ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Φάντασμα ή κάτι άλλο...?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Mike-Dealer
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 19:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mike-Dealer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Φώτο έχει τραβηχτεί το Νοέμβριο του 2004 στο Νεκροταφείο Καβάλας. Εντελώς τυχαία ενώ βλέπαμε τις Φώτο πέφτει το μάτι μας σε ένα πρόσωπο το οποίο ξεχωρίζει από πίσω. Ομολογώ ότι πάθαμε την πλάκα μας γιατί όταν τράβηξα την Φώτο από πίσω δεν ήτανε κανένας. Νύχτωνε την ώρα που την βγάλαμε.Έχει τραβηχτεί από κινητό... Το πρόσωπο φαίνετε αγριεμένο και με το δίκιο του γιατί μέσα στο νεκροταφείο πήγαμε για βόλτα και τραβούσαμε φώτο.

Edited by - Mike-Dealer on 04/10/2005 19:58:37

aspirin
Μέλος 1ης Βαθμίδας


119 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 20:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aspirin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα απο αυτή τη φωτογραφία. Είναι πολύ κακής ποιότητας κ μπορεί να είναι artifact. Ότι κ να πούμε είναι υποθέσεις. Μπορεί κ να είναι φάντασμα. Μπορεί όμωςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 22:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς καλώς ήρθες στο forum του esoterica!
Κατά τη γνώμη μου το θέμα αυτό θα έπρεπε να ανοιχθεί στην Κατηγορία "Το παράξενο" και νομίζω οτι κάποιος υπεύθυνος θα επιληφθεί επ' αυτού.
Αλλά σα νέο μέλος δικαιούσαι τέτοια λαθάκια!
Όσον αφορά την ουσία του topic...
Έχω αρκετούς ενδοιασμούς στο να πιστέψω στην αυθεντικότητα της φωτογραφίας και λυπάμαι που στο λέω αλλά έχω μάθει να μιλάω πάντα ανοιχτά.
Πρώτα απ' όλα η ποιότητα της φωτογραφίας είναι κακή.
Δεύτερον, θα μπορούσες να μου εξηγήσεις το λόγο επίσκεψης σου σε ένα νεκροταφείο τη νύχτα?
Και κυρίως, ποιά ανάγκη σε οδήγησε στο να φωτογραφηθείς με φόντο το νεκροταφείο?
Όλα αυτά, αγαπητέ μου, με κάνουν να είμαι αρκετά επιφυλακτικός ως πρός την αλήθεια της ιστορίας σου...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 01:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά Dying_Incubus.
Το θέμα αυτό μεταφέρεται στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ από την ενότητα .-= Η ΨΥΧΗ =-.
που άνοιξε αρχικά.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mike-Dealer
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 04:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mike-Dealer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις σου. Λοιπόν την φωτογραφία την έχω τραβήξει προσωπικά με το κινητό μου (ένα Siemens Sx-1). Ο λόγος που βρεθήκαμε εκεί ήταν τυχαίός διότι μπήκαμε σε ενα αστικό λεωφορείο το οποίο έκανε ένα δρομολόγιο που δεν είχε τύχει να το χρησιμοποιήσουμε με την απορία να δούμε μέχρι που πάει. Το τέρμα του ήτανε το νεκροταφείο και στο οποίο κατεβήκαμε και κάναμε βόλτα στο χώρο του που ήτανε τεράστιο!Hτανε απογευματάκι όταν πήγαμε και μετά άρχισε και σκοτείνιαζε. Έχω και βίντεο για του λόγου το αληθές. Ο λόγος που το κάναμε βόλτα είναι ότι ήτανε πολύ μεγάλο και ο χώρος του ιδιαίτερος. Τις Φώτο της βγάλαμε χωρίς κάποιο λόγο.Απλά έτσι. Έχω κιάλες φωτό.Απλά μας παραξένεψε αυτή η φιγούρα που φαίνετε από πίσω.Μπορεί όντως και να είναι τίποτα άλλο και με τις σκιές και όλα αυτά να σχηματίσθηκε..

Edited by - Mike-Dealer on 05/10/2005 04:08:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 06:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδια αγριευτηκα...
Αφηστε τα φαντασματα στην ησυχια τους και πιαστε τα τσιπουρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis Religiosus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Kenya
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 15:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis Religiosus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφερουσα φωτογραφια.Εφοσον ομως εχει τραβηχτει με κινητο(χαμηλη αναλυση) δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το τι ακριβως ειναι αυτο που φαινεται.Αν δεν ειναι φτιαγμενη στο φοτοσοπ(αυτο μονο εσυ το γνωριζεις),αυτο που φαινεται θα μπορουσε να ειναι artifacts που δινουν την εντυπωση ενος προσωπου,ή μια φωτογραφια τοποθετημενη πανω απο ενα μνημα,ή παιχνιδια του φωτος και των σκιων που δινουν αυτη την εντυπωση,ή κατι αλλο ανεξηγητο.
Και εσεις δεν ειχατε να κανετε τιποτα πιο ενδιαφερον απο το να κανετε βολτες και να τραβατε φωτογραφιες στα κοιμητηρια;Με το δικιο τους θυμωσανε τα φαντασματα!

A SIMPLE EXPLANATION IS ALWAYS CLOSER TO THE TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mike-Dealer
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 00:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mike-Dealer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Φώτο είναι πραγματική. Και μάλιστα το παιδί που είναι στην Φώτο δεν πιστεύει και πολύ σε αυτά και όταν το είδε έπαθε πλάκα. Η ανάλυση είναι χαμηλή και μάλιστα είχε και χαμηλό φωτισμό γιατί νύχτωνε. Στην συγκεκριμένη Φώτο έχω ενισχύσει την φωτεινότητα. Δεν είχαμε τι να κάνουμε αυτή την μέρα όντως. Μιλάμε όμως πάθαμε την πλάκα μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Underground
Μέλος 2ης Βαθμίδας


192 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 02:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απλα εισαι αθλιος.πισω ειναι ταφοι με μεσα νεκρους,ακομα και νεκρα μικρα παιδια,ειτε πατερες ,ειτε μητερες και εσυ οχι μονο βγαζεισ φωτο αλλα την κανεις και δημοσια.εισαι αθλιος,απλα.και καλα κανεις και φορας τη μασκα στην πιο κατω photo.αλλα για αλλο λογο την φορας και τελικα αλλο λογο εξυπηρετει.


και κακως οι admin το αφησανε και απαγορευουν αλλα
ΛΥΣΣΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ

Edited by - Underground on 08/10/2005 02:51:01

Edited by - Underground on 08/10/2005 02:52:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mike-Dealer
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 17:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mike-Dealer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

απλα εισαι αθλιος.πισω ειναι ταφοι με μεσα νεκρους,ακομα και νεκρα μικρα παιδια,ειτε πατερες ,ειτε μητερες και εσυ οχι μονο βγαζεισ φωτο αλλα την κανεις και δημοσια.εισαι αθλιος,απλα.και καλα κανεις και φορας τη μασκα στην πιο κατω photo.αλλα για αλλο λογο την φορας και τελικα αλλο λογο εξυπηρετει.


και κακως οι admin το αφησανε και απαγορευουν αλλα
ΛΥΣΣΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ

Edited by - Underground on 08/10/2005 02:51:01

Edited by - Underground on 08/10/2005 02:52:28



Χαλάρωσε λίγο και μίλα καλύτερα.Ξέρεις το forum Που βρίσκεσαι με τι ασχολείτε?Αλλά από την απάντηση σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ιδέα. Δεν υπάρχει κανένα όνομα που να φαίνεται από τους τάφους. Γιαυτό χαλάρωσε. Οι νεκροί είναι νεκροί και οι ζωντανή είναι ζωντανοί. Δεν πρόσβαλα κανένα νεκρό.Ούτε ανέφερα κάποιο όνομα. Αν έχεις πρόβλημα τότε άλλαξε forum.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 18:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειρήνη ειμήν αγαπητοί μου , ο underground το λέει λιγο άκομψα ίσως αλλά νομίζω πως έχει κάποιο δίκιο σε αυτά που λέει, είμαι σίγουρη όμως οτι ο Κος Mike-Dealer δεν είχε πρόθεση να δείξει ασέβεια στους νεκρούς.


ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Underground
Μέλος 2ης Βαθμίδας


192 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 23:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τωρα τι να συζητω σοβαρα με καποιον που βγαζει φωτο σε νεκροταφειο και μετα με το χαμογελο της επιτυχιας την δειχνει στους φιλους του για να διαδωσει το κατορθωμα του.Εφοσον δεν υπαρχει λογος να τραβαμε φιλαρακια σε νεκροταφεια σε ποζες καμαρωτες ετσι και δεν υπαρχει λογος να ξανα- απευθυνθω σε καποιον που φοραει καμαρωτα μια κουκουλα.

ΛΥΣΣΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έσεται Ήμαρ
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 04:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έσεται Ήμαρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω παντως βλεπω μια φιγουρα που κραταει μια νεκροκεφαλη.Δεν βρισκω κατι λογικο σε αυτο(ενα φαντασμα που κραταει μια νεκροκεφαλη-φαντασμα)και δεν μπορω να αποδεχτω την γνησιοτητα και για τον λογο της θολεροτητα της και των χρωματισμων του υποτιθεμενου φαντασματος(φυσικα αυτα μπορει να οφειλονται στη χαμηλη αναλυση και ποιοτητα της φωτογραφικης του κινητου αλλα μπορει να αποτελουν και δικαιολογια για τυχον στησιμο του συγκεκριμενου περιστατικου).

Και τελος ο αντεργκραουντ εχει δικιο.Πρεπει να σεβομαστε τους νεκρους και να μην βγαινουμε φωτογραφιες ετσι για την πλακα μας στα νεκροταφεια.Και αν το φιλμ ειναι στημενο(λεω αν)αυτο αποτελει ιεροσυλια και καλα θα κανει ο προβολεας του να μην ξαναεπιχειρησει κατι παρομοιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 13:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το greek forces και ο κουκουλοφόρος
στην υπογραφή σου,
τι ακριβώς σημαίνουν mike-dealer?
Είσαι ντίλερ ή μπάτσος ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 00:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγω παντως βλεπω μια φιγουρα που κραταει μια νεκροκεφαλη.

Αυτό δε μπορώ να το διακρίνω πουθενά στη φωτογραφία του....
Πάντως, ας προσπαθήσουμε να είμαστε ευγενικοί απέναντι στον οποιοδήποτε συνομιλητή μας κι ας αποφεύγουμε χαρακτηρισμούς, και δή προσωπικούς...
Διαφωνώ με την ενέργεια του, να μπεί σε ένα νεκροταφείο και να τραβάει φωτογραφίες.
Κι ήμουν ο πρώτος που το ανέφερε.
Αλλά ας μην γινόμαστε προσβλητικοί...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 02:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να το πάρουμε απο την αρχή.

Εν αρχή η ετυμολογία και η έννοια που εσύ προσδίδεις σε κάθε λέξη.

1) Τι είναι για ΕΣΕΝΑ φίλε θεματοθέτη το "Φαντασμά"? Ως ΤΙ ορίζεται?

Ως αύλη παρουσία αγνώστου προελεύσεως? Ως κάποιο πνεύμαα πεθαμένου?

Ετυμολογικά η λέξη "Φάντασμα" (ίδιας ρίζας με την λέξη φαντασία και φαντάζει) έχει αρκετό ενδιαφέρον.

Πάμε λίγο παρακάτω.Εστω η φωτογραφία δείχνει ένα πρόσωπο. Πώς μπορεί ο αναγνώστης να πιστοποιήσει το τι είναι ,δεδομένου οτι δεν υπάρχουν εγχειρίδια αναγνώρισεις "αύλων παρουσιών" όπως υπάρχουν εγχειρίδια αναγνώρισης μυκήτων και φυτών.Αναρωτιέμαι ποια κριτήρια θα πρέπει να πληρεί για να είναι "φάντασμα" και αν ...αν βασικά έχει καμμία διαφορά του κάποιος να σου πεί "Ναι είναι φάντασμα" και άλλος να σου πεί "όχι δεν είναι".


Τέλος,γνωρίζεις τα Rorschach Inkblot Test (googlaρε το)? Ο νούς βλέπει και ο Νούς ακούει. Απο ότι βλέπω εγώ στην φωτογραφία παρουσιάζεται ένα μη ορισμένο σχήμα.Τι βλέπουμε πραγματικά? Ο εγκέφαλός μας έχει το εξής γνώρισμα : κάθε ερέθισμα προσπαθεί να το ταιριάξει σε κάτι γνωστό.Αποθηκεύει σχήματα ,σχέσεις μεταξύ μεγεθών και εννοιολογικές συνδέσεις μεταξυ πραγμάτων και όταν βλέπεις κάτι προσπαθεί να το ταιριάξει σε αυτή την "βάση δεδομένων" .Αυτός είναι ο λόγος που μπορείς να ξεχωρίσεις το πρόσωπο του πατέρα σου ή της μητέρας σου ανάμεσα σε 7.000.000 φωτογραφίες προσώπων.

Πολλές φορές η κρίση του εγκεφάλου μας επιρρεάζετε απο αυτο που περιμένουμε να δούμε ή θέλουμε να δούμε εξού και τα τέστ Inkblot. Να γιατί λοιπόν ο εγκέφαλός σου ,χρησιμοποιεί την λέξη "φάντασμα",ίσως λόγω των περιστάσεων (νεκροταφείο,γεμάτο νεκρούς,πολλές ιστορίες για αυτα) να κατηγοριοποιεί ο εγκέφαλός σου τα τυχαία στοιχεία της εικόνας στην μορφή ενός φαντάσματος. Αυτός είναι και ο λόγος ίσωςπ ου περισσότερες πιθανότητες έχουυμε να ονομάσουμε φάντασμα κάτι που θα δούμε αχνά σε ένα νεκροταφείο παρά σε ένα...σαντουιτσάδικο.

Μπορεί όντως τα διατεταγμένα στοιχεάι της εικόνας να δίνουν στον εγκέφαλό μας το σήμα που σηματοδοτή την αναγνώριση προσώπου.Σκέψου λίγο αυτό: το οτι σου φαίνετε θυμωμένο μήπως είναι απόρροια των κοινωνικα διαμορφωμένων πεποιθήσεων για τα φαντάσματα (πχ νεκροί που δεν βρίσκουν ησυχία).Το να το θεωρήσουμε "θυμωμένο" μήπως είανι πολύ..."υπόθεση των ζωντανών"? Αν υπάρχουν πνεύματα και "φαντάσματα " δεν νομίζω οτι η συμπεριφορά τους ακολουθεί την συμπεριφορά των ζωντανών.Οπότε το να αγριέψει και να θυμώσει "δικαιολογημένα" επειδή κανατε βόλτα σε νεκροταφείο τραβώντας φωτογραφίες (προσωπικές υποσυνείδητες ενοχές περι "βεβήλωσης"?) είναι....αδικαιολόγητο για μια μή ανθρώπινη σφαίρα ,αν πραγματικά αυτή υπάρχει.


Τα παραπάνω είναι απλά η άποψή μου και τίποτα περισσότερο...

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elor
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 12:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν προσέξεις καλά τη φώτο στα δεξιά του κύκλου υπάρχει
παρόμοιο συννεφο .Προφανός αυτό το φάντασμα είναι θάμνος
που έχει αλλιωθεί από το κινητό σου.
Τα κινητά έχουν χάλια ανάλυση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy