ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 τα παιδιά που γεννιούνται με καισαρική είναι πιο έξυπνα απο ότι με φυσιολογικό τοκετό?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 09:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι το άκουσα κι αυτό! Τα παιδιά που γεννιούνται με καισαρική έιναι πιο έξυπνα από αυτά που βγαίνουν φυσιολογικά. Και αυτό έγκειται στο ότι στα μεν παιδιά της καισαρικής δεν πιέζετε το κεφαλάκι τους στα τοιχώματα του κόλπου , την ώρα του τοκετού.

Υ.Γ Είμαι κι εγώ ένα παιδί που γεννήθηκα με καισαρική και θα ήθελα να αποδώσω κάπου την τόση εξυπνάδα μου... (πλάκα κάνω μην με παρεξηγήσετε)

"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 09:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να δώσεις κάποιες περισσότερες πληροφορίες ως προς το ΠΟΥ το άκουσες αυτό; Γιατί, απ' όσο γνωρίζω, αυτό που λες ότι :

quote:
στα μεν παιδιά της καισαρικής δεν πιέζετε το κεφαλάκι τους στα τοιχώματα του κόλπου , την ώρα του τοκετού.

δεν έχει καμία επιστημονική βάση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 10:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Durden_alie έχεις δίκιο να θες περισσότερες πληροφορίες. Έχει να κάνει με το πόσο διαρκεί ο τοκετός. Το μωρό γεννιέται μέσα στα πρώτα πέντε με δέκα λεπτά. Έτσι δεν ταλαιπωρείται το μωρό και το κεφαλάκι του δεν πιέζεται. Το κεφαλάκι των μωρών είναι λίγο μακρόστενο όταν γεννιούνται. Βασικά το συγκεκριμένο το έιχε πει ένας γυναικολόγος σε έναν γνωστό μου. δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο..Άν κάποιος γνωρίζει ας μας πει

"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 10:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bρε τι σκέπτονται οι ιδιοκτήτες μεγαλογιατροί των ιδιωτικών μαιευτηρίων για να τα κονομήσουν...

Κι όλα αυτά την ώρα που στη Μεγάλη Βρετανία (οι κουτόφραγκοι) ξεκινούν εκστρατεία ΚΑΤΑ των μη αναγκαίων καισαρικών...

Βλέπε λοιπόν (ξανά) το ΥΓ: Λοβοτομή ...

Η συμβουλή της μέρας: ΛΟΒΟΤΟΜΗ: τα λύνει ΟΛΑ και ...συμφέρει!
Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aspirin
Μέλος 1ης Βαθμίδας


119 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 10:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aspirin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μην ξεχνάται ότι η καισαρική είναι μια χειρουργική επέμβαση με όλα τα κακά που αυτή μπορει να έχει. κ όπως σε κάθε επέμβαση πρώτα κρίνει ο χειρουργός ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝ είναι αναγκαία να γίνει. Αλλά προφανώς μπαίνει το χρήμα στη μέση που είναι πολλαπλάσιο απο αυτό μια κανονικής γέννας. Μην ακούτε τέτοιες βλακείες. Έχω δεί πάμπολα παιδιά που γεννήθηκαν με κανονική γέννα κ είναι πάρα πολύ έξυπνα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 14:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω δεί πάμπολα παιδιά που γεννήθηκαν με κανονική γέννα κ είναι πάρα πολύ έξυπνα.

Όπως για παράδειγμα τα λαμπρά μυαλά επιφανών Φυσικών, Μαθηματικών Ελλήνων φιλοσόφων των προηγούμενων αιώνων...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zander
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 16:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zander  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο κατω κατω και οντως αληθεια να ειναι αυτο,υπαρχει ενα βαρυ τιμημα.Γνωριζω ατομα που γενησσαν με καισαρικη και ακομα το πληρωνουν μετα απο πολλα χρονια.Με το ανοιγμα της κοιλιας παθαινει μια μικρη βλαβη εκεινο το συστημα η οποια ισως να σε ακολουθαει σε ολη σου τη ζωη.
Τωρα σχετικα με το το θεμα της εξυπναδας ομολογω οτι δεν το εχω ξαναακουσει.

--------------------------
Δεν είμαι ήρωας.Οι ήρωες είναι ήδη όλοι νεκροί.Εγώ είμαι απλά ένας επιζώντας... -Στρατηγός Πάτον

"Δεν είμαι ήρωας.Οι ήρωες είναι ήδη όλοι νεκροί.Εγώ είμαι απλά ένας επιζώντας..."
General PattonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 17:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Durden_alie έχεις δίκιο να θες περισσότερες πληροφορίες. Έχει να κάνει με το πόσο διαρκεί ο τοκετός. Το μωρό γεννιέται μέσα στα πρώτα πέντε με δέκα λεπτά. Έτσι δεν ταλαιπωρείται το μωρό και το κεφαλάκι του δεν πιέζεται. Το κεφαλάκι των μωρών είναι λίγο μακρόστενο όταν γεννιούνται. Βασικά το συγκεκριμένο το έιχε πει ένας γυναικολόγος σε έναν γνωστό μου. δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο..Άν κάποιος γνωρίζει ας μας πει

Θα ήθελα να επισημάνω ότι είναι διαφορετικό να αναφερόμαστε σε έναν πιθανό εργώδη τοκετό ή γενικά σε επιπλοκές του τοκετού που μπορούν να έχουν επιπτώσεις στην ανάπτυξη του παιδιού και διαφορετικό να μιλούμε για τον ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ τοκετό, ο οποίος είναι και ο από τη φύση "επιλεγμένος" τρόπος για να ερχόμαστε στη ζωή. Η καισαρική τομή σαφώς και έχει από μόνη της μια σειρά επιπλοκών--ως χειρουργική επέμβαση--και είναι νομίζω περιττό να αναφέρουμε ότι, όπως και κάθε θεραπευτική ή άλλη επεμβατική μέθοδος στην ιατρική έχει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ. Όταν ζητάω περισσότερες πληροφορίες, φυσικά αναφέρομαι σε κάποια δημοσιευμένη μελέτη σε επιστημονικό-ιατρικό περιοδικό και όχι βέβαια στα προσωπικά συμπεράσματα του Χ γυναικολόγου, του οποίου τα κίνητρα αγνοώ. Με τις μέχρι τώρα γνώσεις μου πάντως μπορώ μετά βεβαιότητος να σου πω ότι για τον φυσιολογικό τοκετό, κάτι τέτοιο δεν ισχύει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isidora
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 17:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isidora  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Isidora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και από μένα...

Αν και πολύ θα με συνέφερε, να συμβαίνει αυτό..., δεν το έχω ξανακούσει ποτέ μέχρι τώρα,
ώστε να μπορώ να πω ότι μπορεί να ισχύει...

Η προσωπική μου όμως εκτίμηση είναι, πως δεν είναι δυνατόν, η ίδια η φύση, να μην έχει φροντίσει...,
να προστατεύσει... τα νεογέννητα, από αυτό το ενδεχόμενο..., το να δημιουργεί, δηλαδή,
ο φυσιολογικός τοκετός, τέτοιου είδους παρενέργειες...

Αντίθετα θα έλεγα, ότι πιστεύω, πως η φυσιολογική διαδικασία, πάνω σε ένα τόσο φυσικό γεγονός, όπως η γέννα...,
είναι μάλλον η καλύτερη...

Αυτό βέβαια, δεν θα πει, σε καμία περίπτωση, πως και τα νεογέννητα τα οποία γεννιούνται με καισαρική,
αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα, πάνω στο ίδιο θέμα, ώστε να μην είναι και αυτά το ίδιο έξυπνα...,
όσο και αυτά τα οποία γεννιούνται φυσιολογικά.

Νομίζω δηλαδή, πως το πόσο έξυπνο είναι ένα νεογέννητο, δεν έχει καμία σχέση, με το τρόπο τον οποίο γεννιέται...
Θα έλεγα πως εξαρτάται, από τελείως διαφορετικούς παράγοντες, εκτός βέβαια, από την περίπτωση κατά την οποία,
κατά την διάρκεια του τοκετού, δημιουργηθούν κάποια προβλήματα, τα οποία μπορεί γίνουν η αιτία,
για να διαταραχθεί..., η διανοητική του κατάσταση...

Αναφέρομαι σε μεμονωμένες περιπτώσεις, κατά τις οποίες όμως, δεν έχει σχέση, ο τρόπος...,
με τον οποίο γεννιέται κάποιο βρέφος, αλλά ενδεχομένως, κάποιο τυχαίο γεγονός, το οποίο δημιουργούν
αστάθμητοι παράγοντες, όπως κάποιο ατύχημα, ή οτιδήποτε άλλο..., ανάλογα με την περίπτωση.



.

"πάντα με φιλική διάθεση..."
isidoraΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 18:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Τυχαία μπηκα στο παράξενο και είδα το θέμα.
Απαντάω γιατί έχει σχέση με την δουλειά μου.
1]Πολλές φορές αν ο τοκετός είναι εργώδης όπως είπε η durden_alie
και αν έχουμε και κάποια δυσαναλογία όσον αφορά το μέγεθος του εμβρύου εν σχέση με τον γενετικό σωλήνα ο χρόνος της εξόδου καθυστερεί, το εμβρυο δυσπραγει και κάνει εγκεφαλική ανοξία.
Σε αυτή την περίπτωση αν δεν το βγάλουμε έχουμε διανοητικές βλάβες κλπ. Με την ΚΤ αυτό αποτρέπεται.
Αν πάνε όλα καλά δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ των παιδιών.

2] Αυτή την φράση [ θα είναι πιο έξυπνο, ή θα πάει καλύτερα στο σχολείο ] την λένε στα μαιετήρια αστειευόμενοι, δεν ισχύει.

3] Στο παρελθόν που δεν γινόταν εύκολα χειρουργεία, είχαμε πολλά σπαστικά και καθυστερημένα παιδια απο εγκεφαλική ανοξία.

4]Δεν παθαίνεις τίποτα με την ΚΤ.
Και ο φυσιολογικος τοκετος έχει πολλές επιπλοκές.

Προτιμάμε την φύση αλλά όπου χρειάζεται βοηθάει η τεχνολογία.
Ελενάκι η εξυπνάδα σου είναι δική σου, δεν έχει σχέση με τον τρόπο που γεννήθηκες.

Αυτααα
Φιλικά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy