ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις
 Γιατί αργεί τόσο να ανοίξει η σελίδα του εσωτέρικα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 13:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας, έχω δυσκολίες στο να ανοίξω την σελίδα του εσωτέρικα. Ανοίγει πάρα πολύ αργά και πολλές φορές μπορεί να μου κολλήσει όλες τις υπόλοιπες δραστηριότητες σο Ιντερνετ. Έχω σύνδεση ADSL ΄και άρα δεν δικαιολογείται να ανοίγει τόσο αργά ενώ όλες τις άλλες σελίδες τις ανοίγει με μεγάλη ταχύτητα.
Δεν ξέρω τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει, εάν ξέρει και μπορεί κανείς ας μου πει τι γίνεται ή αν πρέπει εγώ να κάνω κάτι στον υπολογστή μου.

Ευχαριστώ

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 14:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μορφέας, το πρόβλημα το έχουν κι άλλα μέλη (απ' όσο έχω διαβάσει).
Το αντιμετωπίζω κι εγώ μερικές φορές κι ειδικά τις "ώρες αιχμής", όπου η συμμετοχή των μελών είναι μεγαλύτερη.
Δεν ξέρω τις αιτίες που συμβαίνει αυτό, ίσως επειδή το esoterica είναι ένα μεγάλο forum με χιλιάδες μέλη και εκατοντάδες θέματα.
Ίσως με τις "αλλαγές" και την βελτίωση του forum που έχει ανακοινωθεί οτι θα γίνει να δοθεί δραστική λύση σε αυτό το πρόβλημα.
Υποθέσεις κάνω, ok?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 14:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Μορφέα
To πρόβλημα της χαμηλής ταχύτητας του forum ειδικότερα σε περιόδους κατά τις οποίες πολλοί χρήστες είναι ταυτόχρονα συνδεδεμένοι σε αυτό, έχει συζητηθεί και σε ορισμένα άλλα topics της θεματικής ενότητας. Ο βασικότερος λόγος είναι η αδυναμία του υφιστάμενου εξοπλισμού να ανταποκριθεί στις αυξημένες ανάγκες του forum. Στο πλαίσιο αυτό έχουν δρομολογηθεί κάποιες ενέργειες που αφορούν κυρίως στην αναβάθμιση του εξοπλισμού.
Σε σχέση με την ερώτησή σου:
quote:

Δεν ξέρω τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει, εάν ξέρει και μπορεί κανείς ας μου πει τι γίνεται ή αν πρέπει εγώ να κάνω κάτι στον υπολογστή μου.


Βασικά πιστεύω ότι δεν πρέπει να κάνεις κάτι στον υπολογιστή σου! θα πρότεινα το εξής.
Το βασικότερο πρόβλημα δημιουργείται στο "άνοιγμα" της κεντρικής σελίδας του forum. Οπότε μπορείς να προσθέσεις στα Favorites (στον Internet Explorer) τα URLs των θεματικών ενοτήτων που σε ενδιαφέρουν ή ακόμα καλύτερα τα URLs των θεμάτων στα οποία συμμετέχεις ή/και παρακολουθείς. Για παράδειγμα το URL της θεματικής ενότητας "Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις" είναι το "http://www.esoterica.gr/forums/forum.asp?FORUM_ID=13", ενώ το URL του παρόντος θέματος είναι το "http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7272". Προσθέτοντας αυτά τα URLs στη λίστα των Favorites μπορείς να τα προσπελάσεις χωρίς να ακολουθήσεις το path [Κεντρική Σελίδα Forum --> Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις --> Γιατί αργεί τόσο να ανοίξει η σελίδα του εσωτέρικα;]. Αν έχεις κάποια απορία μπορείς να με ρωτήσεις.
Σημειώνω ότι η πρόταση αυτή δεν θα βελτιώσει δραστικά την κατάσταση, αλλά πιστεύω ότι αν όλοι οι χρήστες την ακολουθήσουν σε κάποιο βαθμό η κατάσταση θα γίνει λίγο καλύτερη, οπότε σας παρακαλώ μην πυροβολείτε τον πιανίστα!

ΜΦΧ
--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 14:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΡΦΕΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΓΝΩΜΗ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΟΥ Jejeje
ΑΝ ΚΑΝΕΙΣκλικΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΑ ΛΙΝΚ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΠΡΑΟΥΖΕΡ FIREFOX.
ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΣΤΗΝ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ EXPLORER.

OXI ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ.


Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 15:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης, ένα "κόλπο" που εφάρμοσα εγώ αυτές τις μέρες και μου ξεμπλόκαρε σε ικανοποιητικό βαθμό το άνοιγμα σελίδων που έκαναν χρόνια να ανοίξουν, ήταν η εναλλαγή της χρήσης από mozilla σε explorer και το αντίθετο.
Για ανεξήγητο - για μένα τουλάχιστον - λόγο, ενώ κάποιες σελίδες δεν ανοίγανε με τίποτε στο mozilla, μόλις έκανα copy-paste το link στον explorer μου άνοιξαν.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 15:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως το mozilla είναι πολύ καλύτερο απο τον explorer μιας και δεν έχει πολύ τραφικ.

Better to save the mystery than surrender to the secret..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 19:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να είστε καλά, ευχαριστώ πολύ

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 05:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμ, δοκίμασα τον μοζιλλα, δεν μου φάνηκε ιδιαίτερη η διαφορά αλλά υπήρχε έστω και λίγο, αν και δεν μου αρέσει λόγω έλλειψης υπηρεσιών. Ούτε καν αγαπημένα δεν έχει να αποθηκεύσω τα σαιτ.
Ας ελπίσουμε στην ανανέωση του εσωτέρικα μπας και μας μας βοηθήσει, ευχαριστώ πολύ πάντως.

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 15:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν και δεν μου αρέσει λόγω έλλειψης υπηρεσιών. Ούτε καν αγαπημένα δεν έχει να αποθηκεύσω τα σαιτ

Όχι μόνο έχει, αλλά μπορείς να τα οργανώσεις και με πολύ καλύτερο τρόπο!

Τα "αγαπημένα" στο mozilla είναι τα "Bookmarks".
Στο mozilla, μπορείς να ανοίξεις ένα παράθυρο (new window), αλλά μπορείς να ανοίξεις και πίνακες (tabs με το ctrl+T, ή κάνοντας δεξί κλικ σε ένα link και επιλέγοντας -open link in New Tab-).
Π.χ. στα forums, μπορείς να ανοίξεις την κεντρική σελίδα των forums και ανάλογα με το ποιό θέμα ή ποιά ενότητα σε ενδιαφέρει, να επιλέγεις να ανοίξει σε νέο πίνακα (Tab). Αυτός θα ανοίξει και θα εμφανιστεί ως καρτέλλα στο επάνω μέρος της οθόνης, δίπλα από το αρχικό παράθυρο. Αν ανοίξεις άλλο πίνακα, και πάλι θα το δεις δίπλα στις υπόλοιπες καρτελες και πάει λέγοντας.
Αντίθετα, στον explorer λειτουργείς με παράθυρα που εμφανίζονται στην κάτω μπάρα εργαλείων και όταν είναι πολλά, εμφανίζονται ως λίστα εάν πατήσεις επάνω.
Εάν στον mozilla εργάζεσαι με 10 π.χ. καρτέλλες (links - σελίδες) και θέλεις να τις αποθηκεύσεις για να ασχοληθείς αργότερα, κάνεις το εξής:
Επιλέγεις -Bookmark this Page- και μετά τσεκάρεις την επιλογή -Bookmark All Tabs In A Folder-.
Έτσι, την επόμενη φορά θα στις ανοίξει όλες μαζί!
Αυτό είναι και ένα από τα λειτουργικότερα πλεονεκτήματα - στην περίπτωσή μας - κατά τη γνώμη μου.

Μορφέα, ελπίζω να βοήθησα

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

agou
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 16:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους agou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατα την ταπεινη μου γνωμη ο πιο γρηγορος browser (φυλλομετρητης ιστου εαν προτιματε) ειναι το Opera(www.opera.com). Πλεον ειναι δωρεαν και για οσους θελουν στοιχεια εδω http://www.howtocreate.co.uk/browserSpeed.html.

αυτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 19:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι πράγματι Αμαλία μου, βιάστηκα να το απορρίψω, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...

ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 13:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ έχω ακούσει, όπως λέει ο φίλος agou, ότι το Opera είναι πιο γρήγορο, γιατί ανοίγει πρώτα το κείμενο και μετά τις εικόνες.
Δεν έχω, όμως, προσωπική αντίληψη.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 22:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινα, περιμενα 25 λεπτα για ν΄ανοιξει η σελιδα!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 02:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Jejeje
πολύ καλό το κόλπο να μπαίνεις κατευθείαν στο κάθε τόπικ παρακάμπτοντας την κεντρική σελίδα

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 10:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Μορφέα,
θα συνιστούσα να κάνεις και κάτι άλλο!!

Όταν επιλέγεις μία θεματική ενότητα (π.χ., "Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις") και φυσικά έχεις πιστοποιηθεί από το σύστημα (έχεις κάνει login) θα δεις ότι στο πάνω-δεξί τμήμα της σελίδας υπάρχει ένα drop-down menu από το οποίο καθορίζεται ο αριθμός των θεμάτων τα οποία θα εμφανίζονται κάθε φορά. Έτσι εμφανίζονται οι ακόλουθες επιλογές: Εμφάνιση όλων των θεμάτων | Εμφάνιση όλων των ανοικτών θεμάτων | Εμφάνιση θεμάτων τελευταίας ημέρας | Εμφάνιση θεμάτων των τελευταίων 2 ημερών, κλπ.

Έτσι κάθε φορά που επιλέγεις μία θεματική ενότητα η εφαρμογή διαχείρισης του forum (Snitz) βάσει της επιλογής σου (πχ, Εμφάνιση όλων των θεμάτων) αναζητά από τη βάση δεδομένων τα αντίστοιχα topics. Δηλαδή στο παραπάνω παράδειγμα θα πρέπει να αναζητήσει και να εμφανίσει στην οθόνη σου το σύνολο των θεμάτων της θεματικής ενότητας που έχεις επιλέξει. Κάτι που όπως καταλαβαίνεις απαιτεί πόρους από το σύστημα και χρόνο για την εκτέλεσή του!!

Οπότε θα συνιστούσα να επιλέξεις από το drop-down menu την επιλογή με το μικρότερο δυνατό χρόνο εμφάνισης θεμάτων, η οποία φυσικά ικανοποιεί τις απαιτήσεις σου σαν χρήστης του Esoterica. Δηλαδή αν χρησιμοποιείς το forum κατά μέσο όρο κάθε 3 ημέρες, να επιλέξεις την "Εμφάνιση θεμάτων των τελευταίων 5 ημερών".

Το παραπάνω trick θα επιταχύνει (κάπως) τον χρόνο εμφάνισης των θεμάτων στις κεντρικές σελίδες των θεματικών ενοτήτων.

Σημείωση: Τη διαδικασία αυτή μπορείς να την εκτελέσεις μία μόνο φορά και όχι για κάθε θεματική ενότητα, αφού η σχετική πληροφορία αποθηκεύεται στο σύστημα διαχείρισης forum. Έτσι αρκεί να την εκτελέσεις για μία θεματική ενότητα και αυτόματα θα εφαρμοστεί και στις υπόλοιπες!!

Ελπίζω να ξανα-δείς κάποιο αποτέλεσμα!!!
Φιλικά
--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 03:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο ρε συ jejeje, που ήσουν τόσο καιρό;;;;;
Μάλλον βέβαια που ήμουν εγώ τόσο καιρό και δεν ρώταγα....
Είχα βάλει να μου δείχνει όλου του χρόνου, πράγματι έχει διαφορά.

Να 'σαι καλά!

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 18:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης μία πολύ καλή μέθοδος για την καταπολέμηση του αργού ανοίγματος σε σελίδες των forums, είναι να κάνεις κλικ στη σελίδα
και μετά να πας στην τράπεζα να πληρώσεις λογαριασμούς, ή να πας να τηγανίσεις πατάτες, ή να πας στη δουλειά σου και να γυρίσεις να βρεις έτοιμη τη σελίδα!

(καλά μη βαράτε! πλάκα έκανα!!! )

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 21:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Καλό!

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Edited by - Μορφέας on 23/10/2005 21:17:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 21:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρεπιπτώντος... να κάνω άλλη μια τεχνική ερώτηση, το σάιτ πως το λέμε στα ελληνικά; Εσωτέρικα ή Εσωτερικά; Έχει τύχει να μιλήσω με μέλη και να αναρωτιόμαστε για τον τονισμό.

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 02:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ λέγεται.

(εσωτέρικα )

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 08:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ το ακούω και με τους 2 τρόπους.
Εγώ το λέω "Εσωτέρικα".
Πάλι καλά που δεν το έχουμε ακούσει κι ως "Εσωτερίκα"...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 07:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσωτέρικα λέγεται με την ξενική προφορά και Εσωτερικά με την Ελληνική.
Κανένα απο τα δύο δέν είναι λάθος
Όσο για το αργό άνοιγμα των σελίδων κάποιο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει τις τελευταίες μέρες γιατί τις μεσημεριανές ώρες κάνει περίπου μισή ώρα να ανοίξει, η φίλη angi παραπάνω είπε 25 λεπτά, πάνω - κάτω τον σωστό χρόνο είπε.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝ

Edited by - Krisnna on 27/10/2005 07:11:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 21:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικώς πάντως κι εγώ βλέπω οτι όσο πάει και πιο αργά ανοίγουν οι σελίδες,
πάντως Κρίσνα, ρίξε μια ματιά σε αυτά που προτείνει ο jejeje παραπάνω, θα σε βοηθήσουν σίγουρα

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 22:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κατάλαβα
Εκεί που μου λέει Εμφάνιση των θεμάτων των τελευταίων 30 ημερών, να αλλάξω την επιλογή και να το κάνω ... δύο ημερών.
Θα είναι λίγο πιό γρήγορο ελπίζω το μεσημέρι, γιατί πρωί και βράδυ δέν έχω πρόβλημα.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 21:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου μορφέα, διαχειρηστές της σελίδας και λοιποί αναγνώστες.

Δεν είναι δυνατόν η σύνδεση με το Internet να σου ανεβάζει CPU usage 99% !!!

Eδώ η υπόθεση μυρίζει worm.

Είναι πολλύ πιθανόν τα forums του Esoterica να έγιναν στόχος επίθεσης απο κάποιους που απλά ονειρεύονται να φιμώσουν την σελίδα.

Ενδεικτικά σας αναφέρω οτι σε μια μου περιήγηση ανακάλυψα ένα συμβάν μεταξύ της σελίδας eee και κάποιου ανώνυμου απολογητή ο οποίος μέσω e-mail προσπαθεί να μολύνει με ένα stelth worm την σελίδα του πρώτου.

Aν και η γνώμη που έχω και για τους 2 είναι η χείριστη, εν τούτοις κρίνω απαράδεκτη την τακτική του ηλεκτρονικού πολέμου.

Προσέξτε πάρα πολλύ γιατί είναι κρίμα η σελίδα του esoterica να πάθει την όποια ζημιά απο το τυφλό μίσος και τις ηλεκτρονικές επιθέσεις που έχουν εξαπολύσει κάποιες παραεκλησιαστικές οργανώσεις.

Ευχαριστώ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 12:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΠΑΡΑΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΙΟΣ Η ΚΑΤΙ, ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 16:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως πλησιάζω στην απάντηση του τι έχει συμβεί.

Ρίξτε μιά ματιά στο site www.itfreaks.com

Έχω την εντύπωση οτι πρόκειται για ένα καινούριο spyware virii, το οποίο ο περισότερος κόσμος το άρπαξε απο το msn παρ' όλο που είχε Firewall.

Μάλλον χρειάζεται ένα anti virii πρόγραμμα όπως το AVG.

Είδωμεν στην πορεία._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 17:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Telekinesis
Αρχικά να σε καλωσορίσω στο Esoterica και να σου ευχηθώ καλή και δημιουργική διαμονή!
Προφανώς δεν μπορώ να αποκλείσω το σενάριο που περιγράφεις (στόχος επίθεσης), αλλά προσωπικά πιστεύω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα (της χαμηλής ταχύτητας) σχετίζεται βασικά με τον υφιστάμενο εξοπλισμό. Κατά το παρελθόν έχουν γίνει προσπάθειες αναβάθμισης κάποιων εφαρμογών (για παράδειγμα η αναβάθμιση της βάσης δεδομένων) με πολύ καλά αποτελέσματα στην ταχύτητα απόκρισης της εφαρμογής διαχείρισης του forum.
Όμως η υφιστάμενη κατάσταση (πολλοί ταυτόχρονα συνδεδεμένοι χρήστες και παράλληλα αύξηση του μεγέθους της βάσης δεδομένων) απαιτεί υψηλούς πόρους κυρίως σε επίπεδο επεξεργαστή και μνήμης. Το ζήτημα αυτό το εξετάζουμε και πιστεύω ότι σύντομα θα βρεθεί μία λύση!

Φιλικά
--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 20:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε --JE^3--

Σ' ευχαριστώ για το καλοσώρισμα.
Aν χρειαστείτε extra tech support, just let me know._


Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 15:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Esoterica ήταν ανέκαθεν το μεσημέρι και το απόγευμα λίγο αργό, και φορές - φορές πολύ αργό. Δέν είναι πρόσφατο το κακό, ούτε και νομίζω να έγινε επίθεση ιού ο ιός προκαλεί αλλού ζημιές για την ταχύτητα δέν το έχω ξαναακούσει ποτέ.
Την τελευταία βδομάδα αργούσε υπερβολικά τις ώρες αιχμής, ακόμα και ολόκληρες ώρες γεγονός που έχει συμβεί και άλλες φορές στο πρόσφατο παρελθόν. Ίσως χρειάζεται κάποιο Service ο εξοπλισμός, εύχομαι το καλύτερο για να αποφεύγουμε τις μεγάλες ταλαιπωρίες ιδιαίτερα εάν δέν έχουμε την άνεση να είμαστε όλη την ημέρα μπροστά στο Internet

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 01:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν τελικά είναι spyware vrii.

Πάρτε AVG, εγώ το πήρα και καθάρισα, τώρα όλα πάνε σφεντόνα.

Τα λέμε._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy