ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Τελικά υπάρχει το 13ο Ζώδιο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 13:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια στιγμή πριν μια δεκαετία είχε αναφερθεί η ύπαρξη ενός επιπλέον ζωδίου του. Πορφυρούχος??? δεν θυμάμαι καθόλου πως λεγόταν? Ξέρετε τίποτα γι αυτό? Εγώ είμαι Τοξότης και συγκεκριμένα έχω γεννηθεί 30/11. Νομίζω σύμφωνα με τις ημερομηνίες που περιελάμβανε ήμουν αυτό το ζώδιο.

Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός...

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 13:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οφιούχος λεγόταν...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 14:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έπιασα το -ούχος...
γνωρίζεις κατι σχετικά με αυτο το ζώδιο?

Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 22:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελενάκι μόλις τώρα είδα το θέμα σου. Οντως Οφιούχος λέγεται ο αστερισμός, ο οποίος δεν έχει καμία σχέση με τα ζώδια. Τα ζώδια είναι 12 και θα παραμείνουν τόσα μέχρι το τέλος του Χρόνου. Αλλο Ζώδιο, άλλο Αστερισμός (όπως άλλο Ντέπη και άλλο Πέπη)! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 18:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητό Helenaki,

Ο ζωδιακός κύκλος είναι η πορεία του ήλιου πάνω στον ουράνιο θόλο. Στην πορεία αυτή ο ήλιος περνά μέσα από μερικούς αστερισμούς.
Πριν από 2000 χρόνια, την εποχή του Πτολεμαίου, ο ήλιος περνούσε μέσα από 12 αστερισμούς. Αυτοί ονομάστηκαν ζωδιακοί αστερισμοί και είναι οι γνωστοί: Κριός, Ταύρος, Δίδυμοι κλπ.
Με βάση αυτή την πορεία του ήλιου και κύρια θέση το πότε έχει γεννηθεί κάποιος, ώστε να βρούμε την ακριβή θέση του Ηλίου πάνω στους αστερισμούς, θεμελίωσε ο Πτολεμαίος την Αστρολογία.
Σήμερα όμως πλέον η Γη έχει αλλάξει θέση στον Ουράνιο θόλο κατά 30 μοίρες σε σχέση με το έτος 0. Έτσι σήμερα έχει αλλάξει ο ζωδιακός κύκλος και έχει προστεθεί στο διάβα του ήλιου ένας ζωδιακός αστερισμός, ο Οφιούχος, γύρω στα τέλη Νοέμβρη.
Τα ζώδια είναι όντος 13.
Υπάρχουν βέβαια πολλοί άνθρωποι που έχουν μείνει στην εποχή του Πτολεμαίου διότι βγάζουν αρκετά χρήματα από την Αστρολογία.

Για να ξέρεις όμως την αλήθεια, το μεγαλύτερο πρόβλημα των "αστρολόγων" είναι ότι λόγω της αλλαγής θέσης της Γης κατά 30 μοίρες
το πραγματικό μας ζώδιο, βρίσκεται σχεδόν μια θέση πίσω στον ζωδιακό κύκλο. Δηλαδή εάν έχεις γεννηθεί 28 Ιανουαρίου αντί για Υδροχόος είσαι Αιγόκερως , στις 28 Δεκεμβρίου αντι για Αιγόκερως είσαι Τοξότης κοκ
Παρένθεση: Η αλλαγή της θέσης της Γης σε σχέση με τον Ουράνιο Θόλο λέγεται μετάπτωση των ισημερειών και προκλήθηκε από την βαρυτική αλληλεπίδραση Γης και ηλιου. Η αλληλεπίδραση αυτή προκαλεί την ετήσια μετακίνηση της Γης σε σχέση με τον ουράνιο Θόλο κατά 28 δευτερόλεπτα της μοίρας κατ' έτος).
Πάνω σε αυτό το πρόβλημα οι αστρολόγοι τι απαντούν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 20:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε/φίλη, αν δεν ξέρεις καλά κάποιο αντικείμενο καλύτερα να μην απαντάς σε αυτό, και μάλιστα τόσο "τεκμηριωμένα" όπως εσύ, αποδεικνύοντας στο νιοστό βαθμό την έλλειψη γνώσεων στο συγκεκριμένο τομέα. Αν δε γνωρίζεις τη διαφορά Ζωδίου - Αστερισμού σου παραθέτω εδώ ένα απόσπασμα από ένα έγκυρο βιβλίο ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ (το "Astronomy" του James B. Kaler) το οποίο λέει για τη συγκεκριμένη περίπτωση:
" Υπάρχει μία σημαντική διαφορά ανάμεσα στα αστρολογικά ζώδια του ζωδιακού και στους αστρονομικούς αστερισμούς. Οι αστερισμοί είναι ορατές ομάδες αστεριών, που ο καθένας μας μπορεί να δει σε μία ανέφελη νύχτα. Τα ζώδια είναι συμβολικές έννοιες που αναπτύσσονται με βάση την εαρινή Ισημερία". Ετσι, αγαπητέ μου φίλε οι αστερισμοί πάνω στην Εκλειπτική μπορεί να είναι 13 αλλά τα ζώδια είναι πάντοτε 12!

Αυτά, και να μη βιάζεσαι άλλη φορά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 20:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αστροψυχή,

Το απόσπασμα του James B. Kaler

quote:
" Υπάρχει μία σημαντική διαφορά ανάμεσα στα αστρολογικά ζώδια του ζωδιακού και στους αστρονομικούς αστερισμούς. Οι αστερισμοί είναι ορατές ομάδες αστεριών, που ο καθένας μας μπορεί να δει σε μία ανέφελη νύχτα. Τα ζώδια είναι συμβολικές έννοιες που αναπτύσσονται με βάση την εαρινή Ισημερία".

δείχνει αν μη τι άλλο πως οι επαγγελματίες Αστρολόγοι προσπαθούν να προστατεύσουν το προιόν τους διότι από αυτό ζουν.

Ο κύριος Kaler προφανώς διαφωνεί με τον Κλαύδιο Πτολεμαίο, θεμελιωτή της σύγχρονης Αστρολογίας, ο οποίος πουθενά μέσα στο έργο του δεν αναφέρει ότι τα ζώδια είναι συμβολικές έννοιες. Ίσα ίσα όλη η δομή και το έργο του Πτολεμαίου στηρίζεται στην "Θέση" του Ηλίου στον Ουρανό κατά την στιγμή που γεννιέται ένας άνθρωπος. Έτσι εάν ο Ήλιος βρίσκεται στον Αστερισμό του Τοξότη όταν γενιέται ο Δημήτρης, τότε ο Δημήτρης είναι Τοξότης στο Ζώδιο και μόνον Τοξότης!

Μπορει κάποιος να ανοίξει την Τετράβιβλο του Πτολεμαίου και να διαβάσει σχετικά.

Φιλικά ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 21:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να λέμε πάντως και του στραβού το δίκιο: Ο αριθμός των αστερισμών του ζωδιακού κύκλου είναι άσχετος με την ουσία της αστρολογίας. Τα ζώδια αποτελούν το "φόντο" πάνω στα οποία οι παλιοί σημείωναν τις κινήσεις των πλανητών (με τα ζώδια να είναι "σημεία αναφοράς"). Αυτές οι κινήσεις που τους φέρνουν σε διάφορες θέσεις και σχέσεις γωνιών μεταξύ τους είναι που "βγάζουν" το (υποτιθέμενο) αποτέλεσμα. Δίκιο έχουν λοιπόν (από αστρολογική άποψη) οι αστρολόγοι που δεν δίνουν σημασία στον Οφιούχο αφού για τη σημείωση των θέσεων των πλανητών αρκούν ακόμα τα 12.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 23:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dear Helenaki και anchor,

Μπορεί o αριθμός των ζωδίων να μην είναι τόσο σημαντικός. Είναι σημαντικοι όμως οι ζώδιακοι αστερισμοί διότι μέσα σ'αυτούς αντιστοιχίζεται η γέννηση του κάθε ανθρώπου. Το κύριο χαρακτηριστικό είναι το ζώδιο που γεννήθηκες. Δηλαδή σε ποιά θέση εντός ποίου ζωδιακού αστερισμού βρισκόταν ο Ήλιος όταν γεννήθηκες.

Οι θέσεις των υπολοίπων πλανητών είναι και αυτές σχετικές με την Αστρολογία αλλά σε δεύτερη μοίρα.

Άρα λοιπόν η ύπαρξη του 13ου ζωδίου αλλά και η μετακίνηση των ζωδιακών αστερισμών στον ουράνιο Θόλο αποτελούν το Κύκνειο άσμα της Αστρολογίας.


ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 12:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Βασίλη, μπορεί τα επιχειρήματα σου να είναι ικανά να "ρουμπώσουν" τις διάφορες ημιμαθείς αστρολόγες "Τούλες Μπουμπούλες" που κυριαρχούν τα τελευταία χρόνια στην Ελληνική Αστρολογία (διατηρώντας τη σταθερά σε παλαιολιθική εποχή, στο όνομα του δικού τους προσωπικού "θησαυρίσματος") αλλά φαίνονται αστεία σε εμάς, τους επιστήμονες (τελειόφοιτοι Πολυτεχνείου, Ιατρικής, Νομικής κ.λ.π.) που ασχολούμαστε με την αστρολογία. Αν δεν έχεις ακούσει μέχρι τώρα για μας δικαιολογείσαι γιατί οι διάφορες "Τούλες Μπουμπούλες" έχουν έντεχνα "καπαρώσει" τα Μ.Μ.Ε. και δεν αφήνουν καμία "φωνή" που θα έθιγε τα προσωπικά τους συμφέροντα να βγαίνει προς τα έξω.

Πρώτα απ' όλα ο Kaler που έγραψε αυτό το απόσπασμα για τη διαφορά ζωδίων και αστερισμών δεν είναι αστρολόγος αλλά επιστήμονας ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΣ. Υστερα, δεν είναι ο μόνος αστρονόμος που γνωρίζει τη διαφορά ζωδίου - αστερισμού (διάβασε π.χ. το μεγάλο Ελληνα ΑΣΤΡΟΝΟΜΟ Κωνσταντίνο Χασάπη που επίσης εξηγεί αυτή τη θεμελιώδη διαφορά).

Αφού, λοιπόν, καταλάβεις πρώτα τη διαφορά ζωδίων - αστερισμών σε περιμένω και πάλι να συνεχίσουμε τη συζήτηση μας.

Οσο για την Τετράβιβλο του Πτολεμαίου, ξεκίνησα να τη διαβάζω το 1986, σε Ιταλική έκδοση, όταν δεν υπήρχε καν στην ελλάδα αυτό το βιβλίο και έκτοτε έχω αναλύσει - σε επαγγελματικό επίπεδο - κάθε στίχο του - αν αυτό σου λέει τίποτε για το πόσο καλά ξέρω τον Πτολεμαίο.

Ανταποδίδω τους φιλικούς σου χαιρετισμούς

Edited by - Αστροψυχή on 28/09/2005 12:58:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 14:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αστροψυχή,

Από λόγια με χόρτασες. Επιχειρήματα δεν βλέπω.
Βρες μου σε ποιό σημείο γράφει ο Πτολεμαίος ότι άλλο ζώδιο και άλλο αστερισμός και μετά συνεχίζουμε. (μπορεις να χρησιμοποιήσεις και Ιταλικά)
Όσον αφορά στον Kaler, δεν σχολιάζω 15ης γενιάς Αστρολόγους-Αστρονόμους, που βγάζουν το ψωμί τους από το αντικείμενο.
Μην ξεχνάς ότι ένας Αστρονόμος έχει τις πιο ισχυρές βάσεις να μυηθεί στην Αστρολογία επειδή η Αστρονομία και ο ουρανός είναι το υπόβαθρο για να αναπτυχθεί αυτήν η Αστρολογία.

Καυχιέσαι ότι είσαι επιστήμων και ότι έχεις διαβάσει την Τετράβιβλο του Πτολεμαίου. Όμως πουθενά στα κείμενά σου δεν φαίνεται κανένα επιστημονικό στοιχείο.
Όταν αντιπαρατίθεσαι πρέπει να έχεις επιχειρήματα και αποδείξεις.

Διάβασε τα προηγούμενα κείμενά μου και θα βρεις μόνον αποδείξεις και επιστημονικά επιχειρήματα.
Εσύ δυστυχώς αναμασάς ένα μόνο πράγμα: άλλο αστερισμός και άλλο ζώδιο.
Θα το ήθελες πολύ να είναι έτσι.
Η αλήθεια είναι πως ζώδιο και ζωδιακός αστερισμός ταυτίζονται.

Οι μπακαλο-Αστρολόγοι του σήμερα αρνούνται να κάνουν το ελάχιστο που θα μπορούσαν ώστε να μείνει η Αστρολογία μια αξιόπιστη δοξασία.
Αρνούνται να προσαρμόσουν τους ζωδιακούς Αστερισμούς στην σημερινή τους πραγματική θέση.
Έτσι θα μπορούσαν να περισώσουν τα προσχήματα μιλώντας για κάτι που αντιστοιχει στην πραγματικότητα.
Αντι για αυτό συνεχίζουν το Ψέμα. Λένε σε εμένα ότι είμαι Αιγόκερως ενώ είμαι Τοξότης. Λένε ότι έχω Ωροσκόπο Παρθένο ενώ έχω Λέοντα.
Κατασκευάζουν το Ωροσκόπιο του καθένα μας με λάθος στοιχεία.

Φιλικά Βασίλης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 23:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σήμερα όμως πλέον η Γη έχει αλλάξει θέση στον Ουράνιο θόλο κατά 30 μοίρες σε σχέση με το έτος 0. Έτσι σήμερα έχει αλλάξει ο ζωδιακός κύκλος και έχει προστεθεί στο διάβα του ήλιου ένας ζωδιακός αστερισμός, ο Οφιούχος, γύρω στα τέλη Νοέμβρη.

Ο Οφιούχος είναι γνωστός απο την αρχαιότητα φίλε μου.Δεν προστέθηκε κανείς αστερισμος στο διάβα του Ηλίου όπως λες...Ο Πτολεμαίος ο θεμελιωτής της δυτικής αστρολογίας, όπως ο ίδιος παραδέχεσαι, ήταν αυτός που τον περιέγραψε. Ο Πτολεμαίος είχε πλήρη γνώση για την υπαρξη και θέση του Οφιούχου, και όμως δεν τον περιέλαβε στο αστρολογικό σύστημα το οποίο θεμελίωσε. Αυτό απο μόνο του αποδεικνύει ότι ο Πτολεμαίος δεν ταυτιζε τα ζωδια με τους αστερισμούς.Είναι το λογικά επακόλουθο.Το αυταπόδεικτο.

Ψάξτο λίγο πριν βιαστείς να δώσεις ακόμα μια βιαστική, και προσβλητική απο ότι δυστυχώς βλέπω απάντηση γιατί εκθέτεις τους αρνητές της αστρολογίας με αυτά που λες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 00:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ,-η, Mercury

Ο Οφιούχος είναι ένας από τους 45 αρχαίους Αστερισμούς που περιγράφει ο Άρατος ο Σολεύς στο ποίημα του "Φαινόμενα" τον 4ο αιώνα π.Χ.

Πουθενά δεν λέω όμως ότι ο Οφιούχος προστέθηκε τώρα στους Αστερισμούς.

Λέω ότι ο Οφιούχος προστέθηκε στο διάβα του Ήλιου στον ζωδιακό κύκλο.
Στην ουσία παρενεβλήθηκε μεταξύ Σκορπιού και Τοξότη γύρω στο τέλος Νοεμβρίου.
Αυτό έγινε διότι όπως περιγράφω παραπάνω, η Γη μετακινήθηκε λόγω της βαρυτικής της αλληλεπίδραση με τον Ήλιο. Η κίνηση αυτή ονομάζεται μετάπτωση με κλόνηση και μετακινεί το σημείο "γ" κατά 28'' της μοίρας προς τα πίσω κάθε έτος. Το σημείο "γ" είναι η τομή του Ουράνιου Ισημερινού με την Εκλειπτική.
Εκλειπτική είναι η τροχιά του Ήλιου πάνω στον Ουράνιο Θόλο. Η ζώνη 15 μοίρες πάνω και 15 μοίρες κάτω από την Εκλειπτική ονομάζεται "ΖΩΔΙΑΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ" διότι παλαιά περιλάμβανε μόνον τους ζωδιακούς Αστερισμούς.

Κάνε μια αναζήτηση στο Google για να βρεις περισσότερα στοιχεία σχετικά με την Εκλειπτική και το σημείο "γ".

Έτσι η ζώνη των ζωδίων περιλαμβάνει πλέον 13 ζωδιακούς Αστερισμούς.

Επίσης ο Κλαύδιος Πτολεμαίος ταύτιζε ζώδια και ζωδιακούς Αστερισμούς. Πάρε την τετράβιβλό του και διάβασέ την.

Φιλικά ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 01:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φανταζομαι οτι εισαι μικρος ακομη και δεν εχεις παρατηρησει την επιδραση των πλανητων στην πορεια της ζωης μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 11:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ για την συμμετοχή σας στο θέμα μου. Λοιπόν για να συνοψίσουμε. Υπάρχει σαν αστερισμός αλλά όχι σαν ζώδιο αυτό υποστηρίζετε?
Εγώ είμαι γεννημένη στις 30/11/1979 ώρα 8:20. Είμαι δηλ Τοξότης με ωροσκόπο Τοξότη. Σε περίπτωση ότι δεχτούμε το 13ο ζώδιο τί ειμαι?
και ξέρει κανείς να πει χαρακτηριστικά του οφιούχου?

"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 11:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι Οφιούχος με Ωροσκόπο Οφιούχο!

Βασίλης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 12:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και τι είναι αυτός ο οφιούχος???
πάντως όλοι μου λένε ότι μοιάζω πολύ με τοξότη. Ο Οφιούχος μοιάζει καθόλου με τον Τοξότη?

"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 17:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γλυκό μου Ελενάκι, φαίνεται ότι σου έχει κάνει "μάγια" αυτός ο κομπορρήμων Vasiliscm, διαφορετικά δεν εξηγείται ότι ενώ εμείς οι υπόλοιποι έχουμε κατεβάσεις "παπάδες" επιχειρήματα , εξακολουθείς και πιστεύεις αυτά που σου λέει αυτός(εκτός και αν είσαι δικό του άτομο). Σαφώς γλυκό μου κορίτσι και δεν υπάρχει το 13 ζώδιο, σαφώς και τα ζώδια θα είναι μέχρι το τέλος του κόσμου 12, σαφώς και είσαι Τοξότης και όχι Οφιούχος. Ρητά και διαπαντός: δεν υπάρχει ζώδιο Οφιούχος (παρά μόνο αστερισμός, αλλά άλλο ζώδιο και άλλο αστερισμός, διάβασε τις προηγούμενες καταχωρήσεις μου)!

Οσο για σένα Vasiliscm, φαίνεται να έχεις παρωπίδες και να στερείσαι βασικών νοητικών λειτουργιών, γιατί όταν σου παραθέτω σα βασικό επιστημονικό επιχείρημα μία παραπομπή από ένα σημαντικότατο βιβλίο ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ του Kaler, που είναι επιστήμονας ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΣ όπως σου τόνισα - και δεν υπήρξε ποτέ αστρολόγος - και στο βιβλίο του αυτό εξηγεί ξεκάθαρα τη διαφορά ζωδίου - αστερισμού εσύ αντιπαρέρχεσαι αυτό το επιχείρημα λέγοντας ότι ο Kaler τα γράφει αυτά επειδή είναι αστρολόγος!!!!! Παράλληλα, αποσιωπείς το άλλο μου επιχείρημα, ότι ένας από τους μεγαλύτερους Ελληνες ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΥΣ ο Κωνσταντίνος Χασάπης τονίζει ρητά στο βιβλίο του "Αστρονομία" τη διαφορά ζωδίου και αστερισμού. Κάπου εκεί σταματάει η λογική φίλε μου και αρχίζει το παράλογο (που εσύ υποτίθεται ότι πολεμάς)!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 09:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αστροψυχή ... ουπς δεν το ξέρω το παιδί. Απλά επειδή είμαι στην δουλειά δεν έχω χρόνο να διαβάζω όλες τις απαντήσεις. Εγώ Τοξοτάκι θέλω να είμαι και υποστηρίζω ότι είμαι. Απλά είμαι περίεργη για τα χαρακτηριστικά του Οφιούχου. Κι εγώ πιστεύω ότι τα ζώδια είναι 12 όπως οι μήνες. Αλλά δεκτή και η γνώμη του Vasiliscm γιατί είναι τεκμηρειώμενη. Δεν έχω γνώσεις για τους αστερισμούς οπότε διαβάζω αυτά που μου λέτε.

"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 20:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητό Helenaki,

Δεν μπορώ να σου απαντήσω για τα χαρακτηριστικά του Οφιούχου διότι δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με το αντικείμενο.

Πιστεύω ότι τα ζώδια όπως μας τα αναλύουν οι αστρολόγοι σήμερα είναι λάθος λόγω της λάθος θέσης των Ζωδιακών Αστερισμών στον Ουράνιο Θόλο.

Πιστεύω ότι τεκμηριώνω επαρκώς το γιατί στα παραπάνω κείμενα.

Εάν οι επαγγελματίες Αστρολόγοι διορθώσουν τις θέσεις των Ζωδίων ώστε να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα τότε ίσως έχουν κάποια γοητεία οι προβλέψεις τους.

Από επιστημονικής πλευράς η Αστρολογία, ακόμη και σ'αυτήν την περίπτωση, θα παραμείνει δεισιδαιμονία.

Φιλικά ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 20:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αστροψυχή,

Μου άρεσε πολύ το "κομπορρήμων".

Εάν δεν έχεις επιχειρήματα δεν φταίει ο κομπορρήμων Βασίλης.

Εξάλλου πίστευε στην Αστρολογία όπως είναι σήμερα και μην το ψάχνεις παραπέρα. Θα πικραθείς. Είναι μια δεισιδαιμονία. Το ίδιο με την Χειρομαντία, την Καφετζού, την Μαγεία.

Ξαναδιάβασε πιο προσεκτικά τα κείμενα παραπάνω και ψάξε λίγο στο ιντερνετ για τον Ζωδιακό κύκλο κλπ.

Φιλικά
Ο κομπορρήμων Βασίλης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 21:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Vasiliscm,

Όταν παρουσιάζεσαι τόσο εχθρικός και προκατελειμένος,όταν με τόση άνεση "τσαλαπατάς" κάτι που για κάποιους άλλους αποτελεί το αντικείμενο μελέτης μιας ολόκληρης ζωής,όταν "παρακινείς" τους άλλους να διαβάσουν κάτι πάνω στο οποίο έχουν εντρυφήσει, όταν αφήνεις "πονηρά" υπονοούμενα για την ηθική υπόσταση ανθρώπων που δεν γνωρίζεις,όταν έχεις άποψη και μάλιστα απόλυτη για κάτι που αγνοείς παντελώς,και όταν "συμβουλεύεις" άλλους να ακολουθήσουν τον προφανώς δικό σου τρόπο σπουδής (μέσω του google),τότε φίλε μου δεν έχεις το δικαίωμα να προσβάλεσαι απο ένα επίθετο όπως το "κομπορρήμων"...

Τα επιστημονικά σου επιχειρήματα επικεντρώνονται σχεδόν αποκλειστικά γυρω απο το αν ο Πτολεμαίος ταυτιζε ή όχι τα ζώδια με τους πραγματικούς αστερισμούς. Ο φίλος "αστροψυχή" σε παρέπεμψε σε βιβλία αναγνωρισμένων επιστημόνων αστρονόμων για να σου δείξει ότι τέτοια ταυτιση δεν υπάρχει.Εσύ προτίμησες να τους βγάλεις και αυτούς "αστρολογους" και να καθαρίσεις.Τόσο εύκολα...

Είναι απλά τα πράγματα φίλε μου...Πολύ πιο απλά απο ότι νομίζεις. Αν ο Πτολεμαίος ταυτιζε τα ζώδια με τους φυσικούς αστερισμούς δεν θα διαιρούσε τον ζωδιακό σε 12 ΙΣΟΜΕΓΕΘΗ τμήματα των 30 μοιρών έκαστο (τα ζώδια) γιατί όπως σίγουρα γνωρίζεις οι πραγματικοί αστερισμοί μονο ισομεγεθείς δεν είναι...Ο Πτολεμαίος γνώριζε για τον Οφιούχο,γνώριζε για την μετάπτωση των ισημεριών,γνώριζε για την ανισομέρεια των αστερισμών και όμως μίλησε για ένα στατικό και χωρισμενο σε ισομεγεθή τμήματα ζωδιακό χωρίς Οφιούχο...

Πολύ έξυπνα ζητάς να σου βρούμε στην Τετράβιβλο "δηλωση" του Πτολεμαίου ότι δεν ταυτίζει τα ζώδια με τους αστερισμούς...Και φυσικά δεν υπάρχει τετοια δήλωση γιατί απλά δεν χρειάζεται σε περίπτωση που κάτι είναι αυτονόητο.

Αν εγώ δηλώσω ότι "δύο και δυο αθροίζουν 4" δεν χρειάζεται να δηλώσω ότι "πιστευώ στην πρόσθεση" Εννοείται ότι πιστεύω αφού από τη στιγμή που προσθέτω δηλώνω έμμεσα μεν ξεκάθαρα δε την πίστη μου σεαυτή...

Να σαι καλά...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 18:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Mercury και λοιποί,

Ούτε επιθετικός ούτε προκατειλλημένος είμαι ούτε τσαλαπατώ κανέναν.
Απλά παραθέτω επιχειρήματα.
Διαβάζω μελετώ και επιχειρηματολογώ.

Λες:

quote:
Τα επιστημονικά σου επιχειρήματα επικεντρώνονται σχεδόν αποκλειστικά γυρω απο το αν ο Πτολεμαίος ταυτιζε ή όχι τα ζώδια με τους πραγματικούς αστερισμούς. Ο φίλος "αστροψυχή" σε παρέπεμψε σε βιβλία αναγνωρισμένων επιστημόνων αστρονόμων για να σου δείξει ότι τέτοια ταυτιση δεν υπάρχει.Εσύ προτίμησες να τους βγάλεις και αυτούς "αστρολογους" και να καθαρίσεις.Τόσο εύκολα...

Απαντώ: Δεν με ενδιαφέρει τι λέει ο κάθε Αστρονόμος ή Αστρολόγος για τον Πτολεμαίο διότι απλούστατα διαβάζω απ'ευθείας τι λέει ο ίδιος ο Πτολεμαίος.
Λες:

quote:
Είναι απλά τα πράγματα φίλε μου...Πολύ πιο απλά απο ότι νομίζεις. Αν ο Πτολεμαίος ταυτιζε τα ζώδια με τους φυσικούς αστερισμούς δεν θα διαιρούσε τον ζωδιακό σε 12 ΙΣΟΜΕΓΕΘΗ τμήματα των 30 μοιρών έκαστο (τα ζώδια) γιατί όπως σίγουρα γνωρίζεις οι πραγματικοί αστερισμοί μονο ισομεγεθείς δεν είναι...Ο Πτολεμαίος γνώριζε για τον Οφιούχο,γνώριζε για την μετάπτωση των ισημεριών,γνώριζε για την ανισομέρεια των αστερισμών και όμως μίλησε για ένα στατικό και χωρισμενο σε ισομεγεθή τμήματα ζωδιακό χωρίς Οφιούχο...

Απαντώ: Ο Πτολεμαίος στην εποχή του χώρισε τον ζωδιακό κύκλο σε 12 ίσα κομμάτια των 30 μοιρών διότι εκείνη την εποχή έτσι περίπου απεικονίζονταν στον ουρανό οι ζωδιακοί Αστερισμοί.
Εκείνη την εποχή ο Οφιούχος ήταν έξω από τον ζωδιακό κύκλο.
Σήμερα που έχει μετακινηθεί η Γη σε σχέση με τον Ουράνιο Θόλο (βλέπε παραπάνω κείμενά μου) ο Οφιούχος πέφτει μέσα στην Ζωδιακή Ζώνη.

Εάν γκρεμίζονται τα όνειρά σου δεν φταίει η πραγματικότητα.
Ίσως ήρθε η ώρα να φιάξεις μια Αστρολογία της εποχής μας. Θεμελιωμένη στους Αστερισμούς του Σήμερα. Εάν το θέλεις μπορώ να σου δώσω την σχετική βιβλιογραφία.

Φιλικά ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 19:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκληρέ και άκαρδε Vasiliscm παν τα όνειρα μου,μου τα γκρέμισες άσπλαχνε και σκληρέ άνδρα...Γιατί μου το κανες αυτό ρε φίλε?
Στο περίπου την έφτιαξε την αστρολογία του λοιπόν ο Πτολεμαίος...κοιτα να δεις τι μαθαίνουμε τωρα στα γεράματα οι έρμοι...

Λοιπον ξεκινώ να φτάξω την αστρολογία του 21ου αιώνα με τη βιβλιογραφία του google που θα μου στείλεις χεχεχε...Θα μου επιτρέψεις μόνο να φάω τη μπουγάτσα μου και να πάω καμμιά βόλτα με το ποδήλατο πρώτα?

Να σαι καλά,μου έφτιαξες τη διάθεση την πιο κατάλληλη ώρα χχεχεχεχε

Edited by - Mercury on 01/10/2005 19:28:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 19:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω θα σου απαντησω λιγο πιο ηρεμα, μια και δεν εχω τοσες αστρολογικες και αστρονομικες γνωσεις οσο εσυ.
Η Αστρολογια διαχωριζει παντα το καθε ζωδιο σε "δεκατιανους".
Δηλαδη, αλλο το να εισαι γεννημενος το πρωτο δεκαημερο του ζωδιου, αλλο το δευτερο, αλλο το τριτο.
Οι διαφορες ειναι ελαχιστες και επικεντρωνονται στους ιδιους τομεις.
Αν εσυ θελεις το τελευταιο δεκαημερο να το ονομασεις Οφιουχο και το πρωτο Πορφυριουχο, εγω δεν εχω καμμια αντιρρηση.
Ο Ηλιος παντα επηρεαζεται απο το προηγουμενο ζωδιο και απο το επομενο.
Ομως οπως και να γινει ο Ηλιος το συγκεκριμενο διαστημα δινει τα βασικα χαρακτηριστικα ενος ζωδιου.(Το ΦΩΣ του).
Αλλο αν ειναι σε εξαψη ή οχι.
Εσυ που απ΄οτι καταλαβα, ασχολεισαι με την Αστρονομια (αν δεν το κανεις, μεγα λαθος που μπηκες εδω),
θα μπορουσες να μου πεις αν η Αστρονομια εχει τελειοποιησει τις γνωσεις τις και εχει βρει απαντησεις σε ολα τα ερωτηματα της;
Και για ποιο λογο σε καιει αυτο το θεμα και εκανες τον κοπο να ασχοληθεις μαζι του;
Σε απογοητευσαν τσαρλατανοι αστρολογοι, καφετζουδες, κ.λπ. και αποφασισες να εκδικηθεις κατεβαζοντας θεματα χωρις να εχεις καν μελετησει το αντικειμενο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 19:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σκληρέ και άκαρδε Vasiliscm παν τα όνειρα μου,μου τα γκρέμισες άσπλαχνε και σκληρέ άνδρα...Γιατί μου το κανες αυτό ρε φίλε?
Στο περίπου την έφτιαξε την αστρολογία του λοιπόν ο Πτολεμαίος...κοιτα να δεις τι μαθαίνουμε τωρα στα γεράματα οι έρμοι...

Λοιπον ξεκινώ να φτάξω την αστρολογία του 21ου αιώνα με τη βιβλιογραφία του google που θα μου στείλεις χεχεχε...Θα μου επιτρέψεις μόνο να φάω τη μπουγάτσα μου και να πάω καμμιά βόλτα με το ποδήλατο πρώτα?

Να σαι καλά,μου έφτιαξες τη διάθεση την πιο κατάλληλη ώρα χχεχεχεχε

Edited by - Mercury on 01/10/2005 19:28:30




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 19:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερμη η απαντηση ηταν για τον Βασιλη, οχι για σενα!!!
γραφαμε ταυτοχρονα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 21:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή angi και Mercury,

Δεν παίζει κανένα ρόλο ποιός είμαι τι γνώσεις έχω και από τι έχω απογοητευτεί.
Αυτό που μετράει είναι μόνο το πόσο τεκμηριωμένες είναι οι απόψεις μου και πόσο στέρεα είναι τα επιχειρήματά μου.


Οι δεκατιανοί δεν έχουν σχέση με την συζήτησή μας.

Εάν βρείτε κάποιο νέο επιχείρημα να μου αντιτάξετε, τότε θα απαντήσω.

Μεχρι τότε μπορείτε να ειρωνεύεστε και να χλευάζετε όσο θέλετε.
Η αλήθεια περιγράφεται αναλυτικά στα παραπάνω κείμενά μου. Ξαναδιαβάστε τα.

Φιλικά Βασίλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 21:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειρωνευτηκαμε εμεις.(η εγω)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 23:25:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok angiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 23:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όταν καταλάβεις ότι αναφέρεσε σε κάτι για το οποίο εχεις παντελή άγνοια, τότε μπορεί να σε πάρω στα σοβαρά,αγαπητε μου,Vasiliscm.

Αλλο ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ άλλο ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ ,σου είναι αδύνατον να το καταλάβεις? Γιαυτό ακριβώς μιλάω τόση ωρα...

Στην ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ υπάρχουν ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ οι οποίες δεν έχουν αστρονομικές βάσεις, και εσύ έχεις οχυρωθεί πίσω από μία μιλώντας σαν να ανακάλυψες την Αμερική... {το υπογράμμισα μήπως και καταλάβεις επιτέλους γιατί πράγμα μιλάς}

Ποιά είναι η αστρονομική βάση της θεωρίας των όψεων, φίλε μου? Γιατί η γωνιακή απόσταση των 120 μοιρών θεωρείται ευνοική ενω άυτή των 90 δυσαρμονική? Από που και ως που ο Πτολεμαίος συσχετίζει τον Άρη με τον Κριό? Γιατί το μέσο διαστημα μεταξύ δυο πλανητών θεωρείται ευαίσθητο σημείο? Γιατί πλανήτες σε γωνιακά σπίτια θεωρούνται πιο ισχυροί? Γιατί ο Ερμής ειναι ισχυρός στους Διδύμους και αδύναμος στους Ιχθείς...Για ποιό λόγο ξαναχωρίζουμε το ζωδιακό σε νέους τομείς (οίκους)? Γιατί χρησιμοποιούμαι την φαινομενικά ανάδρομη κίνηση των πλανητών ενώ στην πραγματικότητα δεν υπάρχει καμμιά τέτοια αντίστροφη κίνηση?

Λοιπόν για όλα αυτά, και για πολλά αλλα δεν υπάρχει Η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ Η ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ...Καταλαβαίνεις τώρα γιατί μου φαίνονται τόσο αστεία αυτά που λες? Κάθεσε και μου μιλάς για ένα μυρμήγκι, τη στιγμή που δίπλα σου κάνουν ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ...

Να σου στείλω εγώ καμμιά 300αριά επιχείρηματα να "χτυπάς" τους αστρολόγους, αφού αυτη η δραστηριότητα σου προσφέρει τόση ικανοποίηση πια? Άντε να δούμε τι θα καταλάβεις εσύ και όλοι οι υπόλοιποι που μπαίνεται κατα διαστήματα για να πουλήσετε επιστημοσύνη και δήθεν ορθολογισμό...

Νομίζεις ότι με πειράζει που δεν υπάρχει επιστημονική απόδειξη για τις αστρολογικές θεωρίες?

Δεν δίνω φράγκο για το τι πιστευει η επιστήμη στο ΠΑΡΩΝ στάδιο εξέλιξης της, φίλε μου. Σήμερα ισχύει αυτή η θεωρία,αυριο η άλλη,και μεθαυριο κάποια άλλη...

Αυτό που ξέρω είναι ότι ΕΓΩ, εχοντας πλήρη εμπιστοσυνη στις δυνατότητες της διάκρισης μου και στην κριτική μου σκέψη, εξέτασα το ζήτημα της αστρολογίας πολύ σοβαρά, και για πολλά χρόνια, και κατέληξα στο συμπερασμα ότι ΝΑΙ υπάρχει συσχετισμός μεταξύ της κίνησης των Ουράνιων σωμάτων και των ανθρώπινων πεπραγμένων.Η ανθρωπότητα ως σύνολο και ως μεμονωμένα άτομα δέχεται ισχυρότατες επιρροές από τα αυτά τα ουράνια σώματα.ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟ. Μεμονωμένες αστρολογικές θεωρίες μπορεί να είναι λάθος,καμμιά αμφιβολία γι'αυτο.Η βασική αρχή όμως είναι σωστή,και αυτό είναι που μετράει.

Έτσι λοιπόν,να είσαι σίγουρος, ότι και αν ακόμα μείνω ο μόνος πάνω στη Γη που θα πιστεύει σε αυτή την κατεσε ξεπερασμένη δεισιδαιμονία, θα είμαι έτοιμος να το κάνω.

Τυχαίνει βλέπεις να σκέφτομαι για τον εαυτό μου φίλε μου...Δεν περιμένω από κανένα sceptic.com, και από κανένα στενόμυαλο καθηγητή με γυαλάκια,ζαρωμένη μύτη και στεγνό εγκέφαλο να μου διαμορφώσει σκέψεις,αντιλήψεις και απόψεις.

Να σαι καλά...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy