ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΙ ....."ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ"
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
partisan
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 23:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους partisan
Η πομπώδης ανακοίνωση περί του εφάπαξ βοηθήματος στις οικογένειες που θα αποφασίσουν να αποκτήσουν 3ο παιδί από την ψήφιση του νόμου και έπειτα, δεν είναι τίποτα παραπάνω ή λιγότερο, από μια ακόμη ανακολουθία της σημερινής κυβέρνησης, συν βέβαια την προσπάθεια της εξαπάτησης της κοινής γνώμης, πάντα στα πλαίσια της πάγιας συμπεριφοράς κυβερνώντων, προς ..."υπήκοους".

Τα 2000 ευρώ, δεν αποτελούν βέβαια κίνητρο για να αποφασίσει σήμερα ένα ζευγάρι την απόκτηση 3ου παιδιού, αφού ουσιαστικά δεν καλύπτουν ολοκληρωτικά κανένα έξοδο, από τη στιγμή που δεν επαρκούν ούτε για το εξητήριο της μητέρας από το μαιευτήριο.

Ο σημερινός πρωθυπουργός είχε εξαγγείλει -τότε (λες και πάνε καμμια 20 χρόνια)- ισόβια σύνταξη στην μητέρα με 3 παιδια, ένα ποσό της τάξης των 92 Ευρώ, καθως επίσης και 35 ευρώ ανά παιδί μέχρι τα 23 του χρόνια.

Σήμερα, μερικούς μόλις μήνες αργότερα, κανείς από την κυβέρνηση δεν αναφέρεται σ' αυτό το σχέδιο, καθότι αποδεικνύεται ότι ήταν μια πρόχειρη, λανθασμένη(?!) και μάλλον ατυχής ..έμπνευση.

Αντί λοιπόν να "ποιήσουν την νήσσαν", λέγοντας ότι δεν μπορουν να κάνουν τίποτε και να παραδεχτούν ένα τους λάθος με τίμιο τρόπο, προσπαθούν να εξαπατήσουν με ψευτοπαροχές κάνοντας πλουσιότερους(!?) τους εμπόρους ...... αυτοκινήτων.

Κύριοι.. μεγαλοσχήμονες της κυβέρνησης, έχω 3 παιδια, τα οποία βέβαια ήταν επιλογή, εμού και της συζύγου μου και δεν ζητώ από κανέναν δανεικά, ούτε ελεημοσύνες για να τα αναθρέψω.
Μια αναγνώριση όμως, ίσως και να μην μου ήταν αδιάφορη διότι ουσιαστικά τα ψίχουλα που υπόσχοταν ο σημερινός πρωθυπουργός , μόνον σαν αναγνώριση και εκτίμηση προς τους "τολμηρούς" γονείς 3 παιδιών, θα μπορούσαν να ερμηνευθούν.

Αντί όμως οποιασδήποτε μορφής αναγνώρισης, ακολουθεί ο αναμενόμενος εμπαιγμός..

Ποιός τελικά ...θα μπορούσε ίσως, να μας προστατέψει από την αναξιοπιστία τους, την προκλητική πλέον έλειψη ευαισθησίας, αλλά και τσίπας;

Edited by - partisan on 17/09/2005 23:58:10

Edited by - partisan on 17/09/2005 23:59:52

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 01:21:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ποιός τελικά ...θα μπορούσε ίσως, να μας προστατέψει από την αναξιοπιστία τους, την προκλητική πλέον έλειψη ευαισθησίας, αλλά και τσίπας;


Εφ' όσον ξέρεις ότι είναι απατεώνες φίλε μου, ο μόνος τρόπος για να προστατευτείς, είναι να μην κάνεις παιδιά που δεν μπορείς να μεγαλώσεις.
Καλό και για τα παιδιά και για 'σένα.

Καλώς ήρθες!


Edited by - Αίολος on 18/09/2005 01:28:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 02:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου partisan!

Η υπομονή έχει και τα όριά της!
Δεν μπορούν να μας κοροϊδεύουν άλλο!

Το θέμα αυτό θα παραμείνει στον παρόντα χώρο,
για να βλέπουν τα χάλια τους οι κυβερνήσεις και να
συνειδητοποιούμε κι εμείς το ψέυδος και την αδιαφορία τους.

Δεν θα δεχθεί όμως απαντήσεις,
μιας και η θεματολογία του ESOTERICA δεν είναι ακριβώς αυτή.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy