ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ANAZHΤΗΣΕΙΣ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 12:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΔΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΟΥ ESOTERICA.gr ΗΛΘΑΜΕ ΟΡΜΟΜΕΝΟΙ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ) ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΝ H AKOMA NA MAΣ ΠOYN..

ΚΑΤΙ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ,ΚΑΤΙ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ,ΚΑΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΙΠΕΙ....

Η ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ????
ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ ΣΑΝ ΤΟ ΘΗΣΕΑ ΚΑΙ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΤΟΝ ΜΙΤΟ ????

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ Ο ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ (ΚΑΤΙ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ,ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟ,ΔΥΣΝΟΗΤΟ-ΑΠΟ ΤΟ ΛΕΞΙΚΟ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΑΡΚΑΝΤΩΝΑΤΟΥ-ΜΟΣΧΟΠΟΥΛΟΥ-ΧΩΡΑΦΑ) ΕΙΝΑΙ Η ΘΗΤΕΙΑ (ΜΑΘΗΤΕΙΑ-ΘΗΣΕΑΣ) ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ/ΑΝΑΖΗΤΗΤΗΣ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ?????

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΘΗΤΕΥΟΥΜΕ ?????
ΜΑΘΗΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΤΙ ???
ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΤΙ ???

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 12:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΟΓΙΣΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...

ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΑΣΚΟΠΕΣ ????

ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ???
ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ???

Η ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΑΟΔΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ????

ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΥΝ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 12:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Σιδηρόπουλος ιωάννης , με το ψευδώνυμο alfa-omega επιδιώκει :

Την αληθινή ζωή .

Μέσα απο το esoterica , παίρνει σε τακτικά χρονικά διαστήματα ,
Πολύτιμες απόψεις ,ερεθίσματα ,πληροφορίες και οτιδήποτε άλλο μπορεί :

Να του χρησιμεύσει , για την επιδίωξή του αυτή . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 13:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθέ μέρα αλάζει
Καθε μέρα ψάχνω για κάτι διαφορετικό...
Πάντα νοιώθω κενός...
Τίποτα δεν με γεμίζει...
Ψάχνω αυτό που θα με γεμίσει και θα με κάνει να νοιώσω την απούτη
ΓΑΛΗΝΗ ΚΑΙ ΕΥΤΙΧΙΑ ΨΥΧΗΣ


Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 15:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Avatargr ,εγώ βρίσκομαι εδώ γιατί τα θέματα σου ΜΕΤΡΑΝ...
Δε γνωριζόμαστε από κοντά, άλλα οι απόψεις & γνώμες όλων είναι ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ & ΑΚΡΙΒΕΣ.....
Σίγουρα πιότερο ακριβές από τα πρόσωπα αυτά τα ΦΤΗΝΑ που παίζουν τα media ,& η TV.....
Ηρθα εδώ σαν αντιδραστικός,γιά να εναντιωθώ στο βήμα ανταλλαγών ιδεών που προσφέρει ο παγκόσμιος ΙΣΤΟΧΩΡΟΣ που έγινε λεωφόρος...
Ομως στην Ελλάδα μόνο το 15% του πληθυσμού εχει πρόσβαση στο ιντερνετ..
Το υπόλοιπο 85% ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ, ΠΩΛΕΙΤΑΙ, ΜΟΝΟΠΩΛΕΙΤΑΙ γιατί οι ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ είναι που χαλάνε τη ΣΥΝΤΑΓΗ και γίνονται ΠΕΤΙΝΟΙ....
Ο στραγγαλισμός των πετινών είναι πρωταρχικός σκοπός ΕΠΙΒΟΛΗΣ,ΥΠΟΒΟΛΗΣ της μη διακοπής του ΛΗΘΑΡΓΟΥ ,και της ΥΠΝΟΒΑΣΙΑΣ των μαζικοποιημένων ,ΠΑΓΚΟΣΜΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ σύγχρονων ΚΟΙΝΩΝΙΩΝ....που βολοδέρνουν ,βελάζοντας με σκημένα τα κεφάλια, αισθανόμενοι μεμονωμένα ώς μηδενικά............
Η θεραπεία δεν μπορεί να χορηγηθεί με ιατρική συνταγή κατά περίπτωση,ΟΤΑΝ η ΑΣΘΕΝΕΙΑ δεν αναγνωριστεί πρωτίστων από τον ιδιο που ΝΟΣΕΙ και είναι ασθενής....
Γιατί και ο Ναπολέων που είναι κλεισμένος στο Δαφνί,όταν ερωτηθεί θα πεί -είστε όλοι εσείς οι υπόλοιποι τρελλοί....και εγώ είμαι ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ΤΗΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ.....
Εδώ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ στα έγκατα της γης ,η φωνή αντιλαλεί σα σε βάραθρο ΒΑΘΥ,που δεν ΗΧΕΙ όμως ποτέ ,ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ.....
Μόνο όταν οι καμπάνες σημάνουνε ΠΕΝΘΙΜΑ και ΒΑΡΥΑ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ σαν της Μεγάλης Παρασκευής της ΤΑΦΗΣ, μπορούμε να δούμε την ΑΝΑΣΤΑΣΗ της μέρας τη ΛΑΜΠΡΗ.....



Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 16:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ!
Αγαπητέ AVATARGR, ωραίο topic άνοιξες...
Θέτεις το ερώτημα μήπως μαθητεύουμε μέσα σε ένα λαβύρινθο, μήπως είμαστε μαθητές σαν τον Θησέα...
Να σου πώ την αλήθεια πιστεύω πως αναζητούμε να βρούμε κάτι το οποίο ήδη γνωρίζουμε, κάτι το οποίο ενυπάρχει μέσα μας.
Ο λαβύρινθος είναι ο δρόμος που πρέπει να διαβούμε για να φτάσουμε στον τελικό προορισμό μας.
Ο λαβύρινθος όμως αυτός είναι ξεχωριστός για τον καθένα και διαφοροποιείται ανάλογα με τους προσωπικούς μας περιορισμούς, ενδοιασμούς, αμφιβολίες.
Το τι αναζητούμε όμως είναι και πάλι προσωπικό μας θέμα, έχει να κάνει με τις ανάγκες μας, με τις επιθυμίες μας και με αυτό που θέλουμε κι είμαστε σε θέση να γνωρίσουμε.
Η αναζήτηση μας λοιπόν δεν είναι άσκοπη όταν έχουμε καταλάβει τι είναι αυτό που αναζητούμε, έστω όταν έχουμε μια γενική εικόνα του.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 22:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε AVATARGR, πράγματι πολύ ωραίο το θέμα σου. Και για μένα (όπως γράφει και ο καλός μου φίλο Dying_Incubus), η ατραπός της αναζήτησης είναι προσωπική για τον καθένα μας, διαφορετική, όπως και αυτό που ψάχνει ο καθένας μας είναι διαφορετικό. Συζητώντας όμως εδώ μέσα, και όχι μόνο ίσως, βλέπουμε διαφορετικές απόψεις, γνώμες, γνώσεις, και από αυτά προσπαθούμε να βρούμε ίσως κάτι που μας λείπει, κάτι που δεν ξέρουμε, κάτι που ψάχνουμε. Για μένα αυτό που ψάχνω μέσα μου, είναι ο ανώτερος εαυτός μου, το φως, και η ατραπός (όποια και αν είναι αυτή για τον καθένα μας), όπως ξέρουμε, είναι δύσκολη.


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 12:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΣΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΣΑΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ..

ΕΒΑΛΑ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΜΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΝ ΜΥΘΟ ΤΟΥ ΘΗΣΕΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΛΟΓΟ Η ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ (Η ΑΚΟΜΑ) ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΩΝ...

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΕ ΤΑΞΗ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ)..

ΠΟΙΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΜΑΣ ?????

Ο ΦΙΛΟΣ alfa-omega ΕΒΑΛΕ ΣΑΝ ΣΤΟΧΟ "Την αληθινή ζωή ."
Ο ΦΙΛΟΣ morpheaus ΕΧΕΙ ΣΤΟΧΟ "ΓΑΛΗΝΗ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΨΥΧΗΣ"
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ judas priest ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΕΣΕΝΑ...

Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ

quote:
Το υπόλοιπο 85% ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ, ΠΩΛΕΙΤΑΙ, ΜΟΝΟΠΩΛΕΙΤΑΙ γιατί οι ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ είναι που χαλάνε τη ΣΥΝΤΑΓΗ και γίνονται ΠΕΤΙΝΟΙ....
Ο στραγγαλισμός των πετινών είναι πρωταρχικός σκοπός ΕΠΙΒΟΛΗΣ,ΥΠΟΒΟΛΗΣ της μη διακοπής του ΛΗΘΑΡΓΟΥ ,και της ΥΠΝΟΒΑΣΙΑΣ των μαζικοποιημένων ,ΠΑΓΚΟΣΜΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ σύγχρονων ΚΟΙΝΩΝΙΩΝ....που βολοδέρνουν ,βελάζοντας με σκημένα τα κεφάλια, αισθανόμενοι μεμονωμένα ώς μηδενικά............
Η θεραπεία δεν μπορεί να χορηγηθεί με ιατρική συνταγή κατά περίπτωση,ΟΤΑΝ η ΑΣΘΕΝΕΙΑ δεν αναγνωριστεί πρωτίστων από τον ιδιο που ΝΟΣΕΙ και είναι ασθενής....

ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ/ΑΥΤΟΙ/ΕΜΕΙΣ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΧΤΥΠΑΜΕ ΤΙΣ ΚΑΜΠΑΝΕΣ ΤΙΣ ΑΦΥΠΝΗΣΗ ΜΑΣ...

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Dying_Incubus ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Να σου πώ την αλήθεια πιστεύω πως αναζητούμε να βρούμε κάτι το οποίο ήδη γνωρίζουμε, κάτι το οποίο ενυπάρχει μέσα μας.
Ο λαβύρινθος είναι ο δρόμος που πρέπει να διαβούμε για να φτάσουμε στον τελικό προορισμό μας.
Ο λαβύρινθος όμως αυτός είναι ξεχωριστός για τον καθένα και διαφοροποιείται ανάλογα με τους προσωπικούς μας περιορισμούς, ενδοιασμούς, αμφιβολίες.
Το τι αναζητούμε όμως είναι και πάλι προσωπικό μας θέμα, έχει να κάνει με τις ανάγκες μας, με τις επιθυμίες μας και με αυτό που θέλουμε κι είμαστε σε θέση να γνωρίσουμε.
Η αναζήτηση μας λοιπόν δεν είναι άσκοπη όταν έχουμε καταλάβει τι είναι αυτό που αναζητούμε, έστω όταν έχουμε μια γενική εικόνα του.
Ο ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ, Ο ΜΙΤΟΣ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΒΥΡΙΝΙΘΟ... (ΙΣΩΣ)

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Nemesi ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ Dying_Incubus ΠΩΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ...

ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΟΙΝΟ...
ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ (ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ) ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΥΤΟ...

Η ΑΤΡΑΠΟΣ (ΜΟΝΟΔΡΟΜΙ-ΜΟΝΟΠΑΤΙ) ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΟΝΑΧΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ...

Η ΣΥΝΑΝΤΙΣΗ ΜΑΣ ΕΔΩ "ΣΤΟ ESOTERICA.gr" EINAI ΕΝΑ ΠΛΑΤΥΣΚΑΛΟ ΝΑ ΞΑΠΟΣΤΑΣΟΥΜΕ...
ΕΝΑΣ ΤΟΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ..
ΕΝΑΣ ΤΟΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΓΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ...

...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛI ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ ΜΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 15:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ΑΤΡΑΠΟΣ (ΜΟΝΟΔΡΟΜΙ-ΜΟΝΟΠΑΤΙ) ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΟΝΑΧΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ...

Η ΣΥΝΑΝΤΙΣΗ ΜΑΣ ΕΔΩ "ΣΤΟ ESOTERICA.gr" EINAI ΕΝΑ ΠΛΑΤΥΣΚΑΛΟ ΝΑ ΞΑΠΟΣΤΑΣΟΥΜΕ...
ΕΝΑΣ ΤΟΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ..
ΕΝΑΣ ΤΟΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΓΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ...

...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛI ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ ΜΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Το είπες πολύ όμορφα, φίλε AVATARGR...

Άθελά μας ίσως, συχνά, στον τόπο αυτό διδασκόμαστε αλλά και διδάσκουμε...

Το τελευταίο όμως που πρέπει να περιμένει κανείς να βρει εδώ είναι "έτοιμες λύσεις" και "εντατικές ασκήσεις επιφοίτησης"...Όταν κάποιος το καταλάβει αυτό, τότε κάνει και την παρουσία του στο χώρο, αλλά και το προσωπικό του μονοπάτι...αποδοτικότερο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 15:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου AVATARGR, αναφέρεις:

quote:
Ο ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ, Ο ΜΙΤΟΣ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΒΥΡΙΝΙΘΟ... (ΙΣΩΣ)

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Nemesi ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ Dying_Incubus ΠΩΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ...

ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΟΙΝΟ...
ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ (ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ) ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΥΤΟ...

Η ΑΤΡΑΠΟΣ (ΜΟΝΟΔΡΟΜΙ-ΜΟΝΟΠΑΤΙ) ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΟΝΑΧΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ...


Σωστά, όλοι μας έχουμε αυτό το κοινό γνώρισμα.
Οτι όλοι ψάχνουμε κάτι, αναζητάμε συνεχώς κάτι το οποίο ικανοποιεί τις ανάγκες μας, όλοι αποζητούμε κάτι.
Αυτό που μας διαφοροποιεί είναι το ΤΙ αποζητούμε.
Η αναζήτηση μας περιστρέφεται γύρω από την απόκτηση κάποιων υλικών αγαθών?
Από την αναζήτηση της αληθινής αγάπης?
Από την αναζήτηση της Γνώσης?
Από την αναζήτηση ιδεών που δεν τις κατέχουμε αλλά είμαστε εν δυνάμει κάτοχοι τους?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 18:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολυ ωραιο θεμα,στο οποιο θα καταφερουμε ισως να αποκαλυψουμε μερικες απο τις σκεψεις μας....τι θελουμε πραγματικα ?
πιστυω οτι απωτερος σκοπος ειναι η ευτυχια.οτι και αν κανουμε ακομα και ασχημο να ειναι,θα υπαρχει καποιος λογος που θα το κανουμε ωστε να περασουμε καλα στο τελος.
στην αναζητηση παντως δεν υπαρχει καμια βιασυνη,οτι ειναι να ερθει θα ερθει,ειτε το θελουμε ειτε οχι.

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 20:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ (ΑΤΡΑΠΟΣ-ΜΟΝΟΠΑΤΙ) ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΛΕΧΘΕΙ...

ΕΥΚΟΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ Η ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ (ΚΑΤΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ)...

ΑΛΛΑ (ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ ΑΛΛΑ) ΠΟΙΟΝ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ?????
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΛΗΘΙΝΟΙ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ-ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ????

ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΡΟΜΟ ΔΙΑΛΕΞΟΥΜΕ Η ΔΙΑΛΕΞΑΜΕ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ????

ΒΑΖΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ ΤΥΦΛΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ ΤΥΦΛΩΝ..

ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΕ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ...

ΥΠΑΡΧΕΙ Ο "ΖΗΛΩΤΗΣ" ΜΕΣΑ ΜΑΣ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 07:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα!
AVATARGR, νομίζω πως θέτεις ένα κρίσιμο ερώτημα το οποίο θα έπρεπε να αναλογιστούμε προτού αναλωθούμε περαιτέρω σε αυτό το topic.
Αν έχουμε γνώση του τι δρόμο ακολουθούμε, αν έχουμε πληροφορηθεί αρκετά σχετικά με την ατραπό που επιλέγουμε.
Θέλω να πιστεύω πως οι πιο πολλοί από εμάς έχουμε συνείδηση του δρόμου που διαβαίνουμε κι οτι τον έχουμε επιλέξει συνειδητά.
Η αναζήτηση του καθενός μας, γύρω από όποια σφαίρα περιστρέφεται, αν έχει ως υπόβαθρο τη γνώση του τι πραγματικά θέλουμε να αποκτήσουμε.
Μήπως όμως ορισμένοι άνθρωποι ακολουθούν/με την αναζήτηση μας τυφλά, επειδή έτσι μάθαμε, επειδή έτσι μας έδειξαν ή επειδή πρός αυτή την κατεύθυνση μας έστειλαν...?
Νομίζω πως είναι σημαντικό όταν αναζητάμε κάτι πρέπει να είναι προϊόν δικού μας πόθου, δικής μας ανάγκη και συνειδητή επιλογή.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 10:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και συζητάμε πολύ συχνά για την ''ατραπό '' και την επιλογή της θα ήθελα να θέσω ένα πολύ απλοϊκό ερώτημα που όμως μου φαίνεται σημαντικό.
Τι εννοεί ο καθένας μας με αυτή τη λέξη και τι νομίζει οτι θα βρεί?
Αν απαντήσει κανείς, θα ήθελα να το κάνει με παράδειγμα έτσι ώστε να το κατανοήσουν και οι ειδικοί και οι αδαείς.

ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 11:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια και συζητάμε πολύ συχνά για την ''ατραπό '' και την επιλογή της θα ήθελα να θέσω ένα πολύ απλοϊκό ερώτημα που όμως μου φαίνεται σημαντικό.
Τι εννοεί ο καθένας μας με αυτή τη λέξη και τι νομίζει οτι θα βρεί?
Αν απαντήσει κανείς, θα ήθελα να το κάνει με παράδειγμα έτσι ώστε να το κατανοήσουν και οι ειδικοί και οι αδαείς.

Ευχαριστώ



Ήδη έχει αναφερθεί το δεδομένο της ευτυχίας .

Μόνο που δεν διευκρινίσαμε ακόμη ποια ;;;

Την ατομική μας , η την ομαδική ;;;

Υπάρχουνε άραγε συνάνθρωποί μας , που δεν θέλουνε να είναι ευτυχισμένοι ;;;

Ένα καλό ερώτημα , είναι :
Με ποιον τρόπο θα την επιδιώξω , τον εσωτερικό, η τον εξωτερικό ;;;

Τι εργαλεία έχει ο καθένας μας ,στην διάθεσή του ;;;
Αρκεί η μνήμη του μυαλού μας , με τις άπειρες πληροφορίες , που έχει αποθηκευμένες μέσα της , να μας οδηγήσει εκεί ;;;


Όσο για την ατραπό , που αναφέρεις nst , μήπως είναι κάθε ύπαρξει και μια ατραπός ;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 11:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Dying_Incubus ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
Η αναζήτηση του καθενός μας, γύρω από όποια σφαίρα περιστρέφεται, αν έχει ως υπόβαθρο τη γνώση του τι πραγματικά θέλουμε να αποκτήσουμε.
Μήπως όμως ορισμένοι άνθρωποι ακολουθούν/με την αναζήτηση μας τυφλά, επειδή έτσι μάθαμε, επειδή έτσι μας έδειξαν ή επειδή πρός αυτή την κατεύθυνση μας έστειλαν...?
Νομίζω πως είναι σημαντικό όταν αναζητάμε κάτι πρέπει να είναι προϊόν δικού μας πόθου, δικής μας ανάγκη και συνειδητή επιλογή.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΓΝΩΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ....
Η ΜΑΘΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΠΛΗ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΓΝΩΣΗ...
ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΞH ΑΥΤΟ ΣΕ ΥΛΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ..

ΦΙΛΕ ΜΟΥ alfa-omega ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ (ΑΤΟΜΙΚΗ-ΓΕΝΙΚΗ..)

ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ????
ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΥΣΤΥΧΙΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΥΤΥΧΙΑ ????
ΝΑ ΔΩΣΩ ΓΝΩΣΗ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΝΩΣΗ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 12:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η άποψή μου είναι ότι ΔΕΝ μπορούμε να δώσουμε κάτι που δεν έχουμε και πολύ περισσότερο γνώση. Αν προσπαθήσουμε να το κάνουμε αυτό, νομίζω ότι το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να κάνουμε κακό, δυστυχώς. Αλλά ακόμα και αν τα έχω (όπως και τα ψυχικά αποθέματα), δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να τα μεταδώσουμε, αφού για τον καθένα μας είναι διαφορετικό το ζητούμενο. Ισως το μόνο που μπορούμε να δώσουμε είναι η ώθηση για αναζήτηση.


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 13:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέσα μας υπάρχουνε όλα .

Το τι θα διαλέξουμε να επιδιώξουμε , πρέπει να έχει βιωθεί ως προσωπική , η ομαδική εμπειρία .

Δεν μπορεί για παράδειγμα, εσύ φίλε AVATARGR, να μην έχεις νιώσει, αισθανθεί ουδέποτε στην ζωή σου :
Ευτυχισμένος .

Κάνω λάθος ;;;

Άρα έχεις προσωπική άποψη για την ευτυχία .

Εγώ επίσης .

Σε τι διαφοροποιούμαστε , αυτή είναι η ουσία .

Μπορούμε να το βρούμε ,αν ο καθένας γράψει την προσωπική του άποψη για αυτήν .
Οι διαφορές θα φανούνε .

Αν γίνει αυτό, θα είναι η αρχή της κοινής μας προσπάθειας , για την ομαδική ευτυχία .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 19:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ alfa-omega ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Δεν μπορεί για παράδειγμα, εσύ φίλε AVATARGR, να μην έχεις νιώσει, αισθανθεί ουδέποτε στην ζωή σου :
Ευτυχισμένος .

Κάνω λάθος ;;;

Άρα έχεις προσωπική άποψη για την ευτυχία .


ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΛΗΡΕΙ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥ ΑΠΟ ΕΥΤΥΧΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΛΑΜΠΑΔΕΥΣΕΙΣ...

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΜΙΛΩ...
ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΔΩΣΗ ΚΑΠΟΙΑΣ ΘΕΤΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ...
ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 01:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΝΑ ΠΛΗΡΕΙ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥ ΑΠΟ ΕΥΤΥΧΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΛΑΜΠΑΔΕΥΣΕΙΣ...
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΜΙΛΩ...
ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΔΩΣΗ ΚΑΠΟΙΑΣ ΘΕΤΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ...
ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ....


Καλημερα σε όλους τους φορουμιάνους φίλους-ές...
Καταρχάς θεωρώ ότι όλοι εδώ είμαστε full από αποθέματα ΕΥΤΥΧΙΑΣ ,έχουμε λύσει όλα τα καθημερινά προβλήματα μας και φιλοσοφούμε...
-
Πάντως εγώ αντί να απευθυνθώ στις ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ Ε.Ε.Σ ή σε εκπομπή της Νικολούλη, ήρθα κατ` εδώ.....και επειδή ο παπούς μου ήταν ινδιάνος μου είχε πει να αφουγκράζομαι τον Αέρα που φυσά.....όπως τραγουδούσε και ο Dylan...

Yes, 'n' how many years can some people exist
Before they're allowed to be free?
Yes, 'n' how many times can a man turn his head,
Pretending he just doesn't see?

The answer, my friend, is blowin' in the wind,
The answer is blowin' in the wind.
Bob Dylan

Γιατί άλλωστε τι είμαστε ΟΛΟΙ????
Don't hang on, nothing lasts forever but the earth and sky.
It slips away, all your money won't another minute buy.

Dust in the wind, all we are us dust in the wind.
Kansas

Καλημερα και να περνάτε πάντα όλοι καλά.....να σκοτώνουμε πάντα τη μιζέρια σε όμορφα rock club , με βότκες και πυρακτωμένες κιθάρες απ`τα πικ απ, που τουλάχιστον αφυπνίζουν συνειδήσεις και δεν κλείνουν ΜΥΑΛΑ….


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 02:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Θα σας δώσω μία διαφορετική εκδοχή για το ωραίο θέμα που έθεσε ο αγαπητός AVATARGR.

Πιστεύω, ότι ήμαστε εδώ γιατί ψάχνουμε ανθρώπους - συνοδοιπόρους στις αναζητήσεις μας... ανθρώπους που μοιραζόμαστε κοινά ενδιαφέροντα και ανησυχίες...

Σκεφτείτε τον εαυτό σας σε ένα σαλονάκι, σε μία κοινωνική συγκέντρωση. Πόσες φορές δεν έχετε βαρεθεί... Συζητήσεις ανούσιες, καθημερινές, χωρίς περιεχόμενο... Κι’ αν καμιά φορά αναφερθείτε σε κάτι βαθύτερο μπορεί να σας πουν και... γραφικό ! Δε λέω... Έχω συζητήσει και για μαγειρική, για το τι κυκλοφορεί στη μόδα κ.α. αλλά μετά ;

Σε αυτό το χώρο, μπορεί κανείς να ταξιδέψει ελεύθερα σε κόσμους διαφορετικούς, να θέσει τους προβληματισμούς του και να χρωματίσει τη ζωή του με λίγο... «αλατοπίπερο».. Αυτό που σε βοηθάει να ξεφεύγεις λίγο από την άχαρη, πεζή πραγματικότητα....

quote:
judas priest
The answer, my friend, is blowin' in the wind,
The answer is blowin' in the wind.

Αγαπητέ judas priest, θα στο παίξω στην κιθάρα...



Φιλικά, η

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 18:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε αυτό το χώρο, μπορεί κανείς να ταξιδέψει ελεύθερα σε κόσμους διαφορετικούς, να θέσει τους προβληματισμούς του και να χρωματίσει τη ζωή του με λίγο... «αλατοπίπερο».. Αυτό που σε βοηθάει να ξεφεύγεις λίγο από την άχαρη, πεζή πραγματικότητα....

ξεφευγεις ομως για που ?
αν υπαρχει ενα ρητο που το πιστευω απολυτα ειναι το "εν οιδα,οτι ουδεν οιδα"
τι ξερουμε πραγματικα,μπορει να ειμαστε μυθομανεις,μπορει και οχι.
τιποτα δεν ειναι σιγουρο οταν ξεφευγεις απο την επιφανεια.
και οσο πιο βαθια ψαχνουμε στη τρυπα του λαγου,τοσο αυτη μεγαλωνει

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 21:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ξεφευγεις ομως για που ?
αν υπαρχει ενα ρητο που το πιστευω απολυτα ειναι το "εν οιδα,οτι ουδεν οιδα"
τι ξερουμε πραγματικα,μπορει να ειμαστε μυθομανεις,μπορει και οχι.
τιποτα δεν ειναι σιγουρο οταν ξεφευγεις απο την επιφανεια.
και οσο πιο βαθια ψαχνουμε στη τρυπα του λαγου,τοσο αυτη μεγαλωνει

Υπάρχει, όμως και ένα ρητό που λέει... «ο ψάχνων ευρίσκει».

Όλα είναι σχετικά... Φυσικά το ρητό που υποστηρίζεις, το υποστηρίζω και εγώ μια και είναι μία σοφή ρήση. Προσωπικά, δεν θέλω να λύσω κανένα γρίφο, ούτε να βρω απαντήσεις στα μυστήρια της ζωής. Απλά, θέλω να είμαι υποψιασμένη... Να μη φοράω παρωπίδες και να έχω τη δυνατότητα, αν μπορώ, να εμπλουτίζω και να εμβαθύνω τις γνώσεις μου.

Να είσαι καλά...



Φιλικά, η


karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 22:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Deghar Adhark ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
ξεφευγεις ομως για που ?
αν υπαρχει ενα ρητο που το πιστευω απολυτα ειναι το "εν οιδα,οτι ουδεν οιδα"
τι ξερουμε πραγματικα,μπορει να ειμαστε μυθομανεις,μπορει και οχι.
τιποτα δεν ειναι σιγουρο οταν ξεφευγεις απο την επιφανεια.
και οσο πιο βαθια ψαχνουμε στη τρυπα του λαγου,τοσο αυτη μεγαλωνει

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ karma ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

quote:
Σε αυτό το χώρο, μπορεί κανείς να ταξιδέψει ελεύθερα σε κόσμους διαφορετικούς, να θέσει τους προβληματισμούς του και να χρωματίσει τη ζωή του με λίγο... «αλατοπίπερο».. Αυτό που σε βοηθάει να ξεφεύγεις λίγο από την άχαρη, πεζή πραγματικότητα....
ΝΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΩΜΑΤΙΣΕΙΣ.....
ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΟΜΩΣ?????
ΑΠΛΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΑΝ ΕΝΑ ΔΙΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ?????

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΤΣΙ....
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΜΑΖΕΜΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ...
ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΖΕΜΑ...

ΙΣΩΣ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ..
ΙΣΩΣ ΟΧΙ..
ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 00:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ karma ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....
quote:
Σε αυτό το χώρο, μπορεί κανείς να ταξιδέψει ελεύθερα σε κόσμους διαφορετικούς, να θέσει τους προβληματισμούς του και να χρωματίσει τη ζωή του με λίγο... «αλατοπίπερο».. Αυτό που σε βοηθάει να ξεφεύγεις λίγο από την άχαρη, πεζή πραγματικότητα....
ΝΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΩΜΑΤΙΣΕΙΣ.....
ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΟΜΩΣ?????
ΑΠΛΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΑΝ ΕΝΑ ΔΙΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ?????

Αγαπητέ AVATARGR

Είμαι η karma

Αν το έβλεπα σαν... διέξοδο από την πραγματικότητα δεν θα ήμουν εδώ !!! Είναι όμορφο, όμως, να ξεφεύγεις από την «πραγματικότητα», για να προσεγγίσεις, ίσως την αληθινή «πραγματικότητα» !

Μια και είναι πιθανό... τα πράγματα να μην είναι όπως τα νομίζουμε ή όπως μας τα έμαθαν...



Φιλικά, η

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 02:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο Θέμα Αβατάρ,

Πιστεύω οτι όλοι μας έχουμε μία και μοναδική ανάγκη από την στιγμή που γεννιόμαστε μέχρι την στιγμή που πεθαίνουμε. Είναι ο νόμος της αέναης κίνησης που ηχεί σε όλο το σύμπαν. Στόχος μας είναι η εξέλιξη και τίποτα πέρα από αυτό. Όπως κάθε τι κινείται, έτσι και ο άνθρωπος γεννιέται με στόχο την εξέλιξη. Τι σημαίνει εξέλιξη; Μα φυσικά η απόκτηση εμπειριών. Δεν έχει σημασία πως αναζητάει κανείς να βιώνει εμπειρίες, μέσω της οικογένειάς του, μέσω του κοινωνικού συνόλου όπου ζει ή σε μια ευρύτερη διαδικτυακή κοινωνία όπως είναι το εσωτέρικα. Συμφωνώντας με τον φίλο Dying Incubus θα ήθελα να συνεχίσω λέγοντας οτι εμπειρίες λαβαίνουμε από την κάθε στιγμή που ζούμε. Το θέμα λοιπόν είναι οτι τελικά κάποτε φτάνουμε στο σημείο να συνειδητοποιούμε οτι θέλουμε να βιώσουμε συγκεκριμένες κατηγορίες εμπειριών τις οποίες θεωρούμε καλύτερες για την δική μας εξέλιξη. Ο καθένας λοιπόν μόνος ή σε ομάδα αρχίζει αυτήν την διαδικασία της εξερεύνησης του άγνωστου, του μεταφυσικού του υπερφυσικού, του μυστικού κ.λ.π.

Κάποια στιγμή όμως με τις πολλές εμπειρίες καταλήγεις οτι τελικά κάθε εμπειρία που λαβαίνεις εξωτερικά την βιώνεις εσωτερικά και άρα συνειδητοποιείς και καταλήγεις στο οτι τελικά το μόνο πράγμα που θέλεις πραγματικά να βιώσεις είναι ο δικός σου εαυτός και κατ' επέκταση αυτό που λέμε θεότητα ή δημιουργία... και είναι ακριβώς αυτή η στιγμή που κατανοείς οτι δεν γνωρίζεις τίποτα και απλά περπατάς και συντονίζεσαι με αυτήν την κίνηση...

Σε αυτό ωφείλεται και η αίσθηση οτι τελικά ο δρόμος στην αρχή φαίνεται οτι είναι ομαδικός, μετά κατανοείς οτι είναι μοναχικός και τέλος καταλήγεις στο οτι ο δρόμος είναι ένας.

Μέχρι να φτάσουμε όμως εκεί είναι απαραίτητο να βιώσουμε πάρα πολλές άλλες εμπειρίες, άλλες ψυχοφθόρες και άλλες ευεργετικές ώσπου πάλι κατανοούμε ότι όλες οι εμπειρίες είναι ευεργετικές και όλες καλώς τις βιώνουμε.

Πιστεύω λοιπόν ό,τι όλοι μηδενός εξαιρουμένου μαθητεύουμε, ο ένας έτσι και ο άλλος αλλιώς και όλοι μας διδάσκουμε με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

Ευχαριστώ πολύ


Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Edited by - Μορφέας on 15/12/2005 02:25:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 07:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Μορφέα, πιστεύω πως σε μερικά από τα γραφόμενα σου συμφωνούμε απόλυτα.
Εμπειρίες σαφώς κι αποκομίζουμε από την στιγμή που γεννιόμαστε, είναι φύσει αδύνατο να μην λαμβάνουμε.
Μεγαλώνοντας ο άνθρωπος διαμορφώνει τον χαρακτήρα του, διαμορφώνεται ο νούς του κι η αντίληψη του και, όπως σωστά παρατήρησες, αρχίζει να στρέφεται πρός μια συγκεκριμένη "κατηγορία" εμπειριών.
Είπες κάτι το οποίο μου γεννά ένα ερώτημα που θα ήθελα να σου θέσω:

quote:
Κάποια στιγμή όμως με τις πολλές εμπειρίες καταλήγεις οτι τελικά κάθε εμπειρία που λαβαίνεις εξωτερικά την βιώνεις εσωτερικά και άρα συνειδητοποιείς και καταλήγεις στο οτι τελικά το μόνο πράγμα που θέλεις πραγματικά να βιώσεις είναι ο δικός σου εαυτός και κατ' επέκταση αυτό που λέμε θεότητα ή δημιουργία...

Λέγοντας αυτό εννοείς οτι μέσα από την γνώση που αποκομίζεις από αυτές τις συγκεκριμένες εμπειρίες, με το να βιώνεις καταστάσεις φτάνεις στο σημείο να γνωρίσεις τον εαυτό σου επειδή εκφράζουν το είναι σου ή φτάνεις σε ένα επίπεδο του να γνωρίσεις κάτι το ανώτερο από τον άνθρωπο?
Εγώ τουλάχιστον πιστεύω πως είναι το ίδιο και το αυτό κατά κάποιο τρόπο...
Συμφωνώ πως στο "ταξίδι" σου ο δρόμος είναι στην αρχή ομαδικός, μοιράζεσαι κοινές ανησυχίες, κοινά ερεθίσματα με άλλους ανθρώπους που προσπαθούν να φτάσεις εκεί όπου προσπαθείς κι εσύ.
Μοναχικός μπορεί να γίνει στην πορεία, αλλά δε νομίζω ο δρόμος να είναι ένας.
Πιστεύω οτι μιλάμε για "παρόμοιους" δρόμους, ο κάθε δρόμος έγκειται στην αντιληπτική ικανότητα του καθενός μας και διαμορφώνεται μέσα από αυτήν.
Μπορεί εντέλει όλοι οι δρόμοι να έχουν ως στόχο ένα κοινό προορισμό αλλά είναι διαφορετικοί...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 12:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ karma ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΦΥΛΟΥ....

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ..

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Μορφέας ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
και είναι ακριβώς αυτή η στιγμή που κατανοείς οτι δεν γνωρίζεις τίποτα και απλά περπατάς και συντονίζεσαι με αυτήν την κίνηση...
ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΣΟΥ ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ....
ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ...
ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΚΡΑΔΑΣΜΩΝ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ KAI TOY ΕΣΩ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 15:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dying Incubus

quote:
Λέγοντας αυτό εννοείς οτι μέσα από την γνώση που αποκομίζεις από αυτές τις συγκεκριμένες εμπειρίες, με το να βιώνεις καταστάσεις φτάνεις στο σημείο να γνωρίσεις τον εαυτό σου επειδή εκφράζουν το είναι σου ή φτάνεις σε ένα επίπεδο του να γνωρίσεις κάτι το ανώτερο από τον άνθρωπο?
Εγώ τουλάχιστον πιστεύω πως είναι το ίδιο και το αυτό κατά κάποιο τρόπο...

Εννοώ ακριβώς αυτό που κατανόησες αγαπητέ... γνωρίζοντας τον εαυτόν σου γνωρίζεις ταυτόχρονα κάτι πέρα από τον άνθρωπο καθεαυτόν.

Όσον αφορά τους δρόμους, σαφώς και είναι διαφορετικοί, αλλά επειδή ακριβώς όλοι οι δρόμοι οδηγούν τελικά στην Ρώμη, είναι σαν από πολλά δρομάκια, να αναφερόμαστε σε μια μεγάλη λεωφόρο, με πολλές λωρίδες, και ο καθένας με την ταχύτητα του προχωρα στην δεξιά, στην μεσαία, στην αριστερή λωρίδα κ.ο.κ.

Φαντάσου δηλαδή οτι υπάρχει μία σφαίρα όπου είναι η "Ρώμη" και από κει εκτείνονται εκατμύρια δρόμοι προς όλες τις κατευθύνσεις. Αν το βλέπεις από την πλευρά της σφαίρας όλοι οι δρόμοι είναι ίδιοι, εάν το βλέπεις από την άλλη άκρη του δρόμου τότε είναι πολλοί, εάν το δεις όλο αυτό σφαιρικά, από πάνω ο δρόμος φαίνεται ένας..

Φίλε Αβατάρ...

quote:
ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ...
ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΚΡΑΔΑΣΜΩΝ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ KAI TOY ΕΣΩ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ...

Αυτό εκριβώς είχα κι εγώ στο μυαλό μου.

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 20:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATAR, δεν δοιάβασα όλα τα μυνήματα, έτσι θα πω την δική μου άποψη στο αρχικό σου ερώτημα.
Αυτό που μου λείπει προσωπικά είναι η ΓΝΩΣΗ, ξεκινώντας από πολύ απλά ερωτήματα του τύπου, ποια είμαι, γιατί γεννήθηκα, που θα πάω όταν πεθάνω κτλ...
Έκτοτε βέβαια, δημιουργήθηκαν πολύ πιο σύνθετα ερωτήματα αλλά πάντα υπάρχει το αγκάθι της έλλειψης της γνώσης.
Όσα και να μαθαίνω πολλές φορές νιώθω ότι ξαναβρίσκομαι πάλι στην αρχή, και απογοητεύομαι.
Έχω κάνει και εγώ στον εαυτό μου το ερώτημα αρκετές φορές, όχι γιατί κάνουμε αναζτήσεις, αλλά ποιο τελικά το νόημα. Σε κάποια χρόνια δεν θα υπάρχω άρα τι νόημα έχει να ψάχνω και να ψάχνω...
Μήπως τελικά όλα αυτά που αναζητάμε είναι η απάντηση που θέλουμε να δώσουμε για τον ενδόμυχο φόβο που νιώθουμε όλοι μας για τον θάνατο;
ή μήπως όλα αυτά είναι ένας δρόμος αυτογνωσίας;
Ποιος ξέρει;
Φιλικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 20:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Μορφέα ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΠΕΡΙΔΟΝΙΣΕΩ ΚΑΙ ΚΡΑΔΑΣΜΩΝ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΜΑΣ....

ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΛΟΓΟΣ-ΚΡΑΔΑΣΜΟΣ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy