ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σημασία έχει τι πιστεύεις? μήπως σημασία έχει απλά να πιστεύεις???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dryos_pesousis
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 00:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dryos_pesousis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kat'arxas sorry gia ta greeklish mou... eimai se ypologisth xwris ellinika...
kata deyteron xairoma pou meta apo polyyyyy kairo mporw kai eimai pali konta sas.....
elpizw oti entos toy mina tha mporw na grafw ellinika kai pali
(oxi oti sas noiazoyn ola ayta, alla etsi eipa na ta pw...!!!)
ena kainourgio themataki thelw na anoixw kai na ekfrasw mia aporia:
exei kamia simasia poy kai ti pisteyeis???
gia mena oi thriskies einai ena synolo arxwn pou se voithan na gineis kalyteros san anthropos kai tipota parapanw.
yparxei thriskia pou na se sprwxnei na gineis kakos?
oxi! yparxoun epitidioi poy ermineyoun tis thriskies opws toys symferoun...gia to kalo tous...
mipws loipon oles oi diamaxes gia to poia einai kali thriskia kai poia kaki eksipiretei mono aytous tous epitidioys kai kanenas allon?
eilikrina tha ithela na akousw tis apopseis sas gia ayta...


eyxaristw kai xana sorry gia ta greeklish

Μην κοιτάς το δάχτυλο όταν σου δείχνουν το φεγγάρι

Countess
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 00:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Countess  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Countess  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως πολύ σωστά είπες, καμία θρησκεία δεν ωθεί κανέναν στο κακό.
Πολλοί άνθρωποι όμως, οι οποίοι μπορεί ακόμα και να έχουνε ανάγκη την πράξη αυτή, χρησιμοποιούνε τη θρησκεία για σκαλοπάτι.
Οι θρησκίες δεν έιναι τίποτα άλλο, από τα εξιλαστήρια θύματα των παρασπονδιών κάποιων μικρών ανθρώπων.
Αν κάνεις το καλό, και άθεος να νοήσαι, ο παράδεισος της κάθε θρησκείας θα έχει ανοιχτές τις πόρτες του.
Αν δε δίναται να κάνεις το καλό θα ζεις (σ)τον αιώνιο λύθαργο...

Fear of the Dark!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 01:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν κάνεις το καλό, και άθεος να νοήσαι, ο παράδεισος της κάθε θρησκείας θα έχει ανοιχτές τις πόρτες του.
Αν δε δίναται να κάνεις το καλό θα ζεις (σ)τον αιώνιο λύθαργο...



Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 02:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dryos_pesousis
καλώς μας ήρθες ξανά.

Μετέτρεψα τον τίτλο σου σε ελληνικά.
Εύχομαι σύντομα να καταφέρεις να λύσεις το πρόβλημα των greeklish.
Για όποια βοήθεια θέλεις πάντως, μπορείς να γράψεις στην ενότητα των τεχνικών θεμάτων. Ο συντονιστής jejeje είναι πολύ καταρτισμένος και πιθανότατα θα μπορούσες να γράφεις στα ελληνικά και πιο σύντομα απ'όσο υπολογίζεις.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 12:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
exei kamia simasia poy kai ti pisteyeis???
gia mena oi thriskies einai ena synolo arxwn pou se voithan na gineis kalyteros san anthropos kai tipota parapanw.
yparxei thriskia pou na se sprwxnei na gineis kakos?

Αυτό το οποίο λες είναι ότι λίγο πολύ όλες οι θρησκείες έχουν ψεγάδια αλήθειας μέσα τους, αλλά καμμία δεν έχει την αλήθεια;
Η συγκεκριμένη διδασκαλία είναι αίρεση, και ονομάζεται οικουμενισμός. Να 'ναι καλά τα παιδιά της New Age, μας την φόρτωσαν και αυτή στις πλάτες μας, σαν δεν μας φτάνανε και οι άλλες.
Βέβαια εσύ απ'ότι κατάλαβα δεν υποστηρίζεις πως καμμία δεν έχει την αλήθεια, αλλά ότι όλες έχουν αλήθεια.

Πάντως σε κάθε περίπτωση, παρατηρώντας κείμενα από διάφορες θρησκείες σχετικά με τα όσα μέλλονται να συμβούν, παρατήρησα ότι αν όντως είναι θεόπνευστα τα κείμενα, τότε η πνευματική πηγή είναι είτε από την ίδια πηγή, είτε από παραπλήσια. Αν βέβαια δεν είναι θεόπνευστα, μιλάμε για τρομερές συμπτώσεις, που άντε να το πιστέψεις πως είναι σύμπτωση.

Με άλλα λόγια, κάτι σαν αυτό που λέει ο Χριστιανισμός, ότι στις άλλες θρησκείες απαντούν οι δαίμονες (τα πνεύματα), δηλαδή και αυτές έχουν θρησκευτική βάση, αλλά είναι άλλη η πηγή.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 13:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Η συγκεκριμένη διδασκαλία είναι αίρεση, και ονομάζεται οικουμενισμός. Να 'ναι καλά τα παιδιά της New Age, μας την φόρτωσαν και αυτή στις πλάτες μας, σαν δεν μας φτάνανε και οι άλλες.»

Δεν είναι «αίρεση», καθώς αίρεση σημαίνει ΕΠΙΛΟΓΗ, και ως εκ τούτου ΚΑΙ η «ορθοδοξία» ΕΙΝΑΙ μια αίρεση, καθώς ΕΠΙΛΕΓΕΙ να πει και να διδάξει αυτά τα οποία η ίδια ΘΕΩΡΕΙ ως «αλήθεια».

Απλά, αυτό το οποίο λέει ο συντάκτης του topic είναι ότι κατ’αρχάς σε όλες τις θρησκείες υπάρχει μια κοινή οδός αναζήτησης και καλού.

Είναι σωστό και έντιμο. Ωστόσο, οι Αβρααμικές μονοθεϊστικές θρησκείες απέδειξαν ότι ο ολοκληρωτισμός που διαπνέει τις διδαχές τους υπήρξαν αλλά και είναι εστίες μισαλλοδοξίας και ρατσιστικών φαινομένων.

WWalker:
«Αν βέβαια δεν είναι θεόπνευστα, μιλάμε για τρομερές συμπτώσεις, που άντε να το πιστέψεις πως είναι σύμπτωση.»

Η «θεοπνευστία» και οι ομοιότητες έχουνε έναν κοινό παράγοντα: ΣΥΓΚΡΗΤΙΣΜΟΣ.

Αυτό, απαντά και σε όλες τις «θεοπνευστίες»…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 20:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σημασία έχει να ξέρεις που πιστεύεις και γιατί.
Έχει και σημασία το που πιστεύεις με την έννοια ότι δεν έχει νόημα να σκοπεύεις χωρίς να έχεις κάποιο στόχο (όπως λένε, αν ρίχνεις με το τόξο χωρίς να έχεις στόχο, σίγουρα θα πετύχεις... τι όμως;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 00:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παρόν θέμα μου θύμισε σκέψεις που είχα ακόμη από το δημοτικό ως μαθήτρια.
Αναρωτιόμουν τότε πως γίνετε εμείς οι χριστιανοί να είμαστε πιο "έξυπνοι" και τυχεροί σε σχέση με όλους όσους δεν πιστεύουν στο χριστιανισμό.
Πως γίνετε ο θεός να μην βάλει στον παράδεισο ακόμη και καλούς ανθρώπους επειδή δεν είναι χριστιανοί αλλά ινδουιστές, βουδιστές, μωαμεθανοί ή οτιδήποτε άλλο.
Έχω την εντύπωση πως σε τελική ανάλυση η στάση ζωής και η φιλοσοφία του κάθε ένα είναι πιο βασική από το όνομα της θρησκείας που πιστεύει ή όχι.
Και μου φαίνετε πιο λογικό όλοι να πιστεύουμε στην ίδια δύναμη -το καλό όταν προσπαθούμε -
άσχετα με τα τελετουργικά, τη μυθολογία, την ιστορία ή τη φιλοσοφία που επιλέξαμε να στολίζει την πίστη μας ή τον τρόπο που ζούμε.
Δηλαδή η δύναμη του καλού=θεός είναι η ίδια σε όλες τις θρησκείες.
-Πολύ απλοποιημένα χάρην συντομίας βέβαια-

Φιλικά ΤοξότηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 22:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το παρόν θέμα μου θύμισε σκέψεις που είχα ακόμη από το δημοτικό ως μαθήτρια.
Αναρωτιόμουν τότε πως γίνετε εμείς οι χριστιανοί να είμαστε πιο "έξυπνοι" και τυχεροί σε σχέση με όλους όσους δεν πιστεύουν στο χριστιανισμό.
Πως γίνετε ο θεός να μην βάλει στον παράδεισο ακόμη και καλούς ανθρώπους επειδή δεν είναι χριστιανοί αλλά ινδουιστές, βουδιστές, μωαμεθανοί ή οτιδήποτε άλλο.
Έχω την εντύπωση πως σε τελική ανάλυση η στάση ζωής και η φιλοσοφία του κάθε ένα είναι πιο βασική από το όνομα της θρησκείας που πιστεύει ή όχι.
Και μου φαίνετε πιο λογικό όλοι να πιστεύουμε στην ίδια δύναμη -το καλό όταν προσπαθούμε -
άσχετα με τα τελετουργικά, τη μυθολογία, την ιστορία ή τη φιλοσοφία που επιλέξαμε να στολίζει την πίστη μας ή τον τρόπο που ζούμε.
Δηλαδή η δύναμη του καλού=θεός είναι η ίδια σε όλες τις θρησκείες.
-Πολύ απλοποιημένα χάρην συντομίας βέβαια-
Φιλικά Τοξότης

Το πηγάδι έχει νερό το ίδιο καλό για όλους αλλά δεν έχουν όλοι κατάλληλο κουβά! Αυτή είναι η ιδέα. Σωστή, λάθος, αυτή είναι και είναι λογική.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 00:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το παρόν θέμα μου θύμισε σκέψεις που είχα ακόμη από το δημοτικό ως μαθήτρια.
Αναρωτιόμουν τότε πως γίνετε εμείς οι χριστιανοί να είμαστε πιο "έξυπνοι" και τυχεροί σε σχέση με όλους όσους δεν πιστεύουν στο χριστιανισμό.
Πως γίνετε ο θεός να μην βάλει στον παράδεισο ακόμη και καλούς ανθρώπους επειδή δεν είναι χριστιανοί αλλά ινδουιστές, βουδιστές, μωαμεθανοί ή οτιδήποτε άλλο.
Έχω την εντύπωση πως σε τελική ανάλυση η στάση ζωής και η φιλοσοφία του κάθε ένα είναι πιο βασική από το όνομα της θρησκείας που πιστεύει ή όχι.
Και μου φαίνετε πιο λογικό όλοι να πιστεύουμε στην ίδια δύναμη -το καλό όταν προσπαθούμε -
άσχετα με τα τελετουργικά, τη μυθολογία, την ιστορία ή τη φιλοσοφία που επιλέξαμε να στολίζει την πίστη μας ή τον τρόπο που ζούμε.
Δηλαδή η δύναμη του καλού=θεός είναι η ίδια σε όλες τις θρησκείες.
-Πολύ απλοποιημένα χάρην συντομίας βέβαια-

Φιλικά Τοξότης


Φίλη Τοξότρια, ο συγκεκριμένος συλλογισμός ήταν συχνός μέσα στο μπερδεμένο μου μυαλό όταν και εγώ ήμουνα παιδί.
Η αλήθεια είναι, πως δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει κάνει την σκέψη. Είναι απόλυτα φυσική: "γιατί οι Χριστιανοί να σώζονται και όχι οι Ινδιάνοι ή οι Αβορίγινες";

Σχετικά με αυτό, η Εκκλησία λέει ότι δεν γνωρίζουμε τα περί σωτηρίας έξω από την Εκκλησία.
Τον περασμένο αιώνα, στις αρχές, κατά την Δεύτερη νομίζω σύνοδο του Βατικανού για αυτό τον αιώνα, οι Καθολικοί αποφάσισαν πως κάθε θρησκεία είναι ένας δρόμος προς τον Θεό, ενώ ο Καθολικισμός είναι ο δρόμος που οδηγεί πιο σίγουρα στον Θεό.

Εγώ θα έλεγα πως όλοι οι άνθρωποι είμαστε σαν έναν κύκλο γύρω από τον Θεό, και ο κάθε άνθρωπος ένα σημείο πάνω στον κύκλο. Ο κύκλος αυτός αρχίζει να πάλλεται ανάλογα με το πόσο κοντά ή μακριά από το κέντρο του είναι κάθε σημείο.
Ο κύκλος αυτός όμως είναι συνάρτηση του χρόνου. Άχρονος μεν, καθ'ότι περιέχει όλους τους ανθρώπους, αλλά συνάρτηση του χρόνου μεταβάλλεται.

Έτσι είναι, ο κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του δρόμο προς τον Θεό.

Εξάλλου, όποιος δεν ακολουθεί το Ευαγγέλιο, θα κριθεί σύμφωνα με την συνείδησή...

Το άσχημο στην όλη υπόθεση είναι ότι αυτή η τόσο φυσική σκέψη που έρχεται σε κάθε άνθρωπο, έχει αρχίσει να χρησιμοποιείται τώρα τελευταία από τους οπαδούς της New Age, για να οικοδομήσουν την πανθρησκεία.
Εκεί είναι που βρίσκονται οι ενστάσεις μου.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 01:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιχνίδια της φαντασίας που έγιναν θεμέλια της μεταφυσικής: η ανθρωποποίηση του Θεού-η Θεοποίηση του ανθρώπου.

Έτσι, για την θρησκεία ο σκεπτικιστής θεωρείται άθεος, ο οποίος ως τέτοιος, έχει κάποτε και ενοχές, ενώ ο θρησκευόμενος έχει πάντοτε ενοχές, αφού ως γνωστόν αμαρτάνει ακόμα και με την σκέψη.

Και πάει λέγοντας…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 01:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ γιατί δεν αισθάνομαι άσχημα, αφού είμαι αμαρτωλός μου λες;


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 01:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Εγώ γιατί δεν αισθάνομαι άσχημα, αφού είμαι αμαρτωλός μου λες;»

Απλό: διότι ΔΗΛΩΝΕΙΣ χριστιανός, όπως και τόσοι και τόσοι στην χώρα μας.

Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά θαρρείς ότι οι χιλιάδες κλέφτες και απατεώνες, οι παιδεραστές και ομοφυλόφιλοι παπάδες, οι βιαστές και οι διάφοροι κατά συνήθεια διαφθορείς, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ??

Νομίζεις ότι…….έχουνε κάποιο «άσχημο συναίσθημα»?

Εάν το ένιωθες, τώρα θα είχες κλειστεί σε κανένα τσουκάλι ή θα είχες κρεμαστεί από τίποτα βέργες, ή ενδεχομένως και να αυτομαστιγωνόσουν κάθε μέρα, ώστε να «τιμωρήσεις την σάρκα» και να νιώσεις την ομορφιά της «πλήρους ελευθερίας»!

Τουλάχιστον αυτά έκαναν οι διάφοροι μοναχοί που εορτάζονται ως Άγιοι και παραδείγματα προς μίμηση από την ορθοδοξία……..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 11:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H πίστη είναι θέμα προσωπικό. Σημασία έχει να πιστεύεις όπου θέλεις, να σέβεσαι τον εαυτό σου, τον συνάθρωπό σου και να μην μπαίνεις στο μαντρί!!!

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 14:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιχνίδια της φαντασίας που έγιναν θεμέλια της μεταφυσικής: η ανθρωποποίηση του Θεού-η Θεοποίηση του ανθρώπου.
Έτσι, για την θρησκεία ο σκεπτικιστής θεωρείται άθεος, ο οποίος ως τέτοιος, έχει κάποτε και ενοχές, ενώ ο θρησκευόμενος έχει πάντοτε ενοχές, αφού ως γνωστόν αμαρτάνει ακόμα και με την σκέψη.
Και πάει λέγοντας…..

Υποθέτω ότι αυτή είναι η εικόνα που σχηματίζει ένας άθεος για κάτι που δεν γνωρίζει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 15:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ θα έλεγα πως όλοι οι άνθρωποι είμαστε σαν έναν κύκλο γύρω από τον Θεό, και ο κάθε άνθρωπος ένα σημείο πάνω στον κύκλο. ....

Έτσι είναι, ο κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του δρόμο προς τον Θεό.

Το άσχημο στην όλη υπόθεση είναι ότι αυτή η τόσο φυσική σκέψη που έρχεται σε κάθε άνθρωπο, έχει αρχίσει να χρησιμοποιείται τώρα τελευταία από τους οπαδούς της New Age, για να οικοδομήσουν την πανθρησκεία.
Εκεί είναι που βρίσκονται οι ενστάσεις μου.


Φίλε WWalker,
μου άρεσαν πολύ σαν συλλογισμοί οι δύο πρώτες προτάσεις που επαναλαμβάνω από την απάντηση σου.
Μου δημιούργησαν μια ωραία εικόνα στο μυαλό.

Όσο για το New Age και το "τσουβάλισμα" που επιχειρούν με βρίσκεις επίσης απόλυτα σύμφωνη.
Είναι άλλο πράγμα να έχεις την ελευθερία να πιστεύεις όπου εσύ νομίζεις και κάπου κατά βάθος να ξέρεις (ή να θέλεις να πιστεύεις ως ισχύει) πως η κάθε θρησκεία είναι και ένας άλλος δρόμος προς το θεό
και άλλο να έρχεσε να εκμεταλευτείς κάποιο "κενό" που εντόπισες, να κάνεις μία "σούπα" από τα συστατικά όλων των θρησκειών, απλά για να κάνεις μιά άμορφη μάζα όλη την ανθρωπότητα.

Φιλικά ΤοξότηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 16:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου dryos_pesousis, συμφωνώ οτι οι θρησκείες δημιουργήθηκαν με αρχικό σκοπό να μας κάνουν καλύτερους και κοινωνικότερους ανθρώπους ώστε να ξεφύγουμε απο το ζωώδες πρωτόγονο επίπεδο εφαρμόζοντας τους νόμους του εκάστοτε θεού. Αλλά στην εφαρμογή τους οι θρησκείες αποδείχθηκε οτι ξέφυγαν πολύ απο τον αρχικό ευαγγελιζόμενο τους προορισμό. Όχι μονάχα δέν μας έκαναν καλύτερους ανθρώπους αλλά εκτός σπανίων περιπτώσεων μας έκαναν βιαιότερους και επιθετικότερους. Έχει αποδειχτεί οτι οι χειρότεροι πόλεμοι στην ανθρώπινη ιστορία έγιναν προκειμένου να εφαρμοστούν τα θελήματα του εκάστοτε θεού δια στόματος κάποιων πομποδέστατων εκπροσώπων τους.
Για αυτούς φίλοι μου, σημασία δέν έχει απλά να πιστεύεις αλλά το τί πιστεύεις. Αυτοί συνταυτίζουν τον δικόν τους θεό σάν τον μοναδικό και αληθινό, ενώ όλους τους λοιπούς σάν εκπροσώπους του σατανά που δέν έχουν στον ήλιο μοίρα. Και είναι επιβεβλημένο να τους φέρουν με κάθε τίμημα στον ίσιο δρόμο όπως τον εννοούν αυτοί, στον δρόμο του δικού τους μοναδικού θεού. Τον αληθινό όμως ακόμα τον ψάχνουμε και δέν τον βρίσκουμε ούτε και πρόκειται ποτέ να τον βρούμε. Διότι με τα μυαλά που έχουμε πλέον δέν πλέον χρειαζόμαστε θεό, αλλά ψυχίατρο.

Edited by - Μηδενιστής on 14/10/2005 16:04:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inferno
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 16:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inferno  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλα, πιστευω οτι ποτε οι θρησκειες δεν ειχαν σκοπο τους να βοηθησουν τον ανθρωπο. παντα καποιος τις δημιουργησε και τις χρησιμοποιησε για να επιβληθει και να κυριαρχησει. Αλλο φιλοσοφια και αλλο θρησκεια.

katalaves?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 11:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν έχεις στόχο πως θα "πετύχεις";
Έτσι δεν είναι "απλά να πιστεύεις" αλλά να πιστεύεις "σε κάτι", αν είναι να πας παραπέρα.
Τη δε θρησκεία κανείς δεν την επέβαλε - αρχικά. Η ανάγκη των ανθρώπων, η θρησκευτικότητά τους την ξεκίνησε, και η απληστία των ανρθώπων την έκανε αντικείμενο εκμετάλλευσης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tormentor
Νέο Μέλος

South Sandwich Islan
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 18:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tormentor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνω με το μελος anchor.πρεπει να εχεις καποιο στοχο
και να πιστευεις πανω σε κατι.ολοι οι ανθρωποι καπου πιστευουν.


the eclipse made it clear,whose side the sky was on
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 21:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθεροι είναι οι άνθρωποι να πιστέψουν εκεί που θέλουν, αρκεί να το πιστέψουν απο μόνοι τους. Η επιβολή της λατρείας του Ιαχωβά δέν συμβαδίζει με κανένα τρόπο με την προσωπική μας πίστη παρα μόνο με την τηλεκατευθυνόμενη, είναι κατανοητό αυτό.
Και η πίστη μας σε κάτι ανώτερο το μόνο που θα μπορούσε να μας βοηθήσει είναι να καταπολεμήσουμε τις ανασφάλειες μας, αλλά μέχρι εκεί πάει το πράγμα.Το πώς θα τις καταπολεμήσουμε είναι αυστηρά δικό μας θέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 22:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το έχω ήδη αναφέρει, αλλά νομίζω ότι το σχόλιο παραμένει επίκαιρο.

Η μια και μόνη «θεραπευτική» δύναμη που μπορεί να κατακτήσει ο άνθρωπος, έχει πολλά ονόματα: Δημιουργικός Νους-Υποσυνείδητη Δύναμη-Μητέρα Φύση-Θεός.

Όλες οι θρησκείες του κόσμου αντιπροσωπεύουν ΜΟΡΦΕΣ ΠΙΣΤΗΣ, και η πίστη αυτή ερμηνεύεται με διάφορους τρόπους, ανάλογα και με την περιοχή και το πολιτιστικό επίπεδο των λαών.

Συνεπώς, ο «νόμος» της ζωής ΕΙΝΑΙ η πίστη.

Κανένα βιβλίο, ούτε καν και η ίδια η Αγία Γραφή όπως πολλοί χαριεντίζονται, δεν μιλά για την πίστη μας σε κάποιο τελετουργικό, ιεροτελεστία, μορφή, θεσμό, συνταγή ή άνθρωπο και «θεάνθρωπο». Τα ευτελή ιερατικά επινοήματα περί «θεανθρώπου» και «ενσαρκώσεως», αποτελούνε απλά τις νοητικές ακροβασίες και παραποιήσεις σχολαστικών εξουσιαστών και τίποτα περισσότερο.

Η Αγία Γραφή μιλά ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ. Η πίστη του καθενός είναι Η ΣΚΕΨΗ που επικρατεί στον νου.

«Το εάν δύνασαι να πιστεύσης, πάντα είναι δυνατά εις τον πιστέυοντα» (Κατά Μάρκον)

Είναι ανόητο αλλά και επικίνδυνο σε τελική ανάλυση να πιστεύουμε σε «Αγίους», «άγιες εικόνες» και «θαύματα», σε νεκραναστάσεις, παραδείσους και άλλα παράλογα εσχατολογικά φούμαρα. Είναι ανόητο να πιστεύουμε σε κάτι που μπορεί να μας «κρίνει» και ενδεχομένως να μας κάνει κακό βάζοντας μας στην «κόλαση» και την «αιώνια τιμωρία».

Σε τελική ανάλυση, δεν είναι αυτό που πιστεύουμε που μας κάνει ή θα μας κάνει κακό, αλλά είναι η πίστη ή η σκέψη που υπάρχει μέσα μας που επιφέρει το κακό αποτέλεσμα. Και αυτό διότι αυτό το οποίο μας έμαθαν να πιστεύουμε, π.χ. ο «θεάνθρωπος Ιησούς», είναι απλά ένα σύμβολο, μια έννοια, και ΟΧΙ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Όλες οι εμπειρίες μας, όλες οι πράξεις, τα γεγονότα και οι συνθήκες της ζωής μας είναι η αντανάκλαση και οι αντιδράσεις ΣΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.

Γι’αυτό, ας σκεφτεί ο καθένας πολύ καλά πριν περάσει την εσχατολογική φάκα των σχολαστικισμών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 22:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe, τι ομάδα είσαι;

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 00:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
resuscitated
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 14:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους resuscitated  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας είναι ο Θεός. Η Αγία Τριάδα. Ειναι αναίδεια λοιπον να λατρεύουμε ως θεό (ή θεούς) τα δημιουργματά Του όπως την ύλη, τα αστέρια, τον Ηλιο κ.λ.π., αλλά και τον Άυλο κόσμο που Αυτός δημιούργησε.

Πίσω από τις παλιές Θεότητες των αρχαίων λαών κρύβεται ο αρχέκακος όφης που θέλει να παρασύρει τους ανθρώπους στην απώλεια. Φυσικά στα τα αρχαία μυστήρια γίνονταν υπερφυσικά πράγματα. Γι'αυτό και οι άνθρωποι τις πίστευαν. Δεν ήταν κουτοί οι Αρχαίοι Έλληνες να τους πιστεύουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tormentor
Νέο Μέλος

South Sandwich Islan
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 15:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tormentor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe

αν καταλαβα καλα,στο κειμενο σου δειχνεις την αποψη,οτι ολα ξεκινανε απο τον ανθρωπο.
αυτο ισχυει σε ενα σημειο ολοι το γνωριζουμε.το σημειο που δεν ισχυει ειναι : ποιος διμιουργησε τον ανθρωπο,αν οχι κατι ανωτερο ?


the eclipse made it clear,whose side the sky was on
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 16:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe

αν καταλαβα καλα,στο κειμενο σου δειχνεις την αποψη,οτι ολα ξεκινανε απο τον ανθρωπο.
αυτο ισχυει σε ενα σημειο ολοι το γνωριζουμε.το σημειο που δεν ισχυει ειναι : ποιος διμιουργησε τον ανθρωπο,αν οχι κατι ανωτερο ?


Κάτι σε εξέλιξη θα σου πει εδώ, αλλά δεν θα στέκει νοηματικά αυτό που θα σου πει, για τον απλό λόγο ότι δεν έχει βρει κανένας ως τώρα σωστό υποκατάστατο.

quote:
WWalker:
Schwabe, τι ομάδα είσαι;

Schwabe:
????


Έλα τώρα ας τα σάπια και πες μου ότι είσαι Βάζελος!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 19:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
tormentor:
«αν καταλαβα καλα,στο κειμενο σου δειχνεις την αποψη,οτι ολα ξεκινανε απο τον ανθρωπο. ..: ποιος διμιουργησε τον ανθρωπο,αν οχι κατι ανωτερο»

Εάν αναφέρεσαι σε θέματα εξέλιξης, ως προς το πώς έφτασε το ανθρώπινο είδος στην σημερινή του μορφή, θα αποφύγω να παραθέσω κατεβατά κείμενα και θα σε παραπέμψω στο ειδικό τεύχος του περιοδικού SCIENCE ILLUSTRATED (τεύχος 8 – Νοέμβριος 2005), το οποίο είναι αφιερωμένο στην «συνταγή της ζωής» στον πλανήτη μας.

Μέσα στις σελίδες του θα βρεις έγκυρες αναλύσεις επιστημόνων, οι οποίοι εξηγούν με ένα πλούσιο υλικό τα μέχρι τώρα στοιχεία. Ξέρεις, είναι δύσκολο να αντιληφθούμε πράγματα για τα οποία μας λείπουνε εικόνες δισεκατομμυρίων ετών και εξελικτικών βημάτων.

Σε τελική ανάλυση, χρειάζεται υπομονή και επιμονή ώστε να αναγνώσουμε το βιβλίο της φύσης, ένα βιβλίο του οποίου οι πρώτες σελίδες γράφτηκαν πριν πάνω από 4 δισεκατομμύρια χρόνια.

Είμαι της άποψης ότι σε λίγα χρόνια από τώρα, ίσως 30-50 χρόνια, αυτό το «Θεϊκό έργο» θα έχει αποκρυπτογραφηθεί από την επιστήμη, και τότε ενδεχομένως να καταλαγιάσουνε και οι κάθε λογής «κάτοχοι του αληθινού και μοναδικού Θεού» ανά της γης….

Τέλος, σκέψου ότι αυτή η παραδοχή, του «δημιουργού», ανοίγει ακόμα περισσότερα και άλυτα ερωτήματα, όπως: ΤΙ δημιούργησε αυτό το «ανώτερο», ΠΩΣ προήλθε η νόηση ή αιτία γέννησης του «ανώτερου», ΤΙ προϋπήρχε του «ανώτερου», ΠΩΣ προήλθε το «ανώτερο» από το τίποτα, καθώς γνωρίζουμε ότι από το τίποτα ΤΙΠΟΤΑ δεν προέρχεται, και ο κατάλογος των ερωτημάτων δεν έχει τελειωμό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 20:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Κάτι σε εξέλιξη θα σου πει εδώ, αλλά δεν θα στέκει νοηματικά αυτό που θα σου πει, για τον απλό λόγο ότι δεν έχει βρει κανένας ως τώρα σωστό υποκατάστατο.»

Χαίρομαι που προτρέχεις αγαπητέ, αλλά λυπάμαι που προδικάζεις.

Σαφέστατα και στέκει νοηματικά αυτό το οποίο υποστηρίζω, άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος που ασχολούνται χιλιάδες επιστήμονες με την αποκρυπτογράφηση της ζωής στον πλανήτη μας.

Εάν δεν έστεκε νοηματικά, τότε δεν θα ασχολούνταν και ολάκερα πανεπιστήμια με αυτό το (ακόμα) κρυφό μυστικό της εξελικτικής αλυσίδας.

Στον αντίποδα, αυτό το οποίο στερείται παντελώς «νοηματικά», είναι οι προφάσεις των θρησκειών και των «Θεών» που πραγματεύονται. Η γνωρίζεις να μας υποδείξεις……την έδρα του θεού και τόπο παραμονής των ψυχών?

Κατά τα άλλα, σωστά υπέθεσες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 23:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν αναφέρεσαι σε θέματα εξέλιξης, ως προς το πώς έφτασε το ανθρώπινο είδος στην σημερινή του μορφή, θα αποφύγω να παραθέσω κατεβατά κείμενα και θα σε παραπέμψω στο ειδικό τεύχος του περιοδικού SCIENCE ILLUSTRATED (τεύχος 8 – Νοέμβριος 2005), το οποίο είναι αφιερωμένο στην «συνταγή της ζωής» στον πλανήτη μας.

Μέσα στις σελίδες του θα βρεις έγκυρες αναλύσεις επιστημόνων, οι οποίοι εξηγούν με ένα πλούσιο υλικό τα μέχρι τώρα στοιχεία. Ξέρεις, είναι δύσκολο να αντιληφθούμε πράγματα για τα οποία μας λείπουνε εικόνες δισεκατομμυρίων ετών και εξελικτικών βημάτων.

Σε τελική ανάλυση, χρειάζεται υπομονή και επιμονή ώστε να αναγνώσουμε το βιβλίο της φύσης, ένα βιβλίο του οποίου οι πρώτες σελίδες γράφτηκαν πριν πάνω από 4 δισεκατομμύρια χρόνια.


Καλά όλα αυτά Schwabe, αλλά εγώ κολάω στα maths φίλε. Και μέχρι η εξέλιξη να βρει συνταγή για να τα συμβαδίζει με τα maths, αυτά καλύτερα να φυλάγονται γιατί μπορεί να εκτεθούν οι αρμόδιοι χωρίς να φταίνε.
Συγχαρητήρια για την επιλογή σου να διαβάζεις το Science Illustrated.

quote:

Σαφέστατα και στέκει νοηματικά αυτό το οποίο υποστηρίζω, άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος που ασχολούνται χιλιάδες επιστήμονες με την αποκρυπτογράφηση της ζωής στον πλανήτη μας.

Βασικά, αδελφέ, ο λόγος είναι το ότι ο Mr Bush θέλει new weaponry, ye know? Τέτοιο πράγμα.

quote:
Εάν δεν έστεκε νοηματικά, τότε δεν θα ασχολούνταν και ολάκερα πανεπιστήμια με αυτό το (ακόμα) κρυφό μυστικό της εξελικτικής αλυσίδας.

Τα πανεπιστήμια έχουν ένα εξαιρετικά ευρύ φάσμα, και σε διαβεβαιώ ότι το βάρος το ρίχνουν όχι στο να βρουν πως προκύψαμε, εφόσον αυτό δεν έχει $$$$, αλλά στο πως θα κονομίσουν καλύτερα οι εταιρίες τροφίμων (μιας και μιλάς για βιολογία) με το να παίρνουν κρέας από βοειδή που τρώνε λίγο και παχαίνουν σαν τρελά.

Δεν λέω ρομαντική η αντίληψή σου πάνω στο θέμα, αλλά δυστυχώς η αλήθεια βρίσκεται στο $$$ και όχι στην περιέργειά μας. Μακάρι να ήταν ανάποδα.
Δεν είναι τυχαίο φίλε μου που μεγάλοι και πραγματικά ενδιαφέροντες τομείς των επιστημών μένουν στο περιθώριο σκόπιμα για τον απλό λόγο ότι δεν βγαίνει φράγκο από αυτούς...

quote:
Στον αντίποδα, αυτό το οποίο στερείται παντελώς «νοηματικά», είναι οι προφάσεις των θρησκειών και των «Θεών» που πραγματεύονται. Η γνωρίζεις να μας υποδείξεις……την έδρα του θεού και τόπο παραμονής των ψυχών?

Καλά, αυτά τα έχουμε κουβεντιάσει τόσες φορές.
Δεν ξέρω καν τι τα αναφέρεις. Μια χαρά την άραξα τόσες μερούλες μακριά από τέτοιες συζητήσεις, και να σου πω την αλήθεια, δεν έχω σκοπό να ξαναμπώ εκτός κι αν με τραβήξεις στον χορό <<με το ζόρι>>, το οποίο δεν το θες και εσύ.

quote:
Κατά τα άλλα, σωστά υπέθεσες!

Όχι που δεν θα 'σουνα βάζελος!!!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 12/11/2005 00:01:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 00:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Συγχαρητήρια για την επιλογή σου να διαβάζεις το Science Illustrated.»

Έχε υπομονή. Θα έρθει η ώρα, που μεταγενέστεροι θα μιλάνε για την άγνοια μας και την εκμετάλλευση της εξέλιξης ως…..Θεού!

Τότε, οι Θεοί μας θα είναι η νεότερη μυθολογία.

WWalker:
«Βασικά, αδελφέ, ο λόγος είναι το ότι ο Mr Bush θέλει new weaponry, ye know?»

Ο θάμνος ειδικά? Δεν θα το’λεγα. Άλλοι, μάλλον.

WWalker:
«Δεν λέω ρομαντική η αντίληψή σου πάνω στο θέμα, αλλά δυστυχώς η αλήθεια βρίσκεται στο $$$ και όχι στην περιέργειά μας. Μακάρι να ήταν ανάποδα.»

Μου είναι γνωστή η κατάσταση που παρουσιάζεις. Ωστόσο, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Υπήρχαν και θα υπάρχουνε επιστήμονες που σέβονται τον εαυτό τους. Η αλήθεια, μόνο πρόσκαιρα μπορεί να σκεπαστεί.

Οι «διαρροές», σπανίως έχουνε διάρκεια, αλλά έχουνε ένταση.

WWalker:
«Μια χαρά την άραξα τόσες μερούλες μακριά από τέτοιες συζητήσεις, και να σου πω την αλήθεια, δεν έχω σκοπό να ξαναμπώ εκτός κι αν με τραβήξεις στον χορό <<με το ζόρι>>, το οποίο δεν το θες και εσύ.»

Έχω μια «κακή» συνήθεια: δεν αφήνω το γάντι πεσμένο για πολύ.

WWalker:
«Όχι που δεν θα 'σουνα βάζελος!!»

Μπα, από πού προκύπτει αυτό βρε?? Αν και με τέτοια που γίνονται…..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy