ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις
 Ο χειρότερος ιός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 19:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παρακάτω μήνυμα ήρθε σήμερα στο e-mail μου απο πολύ έγκυρη πηγή, αποκλείω δηλαδή την οποιαδήποτε πιθανότητα φάρσας :

---------------------------------------------------------------------

ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΙΟΣ ΑΠΟ ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΑΥΤΟ ΣΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΝ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΕΠΑΦΩΝ ΣΑΣ

Ένας νέος ιός ανακαλύφθηκε και μόλις έχει ταξινομηθεί από την
MICROSOFT ως ο πιο καταστρεπτικός πάντα. Αυτός ο ιός ανακαλύφθηκε
χθες απόγευμα από τη McAfee. Αυτός ο ιός καταστρέφει απλά τον τομέα
Μηδέν στον σκληρό δίσκο, όπου. υπάρχουν ζωτικής σημασίας πληροφορίες για το που
η λειτουργία αποθηκεύεται. Αυτός ο ιός ενεργεί με τον ακόλουθο τρόπο:
Στέλνεται αυτόματα σε όλες τις επαφές στον κατάλογό σας με
ΤΙΤΛΟ.
”Μια κάρτα για σας".
Μόλις η υποτιθέμενη εικονική κάρτα ανοίξει ο υπολογιστής παγώνει
έτσι ο χρήστης πρέπει να επανεκινίσει . Όταν πατήσετε ctrl+alt + delete ή
το κουμπί reset , ο ιός καταστρέφει τον τομέα μηδέν, κατά συνέπεια
μόνιμα καταστρέφει το σκληρό δίσκο. Χθες ακριβώς σε μερικές ώρες
αυτός ο ιό προκάλεσε τον πανικό στη Νέα
Υόρκη, σύμφωνα με ραδιοφωνική μετάδοση ειδήσεων από το CNN.
Αυτή η επιφυλακή ξεκίνησε από έναν υπάλληλο της Microsoft .
Έτσι μην ανοίξτε οποιαδήποτε ταχυδρομεία με το θέμα: "Μια εικονική κάρτα για σας. "
Διαγράψτε!! ακόμα κι αν ξέρετε τον αποστολέα !!!
Παρακαλώ περάστε αυτό το ταχυδρομείο τους σε όλους φίλους σας.
Διαβιβάστε αυτό σε καθέναν στο βιβλίο διευθύνσεών σας. Είναι καλύτερα να το λάβει κάποιος 25 φορές παρά

Καθόλου!!!!!!
--------------------------------------------------------------------

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝ

TikTak
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 00:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TikTak  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ... λιγο υπερβολικα μου φαινονται ολα αυτα.

quote:
ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΙΟΣ ΑΠΟ ΠΟΤΕ

Λιγο πολυ ολοι οι ιοι κανουν τα ιδια πραματα , η σου ξετιναζουν το pc η ειναι καποια προγραμματα που αφανως εκτελουν καποιες εργασιες εν αγνοια σου η remote control κ.τ.λ

Δεν νομιζω οτι ειναι κατι ιδιαιτερο αφου δεν εχει πληξει servers-ιστοσελιδες στο ιντερνετ.

Κανενας ειδικος να μας πει τι ειναι ο τομέας μηδέν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 07:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Krisnna, αυτό το e-mail μου είχε αποσταλλεί από μια πολύ καλή μου φίλη το καλοκαίρι και με προειδοποιούσε για αυτό τον ιό.
Δε νομίζω να μου έκανε πλάκα αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ακούσει κάποιο περιστατικό που κάποιος "κόλλησε" αυτόν τον ιό.
Πάντως, καλό θα ήταν να μην ανοίγαμε e-mails όταν δε γνωρίζουμε τον αποστολέα τους.
Ποτέ δεν ξέρεις!
Ίσως είναι η τελευταία φορά που ανοίγεις το mailbox σου...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 20:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως είναι η τελευταία φορά που ανοίγεις το mailbox σου...

Αγαπητέ Dying_Incubus στην περίπτωση αυτή εγώ γνώριζα τον αποστολέα που όπως είπα ήταν εξαιρετικά έμπιστος και δέν υπήρχε ο παραμικρός φόβος απο μένα να μου κάνει ζημιά
Αλλά είναι γεγονός οτι τον τελευταίο καιρό είχα πάρει λίγο περισσότερο θάρρος απο ότι έπρεπε και άνοιγα όλα τα e-mail, κάτι που πρέπει όπως φαίνεται να το σταματήσω. Σε αυτό οφείλεται οτι τα Yahoo (που τα χρησιμοποιούμε τόσο εγώ όσο και εσύ) έχουν προσθέσει προστασία απο ιούς και δέν ανοίγουν τα μολυσμένα e-mail.
Αλλά στην περίπτωση του νέου ιού που φημολογείται τάχα οτι βγήκε καλύτερα να φυλαγόμαστε πολύ καλύτερα γιατί κανείς δέν ξέρει ...
Έχεις δίκιο σε αυτό.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 17:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ Dying_Incubus στην περίπτωση αυτή εγώ γνώριζα τον αποστολέα που όπως είπα ήταν εξαιρετικά έμπιστος και δέν υπήρχε ο παραμικρός φόβος απο μένα να μου κάνει ζημιά

Φίλε μου, δεν εννοούσα το άτομο που σε προειδοποιούσε για τον ιό.
Εννοούσα το άτομο που στέλνει δήθεν την κάρτα...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FreeGreece
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 01:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FreeGreece  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να δώσω και εγώ τα "φώτα" μου σε αυτό το forum λέγοντας ότι το παραπάνω e-mail είναι φάρσα καθώς κατατάσσεται στην κατηγορία HOAX που έχουν σκοπό να πανικοβάλουν τον χρήστη.

http://www.symantec.com/avcenter/venc/data/virtual.card.for.you.html

http://itsecurity.gr/spam.html#5

http://freegreece.netΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 20:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Krisna

Αν όντως αυτός ο ιός που λες έχει την δυνατότητα να προσπεράσει τα συστήματα ασφαλείας τόσο των Software όσσο και των chipset Hardware, είναι αρκετά επικίνδυνος.

Απ' όσσο γνωρίζω για να καταφέρει κανείς να δώσει εντολή στην κεφαλή του σκληρού δίσκου να "καρφωθεί" στο track "0", πρέπει να γνωρίζει πάρα πολλύ καλή assembly (γλώσσα μηχανής).
Ποιός όμμως μαθαίνει σήμερα assemby?
Όλοι προγραμματίζουν σε visual περιβάλον και το 16αδικό σύστημα δεν διδάσκεται πλέον.
Εκτός αυτού τα σημερινά chipset κατασκευάζονται με ημιαγωγούς μίας εντολής, είναι αδύνατον ακόμα και με asembly να αναπρογραμματίσεις τις εντολές ασφαλείας που έχουν περάσει οι κατασκευάστριες εταιρείες.

Αυτά που άκουσες στο CNN κ.λ.π. μπορεί να αφορούν υπολογιστές τεχνολογίας πριν το 1995 οι οποίοι είναι ευάλωτοι σχεδόν σε όλα.

Ο ντόρος είναι βέβαια για να πουλήσει ο Mcafee λογισμικό.

Μην φοβάσαι, αυτά έχουν ξεπεραστεί εδώ και χρόνια, καλό σου βράδυ._

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 13:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω πολλά απο υπολογιστές, ούτε το τι ισχύει και τι όχι.

Τόν τελευταίο μήνα μου έχει σταλεί τρείς φορές απο φίλους ένα μήνυμα ίδιο με αυτό του Krisnna, μόνο που αντί για την πρόταση << μια κάρτα για σας>> αναφέρει οτι θα λέγεται invitation.

Κατα τα άλλα το βρήκε ο McAfee και κάθε φορά ...ανακαλύφθηκε χθές...

Πάντως ας προσέχουμε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 18:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Τις επόμενες ημέρες θα πρέπει να είστε προσεκτικοί και να μην ανοίξετε κανένα μήνυμα με τον τίτλο "invitation", ανεξάρτητα με το ποιος το στέλνει, πρόκειται για ένα ιό ο οποίος "ανάβει" μια ολυμπιακή δάδα που καίει το σκληρό δίσκο του Pc.

Αυτός ο ιός θα σας σταλεί από ένα άτομο που έχετε ήδη στη λίστα επαφών
σας, για αυτό θα πρέπει να ενημερώσετε όσο το δυνατό περισσότερους.
Είναι προτιμότερο να λάβετε αυτό το μήνυμα 25 φορές από το να λάβετε τον ιό και να τον ανοίξετε.
Εάν λάβετε μήνυμα με τον τίτλο "invitation" μην το ανοίξετε και κλείστε αμέσως το Pc.
Είναι ο χειρότερος ιός που ανακοινώθηκε από το CNN και αξιολογήθηκε από τη Microsoft ως ο πιο καταστροφικός ιός που έχει υπάρξει ποτέ.
Ο συγκεκριμένος ιός ανακαλύφθηκε εχτές από το MCAfee και δεν υπάρχει
ακόμα "λύση" για αυτόν. Απλά καταστρέφει τον Τομέα Zero του σκληρού
δίσκου όπου βρίσκονται οι σημαντικότερες πληροφορίες."

Οπότε nst...
μεγάλη προσοχή με τις invitations!!!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 19:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οπότε nst...
μεγάλη προσοχή με τις invitations!!!

Σ'ευχαριστώ Αμαλία...στην διάρκεια της εκμάνθηνσης συναντώ πολλούς ιούς...ευτυχώς μέχρι τώρα είχα ενα σχετικά καλό antivirus και πάντα σταμάταγε τον σκληρό μου δίσκο στο τσουρούφλισμα.
Τώρα όμως εγκατέστησα κάτι πιο ισχυρό επειδή κουράστηκα να σκανάρω...

Με αγάπηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 17:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τι είναι αυτό nst.

υ.γ1. ρωτάει ένας καμμένος από παλιογιούς!!!!
υ.γ2. Παντως αυτό το invitation για hoax μου κάνει




The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 19:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
scar_face το δικό μου antivirus λέγεται symantec.
Δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι αλλά μέχρι τώρα καλά πάει.

φιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 20:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To Norton δεν είναι αυτό?
Εγώ έχω το F-Secure. Πολύ καλό, άποψή μου.



The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy