ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 ΠΩΣ ΘΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
menteses
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 06:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους menteses  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ.ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΕΛΩ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ)!!! ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΙΚΟ ΟΡΙΖΟΝΤΑ 3 ΜΗΝΩΝ;ΕΣΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΒΟΤΑΝΑ ΕΝΩΣΤΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΑΣ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 18:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου γειά σου....

Θα ήθελα κατ`αρχήν..να σε καλωσορίσω .. στην παρέα μας να σου κάνω γνωστό .. οτι δεν ανοίγουμε τόπικ.. εαν υπάρχει κάποιο αλλο ιδιο.. σχετικό... σε οτι αφορά το κάπνισμα υπάρχει τόπικ..
Καλό θα είναι να μπαίνεις στην αναζήτηση.. με λέξεις κλειδιά .. να βρίσκεις το σχετικό τόπικ.. και να γράφεις εκεί.. το τόπικ αυτό.. θα ανέβει απο την αφάνεια οπου βρίσκεται και έτσι.. θα το βλέπουμε.. και θα απαντάμε...

Να απαντήσω ομως στο ερώτημα σου... βότανα υπάρχουν και θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν... μπορείς να διαβάσεις αν εχεις το χρόνο το σχετικό τόπικ.. και να βρείς συνδυασμούς βοτάνων οπου θα σε βοηθήσουν και σωματικά και πνευματικά...
Ο εθισμός του καπνίσματος και οχι μόνο το κάπνισμα είναι μια ψυχοσωματική συνήθεια.. αυτο που θα σε βοηθήσει θα είναι ο εαυτός σου... δείξτου εμπιστοσύνη..
Φιλικά
allzzaroΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 23:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ προτείνω να το κόψεις με το τσιγάρο..:)

Βέβαια υπάρχει και κάτι πιο απλό.. "να το πάρεις απόφαση"

-/

Better to save the mystery than surrender to the secret..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 17:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κοιταξε να δεις φιλε μου,δεν ειναι τοσο απλο το ζητημα "καπνισμα"
παιζει ρολο τι καπνιζεις

αν καπιζεις μπαφο σκετο....ειναι δυσκολο
αν καπιζεις μπαφο με καπνο....ειναι λιγοτερο δυσκολο
αν καπιζεις prince σκληρο....ειναι ακομα λιγοτερο δυσκολο
ε,αν καπιζεις pall mall γαλαζιο....ειναι σαν να μην καπνιζεις!

αν θες σοβαρα την αποψη μου,δεν υπαρχει λογος να το κοψεις.
μπορεις να καπνιζεις πουρα,που αναγκαστικα θα κανεις 2 την ημερα{και ειναι παιρνει πολυ ωρα,και ειναι πολυ βαρυ}
η μπορεις να δοκιμασεις καποιο βαρυ τσιγαρο
prince σκληρο
η Davidoff μαυρο
ετσι θα κανεις λιγοτερα.
η δοκιμασε να την καθεσαι αλλα να δουλευεις και να ασχολεισε με κατι.
ετσι ωστε να ξεχνας οτι θες να καπνισεις.
μπορεις επισης να διαβασεις το θεμα του allzzaro το οποιο θα σου δωσει χρησιμες συμβουλες και οδηγιες οχι μονο για το καπνισμα αλλα και για σωστη υγεια και διατροφη!

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 00:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο κα΄λύτερος τρόπος να το κόψεις, είναι να λες κάθε πρωί, οτι δεν θα καπνίζω μόνο για σήμερα. Κάθε πρωί λοιπόν να βάζεις στόχο οτι μόνο για εκείνη τη μέρα δν θα καπνίζεις. Είναι πολύ πιο εύκολο και γενικά συνιστάται και σε διάφορες άλλες συνήθειες...

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 16:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου menteses.
Όντως, υπάρχουν αρκετά άλλα θέματα για το κάπνισμα.
Θεωρώ όμως, πως θα μπορούσαμε να αφήσουμε το θέμα αυτό να παραμείνει στην ενότητα ΘΕΡΑΠΕΙΑ - όπου δεν υπάρχει κάποιο άλλο ανάλογο - με ακριβώς το αντικείμενο που ρωτάει ο θεματοθέτης:
Τρόποι για να κοπεί το κάπνισμα.

Αν και ως καπνιστής, δεν το έχω κόψει - προς το παρόν δεν θέλω, έχω όμως κατά καιρούς ακούσει διάφορα σχετικά.
Οι γνώμες διχάζονται.

Κάποιοι λένε, πως εάν δεν το κόψεις μαχαίρι, "μπαμ και κάτω", δεν μπορείς να απαλλαγείς από τη συνήθεια αυτή σταδιακά. Αυτό εν μέρη είναι μία αλήθεια, γιατί εάν χρειάζεται μεγάλη θέληση για να πεις ένα μεγάλο όχι, χρειάζεται πολύ περισσότερη για να λες πολλά και μικρά όχι σε κάθε στιγμή και να διακρίνεις τις στιγμές ως προς την καταλληλότητά τους για το "όχι" αυτό.
Με αυτή τη λογική, το παίρνεις απόφαση, πετάς τασάκια, τσιγάρα, αναπτήρες (εκτός από αυτόν που σου χρειάζεται να ανάψεις το γκαζάκι ) και προχωράς.

Τα θύματα: Εκτός από τα νεύρα σου, μερικά κιλά κουλουράκια και τα αντίστοιχα κιλά στο σώμα σου, ενίοτε ρημάζεις τα πακέτα των τσιγάρων που καπνίζουν οι φίλοι σου.
Το αποτέλεσμα: Διαζύγιο με τον καθρέφτη για κάποιο χρονικό διάστημα, αλλαγή μάρκας τσιγάρων (εφόσον δοκίμασες ότι κυκλοφορεί στα περίπτερα και στη "μαύρη" - στην Αθηνάς μπροστά από το Δημαρχείο), και το να βρεθείς με μερικά δανεικά τσιγάρα αλλά χωρίς αναπτήρα μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα, προσπαθώντας να ξεπεράσεις τον μόλις πριν από 5 λεπτά χωρισμό σου...

Ο στόχος: Να μη λαχανιάζεις κάθε φορά που κινείσαι από το χωλ στο σαλόνι, να μην ξυπνάς τη γειτονιά με το βήχα σου, να μπορείς τρέχοντας να προλάβεις το λεωφορείο που έχεις επιλέξει (κι όχι το μεθεπόμενο μετά μεγάλης δυσκολίας), να κάνεις ένα μεγάλο δώρο στην οικογένειά σου, που θα έχει να συζητά γι' αυτό τις κρύες νύχτες του χειμώνα, με όλους τους συγγενείς, φίλους, γείτονες, περαστικούς, τον περιπτερά, την ταμεία του σούπερ μάρκετ και τα ξαδερφάκια στην Αυστραλία.
Οι πιθανότητες: Όχι και πολλές, αλλά αξίζει τον κόπο, ειδικά εάν είσαι στα πρόθυρα εμφράγματος, χωρισμού λόγω ασυμφωνίας "χαρακτήρων" ή απόλυσης.


Στην δεύτερη περίπτωση που αποφασίζεις το σταδιακό κόψιμο, πρέπει να επαγρυπνείς μέρα και νύχτα. Αυτή η μέθοδος κάνει πολύ καλό στον αυτοέλεγχο. Και στον προγραμματισμό. Μακροπρόθεσμα, βοηθάει στο να ελέγξεις και άλλα πράγματα εφ'όρου ζωής.
Πολλοί λίγοι άνθρωποι μπορούν να καταφέρουν τον έλεγχο του τσιγάρου. Δεν αναφέρομαι σε αυτούς οι οποίοι κάπνιζαν πάντα 2-3 την ημέρα, αλλά στους καπνιστές που θέλουν να μεταβούν στο στάδιο αυτό. Ακούγεται εύκολο, αλλά δεν είναι.
Ένα καλό κόλπο, είναι να αρχίσει κανείς με συγκεκριμένους περιορισμούς. Π.χ. να μην καπνίζει τις ζυγές ώρες (εννοείται πως όλες οι ώρες θα είναι ώρα Ελλάδος κι όχι Ιταλίας, Γαλλίας, Αμερικής και Αυστραλίας - κατά το συμφέρον ). Ή να συμφωνήσει με τον εαυτό του πως θα αρχίζει το κάπνισμα 2 ώρες π.χ. αφού ξυπνήσει και θα σταματάει 1 ώρα πριν κοιμηθεί - από μόνο του αυτό, κάνει καλό. Εδώ βέβαια ενέχει ο κίνδυνος να αναβάλλεται διαρκώς η ώρα που θα πάς για ύπνο, μέχρι που τον καταργείς τελείως, ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα και να καπνίζεις διαρκώς!
Γενικά, το να προσπαθήσεις να περιορίσεις σταδιακά το κάπνισμα, είναι κάτι που φαίνεται καλή ιδέα. Ιδιαίτερα εάν σου αρέσει. Όμως, πολύ συχνά το αποτέλεσμα είναι, μόλις φύγει ο ενθουσιασμός, να ξαναρχίσεις. Πολλές φορές δε, αυξάνεται και αριθμός των τσιγάρων που κάπνιζες πιο πριν, πιθανότατα λόγω της στέρησης.
Η παραπάνω μέθοδος είναι έτσι, περισσότερο κατάλληλη για αβατάρα, και μύστες 3ου βαθμού και πάνω, με δεδομένο τον έλεγχο των συνηθειών τους.

Αυτά για αρχή.
Μην απογοητεύεσαι όμως.
Και,
επ!
Μην πιάνεις τσιγάρο!!!

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 17:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν και ως καπνιστής, δεν το έχω κόψει - προς το παρόν δεν θέλω

Aμαλία πολύ ωραίες οι συμ"βολές" σου αν και εμένα μου άρεσε περισσότερο η πιο πάνω πρόταση.

Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο του ναργιλέ, της πιπας ή ακόμα και το πουρο. [για πιο σχικ καταστάσεις] & [για αποτοξίνωση της 10αρας]

quote:

Εκτός από τα νεύρα σου, μερικά κιλά κουλουράκια και τα αντίστοιχα κιλά στο σώμα σου

Άκουσα ότι απο χρόνου η συμμετοχή των BODYLINE σε όλες τις εθνικές παρελάσεις θα γίνει πλέον πραγματικότητα..

Όσο για τα τασάκια όσοι ακολουθήσετε τις οδηγίες τις Αμαλίας παρακαλώ μην τα σπάσετε - είμαι τασακοσυλλέκτης/τασακόκαπηλος.


Better to save the mystery than surrender to the secret..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 22:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η πιπα ειναι μια καλη λυση,αλλα το τσιμπουκι ειναι καλυτερο.
ως μικροτερο δεν θα φουμαρεις τοσο πολυ.
και αν θες την δικια μου αποψη....μπορεις να κανεις μια πατεντα.εγω την εχω κανει και ηταν αγρια μαστουρα!
δοκιμασε να καπνισεις τσαι....μεσα σε τσιμπουκι.
τραβα μοναχα 2 τζουρες και θα νιωσεις σαν απολυτο πρεζονι!!!
φυσικα μην το συνεχισεις,αλλα κανε ενα τετοιο μια φορα την εβδομαδα.
αν αυτο το εφαρμοσεις θα επιτυχεις 2 πραγματα

1 την φοβερη μαστουρα που μας εξιταρει πολυ.....
2 δεν θα ειναι καθολου ανθυγειινο.


ποιος ειναι ο αληθινος Deghar Adhark ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 02:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Deghar Adhark
quote:
δοκιμασε να καπνισεις τσαι....μεσα σε τσιμπουκι.
τραβα μοναχα 2 τζουρες και θα νιωσεις σαν απολυτο πρεζονι!!!
φυσικα μην το συνεχισεις,αλλα κανε ενα τετοιο μια φορα την εβδομαδα.
αν αυτο το εφαρμοσεις θα επιτυχεις 2 πραγματα

1 την φοβερη μαστουρα που μας εξιταρει πολυ.....
2 δεν θα ειναι καθολου ανθυγειινο.



Δεν πάμε καλά - λέω εγώ!
Προσοχή στις συμβουλές.
Και κανένα χαμογελάκι του στυλ ""
δεν έβλαψε ποτέ κανέναν...

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 14:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....δεν ενοοω να μαστουρωνει συνεχεια.
αλλα,ειναι το ιδιο πραγμα οπως το μεθυσι.
αν μαστουρωνεις μια φορα τον μηνα...ε δεν βλαπτει


ποιος ειναι ο αληθινος Deghar Adhark ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 19:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Χύνομαι μέσα στα αφιλόξενα όνειρά της...

Σαν να γεννήθηκα χθές ένιωσα στο πρώτο άγγιγμα της..."
NossoforosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 23:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπήρξα για πολλά χρόνια φανατικός καπνιστής. Μιλάμε ο καπνός να κατεβαίνει μέχρι τα νύχια των ποδιών από την πρώτη μέχρι τη τελευταία τζούρα και δάχτυλα μονίμως καφέ κίτρινα από τη πίσσα, παρά το επίμονο τρίψιμο με ασετόν…

Εδώ και πάνω από εφτά χρόνια είμαι πανευτυχής που δεν καπνίζω. Κάθε μέρα που ξυπνάω μπορεί να με στεναχωρούν χίλια δυο μικρά και μεγάλα πράγματα, όμως υπάρχει σταθερά ένα πράγμα που μου δίνει απέραντη χαρά. Δεν καπνίζω. Δεν έχω ανάγκη να καπνίσω. Αναπνέω, μυρίζω γεύομαι.

Με βοήθησε ένα βιβλίο το οποίο το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Είναι σχεδόν απλοϊκό και ίσως αρκετά «αμερικάνικο». Εν τούτοις, κρατώντας την ουσία, μετά από δύο προσεκτικές αναγνώσεις το θέμα είχε λήξει. Από τότε, κάθε μέρα είχε (και έχει) έναν επιπλέον λόγο για είναι μια υπέροχη μέρα. Μπορώ απλά να χαίρομαι κάθε μου αναπνοή και να εισπνέω όσο βαθιά νιώθει το σώμα μου ότι το έχει ανάγκη, χωρίς να το υποχρεώνω να υφίσταται τη ταλαιπωρία του καπνού.

Όλο το κόλπο είναι να καθαρίσουμε το μυαλό μας από τις ύπουλες ιδέες που το marketing μας έχει υποβάλλει και εμείς τις κρατάμε σφηνωμένες μέσα μας πιστεύοντας ότι είναι δικές μας. Κόβω το τσιγάρο δεν σημαίνει στερούμαι μια απόλαυση. Σημαίνει, ελευθερώνομαι από μια σκλαβιά και ξαναανακαλύπτω την απόλαυση της αναπνοής.

Το βιβλίο είναι «Ο εύκολος τρόπος να κόψετε το κάπνισμα» Allen Carr, εκδόσεις ΚΟΑΝ

Κάντε το δώρο στον εαυτό σας...


Η αλήθεια δεν είδε ποτέ με καλό μάτι τη μονοπώλησή της
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 20:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"το λυβανι του διαβολου"{πες τε μου πως γραφεται ρε παιδια,δεν εχω λεξικο εδω που ειμαι}.
ειναι σιγουρα μια συνηθεια που θα μας στοιχησει ολους

ουτε χθες ηρθα
ουτε αυριο θα φυγω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 11:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλοχα

να προτεινω το thread στο τοπικ του allzzaro, οπου υπαρχουν και τροποι επιλυσης του προβληματος, και λεπτομερεις περιγραφες πολλων συνεπειων του... τοσο λεπτομερεις που κατεληξα να κανω το πολυ 5 τσιγαρα την ημερα μολις τις διαβασα....

σορρυ λιγο γι' αυτο αμαλια,, μη βρισεις, αλλα θελω να ρωτησω το ντεγκαρ:

ντεγκαρ, ντεγκαρ, εισαι εδω;
απορια: τυχαινει να εχω μια ινδιανικη πιπα [με την καλη εννοια] την οποια χρησιμοποιω προς τερψιν του ψυχικου μου κοσμου ενιωτε [η, οπως λες και εσυ βαρβαριστι, μαστουρα] και αναρωτιεμε αν θα μπορουσες να εξηγησεις αυτο με το τσαι... βαζεις και καπνο η μονο φυλλα τσαγιου; πρεπει να τα θρυματισεις; ποσοτητα; ειδος τσαγιου;;;;

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulfly

Edited by - crucifire on 06/11/2005 11:29:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ίωνας_Δραγούμης
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2005, 14:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ίωνας_Δραγούμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο Καλύτερος τρόπος για να κόψεις το κάπνισμα είναι το μηχάνημα του Γ.Γκιόλβα το Nicopal.

Για σχετικές πληροφορίες ρίξε μια ματιά στο

http://clubs.pathfinder.gr/Nicopal_Giolvas

και στις πληροφορίες που έχει εκεί.

(Για παραγγελίες αναφέρει μέσα σε κείμενο.)

Να είσαι καλά φίλε μου

Αγάπα τον πλησίον σου σαν τον εαυτό σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rwmios
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 14:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rwmios  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος rwmios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OΠΟΙΟΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΝΙΚΟΠΑΛ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΑΙΛ
onoufrios2002@yahoo.gr
ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ Κ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ

.&-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 15:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η συσκευή κόβει μόνο το τσιγάρο ή και το κεφάλι?

Better to save the mystery than surrender to the secret..
Gentleman's Apocalypse
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2006, 00:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοκιμάστε τα αυτοκόλητα nicorette. Εμένα με βοήθησαν πάρα πολύ.
(Γεια σας έχω κόψει το τσιγάρο για 2 μήνες με λένε Σπύρο και είμαι καλά )

Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osev
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 22:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osev  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δοκιμάστε τα αυτοκόλητα nicorette. Εμένα με βοήθησαν πάρα πολύ.
(Γεια σας έχω κόψει το τσιγάρο για 2 μήνες με λένε Σπύρο και είμαι καλά )

Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)



εγώ δοκίμασα με τις τσίχλες νικορέτε και τι έκοψα μαχαίρι εδώ και 15 χρόνια.

διάβασε κι αυτό το άρθρο
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=680030&lngDtrID=252
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pliroforisi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 05:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pliroforisi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάπνισμα και βελονισμός

Οι συνέπειες του καπνίσματος στην υγεία και η συμβολή του βελονισμού
στα προγράμματα απεξάρτησης από νικοτίνη

άρθρο του Μιλτιάδη Καράβη (φυσίατρος, βελονιστής)

http://www.karavis.gr/articles/docs/file6.doc

Αγγέλα Αλεξίου, Πάνος ΜπαλτάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2006, 10:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑΑΑ
ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΑ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑ NICORETTE ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΟΣΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟ ΣΟΥ Ή ΝΑ ΣΠΑΣΕΙΣ ΟΤΙ ΓΥΑΛΙΚΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΕΡΗΣΗ...

ΚΑΠΝΙΖΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ, ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΒΑΡΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ.. ΤΟ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΣΧΕΔΟΝ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2006, 13:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε εθισμός έχεις συγκεκριμένους ψυχικούς λόγους για να υπάρει. Εγώ όμως - ως συνήθως - θα ξεκινήσω από τους βιοχημικούς..

Όταν κάοποιος ξεκινά το κάπνισμα, ή το ποτό το σώμα διαμαρτύρεται. Βήχας, ζαλάδα, αδιαθεσία κλπ. Επειδή όμως είναι μαγκά ή επειδή το κάνουνε όλοι συνεχίζουμε. Το θέμα είναι πως επειδή ο καπνός έιναι δηλητηριώδης ουσία (πχ περιέχει περίπου 400 γνψστές τοξίνες) στην αρχή το σώμα διαμαρτύρεται έντονα.. Μετά υπάρχει αυτό που λέμε στάδιο προσαρμογής.. Δηλαδή το σώμα κινητοποιέι τους μηχανισμούς άμυνας που έχει για να την βγάλει καθαρή..Αυτό συμπεριλαμβάνει άυξηση της γλυκόζης στο αίμα (για να έχει ενέργεια να παλέψει με το δηλητήριο), άυξηση της πίεσης και των κατεχολαμινών - αδρεναλίνη και ντοπαμίνη και άυξηση των ενδορφινών - ορμόνες που μας κάνουνε να νοιώθουμε καλά ώστε να μην υποφέρουμε από την κακουχία και τις φλεγμονές εξαιτίας του τσιγάρου.

Δηλάδή; όταν καπνίζω διεγείρομαι. Δηαλαδή; Νοιώθω παροδικά καλά, ανεβασμένος, πιο δυνατός, λιγότερο θλιμένος, πιο ήρεμος κλπ κλπ. Ωραία. Το πρόβλημα είναι πως μετά από ένα διάστημα το σώμα - που έχει πληγωθεί - πρέπει να επουλώσει τις πληγές του και να ξεκουραστεί από την διέγερση.. εκείνη την στιγμή γίνονται τα αντίστροφα από την στιγμή του καπνίσματος. Δηαλαδή πέφτουν τα επίπεδα αδρεναλίνης και ντοπαμίνης - και αισθανόμαστε άγχος- πέφτουν τα επίπεδα ενδορφινών - και αρχίζουμε και νιώθουμε ψυχοσωματική δυσφορία - και πέφτει και το επίπεδο γλυκόζης οπότε ο εγκέφαλος δεν έχει ΄καύσιμο και τα βλέπει όλα μάυρα ... Τι κάνουμε τότε; πάμε πάλι από ένστικτο σε μια ουσία που θα μας διεγείρει - τσιγάρο - και ο κύκλος ξαναρχίζει..

Αυτός με απλά λόγια είναι ο βιοχημικός φαύλος κύκλος που συμβαίνει σε ΚΑΘΕ είδους εθισμό.

Για να σταματήσει ο φαύλος κύκλος χρειάζονται 3 πράγματα

1. Να έχει αποφασίσει κάποιος πως θέλει να βγεί και να έχει κίνητρο.

2. Να υποστηριχτεί κατάλληλα με κατάλληλη διατροφή και θρεπτικά στοιχεια καταλληλα για την δικη του περίπτωση ώστε να αποτοξινωθεί και να ρυθμιστούν οι βιοχημικές και ορμονικές του λειτουργίες

3, Να υποστηριχτεί κατάλληλα ψυχολογικά από το περιβάλλον του ή κάποιον ειδικό. Βοηθά να έχει ο άνθρωπός μας κάποιο κίνητρο το οποίο το θεωρεί πιο σημαντικό ή τουλάχιστον ίσης αξίας και απόλαυσης με τον εθισμό του.

Αν κάποιος από τους 3 παράγοντες λείπει τα πράγματα δυσκολέυουν αρκετά αν θέλει κάποιος ΜΟΝΙΜΗ αλλαγή.
Μάριος Πρωτόπαπας, ΔιατροφολόγοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xmen
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 22:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xmen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κόψτο "μαχαίρι". Ο πιο εύκολος τρόπος. Μία απόφαση είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy