ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μουσείο" Απολιθωμένων Θεμάτων/Συζητήσεων...
 ΜύΘου Ιστορίες ή Ιστορίες για ...αγρίους ή και αχρείους
 Forum Locked  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 10:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟ POST ΕΠΙ ΤΟΥ TOPIC

Αγαπητά και Σεβαστά μέλη οποιασδήποτε βαθμίδος και οποιασδήποτε σχολής
Αγαπητή και Σεβαστή Διοίκηση του Esoterica.gr

Παρά το γεγονός ότι δεν γνωρίζω το esoterica, όπως προσφάτως μού επεσημάνθη, ανοίγω αυτό το topic, προκειμένου να δύναται, έκαστος εκ των μελών επιθυμεί, να συγγράφει ελευθέρως και αβιάστως, την όποια ιστορία επιθυμεί.

Υπάρχουν αξιόλογοι συγγραφείς εδώ, με αστείρευτο ταλέντο, οι οποίοι είναι σε θέση να κάνουν την Επανάσταση (...τί λέξη κι αυτή) - για να μην πω ότι την κάνουν ήδη - ενάντια σε ένα περιέργως διαμορφωμένο εκδοτικό χώρο, ένα ζήτημα το οποίο σηκώνει μεγάλη συζήτηση που περιλαμβάνει σαφώς και πολιτικές προεκτάσεις που μάλλον δεν αφορούν ένα forum αυτής της θεματολογίας.

Αν για οποιαδήποτε λόγο, οι ιδιοκτήτες του esoterica θεωρούν ότι το topic παραβαίνει τους ισχύοντες κανονισμούς ή ενδέχεται να λειτουργήσει εμπρηστικώς, παρακαλώ να επικοινωνήσουν μαζί μου στο e-mail που αναγράφεται στο προφίλ του λογαριασμού μου.

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 10:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
quote:
ένα ζήτημα το οποίο σηκώνει μεγάλη συζήτηση που περιλαμβάνει σαφώς και πολιτικές προεκτάσεις


?


για ψιλό-explain please...


bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
16thThief
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 10:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 16thThief
quote:
ΜύΘου Ιστορίες ή Ιστορίες για ...αγρίους ή και αχρείους

Καλημέρα εκδότη μου,

Πολύ χαίρομαι για το θέμα σου. Ακροβατώντας στο χορτόσχοινο του μυθιστορήματος και του ντοκουμέντου, καλό θα ήταν να θεσμοθετηθεί το όριο (αν υπάρχει) για τους κατ' επάγγελμα ιθαγενείς Ιαχούδες (από την τελευταία ιστορία του Γκούλιβερ)

Τα δέοντα,
Τανούκι Καράμπελας Deva Parinito

υ.γ Να δούμε τι θα πεις όταν θα σκάσει μύτη η Αφροδιτούλα με τα ποιήματά της στο θέμα σου...

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.


Edited by - 16thThief on 23/11/2005 10:52:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 10:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
ή ενδέχεται να λειτουργήσει εμπρηστικώς,

Μάλλον είναι σίγουρο οτι θα συμβεί αυτό, Oannes...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

16thThief
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 10:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 16thThief
quote:
Μάλλον είναι σίγουρο οτι θα συμβεί αυτό, Oannes...

Επί του θέματος φίλε. Αν δεν έχεις τι να πεις, μην λες βλακείες...

Deva

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 10:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
quote:

quote:
ή ενδέχεται να λειτουργήσει εμπρηστικώς,

Μάλλον είναι σίγουρο οτι θα συμβεί αυτό, Oannes...


μμμ...και γιατί πάλι, εγώ, έχω την αίσθηση ότι αυτή ακριβώς είναι και η πρόθεση του θεματοθέτη?????


μήπως εγώ κύριε, μήπως εγώ κύριε?

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 10:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
ουπς! τι γαϊδούρι που είμαι...

αντί να καλωσορίσω αυτή την προσπάθεια του σεβαστού μέλους oannes, αφήνοντας περιθώρια να δούμε όλοι πως θα εξελιχτεί το θέμα τον πήραμε απ' τα μούτρα τον άνθρωπο...

επανορθώνω λοιπόν με ένα τραγουδάκι :

Τράβα μπρος και μη σε μέλλει, θάρρος η ζωή μας θέλει
κι είναι πάντοτε ωραία, η ελπίδα για παρέα
η καρδιά σου να μη βάζει, ούτε πίκρα ούτε μαράζι
τράβα μπρος και μη σε μέλλει, τράβα μπρος και μη σε νοιάζει

Τράβα μπρος κι όσα έρθουν κι όσα πάνε τράβα μπρος και του κεφαλιού σου κάνε
Τράβα μπρος πριν η νιότη σου να φύγει, τράβα μπρος η ζωή μας είναι λίγη

Τράβα μπρος και μη σε νοιάζει, μια νυχτώνει μια χαράζει
και ο κόσμος είναι σφαίρα, που γυρίζει νύχτα μέρα
μη λυπάσαι δεν αξίζει, τίποτα όσο νομίζεις
τράβα μπρος και μη σε νοιάζει, σφαίρα είναι και γυρίζει

Τράβα μπρος κι όσα έρθουν κι όσα πάνε...

Τράβα μπρος και μη σε νοιάζει, η ζωή μας όλο αλλάζει
και δεν ξέρεις τι θα βγάλει, απ’ τη μια στιγμή στην άλλη
και ας τραγούδησε και γέλα, κάνε κάθε είδους τρέλα
τράβα μπρος και μη σε νοιάζει, τράβα μπρος και χαμογέλα

Τράβα μπρος κι όσα έρθουν κι όσα πάνε...

Εμπρός στον Ετσι που Χάραξε ο Τέτοιος!

την καλημέρα μου


Galadriel

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
16thThief
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 11:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 16thThief

Πολύ θα 'θελα να δω και Το MOZ όμως φίλε Oannes στο θέμα σου...

Το θέμα, δεν ανοίκει στη υποενότητα "Η ΨΥΧΗ". Περισσότερο για το "Απόψεις, Προτάσεις" το κόβω. Ιδίως αν έχει πολιτικές προεκτάσεις

Γιατί το άνοιξες σ' αυτήν την υποενότητα

Deva Parinito

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.

Edited by - 16thThief on 23/11/2005 11:04:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 11:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΣΠΑΣΜΕΝΟΥ ΓΥΑΛΙΟΥ

Πρόλογος

Είθισται ένας πρόλογος σε κάποιο βιβλίο. Ομολογώ ότι δυσκολεύομαι στους προλόγους. Καραδοκεί ωστόσο πάντα η άποψη ότι ο πρόλογος "μπάζει" τον αναγνώστη στο πνεύμα ενός βιβλίου. Δεν είναι αυτός ο στόχος μου όμως. Δεν θέλω να "μπάσω" κανέναν σε κανένα νόημα. Θα προσπαθήσω, χωρίς να υπόσχομαι, να αφήσω τον κέρσορα να τρέξει ελεύθερα πάνω στον επεξεργαστή κειμένου μου, φιλοδοξώντας να αφήσω τον αναγνώστη να βγάλει μόνος τα όποια συμπεράσματά του. Εκείνο όμως που οφείλω να τονίσω είναι ότι πάσα ομοιότης με υπαρκτά πρόσωπα και καταστάσεις είναι συμπτωματική. Εξαρτάται, βεβαίως, πάντα κατά πόσο πιστεύει κανείς στις συμπτώσεις. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που ανήκει στην κατηγορία εκείνη των βιβλίων που ασχολούνται με τη σχέση του χώρου και του χρόνου.

Ενα Ευχαριστώ από βάθους καρδιάς σε όλους όσους και όσες ενέπνευσαν τους ήρωες αυτού του βιβλίου. Ανθρωποι που "ζουν ανάμεσά μας". Εσύ, εγώ, ο καθένας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
16thThief
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 11:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 16thThief
quote:
Εσύ, εγώ, ο καθένας.

Ξέχασες το "ο κανένας" εκδότη μου...

Τανούκι Καράμπελας

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 11:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
quote:
συγγραφείς εδώ, με αστείρευτο ταλέντο, οι οποίοι είναι σε θέση να κάνουν την Επανάσταση

quote:
περιλαμβάνει σαφώς και πολιτικές προεκτάσεις

quote:
Αν για οποιαδήποτε λόγο, οι ιδιοκτήτες του esoterica θεωρούν ότι το topic παραβαίνει τους ισχύοντες κανονισμούς ή ενδέχεται να λειτουργήσει εμπρηστικώς, παρακαλώ να επικοινωνήσουν μαζί μου στο e-mail που αναγράφεται στο προφίλ του λογαριασμού μου.


quote:
οφείλω να τονίσω είναι ότι πάσα ομοιότης με υπαρκτά πρόσωπα και καταστάσεις είναι συμπτωματική.


quote:
Εξαρτάται, βεβαίως, πάντα κατά πόσο πιστεύει κανείς στις συμπτώσεις

quote:
Ενα Ευχαριστώ από βάθους καρδιάς σε όλους όσους και όσες ενέπνευσαν τους ήρωες αυτού του βιβλίου. Ανθρωποι που "ζουν ανάμεσά μας". Εσύ, εγώ, ο καθένας.


bitch and bites

Edited by - galadriel on 23/11/2005 11:21:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 11:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
και ορμώμενη από τον τίτλο του θέματος μία διευκρινιστική απορία:

όταν γίνεται αναφορά σε "αχρείους" (στα γαλλικά η αντίστοιχη έκφραση είναι "ρουφιάνοι"), γνωρίζουμε στην συνέχεια της ιστορίας ποιος θα κρατάει το ρόλο του Χιράμ?

ακόμα καλύτερα, του Σολωμόντα?

και τελικώς η μύηση θα επιτευχθεί?

χμ... ίσως αυτή η απορία είναι για το "Χαμένοι στη Μετάφραση"...


bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
16thThief
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 11:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 16thThief

Όταν ξεκίνησα την ιστορία με τον Τανούκι, εμπνευσμένος από τον μυθάληθο του Τομ Ρόμπινς "Villa Ingognito", το esoterica ήταν ό,τι έπρεπε. Ο Ρόμπινς πρώτος διαπίστωσε το ψεύτικο μουστάκι του κόσμου και έφτιαξε μια Ιστορία, για την λεγεώνα του "εγώ" και για το προσωπείο των ανθρώπων. Η σύλληψη είναι εκπληκτική και προσπάθησα να αντιστοιχίσω το τι συνέβαινε στο esoterica σε συνδυασμό με τις προσωπικότητες που γνώρισα από κοντά, με ακριβώς το ίδιο το σκεπτικό του Ρόμπινς σχετικά με το "ινγκόγνιτο" των μελών του.

Το γεγονός αυτό μου έδωσε το δικαίωμα να ενσωματώσω αληθή και ζωντανά περιστατικά που μου συνέβησαν, που βίωσα με μέλη του esoterica, με τρόπο όμως μυθιστορηματικό, αφήνοντάς μου ανοιχτό το ενδεχόμενο, πάντα να επικαλούμαι το γεγονός του μύθου. Έτσι, κανείς δεν θα μπορούσε να μου πει πως Θίγω κανέναν. Είχα και έχω πάντα το άλλοθι του μυθιστορήματος. Η παγίδα μου όμως ήταν και είναι η εξής : Ο αναγνώστης θα πρέπει να βρει, ποια από όσα λέω είναι αληθινά περιστατικά και ποια ανήκουν στην φαντασία μου.

Το "δισκοπότηρο του Ρέουτ" – που στο τέλος φαντάζομαι πως θα γίνει "Δισκοπότηρο του Ρε-Ουστ! ", ξεκίνησε από σένα εκδότη μου, που πήγαινες σε αρκετά από τα γυναικεία μέλη του φόρουμ (όσα σου έδιναν την ευκαιρία να τα γνωρίσεις από κοντά) και τους έλεγες "Είσαι το δισκοπότηρό μου !". Σκέφτηκα πως αν τούτο το δισκοπότηρο έχει τόση σημασία, γιατί να μην το χρησιμοποιήσω ως "έπαθλο" για το κυνήγι μιας παρέας ? Αφού στο esoterica ψάχνετε γκόμενες και γκόμενους (δεν το βρίσκω κακό, κι εγώ τώρα με κάποιο μέλος του φόρουμ είμαι αλλά δεν είναι απλώς η γκόμενά μου, αλλά η γυναίκα μου), γιατί να μην το φτιάξω έναν μυθάληθο ? Στην ουσία αυτό γίνεται, και είχε δίκιο ο jonniebegood όταν προχθές στο τηλέφωνό του, μου το υπενθύμησε.

Παρ' ότι φυσικά "το δισκοπότηρο" ήταν δική σου πατέντα, το ίδιο έλεγαν και η ΑΤΜΑ με τον Ryche, σε κατ' ιδίαν συναντήσεις μου μαζί τους, το ίδιο έλεγε και το Moz. Όταν ο Ryche, μου έδειξε περί τίνος πρόκειτε, συγκλονίστηκα και ομολογώ πως μου άρεσε η "αποκωδικοποίηση" της έννοιας, τουλάχιστον έτσι όπως την είδα μέσα από κάποια εικόνα. Ναι, φαντάζει όμορφο αυτό, αλλά εξακολουθεί να βρίσκεται στο ενδιάμεσο του μύθου & της πραγματικότητας. Αυτό εκμεταλλεύτηκα.

Έχω να σου πω κι άλλα εκδότη μου, αν αυτό το θέμα συνεχιστεί και δεν κλειθωδεί από τους ταμπουρωμένους. Πρόχειρα τα γράφω αυτά, σαν "Πρόλογο", όπως λες...

Τανούκι Καράμπελας Deva Parinito

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.


Edited by - 16thThief on 23/11/2005 11:57:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

16thThief
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 12:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 16thThief

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν εκδότη μου, το παραπάνω προλογίσιο ποστ μου, λειτουργεί ως αγχολιτικό προληπτικό χαπάκι, ιδίως μετά από τις τελευταίες σου "επιτυχίες". Γνωρίζω λοιπόν ακριβώς τι επιθυμείς να κάνεις, γιατί πολύ απλά, το έχω κάνει εγώ πολύ πιο πριν από εσένα. Άσε λοιπόν τις μπαρούφες περί "συμπτωματικής ομοιότητας των προσώπων" και μίλα ξεκάθαρα και ειλικρινά, αν μπορείς, για μια φορά. Έλα, δεν είναι δα και τόσο δύσκολο αυτό ! Έτσι, εκδοταρά μου ?

Άγγελος Deva Parinito

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 12:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Πριν δημοσιεύσω τη συνέχεια του βιβλίου, το οποίο θα ποστάρω σε χρόνο που εγώ έχω επιλέξει, σταδιακά, μέχρι τα Χριστούγεννα (Admin επιτρέποντος) θα απαντήσω για μία και μοναδική φορά επί προσωπικού στο πολυγραφότατο μέλος 16thThief, ο οποίος έχει αναλάβει το ρόλο του αυτόκλητου εξυγιαντή του forum από αποβράσματα σαν τον γράφοντα.

Πρόσωπο με Πρόσωπο φίλε μου, συνήγορε των πτωχών πλην τίμιων κορασίδων.
Πρόσωπο με Πρόσωπο και με τον οποιονδήποτε και την οποιαδήποτε.
Δεν έχω να κρύψω ή να φοβηθώ κάτι.

Περί Δισκοπότηρου δε, να σου πω ότι αυτά που μου πλασαρίστηκαν ως τοιαύτα (ενδεχομένως από βιολογική ανασφάλεια) ή και μού φάνηκαν ως τοιαύτα (αν προτιμάς), τα απέρριψα και απομακρύνθηκα, με λάθος τρόπο (πάλι αν προτιμάς) και αυτή είναι η αιτία της προσπάθειάς σου να ασχοληθείς μαζί μου. Ναι, άγεσαι και φέρεσαι, αυτό σου λέω ξεκάθαρα, αν δεν το κατάλαβες και αδικείς τον εαυτό σου.

Συνιστώ την προσεκτική ανάγνωση της συνέχειας του βιβλίου μου, κάτι που θα κάνω κι εγώ για τα υπόλοιπα.


Υ.Γ. Το Δισκοπότηρο μου, γελάει με όλο αυτό το μπάχαλο και απορεί γιατί συνεχίζω να γράφω εδώ μέσα. Ελα ντε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 12:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis
Καλημέρα επίδοξοι αναγνώστες μου.

Υπάρχει ένα κοινό μυστικό το οποίο θέλω να σας εκμυστηρευτώ…

Είχα και έχω την εντύπωση (να το πω;), φαντασίωση (να το πω;)… Τέλος πάντων την τρέλλα να πιστεύω ότι είμαι συγγραφέας (ουπς μου ξέφυγε!), κάποια στιγμή το ταλέντο μου (επιτέλους) αναγνωρίστηκε όταν ένας εκδότης (γυναικών και βιβλίων, όπως έλεγε και ο φίλτατος Ράμογλου…. με έμφαση στο πρώτο, παρά στο δεύτερο) με πλησίασε και μου πρότεινε το 50% του νεοσύστατου (όχι απλά στα μπετά, αλλά μόνο σαν ιδέα στο μυαλό του) εκδοτικού του οίκου…

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, υπάρχουν δύο λογικές εξηγήσεις για την επιλογή (εμένα δηλαδή) του εκδότη….

Είτε αναγνώρισε το ταλέντο μου και ήθελε να με "δέσει" για να έχει την αποκλειστική τιμή… Είτε ήθελε να με τραβήξει μακρυά από τη συγγραφή για το καλο των απανταχού αναγνωστών…

Χμ… πόσο μου αρέσει ο αυτοσαρκασμός….

Τώρα πάμε στην ιστορία και στον τρόπο διήγησης της

Σ'αυτό το σημείο νιώθω υποχρεωμένη να τονίσω ότι οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα πράγματα και καταστάσεις είναι πέρα για πέρα αληθινή γιατί όπως έλεγε κι ο σύντροφος Φώσκολος όλα είναι βγαλμένα από τη ζωή….

Υπάρχουν τρεις τρόποι/δρόμοι που μπορώ να ακολουθήσω για να πω αυτά που θέλω.
α. Ο φλύαρος δρόμος
β. Ο λιτός και μετρημένος δρόμος
γ. Ο δρόμος της σιωπής


Λοιπόν, αποσύρομαι για να κάνω την επιλογή μου και επιστρέφω δριμύτερη

Σας φιλώ σταυρωτά

Τhe She Mantis

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
16thThief
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 13:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 16thThief
quote:
Υ.Γ. Το Δισκοπότηρο μου, γελάει με όλο αυτό το μπάχαλο και απορεί γιατί συνεχίζω να γράφω εδώ μέσα. Ελα ντε?

Το δισκοπότηρό σου ? Το νόμιμο ή το παράνομο ?

Και ποιο είναι ρε παραμυθά το δισκοπότηρό σου ?

Moz Deva Parinito
ΖΕ(ι)Ν και ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ

υ. γ. Όπως βλέπετε αγαπητοί μου, το όνομά μου έχει την εξής θαυμαστή και ανισόρροπη ιδιαιτερότητα να γίνεται : "Ο ΕΝΑΣ, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ κι o ΚΑΝΕΝΑΣ", ακριβώς γιατί είμαι και μπορώ να γίνω, ο ένας, ο κανένας κι ο καθένας από εσάς. Τι έχεις να πεις εκδοταρά μου ?

Ο πραγματικός εαυτός σου, το όνομά σου δεν ξέρει. Και σ' αυτό είμαστε όλοι ίδιοι ταλεντάρα μου. Μην συνεχίζεις όμως να με προκαλείς, γιατί είμαι περισσότερο ελεύθερος από όσο μπορείς να κατανοήσεις και να φανταστείς.

Έτσι δεν είναι Κυριακή ? – Κυριακή ? – ναι, Κυριακή κοντή γιορτή εκδότη μου, Κυριακή κοντή γιορτή...

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.

Edited by - 16thThief on 23/11/2005 13:18:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

16thThief
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 13:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 16thThief
quote:
και αδικείς τον εαυτό σου

Ο εαυτός μου δεν υπάρχει. Δεν έχω λοιπόν κανέναν να αδικήσω ή να δικαιώσω.

Γράψε όμως το μυθιστόρημά σου ταλεντάρα μου για να δούμε και τον οίστρο σου, για να βγούμε κι απ' το κλείστρο σου...

M@z Deva Parinito

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.

Edited by - 16thThief on 23/11/2005 13:25:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

16thThief
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 13:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 16thThief
quote:
Πρόσωπο με Πρόσωπο

Δεν έχω πρόσωπο.

Με ποιον λοιπόν θα συνομιλήσεις ?

Deva

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 13:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Επιτέλους, εάν υπάρχει ποτέ περίπτωση να εκδοθώ, μόνο απο εδώ μέσα μπορεί να γίνει...!!! :)

Μήν ανησυχείς (-είτε) δεν θα αρχίσω να μυθιστοριογραφώ εδώ μέσα, αλλά θα παρακολουθώ...(γράφοντας??? μπορώ?)

Μία διαπίστωση μόνο, επειδή μου βγήκε σε πρόσφατη αυτο-ψυχανάλυση: καταλαβαίνετε ελπίζω εσείς (εμείς) όλοι οι επίδοξοι 'συγγραφείς' την αλλαζονεία του να νομίζεις οτι έχεις 'δικαιώματα' πάνω στους ήρωές σου (αληθινούς και μή)... Ειδικά όταν βλέπουμε τους πάντες ως ήρωες ενός βιβλίου που ακόμα δεν γράφτηκε... Οποιος έχει κάνει την δική του αυτο-ψυχανάλυση θα καταλαβαίνει τί εννοώ!

Α, λές να είναι πρόλογος αυτός για short story? Μάλλον θα το κάνω σαν τον Μάρκο (Τουέιν, ντε), και θα περιμένω αντιδράσεις (ή αντιδράσεις ΜΟΥ στην μή αντίδρασή ΣΑΣ), για να δώ πώς θα συνεχίσω την ιστορία μου (άν την συνεχίσω)... "Πάμε εκ του ασφαλούς καλύτερα" δηλαδή, κι αυτός θα είναι και ο 'επίδοξος' τίτλος του επίδοξου short story, που είναι στην αναμονή για μήτρα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

16thThief
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 13:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 16thThief
quote:
και απορεί γιατί συνεχίζω να γράφω εδώ μέσα. Ελα ντε?

Αυτή απορεί. Εσύ, απορείς ? Κι αν απορείς, γιατί δεν παύεις να γράφεις ανόητε ?

Ampere Deva Parinito

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
16thThief
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 13:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 16thThief
quote:
Μήν ανησυχείς (-είτε) δεν θα αρχίσω να μυθιστοριογραφώ εδώ μέσα, αλλά θα παρακολουθώ...(γράφοντας??? μπορώ?)

Γεια σου ρε Pagwna. Αν ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος ποστάριζε στο esoterica, κάπως έτσι φαντάζομαι θα ήταν το πόστ του.

Αλλά μισό, γιατί να ανησυχεί ο έρ'μος ο Oannes Κοτζάμ εκδότης...

Deva Parinito

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.

Edited by - 16thThief on 23/11/2005 13:42:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 13:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel
Εγώ πάλι βρε παιδιά δεν είμαι συγγραφέας (αν και ματαίως προσπάθησαν να με πείσουν για το αντίθετο εκπρόσωποι εκδοτικών οίκων under construction)....

απλά "είμαι εγώ τραγουδιστής του έρωτα και της ζωής"!

γι'αυτό και όταν θα έχω καθαρίσει τη φωνή μου (τώρα έχω καπνίσει πολύ), "έναν μύθο θα σας πωωωωω"....


Galadriel

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
16thThief
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 13:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 16thThief

Όπως βλέπεις λοιπόν παλικαρά μου, το θέμα σου θα αποκτήσει μεγάλη αναγνωσιμότητα αν φυσικά δεν επέμβουν οι ταμπουρωμένοι. Οι άγριοι και οι αχρείοι, να 'σαι σίγουρος, πως δεν θα σ' αφήσουν να μπουρδολογήσεις ερήμην τους αλλά θα σε κάνουν ξεφτύλα και θα απλώσουν τ' αντεράκια σου χιαστί στο ήλιο να ξεραθούν.

Γράψε όμως τέκνον μου και τέκτων μου, γράψε, αν το Τρία υπάρχει στο παντελόνι σου και δεν το έχεις χάσει σε καμιά στοά...

Deva Parinito

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 14:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
E, άμαν ήτανε Χρυσό-στομος, τότε όντως εγώ είμαι βρε!!!! :) η Παγώνα Χρυσοστόμα...

Προβαίνω (προφταίνω?) στην συνέχεια της ιστορίας μου:

"Τελικά όμως το πιο ασφαλές για μένα και τους ήρωές μου είναι να μήν γράψω καθόλου! Καλύτερα να πάρω 'μάτι' τί θα κάνετε στους δικούς σας ήρωες... Προβείτε δήμιοι!"
END OF SHORT STORY

:)
Σας φιλώ
Με πάσα καλή διάθεση
καμμιά σχέση με την διάθεση του deva!!!) Γιατί πουλάκι μου τα έχεις πάρει? Αν σε ενοχλεί αυτός ο 'σταθμός' γιατί δεν αλλάζεις σταθμό; (που λέει κι ο Μιχαηλίδης στον ΔΙΕΣΗ και μου έχει σπάσει το νευρικό σύστημα!!!)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

16thThief
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 15:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 16thThief
quote:
Γιατί πουλάκι μου τα έχεις πάρει?

Pagwna,

Έχω φοβερά καλή διάθεση & διασκεδάζω. Θα σου εξηγήσω όμως το γιατί. Το ό,τι "τα έχω πάρει", είναι δικό σου συμπέρασμα, εσφαλμένο για μένα, δεν πειράζει, και δεν στέκομαι σ' αυτό.

Στέκομαι όμως στο "γιατί".

Πρέπει να γίνει απολύτως κατανοητό - προτού μπουν οι ταμπουρωμένοι - πως το θέμα του γιαλαντζί εκδότη Oannes, αφορά κατ' εξοχήν το esoterica. Είναι πρόβλημα του esoterica, όσο κι αν αυτό δεν γίνεται αντιληπτό από τους υπεύθυνους. Και είναι πρόβλημα που έχει επιτραπεί από αυτούς τους ίδιους να υπάρχει.

Γνώρισα τον Θράσσο, τον Oannes δεν τον ξέρω. Ο Oannes όμως γράφει στο esoterica, κι εσύ διαβάζεις αυτόν, όχι τον Θράσσο. O Θράσσος δεν είναι ο Oannes, όπως και ο Oannes δεν είναι ο Θράσσος. Τι θα συμβεί όμως αν κάποιος πιστέψει πως πρόκειτε για έναν ? Θα συμφωνήσει με τον Oannes αλλά θα ξεγελαστεί από τον γιαλαντζί Θράσσο, όταν το esoterica, θα μπει στο κατακάθι του καφέ που θα πίνει μαζί του.

Η βασική διαφωνία μου με τους ταμπουρωμένους, είναι αυτή. Ο morent11, ποτέ δεν θα παραδεχτεί την συνάντησή μας. Ο Λάμπρος όμως, θα την παραδεχτεί. Το "πρόσωπο" δεν υπάρχει στο esoterica. Γιατί να συμβαίνει αυτό ? Γιατί ένα φόρουμ όπως το esoterica, που είναι όντως αξιόλογο (το λέω από την πρώτη στιγμή αυτό και εξακολουθώ να το λέω) να αφήνει τα μέλη του να δημιουργούν τεχνηέντως πρότζεκτ - Κυριακή, δικό σου είναι αυτό - φαντασιόπληκτων θεμάτων και να μην έχουν τουλάχιστον την ειλικρίνεια να το παραδεχτούν ?

Όταν έγραψα τα "Τραγούδια του Εντός", βγήκα και το είπα. Όταν γράφω τον Τανούκι, βγαίνω και το λέω. Ο Τανούκι είναι δικός σας, όχι δικός μου. Εσείς τον φτιάξατε. Εγώ τον παρακολουθώ. Δεν τον αρνούμαι όμως, δεν λέω "οποιαδήποτε ομοιότητα είναι συμπτωματική", δεν λέω "η συνάντησή μας είναι υποθετική". Λέω ναι ρε, βρεθήκαμε και ήπιαμε έναν καφέ.

Όταν διαπίστωσα την ταυτότητα του Moz, η Moz θύμωσε και έτρεμε η δόλια μήπως εγώ βγω και πω ποια είναι. Τώρα λέω πως είμαι εγώ. Σας μπερδεύει αυτό, ναι, αλλά ουσιαστικά σας βοηθάει να αναγνωρίσετε το ίδιο σας τον εαυτό και την λεγεώνα των "εγώ" σας. Η Moz έτρεμε, γιατί έλεγε πως πάνω στο esoterica, έφτιαχνε μια εργασία, ένα πρότζεκτ που αμφιβάλλω αν πάρει κάποτε σάρκα και όστα ή παραμείνει φαντασιόπληκτη προσδοκία. Εγώ ότι φτιάχνω, σας το λέω. Βρείτε τώρα αν εγώ είμαι η Moz, ή αν πρόκειτε για άλλο nickname προσωπικότητας.

Είναι λίγο περίεργα όλα αυτά. Η Amalia έκανε μια ανακοίνωση περί προσωπικών διαφωνιών. Είναι βιτρίνα. Δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα γιατί ουσιαστικά σε ένα φόρουμ δεν υπάρχουν διαφωνίες προσώπων. Όταν όμως κάποιος - ο κανένας - εκμεταλλέυεται την ανικανότητα των υπευθύνων του φόρουμ να διαχωρίσουν το πρόσωπο από το Ον και εμπαίζει το Ον, όπως κάνει ο Oannes-Θράσσος, τότε τα πράγματα αλλάζουν.

Καλώς ή κακώς, τα nicknames προσωπικοτήτων επιρρεάζονται. Πρακτικά, αυτό εμφανίζεται ως εξής, κρίνοντας την δική μου συμπεριφορά έναντι κάποιου ανθρώπου, που, - ω! του θαύματος – εγώ τώρα έχω τελείως διαφορετική γνώμη γι' αυτόν. Ομολογώ πως ξεγελάστηκα από τους ΑΤΜΑ, Ryche, Moz και Oannes, σχετικά με την Galadriel. Τι συνέβει λοιπόν τότε ? Βγήκα στο φόρουμ και της έκανα την ζωή δύσκολη. Είπα, είπα, είπα και στο τέλος, η galadriel αγανακτισμένη, μείωσε τις επισκέψεις της στο esoterica, μείωσε το να γράφει όλα όσα γνωρίζει – εγώ δεν ξέρω ούτε το ένα τρίτο από αυτά – και συνάμα και την πιθανότητα να διαβάσει κάποιος όσα λέει. Στην ουσία, τίποτε δεν μειώθηκε πάνω της. Αυτό όμως φάνηκε προς τα έξω. Και το "εξω" είναι το esoterica. Καλώς ή κακώς, η galadriel, επιλέγει να γράψει στο esoterica. Εγώ επιλέγω να γράφω στο esoterica. Κι αυτό είναι τιμή, πρώτα για το esoterica. Σας τιμούμε με την γραφή μας. Κι εγώ και η galadriel.

Η ανικανότητα και η ανοησία των υπευθύνων όμως, συντηρεί σκοπίμως την φαγωμάρα. Δεν είμαστε άμοιροι των ευθυνών μας, αλλά διαπιστώνουμε πως ακόμη και ο admin, διακατέχεται από το matrix πρότζεκτ τροφοδοσίας των εντυπώσεων. Ναι, το esoterica είναι ένα Matrix Πρότζεκτ Τροφοδοσίας Εντυπώσεων που τα ιδρυτικά μέλη, ο Thoth για παράδειγμα, το έχει ήδη διαπιστώσει. Γι΄αυτό και απέχει.

Όταν πρωτομπήκα στο esoterica, νόμιζα πως ο admin του, ήταν ο Θεός. Έλεγα μέσα μου "Πω, πω, το άτομο, τι έχει φτιάξει. Άντε να σου μιλήσει αυτός !", τόσο δέος είχα. Όταν γνώρισα όμως τον Μιχάλη, είπα "Kαλά, αυτός είναι ο admin του esoterica ? Αυτός δεν ξέρει που παν τα τέσσερα!".

Ξέρω τώρα, πως από το μήνυμα αυτό θα διαγραφούν τα ονόματα. Ερωτώ : Ποια ονόματα Ποιες ονομασίες προσώπων . Το ό,τι με λένε Άγγελο, Μιχάλη, Αμαλία, Αφροδίτη, Κυριακή, Κωνσταντία, σημαίνει τίποτε . Για σένα ασυνείδητε αναγνώστη σημαίνει. Για μένα δεν σημαίνει τίποτε. Απλές ονομασίες, απλά ονόματα. Τι κάνω εγώ ? Γράφω. Και πριν έγραφα. Αλλά τώρα, γράφω θεό, βλέπω θεό, πίνω θεό, αγγίζω θεό. Εσύ γράφεις "ΜΟΖ", γράφεις "ΑΤΜΑ", γράφεις "Οannes", και ξεγελάς τον κοσμάκη που χαραμίζει τον χρόνο του διαβάζοντας τις μπούρδες σου. Είναι τελείως διαφορετικό.

Γι' αυτό αναρρωτιέσαι Pagwna, γι' αυτό αναρρωτιέσαι...

Deva Parinito.

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.

Edited by - 16thThief on 23/11/2005 15:57:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 16:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
καταρχήν διαφωνώ με το πως αντιμετωπίζεις τη σχέση nickname-όντος
αλλά αυτό δεν έχει κ τόσο σημασία.

quote:
Ομολογώ πως ξεγελάστηκα από τους ΑΤΜΑ, Ryche, Moz και Oannes, σχετικά με την Galadriel. Τι συνέβει λοιπόν τότε ? Βγήκα στο φόρουμ και της έκανα την ζωή δύσκολη.

αυτό δεν το καταλαβαίνω/τι φάση είναι αυτή?
Κάποιοι πίνουνε καφέδες κ θάβουν τους υπόλοιπους?
Κ συ πάλι τι είσαι? Πέντε χρονών? Δεν έχεις δική σου γνώμη?
Σου λένε κάτι (έστω, σε ξεγελάνε) κ συ βγαίνεις κ κάνεις τη ζωή του άλλου δύσκολη?
Δεν πάτε καλά μου φαίνεται...
Για άλλο λόγο δημιουργήθηκε ο χώρος/όχι για το κόλλημα του καθενός.

"Beautiful thing, the destruction of words. "
Valnta + 1984

Edited by - Valnta on 23/11/2005 16:34:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

16thThief
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 16:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 16thThief
quote:
Κ συ πάλι τι είσαι? Πέντε χρονών? Δεν έχεις δική σου γνώμη?

Δικαίως απορείς. Κι εσύ το κάνεις όμως. Απλά, δεν το συνειδητοποιείς. Ή ακόμη κι αν το συνειδητοποιήσεις, το "εγώ" σου, δεν σου επιτρέπει να το ανακοινώσεις, ακριβώς για να μην δώσεις το δικαίωμα στους άλλους, να κάνουν αυτές τις ερωτήσεις που κάνεις τώρα εσύ σε εμένα...

Έχεις πρόσωπο, έχεις "εγώ", έχεις όνομα. Εγώ δεν έχω τίποτε από όλα αυτά. Στο ψάξιμο είμαι...

Deva Parinito

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.

Edited by - 16thThief on 23/11/2005 16:41:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 16:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Δικαίωμά σου να νομίζεις ότι έτσι είναι.
Εγώ λέω ότι δεν είναι/δεν κάθησα ποτέ μου με κανένα μέλος
να πίνω καφεδάκια κ να θάβω κάποιο άλλο.

Δεν επηρεάστηκα ποτέ από κανένα μέλος σχετικά με ποιόν θα γουστάρω
κ με ποιόν θα ξερνάω. Πολλές φορές ξεγελάστηκα απ'τη μαλακία που με δέρνει
κ όχι από κάποιον "καλοθελητή".

Αν έχω πρόβλημα με κάποιον του τα χώνω
αν έχω ΕΓΩ πρόβλημα/αν έχει άλλος ας το κάνει μόνος του.

Κ επιτέλους τι ξεκατίνιασμα είναι αυτό?
Δουλειές δεν έχετε να κάνετε κ βρίσκεστε μεταξύ σας για
να κουτσομπολεύετε τους άλλους?

"Beautiful thing, the destruction of words. "
Valnta + 1984

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
16thThief
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 16:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 16thThief
quote:
Κάποιοι πίνουνε καφέδες κ θάβουν τους υπόλοιπους?

Τι ερώτηση είναι αυτή ? Δεν το ξέρεις ? Δεν το έχεις δει αυτό ? Απορώ. Έτσι γίνεται. Νομίζω το ξέρεις, το έχεις καταλάβει, γιατί ρωτάς λοιπόν ?

Deva Parinito

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
16thThief
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 16:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 16thThief
quote:
Πολλές φορές ξεγελάστηκα απ'τη μαλακία που με δέρνει

Ωραία. Μην συνεχίζεις λοιπόν να το κάνεις και τώρα...

Deva Parinito

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Forum Locked  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy