ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 αυτοκτονια
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lorelei
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 15:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorelei
ποια η γνωμη σας για την αυτοκτονια?

homeside

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 16:37:55  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ: ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ.ΕΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΕΩ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΣΑΝ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΠΑΛΕΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΥΡΙΣΜΟ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΑΣ ΣΤΙΟΓΜΗ ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΩΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΟΣΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΖΗΣΟΥΜΕ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 18:30:11  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7000

---------------------------
ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ.
---------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2005, 20:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
ποια η γνωμη μου.....
σιγουρα ειναι μια πραξη θαρρους,και δειλιας ταυτοχρονα.
δειλια,γιατι ο αυτοχειρας δεν μπορει να αντιμετωπισει την πραγματικοτητα,οποτε παραιτητε
και θαρρους,γιατι δεν ειναι καθολου ευκολο να το κανεις....

γενικως δεν ειμαι υπερ την αυτοκτονιας.
πιστευω οτι ο,τι αναποδια και αν μας ερθει με οργανωση,αυτοπειθαρχια,και ικανοτητα,μπορουμε να γυρισουμε τα πραγματα.
τωρα η αυτοκτονια μπορει να εχει πολλες μορφες.μπορει για παραδειγμα να εξυπηρετει καποιο σκοπο.
υπαρχουν ανθρωποι που εχουν κανει "συμφωνια" με τον διαβολο,εχουν πουλησει την ψυχη τους σε κατι,και μπορει η ολοκληρωση του εργου τους να απαιτει και στο τελος αυτοκτονια.
οπως στην ταινια "seven" περιπου.

ουτε χθες ηρθα
ουτε αυριο θα φυγω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 01:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA
Η ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ... ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ Η' ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ... Η ΖΩΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΝΑΝ... ΕΚΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ... ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ ΠΙΣΩ... ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ...

ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ... Η ΟΠΟΙΑ ΣΥΧΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΛΥΣΗ... Ο,ΤΙ ΜΑ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ. ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ, ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΟΥΝ, ΝΑ ΠΟΝΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ... ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΠΡΑΞΗ ΔΕΙΛΙΑΣ... ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΚΟΡΠΙΣΕΙ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΘΛΙΨΗ ΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΣΑΝΕ ΕΚΕΙΝΟΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ...


ΦΙΛΙΚΑ...

Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ (Κλεόβουλος)


Edited by - KRYSTALLENIA on 05/11/2005 01:55:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 02:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit
Η ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ,ειναι η ακραια επιλογη Ελευθεριας του καθε ανθρωπου οταν η ζωη του γινεται αφορητη,ειτε απο καποια ασθενεια,ειτε απο καποια αλλη δυστυχια.
αλλα δεν παυει να ειναι μια επιλογη σεβαστη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 14:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
Η δικιά σου γνώμη πια είναι lorelei?

Σαφως και είναι μια σεβαστή επιλόγη.

αρκεί να έχεις απόλυτη συνείδηση των πράξεων σου,δηλαδή να μην είσαι επιρεασμένος απο κάποια ταινία η κάποιο τραγούδι ας πούμε.

πάντως είμαι της άποψης οτι η ζωή είναι κάτι πολύ όμορφο και δεν θα αυτοκτονούσα τόσο ευκολά...

μια φίλη μου που πιο παλιά είχε πάρει καμια 25 χαπια(κοινος κουμπιά) για να τα τινάξει...τελικά έζησε.σήμερα ευχαριστεί όλους τους θεούς και τις θεές που δεν πέθανε...

ενδιαφέρον θέμα άνοιξες πάντως

αν θες πες μας δυο λόγια ωστε να γίνει διάλογος.

"Χύνομαι μέσα στα αφιλόξενα όνειρά της...

Σαν να γεννήθηκα χθές ένιωσα στο πρώτο άγγιγμα της..."
NossoforosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 14:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.


η Ζωη ειναι δωρο Θεου!


ειναι Υβρις η αυτοκτονια λογω "προβληματικων" καταστασεων επιβιωσης ή συναισθηματικων απογοητευσεων.


με αυτο το σκεπτικο επρεπε να αυτοκτονουν ολοι οσοι δυστυχουν και υποφερουν - οι αστεγοι, οι πεινασμενοι του πλανητη, οι αναπηροι.

και ομως εξακολουθουν να ζουν και να προσπαθουν!


γιατι "ενα λεπτο μονο ζωης, δεν αγοραζεται με δις" που λεει και το τραγουδι.

ζηστε το Τωρα σας - ζηστε την Ζωη σας!

.


εννοειται οτι η επιλογη του θανατου ως λυτρωση απο ατομα που υποφερουν απο ανιατες ασθενειες και ζουν μες τον πονο, δεν θεωρειται αυτοκτονια αλλα ευθανασια.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 18:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Πιστεύω πως είναι καλύτερα η συζήτηση αυτή να συνεχιστεί στο σχετικό θέμα που υπέδειξε ο ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ (που στη συγκεκριμένη περίπτωση, η βοήθειά του δεν ήταν ΕΛΑΧΙΣΤΗ )
Με προσοχή και σύνεση - πάνω από όλα.


«έχω δικαίωμα να αποφασίσω εγώ, πόσα χρόνια θα παραμείνω σε αυτόν τον κόσμο»;
κάνε κλικ^^^^

το θέμα αυτό απενεργοποιείται.


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy