ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις
 "Πτώση" του Server: 11-12 Σεπτ. 2005
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 14:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίζω να μην τρομάζει ο τίτλος...

Δεν αναφέρομαι σε κάτι ιδιαίτερα περίεργο ή μυστηριώδες, απλά στο γεγονός ότι από 9 το βράδυ χτες Κυριακή έως 9:30 περίπου σήμερα το πρωί, το μηχάνημα που είναι υπεύθυνο για την αποστολή των διαδικτυακών σελίδων του ESOTERICA στους επισκέπτες του βγήκε εντελώς εκτός λειτουργίας για αδιευκρίνιστους λόγους... διακοπή ρεύματος, παροδικό σφάλμα στο Hardware, δεν είναι δυνατόν να το διαλευκάνουμε.
Το αποτέλεσμα βέβαια ήταν να καταστεί αδύνατη η πρόσβαση σε ολόκληρο το site για αυτές τις(περίπου) 12 ώρες, πράγμα που οπωσδήποτε δυσαρέστησε πάρα πολλούς φίλους μας, αρκετοί εκ των οποίων μας έστειλαν μηνύματα ή επικοινώνησαν με άλλους τρόπους μαζί μας για να μας ενημερώσουν για το πρόβλημα. Τους ευχαριστούμε ιδιαίτερα για το ενδιαφέρον τους αυτό!!

Δυστυχώς η συγκυρία της ώρας και της ημέρας που συνέβει το σφάλμα αυτό, καθώς και ο τύπος του - παντελές κλείσιμο του μηχανήματος - δεν μας επέτρεψε να το διορθώσουμε παρά μόνον σήμερα το πρωί, αν και προσπαθήσαμε να το κάνουμε...

Είναι αλήθεια ότι τον τελευταίο καιρό υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις όπου παρατηρείται μεγάλη αδυναμία της υλικοτεχνικής μας υποδομής να "αντέξει" τον μεγάλο αριθμό ταυτόχρονων επισκεπτών, ιδιαίτερα στους χώρους των Συζητήσεων, με αποτέλεσμα να αντιλαμβανόμαστε μεγάλες καθυστερήσεις στην φόρτωση των Σελίδων - κυρίως των "δυναμικών σελίδων" στα Forums. Αυτό επιτείνεται μερικές φορές από τις δικές μας ενέργειες που αφορούν την μετάβαση των Forums σε άλλη εφαρμογή, πιο γρήγορη και λιγότερο απαιτητική όσον αφορά τους επεξεργαστικούς πόρους του μηχανήματος, που είναι και ο ένας λογικός τρόπος για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα. Όπως έχετε καταλάβει, η διαδικασία είναι και δύσκολη αλλά και μακροχρόνια, πάντως από τη στιγμή που θα ολοκληρωθεί, θα μας δώσει, κατ'ευχήν, έναν πιο γρήγορο χώρο Συζητήσεων αλλά και μία πληθώρα καινούργιων υπηρεσιών. Μία ολοσχερή αναβάθμιση δηλαδή!

Ο άλλος τρόπος, συμπλήρωμα του πρώτου οπωσδήποτε, είναι η αναβάθμιση του υλικού(Hardware) που υποστηρίζει το ESOTERICA, που όπως καταλαβαίνεται "σκοντάφτει" σε μία βασική δυσκολία... την οικονομική.
Γι'αυτό δεν μπορούμε να υποσχεθούμε τίποτε για την ώρα, καθώς ήδη, εδώ και αρκετό καιρό, ο μεγάλος όγκος των δεδομένων που διαβιβάζεται μέσω του ESOTERICA, μας έχει οδηγήσει σε μία συνεπαγόμενη οικονομική δυστοκία - δυστυχώς για τις περιπτώσεις αυτές ισχύει απόλυτα η φράση: "όσο περισσότεροι οι επισκέπτες, τόσο περισσότερα και τα χρήματα που απαιτούνται για να εξυπηρετηθούν"...
Μπορούμε όμως να σας διαβεβαιώσουμε πως γίνεται προσπάθεια έτσι ώστε να βρεθούν τρόποι απεγκλωβισμού από αυτήν την δυσχερή κατάσταση. Παρακαλούμε και όσους φίλους έχουν κάποιες ιδέες επί τούτου, για πιθανές λύσεις, να μας τις αποστείλουν. Χρειαζόμαστε πάντα βοήθεια από εσάς.

Σίγουρα για το επόμενο χρονικό διάστημα θα υπάρξουν και άλλες περιπτώσεις όπου θα σημειωθούν δυσκολίες στην πρόσβαση στο site(ή μόνον στα Forums) ή ακόμη και ολιγόωρες διακοπές λειτουργίας, καθώς εντείνουμε τώρα τις διαδικασίες που απαιτούνται για την Μετάβαση, η οποία βρίσκεται και σε μία από τις τελικές φάσεις της.

Ζητούμε λοιπόν την υπομονή σας για μία τέτοια - προγραμματισμένη - διακοπή που θα ξεκινήσει στις 15:30 σήμερα και θα διαρκέσει μισή έως δύο ώρες(δεν μπορούμε να προβλέψουμε ακριβώς τον χρόνο λόγω της φύσης των σχετικών εργασιών).


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 14:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα Αdmin και φιλοι του εσωτερικα,

Αναφερεις :

quote:
Μπορούμε όμως να σας διαβεβαιώσουμε πως γίνεται προσπάθεια έτσι ώστε να βρεθούν τρόποι απεγκλωβισμού από αυτήν την δυχερή κατάσταση. Παρακαλούμε και όσους φίλους έχουν κάποιες ιδέες επί τούτου, για πιθανές λύσεις, να μας τις αποστείλουν. Χρειαζόμαστε πάντα βοήθεια από εσάς.


εχω να προτεινω την εξης λυση για το οικονομικο προβλημα,ολα τα σταθερα και χρονια μελη να πληρωνουν μια εθελοντικη συνδρομη,για την αντιμετωπιση των παγιων εξοδων του εσωτερικα.

Δηλαδη καπως ετσι Αγαπας το Εσωτερικα αποδειξε το!!!


ΕΑΝ ΛΑΛΩ ΤΑΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ ΑΓΑΠΗΝ ΔΕ ΜΗ ΕΧΩ ΕΓΕΙΝΑ ΧΑΛΚΟΣ ΗΧΩΝ Η ΚΥΜΒΑΛΟΝ ΑΛΑΛΑΖΟΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 14:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

μία ερώτηση μόνο... πολύ συχνά τώρα τελευταία, "κολλάει" ο explorer όταν είναι ανοιχτός σε σελίδες του esoterica...

αυτό έχει κάποια σχέση με την κατάσταση που αναφέρεται εδώ?


Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 15:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή galadriel,

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που αναφέρεις με τον explorer είχα κι εγώ με τις σελίδες του Esoterica (και κάποιες άλλες), ώσπου άλλαξα το πρόγραμμα περιήγησής μου και τώρα, πέρα από μικροκαθυστερήσεις, δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα. Δεν ξέρω αν είναι κάποιο πρόβλημα του explorer που δημιουργεί το "κόλλημα", αλλά εγώ προσωπικά "σώθηκα"

Γι' αυτό που λέει ο spirit ότι :

quote:
εχω να προτεινω την εξης λυση για το οικονομικο προβλημα,ολα τα σταθερα και χρονια μελη να πληρωνουν μια εθελοντικη συνδρομη,για την αντιμετωπιση των παγιων εξοδων του εσωτερικα.

θα ήταν μια πολύ καλή λύση, υπό την προϋπόθεση βέβαια να μη δημιουργήσει μέλη "πολλαπλών ταχυτήτων". Μπορεί πιστεύω να τεθεί υπό σοβαρή συζήτηση το θέμα, αν και γνωρίζω την προσπάθεια που καταβάλλεται από πλευράς των δημιουργών του Esoterica για τη διατήρηση της δωρεάν συμμετοχής στο χώρο, η οποία και είναι αξιέπαινη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thirdly nostril
Μέλος 2ης Βαθμίδας


177 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 23:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thirdly nostril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εχω να προτεινω την εξης λυση για το οικονομικο προβλημα,ολα τα σταθερα και χρονια μελη να πληρωνουν μια εθελοντικη συνδρομη,για την αντιμετωπιση των παγιων εξοδων του εσωτερικα.

Δηλαδη καπως ετσι Αγαπας το Εσωτερικα αποδειξε το!!!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 16:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΤΑΣΗ 1
Tα δυναμικά θέματα σε γρήγορο server
Τα αδυναμικά σε δευτερεύοντα οπου εκεί θα μπούν στον δίσκο
και όλα τα indexed παλαιά θέματα μέσω της αναζήτησης...

ΠΡΟΤΑΣΗ 2
Διαγραφή ανενεργών id πάνω απο κάποιους μήνες

ΠΡΟΤΑΣΗ 3
Διαγραφή ανενεργών συζητήσεων ή με βρισιές

ΠΡΟΤΑΣΗ 4
Φωτογραφία υπογραφής δοσμένη ΜΟΝΟ μέσω email
στον admin μέγιστου ύψους 100 pixel πλάτους 500 pixel
μορφής jpeg. Ελαφρύνει πολύ τις σελίδες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 16:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που αναφέρεις με τον explorer είχα κι εγώ με τις σελίδες του Esoterica (και κάποιες άλλες), ώσπου άλλαξα το πρόγραμμα περιήγησής μου και τώρα, πέρα από μικροκαθυστερήσεις, δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα.

Συμφωνώ.
Μπορείς να δοκιμάσεις να κατεβάσεις το mozilla firefox.
Εμένα δε μου δημιουργεί κάνένα πρόβλημα.
Υπάρχουν οδηγίες για το κατέβασμα, σε τόπικ που έχω ανοίξει πριν από μερικές ημέρες:

Η Χρήση του Mozilla Firefox και η πλοήγηση στα forums του ESOTERICA

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 23:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Πτώση" του Server: 11-12 Σεπτ. 2005


Επίκαιρο θέμα ή κάνω Λάθος;


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 23:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίκαιρο θέμα ή κάνω Λάθος;

Αν είναι λέει!

Να δεις κάτι σεντόνια που αναγκάζομαι να γράψω από την αρχή επειδή την έπαθα πριν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 07:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρόλα αυτά είδα οτι ήσουν ταχύτατος μετά, αγαπητέ!
Καλό θα ήταν όταν γράφουμε μακροσκελείς απαντήσεις να τις γράφουμε πρώτα στο Word.
Κι εγώ την έχω πατήσει, μια φορά έγραφα μια ώρα και μετά μου κόλλησε το Ιnternet...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 09:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρόλα αυτά είδα οτι ήσουν ταχύτατος μετά, αγαπητέ!

Την ψιλιάστηκα εγκαίρως και...στο copy paste είμαι πιο γρήγορος κι απ' τη σκιά μου...Λούκυ Λουκ ένα πράμα...

quote:
Καλό θα ήταν όταν γράφουμε μακροσκελείς απαντήσεις να τις γράφουμε πρώτα στο Word.

Και να πω ότι κι εγώ δεν την έχω πατήσει! Αλλά, αλλά! Χθες πάντως πρέπει να είχε πέσει για πολλή ώρα ο Server...Καλό είναι κάθε φορά που συμβαίνει αυτό να βγαίνει και μια ανακοίνωση σ' αυτό το θέμα, έτσι προς ενημέρωση όλων!

Άντε καλημέρα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 14:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
durden_alie στις ελάχιστες περιπτώσεις που κλείνουμε εμείς τον server για κάποια τεχνική αναβάθμιση, υπάρχει πάντα ανακοίνωση.

Ωστόσο, υπάρχουν πολύ περισσότερες φορές, που ο server μπορεί αιφνιδίως να πέσει, οπότε μόλις το αντιλαμβανόμαστε κάνουμε τις απαραίτητες ενέργειες για να επανέλθει.

Όσον αφορά την απώλεια ενός μηνύματος, είναι όντως πολύ σπαστικό. Εγώ έχω υοθετήσει τη συνήθεια, να κάνω copy-paste κάθε μεγαλούτσικο μήνυμα που γράφω σε ένα notepad.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy