ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΔΥΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΟΥ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 21:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

ΠΡΙΝ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΜΟΥ (ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ 30 ΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΔΑΥΡΟ) ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΔΥΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΑ ΔΕΝΔΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΦΟΝΤΟ ΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΝΣΕΛΗΝΟΣ.

H MEΡΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΙΝΑΙ 17 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΜΕ ΣΕΛΗΝΗ 13 ΗΜΕΡΩΝ.
Η ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 8 μμ 28 ΒΑΘΜΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ......

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ 1 ΛΕΠΤΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΙ ΔΥΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ..


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 21:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΚΗΠΟΥ...



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Edited by - AVATARGR on 12/09/2005 21:41:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 21:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ...

Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΚΗΠΟΥ....


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 21:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωπα τί είναι αυτά???? Τα έβλεπες ή βγήκαν μόνο στη φωτογραφία?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 21:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ..

1-ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΦΛΑΣ...
2-ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΙΛΜ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 21:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ gretel ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΛΕΠΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΑ ΕΙΔΑ...

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΞΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 21:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR
Η αυρα σου ειναι βρεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 22:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR, μήπως είναι κάποιο εφέ της κάμερας όπως την κρατούσες; Περίεργο μου φαίνεται, πολύ περίεργο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 22:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ μυστήριο κήπο έχεις φίλε AVATARGR !!!

Λοιπόν,αύξησα λίγο το contrast και μείωσα τις gamma για να δω καλύτερα το σχήμα των περίεργων φωτεινών σκιών.

Μια καλή ερώτηση είναι αν έβγαλες και άλλες φωτογραφίες μετά απο αυτη και αν κάποια από αυτές παρουσίασε επίσης κάτι περίεργο ή ηταν όλες νορμάλ όπως η πρώτη...

Προφανώς πρόκειται για κάποιες εστίες φωτός σε σημεία που φαινομενικά τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Ίσως κάποιος επαγγελματίας φωτογράφος ή κάποιος πεπειραμένος ερασιτέχνης μας βοηθήσει να λύσουμε το μυστήριο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 22:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμμ...τι ακριβώς είναι αυτό το πέτρινο χτίσμα ακριβώς κάτω από τις παράξενες φωτεινές σκιές της φωτογραφίας? αν δεν γίνομαι αδιάκριτος φυσικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tromo
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2005, 23:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tromo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...

ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΝΙΖΕΣ ΟΤΑΝ ΤΡΑΒΑΓΕΣ ΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 01:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Mercury ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΟΥ ΘΑ ΒΑΛΛΩ ΧΩΜΑ ΓΙΑ ΘΑΜΝΟΥΣ.

ΕΠΙΣΗΣ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..
ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ....

Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΜΕΙΝΕ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ...
ΕΙΔΑΜΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΠΛΑ ΟΙ ΣΚΙΕΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Tromo ΟΧΙ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΓΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. ΦΙΛΕ ΜΟΥ Tromo ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ.
Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΕΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.
Ο ΚΑΠΝΟΣ ΤΟΥ ΤΣΙΓΑΡΟΥ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ..


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 01:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμενα γιατι απλως μου φαινεται οτι ειναι ενα πολυ λεπτο κλαδι απο το δεντρο το οποιο απλα δεν το ειδες και ητανε πολυ κοντα στο φακο και με το φλας πηρε αυτο το χρωμα?

Καποιος ειπε οτι ισως ητανε η αυρα σου.
Μηπως μπορει να μου πει καποιος πως φωτογραφιζουμε την αυρα μας?
Θα ηθελα πολυ να το κανω.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 01:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε όλους.
Φιλε Avatar GR απολκειεις το ενδεχόμενο οτι εκείνη την ώρα το φώς του ήλιου για να φτάσει στην γη διαθλάται,
μήπως απο αυτή την διάθλαση δημιουργίθηκε κάποι είδος αντικατοπτρισμου
Ελπίζω να κατάλαβαις τι θέλω να πω.

Αν πάλι κάνω κάποιο λάθος διορθωσέμε.

Φιλικά πάντα

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 02:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χμμμ...τι ακριβώς είναι αυτό το πέτρινο χτίσμα ακριβώς κάτω από τις παράξενες φωτεινές σκιές της φωτογραφίας? αν δεν γίνομαι αδιάκριτος φυσικά...

Πηγαδι μου φαινεται.
Μην παει το μυαλο σου αλλου.
Παντως, αν οντως ειναι πηγαδι, υπαρχει μια λογικη(!) για τους ψαγμενους σ΄αυτα τα θεματα εξηγηση.
Αλλα αν εισαι καπνιζον και μπορεις να κανεις τα συνηθισμενα κολπα... με την κινηση της γλωσσας και του στοματος...
Χμ...
Εδω πρεπει να ειμαστε προσεχτικοι

aaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 02:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:


ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΛΕΠΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΑ ΕΙΔΑ...

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΞΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


εντυπωσιακη φωτογραφια φιλε μου!

ατμιδες δεν πρεπει να ειναι, εχω φωτογραφισει πολλες.

εδω υπαρχουν εντονα σημεια φωτος.


εσυ σαν τι τα ειδες?


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 09:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΑΥΤΗ Η ΦΩΤΟ.
ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΑΙ ΘΑ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΑΝ ΕΒΛΕΠΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΩΤΟ....

ΦΙΛΗ angi ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΓΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΩ ΠΩΣ Ο ΚΑΠΝΟΣ ΤΟΥ ΤΣΙΓΑΡΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΣΗ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΗΓΑΔΙ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΕΧΩ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΕΓΩ ΔΙΟΤΙ ΜΕΣΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΟΥ.

ΦΙΛΕ morpheaus Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΗΤΑΝ 8 μμ ΚΑΙ ΔΥΣΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΗΤΑΝ 7,16.
ΕΠΙΣΗΣ Η ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ...
ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΦΩΤΟΣ Η ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ...

ΦΙΛΕ Tyaneas ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΔΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΗ ΑΛΛΟ Η ΑΛΛΑ ΚΛΑΔΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ jonniebegood ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ...

ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΑΠΛΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΝΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 10:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ενημερώνω, οτι δύο φωτογραφίες τραβηγμένες με την ίδια κάμερα, δεν είναι ποτέ ίδιες !

Άν εξεραίσουμε εξ αρχής, οτι αλλάζει το μοτίβο, και επικεντρωθούμε στις υπόλοιπες συνθήκες φωτογράφησης, θα πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπ'όψη οτι οι "μοντέρνες" ηλεκτρονικές μηχανές προσαρμόζουν εστιακό βάθος, διάφραγμα, ταχύτητα και ακόμα και χρήση φλάς, βάση διάφορων προτιμήσεων, είτε όπως τις προσδιορίζει ο κατασκευαστής ή σε πολύ ειδικές περιπτώσεις (στις λεγόμενες "επαγγελματικές" μηχανές) από τον ίδιο τον χρήστη.

Υποθέτω οτι οι δύο φωτογραφίες τραβήχτηκαν "στο χέρι" (δηλ. χωρίς τρίποδο) και η μηχανή ήταν στο "αυτόματο".

Ανάλυση σε τέτοιου είδους φωτογραφία είνι πολύ δύσκολο να γίνει, γιατί αφού έχουμε μία από την κα΄θε μία, δεν μπορέι να γίνει σύγκριση.

Υ.Γ. Σχετικά με τις αποκλίσεις σε φωτογραφίες, έχω κάποια στοιχεία και εμπέδοση, καθότι υπήρξαν αρκετές φορές που παρουσία του JbG κάναμε σειρά φωτογράφησης με τρίποδο ένα πολύ ειδικό μοτίβο.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AcidDuke
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 10:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,
ΘΕΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΝΟΙΞΕΙ.ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΤΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΗΓΑΔΙ.ΛΑΘΟΣ!!!!! ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΣΕ ΤΡΙΔΙΑΣΤΑΤΟ ΠΕΔΙΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΚΑΛΠΑΖΕΙ !!!!
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΤΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΦΑΚΟ ΚΑΙ ΕΠΙΔΗ ΕΣΤΙΑΖΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΤΟ AUTO FOCUS NA KANEI TA ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ Η ΦΟΛΟΥΡΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.Ο ΚΑΠΝΟΣ ΔΙΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΠΝΟ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΠΕΡΝΑΕΙ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΚΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ Η ΛΗΨΗ ΤΗΣ ΦΩΤΟ.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΙΞΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ FORUM Η ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΥΧΑΙΑ.ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΤΗ ΩΡΑ ΤΡΑΒΗΧΤΗΚΕ Η ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΤΟ FRΑΜΕ TΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ.ΗΤΑΝ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ Η ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ??? ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jaya
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 11:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jaya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AcidDuke συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...

Είμαι άνθρωπος που διψάει για το ανεξήγητο αλλά εμένα προσωπικά δε με πύθει η φωτογραφία... Δυστηχώς!


Όποιος στο φως ζεστάθηκε, είδε κι έζησε στο φως...
όποιος στο φως τυφλώθηκε, αξιώθηκε αιώνιο σκοτάδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 14:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ AcidDuke ΔΕΝ ΘΙΓΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ..
ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.

ΕIΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΝΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ....

quote:
H MEΡΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΙΝΑΙ 17 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΜΕ ΣΕΛΗΝΗ 13 ΗΜΕΡΩΝ.
Η ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 8 μμ 28 ΒΑΘΜΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ......

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ 1 ΛΕΠΤΟ....
*********************************************
ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΓΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΩ ΠΩΣ Ο ΚΑΠΝΟΣ ΤΟΥ ΤΣΙΓΑΡΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΣΗ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΗΓΑΔΙ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΕΧΩ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΕΓΩ ΔΙΟΤΙ ΜΕΣΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΟΥ.
**********************************************
ΕΠΙΣΗΣ Η ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ...
ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΦΩΤΟΣ Η ΑΝΑΛΑΜΠΗΣ...



ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο ΚΑΠΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ.

Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΑ ΤΟ ΦΙΛΜ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΠΝΟ ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΥΠΗΡΧΕ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis Religiosa
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 15:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis Religiosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγουρα δεν ειναι κανενας θαμμενος μεσα στον κηπο σου και βγαινει το φαντασμα του να κανει βολτες στον κηπο;
Παντως αν το καλοσκεφτεις μπορει να γινει ενδιαφερουσα τουριστικη ατραξιον το εξοχικο σου αν βγαζει φαντασματα(και εσυ λεφτα απο τα εισητηρια που θα κοβεις!)
Θα ηθελα να σε ρωτησω,αυτο που διακρινεται και στις δυο φωτο στο βαθος του ουρανου ειναι η σεληνη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 15:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο ΚΑΠΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ.

Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΑ ΤΟ ΦΙΛΜ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΠΝΟ ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΥΠΗΡΧΕ....


Δεν νομίζω οτι είναι καπνός αυτό που βλέπουμε, αν και "γεμίζει" σχεδόν όλη τη φωτογραφία και έχει αυτόν τον ήμιδιάφανο και "αερικό" χαρακτήρα.

Παραθέτω μια άλλη φωτογραφία, δική μου, τραβηγμένη (που αλλού ?!?!?!) και τότε είχε δημιουργήσει ανάλογο προβληματισμό σε όποιον την είδε, που λήθηκε μετά από μισό λεπτό προσεκτική παρατήρηση.

Έχω σημειώσει με κυκλάκια κάτι "ημιδιάφανα", που δεν είναι τίποτ΄αλλο από κάποια ξερά χόρτα, που ξεπρόβαλλαν μέσα από το χιόνι.

Το φώς είναι απέναντι από τη μηχανή, το ίδιο και το "αντικείμενο" (εγώ, δηλαδή) και το φόντο στο βάθος...
Η μηχανή ήταν σχεδόν στην επιφάνεια του χιονιού και τα χόρτα ΑΚΡΙΒΩΣ μπροστά της !

Λόγο φωτεινότητας, η μηχανή τελικά επέλεξε να χρησιμοποιήσει το φλάς, όσο απίθανο και να φαίνεται ! Το θυμάμαι το φλάς, και μάλιστα μου έκανε και εντύπωση ...

Το αντανακλώμενο φώς το φλάς, σε πάρα πολύ κοντινή απόσταση από το φακό, σε συνδυασμό με εστιακό βάθος και ταχύτητα, δημιούργησε αυτό που βλέπουμε.

Αν δεν κάνω λάθος, το φαινόμενο αυτό λέγεται "blur"


Edited by - Vril on 13/09/2005 16:01:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 17:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα προτιμήσω την εκδοχή του καπνού απλά γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ποιό κοντινό ως προς την κάμερα αντικείμενο θα μπορούσε να δημιουργήσει αυτό το εφέ...

Στην παρακάτω σελίδα, η οποία δεν είναι δημιουργία σκεπτικιστών αλλα "κυνηγών φαντασμάτων", τα παλλικάρια υποστηρίζουν ότι φωτογραφίες που εμπεριέχουν σχηματισμούς τύπου "εκτοπλάσματος" δεν πρέπει να λαμβάνονται υπόψη όταν είναι επιβεβαιωμένο ότι στο χρονικό διάστημα των 20 λεπτών πριν από τη λήψη της έγινε η οποιαδήποτε χρήση καπνού στον περιβάλλοντα χώρο...Η φωτογραφία-αποτέλεσμα του πειράματος που εκτελέσαν είναι νομίζω χαρακτηριστική...

http://www.hollowhill.com/guide/ecto-smoke1.htm

Και βέβαια ο φίλος AVATARGR μπορεί να μην είναι καν καπνιστής και να ήταν τελείως μόνος όταν τράβαγε τη φωτογραφία. Αλλά ποιός μπορεί να μας αρνηθεί την υπόθεση ότι σε κάποιο γειτονικό σπίτι κάποιος έψηνε κάτι, και ότι από καθαρή συμπτωση ο αέρας έφερε τον καπνό μπροστά στην κάμερα ακριβώς τη στιγμή λήψης της φωτογραφίας?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis Religiosa
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 21:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis Religiosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γιατι να μην ειναι ενας ιστος αραχνης που κρεμεται ακριβως μπροστα στον φακο?

A SIMPLE EXPLANATION IS ALWAYS CLOSER TO THE TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 21:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Mercury ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΕΨΑΞΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ.

ΑΜΕΣΩΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟΥ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΙΤΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ.

ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ (ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ)[/U] ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Η ΥΦΗ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ..
ΕΠΗΣΙΣ ΜΟΥ ΕΠΕΣΗΜΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ....
ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΟ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΑΠΝΟΥ ΑΠΟ ΓΕΙΤΟΝΙΚΟ ΣΠΙΤΙ.
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΤΗΝ ΕΠΙΜΑΧΗ ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΠΙΤΙ.
ΕΠΗΣΙΣ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΕ ΑΚΤΙΝΑ 100 ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΜΕΤΡΩΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ....

ΦΙΛΕ [RED]Mantis Religiosa ΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 21:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσα να μιλήσω για παρόμοιο φαινόμενο όπως και με τα ORBS
σε αντίστοιχο θέμα οπου η μηχανή κάνει διάφορα εφφέ σύγχυσης με την
διαφορά οτι εδώ ο φίλος AVATARGR λέει κάτι που χρειάζεται για μένα
διευκρίνιση...
quote:

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ gretel ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΛΕΠΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΑ ΕΙΔΑ...

Αν το κόμα πάει στην λέξη φωτογραφία, ο φίλος AVATARGR τα είδε, και
αφού τα φωτογράφισε, έμεινε έκπληκτος με το αποτέλεσμα...

Άν το κόμα στην πρόταση πάει στην λέξη έβλεπα, τότε ο φίλος
AVATARGR ΔΕΝ τα έβλεπε, και εκπλάγη που τα είδε στην φωτογραφία.

Όπως και να έχει υποπτέυομαι οτι μπορεί να έχουμε κάποιας μορφής
σκόνη απο χωματουργικές εργασίες...

Μία ερώτηση που θέλω επίσης να κάνω είναι άν το μέρος βρίσκεται
κοντά σε νεκροταφείο ή σε νεοκλασικό ή διατηρητέο εγκατελειμένο
κτίριο στην μικρή πιθανότητα να έχουν φωτογραφηθεί οντότητες...

Μιά άλλη ερώτηση άν η μηχανή ήταν ψηφιακής εγγραφής σε αναλογικό
μέσο (CCD αισθητήρας - φακός με εκτύπωση σε φίλμ) και όχι
το κλασικό αναλογικό κλείστρο (κάμερα τύπου reflex)

Μιά άλλη ακόμα είναι τί φίλμ ήταν 400άρι 800άρι ή 1600άρι;

πάντως
O φίλος Vril έχει δώσει ένα πολύ ωραίο παράδειγμα σύγχυσης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 22:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πάντως
O φίλος Vril έχει δώσει ένα πολύ ωραίο παράδειγμα σύγχυσης...


Σε ευχαριστώ που το πρόσεξες και το ανέφερες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 22:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ALOS ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΜΟΥ.

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ...
"ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ gretel ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΛΕΠΑ (ΟΤΑΝ ΤΡΑΒΑΓΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟ), ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΑ ΕΙΔΑ..."

ΦΙΛΕΜΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΧΩΜΑΤΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΗΤΑΝ 8 μμ.

ΤΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 800 ΜΕΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.
ΟΛΑ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΚΤΙΣΤΑ (ΜΕΤΑ ΤΟ 1990).
ΤΟ ΦΙΛΜ ΕΙΝΑΙ 100 ΚΑΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΑΠΛΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 22:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ALOS ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΜΟΥ.

Θυμάμαι οτι πρίν από αρκετό καιρό, είχα γράψει κάτι παρόμοιο, δηλ. οτι ανάλογα με το πού θα "βάλεις" το κόμα, αλλάζει και όλο το νόημα της πρότασης.

Πιθανότατα να έκανα και εγώ λάθος διατύπωση, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί μια πιθανώς άσχημη εντύπωση, γιατί δεν μπορώ να δόσω άλλη εξήγηση στο γεγονώς, οτι έκανα κάποιον κόπο να ψάξω και να παραθέσω στοιχεία, που έστω ότι μπορούν να συμβάλλουν σε μία τεχνολογική προσέγγιση του "προβληματος", όπως δηλ. επιχείρησε να κάνει και ο φωτογράφος που επανεξέτασε το φίλμ και να το έχει προσέξει μόνο ο φίλος ALOS.

Όπως επίσεις, ο φίλος ALOS πρόσεξε και ανέφερε και κάτι άλλο, το παράδειγμα με τη δημιουργία ORBS, που αν μη τι άλλο έχω δαπανήσει και αρκετό χρόνο και χρήμα για κάποιες πειραματικές φωτογραφήσεις σε κάποια σπηλιά κοντά στην Αθήνα. Μπορεί μεν να μην επαγγέλομαι φωτογράφος, αλλά είναι και αυτό μέρος της τεχνολογίας, που και ασχολούμαι και προσπαθώ να κατάχω.

Αν η εξήγηση που μου δίνει το τεχνικό μοντέλο (δηλ. η φωτογραφική μηχανή και οι οπτικές ιδιώτητες του συστήματος κλείστρο-φακός-αποτύπωση δεν με ικανοποιούν, π.χ. λόγω αμφιβολιών, τότε ευχαρίστως να επεκταθώ και σε μη συμβατικές τεχνολογικές εξηγήσεις. Αλλά μέχρι τότε, επειδή δεν κυνηγώ ούτε το απίθανο, ούτε το κραυγαλέο, προσπαθώ να μείνω όσο γίνεται πιο ρεαλιστής και να μήν "λύσω" το πρόβλημα από την ... ανάποδη φορά.


Edited by - Vril on 13/09/2005 22:35:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 22:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλες οι συγχήσεις φακού που έχω δεί μέχρι τώρα εκτός απο τους
κύκλους σύγχησης (που είναι συμμετρικοί άν δεν κάνω λάθος),
προέρχονται απο ΨΗΦΙΑΚΟ "φακό" με αισθητήρα CCD.

Άν λοιπόν δεν κάνω λάθος μιλάμε για απλούστατη μηχανή με
απλούστατο 100αρι φίλμ και με νεκροταφείο στα 800 m. τα πράγματσ
συγκλίνουν όπως το βλέπω για οντότητες κοντά στο νεκροταφείο...

Απο την άλλη η χρήση φλάς έχει επιδείξει πολλάκις οτι οι
αντανακλάσεις στο ΤΖΑΜΙ του φακού απο σωματίδια σκόνης που
υπάρχουν χωρίς να υπάρχουν απαραίτητα και χωματουργικές
εργασίες απλά χώμα φέρνει τέτοια ή και παρόμοια αποτελέσματα,

quote:

ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΗΓΑΔΙ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΕΧΩ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΕΓΩ ΔΙΟΤΙ ΜΕΣΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΟΥ.


σε πολύ μικρότερο βαθμό εώς και καθόλου όμως σε απλές μηχανές
reflex και περισσότερο εώς και 95% σε ψηφιακούς αισθητήρες CCD.

Μια άλλη γνώμη επι των "φακών" και των λεγόμενών μου δεκτή

Edited by - ALOS on 13/09/2005 22:50:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy