ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σας αφορα σχεδον ολους (Περί Θεού)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Bennu2
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 02:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bennu2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα κανω μια ερωτηση σε ολους...Πιστευετε οτι αναζητατε ή οτι θα βρειτε το θεο?

2 πραγματα βλεπω μονο σ'ολα τα forum :
Ή διαμαχες χριστιανων - δωδεκαθεϊστων
ή επεξηγηση συμβολων και συνωμοσιολογιες

Εχει κανεις απο σας νιωσει το θεο (τους θεους, την ενεργεια ή οπως αλλιως θελετε πειτε το...) να δρα μεσα του?

Δεν καταλαβαινετε πως η ουσια του ειναι μια και ολα τ'αλλα στοιχεια των θρησκειων ειναι πλασμενα απο τον ανθρωπινο νου σαν μια ιστοριουλα?

Θελετε να φτασετε στο θεο ή να το κανετε εδω μεσα γηπεδο?
Γιατι το μονο που βλεπω εδω μεσα ειναι : "Και ο Χριστος εκανε αυτο...και οι δωδεκα θεοι εκαναν εκεινο...".

Θελετε να φτασετε στο θεο ή να μεινετε προσκολλημενοι στην υλη?
Οι πιο πολλοι εδω μεσα διαβαζουν ενα βιβλιο λες και ειναι ενα παραμυθακι χωρις να καταλαβαινουν τιποτα.Το διαβαζουν και μετα λενε μια περιληψη του και αισθανονται οτι καταφεραν κατι.Διαβαζουν κατι μονο και μονο για να το βαλουν στη συλλογη με τα "διαβασμενα".

Νιωθετε ικανοποιημενοι με το να διαβασετε μια ιστοριουλα και να την ενστερνιστητε?

Γιατι δεν κανετε μια προσπαθεια να τον καταλαβετε?

Αυτα...

Μπορει να εχω διαβασει τα μισα απ'οτι εχουν διαβασει οι περισσοτεροι απο εδω μεσα αλλα εγω ειμαι ελευθερος.

Συγχωρεστε με για το επιθετικο μου στυλ...

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 08:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, έχεις δίκιο στα όσα λές σχετικά με τις διαμάχες και τις ιστοριούλες.
Δυστυχώς αρκετά άτομα έχουμε ξεφύγει σε διάφορα θέματα εδώ μέσα κι ακούγονται άσχημοι χαρακτηρισμοί.

quote:
Εχει κανεις απο σας νιωσει το θεο (τους θεους, την ενεργεια ή οπως αλλιως θελετε πειτε το...) να δρα μεσα του?


Προσωπικά δεν έχω νιώσει τίποτα μέσα μου γιατί δεν πιστεύω πως υπάρχει κάτι τέτοιο.
Είμαστε αυτό που είμαστε και μόνο αυτό.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 11:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα διαφωνησω αλλα δεν θα συμφωνησω...
Απο οτι καταλαβα δεχεσαι αδιαμαρτυρητα οτι σου πασαρουν.Παραδειγματος χαριν πως εσυ σαν Bennu2 ή οπως ειναι το πραγματικο σου ονομα πρεπει να πιστευεις στον Θεο ειτε εισαι χριστιανος ειτε μωαμεθανιστης ή οτιδηποτε αλλο.Εσυ εχεις νιωσει το Θεο?Συλλογιστηκες ποτε σε ποιον πιστευεις?Νομιζω πως οχι...Δεν υποστηριζω πως ολοι σε αυτο το forum ειναι ελευθεροι πνευματικα,υπαρχουν οπως ειπε και ο Dying Incubus υπερβολλες, και μαλιστα πολλες,αλλα προς θεου με βαση τα λεγομενα σου δεν νομιζω να εισαι τοσο ελευθερος...Ισα ισα μου φαινεσαι κολλημενος στα παραμυθακια της αλλης πλευρας.Της εκκλησιας.Θα σου πω κατι,και πιστευω θα συμφωνησεις μαζι.Αν αρχισεις να εχεις ερωτηματα για καποια θεματα θα περιμενεις τεκμηριωμενες απαντησεις...Εδω μεσα δεν θα τις βρεις,εκτος απο ελαχιστα ατομα που πραγματικα ξερουν τι λενε,και ο λογος ειναι αυτος ακριβως που μας ειπες...Παραμυθια...Ολες οι πλευρες στηριζονται σε παραμυθια...Εγω πιστευω στην εννοια Θεος και την ταυτιζω με την εννοια της επιστημης και αυτο γιατι ειναι η μονη που σου δινει λογικες και κατανοητες εξηγησεις...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 13:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νιωθετε ικανοποιημενοι με το να διαβασετε μια ιστοριουλα και να την ενστερνιστητε?

Γιατι δεν κανετε μια προσπαθεια να τον καταλαβετε?

Αυτα...


Οσες φορές και να διαβάσεις κάτι φίλε μου και όση κατανόηση να δείξεις, αν δεν το βιώσεις, διάβασες αέρα κοπανιστό.
Και για να βιώσεις κάτι, είναι απαραίτητες κάποιες πρακτικές.
Γι αυτό υπήρχαν και τα Μυστήρια.
Σήμερα μπορείς να βιώσεις μέσα από πρακτικές που υπάρχουν σε διάφορες άλλες, γνωστές ή μη, θρησκείες ή παραδόσεις (πχ Γιόγκα, Καστανέτα, Δερβίσηδες, κλπ), αλλά καλό θα ήταν να υπάρχει κάποιος που έχει βιώσει και ξέρει από που θα περάσεις, ώστε να μπορεί να εξηγεί (ότι μπορεί να εξηγηθεί), για να μήν οδηγηθεί ο "τολμών" στην τρέλα ή στην κατάθλιψη και αυτοκτονία.
Είναι λιγουλάκι επικίνδυνη η βίωση άνευ καθοδηγητού.*
Αλλά ο τολμών, ίσως νικήσει.
Με κάποιες (πάντα) παρενέργειες...

(*)Ανιδιοτελή καθοδηγητή και όχι απατεώνα που θέλει να σου τα πάρει...

Edited by - Αίολος on 22/08/2005 14:01:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 15:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω ότι το esoterica είναι αφιερωμένο στην αναζήτηση του Θεού. Είναι ένας χώρος που άνθρωποι συζητάνε για το παράξενο και το παραφυσικό. Μέσα σε αυτά τα πλαίσια, συζητάνε και για τις απόψεις τους για το Θεό. Κοντράρονται, διαφωνούν, νομίζουν ότι καταλήγουν κάπου... Φόρουμ είναι. Όχι ιερός χώρος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 23:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Bizarre ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΟΠΟ ΤΟΥ ESOTERICA.gr ΔΕΝ ΛΕΙΠΕΙ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ-ΘΕΙΟΥ.

ΕΞ' ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 01:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ
AVATARGR

ΠΑΡΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΣΟ ΚΙΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΤΕ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ESOTERICA ΚΑΙ ΟΣΟ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΑΓΗ ΓΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΩΝ ΚΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΛΗ , ΟΙ ΣΟΒΑΡΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΕΣ.

Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΕΜΑΣ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΛΗ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ.

ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟΠΙΚ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ.
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΟΦΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΙΣΕΙΣ.

ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΝΕΡΩΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΟΦΑ ΜΕΛΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΤΣΑΤ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ.
ΟΠΟΤΕ ΛΟΓΙΚΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΣΤ ΠΙΑ, ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΑΘΕΝΑΜΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝ ΒΓΑΖΑΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΣΚΑΣΜΟ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΝΕΟΙ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΣ ΕΓΩ.

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ Bennu2.

ΑΓΑΠΗΤΕ Αίολος

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ Ή ΠΟΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΘΟΔΗΓΗΤΗ.
ΟΜΩΣ Η ΠΕΙΝΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΓΝΩΣΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΕΝ ΜΕΡΗ ΝΑ ΛΙΓΟΣΤΕΨΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Ο Bennu2.


ΥΓ.ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΑΜΕ ΔΙΑΦΩΝΙΣΕΙ ΜΕΤΑΞΥ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟΥ
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΙΧΕΣ ΔΙΚΙΟ...

ΠΩΣ ΝΑ ΦΩΤΙΣΤΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ Ο ΚΑΘΕ "Thpir 'oth" ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΜΠΑΧΑΛΟ
ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΑΠΑΞΙΟΥΝ, ΑΦΟΥ Η ΜΠΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 09:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Bizarre ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΟΠΟ ΤΟΥ ESOTERICA.gr ΔΕΝ ΛΕΙΠΕΙ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ-ΘΕΙΟΥ.

ΕΞ' ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.


Φίλε AVATARGR (είσαι και ο admin, απ’ ότι έχω καταλάβει? Ή λάθος?),

θα σε διορθώσω γιατί έκανες δεύτερη φορά το ίδιο λάθος…. Είμαι φίλη και όχι φίλος!

Εννοώ ότι το esoterica δεν είναι το μέρος, μέσα από το οποίο κάποιος θα βρει την αλήθεια για τον Θεό του. Είναι μέρος που θα συζητήσει για αυτό, θα αναζητήσει απόψεις, θα μάθει ίσως. Αλλά, θα μου επιτρέψεις να σου πω, πως σε καμία περίπτωση δεν είναι ο χώρος που θα συντελεστεί αλλαγή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 09:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου, δε πρόκειται να αλλάξεις θρησκεία ή την θεωρία σου για το Θεό ούτε μέσα σε ένα forum, ούτε από κάποιο περιοδικό κτλ κτλ.
Όλα αυτά απλά μπορούν να σου δώσουν το έναυσμα για να ψαχτείς και να δείς μερικά πράγματα που ενδεχομένως αγνοούσες ή και να δείς ήδη γνωστά πράγματα μέσα από ένα άλλο πρίσμα.
Τέτοιου είδους αλλαγές επέρχονται μόνο όταν το επιλέξουμε εμείς και μόνο όταν διαπιστώσουμε οτι οι αντιλήψεις που έχουμε υϊοθετήσει δε μας καλύπτουν πλέον.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 10:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό ακριβώς λέω.

Και είναι η απάντησή μου στον συγγραφέα του τοπικ αυτού, που ρωτάει αν πιστεύουμε πως θα βρούμε το Θεό εδώ μέσα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 11:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΩΣ ΝΑ ΦΩΤΙΣΤΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ Ο ΚΑΘΕ "Thpir 'oth" ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΜΠΑΧΑΛΟ
ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΑΠΑΞΙΟΥΝ, ΑΦΟΥ Η ΜΠΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΜΑ.

Κλώτσησα κι εγώ την μπάλα μερικές φορές φίλε rizitis, αλλά ευτυχώς λίγες, κι αυτό διότι εκνευρίζομαι όταν ο διάλογος είναι γαβ-γαβ ο ένας και νιάου-νιάου ο άλλος.
Απεχθάνομαι τα κηρύγματα.
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Bennu2
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 00:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bennu2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα,
Κατ'αρχην Impious Varmint και για ολους, οπως νομιζα οτι το εκανα κατανοητο(αλλα τελικα οχι) δεν λεω οτι πιστευω στο θεο, τουλαχιστον οχι με τη συμβατικη εννοια...
Τη λεξη "θεος" τη χρισημοποιω για να καταλαβουν ολοι τι εννοω.

Προσωπικα πιστευω οτι ο θεος ειναι μεσα μας, οτι ολοι πρεπει να οδηγηθουμε στην προσωπικη θεωση, να ενωθουμε με το "συμπαντικο" καλο, ή οπως αλλιως θες πεσ'το...Δεν πιστευω σε κανενα θεο που πουλαει.Ολες οι θρησκειες μιλουν για το ιδιο πραγμα απλως με αλλα λογακια.Τωρα αν καποιος πιστευει οτι θεος ειναι μονο της δικης του θρησκειας οκ δικο του θεμα,δεν το κατακρινω δικη του αποψη.Και πανω απο ολα δεν νομιζω οτι ειμαι "της εκκλησιας".

Απλως δεν νομιζω οτι εχει τοση σημασια η προσωπικη μου γνωμη και γι'αυτο κανω μια παρακληση για ουσιωδεις συζητησεις.Γι'αυτο γραφω "θεος" για να το καταλαβουν ολοι και να μην αρχισουν τα "ο συγγραφεας του topic πιστευει στο ταδε πραγμα αρα τον εχουμε γραμμενο...".

Αιολε, εχεις δικιο χρειαζεται και η πρακτικη πλευρα που το ξερω οτι εχω παραμελησει καπως αν και φετος σκοπευω να κανω μαθηματα διαλογισμου σε μη κερδοσκοπικο "οργανισμο".

Bizarre,προπαντων δεν ψαχνω να βρω το "θεο" εδω μεσα,και πιστεψε με ψαχνομαι και διαβαζω οσα περισσοτερα μπορω.


Ο σκοπος που εγραψα το topic ειναι για να κανω μια παρακληση για συνειδητοποιημενες και ουσιωδεις συζητησεις που να κερδισουμε ολοι κατι απο αυτες, οπως καταλαβε και ο rizitis...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 01:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.Οσοι πιστευουν στο Θεο,αν θελουν να τον δουν,ας κοιταξουν στον καθρεπτη τους..ας προσπαθησουν να κοιταξουν τον ηλιο στα ματια.ας προσπαθησουν να κατανοησουν τη φυση και το περιβαλλον τους,το συμπαν και επειτα αφου τα κατανοησουν τοτε θα καταλαβουν και Εκεινον.για μενα ο Θεος υπαρχει,και ζει μεσω εμου,και εγω μεσω Εκεινου.Αυτος ειναι η αρχη και το τελος ολων.πολλοι λενε ''ποσο θα θελα να δω τον θεο,να μου αποδειξει οτι υπαρχει''.ποσοι απο σας ειστε πραγματικα ετοιμοι να τον δειτε;εγω προσωπικα αισθανομαι οτι δε θα μπορεσω να τον κοιταξω στα ματια και αυτο γιατι ντρεπομαι.δεν χρειαζομαι λοιπον αποδειξεις οτι υπαρχει,απο τη στιγμη που δεχομαι εμενα και την αρμονια του συμπαντος,τοτε αναμφισβητητα πιστευω και σε Εκεινον.καποια πραγματα ειτε τα πιστευεις ειτε οχι.εγω αποδειξεις απο Εκεινον εχω παρει,δεν θελω αλλες.Να στε ολοι σας καλα!

ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 04:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορει να εχω διαβασει τα μισα απ'οτι εχουν διαβασει οι περισσοτεροι απο εδω μεσα αλλα εγω ειμαι ελευθερος.

Vote


..angelofkarma


cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 10:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Bizarre,προπαντων δεν ψαχνω να βρω το "θεο" εδω μεσα,και πιστεψε με ψαχνομαι και διαβαζω οσα περισσοτερα μπορω.

Ο σκοπος που εγραψα το topic ειναι για να κανω μια παρακληση για συνειδητοποιημενες και ουσιωδεις συζητησεις που να κερδισουμε ολοι κατι απο αυτες, οπως καταλαβε και ο rizitis...


Οκ, απλά όπως το έθεσες, ήταν σαν να λες ότι οι υπόλοιποι είμαστε τόσο αφελείς ώστε να πιστεύουμε ότι εδώ θα βρούμε το Θεό.
Παρεξήγηση…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Demon_LordGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 23:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Demon_LordGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις δίκιο σε όλα όσα είπες φίλε bennu2!και δεν παρεξηγώ καθόλου το επιθετικό σου στιλ(δεν νομίζω κανείς να σε παρεξηγεί εδω μέσα)παρα μόνο αυτοι που είναι βαθειά θρησκευόμενοι,οι οποίοι δεν δέχονται καμία άλλη θεωρεία,παρά μόνο αυτή που τους διδάσκει η θρησκεία τους...και βέβαια παρεξηγούνται οταν κάποιος "θύγει" τον θεούλη τους!

Η ύπαρξη του θεού είναι γεγονός!όμως για τον καθένα με διαφορετικό και απολύτος προσωπικό τρόπο!για μένα θεός είναι η ευχάριστη διάθεση που έχω οταν ξυπνάω κάθε πρωί,η δύναμη και θέληση που έχω να πραγματοποιώ τις καθημερινές μου δραστηριότητες(που ολοένα και πλυθαίνουν)!η κάθε καλή πράξη που πραγματοποιήτε απο τους συνανθρώπους μου(έστω και αν αυτή υπάρχει σε ελάχιστο βαθμό)!πολύ μου λένε"καλά που είναι ο θεός σε όλα αυτά που ανέφερες"πολλή απλά ο θεός βρήσκεται μέσα μου και μου δείνει κουράγιο στη καθημερινή μου ζωή...
Οπως βρήσκεται και μέσα σε δυσεκατομμύρια ανθρώπους σε όλο τον κόσμο!

quote:

Δεν καταλαβαινετε πως η ουσια του ειναι μια και ολα τ'αλλα στοιχεια των θρησκειων ειναι πλασμενα απο τον ανθρωπινο νου σαν μια ιστοριουλα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 00:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προσωπικα πιστευω οτι ο θεος ειναι μεσα μας, οτι ολοι πρεπει να οδηγηθουμε στην προσωπικη θεωση, να ενωθουμε με το "συμπαντικο" καλο, ή οπως αλλιως θες πεσ'το...Δεν πιστευω σε κανενα θεο που πουλαει.Ολες οι θρησκειες μιλουν για το ιδιο πραγμα απλως με αλλα λογακια.Τωρα αν καποιος πιστευει οτι θεος ειναι μονο της δικης του θρησκειας οκ δικο του θεμα,δεν το κατακρινω δικη του αποψη.Και πανω απο ολα δεν νομιζω οτι ειμαι "της εκκλησιας".



Εννοείς ότι "η βασιλεία των ουρανών εντός υμών εστί"?
ή το άλλο "ενοικήσω εν τας καρδίαις ημών"?

ή την μέθοδο των γκουρού να συγκεντρώνουν το βλέμμα τους στην καμπούρα της μύτης και να στέλνουν την πράνα προς την καρδία επαναλαμβάνοντας το όνομα του θεού "Μω"

Ή την καρδιακή προσευχή των ασκητών με κέντρο την καρδία που έλεγε ο Γρηγόριος Στηθάτος και ο Γρηγόριος θεσσαλονίκης που τον όνόμασαν οι αντίπαλοί του ομφαλοσκόπο?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 02:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχει κανεις απο σας νιωσει το θεο (τους θεους, την ενεργεια ή οπως αλλιως θελετε πειτε το...) να δρα μεσα του?

Δεν καταλαβαινετε πως η ουσια του ειναι μια και ολα τ'αλλα στοιχεια των θρησκειων ειναι πλασμενα απο τον ανθρωπινο νου σαν μια ιστοριουλα?

Θελετε να φτασετε στο θεο ή να το κανετε εδω μεσα γηπεδο?
Γιατι το μονο που βλεπω εδω μεσα ειναι : "Και ο Χριστος εκανε αυτο...και οι δωδεκα θεοι εκαναν εκεινο...".

Θελετε να φτασετε στο θεο ή να μεινετε προσκολλημενοι στην υλη?



Φίλε Bennu2, Τον έχω νιώσει τον Θεό μέσα μου. Τον λένε Αγάπη, και τον λένε και κατά κόσμον Ιησού Χριστό. Συχνά πυκνά, όταν προσεύχομαι, νιώθω την παρουσία Του, νιώθω κάτι το ξεχωριστό να συμβαίνει εκείνη την στιγμή τόσο μέσα μου, όσο και στον περιβάλλοντα χώρο, αλλά γνωρίζω ότι είναι ο Κύριος ο Θεός μου στον οποίο προσεύχομαι.
Κάθε άνθρωπος έχει την δύναμη να προσεγγίσει τον Θεό, μέσα από την εγκάρδια προσευχή, την μετάνοια, την ταπείνωση.

Η Μαγεία στο όλο Θέμα δεν είναι όμως μόνο η Πίστη, αλλά η επικύρωση της Πίστης. Όταν ζητάς κάτι με τόση ταπείνωση, και τόση αγάπη μέσα σου, που νιώθεις το σώμα σου να πλημμυρίζει από κάτι περίεργο... αλλά το νιώθεις... Και μετά ξέρεις, πως με την εγκάρδια προσευχή, θα προσεγγίσεις τον Θεό.

Δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από Πίστη, Ταπείνωση και Αγάπη. Τα υπόλοιπα χτίζονται γύρω από αυτά. Αν εγώ, ο αμαρτωλός, που ούτε ταπείνωση έχω, ούτε αγάπη μέσα μου, αλλά και η πίστη μου είναι ασθενική, φτάνω σε τέτοιο σημείο να νιώθω τον Θεό μέσα από την αδιάλειπτη προσευχή, τότε ο καθένας μπορεί, γιατί ο καθένας είναι καλύτερος από εμένα τον ελεεινό.

Να και ένας από τους αμέτρητους που το κατάφερε, ο Θεός να τον ακούει και να ικανοποιεί τα αιτήματά του, μέσα από ταπείνωση, αγάπη, και βαθειά πίστη:

http://www.fatheralexander.org/booklets/english/seraphim_vyritzkij_e.htm


Edited by - WWalker on 08/09/2005 02:26:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 12:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα,ειλικρινα πιστευω πως αυτες οι συζητησεις θετουν τις βασεις για μια αναζητηση που κανει καθε ατομο να μαθει και να γινει καλυτερος.Αυτο αλλωστε ειναι και η βαση της φιλοσοφιας.Ειναι σπουδαιο να μπορεις να λες καινα υπερασπιζεσε την γνωμη σου και τ απιστευω και ταυτοχρονα να ακους τα πιστευω των αλλων.Το θεμα σου νομιζω οτι αδικει λιγο τα παιδια που συμμετεχουν σε αυτο το forum.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 10:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bizarre:
«Αλλά, θα μου επιτρέψεις να σου πω, πως σε καμία περίπτωση δεν είναι ο χώρος που θα συντελεστεί αλλαγή.»

Διαφωνώ αγαπητή, και συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του AVATARGR. Σαν παλαιότερος, σίγουρα κάτι ξέρει και λέει.

Γνωρίζω ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕΛΗ, καθώς και άτομα τα οποία διαβάζουνε αλλά δεν γράφουνε, στα οποία ο χώρος έχει συντελέσει και επιφέρει καθοριστικής έκτασης αλλαγή.

Ας μην είμαστε απόλυτοι σε τέτοιες κρίσεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

minimal
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 16:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους minimal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα κανω μια ερωτηση σε ολους...Πιστευετε οτι αναζητατε ή οτι θα βρειτε το θεο?

2 πραγματα βλεπω μονο σ'ολα τα forum :
Ή διαμαχες χριστιανων - δωδεκαθεϊστων
ή επεξηγηση συμβολων και συνωμοσιολογιες

Εχει κανεις απο σας νιωσει το θεο (τους θεους, την ενεργεια ή οπως αλλιως θελετε πειτε το...) να δρα μεσα του?

Δεν καταλαβαινετε πως η ουσια του ειναι μια και ολα τ'αλλα στοιχεια των θρησκειων ειναι πλασμενα απο τον ανθρωπινο νου σαν μια ιστοριουλα?

Θελετε να φτασετε στο θεο ή να το κανετε εδω μεσα γηπεδο?
Γιατι το μονο που βλεπω εδω μεσα ειναι : "Και ο Χριστος εκανε αυτο...και οι δωδεκα θεοι εκαναν εκεινο...".

Θελετε να φτασετε στο θεο ή να μεινετε προσκολλημενοι στην υλη?
Οι πιο πολλοι εδω μεσα διαβαζουν ενα βιβλιο λες και ειναι ενα παραμυθακι χωρις να καταλαβαινουν τιποτα.Το διαβαζουν και μετα λενε μια περιληψη του και αισθανονται οτι καταφεραν κατι.Διαβαζουν κατι μονο και μονο για να το βαλουν στη συλλογη με τα "διαβασμενα".

Νιωθετε ικανοποιημενοι με το να διαβασετε μια ιστοριουλα και να την ενστερνιστητε?

Γιατι δεν κανετε μια προσπαθεια να τον καταλαβετε?

Αυτα...

Μπορει να εχω διαβασει τα μισα απ'οτι εχουν διαβασει οι περισσοτεροι απο εδω μεσα αλλα εγω ειμαι ελευθερος.

Συγχωρεστε με για το επιθετικο μου στυλ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy