ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΟΙ ΕΥΚΟΛΟΠΙΣΤΟΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 02:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ρωτήσεις τον κόσμο

Πιστεύεται ότι υπάρχει κάπου στο σύμπαν ζωή;

Η απάντηση των περισσοτέρων (μάλλον) θα είναι ναι.
Τουλάχιστον θα κρατήσουν μια πισινή και δεν θα είναι κατηγορηματικά αρνητικοί.

Εξάλλου όλοι οι επιστήμονες παραδέχονται κάτι ανάλογο, σύμφωνα με το νόμο των πιθανοτήτων
, σύμφωνα με το το ότι το σύμπαν είναι πολύ μεγάλο για να είναι άδειο , κτλ , κτλ…

Ενώ λοιπόν οι πλειοψηφία

(αυτών που μπορούνε να σκεφτούν ,
γιατί τα 5 από τα 6 δις ανθρώπων
δεν μπορεί να σκεφτεί από την πείνα)

θα δεχτεί πως μπορεί να υπάρχουν εξωγήινοι ,
αν τους κάνεις την ερώτηση:

Πιστεύεται ότι εξωγήινοι είναι οι δημιουργοί της ανθρωπότητας σύμφωνα με τις μυθολογίες όλων των λαών;

Η απάντηση θα είναι κατηγορηματικά ΟΧΙ.

(ας μην αναλύσουμε το ΝΑΙ ή ΟΧΙ , αλλά το συντριπτικά κατηγορηματικό ΟΧΙ)

Η πλειοψηφία δε αυτών που θα απαντήσουν όχι πιστεύουν χωρίς καμία αμφιβολία

Ότι υπήρχε κάποιος που ονομαζόταν Χριστός
Που ήταν μισός άνθρωπος μισός θεός
Που έκανε το νερό κρασί
Που θεράπευε τους άρρωστους με ένα άγγιγμα
Που περπατούσε στο νερό
Που ανάστηνε νεκρούς

Και που όλο περιέργως αυτοί που τον είδαν να κάνει όλα αυτά (οι Εβραίοι) δεν τον πίστεψαν.

(Γιατί ή Αυτός δεν υπήρξε , ή δεν τα έκανε όλα αυτά – προσωπική άποψη)

Αλλά πίστεψαν κάποιοι που κάποιοι τους είπαν ότι κάποιος κάποτε έκανε όλα αυτά.

(Ας μην γίνει άλλη μια αντιπαράθεση μεταξύ Χριστιανών και μη)


Αν ρωτήσεις τους USAers θα σου πουν (γιατί έτσι πιστεύουν) ότι καλώς έγινε ο πόλεμος στο ΙΡΑΚ.

Οι περισσότεροι Έλληνες πιστεύουν ότι οι πολιτικοί είναι λαμόγια

Ότι τα δυο μεγάλα κόμματα είναι το ίδιο και το αυτό και κοιτάν μόνο την πάρτη τους
Αλλά στις εκλογές παίρνουν το 80% των ψήφων.

Πιστεύουμε ότι θέλουν να πιστεύουμε αλλά ακόμα και αν δεν πιστεύουμε το σύστημα δεν κλονήτε… (80% είναι αυτό)

(Ας μην γίνει πολιτική παρεκτροπή)

Το θέμα μας λοιπόν είναι

Η ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΟΙ ΕΥΚΟΛΟΠΙΣΤΟΙ.



ουυυυ

Edited by - Anounakis on 05/11/2005 02:59:22

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 11:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΠΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΨΑΞΟΥΝ ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ
ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.
Η ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΑΕΦΑΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΙΣΧΥΡΗ ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΨΑΞΟΥΝ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΟΤΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ
ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΔΑΞΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.
ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ
ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑΣ ΖΟΥΝΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠ ΟΤΙ
ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 16:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τί πιστεύεις είναι το πώς ουσιαστικά επιθυμείς να είναι η πραγματικότητα, με το να πιστεύεις κάτι εξωτερικεύεις την θέλησή σου. Ουσιαστικά η πίστη σου καθορίζει και την πραγματικότητά σου άμεσα. Το πόσο έυκολα αλλάζεις τας πιστεύω σου δείχνει και το πόσο εύκολα αλλάζει η αντίληψη της πραγματικότητας που έχεις. Θεμελιωμένη βαθιά πίστη αλλάζει μόνο με την παροχή ανάλογα ισχυρών αποδείξεων. Αν δεν μπορεί να αποδειχθεί κάτι (πχ ύπαρξη θεού, τί υπήρχε πρίν την μεγάλη έκρηξη κτλ...) τότε ο καθένας διαμορφώνει μία άποψη ανάλογα με το τί επιθυμεί ή τί τον βολεύει...

Facts: Knowledge is power, Power corrupts.
Conclusion: Study hard, Be evil.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 16:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΟΙ ΕΥΚΟΛΟΠΙΣΤΟΙ.

Η σημερινή εποχή μας δείχνει ότι η έλλειψη "πίστης" (προς κάτι, οτιδήποτε) οδηγεί πιο εύκολα στην ευπιστία (προς οτιδήποτε). Παράδειγμα: οι ίδιοι άνθρωποι που ζητούν "επιστημονικές" αποδείξεις για διάφορα θέματα παραδοσιακής πίστης-γνώσης (θρησκευτικά, φιλοσοφικά, ιστορικά) είναι έτοιμοι να πιστέψουν σε εξωγήινους (για τους οποίους επίσης δεν υπάρχουν αποδείξεις), είναι πολύ πιο εύπιστοι σε "αστικούς θρύλους", είναι πιο πρόθυμοι να αγοράσουν μια εφημερίδα με στήλη "αστρολογίας" ενώ αν δεν έχει τέτοια στήλη δεν την αγοράζουν κτλ. Η πίστη (προς κάτι, πάντα, δεν εννοώ συγκεκριμένο χώρο) λειτουργεί ως "άγκυρα ψυχής" (από αυτό εμπνεύστηκα το anchor ως ψευδώνυμο) και προστατεύει από την ευπιστία. Από την άλλη η πίστη δεν θέλει πολύ για να γίνει δεισιδαιμονική οπότε χρειάζεται ισορροπημένη στάση και διαρκή προσοχή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 17:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε anchor αν και σε γενικές γραμμές συμφωνούμε, κατα την ταπεινή μου άποψη το φαινόμενο που περιγράφεις μπορεί να αποδοθεί πιό εύκολα σε δυσπιστία στις παραδοσιακές αξίες και όχι στην έλλειψη πίστης. Η έλλειψη του υπόβαθρου της παράδοσης κάνει τα πιστεύω των ανθρώπων ευάλλωτα και όχι η έλλειψη πίστης (προφανώς είναι έτοιμοι να πιστέψουν απλώς υπάρχει σύγχιση στο μυαλό τους για το τί είναι "πραγματική" και "Σταθερή" αξία)

Facts: Knowledge is power, Power corrupts.
Conclusion: Study hard, Be evil.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 19:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για ολα φταιει η βαβυλωνια αδελφοτητα!
πλακα κανω.
ο περισσοτερος κοσμος ειναι ευκολοπιστος,αυτο ειναι αληθεια.
μια φορα ρωταω τον αδελφο του παπου μου....
-θειε,πιστευεις στα ΑΤΙΑ ?
-και τινα αυτο παιδι μου ?
-οι εξωγηινοι θειε...
-α εγω παιδι μου,πιστευω στον χριστο μου,και στον θεο μου,που μου εχει καλα

ουτε χθες ηρθα
ουτε αυριο θα φυγω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 20:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι επιστημονικά αποδεδιγμενο και μαθηματική ακρίβια οτι υπάρχει και εξωγήινη ζωή.

Πρωσοπικά πιστεύω περισσότερο στην επιστήμη παρα στην θρησκεία που μου την έδωσαν έτοιμη χωρίς καμία απόδειξη.
Το 2007 ή το 2008, στο παγκόσμιο εργαστήριο φυσικής που βρίσκεται στην Ελβετία ολοκληρώνεται ενα πείραμα το οποίο θα μας δείξεί και θα μας αποδείξει τι έγινε και το πώς κινήθηκε η πρώτη μορφή ενέργειας και ζωής που υπήρξε,ακριβώς ενα δευτερόλεπτο μετα την έκρηξη ωστε να ξέρουμε το πώς έφτσε σήμερα εμείς να κατηκούμε σε αυτόν τον πλανήτη.

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 21:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμ... Ο περισσότερος κόσμος σήμερα πιστεύει ότι υπάρχουν εξωγήϊνοι επειδή η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο, που η ύπαρξη εξωγήϊνων μορφών ζωής φαίνεται λογική.

Από το να πιστεύω στην ύπαρξη ζωής στο διάστημα, μέχρι το να πιστεύω ότι κάποιοι εξωγήινοι είναι οι δημιουργοί της ανθρωπότητας είναι μεγάλη απόσταση. Μεσολαβούν πολλά "αν" και αυτό θεωρείται μειονέκτημα για ένα σοβαρό σενάριο-θεωρία.

Οπότε με το δίκιο τους νομίζω οι περισσότεροι άνθρωποι είναι επιφυλακτικοί.
Τώρα θα μου πεις οι ίδιοι άνθρωποι πιστεύουν σε πολλές "παράλογες" θεωρίες. Στις περισσότερες όμως υπάρχει μια παράδοση (θεός/θεοί, φαντάσματα, ξωτικά, μαγεία, αστρολογία κλπ) η οποία μπορεί να μην αποδεικνύεται με επιστημονικά μέσα, αλλά την κουβαλάμε όλοι από την γέννηση μας και όλοι έχουμε ακούσει μία "επιβεβαιωτική" ιστορία από κάποιον.
Το αν την πιστεύουμε ή όχι, εξαρτάται μάλλον από το τι θέλουμε να πιστεύουμε και λιγότερα στο τι μας λέει η λογική μας να πιστεύουμε.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 01:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύουμε ότι θέλουν να πιστεύουμε.
Τώρα θέλουν να πιστεύουμε στους εξωγήινους.

Έβγαλε το Hollywood τις σχετικές ταινίες
Βγήκαν στην φόρα βιβλία που παλιά θα λογοκρίνονταν και θα καίγονταν
όπως του Σίτσιν , του Ντένικεν , των αρχαίων Ελλήνων κτλ..

Μόλις φύγει και η προηγούμενη γενιά που ήταν μαθημένη αλλιώς
ίσως και η δική μας

Θα έχουμε και την νέα θρησκεία

Μπήκαμε στον ΥΔΡΟΧΟΟ βλέπετε...


ουυυυΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 02:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε morpheaus έχω κάποιες απορίες για αυτά που έγραψες
quote:
Ειναι επιστημονικά αποδεδιγμενο και μαθηματική ακρίβια οτι υπάρχει και εξωγήινη ζωή.
Ξέρεις κάποιο site που να το αποδεικνείει αυτό, ενδείξεις ζωής έχουμε βρεί αλλα για απόδειξη ύπαρξης νοήμονος μορφής ζωής πρώτη φορά ακούω, σε παρακαλώ κατατόπίσέ μας.

quote:
Το 2007 ή το 2008, στο παγκόσμιο εργαστήριο φυσικής που βρίσκεται στην Ελβετία ολοκληρώνεται ενα πείραμα το οποίο θα μας δείξεί και θα μας αποδείξει τι έγινε και το πώς κινήθηκε η πρώτη μορφή ενέργειας και ζωής που υπήρξε,ακριβώς ενα δευτερόλεπτο μετα την έκρηξη ωστε να ξέρουμε το πώς έφτσε σήμερα εμείς να κατηκούμε σε αυτόν τον πλανήτη.
Έχω την εντύπωση πως λές για το CERN. Έχω ακούσει και εγώ για το πείραμα και διαφέρουν λιγάκι αυτά που λές από το πραγματικό πείραμα (αν είναι αυτό που νομίζω). Στο πείραμα θα προσπαθήσουν να εξομοιώσουν τις συνθήκες που επικράτησαν κατά την μεγάλη έκρηξη για να σχηματίσουμε γνώμη για την δημιουργία του σύμπαντος. Η ζωή τί σχέση έχει;;; η δημιουργία της γής ;;;;

Υ.Γ.Ωραία εικόνα, προφανώς σου αρέσει ο green lantern

Facts: Knowledge is power, Power corrupts.
Conclusion: Study hard, Be evil.

Edited by - Peronosporos on 06/11/2005 02:32:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 08:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...
Τώρα θα μου πεις οι ίδιοι άνθρωποι πιστεύουν σε πολλές "παράλογες" θεωρίες. Στις περισσότερες όμως υπάρχει μια παράδοση (θεός/θεοί, φαντάσματα, ξωτικά, μαγεία, αστρολογία κλπ) η οποία μπορεί να μην αποδεικνύεται με επιστημονικά μέσα, αλλά την κουβαλάμε όλοι από την γέννηση μας και όλοι έχουμε ακούσει μία "επιβεβαιωτική" ιστορία από κάποιον.
...
Αυτό εννοώ. Φαίνεται ότι κάποιοι πέταξαν τα παλιά παπούτσια (που ίσως χρειαζόταν αλλαγή) πριν αγοράσουν καινούργια. Αποτέλεσμα: είναι ξυπόλυτοι τώρα που ψάχνουν ν' αγοράσουν!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 12:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα έχουμε και την νέα θρησκεία

Μπήκαμε στον ΥΔΡΟΧΟΟ βλέπετε...


Χμμ, δεν μου φαίνεται και πολύ πιθανό, εκτός κι αν έχουμε κάποιο εύρημα που να αφήνει μετέωρες όλες τις προηγούμενες θεωρίες, θρησκευτικές και επιστημονικές.

quote:

Αυτό εννοώ. Φαίνεται ότι κάποιοι πέταξαν τα παλιά παπούτσια (που ίσως χρειαζόταν αλλαγή) πριν αγοράσουν καινούργια. Αποτέλεσμα: είναι ξυπόλυτοι τώρα που ψάχνουν ν' αγοράσουν!

Θα έλεγα ότι έχουν κρατήσει το παπούτσι στο ένα πόδι και δοκιμάζουν διάφορα άλλα στο άλλο!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 14:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χμμ, δεν μου φαίνεται και πολύ πιθανό, εκτός κι αν έχουμε κάποιο εύρημα που να αφήνει μετέωρες όλες τις προηγούμενες θεωρίες, θρησκευτικές και επιστημονικές.


Εμένα, φίλτατη, δε μου φαίνεται πιθανό πάλι αυτό το σπουδαίο εύρημα να βγεί στην δημοσιότητα...
Ο λόγος?
Είναι πολύ απλός και τον επισήμανε ο Anounakis:

quote:
Πιστεύουμε ότι θέλουν να πιστεύουμε.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 15:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χμμ, δεν μου φαίνεται και πολύ πιθανό, εκτός κι αν έχουμε κάποιο εύρημα που να αφήνει μετέωρες όλες τις προηγούμενες θεωρίες, θρησκευτικές και επιστημονικές.

Θεωρείς αγαπητή τελείως τυχαίο το γεγονός
πως η επικρατούσα θρησκεία τα 6000 τελευταία χρόνια
είναι πάντα αντίστοιχη του ζωδιακού κύκλου και της σχετικής μετάπτωσης των ισημερινών της γης;

Για όσους δεν το γνωρίζουν ο πλανήτης μας πέραν του να περιστρέφετε γύρω από τον άξονά του και γύρω από τον ήλιο κάνει ακόμα κάποια ανεπαίσθητη για εμάς ταλάντωση επί του άξονα του και σε συνδυασμό με όλα αυτά έχουμε το φαινόμενο της μετάπτωσης.

Δηλαδή , ο (ζωδιακός) αστερισμός που φαίνετε πίσω από τον ήλιο κατά την ανατολή του , την εαρινή ισημερία δεν είναι ο ίδιος αλλά αλλάζει κάθε 2160 χρόνια περίπου. Έχουμε μετάπτωση (κύλιση) μίας μοίρας κάθε 72 χρόνια .

Η αλλαγή του ζωδιακού γίνεται αντίστροφα από τον τρόπο που διαβάζουμε τα ζώδια στην εφημερίδα.

Δηλαδή από τον ΤΑΥΡΟ περάσαμε στον ΚΡΙΟ , από εκεί στους ΙΧΘΥΣ και - τώρα από το 1993 περίπου - στον ΥΔΡΟΧΟΟ.

Την εποχή του ΤΑΥΡΟΥ είχαμε κυρίαρχο πολιτισμό τον Μινωικό με λατρεία του ταύρου , του μινώταυρου κτλ.

Την εποχή του ΚΡΙΟΥ είχαμε του κερατοφόρους θεούς στην Αίγυπτο , τα Διονυσιακά στην Ελλάδα τον κερατοφόρο Μ.Αλέξανδρο κτλ…

Για τους ΙΧΘΥΣ το :

Ιησούς
Χρηστός
Θεού
Υιός
Σωτήρ

Τα λέει όλα.

Επανέρχομαι λοιπόν.

Θεωρείτε τελείως τυχαίο το γεγονός αυτό;


ουυυυΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 20:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν δυο ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΠΙΣΤΗΣ: η διανοητική πίστη, που ξεκινάει από το πραγματικό για να πολιορκήσει το άγνωστο, και η συναισθηματική πίστη, που ξεκινάει από το άγνωστο για να κατακτήσει την πραγματικότητα.

Η πρώτη ονομάζεται επιστημονική, η δεύτερη θρησκευτική. Η επιστημονική πίστη είναι μια παραδοχή ορθολογικών υποθέσεων βασισμένων στην εμπειρία των πραγματικών δεδομένων.

Για τον Έλληνα φιλόσοφο, επιστημονική υπόθεση είναι η παγίδα που στήνει ο Λόγος ώστε να συλλάβει τα ίχνη της φυσικής πραγματικότητας, ώσπου ο χρόνος να του προμηθέψει τα εφόδια για να την κυριεύσει.

Η θρησκευτική πίστη, αντίθετα, είναι η παγίδα που στήνει το συναίσθημα για να πέσει ο Λόγος μέσα. Οι φαντασιακές υποθέσεις οδηγούν στην πίστη. Οι εμπειρικές ενδείξεις οδηγούν στη δοξασία.

Οι επιστημονικές αποδείξεις οδηγούν στην βεβαιότητα. Γι’αυτό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΣΤΗ ΑΛΗΘΙΝΗ. Η πίστη που επαληθεύεται ΑΥΤΟΑΝΑΙΡΕΙΤΑΙ. Μετατρέπεται σε βεβαιότητα.

Με άλλα λόγια: Η πίστη στην επιστήμη είναι ένα ΓΕΓΟΝΟΣ, αλλά η επιστήμη της πίστης είναι μία ΟΥΤΟΠΙΑ.

Το ζητούμενο κατά την γνώμη μου δεν είναι η «σώνει και καλά ύπαρξη πίστης», καθώς τα αμέτρητα αρνητικά παραδείγματα έχουνε αιματοκυλίσει την ανθρωπότητα, αλλά η προστασία του εύπιστου μέσω της Γνώσης.

Την υπεροχή του Νου, την πρωτοκαθεδρία του Λόγου, δηλώνει επιγραμματικά ο Πλάτων στους Νόμους (Θ.875d): «Ο νους ουδενός υπήκοος εστίν ουδέ δούλος, αλλά πάντων άρχων, εάνπερ αληθινός ελεύθερος τε όντως ή κατά φύσιν».

Οποιαδήποτε πίστη προβάλλεται ως ανάχωμα, λειτουργώντας ως υποκατάστατο της ελεύθερης και αδογμάτιστης σκέψης, οφείλουμε να την αποβάλλουμε. Και τούτο διότι η πίστη αυτή, που ενσωματώνει την ακύρωση της κριτικής σκέψης, καταλήγει συνήθως ως ένα ακόμα πνευματικό δηλητήριο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 09:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οποιαδήποτε πίστη προβάλλεται ως ανάχωμα, λειτουργώντας ως υποκατάστατο της ελεύθερης και αδογμάτιστης σκέψης, οφείλουμε να την αποβάλλουμε. Και τούτο διότι η πίστη αυτή, που ενσωματώνει την ακύρωση της κριτικής σκέψης, καταλήγει συνήθως ως ένα ακόμα πνευματικό δηλητήριο.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ .TA ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΛΛΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΤΟΜΟ ΟΠΩΣ ΝΑΠΟΛΕΩΝΤΑΣ ,ΧΙΤΛΕΡ ΚΤΛ.

Για να ηγηθεις πρεπει πρωτα να μαθεις να υπηρετεις.
VELISSARIOSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 10:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ (Η ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ) ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ..DATA..
ΤΟ ΓΥΡΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ..ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΧΩΡΙΣ ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΙΟΛΑΣ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 02:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η θρησκεία είναι το όπιο των λαών...

Αλλά εμείς δεν είμαστε ναρκομανείς...

Έτσι δεν είναι;



ουυυυΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 10:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
beyond

quote:

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ (Η ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ) ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ..DATA..
ΤΟ ΓΥΡΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ..ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΧΩΡΙΣ ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΙΟΛΑΣ...



Ο άνθρωπος ακόμα και όταν ΕΧΕΙ τη λύση, εμμένει σε αυτό που τον βολεύει.
Η βιολογία έχει δώσει μια οχι πλήρη (τιποτα δεν εναι απολυτα πληρες στην επιστήμη)
αλλα εύλογη και τεκμηριωμένη περιγραφή της προέλευσης της ζωής.

Αλλα επειδή μερικοί κομπλεξικοί ανατριχιάζουν στην ιδέα οτι ο (προ-)^1000-παπους τους
ήταν ο ιδιος με τον (προ-)^1000-παπου του χιμπατζή επιμένιουν να πιστεύουν οτι
τους έφτιαξε απο χώμα πριν 5000 χρόνια ο Θεός.

Πολλές φορές τα DATA (δεδομένα) μας δείχνουν αλήθειες που δεν είναι βολικές.
Ετσι πολλές φορές τα αγνοούμε.

Δεν εχει να κάνει με το οτι ειμαστε "ευκολοπιστοι" Εχει να κάνει με ψυχολογικές ανάγκες
και φόβους.


Αγγελος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 10:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αγαπητέ μου Άγγελε θα χαρακτήριζα τους εν λόγω κομπλεξικιούς που αναφέρεις ώς αρρώστους στο μυαλό, ώς πλάσματα που πάσχουν απο μόνιμη τρικυμία στο κρανίο. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί συνάνθρωποι μας με τα συγκεκριμένα συμπτώματα και μακάρι ο θεός που έχουν μέσα τους να τους βοηθούσε να τα αποβάλλουν. Είναι ανεξήγητος ο τρόπος που θέλουν να επιδείξουν την εν λόγω μεγαλομανία τους, και είμαι περίεργος απέναντι σε τί, μήπως στα ζωάκια?
Σε αυτά έχουν ήδη επιβληθεί με όλα τα μέσα με το λίγο περισσότερο μυαλό που τους έδωσε η φύση, δέν χρειάζονται περαιτέρω σάπια επιχειρήματα για να τους αποδείξουν οτι είναι ανώτεροι απο αυτά. Και η πλάκα είναι οτι δέν μπορούν κάν να βρούν την παραμικρή επιστημονική απόδειξη οτι η εξέλιξη έγινε με κάποιον διαφορετικό τρόπο, ώστε να μήν έχουν ουδεμία σχέση με τους χιμπαντζήδες. Και στηρίζονται σε κάποιες φαντασιόπληκτες βίβλους για να περάσουν τα επιχειρήματα τους στην ύπαρξη θεού που τους έφτιαξε κατα ομοίωση του. Και θα γίνουν τελικά όμοιοι με τον θεό μόνο όσοι πιστεύουν σε αυτόν, οι λοιποί θα χάσουν την ψυχή μας.
Ο νοών νοείται πλέον κάποτε πρέπει να σταματήσουμε να προσκυνάμε τέτοιου είδους ηλιθιότητες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 12:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δέν χρειάζονται περαιτέρω σάπια επιχειρήματα για να τους αποδείξουν οτι είναι ανώτεροι απο αυτά. Και η πλάκα είναι οτι δέν μπορούν κάν να βρούν την παραμικρή επιστημονική απόδειξη οτι η εξέλιξη έγινε με κάποιον διαφορετικό τρόπο, ώστε να μήν έχουν ουδεμία σχέση με τους χιμπαντζήδες.
Μπορείς να υποστηρίζεις ότι θέλεις αλλά αυτό που λές δεν ισχύει φόλε μηδενιστή. Δεν υπάρχουν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ότι η εξέλιξη έγινε έτσι, υπάρχουν ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ για αυτόν τον λόγο η εξέλιξη είναι ΘΕΩΡΙΑ με τρομερές ατέλειες όπως κάθε θεωρία. Οι επιστήμονες την αποδέχονται γιατί οποιαδήποτε άλλη θεώρηση περιπλέκει τα πράγματα και εμπλέκει και το μεταφυσικό μέσα και δεν μπορεί να εξηγηθεί λογικά. Η θεωρία της εξέλιξης είναι αποδεκτή από ανάγκη, όχι επειδή είναι αλάνθαστη ή σωστή.
Αποδείξεις για να έχεις σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ το φαινόμενο της εξέλιξης εν τη γενέσει του και δεν μπορεί να συμβεί αυτό. Άρα η θεωρία της εξέλιξης δεν μπορεί να αποδειχθεί ποτέ (γιατί δεν υπάρχει τρόπος). Υπάρχει το ρητό του Αϊνστάιν ότι όσα πειράματα και να γίνουν που να επιβεβαιώνουν την θεωρία της σχετικότητας δεν μπορούν να αποδείξουν την αλήθεια της, αλλά ένα πείραμα να αντιτίθεται σε αυτήν τότε δεν ισχύει.
Μόνο με την εις άτοπο απαγωγή μπορεί η επιστήμη να αποδείξει ότι έγινε η εξέλιξη και αυτό λόγω μερικής κατανόησης(από μέρους μας) για τον κόσμο, δεν μπορεί να συμβεί.
Καλημέρα σε όλους. Angelos η απάντησή μου αφορά και αυτά που λές εσυ και ελπίζω να αναγνωρίζεις αυτά που γράφω σαν επιστημονικές προσεγγίσεις και όχι εφευρήματα.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 21:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ αγαπητέ μου Περονόσπορε, για τα πάντα ενδείξεις υπάρχουν δέν είναι δυνατόν να πείς οτι είμασταν αυτόπτες μάρτυρες του γεγονότος της εξέλιξης των ειδών. Αλλά η εξέλιξη έχει κάποια αληθοφάνεια, μιά λογική εξήγηση μέσα στα πλαίσια της πραγματικότητος. Οιανδήποτε άλλη μορφή εξήγησης φαντάζει ως κάτι περισσότερο απο ένα φαντασιόπληκτο σενάριο στο οποίο δέν υπάρχει κάν ουτε μία ένδειξη.
Δέν μπορώ ας πούμε εγώ να ενστερνιστώ σενάρια οτι η ανθρώπινη φυλή κατάγεται απο διάφορους αστερισμούς του σύμπαντος είτε οτι οι Έλληνες έλκουν την καταγωγή τους απο τον Σείριο και την Ανδρομέδα όπως ισχυρίζονται οι φωστήρες της ομάδας έψιλον. Πιστεύω βαθύτατα στην ανωτερότητα του Ελληνισμού και είναι γνωστές οι εν λόγω απόψεις μου, των αρχαίων μας προγόνων αλλά τέτοιου είδους σενάρια μονάχα τον γέλωτα είναι δυνατόν να προκαλέσουν. Τον ίδιο και ακόμα μεγαλύτερο γέλωτα προκαλούν οι χριστιανικές απόψεις οτι τον άνθρωπο δημιούργησε ο Ιαχωβάς απο πηλό την 7η ημέρα της δημιουργίας κατα εικόνα και ομοίωσιν ενώ φύσηξε επάνω του για να του δώσει ψυχή.
Και η εξέλιξη συμφωνεί πλήρως και με τους φυσικούς νόμους όπως τους αναγνωρίζει η σημερινή επιστήμη και πιό συγκεκριμένα η χημεία. Εμείς πάνω στην επιστήμη στηριζόμεθα για να λύσουμε τους γρίφους μας πάνω στα συγκεκριμένα θέματα. Αλλά η υπερεξελιγμένη διαστημική και πυρηνική επιστήμη των ημερών μας, δέν μπορεί να δώσει ουδεμία άλλη εξήγηση με κανέναν τρόπο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 09:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για τον Έλληνα φιλόσοφο, επιστημονική υπόθεση είναι η παγίδα που στήνει ο Λόγος ώστε να συλλάβει τα ίχνη της φυσικής πραγματικότητας, ώσπου ο χρόνος να του προμηθέψει τα εφόδια για να την κυριεύσει.
Η θρησκευτική πίστη, αντίθετα, είναι η παγίδα που στήνει το συναίσθημα για να πέσει ο Λόγος μέσα. Οι φαντασιακές υποθέσεις οδηγούν στην πίστη. Οι εμπειρικές ενδείξεις οδηγούν στη δοξασία.

Κι όμως αυτό αφορά μόνο τους φυσικούς φιλόσοφους της Ιωνικής "σχολής"(μια μερίδα μόνο των "προσωκρατικών") και όσους ακολούθησαν τα χνάρια τους.
Αντίθετα η "Ιταλική σχολή" και οι εκπρόσωποι του ιδεαλισμού αργότερα έφτασαν να είναι σε μεγάλο βαθμό "μυστικιστές" (δηλαδή να καθοδηγούται και από εμπειρικές ενδείξεις).
Επειδή δε, δεν μπορούμε να πούμε ότι εκείνοι δεν ήταν Έλληνες, το πράγμα δεν είναι έτσι απόλυτο. Εξαρτάται από τη φιλοσοφία του καθενός και βλέπουμε ότι ο Ελληνισμός επέτρεπε και τη "θρησκευτική" (ας πούμε μεταφυσική ή ιδεαλιστική) πίστη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 09:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν ισχύει φόλε μηδενιστή.
συγνώμη παιδιά "φίλε" ήθελα να γράψω όχι φόλε (για να μην παρεξηγηθούμε)

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 09:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δέν μπορώ ας πούμε εγώ να ενστερνιστώ σενάρια οτι η ανθρώπινη φυλή κατάγεται απο διάφορους αστερισμούς του σύμπαντος είτε οτι οι Έλληνες έλκουν την καταγωγή τους απο τον Σείριο και την Ανδρομέδα όπως ισχυρίζονται οι φωστήρες της ομάδας έψιλον.
Αυτό δεν αποτελεί κοσμοθεωρία γιατί μεταφέρει το ερώτημα στον αντίστοιχο πλανήτη χωρίς να απαντά ουσιαστικά.
quote:
τον άνθρωπο δημιούργησε ο Ιαχωβάς απο πηλό την 7η ημέρα της δημιουργίας κατα εικόνα και ομοίωσιν ενώ φύσηξε επάνω του για να του δώσει ψυχή.
Χέ, μάλλον είναι μεταφορικό αυτό που λέει η παλαιά διαθήκη. Δές αυτό το link θα εκπλαγείς.
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=661461&lngDtrID=252

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy