ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ο άνθρωπος γεννιέται η γίνεται κακός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 16:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο κακός άνθρωπος. Ο μοχθηρός, ο ύπουλος και σκοτεινός. Ένστικτα που αναπτύχθηκαν στην μήτρα ή εισχώρησαν - αναπτύχθηκαν αργότερα, κατά την πορεία του νεαρού ατόμου στην κοινωνία;

Καλό θα ήταν οποιοδήποτε (παραπομπή σε) ξενόγλωσσα κείμενα από άλλες διευθύνσεις να μεταφράζονται. Για διευκόλυνση.

Το σημαντικότερο όμως είναι, η διατήρηση ενός επιπέδου στην συζήτηση.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 21/11/2005 16:47:12

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 16:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγάλο θέμα... Θα έλεγα ότι κ τα δύο παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο.
Κ το dna του καθενός αλλά φυσικά κ το πως μεγάλωσε/τι βίωσε κτλ.

Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να υποστηρίξει πως το ένα από τα δύο
παίζει μεγαλύτερο ρόλο.//αν ήταν έτσι τα πανομοιότυπα δίδυμα θα είχαν κ τον ίδιο χαρακτήρα-ή παιδιά που μεγαλώσανε μαζί (σ'ενα ορφανοτροφείο πχ.)θα συμπεριφέρονταν κατά τον ίδιο τρόπο....

Πιστεύω πως ο άνθρωπος είναι κ καλός κ κακός/ Ο κάθε άνθρωπος.
Τώρα ανάλογα με τον χαρακτήρα, την ευαισθησία, τα βιώματα, τις επιλογές του//
κάθε φορά "βγαίνει" κάτι διαφορετικό προς τα έξω....

χμ.. θα επανέλθω πιο.. συγκροτημένη...

"Beautiful thing, the destruction of words. "
Valnta + 1984

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 18:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με προλάβατε, αλλά τί να κάνω έπρεπε να φάω, ψάρι ήταν αυτό το τίμησα δεόντως.
Στο θέμα μας: Τα όρια το πού δηλαδή σταματά και το που ξεκινά η επιρροή του γενετικού υλικού δεν είναι γνωστά, γεγονός το οποίο δημιουργεί ηθικά ζητήματα ιδίως στην περίπτωση που μπορεί να αποδειχθεί ότι το γενετικό υλικό παίζει πρωτεύοντα ρόλο. Τίθονται πλέον και θέματα βιοηθικής, δηλάδή αν ο άνθρωπος επηρεάζεται ισχυρά από το γενετικό του υλικό, εμείς τί μέτρα θα έπρεπε να λάβουμε για να προστατεύσουμε την κοινωνία μας;;; Μήπως θα πρέπει να επεμβαίνουμε στο γενετικό υλικό;;; Αλλά και πάλι αυτό δεν θέτει θέματα ευγονικής;; Τί ευθύνες έχουμε απέναντι στους ανθρώπους που γεννιούνται κακοί;; Αυτοί τί ευθύνες έχουν αφού δεν επηρεάζουν άμεσα την συμπεριφορά τους;;;
Για να κλείσω παραπέμπω στην ιστορία του Λουκιανού από τους νεκρικούς διαλόγους του ληστή Σώστρατου με τον Μίνωα, όπου Ο Σώστρατός γλιτώνει την τιμωρία με το πρόσχημα ότι οι μοίρες τον οδήγησαν να είναι κακός και δεν το έκανε αυτός με την θέλησή του.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 18:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ πως ο άνθρωπος γεννιέται με αρνητικά και θετικά ένστικτα. Λευκό – Μαύρο (ως μια απλή χρωματική αναπαράσταση) άλλοτε υπερισχύει το μαύρο, άλλοτε το λευκό. Τώρα, το ποιες είναι οι συνθήκες που οδηγούν την αναλογία των χρωμάτων αυτών σε πλήρη αστάθεια με την υπεροχή του Μαύρου, θεωρώ πως καθορίζεται από τα ερεθίσματα του βίου του ατόμου.
Αυτή είναι μια πλευρά, ή μάλλον μια περίπτωση.

Άλλη περίπτωση είναι η (θα την αποκαλέσω) γονιδιακή. Ίσως (Ίσως = δεν είμαι ειδικός άρα υποθέτω) υπάρχουν κάποιοι <<οργανικοί>> παράγοντες που προκαθορίζουν τα μεγέθη των αναλογιών, θετικό – αρνητικό. Το μέλος Peronosporos παρουσίασε κάποια link (σε κάποιο άλλο θέμα) σχετικά με αυτήν την οπτική, που αφορά τον κλάδο της ψυχολογίας – ψυχιατρικής. Θα τον παρακαλέσω εάν ενδιαφέρεται (η αν έχει χρόνο) να τα παρουσιάσει και εδώ, αλλά επειδή είναι στα Αγγλικά, καλό θα ήταν εάν δεν του είναι κόπος να μεταφράσει κάποια σημεία.

Δεν απορρίπτω όποια μεταφυσική (με την έννοια του μη κατανοητού ή του μη δυνατού να εντοπιστεί και να χαρτογραφηθεί - - προς το παρόν) διάσταση του θέματος.

Αυτές οι τρεις (ως παραδείγματα) κατηγορίες θα μπορούσαν να μην υπάρχουν μεμονωμένες, δηλαδή δεν πιστεύω πως πρέπει να ισχύει... <<ή το ένα ή το άλλο.>> αλλά θα μπορούσαν να υπάρχουν ως ξεχωριστές κατηγορίες – αιτίες για την συμπεριφορά ενός ατόμου.


Δεν υποστηρίζω πως αυτές είναι οι αιτίες (παράγοντες), αλλά ούτε και πως μόνο αυτές θα μπορούσαν να είναι. Απλά θεωρώ.

Άνθρωπος δίχως μνήμη, άνθρωπος δίχως μέλλονΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 18:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το Καλό και το Κακό δεν είναι παρά ενεργειακά φορτία με διαφορετικό πρόσημο...

ο άνθρωπος δεν είναι παρά μια αγώγιμη ύλη...
μ'αυτή την έννοια γεννιέται και κακός...

απ' την άλλη για να ανάψει το "λαμπάκι" κάποιος πρέπει να πατήσει τον
διακόπτη και να κλείσει το "κύκλωμα"...
με αυτή την έννοια ο άνθρωπος γίνεται...

G.


bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 19:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το Καλό και το Κακό δεν είναι παρά ενεργειακά φορτία με διαφορετικό πρόσημο...

ο άνθρωπος δεν είναι παρά μια αγώγιμη ύλη...
μ'αυτή την έννοια γεννιέται και κακός...


Με ενδιαφέρει να αναλύσεις περισσότερο αυτήν την θεωρεία (για εμένα) καθώς και ποια είναι τα στοιχεία που σε οδηγούν σε αυτό το συμπέρασμα.
Αναλυτικά. Όποτε διαθέτεις χρόνο.


Άνθρωπος δίχως μνήμη, άνθρωπος δίχως μέλλονΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 19:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα πάλι αγαπητέ με ενδιέφερε να καταθέσω απλά την άποψη μου...

το τι ενδιαφέρει τον καθένα να αναλυθεί
καθώς και ο χρόνος κατά τον οποίο αυτό μπορεί να συμβεί
είναι καταστάσεις που εμπίπτουν στο "κλειστό κύκλωμα"
που ανέφερα πριν...

το όποιο ενδιαφέρον θα είχα να αναλύσω αυτή την άποψη μου
σε μία συζήτηση μαζί σου και μάλιστα όπως απαιτείς "αναλυτικά"
εξανεμίστηκε την στιγμή που με μεγάλη απογοήτευση διαπίστωσα
πως βγάζεις εύκολα συμπεράσματα για τους συνομιλητές σου...

την καλησπέρα μου


φιλικά
Galadriel

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 20:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
quote:
Με ενδιαφέρει να αναλύσεις περισσότερο αυτήν την θεωρεία (για εμένα) καθώς και ποια είναι τα στοιχεία που σε οδηγούν σε αυτό το συμπέρασμα.
Αναλυτικά. Όποτε διαθέτεις χρόνο.


Galandriel

quote:
Εμένα πάλι αγαπητέ με ενδιέφερε να καταθέσω απλά την άποψη μου...

το τι ενδιαφέρει τον καθένα να αναλυθεί
καθώς και ο χρόνος κατά τον οποίο αυτό μπορεί να συμβεί
είναι καταστάσεις που εμπίπτουν στο "κλειστό κύκλωμα"
που ανέφερα πριν...

το όποιο ενδιαφέρον θα είχα να αναλύσω αυτή την άποψη μου
σε μία συζήτηση μαζί σου και μάλιστα όπως απαιτείς "αναλυτικά"
εξανεμίστηκε την στιγμή που με μεγάλη απογοήτευση διαπίστωσα
πως βγάζεις εύκολα συμπεράσματα για τους συνομιλητές σου...

την καλησπέρα μου


φιλικά
Galadriel


Τέλος πάντων. Ας συνεχιστεί η συζήτηση. Σε λογικά πλαίσια.

Άνθρωπος δίχως μνήμη, άνθρωπος δίχως μέλλονΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 20:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΖΑΝ ΖΑΚ ΡΟΥΣΩ, ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΚΑΚΟΣ ΓΙΝΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ, ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ...
ΟΛΟΙ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΚΟ ΕΑΥΤΟ. ΠΟΙΟΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΜΕΤΡΑΕΙ...
ΑΣ ΧΑΡΑΖΕΙ ΓΛΥΚΑ, Ο ΠΡΩΤΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΜΑΣ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ...
ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΔΙΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΛΑΜΨΗ,
ΜΟΝΑΚΡΙΒΗ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΗΡΕΜΙΑΣ...
Είναι όμορφο να είσαι ο εαυτός σου, να αγαπάς και να νοιάζεσαι τον φίλο τον συγγενή τον συνάνθρωπο το άλλο σου μισό. Η καλωσύνη μας τρέφει μας ομορφαίνει. Η κακία ασχημαίνει, κι όχι μόνο ψυχές.
Θέλει δύναμη να είσαι καλός. Τεράστια.
Θέλει αγώνα να είσαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ ΘΕΜΑ...

ΤΙΓΡΗΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ...

Α.Ρ.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ-Τίγρης&Δράκος.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 21:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος γεννιέται με κάποιες γενετικά καθορισμένες προδιαθέσεις οι οποίες όμως δεν είναι χρωματισμένες θετικά ή αρνητικά. Οι προδιαθέσεις αυτές ενισχύονται ή περιορίζονται από το περιβάλλον που αναπτύσσεται το άτομο και μεταβάλλονται σε καλές ή κακές μέσα από την αλληλεπίδρασή του με αυτό.

Το καλό και το κακό υπάρχει πάντα σε σχέση με κάτι άλλο. Τη στιγμή της γέννησης ο άνθρωπος είναι ουδέτερος ως προς αυτά. Δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ούτε καλός, ούτε κακός ούτε και τα δυο μαζί. Απλά δεν υφίσταται τέτοια διάκριση.

Η συνειδητή χρήση των δυνάμεων του ή των δυνάμεων της φύσης ευρύτερα, τον κατατάσσει στην κατηγορία του καλού ή του κακού.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 07:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους!
Πιστεύω πως ο άνθρωπος όταν γεννιέται είναι σαν ένα λευκό χαρτί.
Θα εκλάβει την κάθε πληροφορία από το φυσικό του περιβάλλον όπως του την δώσουν και καθώς μεγαλώνει μαθαίνει να την ερμηνεύει αντίστοιχα.
Τι θέλω να πώ?
Αν ένα παιδάκι σε μικρή ηλικία βλέπει τον πατέρα του να κακοποιεί τη μητέρα του είναι πολύ πιθανό να βγάλει μια επιθετική συμπεριφορά είτε πρός τους συμμαθητές του είτε πρός τις γυναίκες αργότερα.
Μπορεί να υπάρχει μια προδιάθεση για κάποιες καταστάσεις, όπως πχ μια ψυχική διαταραχή.
Αλλά σε καμία περίπτωση δε μπορώ να πιστέψω πως ο ληστής γεννιέται ληστής κι ο δολοφόνος γεννιέται δολοφόνος.
Μου ακούγεται παράλογο και πεσσιμιστικό παράλληλα.
Σαφώς ο κάθε άνθρωπος έχει μέσα του καλά και κακά ένστικτα.
Αυτά όμως ενισχύονται σε σημαντικό βαθμό από το εξωτερικό του περιβάλλον κι εκφράζονται αναλόγως με τις περιστάσεις.
Το αν θα έχει μια ισορροπία ως πρός αυτά του τα ένστικτα θα το μάθει από τους γονείς, από το σχολείο κτλ.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 09:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα
Τα links είναι τα παρακάτω
http://en.wikipedia.org/wiki/Predisposition
http://en.wikipedia.org/wiki/Behavioral_genetics
http://en.wikipedia.org/wiki/Sociobiology
Θα προσπαθήσω να τα μεταφράσω όποτε μπορώ (πίεση χρόνου λόγω δουλειάς)

quote:
Πιστεύω πως ο άνθρωπος όταν γεννιέται είναι σαν ένα λευκό χαρτί.
Φίλε Dying το ότι ο άνθρωπος γεννιέται Tabula rasa (λευκός πίνακας) δεν είναι πλέον αποδεκτό από τους ψυχολόγους. Το περιβάλλον παίζει ρόλο στην ανάπτυξη κάποιων χαρακτηριστικών αλλα σε ποιόν βαθμό;; Τί είναι ισχυρότερο δηλαδή η κληρονομική προδιάθεση ή η επίδραση των εμπειριών και του περιβάλλοντος.
Ένα σημείο που παραβλέπεις επίσης είναι το ότι την πιό άμεση επίδραση την δέχεσαι από άτομα με παρόμοιο γενετικό υλικό με σένα, την οικογένειά σου . Δεν έχεις μόνο την συμπεριφορά από τα γονίδιά σου αλλά και από την οικογένειά σου (διπλή επίδραση του γενετικού υλικού λοιπόν).
Ξέρω ότι είναι επικίνδυνα τα σκεπτικά που προκύπτουν από μια τέτοια θεώρηση, αλλά και αυτα θα τα συζητήσουμε στην πορεία.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - Ηράκλειτος

Edited by - Peronosporos on 22/11/2005 09:16:23

Edited by - Peronosporos on 22/11/2005 09:19:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 09:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Peronosporos, δεν είπα οτι δεν δέχεται επιδράσεις από την οικογένεια του το παιδί, κάθε άλλο...
Το είπα άλλωστε και στο προηγούμενο post μου.
Όταν μίλησα για "λευκό χαρτί" εννοούσα οτι ο χαρακτήρας του μπορεί να διαμορφωθεί από τους εξωγενείς παράγοντες κι επεσήμανα οτι υπάρχει η προδιάθεση σε διάφορες περιπτώσεις.
Εγώ δεν κατάλαβα κάτι από τα όσα λές.
Εννοείς πως αν ο πατέρας ενός παιδιού γίνει δολοφόνος θα γίνει και το παιδί του επειδή θα έχει τα γονίδια του δολοφόνου?
Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να μαντρώναμε και τα παιδιά των διαφόρων εγκληματιών για να μην εγκληματίσουν στο μέλλον...
Εγώ τουλάχιστον ως πρός αυτό έχω τις όποιες ενστάσεις εγείρω.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 09:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν μίλησα για "λευκό χαρτί" εννοούσα οτι ο χαρακτήρας του μπορεί να διαμορφωθεί από τους εξωγενείς παράγοντες κι επεσήμανα οτι υπάρχει η προδιάθεση σε διάφορες περιπτώσεις.
Νόμιζα ότι αναφερώσουν σε στον παραπάνω όρο της ψυχολογίας που έχει διαφορετικό νόημα.
quote:
Εγώ δεν κατάλαβα κάτι από τα όσα λές.
Εννοείς πως αν ο πατέρας ενός παιδιού γίνει δολοφόνος θα γίνει και το παιδί του επειδή θα έχει τα γονίδια του δολοφόνου?
Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να μαντρώναμε και τα παιδιά των διαφόρων εγκληματιών για να μην εγκληματίσουν στο μέλλον...
Εγώ τουλάχιστον ως πρός αυτό έχω τις όποιες ενστάσεις εγείρω.
Σε πληροφορώ ότι ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα και αυτό εννοώ . Δεν ασπάζομαι σε καμμιά περίπτωση το "μάντρωμα" αλλά από την άλλη αν εξελιχθούν όντως σε εγκληματίες τί γίνεται;; Ευθύνες δεν έχουν όσοι το ήξεραν;; Αν μπορεί πχ να αποδειχθεί, ότι κατά 95% ένας άνθρωπος με το Β γονίδιο θα γίνει δολοφόνος, τότε τί κάνουμε;;; Θα προφυλαχθούμε από το 95% ή θα τους αφήσουμε χάρη στην αθωότητα του 5%;;
Από ότι κατάλαβες είναι σημαντικά τα ερωτήματα και σχετίζονται με το αν έχει η κοινωνία το δικαίωμα να κάνει λάθος και να καταστρέψει την ζωή ενός ανθρώπου στην προσπάθειά της να προφυλαχθεί.
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι μπορούμε να μπούμε σε τέτοιες διαδικασίες, γιατί κανείς δεν φταίει σε τίποτα και κάθε ζωή είναι μοναδική.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 10:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα...
Αυτό ομολογώ πως δε μπορώ να το πιστέψω κι ούτε να το αποδεχθώ.
Το οτι ένας άνθρωπος έκανε ένα φόνο στα 40 του δίνει στο παιδί του 95% ποσοστό να κάνει κι εκείνο φόνο?
Οπότε ή οι γυναίκες των βιαστών, δολοφόνων, ληστών κτλ θα κάνουν έκτρωση όταν μείνουν έγκυος ή θα ρίξουν τα παιδιά τους στον Καιάδα, αν είναι ήδη γεννημένα την στιγμή του εγκλήματος.
Το οτι υπάρχει το γονίδιο αυτό λοιπόν που δίνει την κληρονομικότητα του εγκλήματος από τον πατέρα-εγκληματία στο παιδί-μελλοντικό εγκληματία ομολογώ πως δεν το είχα ξανακούσει.
Όσο ζεί κανείς μαθαίνει τελικά...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 11:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως ο peronosporos μιλάει υποθετικά/ τουλάχιστον αυτό
καταλαβαίνω εγώ. Δεν έχω ακούσει ότι όντως έχει προσδιοριστεί η ύπαρξη του συγκεκριμένου γονιδίου...


"I'm normally not a praying person, but if you're up there, please save me Superman!"
Valnta ------> στα όρια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 11:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώπα φίλε Dying το παράδειγμα με το 95% είναι υποθετικό για να γίνει διάλογος, γονίδιο βιαιότητας έχει βρεθεί, αλλα για ποσοστά δεν έχει τολμήσει να πεί κανείς. Σε ενημερώνω για αποφυγή παρεξηγήσεων. . Αμα δείς γράφω
quote:
Αν μπορεί πχ να αποδειχθεί,

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 11:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ .
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ Η ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο
ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ
ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ.
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ
ΟΠΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΔΩΣΕΙ ΑΦΟΡΜΗ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΕΓΚΛΗΜΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 11:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ.. σίγουρα ισχύει η γονιδιακή προδιάθεση..
το θέμα είναι σε ποιό βαθμό/κ ας μην ξεχνάμε πως σε τέτοια ζητήματα
κάποιες γενιές "παραλείπονται"...

"I'm normally not a praying person, but if you're up there, please save me Superman!"
Valnta ------> στα όρια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 12:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι Valnta, σωστή παρατήρηση,μπορεί να μην εκφράζεται ο φαινότυπος του γονιδίου (που πήρες από τον πατέρα σου) σε σένα αλλά μπορεί να εμφανιστεί στα παιδιά σου. Εσύ μια φορά το έχεις!!! Δηλαδή μπορεί να γεννήσεις δολοφόνους ενώ δεν είσαι . Θεωρητικά πάντα....

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 12:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάπου είχα διαβάσει ότι κάθε άνθρωπος
είναι ικανός για φόνο---όχι για οποιοδήποτε φόνο
αλλά κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες...

βέβαια, κάποιος άνθρωπος μπορεί να είναι κακός
χωρίς ποτέ να σκοτώσει, πχ.
οπότε το θέμα είναι πολύ "μεγαλύτερο" από το κομμάτι
που αναλύουμε...


"Beautiful thing, the destruction of words. "
Valnta + 1984

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 18:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΛΑ ΚΑΛΩΣΥΝΗΣ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ, ΑΛΛΑ Η ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΕΝΑΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ. ΣΥΝΤΟΜΗ ΄Η ΜΗ...
ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.

ΤΙΓΡΗΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ
ΕΝΔΟΡΑΜΑΤΙΚΑ
Α.Ρ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-Τίγρης&Δράκος.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 08:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω πως ο peronosporos μιλάει υποθετικά/ τουλάχιστον αυτό
καταλαβαίνω εγώ. Δεν έχω ακούσει ότι όντως έχει προσδιοριστεί η ύπαρξη του συγκεκριμένου γονιδίου...

quote:
Ώπα φίλε Dying το παράδειγμα με το 95% είναι υποθετικό για να γίνει διάλογος, γονίδιο βιαιότητας έχει βρεθεί, αλλα για ποσοστά δεν έχει τολμήσει να πεί κανείς. Σε ενημερώνω για αποφυγή παρεξηγήσεων.

Αγαπητοί Valnta & Peronosporos, το κατάλαβα για αυτό κι απάντησα εγώ υποθετικά.
Αν και το υποθετικό ποσοστό ήταν μεγάλο, εξέφρασα την άποψη μου κι εγώ.
Όσο για την προδιάθεση...
Συμφωνώ πως υπάρχει αλλά για άλλα πράγματα παρά για την εγκληματικότητα.
Πιστεύω πως οι διάφορες εκφάνσεις της εγκληματικότητας όπως ο φόνος, η κλοπή κτλ κτλ είναι επίκτητες στον άνθρωπο.
Δε γεννιέται με αυτές, αποκτά αυτή τη ροπή στην πορεία της ζωής του.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 12:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ Dying_Incubus .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 12:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο για την προδιάθεση...
Συμφωνώ πως υπάρχει αλλά για άλλα πράγματα παρά για την εγκληματικότητα.
Πιστεύω πως οι διάφορες εκφάνσεις της εγκληματικότητας όπως ο φόνος, η κλοπή κτλ κτλ είναι επίκτητες στον άνθρωπο.
Δε γεννιέται με αυτές, αποκτά αυτή τη ροπή στην πορεία της ζωής του.

In anticipation of my resurrection...


κ γω μαζί σου...

"If you want a vision of the future, Winston, imagine a boot stamping on a human face forever."
Valnta + 1984

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 13:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύω πως οι διάφορες εκφάνσεις της εγκληματικότητας όπως ο φόνος, η κλοπή κτλ κτλ είναι επίκτητες στον άνθρωπο.
Δε γεννιέται με αυτές, αποκτά αυτή τη ροπή στην πορεία της ζωής του.
Χμμ υπάρχει περίπτωση να μην είναι έτσι τα πράγματα (παίζω τον ρόλο του "κακού" για να συνεχιστεί η συζήτηση). Αν μπορεί να συσχετιστεί το γονίδιο της βιαιότητας με τους βαρυποινίτες ας πούμε τί γινεται;;
Λέμε δηλαδή, για να συνεχιστεί το παράδειγμα, ότι το 95% των βαρυποινιτών στον Κορυδαλλό έχουν το γονίδιο αυτό. Ξέρεις ότι συγκεκριμένοι άνθρωποι δηλαδή θα γίνουν (ή καλύτερα μπορεί να γίνουν) επικίνδυνοι για την κοινωνία, τί θα κάνεις;;
Έχεις σκεφτεί ότι πιθανή επιμόρφωσή τους θα τους εμποδίζει να εκφράσουν τον πραγματικό τους εαυτό;; Θα τους καταπιέσουμε ψυχικά να είναι έντιμοι ενώ έχουν άλλη "κλίση";; Μα δεν θα τους δημιουργήσουμε ψυχολογικά προβλήματα;;; Τί άλλο θα τους κάνουμε αν αποτύχει η επιμόρφωση;; Ευθύνες δεν θα φέρουμε αν τους αφήσουμε ελεύθερους;;
Απο την άλλη έχουμε το δικαίωμα να στερούμε βασικές ελευθερίες (ελευθερία αυτοδιάθεσης,σκέψης,κίνησης) από αυτά τα άτομα;;;
Ερωτήσεις κάνω για να συνηδειτοποιήσουμε ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Εγώ να ακούσω απόψεις θέλω

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 13:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία...
Πάμε πάλι λοιπόν!

quote:
Αν μπορεί να συσχετιστεί το γονίδιο της βιαιότητας με τους βαρυποινίτες ας πούμε τί γινεται;;

Και τι γίνεται αν το υποτιθέμενο γονίδιο της βιαιότητας αποδεικνυόταν οτι ήταν σε ελάχιστους από τους βαρυποινίτες?
Ας πάρουμε κι αυτή την εκδοχή...

quote:
Έχεις σκεφτεί ότι πιθανή επιμόρφωσή τους θα τους εμποδίζει να εκφράσουν τον πραγματικό τους εαυτό;; Θα τους καταπιέσουμε ψυχικά να είναι έντιμοι ενώ έχουν άλλη "κλίση";; Μα δεν θα τους δημιουργήσουμε ψυχολογικά προβλήματα;;; Τί άλλο θα τους κάνουμε αν αποτύχει η επιμόρφωση;; Ευθύνες δεν θα φέρουμε αν τους αφήσουμε ελεύθερους;;
Απο την άλλη έχουμε το δικαίωμα να στερούμε βασικές ελευθερίες (ελευθερία αυτοδιάθεσης,σκέψης,κίνησης) από αυτά τα άτομα;;;

Αυτό φίλτατε, ξέρεις ποιό παράδειγμα μου φέρνει στο νού?
Ενός ανθρώπου που πνίγεται στην θάλασσα.
Η καρδιά σου λέει να τον σώσεις γιατί είναι συνάνθρωπος σου.
Η λογική μπορεί να προστάξει να μην το κάνεις γιατί ενδέχεται να είναι μελλοντικός μανιακός δολοφόνος κι αντί για ένα καλό να επιτρέψεις έμμεσα να συμβεί ένα μεγάλο κακό.
Οπότε όλη αυτή η αντιπαράθεση σε οδηγεί σε μια αδράνεια, σωστά?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 14:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και τι γίνεται αν το υποτιθέμενο γονίδιο της βιαιότητας αποδεικνυόταν οτι ήταν σε ελάχιστους από τους βαρυποινίτες?
Ας πάρουμε κι αυτή την εκδοχή...
Γ@μ@τη παρατήρηση (να με συγχωρέσετε για το λεξιλόγιο, αλλά μου άρεσε η παρατήρηση). Οδηγούμαστε στην αναζήτηση άλλων αιτιών και αποδεικνύεται (λάθος λέξη, διαφαίνεται, καλύτερα) ότι το περιβάλλον παίζει καταλυτικό ρόλο στην ανάπτυξη της προσωπικότητας.
quote:
Αυτό φίλτατε, ξέρεις ποιό παράδειγμα μου φέρνει στο νού?
Ενός ανθρώπου που πνίγεται στην θάλασσα.
Η καρδιά σου λέει να τον σώσεις γιατί είναι συνάνθρωπος σου.
Η λογική μπορεί να προστάξει να μην το κάνεις γιατί ενδέχεται να είναι μελλοντικός μανιακός δολοφόνος κι αντί για ένα καλό να επιτρέψεις έμμεσα να συμβεί ένα μεγάλο κακό.
Οπότε όλη αυτή η αντιπαράθεση σε οδηγεί σε μια αδράνεια, σωστά?
Τα πιάνεις γρήγορα βλέπω έ
Το πρόβλημα είναι ότι αντιβαίνεις στην ηθική σου και στις δύο περιπτώσεις με διαφορετικό τρόπο στην κάθε περίπτωση. Είναι μια κλασσική επιλογή "στρατηγικής προσέγγισης" όπου αναγκάζεις τον πραγματικό χαρακτήρα του άλλου να βγεί στην επιφάνεια. Έχει μόνο να χάσει, οπότε αξιολογεί τί είναι σημαντικότερο για αυτόν και δρά ανάλογα.
Από την απάντησή σου, η ηθική είναι σημαντική σε κάθε έκφανσή της, οπότε δεν θέλεις να παραβείς ούτε τους νόμους των ανθρώπων, ούτε τους νόμους της ηθικής.
Εύγε Dying είσαι καλός άνθρωπος!!! Εσύ γλιτώνεις το pogrom

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 14:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ... ενδιαφέρον αυτό για την διπλή φύση της ηθικής του εν λόγω διλήμματος...

η μία ηθική "άποψη" έρχεται και "κουμπώνει" με ένα από τα βασικά ένστικα του ανθρώπου, αυτό της επιβίωσης (το λέμε και νόμο της ζούγκλας), και φυσικά αναφέρομαι στην περίπτωση που κάποιος σκέφτεται πως πιθανόν να σώσει έναν εν δυνάμει εγκληματία...

όμως ο άνθρωπος (ανάμεσα στ'άλλα) διαφέρει από τα ζώα γιατί έχει εξελίξει τα ένστικτά του... ακριβώς όπως αυτό της αναπαραγωγής δεν εκφράζεται μόνο γι'αυτό το λόγο πλέον...

άρα, κατά την γνώμη μου, αυτό είναι ένα ψεύτο-δίλημμα...

τώρα, ο άνθρωπος σαφώς και γεννιέται με κάποιες γενετικές προδιαθέσεις (οποιουδήποτε τύπου) και σαφώς το περιβάλλον παίζει σημαντικό ρόλο στην εκδήλωση τους. Ομως, εδώ επιστρέφουμε (σύμφωνα πάντα με την νεότερη νευροβιολογία) στο εξής: η ερμηνεία που κάνει ο καθένας στα ερεθίσματα του περιβάλλοντός του (και από κει στην διαμόρφωση/εκδήλωση ή όχι προδιαθέσεων) επηρεάζεται άμεσα από τα γονίδια του! γι'αυτό και παιδιά της ίδιας οικογένειας (και κατά συνέπεια ΠΟΛΥ κοντινών γονιδιωμάτων) αντιδρούν διαφορετικά στο ίδιο κατά τ'άλλα περιβάλλον τους... φαύλος κύκλος δηλαδή...

το σημαντικό είναι, ότι την ευθύνη του καλού/κακού την φέρει πάντα ο καθένας για τον εαυτό του... Δεν μπορούμε να επικαλεστούμε το περιβάλλον μας ως δικαιολογία για το κακό που πράττουμε οι ίδιοι...

Galadriel


Δ
Ε Κ

Edited by - galadriel on 23/11/2005 14:49:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 15:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το σημαντικό είναι, ότι την ευθύνη του καλού/κακού την φέρει πάντα ο καθένας για τον εαυτό του... Δεν μπορούμε να επικαλεστούμε το περιβάλλον μας ως δικαιολογία για το κακό που πράττουμε οι ίδιοι...
Τοτε είμαστε δημιουργήματα μόνο του εαυτού μας έτσι;; Υπάρχει άλλο πρόβλημα τότε: Εσύ δηλαδή ζητάς να φυλακίζονται οι ανήλικοι για τα εγκλήματα που διαπράττουν διότι με τα λεγόμενά σου έχουν ευθύνη των πράξεών τους
Μην το πάρεις προσωπικά απλώς σου καταδεικνύω τί υπονοούν αυτά που λές, χωρίς εσύ να τα εννοείς βέβαια, προς θεού!!!

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Didorium
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Macao
355 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 15:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτε καν που μπήκα στον κόπο να διαβάσω τα προηγούμενα ποστ του τόπικ. Έιχα την εντύπωση - μέχρι και τώρα - πως ο άνθρωπος απλά γεννίεται - και μετά "γίνεται" ότι είναι να γίνει.

Εσείς εδωμέσα - δεν ξέρω τι ζόρι τραβάτε - αλλά είσαστε ήδη πολύ κακοί..

Better to save the mystery than surrender to the secret..
Gentleman's Apocalypse
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1386719
Maintained by Digital Alchemy