ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Έχει και τα καλά του ο εγωισμός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 11:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητοί φίλοι,
όπως βλέπετε έχω αυτό τον προβληματισμό και θα ήθελα να τον μοιραστώ μαζί σας.
Σε τι συνίσταται τελικά ο εγωισμός. Είναι θεμιτός και σε ποιο βαθμό;
Υπάρχει καλός και κακός εγωισμός; Που είναι η διαφορά τους;
Και ότι άλλο ο καθένας σας έχει να καταθέσει σχετικό είναι ευπρόσδεκτο.

Ας προσπαθήσουμε να αναλύσουμε το φαινόμενο του εγωισμού ..."σφαιρικά"

"είτε βραδιάζει
είτε φέγγει
μένει λευκό
το γιασεμί"
Γ.Σεφέρης

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 22:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο υγιής χρειάζεται που και που...
Αλλά οι υπερβολές κουράζουν.
Ναι είμαστε μοναδικοί, αλλά υπάρχουν και άλλοι στον ωραίο πλανήτη μας. Σε όλα χρειάζεται ένα μέτρο γιά να έλθει η ουσιαστική ισορροπία.
Με φιλία.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 19:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΚΑΚΟ:
ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΓΩΙΣΤΩΝ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΟΥΝ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΕΜΑΣ Ή ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΜΑΣ.

Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑΣ.

A rushin', a rushin' around.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matmat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
319 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 20:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχη Εγωισμός και "ΕΓΩΙΣΜΟΣ"
λίγο πολύ ολοι πιστευω οτι έχουμε
να ανδείξουμε μια δόση εγωισμού
αλοίμονο αν ήταν διαφορετικά , απο κει και πέρα
όμως εχει διαφορά στο είδος !!
ο υπέρμετρος εγωισμός σίγουρα βλάπτει σοβαρά οτι μας περιβάλει
πνίγη τον περιγύρο μας και δημιουργει αμφίδρομα συναισθήματα
και μια τάση εγωκεντρισμού θα έλεγα ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 05:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΠΕΡΙΓΥΡΟΣ...ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ...ΕΓΩ.

Ο ΠΕΡΙΓΥΡΟΣ ΜΑΣ...ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ...ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 08:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩΙΣΜΟΣ.... ΜΜΜ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ... ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΓΩΙΣΤΗ Η' ΕΓΩΙΣΤΡΙΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΙΣΟΥΜΕ Η' ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΟΤΑΝ ΑΝΤΙΔΡΑΜΕ ΜΟΝΟ ΒΑΣΗ ΤΟΥ "ΕΓΩ" ΜΑΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ, ΑΛΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ (ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΛΕΜΕ,ΥΠΟΛΗΨΕΙΣ ΔΕΝ ΘΙΓΟΥΜΕ!) ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΠΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ ΤΑ ΘΕΛΩ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΑΝΙΚΑΝΟ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ, ΠΛΗΓΩΝΟΥΝ, ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΚΤΛ.
ΕΚΕΙ ΛΟΓΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΕΓΩΙΣΜΟΥ ΙΣΑ ΙΣΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ...ΣΩΣΤΑ??!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 10:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγωισμός = υπέρμετρη αγάπη για τον εαυτό μας που συνεπάγεται αδιαφορία για τούς άλλους.
Εγωκεντρισμός= το κέντρο είναι το εγώ.

Πιστεύω οτι είναι απαραίτητη η αγάπη πρός τον εαυτό μας καθώς και η υποστήριξη των θέσεων που πιστεύουμε.
Αλλά το να καταθέτουμε μία θέση που μας εκφράζει επειδή έτσι αισθανόμαστε,είναι διαφορετικό απο το να το κάνουμε με στόχο την υποτιθέμενη υπεροχή και την πλασματική εξίψωση του ανασφαλούς εγώ μας.


quote:
Ο ΠΕΡΙΓΥΡΟΣ...ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ...ΕΓΩ.

Μπορεί να είναι και έτσι αλλά μπορεί να είναι και κάτι άλλο στη μέση και εμείς όλοι ο περίγυρος.

quote:
Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑΣ.

Κάθε άνθρωπος είναι μια μοναδική οντότητα, είτε αγαπάει έιτε οχι τον εαυτό του και ανεξάρτητα απο το αν τον προβάλλει.
Αυτό που νομίζω οτι κάνει κάποιον να ξεχωρίζει και να μένει στην ανάμνηση των άλλων είναι οι πράξεις του που αφήνουν ώφελος και αγάπη .

φιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 20:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο εγωισμός -στην υπερβολή του πάντα- είναι ένα μεγάλο ελάττωμα.
΄Ετσι δεν πρέπει να δικαιολογούμε το ελάττωμά μας με λόγια αλλά να το διορθώνουμε με έργα.
΄Οσο είναι εφικτό φυσικά.
Πολλές φορές οι πραγματικοί παθιασμένοι εγωιστές μένουν μόνοι. Αυτό είναι σκληρότατο. Πάλι στη σωστή [δόση] χρειάζεται...
Ισορροπίες. Παντού πάντα. Γίνεται;


ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
θα κάψει τις σιωπές η ίδια μου η στάχτη,
στου ίσκιου σου τ'αδράχτι πικρές ανατροπές.Αθάνατος- θνητή στο πλέγμα της αβύσσου μου λες είμαι δική σου,Σελήνη ορατή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 06:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
ευχαριστώ για την ανταπόκριση....

Πριν τοποθετηθώ στο θέμα θέτω ένα ακόμα ερώτημα:

Σε τι συνίσταται η λεγόμενη πλάνη του "εγώ"; Το έχει σκεφτεί κανείς;;

"είτε βραδιάζει
είτε φέγγει
μένει λευκό
το γιασεμί"
Γ.ΣεφέρηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 08:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε τι συνίσταται η λεγόμενη πλάνη του "εγώ"; Το έχει σκεφτεί κανείς;;

Υπάρχουν πολλά στοιχεία που συνθέτουν την πλάνη του εγώ, σύμφωνα με την δική μου άποψη.

1] Η αίσθηση παντοδυναμίας και διαφορετικότητας που φαντάζεται οτι έχει.
2]Η θωράκιση που το ίδιο έχει κατασκευάσει η οποία στο τέλος γίνεται ενα με αυτό.
3]Η αδυναμία διαχωρισμού των δικών του επιθυμιών απο αυτές που του έχουν επιβάλλει να ''θέλει'' τα κοινωνικά δεδομένα.

Η ανάγκη που έχει ο άνθρωπος να διακρίνεται και να αφήνει ίχνη στο περασμά του τον οδηγεί σε διάφορα μονοπάτια.

Αν αυτό δεν γίνει κάτω απο το πρίσμα της αποδοχής της ολότητας, μέρος της οποίας είμαστε όλοι, αν δεν γίνει μέσα σε πλαίσια αγάπης και κατανόησης, τότε και αποξενώνεται απο το περιβάλλον του και σηκώνει τείχη απέναντι στούς άλλους ανθρώπους.

Η αίσθηση της παντοδυναμίας και η ψευδαίσθηση οτι μπορούμε να δημιουργούμε και τις συνθήκες και τα δεδομένα, μας απομακρύνουν απο την θεϊκή πηγή και απο την αλήθεια του πεπρωμένου.

Θεωρώ οτι δεν είναι εύκολο να μπορέσουμε να δούμε κάτω απο τα κατα συνθήκην ψεύδη μέσα στα οποία έχουμε διαμορφώσει τον χαρακτήρα μας και να ακούσουμε την αποκλειστικά προσωπική φωνή της συνειδήσεως μας.

Όλα αυτά μαζί νομίζω οτι συνθέτουν την εγωκεντρικότητα του εγώ που συμπεριφέρεται σαν να είναι μόνιμα σε άμυνα.
Αν πέσουν οι υποτιθέμενες θωρακίσεις που μας σκληραίνουν μπορεί να ξεφύγουμε απο αυτη την ''πλάνη''.

Φιλικά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1083984
Maintained by Digital Alchemy