί σου ή με οποιονδήποτε άλλο


Λες πως είσαι Θεός. Εντάξει. Κοίτα τι κάνεις. Συνεχίζεις και τον προκαλείς. Αλήθεια, γιατί προκαλείς τον εαυτό σου ? Γιατί πρέπει να δικαιολογήσεις τις ενέργειές σου σαν Θεός ? Ο θεός δεν δικαιολογεί τίποτε.

Άκουσε galadriel. Δεν υπονοώ τίποτε. Έτσι και αρχίσω να υπονοώ και να χρησιμοποιώ υπονοούμενα στον Λόγο μου, σου υπόσχομαι πως δεν θα βρίσκεις μέρος να κρυφτείς. Ξέρω πολύ καλά που βρίσκομαι και τα μεϊλς σου, είναι σαν να τα έχεις στείλει στο Εθνικό Θησαυροφυλάκιο. Αν χρειαστεί όμως, σε καιρό πολέμου, μπορεί να τα επιτάξω με τον δικό μου τρόπο. Εσύ πάντως, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε από εμένα.

Σε χαιρετώ, Θεέ μου.

- Πάλι κλάνεις ρε Deva ? Τι θα γίνει με την πάρτη σου ?

Deva Parinito & το τζίνι του.

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 21/08/2005 19:14:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 19:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Mπορείς να ερμηνεύεις τα λεγόμενα μου όπως θέλεις και βεβαίως δεν θα διαφέρεις σε τίποτα απ'όσους κατά καιρούς το έκαναν πάνω σε οτιδήποτε έχουν δεχτεί ή αρνηθεί οι άνθρωποι στο παρελθόν ως θεϊκής προέλευσης..

και βέβαια η όποια άποψη έχει ο Θεός (ή Εγώ εν προκειμένω) γι'αυτά που λες δεν θα μπορούσε να γίνει αντιληπτή από έναν νου που δεν μπορεί να Τον προσεγγίσει

όσον αφορά εμένα η συζήτηση για τα μαιλ μου λήγει εδώ καθώς δεν βλέπω που αφορά τους υπόλοιπους συνομιλητές

και το τι υπονοείς ή θα υπονοήσεις για μένα έχει πλέον μία και μόνο απάντηση (ευτυχώς που είσαι αυτοεξυπηρετούμενος) :

quote:
- Πάλι κλάνεις ρε Deva ? Τι θα γίνει με την πάρτη σου ?

την ευλογία μου να έχεις τέκνον μου


Galadriel

υ.γ. κάτω από άλλες συνθήκες αυτός ο σύντομος διάλογος που είχαμε περί Θεού, και εφόσον σε θεωρούσα καλοπροαίρετο, θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον... δεν σε θεωρώ όμως.


in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 19:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όσον αφορά εμένα η συζήτηση για τα μαιλ μου λήγει εδώ καθώς δεν βλέπω που αφορά τους υπόλοιπους συνομιλητές

Λάθος, γιατί ένας Θεός, δεν μιλάει έτσι όπως μιλάς εσύ στα μέϊλς σου. Άρα, ότι μας λες εδώ είναι διαστημικές μπούρδες που από κάπου τις άκουσες ή τις διάβασες. Πάντως, δεν πλήρωσες τίποτε για να τις μάθεις. Κι ότι ο άνθρωπος μαθαίνει χωρίς να το πληρώσει, δεν το εκτιμά. Άλλο όμως να μαθαίνεις κάτι και άλλο να είσαι κάτι...

Μου λες πως είσαι Θεός. Αν σου πω, πως σε πιστεύω, με την έννοια που εσείς αποδίδετε στην πίστη, τότε γιατί συμβαίνουν όλα αυτά ? Γιατί μου απαντάς, γιατί σου απαντάω ? Ίδιοι δεν είμαστε ?

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 21/08/2005 19:33:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 19:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Mπορείς να ερμηνεύεις τα λεγόμενα μου όπως θέλεις και βεβαίως δεν θα διαφέρεις σε τίποτα απ'όσους κατά καιρούς το έκαναν πάνω σε οτιδήποτε έχουν δεχτεί ή αρνηθεί οι άνθρωποι στο παρελθόν ως θεϊκής προέλευσης..

και βέβαια η όποια άποψη έχει ο Θεός (ή Εγώ εν προκειμένω) γι'αυτά που λες δεν θα μπορούσε να γίνει αντιληπτή από έναν νου που δεν μπορεί να Τον προσεγγίσει



Galadriel


in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 19:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mόλις δέχτηκα ένα τηλεφώνημα που έλεγε πως πρέπει να γλυκάνω.

Σε φιλώ λοιπόν Θεέ μου. Μπορείς να συνεχίσεις...

quote:
Πιστέυετε στο Θεό?

Όσο δεν μπορείς να φανταστείς...


Τα σέβη μου,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 21/08/2005 19:54:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 21:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μια ερωτηση γιατι γραφεις ο θεος και οχι η θεα;

γιατι δεν γραφεις η αρχουσα δυναμη;

γιατι πρεπει να δωσεις φυλλο στην δυναμη που πιστευεις οτι εφτιαξε το συμπαν;


Φίλτατε gigeni χρησιμοποιώ τον όρο Θεός, όπως θα χρησιμοποιούσα τον όρο Άνθρωπος... μπορεί ακουστικά να δηλώνει αρσενικό, αλλά ουσιαστικά περιέχει και τα δύο φύλλα...

Δεν θέλω να δώσω φύλλο στο Θεό γιατί, πρώτον, με αυτό τον τρόπο θα προβάλω τη δική μου προσωπική άποψη σε εσάς, και δεύτερον, θεωρώ ότι ο Θεός είναι και θυληκό και αρσενικό μαζί... μόνο έτσι μπορεί να ποιήσει εν σοφία...

Τώρα το που βασίζω την παραπάνω άποψη, δεν είναι του παρόντος θέματος...


.
.
.
@rwen the Guardian...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 21:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εξαρτάται φίλε/η mantis πώς ορίζεις την έννοια Θεός.
Πιστεύω πως πρέπει να μας δόσεις τον ορισμό που εννείς με σκοπό
να πάρει μια ροή η συζήτηση

Φίλτατε actr, από τη στιγμή που μιλάμε για θεϊκή παρουσία δεν μπορούμε να την υποβιβάσουμε δίνοντας ορισμό πάνω σε αυτή...

Δεν μπορούμε να περιορίσουμε το Άπειρο μέσα στο πεπερασμένο των λέξεων...

Μπορούμε μόνο να κάνουμε προσεγγίσεις με βάση την πίστη που έχουμε γι' αυτό...


.
.
.
@rwen the Guardian...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy