ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο ΕΡΩΤΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 20:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι και φίλες

σα συνέχεια της πρώτης Παρείστικης Φιλοσοφικής μας Συνάντησης (Π.Φ.Σ.) που έγινε με επιτυχία το περασμένο Σάββατο 1 Οκτωβρίου στην Αθήνα (με συμμετοχές μελών του Esoterica από όλη την Ελλάδα) θα πρότεινα να συνεχίσουμε να συζητάμε σε αυτό το νήμα το θέμα του 'Ερωτα (η πρόσκληση ισχύει για όλους και όχι μόνο για όσους παρευρέθηκαν στην πρώτη Π.Φ.Σ.!

Βέβαια, κάπου οι αρχαίοι τα έχουν πει όλα και στο "Συμπόσιο" του Πλάτωνα βλέπουμε ότι έχουν ειπωθεί ανυπέρβλητα πράγματα για τον έρωτα. Παρ' όλα αυτά, αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν μετά από 2300 χρόνια καινούργια πράγματα να ειπωθούν, ότι κάποιοι από εμάς δεν έχουν σημαντικά στοιχεία να προσθέσουν.

Τι είναι, λοιπόν, έρωτας για σας; Ερωτας και αγάπη είναι το ίδιο ή διαφέρουν; Εχει αλλάξει ο έρωτας στην εποχή μας, σε σχέση με την εποχή του Πλάτωνα;

Βλέπω τα πληκτρολόγια να παίρνουν φωτιά....!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 21:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι και φίλες

σα συνέχεια της πρώτης Παρείστικης Φιλοσοφικής μας Συνάντησης (Π.Φ.Σ.) που έγινε με επιτυχία το περασμένο Σάββατο 1 Οκτωβρίου στην Αθήνα (με συμμετοχές μελών του Esoterica από όλη την Ελλάδα) θα πρότεινα να συνεχίσουμε να συζητάμε σε αυτό το νήμα το θέμα του 'Ερωτα (η πρόσκληση ισχύει για όλους και όχι μόνο για όσους παρευρέθηκαν στην πρώτη Π.Φ.Σ.!

Βέβαια, κάπου οι αρχαίοι τα έχουν πει όλα και στο "Συμπόσιο" του Πλάτωνα βλέπουμε ότι έχουν ειπωθεί ανυπέρβλητα πράγματα για τον έρωτα. Παρ' όλα αυτά, αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν μετά από 2300 χρόνια καινούργια πράγματα να ειπωθούν, ότι κάποιοι από εμάς δεν έχουν σημαντικά στοιχεία να προσθέσουν.

Τι είναι, λοιπόν, έρωτας για σας; Ερωτας και αγάπη είναι το ίδιο ή διαφέρουν; Εχει αλλάξει ο έρωτας στην εποχή μας, σε σχέση με την εποχή του Πλάτωνα;

Βλέπω τα πληκτρολόγια να παίρνουν φωτιά....!


Καλέ μου Αστροψυχή ο ίδιος ο έρωτας είναι φωτιά.

***
Ν΄αφήσω ένα στίχο.
***

Λιμνοθάλασσες ερώτων...
Αγάπησα την περιπλάνηση
ανυπόταχτε ταξιδευτή.
Τα μόρια του χρόνου μεταλλάσσονται
αντικατοπτρίζω τη σιωπή.
σ΄άλλο πλανήτη παμφώτιστο,
κι εκεί ο έρωτας ανασαίνει.
Μυστικές φωνές του χρόνου
΄Αγραφο ρίγος κατακερματισμένα βιώματα
δεν έχει εδώ,
μακρυνή στοργή του ήλιου.
Μιά θάλασσα από δάκρυα και φως είμαι
φουρτουνιασμένη αλμυρή
τι κρατώ πιά
πέρα από ένα πυρό ιβίσκο φιλί μιάς αγάπης πρώτης;
Το χάδι του ΕΡΩΤΑ που είναι η ίδια η ζωή.
Απλώνοντας το χέρι στ΄ασημένιο φως στην ρότα του απείρου.
Κοράλια ολοπόρφυρα οι μνήμες μέσα στις φλέβες διάχυτων ερωτισμών.
Μιά τρυφερή προσδοκία στην άφθαρτη φλόγα της απαντοχής.Κοιμάται η σεληνοφώτιστη γη, κι εσύ γεφυρώνεις αβύσσους.
Αστέρινους δρόμους.
Σε κύπελλα χρυσά μεθώ με το γλυκό κρασί σου
σαν τη γεύση του έρωτα είπα και χάθηκα
μα ήταν δυνατότερο κι απ΄του θανάτου το φίλημα
κι όμως ήπια στην υγειά σου
υφαίνοντας στοργή χιτώνα
αλλά κρυώνει ο θάνατος;
Ζωή θάνατος.
΄Ερωτας σιωπή.
Καταστροφή.
Αναγέννηση.
Αγάπη.

Παντού είναι ο έρωτας,γιά δες
σαν ήλιος που ανασαίνει το πρωί
μιά ηδονή της δύσης
Παντού είναι ο έρωτας, φωνές
σαν κύμα που χυμάει στην ακτή,
και πως να τον κρατήσεις;

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 10:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο έρωτας? Μεγάλο θέμα. Για μένα ο έρωτας είναι πάθος, είναι φωτιά (όπως γράφει και η Αφροδίτη), είναι πυροτέχνημα, είναι ... ουράνιο τόξο, είναι μια στιγμή, είναι..., είναι πάρα πολλά πράγματα. Αλλά η αγάπη είναι κάτι διαφορετικό, πιο μεστό, πιο όριμο, πιο ... πολύχρωμο, πιο αιώνιο.

Νομίζω ότι έρωτας είναι κάτι σαν κι αυτό:

Έρωτας είναι θαρρώ o,τι νοιώθω αγγίζω και ζω
ένα αθώο φιλί ένα βλέμμα που στάζει η ζωή
Έρωτας είναι θαρρώ o,τι ψάχνω σε σένα να βρω
Δυο σταγόνες ζωή ένας τρόπος να πεις σ’ αγαπώ

Ένα ταξίδι στο φως ένας δέκατος τρίτος θεός
Μια γλυκεία φυλακή που δε θέλεις να βγεις από ’κει
Ένα ταξίδι στο φως ένας δέκατος τρίτος θεός
Κι ένας λόγος να πεις πως αξίζει στον κόσμο να ζεις,
Κι ένας λόγος να πεις πως αξίζει στον κόσμο να ζεις

Έρωτας είναι θαρρώ που γελά σαν παιδάκι μικρό
με δυο χείλη φωτιά με δυο χέρια ανοιχτά σαν φτερά
Τα μάτια της είχε κλειστά τα μαλλιά της στον ώμο λυτά
Κι ένας ήλιος θαρρείς στο κορμί της να πέφτει νωρίς

Ένα ταξίδι στο φως ένας δέκατος τρίτος θεός
Μια γλυκεία φυλακή που δε θέλεις να βγεις από ’κει
Ένα ταξίδι στο φως ένας δέκατος τρίτος θεός
Κι ένας λόγος να πεις πως αξίζει στον κόσμο να ζεις,
Κι ένας λόγος να πεις πως αξίζει στον κόσμο να ζεις

Ενώ αγάπη:

Να μ’ αγκαλιάζεις για να σε αισθάνομαι
Κι αν δεις να χάνομαι να μ’ ανεβάζεις
Να με ησυχάζεις και να με νοιάζεσαι
Να με χρειάζεσαι όπως κι εγώ

Καλή σας μέρα
NemesiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 12:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι και φίλες,

είναι περίεργο το πόσο οι πολικότητες, η αρσενική και η θηλυκή, έχουν τέτοια ισχύ στη ζωή εμάς των ανθρώπων, εμάς των αντρών και των γυναικών, που ουσιαστικά είμαστε ένα όν αλλά ταυτόχρονα είμαστε και δύο διαφορετικά όντα, "πολικά" καταμερισμένα! Και οι διαφορές μας δεν έγκεινται μόνο στο ότι οι γυναίκες είναι λιγάκι πιο "πρησμένες" στη λεκάνη και στο στήθος από τους άντρες, αλλά και στον τρόπο σκέψης και αντίληψης των πραγμάτων.

Τα γράφω αυτά για τον τρόπο που αντιμετώπισαν το νήμα έρωτας που ξεκίνησα εδώ οι φίλες Αφροδίτη και Nemesi: με ποιήματα! Αναμφίβολα, τα ποιήματα αυτά είναι πολύ γλυκά και τρυφερά, και εκφράζουν σε μεγάλο βαθμό την υπόσταση του έρωτα (που σε τελική ανάλυση είναι άρρητη, όπως όλα τα μυστήρια της ζωής).

Από τη δική μου αρσενική σκοπιά, όμως, τι βλέπω; Οτι το νήμα έρωτας πάει να πνιγεί μέσα σε τόσο συναισθηματισμό και ποιητική έξαρση και να μετατραπεί σε σχολικό λεύκωμα, σαν εκείνα που γράφαμε στο γυμνάσιο και στο λύκειο! Είναι χρέος της δικής μου αρσενικής φύσης να το εντοπίσει αυτό και να επαναφέρει τα πράγματα σε ΤΑΞΗ (μία αρσενική, Απολλώνεια ιδιότητα).

Σαφώς και δεν ισχυρίζομαι εδώ ότι η αρσενική ενέργεια είναι καλύτερη από τη θηλυκή (και οι δυο είναι απόλυτα ισότιμες και εξίσου σημαντικές). Ομως, ας συγκρατήσουμε λίγο το θηλυκό χειμαρρώδη συναισθηματισμό και ας βάλουμε λίγη αρσενική τάξη σε αυτό το νήμα, διαφορετικά το θέμα κινδυνεύει να "πνιγεί".

Και επειδή κανείς δεν είναι αμειγώς αρσενικός ή θηλυκός (οι άντρες έχουμε θηλυκές ενέργειες στην ψυχή μας αλλά και στο σώμα μας και αντίστοιχα οι γυναίκες αρσενικές), επικαλούμαι την αρσενική πλευρά των γυναικών φίλων του Forum να μας γράψουν τις απόψεις τους για τον έρωτα.

Ας απευθύνω λοιπόν μία ξεκάθαρη ερώτηση: γιατί είναι ο έρωτας τόσο σημαντικός στη ζωή μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 12:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αστροψυχή: "Ας απευθύνω λοιπόν μία ξεκάθαρη ερώτηση: γιατί είναι ο έρωτας τόσο σημαντικός στη ζωή μας;" και θα σου απαντήσω αγαπητέ μου φίλε Αστροψυχή, πάλι ίσως με την γυναικεία μου πλευρά (φοβάμαι) ότι είναι τόσο σημαντικός, φυσικά γιατί είναι η ίδια η ΖΩΗ

Nemesi

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 18:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιατί είναι ο έρωτας τόσο σημαντικός στη ζωή μας;

Γιατί είναι η κινητήριος δύναμη των πάντων.
Οι έρωτες των θεών δημιούργησαν το σύμπαν και οι έρωτες των ανθρώπων
δημιούργησαν την ζωή, την τέχνη, ακόμη και τον πόλεμο.
Γιατί είναι η ίδια η ζωή.
Οταν ο θεός έρως σε επισκευθεί μια απάτη πανέμορφη προβάλλει.
Νομίζεις οτι κρατάς τον κόσμο στα χέρια σου, αγαπάς τους πάντες και κυκλοφορείς με ένα μόνιμο χαμόγελο.
Ολα φαίνονται ροζ, η αισιοδοξία και η ελπίδα κάθονται σαν φωτοστέφανο πάνω στα κεφάλια των ερωτευμένων.
Η αγάπη εξιδανικεύει τον έρωτα, τον καθαγιάζει.

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 18:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να 'μαι....

αρσενική και θηλυκή όπως ζητάς και όπως είμαι...

Λογική και Ευαισθησία όψεις του ίδιου νομίσματος που αγοραστική του αξία παραμένει παντού η ίδια....

"όταν ενωθούν οι τρεις αντινομίες : άνδρας - γυναίκα, καλό - κακό, και ύλη - πνεύμα, όταν πάψουν να
αντιτίθενται το ένα στο άλλο και συναντηθούν, τότε, περνάμε στη μεταφυσική διάσταση"


αυτή την μετουσίωση από Φωτιά σε Φως

από εκρήξεις σε flat line, ήρεμη και σίγουρη για όλα

αυτή την μετουσίωση κυνηγάει ο άνθρωπος....

να γίνει Ενα με τον Εαυτό του
να γίνει Ενα με τον Αλλο
να γίνει Ενα με τον Θεό

αυτό είναι ο Ερωτας


Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 18:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Ημουν χαρούμενη το πρωί, έγραψα ένα στίχο.
Που να τον δώσω, να τον αφιερώσω, στη ζωή, στο φως, στην αγάπη, σε κάτι νεκρό; ΠΟΥ;

ΕΡΩΤΑΣ.
Γεμάτος πλησμονή
πληθωρικότητα πηγή έμπνευσης
νίκη ήττα ζωή θάνατος
πάθος που συνταυτίζει
τη λατρεία με το τέλος
Οι ΄Ελληνες έχοντας αναγάγει τον έρωτα στη σφαίρα του θεικού τον περιπλέκουν με το θέλημα
της θεότητας
Κάποτε ο Καραγάτσης είπε, οι μοναδικές ομορφιές είναι προνόμιο του θανάτου. Κι ο έρωτας τάχα;
Κι ο άντρας των αιώνων μου των χρόνων και των πόνων μου,
κρυμμένος στις πηγές του ουρανού.
Σ΄αγκάλες αστεριών και φωνές σιωπών.
Εχάθη.
Λυρικός ρεαλιστής ο έρωτας
ενδοστρεφής
σατιρικός ή καυτός
ανάσα μοιάζει.
Φεγγοβόλο άστρο
σπίθα στα δώματα του νου
ποτέ δεν σταματά
και τη χίμαιρα να κυνηγά
συγκρίνει την ηλιαυγή
με της νύχτας τη ματιά
Ποτάμι πυρετού
που κυλοφορεί
μέσα μας
συναισθήματα
που σπρώχνουν
σαν ανέμοι
ρωγμές ανοίγει ο έρωτας στο στήθος.
ΜΑ ΤΙ ΛΕΩ;
Εμένα ένας άνθρωπος τις άνοιξε,
που είχε τη μορφή του...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.

Edited by - ΑΦΡΟΔΙΤΗ on 05/10/2005 18:50:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 10:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έρωτας είναι αυτό που κάνει την καρδιά μου... ζαλισμένη, κάνει το σώμα μου... να τρέμει και μου απογειώνει την ψυχή

Αστροψυχή, για κάτι πιο "επιστημονικό" αν νομίζεις ότι πρέπει να γράψουμε, θα προσπαθήσω να το κάνω, αλλά λίγο αργότερα... λίγο χρόνο παρακαλώ

Καλημέρα

Nemesi

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 19:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
΄Ημουν χαρούμενη το πρωί, έγραψα ένα στίχο.

Γεμάτος πλησμονή
πληθωρικότητα πηγή έμπνευσης
νίκη ήττα ζωή θάνατος
πάθος που συνταυτίζει
τη λατρεία με το τέλος
Οι ΄Ελληνες έχοντας αναγάγει τον έρωτα στη σφαίρα του θεικού τον περιπλέκουν με το θέλημα
της θεότητας
Κάποτε ο Καραγάτσης είπε, οι μοναδικές ομορφιές είναι προνόμιο του θανάτου. Κι ο έρωτας τάχα;
Κι ο άντρας των αιώνων μου των χρόνων και των πόνων μου,
κρυμμένος στις πηγές του ουρανού.
Σ΄αγκάλες αστεριών και φωνές σιωπών.
Εχάθη.
Λυρικός ρεαλιστής ο έρωτας
ενδοστρεφής
σατιρικός ή καυτός
ανάσα μοιάζει.
Φεγγοβόλο άστρο
σπίθα στα δώματα του νου
ποτέ δεν σταματά
και τη χίμαιρα να κυνηγά
συγκρίνει την ηλιαυγή
με της νύχτας τη ματιά
Ποτάμι πυρετού
που κυλοφορεί
μέσα μας
συναισθήματα
που σπρώχνουν
σαν ανέμοι
ρωγμές ανοίγει ο έρωτας στο στήθος.
ΜΑ ΤΙ ΛΕΩ;
Εμένα ένας άνθρωπος τις άνοιξε,
που είχε τη μορφή του...

Τί έναν παιδάκι μου; αυτοί είναι 32.

Αλλά οκ, ερωτευμένη γαρ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 20:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eίμαι αγχωμένη, έχασα τις αποθηκευμένες μου φωτογραφίες και αν δω τι θα τοποθετήσω τώρα. Ο έρωτας θέλει χρώμα.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stadyo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greenland
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 22:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stadyo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερωτα φλόγα αθάνατη
που κρυφοκαίς
σε μήκη και σε ύψη
σκίρτημα της νυχτιάς
Τι κρίμα
πίσω απ` το κόκκινο
το χρώμα της φωτιάς
να σιγοκλαίς
τη θλίψη
σα φύλλο της νοτιάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 10:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε λέω παράδεισο
κι ας μου δείχνεις τη κόλαση.
Επιμένω υπομένω...
Χτίζω πάνω στην άμμο
και δεν καταρρέει,
γιά δες καλύτερα
το κτίσμα μου είναι
από γερό υλικό
σε γερές βάσεις...
Τιτάνιο...
Το δικό μου αγιασμένο μέταλλο.
Κάτω τα χέρια.

Σε λέω φωτιά
πετάς καταιγίδες
παίρνεις τις ζεστές λέξεις
από τα χείλη, φέρνεις χειμώνα σου λέω κρυώνω
πεθαίνω αρπάζεις το χιτώνα
γυμνή στου χιονιού την κραυγή.
Ντυμένη από το φως των ερώτων.

Στρίβεις το μαχαίρι στην πληγή
και ζω,
ανθίζω
πετώ σ΄ενα σύννεφο
φένω δυό ρόδα
από τη δύση.
΄Αλικα, σαν των στομάτων τις ηδονές.

Απορείς που ζω.
Αστείο.
Εσύ δεν με έκανες αθάνατη
σε μιά στιγμή
αδυναμίας;;;

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 13:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πανέμορφες και γλυκύτατες και τρυφερότατες οι επμβάσεις σας. Διαβάζοντας τους στίχους σας σίγουρα κάποιος κατακλύζεται από τον έρωτα στην ψυχή του, αρκεί οι "πόροι" της να είναι ανοιχτή. Ωστόσο, σε ένα ιστονήμα που προσδιορίζεται σα "Σοφία" δεν είναι αυτός ο βασικός σκοπός. Σκοπός μας εδώ είναι η πνευματική (και όχι ψυχική) μας "μέθεξη" στον έρωτα, να "νοήσουμε" (και η "νόηση" είναι μία υπέρτατη ανθρώπινη λειτουργία) τι είναι ο έρωτας.

Θα μείνω, για παράδειγμα, στην αναφορά της "nst" ότι ο έρωτας είναι σημαντικός στη ζωή μας "Γιατί είναι η ίδια η ζωή"! Δείτε πώς βάζοντας λίγο λογική αυτόματα μπορούμε να μετατρέψουμε αυτή την κοινή αίσθηση σε φιλοσοφικό στοχασμό:

"Ο έρωτας φέρνει στις περισσότερες περιπτώσεις κοντά δύο ανθρώπους αντίθετων φύλων (αν και υπάρχει και ο φιλομόφυλος έρωτας). Ωθεί αυτούς τους δύο ανθρώπους να ζευγαρώσουν, να αγαπηθούν, να κάνουν έρωτα, να δημιουργήσουν οικογένεια και να αναπαραχθούν, να κάνουν παιδιά. Αρα, το ωφελισμιστό "παράγωγο" του έρωτα είναι το παιδί, η αναπαραγωγή των δύο μελών που συνευρέθηκαν, η διαιώνιση τους, η νίκη του φθαρτού και πεπερασμένου τους, του ίδιου του θανάτου, μέσα από το παιδί τους, η νίκη της ζωής πάνω στο θάνατο. Να, λοιπόν, πώς τεκμηριώνεται φιλοσοφικά η δήλωση της "nst" "Ο Ερωτας είναι η ίδια η ζωή"!

Μπορεί - σε αντιπαράθεση με τον υψηλό λυρισμό των ποιημάτων που γράφετε - η φιλοσοφία να δημιουργεί μία λιγότερο λυρική και κάπως πεζή αίσθηση, αλλά αυτό είναι η φιλοσοφία και πρέπει να το σεβαστούμε. Ας "νοήσουμε" λοιπόν εδώ τι είναι ο έρωτας, γιατί είναι τόσο σημαντικός για όλους μας και αν έχει αλλάξει στην εποχή μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 14:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τούς αναζητητές του θεού ερωτα.

quote:
. Ας "νοήσουμε" λοιπόν εδώ τι είναι ο έρωτας, γιατί είναι τόσο σημαντικός για όλους μας και αν έχει αλλάξει στην εποχή μας.

Ο Πλάτωνας στο συμπόσιο περιγράφει αναλυτικά τον φιλοσοφικό έρωτα,
αυτή την σχέση ψυχής που όπως αναφέρει η Διοτίμα στους αναβαθμούς,
είναι η τέλεια μορφή του, αυτή που παραμένει αναλλοίωτη στο χρόνο,
που δεν έχει όρια και περιορισμούς, αυτή που δεν υπόκειται ούτε σε ελλάτωση ούτε αλλάζει και γίνεται ωραία ή άσχημη.
Είναι ιδέα αθάνατη.
Και μόνο απο αυτή την αρχή φαίνεται η σημασία του.
Είναι το αντίθετο του θανάτου, αυτό που όλοι φοβόμαστε.
Ερως = πτέρως
Δινει φτερά.
Για μένα όλες οι μορφές τέχνης εκφράζουν τον έρωτα, για την ζωή, για τον θεό, για τον άνθρωπο, για την φύση.
Τα ωραιότερα έργα που έχουμε, δημιουργήθηκαν με την επιρροή του ένος
ή του άλλου. Ερωτα και θανάτου.
Στίχοι, νότες, χρώματα, αγάλματα,όλα τον υμνούν.

Η γνώμη μου είναι οτι ο έρωτας είναι μέσα στα αρχέτυπα του ανθρώπου.
Δεν αλλάζει ούτε μπορεί να διαφοροποιηθεί με τον χρόνο.

Δεν νομίζω οτι ήταν άλλος παλαιότερα, άλλος τώρα.
Αυτό που αλλάζει ίσως είναι ο τρόπος έκφρασης του.
Οι παππούδες μας γράφαν ποιήματα και έκαναν καντάδες στίς αγαπημένες τους, εμείς κάνουμε το ίδιο με τον υπολογιστή, με το τηλέφωνο κλπ.
Διαφέρει ο τρόπος επικοινωνίας αλλά το αίσθημα παραμένει το ίδιο.

Κάθε ερωτευμένος άλλωστε δεν νομίζει οτι μόνο αυτός αισθάνεται έτσι?
Η μεγαλύτερη μορφή συνωμοσίας δεν είναι οι όρκοι των δύο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 15:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ... επεμβάσεις? σε μία συζήτηση που θέλουμε να ορίσουμε ως φιλοσοφική θα έπρεπε να είναι "συμμετοχές"...

Ερωτας λοιπόν ... παιδί της Πενίας...

και ποια ανάγκη (πενία) είναι αυτή που οπλίζει τα βέλη του? η ανάγκη ένωσης του ανθρώπου με τον εαυτό του, τους άλλους, το Θείο... ο άνθρωπος δεν είναι "στεγνός" και δεν πρέπει, αλλιώς η διαφοροποίηση του απ' τις πέτρες είναι μηδαμινή, ούτε η Λογική μπορεί να στερείται Ποίησης...

αλλιώς έχουμε Θάνατο χωρίς τον Μάη...

αν τα διαχωρίσει κανείς, αν προσπαθήσει να αναλύσει κανείς τον Ερωτα μέσα από στεγνές φιλοσοφικές οδούς, καταλήγει σε ορισμούς που θα μπορούσε να βρει σε ένα λεξικό και όχι σε μία συζήτηση...

ΣΟΦΙΑ είναι να δέχεσαι τον άνθρωπο ως ΟΛΟΝ και όχι να τον κόβεις σε κομμάτια... τι θα μας πει ο γιατρός αν έχει μπροστά του ένα καρδιογράφημα για τον Ερωτα?


Galadriel, του Μάη και του Θανάτου

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 16:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Αστροψυχή.

Θα ξεκινήσω λοιπόν την τοποθέτησή μου,
με ένα ποίημα...

quote:
Ας απευθύνω λοιπόν μία ξεκάθαρη ερώτηση: γιατί είναι ο έρωτας τόσο σημαντικός στη ζωή μας;

Ο έρωτας, είναι μια ελκτική δύναμη. Μας κάνει να θέλουμε να ενωθούμε με αυτό στο οποίο τον στρέφουμε. Να γίνουμε ένα με αυτό. Να το κατανοήσουμε πλήρως, χωρίς απαραίτητα τη μεσολάβηση του μυαλού. Οδηγεί στην απευθείας ένωση.

Ο άνθρωπος, από τη στιγμή που υπήρξε ως μια χωριστή μονάδα συνείδησης, ξεκίνησε ένα πολύ μακρύ ταξίδι με στόχο την αυτοσυνειδητότητα και την επανένωσή του με τη δημιουργία και την πηγή εκπόρευσής του. Όταν το ταξίδι αυτό θα τελειώσει, το Ένα, θα έχει γνωρίσει πλήρως τον Εαυτό του μέσα από κάθε χωριστή μονάδα που αρχικά διαίρέθηκε. Tο Σύμπαν ολόκληρο δηλαδή, που δημιουργήθηκε, απέκτησε μορφή και ξετυλίχθηκε στα κοσμικά επίπεδα, γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο.
Μας είναι ίσως δύσκολο να δεχτούμε μία κατάσταση, όπου το Εγώ και το Εσύ - όπως το ξέρουμε - δεν θα υπάρχει, αλλά θα σμίξουν όλα μαζί σε Ένα. Αυτό το Ένα όμως έχει πληρότητα και αυτάρκεια. Έχει συνείδηση της άπειρης υπόστασής του και εμπεριέχει την πολλαπλότητά του.

Ας πούμε λοιπόν, πως ο έρωτας είναι μία γέυση, μια ανάμνηση της κατάστασης εκείνης, όπου εγώ κι εσύ είμαστε ένα, αλλά συγχρόνως είμαστε ακόμα εγώ κι εσύ. Κάπως έτσι δε νιώθουν οι ερωτευμένοι; Τους ενοχλεί μήπως που έχουν ενωθεί με τον σύντροφό τους; Όχι, γιατί παύουν να είναι μόνο ο εαυτός τους. Είναι και ο σύντροφός τους.

Την ένωση αυτή, την εξιστορεί με πολύ ωραίο τρόπο ο Αριστοφάνης στο συμπόσιο του Πλάτωνα.
Ας το δούμε:

"Πρωτίστως πρέπει να καταλάβετε καλά την φύση του ανθρώπου και τις περιπέτειές της. Παλαιά δηλαδή ο οργανισμός μας δεν ήταν ο ίδιος, όπως τώρα, ήταν διαφορετικός. Πρώτα πρώτα τα φύλα των ανθρώπων ήταν τρία, και όχι όπως σήμερα δύο, αρσενικόν και θηλυκόν. Υπήρχεν ακόμη και ένα τρίτο, αποτελούμενο απ' αυτά τα δύο. Το όνομά του μένει ακόμη, το ίδιο όμως έχει εξαφανισθεί: το ανδρόγυνο. Ήταν τότε ένα ξεχωριστό φύλο, και συνδύαζε και στην εμφάνιση και στο όνομα τα δύο άλλα, το αρσενικό και το θηλυκό. Τώρα δεν υπάρχει παρά μόνον σαν λέξη και χρησιμοποιείται σαν ύβρις. Έπειτα ολόκληρος ο κορμός του κάθε ανθρώπου ήταν στρογγυλός και είχε ολόγυρα ράχη και πλευρές. Είχε τέσσερα χέρια και άλλα τόσα σκέλη και δύο πρόσωπα επάνω σ' ένα λαιμό κυλινδρικό, όμοια και απαράλλακτα, που έβλεπαν προς αντίστροφη κατεύθυνση το καθένα, και ένα κρανίο επάνω από τα δύο πρόσωπα, και αυτιά τέσσαρα και διπλά γεννητικά όργανα και όλα τ' άλλα, όπως θα μπορούσε κανείς επί τη βάσει αυτών να φαντασθεί. Μετεκινείτο δε όχι μόνον όρθιο, όπως τώρα, αν ήθελε προς την μία ή προς την αντίθετη διεύθυνση. Αλλά, όποτε αποφάσιζε να τρέξει γρήγορα, όπως οι ακροβάτες γυρίζουν τα πόδια προς τα επάνω σαν τροχός και κάνουν τούμπες, έτσι και τότε στηρίζονταν και στα οκτώ τους άκρα και μετακινούνταν πολύ γοργά περιστροφικά.

Ο λόγος τώρα που ήσαν τρία τα φύλα και είχαν αυτή την εμφάνιση, είναι διότι το αρσενικό ήταν αρχικά γέννημα του ηλίου, το θηλυκό της γης, το ανάμεικτο της σελήνης. Αφού και η σελήνη αποτελείται και από τα δύο. Περιφερικά πάλι ήσαν και αυτά και ο τρόπος της μετακινήσεώς των, διότι ομοίαζαν με τους προγόνους τους. Η σωματική τους δύναμη και η αντοχή τους ήταν τρομερά, και είχαν απέραντη έπαρση. Τα έβαλαν μάλιστα με τους θεούς. Αυτό που διηγείται ο Όμηρος για τον Ώτο και τον Εφιάλτη, αναφέρεται σε εκείνους κυρίως: τόλμησαν να κατασκευάσουν ανάβαση προς τον ουρανό για να κτυπήσουν τους θεούς.

Ο Ζευς τότε σκεπτόταν με τους άλλους θεούς, τι να τους κάμουν, και δεν εύρισκαν λύση. Να τους σκοτώσουν και με τους κεραυνούς να εξαφανίσουν το γένος τους, όπως τους Γίγαντες, δεν τους φαινόταν σωστό. Η λατρεία τότε και οι θυσίες των ανθρώπων θα χάνονταν. Ούτε πάλι να τους ανέχονται ν' ασχημονούν. Τέλος ύστερ' από πολλά είχε ο Ζεύς μια έμπνευση και τους λέγει:

"Έχω, μου φαίνεται, ένα μέσον, ώστε και να διατηρηθεί η ανθρωπότητα και να παραιτηθεί από την αυθάδειά της: να γίνουν ασθενέστεροι. Προς το παρόν" είπε "θα τους κόψω σε δύο μέρη τον καθένα. Έτσι θα γίνουν αφ' ενός μεν ανίσχυροι, αφ' ετέρου δε χρησιμότεροι για μάς, αφού θα είναι αριθμητικώς περισσότεροι. Θα περπατούν δε ορθοί με τα δύο πόδια. Αν όμως αποδειχθεί ότι εξακολουθούν να είναι ανυπότακτοι και δεν θέλουν να καθίσουν ήσυχα, δεύτερη φορά", είπε, "θα τους χωρίσω και πάλι στα δύο, ώστε να περπατούν με το ένα σκέλος, σαν να παίζουν κουτσό".

Είπε και άρχισε να σχίζει τους ανθρώπους σε δύο, όπως αυτοί που σχίζουν τα βερύκοκκα για να τα διατηρήσουν, ή όπως αυτοί που σχίζουν τα αυγά με την τρίχα. Τον καθένα που χώριζε, ανέθετε στον Απόλλωνα να του γυρίσει το πρόσωπο και το ήμισυ του λαιμού προς το μέρος της τομής. Έτσι θα έβλεπε ο άνθρωπος το σχίσιμό του και θα καθόταν πιο φρόνιμος. Επίσης τα άλλα τον διέταξε να τα τακτοποιήσει. Πράγματι, εκείνος γύριζε το πρόσωπο και τραβούσε το δέρμα απ' όλα τα μέρη προς το σημείο που λέγεται σήμερα κοιλία, και το έδενε όπως τα σουρωτά πουγγιά, αφήνοντας ένα στόμιο στο κέντρο της κοιλίας, αυτό που λέγουν σήμερα τον ομφαλό. Τις ρυτίδες τις άλλες τις περισσότερες τις εξομάλυνε και διευθέτησε τα στήθη μ' ένα εργαλείο, όπως αυτό που έχουν οι τσαγκάρηδες για να ισιώνουν τα ζαρώματα των δερμάτων στα καλαπόδια. Μερικές αφήκε μόνο εκεί κοντά στην κοιλιά και τον ομφαλό, να μένουν σαν ενθύμιο του τι πάθαμε κάποτε.

Μετά την διχοτόμηση λοιπόν του οργανισμού μας αναζητούσε το καθένα το άλλο ήμισυ και πήγαιναν μαζί. Τύλιγαν τότε τα χέρια τους ο ένας γύρω από τον άλλον, και έτσι σφιχταγκαλιασμένοι, γεμάτοι πόθο να κολλήσουν μαζί, εύρισκαν τον θάνατο από την πείνα και γενικά από την ανικανότητα προς οποιανδήποτε ενέργεια. Χωρισμένοι ο ένας από τον άλλον δεν δέχονταν να κάμουν τίποτα. Όποτε δε το ένα ήμισυ πέθαινε και έμενε το άλλο, αυτό που έμενε, ζητούσε ένα άλλο ν' αγκαλιάσει, είτε το ήμισυ γυναικός πλήρους ήταν (αυτό που ονομάζουμε σήμερα γυναίκα) είτε ανδρός - αυτό που εύρισκε εμπρός του. Και έτσι χάνονταν. Τους λυπήθηκε λοιπόν ο Ζεύς και μηχανεύεται άλλο τέχνασμα: μεταφέρει τα γεννητικά τους όργανα προς τα εμπρός. Ως τώρα τα είχαν και αυτά προς τα έξω και η γονιμοποίηση και γέννηση γινόταν όχι μέσα τους, αλλά στο χώμα, όπως στα τζιτζίκια. Τους τα μετέθεσε λοιπόν, όπως είπαμε, προς τα εμπρός και κανόνισε η αναπαραγωγή να γίνεται δια μέσου των οργάνων αυτών εντός των δύο φύλων, δια του αρσενικού εντός του θηλυκού. Και τούτο με την πρόθεση, ώστε με το αγκάλιασμα, αν μεν τύχει και συναντηθούν άνδρας και γυναίκα, να γονιμοποιούν και έτσι ν' αναπαράγεται το είδος. Και αν πάλι αρσενικό μ' αρσενικό, να προκαλείται επί τέλους χορτασμός της συνουσίας και να κάνουν διαλείμματα, ώστε να στραφούν προς τις εργασίες τους και να φροντίσουν και για τα υπόλοιπα ζητήματα της ζωής. Από τόσο παλαιά λοιπόν ο έρως των ανθρώπων μεταξύ των είναι ριζωμένος στη φύση τους και μας συνενώνει στην αρχική μας κατάσταση, και ζητεί να κάμει και πάλιν από τα δύο ένα και να επανορθώσει το πάθημα του ανθρωπίνου οργανισμού."

ΠΛΑΤΩΝΑΣ-ΣΥΜΠΟΣΙΟΝ
[Ή ΠΕΡΙ ΕΡΩΤΟΣ ΗΘΙΚΟΣ]-14,15

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 18:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμαλια εισαι ερωτευμενη? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 19:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lancelot δεν πολυείσαι ιππότης! Και ρωτάς κάτι πολύ προσωπικό την Αμαλία και διακόπτεις τη ροή αυτής της συζήτησης. Μήπως θα ήθελες να μας πεις την άποψη σου πάνω στον έρωτα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 19:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηθελα να ελαφρυνω λιγο το κλιμα.
Εγω δε θα πω καποιο κατεβατο μα αυτο : Ερωτας ειναι να κοιμασαι με την σκεψη του και να ξυπνας με την νοσταλγια του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 21:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Ολοι και όλες γράφετε έξοχα.

Ο συντονισμός της καρδιάς
με τη θέληση
του
Θεού
αναπτύσσεται μέσα
από την αφύπνιση της αίσθησης
της

Αρμονίας

που ο εραστής της ομορφιάς
βιώνει πάνω στο μονοπάτι
της ταπεινοφροσύνης

προς το Θείο.

Ο ΄Ερωτας είναι οδηγός
βασιλιάς
προσκυνητής
ανάσα
μεγαλείου.
Το ΄Αλφα και
το Ωμέγα.

___***___

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 23:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΈΡΩΤΟΣ.


Αν όλα τα πράγματα είναι αυτό που είναι εξαιτίας του καλού, είτε μετέχοντας σε αυτό είτε το εικονίζουν (είδωλα) , τότε ο Έρωτας είναι η ζωή , η δημιουργία, είναι τα πάντα.
Αν ο έρωτας είναι φωτιά με την έννοια του θερμαίνω από την μια αλλά σε καίω από την άλλη…
Τότε δεν υπάρχει καλό και κακό ή στην καλύτερη περίπτωση είναι ένα…
Υπάρχουν πολλές σκέψεις και θεωρίες , ιδιαιτέρως για την δεύτερη άποψη.
Πλατωνικά (συμπόσιο) το καλό είναι η πηγή από όπου πηγάζουν τα πάντα.
Το καλό όμως(υπέρτατο) είναι ανεξάρτητο από τα πράγματα.
Αν και όλα προέρχονται από την πηγή και σε όλα υπάρχει.
Μήπως αυτό είναι αληθές ;
Αν υποθέσουμε ότι είναι, τότε δεν ισχύει για την φωτιά του καλού(υπέρτατου) ότι ισχύει για τα είδωλα του!
Διότι τα είδωλα γεννιούνται και πεθαίνουν (έστω) από την ίδια φωτιά. Στο (υπέρτατο) καλό την πηγή του έρωτα της φλόγας δεν μπορεί να υπάρξει θάνατος!
Μόνο ζωή μπορεί να υπάρξει.
ο έρωτας είναι ζωή.
Η φλόγα του υπέρτατου έρωτα δεν καίει δεν καταστρέφει , καθαρίζει εξαγνίζει τελειοποιεί, αλλά δεν καταστρέφει αφού δεν καταστρέφετε.

Μπορείς να χωρίσεις τους πόλους ενός μαγνήτη;
Μου φωνάζει ένας φίλος τώρα! Καλός φίλος!
Δεν μπορώ , ακόμα…
Πόσα πράγματα όμως δεν έχουμε καταφέρει ακόμα ;
Ας αφήσουμε ένα παραθυράκι και για αυτό!


Ένας άλλος φίλος με ρωτάει, αν ο έρωτας είναι θεός!

Αν είναι σκέψη ο έρωτας , αν είναι ιδέα, τότε όχι δεν είναι θεός!
Αν ήταν θεός θα μπορούσε να ζει ανεξαρτήτως των πραγμάτων!
Τα πράγματα όμως είναι αυτό που είναι εξαιτίας του έρωτα!
Της ιδέας έρωτα!
Που κατοικεί όμως αυτή η ιδέα;
Παντού δεν θα μπορούσε Πλατωνικά(Σωκρατικά)!
Διότι δεν θα μπορούσε να κατοικεί σε είδωλα ψυχικά ή σωματικά.
Αλλά μόνο σε αυτό του οποίου τα πάνα είναι είδωλα!

Ακόμα και αυτό που εμείς ορίζουμε σαν καλό, στην ουσία έχει σχέση ειδώλου προς το θείον!
Διότι μόνο η θέα του αληθινού καλού μπορεί να παράγει αληθινή αρετή και όχι είδωλα της!

Άραγε πως μπορούμε να δούμε το θείον ; από την στιγμή που δεν είναι δυνατόν να παρασταθεί ! να γίνει αντιληπτό από τις αισθήσεις , αλλά ούτε η επιστήμη μπορεί να το λογαριάσει!!!

Έτσι όμως η σχέση ΤΟΥ με τα σώματα δεν είναι αρνητική;!

Αναρωτιέμαι μόνο ένα πράγμα!
Μήπως βιώνοντας το , η ψαλίδα αρχίσει να κλίνει!
Μιλώ για την ψαλίδα μεταξύ αρχέτυπου και σωμάτων!
Που ξέρεις ίσως η σχέση να γίνεται και θετική από αρνητική!

Εν κατακλείδι καλό και κακό ίσως και να μην υπάρχει.
Αλλά όσο θα υπάρχουν, η φλόγα του έρωτα θα θερμαίνει από την μια
αλλά θα καίει και από την άλλη!

Η τελειότητα όμως δεν έχει ανάγκη την εξέλιξη…
Άρα ούτε την καταστροφή…

Υγ. ελπίζω να με συγχωρήσετε αν είπα πολλές βλακείες..
Έχω πιει μερικές τσικουδιές, καταλαβαίνεται…

Χικ!

`
LOVE !gamotintrelamou,LOVE!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 11:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς το φίλο μας το Ριζίτη, που ήταν μαζί μας τη μοναδική εκείνη βραδυά που κάναμε το Συμπόσιο στο Μοναστηράκι.

Ριζίτη προσωπικά εγώ σαφώς και δε σε συγχωρώ, όχι γιατί γράφεις βλακείες αλλά γιατί γράφεις βαθυστόχαστα πράγματα, που τουλάχιστον εμένα με υποχρεώνουν να "στίβω" το κεφάλι μου για να τα νοήσω. Ασε με να τα αφομοιώσω και θα επανέλθω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 11:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΙΨΕΝ ΧΕΝΡΙΚ ο γνωστός Νορβηγός συγγραφέας 1828-1906, έγραφε:

Κανένας δεν θα μπορούσε να πει τι είναι ο έρωτας και κανένας να εξηγήσει σε τι στηρίζεται αυτή η γλυκειά πεποίθηση σύμφωνα με την οποία ένα ον είναι γεννημένο γιά την ευτυχία ενός άλλου.

Πάντως ο μέγας ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ 460-377 π. Χ. έγραψε χαρακτηριστικά:
Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΚΡΙΣΗ ΕΠΙΛΗΨΙΑΣ...



Σε ένα τραγούδι της φωτιάς απόψε θα σε βρω
θα χτίσω ένα όνειρο να μπεις να κατοικήσεις
κι ας κατακτήσεις τη σιωπή-θα είμαι εκεί-
Σε ένα τραγούδι μοναξιάς στα χείλη σου νερό,
στη δίψα σου το χάιδεμα,αυτό που θα ποθήσεις
θ΄ αναζητήσεις με ορμή, θα είμαι εκεί.

Σε ένα τραγούδι της φωτιάς
θα βάλω εγώ τα λόγια
ξεχνώντας τα ρολόγια
τις ώρες που μου κλαις.
Θα γίνω όπως θες...

Μιά μητέρα να ακουμπάς
εκείνα που πονέσαν
κι ίσως σου καταστρέψαν
αυτά που τώρα καις.

Θα γίνω όπως θες
κουβέντα σ΄όσα λες
μπαλάντα της σαγήνης
το σκέπασμα μιάς κλίνης
στις μπόρες τις πολλές.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 12:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΈΡΩΤΟΣ.



Υγ. ελπίζω να με συγχωρήσετε αν είπα πολλές βλακείες..
Έχω πιει μερικές τσικουδιές, καταλαβαίνεται…
Χικ!

`
LOVE !gamotintrelamou,LOVE!



ένας φίλος έλεγε πως όταν είναι πιωμένος ο άλλος δείχνει τον αληθινό του εαυτό .
Οχι μόνο δεν έχουμε τιποτα να σου συγχωρήσουμε αλλά αντιθέτως σε ευχαριστώ εγω τουλάχιστον προσωπικά για την εμπιστοσύνη που δείχνεις μοιραζόμενος της σκέψεις σου .
Αλόιμονο αν γράφαμε μόνο όσα ξέρουμε υποχρεούμαστε θεωρώ να γράφουμε και αυτά που νιώθουμε και μεταξύ μας να γνωρίζουμε οτι κανέις δεν θα υπάρξει που να μην τα σεβαστή ._
θα επανέλθω αφότου τα επεξεργασθώ .

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 19:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"-Ο έρωτας είναι έρωτας κάποιου πράγματος, ή κανενός;
και δεν ρωτάω αν είναι κάποιας μητέρας ή πατέρα (γιατί θα ήταν αστείο το
ερώτημα αν ο έρωτας είναι έρωτας για μητέρα ή πατέρα), αλλά θα ήταν το ίδιο
αν σε ρωτούσα για κάποιον πατέρα .
Ο πατέρας είναι πατέρας κάποιου ή όχι;
Και θα μου έλεγες βέβαια, αν ήθελες να απαντήσεις καλά, οτι ο πατέρας είναι
πατέρας κάποιου γιού ή κόρης ή όχι;
-Ασφαλώς, είπε ο Αγάθων.
-Το ιδιο λοιπον και η μητερα;
Συμφώνησε και σ αυτό.
-Απάντησέ μου λοιπόν σε λίγες ερωτήσεις ακόμα, είπε ο Σωκρατης, για να
καταλάβεις καλύτερα αυτό που θέλω να πω. Αν σε ρωτούσα και ο αδερφός δεν
είναι το ίδιο και μ' αυτόν, είναι αδερφός κάποιου ή όχι;
Είπε ότι είναι.
-Κάποιου αδερφού λοιπόν, ή κάποιας αδερφής;
Συμφώνησε.
-Προσπάθησε ,είπε (ο Σωκράτης), να πεις και για τον έρωτα: ο έρωτας είναι έρωτας για
κάποιο πράγμα ή δεν είναι;
-Ασφαλώς είναι.
-Αυτό λοιπόν, είπε ο Σωκράτης, κράτα το στο μυαλό σου, απάντησέ μου όμως και
σε αυτό: ο έρωτας, εκείνο για το οποίο είναι έρωτας, το επιθυμεί ή όχι;
-Πάρα πολύ, είπε.
-Και πότε συμβαίνει αυτό; έχοντας αυτό το οποίο επιθυμεί και για το οποίο
αισθάνεται τον έρωτα, έπειτα το επιθυμεί και αισθάνεται τον έρωτα, ή όσο δεν
το έχει ακόμα;
-Οσο δεν το έχει, όπως είναι λογικό, είπε.
-Σκέψου λοιπόν, μήπως δεν συμβαίνει αυτό επειδή είναι απλώς λογικό, αλλά
μήπως είναι αναπόφευκτο το να επιθυμεί κανείς εκείνο που του λείπει;
Εγώ τουλάχιστον Αγάθωνα, είμαι βέβαιος πως είναι, εσένα πως σου φαίνεται;
-Κι εμένα το ίδιο, είπε."

...κι εκείνο που του λείπει είναι η ομορφιά και η μακαριότητα.
Απόσπασμα από το "Συμπόσιο" του Πλάτωνα.
Η μετάφραση του "ΚΑΚΤΟΥ".
Γιά τον αγαπητό Αστροψυχή, χωρίς σχόλια.

Σ' ευχαριστώ riziti!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αστροψυχή
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 23:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αστροψυχή  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσορίζουμε και τον Αίολο στην παρέα μας (ένας άλλος από τους συμπαριστάμενους στο Συμπόσιο στο Μοναστηράκι), όπως καλωσορίζουμε όλους τους φίλους και τις φίλες.

"Επιθυμεί κανείς εκείνο που του λείπει!". Μεγάλη ρήση Αίολε.Επιθυμούμε αυτό που μας λείπει όχι μόνο εξωτερικά αλλά και εσωτερικά, στην ψυχή μας - γιατί αναμφίβολα ο έρωτας είναι κατεξοχή υπόθεση ψυχής!

Οσο διαβάζω και ξαναδιαβάζω το Συμπόσιο του Πλάτωνα ("Περί έρωτος, εκδόσεις Κάκτος)τόσο έχω την αίσθηση ότι μέσα εκεί έχουν γραφτεί τα πάντα για τον Ερωτα (δε μας εκπλήσσει, βέβαια, το γεγονός ότι οι αρχαίοι Ελληνες φιλόσοφοι έχουν πει τα πάντα, εδώ και 2500 χρόνια)!

Τι άλλο "ψάρεψα" σήμερα; Διαβάστε:

"Γιατί σε σώμα ή ψυχή ή οτιδήποτε άλλο που δεν άνθησε ή που έληξε η ανθοφορία του ο Ερωτας δεν εγκαθίσταται"!

Σπουδαία ρήση! Εφαρμόζεται άμεσα και σήμερα, 2300 χρόνια μετά. Ετυχε πρόσφατα να χωρίσουν ένας φίλος μου και μία φίλη μου. Οταν τους παροτρύνω να βγούμε, να διασκεδάσουμε κ.λ.π. μου λένε και οι δύο το ίδιο "Ασε, δεν είμαι σε φάση"!!! Που σημαίνει ότι η ψυχή τους μετά από το χωρισμό τους με ένα πρόσωπο που είχαν αγαπήσει είναι μαραζωμένη και στη μαραζωμένη ψυχή δεν ανθοφορεί ο έρωτας (και αυτό καταρρίπτει και το δημώδες άσμα "ο έρωτας με έρωτα περνάει". Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, το υπογράφει ο Πλάτωνας. Μάλλον θα έπρεπε να πούμε "η κακή ξεπέτα με μια καλή ξεπέτα περνάει"). Γιατί αν ο έρωτας ανθοφορεί, ο χωρισμός μαραζώνει την ψυχή και πρέπει να κάνει τον κύκλο της αυτή για να ξαναανθίσει και να έρθει να κατοικήσει και πάλι τότε μέσα της ο έρωτας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 23:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μάλλον θα έπρεπε να πούμε "η κακή ξεπέτα με μια καλή ξεπέτα περνάει"). Γιατί αν ο έρωτας ανθοφορεί, ο χωρισμός μαραζώνει την ψυχή και πρέπει να κάνει τον κύκλο της αυτή για να ξαναανθίσει και να έρθει να κατοικήσει και πάλι τότε μέσα της ο έρωτας!

Καλώς και τον Αίολό μας.
Αστροψυχή θα συμφωνήσω μαζί σου. Ο χωρισμός από γνήσιους καθαρούς ζεστούς έρωτες και απόλυτα συναισθήματα σαφώς μαραζώνει την ψυχή. Κι ο κύκλος αυτός μπορεί να είναι επώδυνος ή δακρύβρεχτος. Αλλά κάποτε κλείνει.
Η αγάπη κι ο έρωτας γιά άλλους αποτελεί ιερό στολίδι και γιά κάποιες ή ωρισμένους απλό παιχνίδι.
Ζήτημα επιλογών.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 11:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε όταν ήμουν βρέφος είχα ερωτευθεί την μητρική ζεστή αγκαλιά .
Μου τα έδινε όλα .

Όταν έγινα παιδί, μου έγινε σχεδόν περιττή , με κέρδισε το παιχνίδι .

Στην εφηβεία, γνώρισα τον αληθινό έρωτα .
Στο ξύπνιο και στον ύπνο, να βλέπω πάντα μια μοναδική θηλυκά γυναικεία μορφή .
Με έκλεψε το μυαλό, το σώμα και την ψυχή .

Όταν έγινα ανήρ, ωρίμασε επιτέλους ο έρως .

Ερωτεύθηκα την ίδια την ζωή .

Τώρα μεσήλικας πλέον , ερωτεύθηκα την θεϊκή ψυχή .

Έχει αρχή , μα τέλος δεν έχει .

Μέσα από την ουσία της την αγάπη , γεννιέμαι και πεθαίνω κάθε ημέρα από την αρχή .

Θάνατος και ζωή ενωμένα μαζί, συνθέτουνε τον έρωτα πάλι από την αρχή .

Έρωτα , μονάκριβο της αγάπης παιδί .

Δίχως εσένα τι θα ήταν η αγάπη μου .

Έρημη και ορφανή .
Μάνα δίχως παιδί.
Άνθρωπος δίχως πόθο στην ψυχή .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 12:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι ένα είδωλο !
Ψυχικά και σωματικά!
Έχω ερωτευτεί κάτι που δεν έχω!
Την αθανασία !
Όχι την ψυχική, αυτή την έχω!
Για την σωματική μιλάω!

Στο συμπόσιο (Πλάτωνα) έμαθα ότι η κόρη του Πελία η Άλκηστη
λόγο του μεγάλου έρωτα της οι θεοί την ανέβασαν από τον Άδη πίσω…
Επίσης έμαθα ότι αν κάποιος φτάσει στο τελευταίο στάδιο, το τελευταίο των ερωτικών αντικρίζει το :

«αιώνιο αυτό που ούτε γεννιέται ούτε χάνεται, ούτε αυξάνεται ούτε ελαττώνεται, δεν είναι ούτε ωραίο ούτε άσχημο… είναι κάτι που υπάρχει μόνο του με τον εαυτό του, με ενιαία μορφή , αιώνιο, και όλα τα άλλα μετέχουν εκείνου κατά τέτοιο τρόπο ώστε όταν γεννιούνται τα άλλα και χάνονται αυτό ούτε αυξάνεται ούτε ελαττώνεται καθόλου, ούτε παθαίνει τίποτα. ….όταν λοιπόν κάποιος χάρης την ορθή αντίληψη του για των έρωτα …αρχίσει να ανέρχεται αρχίζει να βλέπει εκείνο το ωραίο, τότε σχεδόν αγγίζει το τέλος.»

«και αφού γεννήσει την αληθινή αρετή και την αναθρέψει, θα έχει την δυνατότητα να γίνει αγαπητός στο θείο, και αν κάποιος από τους ανθρώπους μπορεί να είναι αθάνατος , δεν θα είναι εκείνος ;»

Ο χριστός είπε : « εγώ είμαι το φως του κόσμου, όποιος με ακολουθήσει και αν πεθάνει θα ζήσει (ανάσταση), όποιος με ακολουθήσει με τον βίο του ενεργά ζώντας με κάθε μέρα δεν θα πεθάνει ποτέ!»

Τι δίδασκε ο Χριστός ;
ΑΓΑΠΗ.


Σόρυ ρε παιδιά αλλά εγώ βλέπω την Άλκηστη που την ανάστησαν οι θεοί διότι ήταν ένα με τον έρωτα!

Και βλέπω τον Σωκράτη να μου λέει ότι αν φτάσω στο πραγματικό το τελευταίο στάδιο* του Έρωτα θα αποκτήσω την δυνατότητα να αγαπηθώ από το θείο, και αν γίνει θα είμαι σαν και αυτούς αθάνατος.

Ο χριστός είπε να «γίνεται θεοί».


Δεν με ενδιαφέρει ποιος το πρώτο είπε και αν ήταν θεός ο ένας ή ο άλλος.

Με ενδιαφέρει ότι οι δυο ποιο σημαντικοί άνθρωποι κατά την γνώμη μου στην ιστορία της ανθρωπότητας είπαν το ίδιο πράγμα!

Και οι σημαντικοί άνθρωποι λένε και σημαντικά πράγματα!

Όταν λένε το ίδιο και οι δύο …!

Κάτι ήξεραν που εμείς δεν το καταλαβαίνουμε!
Ή που δεν θέλουμε να το καταλάβουμε !
Ίσως δεν το αντέχουμε….

(*) κατά τον Σωκράτη το τελευταίο στάδιο ερωτισμού είναι να φτάσεις στο σημείο να βλέπεις τα πάντα στην φύση όμορφα! Να φτάσεις στο σημείο να τελειώσεις την ίδια την ομορφιά.
Δηλαδή να τα αγαπήσεις όλα!

Και για να το πάω λίγο παραπέρα, οι σχολές που μιλάνε για χαλάρωσης και ρευστότητα ουσιαστικά δεν σου λένε να γίνεις ένα με την φύση ;

Αν τα αγαπήσεις όλα δεν γίνεσαι ένα πάλι με την φύση;

Ο χριστός δεν μίλαγε για αγάπη και ειρήνη ;

Έχω την εντύπωση ότι πάνω κάτω τα ίδια πράγματα πιστεύουμε όλοι
Και δεν το ξέρουμε!

Ισως επειδή δεν έχουμε καταλάβει ακόμα αυτούς που μας τα είπαν ή μας τα δίδαξαν ή που δεν αντέχουμε να δούμε την αλήθεια…


Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 18:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχει αρχή , μα τέλος δεν έχει .

Μέσα από την ουσία της την αγάπη , γεννιέμαι και πεθαίνω κάθε ημέρα από την αρχή .

Θάνατος και ζωή ενωμένα μαζί, συνθέτουνε τον έρωτα πάλι από την αρχή .

Έρωτα , μονάκριβο της αγάπης παιδί .

Δίχως εσένα τι θα ήταν η αγάπη μου .

Έρημη και ορφανή .
Μάνα δίχως παιδί.
Άνθρωπος δίχως πόθο στην ψυχή .




ΑΛΦΑ ΩΜΕΓΑ ΣΥΜΦΩΝΩ...
Ανθίζει ο έρωτας παράξενα. Η αγάπη, οι μικρές μεγάλες αρετές που περικλείουν εντός τους.

΄Ανθρωπος δίχως πόθο στην ψυχή,
δεντρί ξεριζωμένο.
Αιώνια στα σπλάχνα αμυχή
φως ραγισμένο.

Επιτρέψτε μου να αφιερώσω ένα στίχο ακόμα γιά του έρωτα τα θαύματα.

Περί έρωτος,
πόθου
αγάπης...

ΕΡΩΤΑΣ ΘΑΝΑΤΟΣ...

Ειμ΄η αλήθεια που αχνογύρευες καιρό
μάνα και φίλη, ερωμένη των παθών σου.
Στο προσκεφάλι σου τις νύχτες φυλαχτό
χάδι και λήθη μες την πίκρα των λαθών σου.

Είμαι το λιόγερμα στα μάτια στου τα δυό
ένα χαρούμενο σεργιάνι στην αφή σου
χωρίς εσένα εγώ νεκρή φυτοζωώ,
χωρίς εμένα δακρυσμένη η υφή σου.

΄Ενα παιδί προσκυνητής των αστεριών
κραυγής βροχή και ένα σπάραγμα του μόχθου
κρατώ ηνία εκατοντάδων μυστικών
σβησ΄την ορφάνια στ΄αδιέξοδα του όχλου.

Εγώ το μπράτσο σου σφιχτά θα το κρατώ
κι όση ενέργεια φυλώ θα στη μοιράσω
γιά δες το αύριο χαράζει ορατό
κορμί πνοή νέα αρχή θα σε κεράσω.
Στις διαστάσεις του φωτός σου θα περάσω.

Είμαι η γυναίκα σου και ξέρω το γιατί
μπαλάντα γίνομαι στη θλίψη των χειλιών σου
μοιάζω με γέλιο που ήρθε να σε ασπαστεί
μύρο κι ανάσα στην πρεμιέρα των φιλιών σου...

Είσαι πιό μόνος απ΄το θάνατο γιατί
ότι κι αν άγγιζες γινόταν γκρίζα στάχτη
κι εγώ σαν πράξη λαμπερή κι ιδεατή
μένω σιμά και ας ξεσπάς όλο το άχτι.

Θεός Χριστός ανατολή νωπή πληγή
πως να σε πω που μου διχάζεις αντιλήψεις;
ΠΑΝΤΑ με παίρνεις δραπετεύουμε απ΄τη γη
μετά με σπέρνεις στην οργής σου τις εκλείψεις.

Είσαι πιό μόνος απ΄το θάνατο γιατί
πήρες της κόλασης το χρώμα και σκοτώνεις
γι΄αυτό σου δίνω τη ζωή για προσευχή
να κλαίω εγώ όταν αδιόρατα βουρκώνεις.

ΕΡΩΤΑΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ


IMG]http://i14.photobucket.com/albums/a313/afroditi1234/boris34.jpg[/IMG]


Είσαι πιό μόνος απ΄το θάνατο γιατί
πήρες της κόλασης το χρώμα και σκοτώνεις
γι΄αυτό σου δίνω τη ΖΩΗ γιά προσευχή
να κλαίω εγώ όταν αδιόρατα βουρκώνεις.
να καίω εγώ όταν στις μνήμες σου ματώνεις...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy