ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Άγιο Δισκοπότηρο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Salahadin
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 14:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Salahadin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ.Αν είναι εύκολο θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με το Άγιο Δισκοπότηρο και τα εγγραφα πόυ λέγεται ότι το συνοδεύουν(αν πραγματι υπάρχουν).Ευελπιστώ στην ανταπόκρισή σας διότι είναι ΄ένα θέμα οπου με ενδιαφέρει αρκετα και πιστεύω η συζήτηση μαζί σας θα ήταν μια καλή αρχή. Ευχαριστώ προκαταβολικά...
Knight Kadosh
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2005, 22:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight Kadosh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο πιο εύκολος και διαδεδομένος τρόπος αναζήτησης είναι το Google. Δώσε τα λήμματα "sang real", "holy grail", "graal" και θα εντυπωσιαστείς από τα αποτελέσματα της αναζήτησης του... δισκοπότηρου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 01:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Salahadin το δισκοποτηρο ειναι σαν τον τιμιο σταυρο.
Εχουνε βρεθει αρκετα κομματια τα οποια τα εμπορευονται οι πατερες της Εκκλησιας για να κονομανε.

Αν δεν κανω λαθος τωρα το Α.Δισκοποτηο πρεπει να βρισκει στο Βατικανο η σε καποια μονη Γαλλια
Καπου το ειχα διαβασει αλλα δεν θυμαμαι που.

και οταν λεμε το Α.Δισκοποτηρο εννουμε αυτο που πιστεουνε αυτοι οτι ειναι,οχι οτι υπαρχει η εχει βρεθει το αυθεντικ.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 07:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί τελικά το άγιο δισκοπότηρο να είναι κάτι εντελώς συμβολικό και να μην υπάρχει στην πραγματικότητα σαν κάτι το υλικό..

-Still life in Still water-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 08:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Salahadin, απ' όσο γνωρίζω υπάρχουν διάφορες εκδοχές σχετικά με το Άγιο Δισκοπότηρο.
Άλλοι λένε οτι είναι όντως το δοχείο που φιλοξένησε το αίμα του Ιησού.
Άλλοι λένε πως είναι κάτι εντελώς συμβολικό και συμβολίζει κάποια έγγραφα σχετικά με την ζωή του Ιησού ή ακόμα και το γάμο του με τη Μαρία τη Μαγδαληνή.
Τέλος, η τελευταία εκδοχή αναφέρει οτι συμβολίζει τη γραμμή αίματος που προήλθε από τη γέννηση της κόρης του Ιησού και της Μαρίας της Μαγδαληνής (Σάρας).
Ειδικά οι 2 τελευταίες εκδοχές ήταν διαδεδομένες στη Νότιο Γαλλία (περιοχή της Προβηγκίας)...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 08:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσα να εκλάβω κάποιες από αυτές τις υποθέσεις ως πιθανότητες,αν υπήρχε κάτι τεκμηριωμένο για την ύπαρξη της Μαγδαληνής.Πραγματικά δεν αναφέρεται ούτε στις πράξεις των Αποστόλων,ούτε στις επιστολές των Πέτρου,Παύλου,Ιακώβου,Ιούδα.Μια τόσο σημαντική παρουσία όπως υποτίθεται ήταν η Μαγδάληνή αγνοείται ακόμη και από τον Ιωάννη στη λεπτομερέστατη αποκάλυψη.Τα συμπεράσματα δικά σας...

-Still life in Still water-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 09:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ στα όσα λές, Μυθο-ΔΙΑ μου!
Το μόνο που με κάνει να πιστεύω πως ίσως είναι αλήθεια αυτές οι εκδοχές είναι το οτι πολλά κείμενα πέρασαν από έλεγχο και τροποποιήθηκαν...
Το γεγονός πχ οτι υπάρχουν ανακρίβειες κι αντιφάσεις στη Βίβλο των Χριστιανών με κάνουν να πιστεύω πως τροποποιήθηκαν αρκετά...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 09:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετσι όπως τα έχουν κάνει καλέ μου dying_incubus,άντε να ξεχωρίσουμε την αλήθεια από το ψέμα...προσωπική μου άποψη και μένα,είναι πως πρόκειται για κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι έχουν γίνει τροποποιήσεις στα κείμενα.τα γραπτά των εβραίων φάσκουν και αντιφάσκουν συνέχεια,πχ τη μια αναφέρονται στον ένα και μοναδικό θεό και την άλλη σε πολλούς θεούς.Όταν αποφασίσουν πόσοι θεοί ήταν ας μας το πούνε να το ξέρουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 10:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραποιήσεις, αλλαγές, αντιφάσεις, αντιγραφές αρχαιοελληνικών μύθων (ο κατακλυσμός του Νώε είναι εμπνευσμένος από του Δευκαλίωνα).
Για όλα αυτά λοιπόν, τείνω να πιστεύω, αγαπητή μου, οτι είναι πολύ πιθανό να αποκρύφθηκαν ή να εξοστρακίστηκαν στοιχεία για την προσωπική ζωή του Ιησού, θέλοντας να τον παρουσιάσουν ως θεάνθρωπο υποβαθμίζοντας την ανθρώπινη φύση του.
Κι έχω 2 ερωτήματα για αυτό που λέω.
1) Πώς είναι δυνατόν ένας Ραββίνος να έχει παραμείνει άγαμος?
2) Γιατί δεν έχουμε κανένα στοιχείο για τον Ιησού απο τα 12 του χρόνια ώς τα 30 περίπου...?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 10:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ dying_incubus τα γραπτά τους πάντα θα αποδεικνύουν πόσο κακοί αντιγραφείς των αρχαίων ήταν και είναι.η δική μου η άποψη επί του θέματος είναι πως δεν ήταν ραββίνος,και αυτό γιατί αν ήταν θα είχε κάνει περιτομή και δεν θα είχε δικαστεί από το ρωμαικό δικαστήριο...ίσα ίσα που υπάρχουν κείμενα που αναφέρουν πως ο ίδιος απαγόρεψε στους μαθητές του να γίνουν ραββίνοι.Τώρα αν αλλάχτηκαν και αυτά σκόπιμα αυτό δεν το γνωρίζω.Τα χαρακτηριστικά επίσης που είχε ο Χριστός σύμφωνα με μαρτυρίες,δεν μοιάζουν καθόλου με αυτά των εβραίων.
Υπάρχει στο βατικανό το 13ο ευαγγέλιο,ιδιόγραφο του Χριστού,από το οποίο έχει γίνει γνωστή μόνο η φράση που λέει ''ο οίκος του Πατρός μου δεν περιορίζεται μέσα σε κτίσματα,αλλά είναι παντού.όποια πέτρα και αν σηκώσεις,όποιο κλαδί και αν σπάσεις είναι μέσα''.Αυτή η φράση αυτομάτως καταργεί την επιχείρηση της Εκκλησίας,και κάποιοι δεν αναφέρονται καν σε όλα αυτά.Όλα αυτά και άλλα διάφορα με κάνουν και επιμένω πως δεν ήταν τελικά εβραίος.Τώρα για το δεύτερο ερώτημά σου δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω,την ίδια απορία έχω και εγώ...ίσως οι απαντήσεις να βρίσκονται στο 13ο ευαγγέλιο.

-Still life in Still water-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 10:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου, τα ερωτήματα πάντα θα υπάρχουν και πιστεύω δεν θα απαντηθούν ποτέ.
Θα σου πρότεινα να αγοράσεις το βιβλίο "Η Μαρία Μαγδαληνή και το Άγιο Δισκοπότηρο" της Margaret Starbird.
Είναι ένα αρκετά ευανάγνωστο βιβλίο και πιστεύω αντικειμενικό.
Μέσα από το βιβλίο (που το έχω ξαναπροτείνει) λέγονται διάφορα πράγματα τόσο για το Άγιο Δισκοπότηρο όσο και για το αν ευσταθούν οι θρύλοι για τον γάμο του με τη Μαρία (που πιστεύω οτι ευσταθεί) και για την κόρη τους.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 11:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ'ευχαριστώ,αν είναι να ρίξει λιγάκι φως σε όλα αυτά,θα κοιτάξω να το αγοράσω με την πρώτη ευκαιρία

-Still life in Still water-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konstantinasak
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 11:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konstantinasak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυσκολη μια τεκμηριωμενη αποψη πανω στο θεμα. Γεγονος ειναι παντως οτι υπαρχουν ενδειξεις οτι η Μαγδαλινη εχει απογονους με το Χριστο.Αν εξετασει καποιος ιστορικα το θεμα θα ανακαλυψει οτι κανενας βασιλειας δεν ειχε ποτε επιθετο και ενας απο τους λογουσ που βασιλειαδεσ γινονταν μονο διαδοχοι και ποτε δεν εκλεγονταν απο το λαο,μας βαζει σε υποψιες.Λεγεται λοιπον οτι ολες οι βασιλικεσ οικογενειεσ ειναι απογονοι του Χριστου και της Μαγδαλινης και οτι το Κοινο της Σιων που ιστορικα υπηρχε ηταν ενας κλοιος προστασιας του μυστικου αλλα και των απογονων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Salahadin
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2005, 14:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Salahadin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι για τιν επέκταση που έχει πάρει το θέμα και σας ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας.Φιλε ΜΥΘΟ απ ότι εχω διαβασει το όνομα της Μαριας της Μαγδαληνης αναφέρεται τουλαχιστον 12 φορές στην καινή διαθήκη και μάλιστα ο Ιωάννης αν δεν απατώμαι στο ευαγγέλιο του μας λέει ότι η μαγδαληνή ήταν η πρώτη που εμφανίστηκε στιν Ανάσταση του Χρηστού.Αν είναι εύκολο θα ήθελα τις πηγές και τις πληροφορίες πανω στις οποίες στηρίζεισ ότι η Μαγδαληνή μπορεί και να μην ήταν υπαρκτο πρόσωπο.Σίγουρα ακούγεται εξαιρετικα ενδιαφέρουσα και αυτή η άποψη.Ευχαριστώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 01:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ-ή Salahadin,είμαι κοριτσάκι
Στο δια ταύτα τώρα,κάθε ευαγγελιστής αναφέρει και διαφορετικά ονόματα γυναικών που παρεβρέθησαν στον τάφο του Χριστού.Μην ξεχνάμε πως η Καινή Διαθήκη έχει τόσες τρύπες και τόσες ασάφειες,που δεν είναι και δύσκολο να καταλάβουμε πως πρόκειται τελικά απλά για διορθωμένα και παραποιημένα κείμενα.Όπως ανέφερα και πιο πάνω η Μαγδαληνή αγνοείται από πολλά και διαφορετικά κείμενα,ακόμα και από την αποκάλυψη και από την Εκκλησιαστική ιστορία του Ευσεβιου της Καισαρείας.Κάποιος φανατικός χριστιανός-μου διαφεύγει το όνομά του αυτή τη στιγμή-όταν πήγε στα μέρη που σύμφωνα με κείμενα γεννήθηκε και έζησε η Μαγδαληνή,ρώτησε να μάθει για εκείνη,μα κάθε πληροφορία για αυτή ήταν ανύπαρκτη.
Και εύλογα λοιπόν και γω αναρωτιέμαι,μήπως τελικά το πιο πιθανό είναι να μην υπήρξε ποτέ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 13:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και εύλογα λοιπόν και γω αναρωτιέμαι,μήπως τελικά το πιο πιθανό είναι να μην υπήρξε ποτέ?

Μήπως το πιο πιθανό είναι να εξοστρακίστηκε από την Χριστιανική ιστορία από κάποιους που την έκοψαν και την έραψαν στα μέτρα τους επειδή αποτελούσε κίνδυνο κι εμπόδιο για την θεάνθρωπη φύση του Ιησού...?
Σκέψου λίγο το εξής, αγαπητή μου φίλη!
Ο Ιησούς χάνεται από την Αγία Γραφή μυστηριωδώς για 18 χρόνια περίπου...
Περίεργο αφού η Καινή Διαθήκη περιστρέφεται γύρω από αυτόν, σωστά?
Ο Ιησούς προβάλλεται θεάνθρωπος, άγαμος (αν και δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο στην Καινή Διαθήκη αυτολεξί) και απαλλαγμένος από σαρκικές επιθυμίες.
Αν ήταν παντρεμένος δεν θα έπρεπε να αποκρυφθεί αυτό για να μην πληγεί η θεάνθρωπη φύση του....?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 14:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρα πολύ ωραίο το θέμα και θα συμφωνήσω μαζί σας,
Ο Ιησούς ήταν ανμφισβήτητα ένα ιστορικό πρώσοπο,
η εκκλησία θέλησε να κάνει γνωστά μόνο τα ευαγγέλια που μιλάνε για την Θεϊκή φύση του Χριστού τα άλλα έχουν μείνει στην αφάνεια.
Και πέρα απο το 13ο ευαγγέλιο λέγεται πως υπάρχει και το ευαγγέλιο της Μαρίας της Μαγδαληνής, οπου κάποιοι την χαρακτήρισαν σαν την απόστολο των αποστόλων.
Μυθο αλλο ένα βιβλίο που μπορείς να πάρεις είναι το Μαρία η Μαγδαληνή η κρυμένη θεα του χριστιανισμού, της LYNN PICKNET.
Συφωνα με αυτά που λένε η Μαρία η Μαγδαληνή δεν ήταν ιερόδουλη αντίθετα ήταν μια γυναίκα η οποιία ειχαι μια αριστοκρατική καταγωγή, καταγώταν απο βασιλική οικογένεια,
Τώρα το παρακάτω δεν ξέρω κατα πόσο ευσταθεί αλλα στο βιβλίο που ανέφερα λέει πως η Μαγδαληνή, υπάρχει η υποψία πως ήταν, Μελαμψή.
Σχετίζεται με την θεα των Αιγυπτών Ίσιδα η ιστορία της Ίσιδας με την Μαγδαληνή έχουν πάρα πολλά κοινά στοιχεία.

Κατα πόσο ισχύουν αυτά δεν ξέρω αλλα πραγματικά έχουν πάρα πολλά κοινα στοιχεία.

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 15:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
morpheaus, αυτό που αναφέρεις για τη Μαρία τη Μαγδαληνή το έχω ακούσει κι εγώ, οτι δηλαδή ήταν μελαμψή.
Όμως δεν το πιστεύω...
Αυτό ενισχυόταν κι από το γεγονός οτι έχουν φτιαχτεί αγάλματα που απεικονίζουν την Black Madonna, τη Μαύρη Κυρία.
Το νόημα όμως δεν ήταν οτι η Κυρία (Μαρία η Μαγδαληνή) ήταν μαύρη αλλά "κρυμμένη", ήταν δηλαδή στην σκιά του Χριστιανισμού, παραγκωνισμένη.
Σχετικά με την καταγωγή της, δεν πιστεύω οτι ήταν ιερόδουλη.
Πρέπει να είχε αριστοκρατική καταγωγή, δεδομένου οτι έπλυνε με νάρδο τα πόδια του Ιησού.
Το νάρδο δεν ήταν ένα υλικό φτηνό και δεν το αγόραζε ο καθένας...
Επιπλέον, το όλο σκηνικό με το πλύσιμο των ποδιών του Ιησού παραπέμπει στην τελετή του Ιερού Γάμου αρχαιότυπων θρησκειών της Μεσοποταμίας.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 17:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

morpheaus, αυτό που αναφέρεις για τη Μαρία τη Μαγδαληνή το έχω ακούσει κι εγώ, οτι δηλαδή ήταν μελαμψή.
Όμως δεν το πιστεύω...
Αυτό ενισχυόταν κι από το γεγονός οτι έχουν φτιαχτεί αγάλματα που απεικονίζουν την Black Madonna, τη Μαύρη Κυρία.
Το νόημα όμως δεν ήταν οτι η Κυρία (Μαρία η Μαγδαληνή) ήταν μαύρη αλλά "κρυμμένη", ήταν δηλαδή στην σκιά του Χριστιανισμού, παραγκωνισμένη.
Σχετικά με την καταγωγή της, δεν πιστεύω οτι ήταν ιερόδουλη.
Πρέπει να είχε αριστοκρατική καταγωγή, δεδομένου οτι έπλυνε με νάρδο τα πόδια του Ιησού.
Το νάρδο δεν ήταν ένα υλικό φτηνό και δεν το αγόραζε ο καθένας...
Επιπλέον, το όλο σκηνικό με το πλύσιμο των ποδιών του Ιησού παραπέμπει στην τελετή του Ιερού Γάμου αρχαιότυπων θρησκειών της Μεσοποταμίας.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...


quote:


Θα συνφωνήσω μαζί σου και όσο για το μελαμψή μου κάνει καλύτερα αυτο που ανέφερες με το ότι ήταν κρυμένη.
Αυτο με το πλύσιμο των ποδιών το έχω ακούσει και εγώ πως ήταν κάτι σαν τελετή γάμου.
Απο όσον ξέρω η Μαρία απέκτησε μία κόρη απο τον Ιησού και μετά τον θανατό του μετανάστευσε στην Γαλλία μέσα σε μια βάρκα,
δεν είμαι σίγουρος αλλα μου φαίνεται πως μετανάστευσε εξεί γιατι την καταδίωκε ο Πέτρος, ένας απο τους μαθητές του Ιησού και φανατικος εχθρός της Μαρίας.
Λέγεται πως κάποια στιγμή ο Πέτρος είπαι στον Ιησου:Γιατι προτιμάς αυτην απο έμάς αυτη έιναι γυναίκα και γιατί την φιλάς στα χείλια?

Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύουν δεν το έχω ψάξει και πολύ το πράγμα μιλάω πάντα με αυτά που έχω διαβάσει.

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 17:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 22:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απο όσον ξέρω η Μαρία απέκτησε μία κόρη απο τον Ιησού και μετά τον θανατό του μετανάστευσε στην Γαλλία μέσα σε μια βάρκα,
δεν είμαι σίγουρος αλλα μου φαίνεται πως μετανάστευσε εξεί γιατι την καταδίωκε ο Πέτρος, ένας απο τους μαθητές του Ιησού και φανατικος εχθρός της Μαρίας.

Ο θρύλος αναφέρει οτι η Μαρία η Μαγδαληνή μετά την σταύρωση του Ιησού κατέφυγε στην Αίγυπτο, ούσα έγκυος στο παιδί τους, μαζί με τον Ιωσήφ της Αριμαθαίας που είχε αναλάβει την προστασία της.
Απ' όσο γνωρίζω, δεν την κατεδίωκε ο Πέτρος (αν και δεν την συμπαθούσε) αλλά σίγουρα η οικογένεια του Ιησού θα κινδύνευε από τους διώκτες του.
Στην Αίγυπτο γέννησε μία κόρη που την ονόμασε Σάρρα (στα Εβραϊκά σήμαινε "Πριγκίπισσα") κι αργότερα κατέφυγαν στα νότια παράλια της Γαλλίας.Η Μαρία λοιπόν συμβόλιζε το Άγιο Δισκοπότηρο, δηλαδή μετέφερε το αίμα του Ιησού μέσα της και τη γενιά του.
Μου άρεσε πολύ η φωτογραφία από το βιβλίο που παρέθεσες στο τελευταίο σου post σε αυτό το topic!
Παρόλο που δεν ξέρω ποιός ζωγράφισε τον πείνακα που απεικονίζεται στο εξώφυλλο του βιβλίου, θυμάμαι τον Ζώρζ ντε λα Τούρ ο οποίος σε όλους τους πίνακες που έκανε για τη Μαρία τη Μαγδαληνή την απεικόνιζε έγκυο...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 23:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως το πιο πιθανό είναι να εξοστρακίστηκε από την Χριστιανική ιστορία από κάποιους που την έκοψαν και την έραψαν στα μέτρα τους επειδή αποτελούσε κίνδυνο κι εμπόδιο για την θεάνθρωπη φύση του Ιησού...?
Σκέψου λίγο το εξής, αγαπητή μου φίλη!
Ο Ιησούς χάνεται από την Αγία Γραφή μυστηριωδώς για 18 χρόνια περίπου...
Περίεργο αφού η Καινή Διαθήκη περιστρέφεται γύρω από αυτόν, σωστά?
Ο Ιησούς προβάλλεται θεάνθρωπος, άγαμος (αν και δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο στην Καινή Διαθήκη αυτολεξί) και απαλλαγμένος από σαρκικές επιθυμίες.
Αν ήταν παντρεμένος δεν θα έπρεπε να αποκρυφθεί αυτό για να μην πληγεί η θεάνθρωπη φύση του....?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...



Πολύ σωστά φίλε μου,είναι και αυτό άλλο ένα ενδεχόμενο που πιστεύω ότι ίσως κρύβει ένα μεγάλο ποσοστό αλήθειας.
Πολύ πιθανό να αποκρύφθηκε σκόπιμα η ανθρώπινη φύση του χριστού,για να μην σπηλωθεί εκείνη του θεανθρώπου.Δυστυχώς όμως από την στιγμή που δεν έχουμε να κάνουμε με κάτι σίγουρο αλλά μόνο με κείμενα που το ένα αναιρεί το άλλο,αναγκαζόμαστε να κάνουμε υποθέσεις.Απλά εγώ κάπου αμφισβήτησα την ύπαρξη της Μαγδαληνής λόγω αυτών που ανέφερα πιο πάνω.ίσως κάνω και λάθος.Ποιος ξέρει όμως ίσως ήδη έχουμε φτάσει κοντα στην αλήθεια και δεν το ξέρουμε

φιλικά,
ΕλίναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 23:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ morpheaus,πιστεύω πως ίσως οι απαντήσεις να βρίσκονται στο 13ο ευαγγέλιο,γι'αυτό και το φυλάνε σαν κόρη οφθαλμού.για φαντάσου να ανατρέπει όλα αυτά που γνωρίζουμε και μας λένε.πανικός θα γίνει.
Τώρα όσον αφορα το βιβλίο,επειδή δε μ'αρέσει να αποκλείω τίποτα αν πρώτα δεν το ψάξω,σ'ευχαριστω και θα το κοιτάξω με την πρώτη ευκαιρία

φιλικά,
ΕλίναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 00:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους
Φίλε Dying_Incubus
Έχεις δίκιο έτσι έγινε μετά την Αίγυπτο κατέφυγε στα παράλια της Γαλλίας έκανα μια αναδρομή στο βιβλίο και το είδα
H εικόνα είναι απο το βιβλίο που προανέφερα
ΜΑΡΙΑ Η ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ Η ΚΡΥΜΕΝΗ ΘΕΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Φίλε ΜΥΘΟ φαντάζεσαι να βγεί κάποιος και να πει έχω το ευαγγέλιο που έγραψε ιδιοχείρος ο Χριστος και αρχίζει να λέει αυτα που γράφονται μέσα.
Σκέψου οτι θα είναι σαν τον 2ο παγκόμιο και πόσο μάλλον που υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι αν τους πείς το παραμικρό για τον Χριστιανισμό παθαίνουν αμόκ
δεν δέχονται άλλη γνώμη η σκέψη παρο μόνο αυτή με την οποία τους μεγάλωσαν και τους έκαναν πλήση εγκεφάλου.

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυθο-ΔΙΑ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
87 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 10:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυθο-ΔΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάπως έτσι το σκέφτομαι και γω ότι θα γίνει φίλε morpheausΚαι μάλλον είναι και ο λόγος που το κρύβουν επιμελώς

υγ:είμαι φίλη

φιλικά όπως πάντα,
ΕλίναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 13:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ sorry
φίλη Μύθο

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 14:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γίνεται μία έκθεση βιβλίου κι ο πατέρας μου πήγε το πρωί και το βρήκε αυτό το βιβλίο αλλά δεν το πήρε!
Οπότε πρέπει να πάω εγώ άλλη μέρα....
Στο θέμα μας τώρα, φανταστείτε αν αποκαλυφθεί το 13ο Ευαγγέλιο τι έχει να γίνει!
Θρησκευτικός πόλεμος!
Οι διάφορες αιρέσεις θα φαγωθούν μεταξύ τους, οι πιστοί θα λακίσουν....

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 02:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους
Φίλε Dying_Incubus
Σκέψου μόνο αυτό
κάποτε τα απέκριψαν για να πετύχουν κάποιους στόχους τους
τώρα τους έχουν πετύχει
τώρα είναι που δεν θέλουν να το εμφανίσουν
και δεν πρόκειται να το κάνουν ποτέ
τουλάχιστον ηθελιμένα,
πιστεύω πως η αλλήθεια θα μαθευτή αλλα σιγά σιγά
π.χ. είμαστε τώρα εδώ 3 4 ατομα και το συζητάμε εκτός απο εμάς υπάρχουν και άλλοι,
εμείς θα το πούμε και αλλού και οι άλλοι με την σειρά τους θα ψαχτούν και θα το πουν και αλλου ισως αυτό να διαρκέσει πολλά χρόνια.
Λίγο φανταστικό σενάριο αλλά τα ποιο πολλά πράγματα έτσι μαθένωνται και γίνονται ευρέως γνωστά,
εμάς τον Χριστιανισμό μας τον επιβάλαν δεν ήταν κάτι που το είδαμε συγκρίναμε και αποφασίσαμε αποφασίσαν για εμας πριν ακόμα γεννηθούμε.
Τσπ, θα ήθελα όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω επι του θέματος να το προσθέσει.

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 07:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και δεν πρόκειται να το κάνουν ποτέ
τουλάχιστον ηθελιμένα,
πιστεύω πως η αλλήθεια θα μαθευτή αλλα σιγά σιγά

Συμφωνώ με αυτό και πιστεύω οτι η ανθρωπότητα μπαίνει σε μία εποχή που αρχίζει να αμφισβητεί θρησκευτικά κατεστημένα και κάνει μία στροφή πρός περισσότερο λογικές εξηγήσεις για τον κόσμο και την ζωή.
Πιστεύω πως μία θρησκεία κάνει ένα κύκλο, μικρό ή μεγάλο, και κάποτε εκπνέει...

quote:
εμάς τον Χριστιανισμό μας τον επιβάλαν δεν ήταν κάτι που το είδαμε συγκρίναμε και αποφασίσαμε

Προσωπικά απαλλάχτηκα από κάθε θρησκευτικό ή θεϊκό κατεστημένο...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Salahadin
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 15:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Salahadin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε δυινγ έχεισ δίκιο απλα μπερδεύτηκα και άνοιξα καινούργιο θέμα.Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που ακούω.Εφόσον σε γενικές γραμμές έχουν ικανοοιηθεί τα βασικά μου ερωτήματα θα ήθελα να προχωρήσω λίγο το θέμα και να ρωτίσω σχετικά με τη σχέση που μπορεί να έχει ο θρύλος(είναι πραγματι θρύλος ή βασίζεται σε πταγματικα γεγονότα)του βασιλιά Αρθόυρου(θα ήθελα συγκεκριμένες απαντίσεις εάν είναι εφικτό πάνω στο συγκεκριμένο σημείο και όχι αναφορά γενικότερη στους Ναίτες ιππότες) με το ¨Αγιο Δισκοπότηρο και τα γνωστά έγγραφα.Ευχαριστώ προκαταβολικα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 00:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά.
Διάβασα παραπάνω για το 13ο ευαγγέλιο.
Λοιπόν...πριν από λίγα χρόνια βρέθηκε στην έρημο,κάπου στην Αφρική
από κάποιον,που έψαχνε κάτω από την άμμο να βρεί ένα είδους χώμα ειδικό για λίπανση, ένα πήλινο αγγείο που περιείχε διάφορες περγαμηνές.
Αυτός ο αφρικανός φοβισμένος έκαψε κάποιες.Μερικές όμως (ευτυχώς) σώθηκαν.
Λοιπόν..είναι τα κρυφά ευαγγέλια.
Κατά Θωμά,κατά Μαρίας Μαγδαληνής κλπ.
Εκεί φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο Ιησούς είχε αδυναμία στην Μαγδαληνή.
Από τα γραφόμενα ήταν κι αυτή μια Απόστολος με σπουδαίο έργο.
Το ότι δεν της έδωσαν τον ρόλο που της αξίζει, οφείλεται στην καθαρά ανδροκρατούμενη αντίληψη της εποχής.
Αναφέρεται ακόμη πως συχνά ο Χριστός τη φιλούσε στο...(δυστυχώς το παρακάτω κομμάτι λείπει) Ίσως κάηκε,ή καταστράφηκε με το πέρασμα του χρόνου.Υποθέτουν πως τη φίλαγε στο..στόμα.
Αλλά λένε πως κι αυτό να ίσχυε, ήταν κάτι συνηθισμένο(συχνά ο Ιησούς αγκάλιαζε και φιλούσε τους μαθητές του)και χωρίς καμμιά ερωτική χροιά.
Τα παραπάνω είναι
από μια εκπομπή στο <History Channel> προχτές που αφορούσε τον Κώδικα Ντα Βίτσι και το Άγιο δισκοπότηρο.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy