ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Οι εγγαστρίμυθοι έχουν ικανότητα να προβλέπουν καταστάσεις?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 10:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και πάλι! Από τότε που είδα την λαμψη του Κιούμπρικ μου έχει γεννηθεί αυτό το ερώτημα. Έχουν κάποιο ιδιαίτερο ένστικτο? πείτε μου οτιδήποτε γνωρίζετε για τέτοιου είδους άτομα.

"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."

Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 16:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα να λάβω ένα μηνυμά σας,,,,έστω ότι έχετε ακούσει κι εσείς γι αυτούς τους τύπους αλλά δεν ξέρετε τίποτα...
ουααααα αφήστε με να κλάψω....

"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 23:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Οι γαστρίμυθοι (το σκότωσα...γκρρρ) έχουν ικανότητα να προβλέπουν καταστάσεις?



Ελενακι μου εγω ειμαι γαστριμυθος και θα σου κανω μια προβλεψη: "ακουω Κλειδια να κουδουνιζουν!"

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 02:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελενακι μου εγω ειμαι γαστριμυθος και θα σου κανω μια προβλεψη: "ακουω Κλειδια να κουδουνιζουν!"

φαίνεται πως οι γαστριμυθοι, είναι και γαστρι-ακουστικοί!
Κανένα κλειδί - τουλάχιστον προς το παρόν.

Επ' ευκαιρίας, η σωστή λέξη είναι "εγγαστρίμυθος"

Helenaki, καλύτερα είναι να μας εξηγήσεις με μεγαλύτερη σαφήνεια, πως σου δημιουργήθηκε η απορία. Προσωπικά έχω δει την ταινία, και μπορώ να φανταστώ σε τι αναφέρεσαι, αλλά μπορεί να μη συμβαίνει το ίδιο και στους αναγνώστες του θέματος.

Γενικότερα πάντως, η ιδιότητα του να είναι κάποιος από τη φύση του εγγαστρίμυθος, αποτελεί ένα παράξενο φαινόμενο. Μπορεί και να συνδέεται με κάποιες άλλες ιδιαίτερες δυνάμεις - μπορεί και όχι.
Μπορείς να κάνεις μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο.
Χρησιμοποίησε τη λέξη κλειδί: "ventriloquist"

Κάποια -ξένα δυστυχώς- link που μπορείς να συμβουλευτείς είναι:
http://www.inquista.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Ventriloquism

και για όσους θέλουν να το πετύχουν...
http://www.brownielocks.com/ventriloquism.html

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 02:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.

Eλενακι μολις γνωρισες την Κυρα μας των Κλειδιωνε και διαπιστωσες ποσο διορατικος και ακριβης ειμαι στις προβλεψεις μου!

αυτη η προφητεια πρεπει να αποθανατιστει στις "προφητειες της αγιας Μουσταρδας της Αμορας"!


δεχομαι καθημερινες 6 με 9 - τιμε προσιτε - ζητηστε κυριο Γιαννη



.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 15:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia σε ευχαριστώ πολύ.
Έχεις δίκιο δεν έδωσα πολλά στοιχεία για το θέμα. Βασικά μου έκανε εντύπωση το παιδάκι που προέβλεπε το τι θα γίνει στο μέλλον καθώς και πράγματα που είχαν γίνει παλιά. Επίσης οι εγγαστρίμυθοι έχουν τελεπάθεια μεταξύ τους? Και κάπου στο έργο αναφέρεται ότι είναι λίγος ο αριθμός αυτών των ανθρώπων που υπάρχουν αυτή την στιγμή.

"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 02:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους,
Συγνώμη που σας το χαλάω,
αλλα τι έιναι ο εγγαστρίμιθος?

Σορρυ αλλα δεν ξέρω.

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 08:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
morpheaus, εγγαστρίμυθος είναι αυτός που μπορεί και μιλάει χωρίς να κουνάει τα χείλη του.
Βλέπεις πχ έναν άνθρωπο με αυτή την ικανότητα κι ενώ φαινομενικά δεν βγάζει άχνα από το στόμα του, στην ουσία μιλάει "από μέσα του".

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 15:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Mα δεν είναι λίγο περιέργο το να μπορεί κάποιος να μιλάει χωρίς να κουνάει τα χείλια του,?
πως εκφωνεί τα γράμματα και όσα όλα τα άλλα αλλά τα χειλικά σύμφωνα?

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 22:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα όμως που μπορούν!
Δεν είναι καθόλου εύκολο βέβαβαι αλλά μπορούν να το καταφέρουν.
Αν διαβάσεις τα links που έδωσε η Αμαλία πιο πάνω θα βρείς πως τα καταφέρνουν χρησιμοποιώντας μερικά "τεχνάσματα"...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 18:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς να αναφέρεις κανένα γιατι τα Αγγλικά μου δεν είναι και στην ποιο τέλεια κατάσταση.Αν μπορεις βέβαια.

Ευχαριστω εκ των προταίρων.

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 08:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΥΝΑΕΙ ΤΑ ΧΕΙΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ! ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ... ΑΠΛΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΙΣ ΦΩΝΗΤΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΧΟΡΔΕΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 18:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο έχω εγώ την ικανότητα να προβλέπω καταστάσεις άλλο τόσο την έχει και ο μέσος εγγαστρίμυθος.

Οι εγγαστρίμυθοι είναι αυτοί που μπορούν να αρθρώσουν κατανοητό λόγο χωρίς να ανοίξουν το στόμα τους καθόλου.

Είναι γνωστό ότι η ανθρώπινη ομιλία προκύπτει από την εκπνοή του αέρα των πνευμόνων και διερχόμενη μέσα από τις φωνητικές χορδές, μορφοποιείται με τη βοήθεια της γλώσσας, των χειλέων, των δοντιών, της στοματικής και της ρινικής κοιλότητας.
Έτσι παράγονται τα σύμφωνα και τα φωνήεντα και δημιουργούνται οι συλλαβές.

Οι εγγαστρίμυθοι κάνουν ακριβώς το ίδιο (δηλαδή εκπνοή αέρα, όδευση μέσω λάρυγγα-φωνητικών χορδών), αλλά μορφοποιούν τα φωνήεντα και τους "άναρθρους ήχους" (σαν βογγητά, που βγάζουμε όλοι οι υπόλοιποι όταν κάνουμε χρήση των φωνητικών χορδών με κλειστό το στόμα και εκπνοή από τη μύτη)ΜΟΝΟ μέσα από τη ρινική κοιλότητα, τους μύες του λαιμού και το πίσω μέρος της γλώσσας, και μέρος του χώρου της κλειστής στοματικής κοιλότητας που χρησιμοποιείται ως αντηχείο.
Έχουν δε, μια ιδιαίτερη ικανότητα στο χειρισμό των φωνητικών χορδών, ενδεχομένως και στην κίνηση της σταφυλής ή των αμυγδαλών αδένων, τα οποία τα χρησιμοποιούν όλα για τη μορφοποίηση των πρωτογεννών ήχων.

Εξαιτίας του τρόπου παραγωγής αυτών των ήχων, οι εγγαστρίμυθοι βγάζουν μια περίεργης χροιάς ομιλία (στο μέτρο και στο βαθμό που τα καταφέρνει ο καθένας από αυτούς), που λίγο-πολύ μοιάζει σε όλους αυτούς και θυμίζει λίγο "σατανική" ομιλία με χροιά "Δρακουμέλ" (θα σας φάω απαίσια στρουμφάκια,κλπ).

Εγώ έχω ακούσει προσωπικά 2 τέτοια άτομα μέχρι τώρα και είχε πλάκα αυτή η διαδικασία.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2012, 18:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
I did it! Συγγνώμη που ξυπνάώ το θέμα αλλα εγώ τα κατάφερα. Το στόμα δεν είναι εντελώς κλειστό. ;-)

Χαμόγελα, κάνει τους άλλους να ανησυχούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy