ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Βλέπει κανείς σας, κάτι στην φωτογραφία?? (Φιγούρα σε εκκλησία)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
acherontas
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 15:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους acherontas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπει κάνεις σας, κάτι στην φωτογραφία??
http://www.paramythia-online.gr/gallery/album02/ph_impanagias001
Ρίξτε μια μάτια στο παράθυρο πάνω δεξιά. Εκεί φαίνεται να σχηματίζεται μια φιγούρα. Η συγκεκριμένη εκκλησία είναι αφιερωμένη στην Παναγία της Παραμυθιάς (στα αρχαιοελληνικά σημαίνει παρηγορήτισσα)και χτίστηκε τον 14ο αιώνα.
Αν έχει κάποιος κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνων και μπορεί να την μεγεθύνει, ας το κάνει για να δούμε τι είναι αυτή η φιγούρα (αν είναι κάτι).

Edited by - acherontas on 05/09/2005 15:36:53

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 15:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα πραγματικά υπάρχει κάτι ]
μοιάζει κάπως με την Παναγία αλλα όταν την μεγενθύνεις αρκετά μοιάζει και με τον Χριστό.
Αλλα όταν πλέον είσαι αρκετά κοντά φαίνεται σαν Αγιογραφία και όχι σαν μία παρουσία.

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

acherontas
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 17:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους acherontas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
An ontos exei aftes tis morfes, tote tha prepei na to doume pio sovara...
Pantos thn sigekrimenh eklisia thn exw dei apo konta arketes fores zontana kai den iparxei kamia agiografia eite sto parathiro eite konta pou na fenete.
Sthn phtografia http://www.paramythia-online.gr/gallery/album02/ph_panag2 mporeite na deite to idio parathiro se ali photografia, alla afti thn fora den fenete tipota.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 17:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ορίστε μια μεγένθυνση. Εγώ πάντως δεν βλέπω καμμιά μορφή.Κάτι υπαρχει πίσω από το παράθυρο αλλά είναι απροσδιόριστο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orionboy
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 03:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orionboy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας!

Μπήκα και γώ στο πειρασμό να ανοίξω τη φώτο για να δώ καλύτερα όλη τη φωτογραφία και να κοιτάξω μήπως μπορέσω να καταλάβω "τί βλέπω" εγώ στο παράθυρο αυτό. Πιθανόν να είναι παράθυρο που δεν το χρησιμοποιούν πλέον και να είναι βαμμένο, με τη μπογιά να έχει φύγει σε κάποια σημεία.... ίσως κουρτίνα .... δε ξέρω..

Όμως όπως συχνά μου συμβαίνει, εκεί που υπάρχουν επιφάνειες ανάγλυφες και πολύπλοκες για το μάτι, το βλέμμα μου καρφώθηκε σχεδόν αμέσως σε ένα άλλο σημείο της εν λόγω φωτογραφίας.
Έχει πολύ ενδιαφέρον τελικά πως το ανθρώπινο μάτι "ανακαλύπτει" και "πλάθει" ανθρώπινες μορφές (είτε υπάρχουν είτε όχι!!!) ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 09:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ, βρέ παιδιά, δε μπορώ να δώ τίποτα...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 13:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus
Είσαι ένας άπιστος γι'αυτο δεν μπορείς να δείς και γι'αυτό τον λόγο θα καείς στο πυρ το εξότερων
Αστειέυομαι
Κανείς δεν σκέφτεται την περίπτωσει να είναι κρεμασμένη κάποια κουρτίνα και πίσω απο την κουρτίνα να υπάρχει κάποια υπαρκτή παρουσία

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 13:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι άπιστος, το ξέρω και μου αρέσει!
Όσο για το σενάριο που είπες, μου φαίνεται πολύ ευλογοφανές και πιο κοντά στην πραγματικότητα.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

neggy
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 13:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neggy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω αλλά είναι απλώς δύο μαγκούρες που κρέμονται.

(επεξεργασία με μεγέθυνση 10 φορές και φίλτρα sharpen/color levels/contrast MONO)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 14:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και με αυτήν την μεγένθυση μπορώ να διακρίνω και τα τσαλακώμα τα της κουρτίνας
kranio_h_zeugari

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 14:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

acherontas
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 15:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους acherontas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eiste asteria...
Sas efxaristw poli gia thn voithia. Omologw pws me eixe apasxolisei arketa h photo. Vasika gia thn sigekrimenh eklisia exoun akoustei kata kairous diafora... Figoures pou emfanizonte, diaforoi ixoi klp... Pithanwn na min isxiei tipota apo afta kai na prokiptoun epidi h eklisia einai kai nekrotafio (opote to mialo tou anthropou dimiourgei diafora).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 16:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμμμ....
Αυτό μάλλον έπρεπε να το πείς απο την αρχή.......

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 16:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλλο ο ανοιχτοματης αλλο ο αυγουλοματης.

παπαζογλου.

Κι ολα αυτα που φοβαμαι ειναι ακομα εδω, σαν κερι που λιωνει η αγαπη καιει και λυτρωνει, ιερο και μεγα το χθες που κρυβει μια γυναικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 18:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H εκκλησία είναι και νεκροταφείο?...τελικά μου φαίνεται ότι κάτι βλέπω...μπρρρ...μια εφιαλτική φιγούρα έρχεται προς το μέρος μου

Βρε Dying με κοψοχόλιασες πάλι με αυτή τη φωτογραφία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 19:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω παλι τωρα που το ξανακοιταω στην μεγενθυση, σαν διαολακος ειναι προφιλ, με μουστακι, κερατακια (2), με τα χερια του μεσα στα μανικια και.... χοντρουλης.


......μπου!......

Κι ολα αυτα που φοβαμαι ειναι ακομα εδω, σαν κερι που λιωνει η αγαπη καιει και λυτρωνει, ιερο και μεγα το χθες που κρυβει μια γυναικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 13:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε Dying με κοψοχόλιασες πάλι με αυτή τη φωτογραφία...

Την έχουν πατήσει αρκετοί με την αγαπημένη μου!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Annaliz
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 17:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Annaliz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον φίλο Orionboy! Με το που είδα τη φωτογραφία το μάτι μου κατευθείαν έπεσε στην πέτρα και στην μορφή που μοιάζει με τον Χριστό και όχι στο παράθυρο!! φιλάκιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 14:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ ρε παιδια αυτά είναι πετρώμα τα που τα εφτιαξαν άνθρωποι είναι κάτι που το έφτιαξαν εκείνοι γιατι το ήθελαν δεν έιναι πετρώματα που δημιουργήθηκαν απο μόνα τους,

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 10:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΠΩΣ... ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΘΡΕΥΤΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ? ΚΑΠΟΙΟ ΚΛΑΔΙ ΑΠΟ ΔΕΝΤΡΟ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΕΝΤΡΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ?) Η΄ ΑΠΛΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ?

ΕΧΕΙΣ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

acherontas
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 16:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους acherontas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oxi file mou, den exei kati apenanti apo to tzami.
Exw paei paleotera arketes fores, alla den fenete tipota!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 20:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου,
μπήκα κι εγω από περιέργεια να δω τι υπάρχει στη φωτο και να σας πω την αλήθεια άλλο μου έκανε εντύπωση:
Σε ολόκληρη τη φωτογραφία το συγκρυμμένο παράθυρο ξεχωρίζει αφύσικα θα έλεγα τόσο με το χρώμα όσο και με τη διαφορά κοντράστ σε σχέση με την υπόλοιπη φωτογραφία.
Και θα τολμίσω να πω πως η φωτογραφία είναι πειραγμένη και το παράθυρο μάλλον δεν ανείκει καν στην εκκλησία...
Σε μια απλή μεγέθυνση αν προσέξει κανείς το ξύλινο πλαίσιο του παραθύρου:
a) στη δεξιά του πλευρά, και στην κάτω δεξιά γωνία του περνά ημιδιάφανα πάνω από την πέτρα και την αφήνει να φαίνεται. εγώ ξέρω πως το ξύλο δεν έχει τέτοιες ιδιότητες...
β) στην κάτω πλευρά αριστερά, περνά και πάνω από το τζάμι...
γ) στο μεσαίο ξύλινο κομμάτι που χωρίζει το παράθυρο στα δύο, το ξύλο στην αριστερή πλευρά μοιάζει σαν σπασμένο και επαναλαμβάνεται πάνω στο τζάμι πιο ψηλά
δ) ακόμη και τα ίδια τα χρώματα στο τζάμι μοιάζουν περίεργα και σαν να μην ταιριάζουν οι αποχρώσεις και οι σκιές τους με το χώρο στον οποίο βρίσκονται, λογικά θα έπρεπε να είναι πιο σκούρο και να δείχνει αντανακλάσεις και γυαλάδες, ενω αυτό μοιάζει να αφήνει να φανεί το περιεχόμενο του χώρου, πράγμα "αφύσικο"
...αλλά με λίγο Photoshop όλα γίνονται...
Με λίγα λόγια, και λόγω επαγγέλματος, μπορώ να πω με βεβαιότητα πως
κάποιος ίσως επίτηδες έβαλε αυτό το παράθυρο εκεί για να αφήσει κάποιους να "βλέπουν" κάτι...

Το μόνο που δεν ξέρω είναι γιατί μπήκαν στον κόπο να κάνουν κάτι τέτοιο....

Φιλικά Τοξότης

Edited by - toxotis on 24/09/2005 20:30:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis Religiosus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Kenya
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 23:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis Religiosus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι πειραγμενο.Καποιος εβαψε κοκκινο το περιγραμμα και σχεδιασε σκιες σε καποιον Photo Editor.

A SIMPLE EXPLANATION IS ALWAYS CLOSER TO THE TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 00:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι η τεχνολογία στην υπηρεσία "θαυμάτων"! lolΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
acherontas
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 15:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους acherontas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο http://www.paramythia-online.gr/gallery/album02 υπάρχουν και άλλες φωτογραφίες απο την συγκεκριμένη εκκλησία. Ρίξτε μια μάτια οσοι κατέχετε από φωτο, μπας και βγάλετε κάποιο πιο ασφαλές συμπέρασμα. Παντός έχω ρωτήσει με μαιλ και τον φωτογράφο (στο σιτε του) αλλά δεν έχω πάρει απάντηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 17:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Apla MOUFA!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis Religiosus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Kenya
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 21:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis Religiosus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν παιζετε με το φοτοσοπ τουλαχιστον καντε το ομορφα.Μαθετε επιτελους να χρησιμοποιειτε σωστα τους layerς

A SIMPLE EXPLANATION IS ALWAYS CLOSER TO THE TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 23:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη διεύθυνση που δίνει ο αχέρωντας υπάρχει κοτινή φωτογραφία του εν λόγω παραθύρου, χωρίς χιόνια στην κεραμοσκεπή ακριβώς από κάτω,
και είναι τραβηγμένη ακριβώς από μπροστά .

Υποθέτω πως στην φωτο που συζητούσαμε οι λευκές ανταναλάσεις μάλλον είναι από τα χιόνια.
Πάντως στην 2η φωτο που είδα δεν φαίνεται καμία απολύτως "μορφή"
απλά κάποια εσωτερικά κάγκελα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 23:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφέρομαι στην φώτο 11 από 30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy