ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το χριστιανικό ψέμα και οι ερωτήσεις...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 18:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Το κλαψουρίσμα είναι γνώρισμα των εβραίων και κατά σηνέπεια των χριστιανων “Μαμα μαμα o κακός κύριος μας βρίζει διεγραψε τον από μέλος” και έχουν οι κύριοι την εντύπωση πως η φωνή μου θα σωπάσει. Λάθος κάνετε γιατί δεν έχω διάθεση να φύγω από δω χωρίς απαντήσεις. Οποιός γράψει σε αυτό το topic για να εκφράσει αντιθετή γνώμη χωρίς να δώσει απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, είναι όλα αυτά που ξέρω τα όμορφα επίθετα που δεν λέω εδώ για να μην βρουν αφορμή τα χριστιανόπουλα να με πεταξουν έξω πάλι.

Amalia για πές μου τι είναι κακό στη φράση “αν ήξεραν οι καημένοι οι ραγιάδες τι έκαναν οι παπάδες με τα παιδιά τους, θα τους είχαν σφάξει. “
Μήπως ραγιά δεν λέγανε τον Έλληνα;
Η μήπως η αντίδραση του κοινού δεν θα ήταν αυτή, νομίζεις;
Μην ξανασβήσεις ή παραποιήσεις τα λεγόμενα μου, γιατί δεν έχω κανένα πρόβλημα να παίξω το παιχνίδι του ποντικού και της γάτας για όσο χρειαστεί…

Για πες μου που είναι το λάθος στη φράση "λεπρό εβραιόπληκτο παραμύθι".
Μήπως ο συρφετός του Μωυσή δεν ήταν μια πανσπερμία λεπρών κακοκοιών, τυχοδιωκτών ζητιάνων που εκδιωχθήκανε από την Αίγυπτό;

Επίσης η παράφραση της υπογραφής μου, μόνο μικροψυχία δείχνει και μάταιες απόπειρες υποβάθμισης Amalia.

Ερώτηση προς απάντηση:
Ο Μωυσής, ο Αβράαμ, ο Ισάακ, ο Ιωάννης ο βαπτιστής, ο Ιωσήφ και ο Ιησούς ήταν εβραίοι συμφωνά με το Μωσαϊκό νόμο. Γιατί υποστηρίζετε ότι ο Χριστιανισμός είναι Έλληνικός;


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 19:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
Βρε βρε...Σαν τα χιόνια...

Ιερά εξέταση καλά κρατεί.

Περιμένω και μια δικιά σου απάντηση...Εδώ δίπλα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 19:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Όλοι ξέρουμε ότι η πλειοψηφία του παπαδαριού τρώγει με χρυσά κουτάλια.

"Μα υπάρχουν και αυτοί οι Άγιοι και αφανείς άνθρωποι που με αυταπάρνηση και θυσία προσφέρουν κοινωνικό έργο" Θα πεί ο χριστιανός υπέρμαχος…

Όσο για αυτή τη φράση και το σχολιασμό της, οι παπάδες να προσφέρουν από την τσέπη τους, αν θέλουν αυτοθυσία , πλούτο που έχουν αποκτήσει με εργασία και όχι να μοιράζουν ένα μέρος από τα λεφτά των πιστών στους φτωχούς.

Αυταπάρνηση όταν σου πληρώνει το μισθό το κράτος μέσω του Έλλην φορολογούμενου δεν υπάρχει. Δεν έχουν πιάσει ποτέ φτυάρι στα χέρια τους οι κύριοι να δουν πως βγαίνει το μεροκάματο και με τα λεφτά που παίρνουν από μας (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) προσφέρουν δήθεν κοινωνικό έργο.
Οι παπάδες παχαίνουν, οι φτωχοί όμως δεν λιγοστεύουν.


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 19:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Durden ο κάθε γιατρός στηρίζει ότι θέλει. Ο γιατρός που αναφέρεις "πιστευεί ότι η μόλυνση γίνεται μέσω του αναπνευστικού συστήματος" Τι πάει να πει "πιστεύει" δεν ξέρει; Εγώ σου μιλάω για την γενετική προδιάθεση και εσύ μου βάζεις το λεγόμενα ενος γιατρού; Ξέρω περιπτώσεις πεντακάθαρων ανθρώπων (γιατί όλα δεν γίνονται, απο τα ακάρια που υπάρχουν στο στρώμα του καθενός μας) με ψωρίαση. Πώς την κόλλησαν αυτοί αφού ήταν πεντακάθαροι και δεν είναι μεταδοτικό νόσημα; Εκτος απο αυτά δεν απάντησες στις ερωήσεις που καίνε,

"Τίποτα πιο εξεζητημένο δεν σας μάθανε στο κατηχητικό; Κάθε πότε πας στην εκκλησιά χριστιανέ για να συγχωρέσεις τις αμαρτίες σου; (Θα πείς πιθανότατα, ότι κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε να με ενδιαφέρει γιατί σε θίγει, τρομάρα σου). Πας συχνά; Έχεις πολλές αμαρτίες;
Και κάτω από το πετραχήλι νομίζεις πως θα σβηστούν; "

Αυτά θέλω να μου απαντήσεις, μην ξοδέψεις χρόνο για να μου αποδήξεις την αυθεντία του γιατρού σου, μείνε στις τελευταίες ερωτήσεις.

Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 19:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
Κοίτα, αγαπητέ...

Σου το ξαναείπα ότι αν δεν ξέρεις κάτι, τότε λέγοντας κάτι και στηρίζοντάς το με επιχειρήματα του στυλ "το άκουσα", "εγώ είδα" κλπ κλπ το μόνο που κάνεις είναι να εκτίθεσαι περισσότερο.

Η ασχετοσύνη σου λοιπόν φαίνεται από το γεγονός και μόνο ότι έχεις μπερδέψει δύο τελείως διαφορετικές νοσολογικές οντότητες, αυτή της ΨΩΡΑΣ με εκείνη της ΨΩΡΙΑΣΗΣ, για την οποία αν θέλεις να σου παραθέσω κι άλλα στοιχεία...

Ο γιατρός δε που εσύ αμφισβητείς τυχαίνει να είναι Τακτικός Καθηγητής της Παθολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, το δε σύγγραμμα που σου ανέφερα διδάσκεται στις Ιατρικές Σχολές της χώρας μας και είναι ένα σύγγραμμα που κι εγώ ο ίδιος μελέτησα για να πάρω το πτυχίο μου...Έτσι για να εξηγούμαστε...

Τώρα όσο για τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου, δεν έχω κανένα πρόβλημα να σου απαντήσω : Όσο κι αν θα σε απογοητεύσω, αγαπητέ, όχι, ούτε Χριστιανός είμαι, ούτε στην εκκλησία πηγαίνω, ούτε στο κατηχητικό, ούτε και εξομολογούμαι, όσο κι αν αυτό σου "χαλάει τη συνταγή" που είχες πλάσει στο κεφάλι σου για μένα...

Πολύ φοβάμαι πάντως ότι θα συνεχίσεις το ίδιο βιολί γιατί έχεις πείσει τον εαυτό σου τόσο πολύ για ορισμένα πράγματα, που αρνείσαι να δεις την ξεκάθαρη αλήθεια...Και θα στο ξαναπώ ότι λυπάμαι γιατί βλέπω ότι έχεις όρεξη για μάθηση και γνώση, την οποία όμως και χαραμίζεις από δω κι από εκεί...Κρίμα!

Edited by - durden_alie on 12/12/2005 19:45:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 19:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Ίσως να έχεις δίκιο και να τις μπέρδεψα, το αλάθητο το έχει μόνο ο Γιαχβέ βλέπεις. Ψώρα λοιπόν είναι η σωστή λέξη που σε ενοχλούσε και δικαίος έπρεπε να διορθωθεί για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.

Είπες Durden "Όσο κι αν θα σε απογοητεύσω, αγαπητέ, όχι, ούτε Χριστιανός είμαι, ούτε στην εκκλησία πηγαίνω, ούτε στο κατηχητικό, ούτε και εξομολογούμαι."

Αφού λοιπόν δεν ξέρεις το θρήσκευμα και τις επιρροές του ούτε από την μεριά της εκκλησίας γιατί κόπτεσαι και κάνεις τον υπερασπιστή μιας θρησκείας που δεν γνωρίζεις ούτε ιστορικά αλλά ούτε και θρησκευτικά;
Πως μπορείς να υποστηρίζεις ότι είναι δικαίωμα του καθενός να είναι κοροΐδο πιστεύοντας σε ψέματα, όταν οι έξυπνοι πληρώνουν τους μισθούς των κοροΐδων;
Καμιά απάντηση για τα αλλά ερωτήματα του topic έχεις ή ασπάζεσαι τους χαρακτηρισμούς


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 20:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Για να μην έχουν την λανθασμένη εντύπωση κάπιοι, δεν κάνω ερωτήσεις για να μάθω, τις ξέρω τις απαντήσεις αλλά θέλω να δώ τι έχουν να πουν τα χριστιανόπουλα δημόσια σε αυτά που ρωτάω.
Ερώτηση:
Τι έγινε με την υπόσχεση που είχε δώσει ο Γιαχβέ στον Αβράαμ και τους απογόνους του, σύμφωνα με την οποία ο μεσσίας θα προέρχονταν απο το γένος τους; Αφου ο Ιωσήφ(απόγονος τους) δεν έκανε την δουλειά, γιατί τον πρόλαβε το περιστέρι πώς λένε οι εβραίοι λοιπόν, ότι ο Ιησούς κατάγεται απο το γένος του Δαβίδ; Είπαμε τη δουλειά την έκανε το περιστέρι και η Μαρία ήταν ξάδερφη της Ελισάβετ που ήταν γυναίκα του Ζαχαρία. Που πήγε λοιπόν η υπόσχεση;

Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 20:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
quote:
Αφού λοιπόν δεν ξέρεις το θρήσκευμα και τις επιρροές του ούτε από την μεριά της εκκλησίας γιατί κόπτεσαι και κάνεις τον υπερασπιστή μιας θρησκείας που δεν γνωρίζεις ούτε ιστορικά αλλά ούτε και θρησκευτικά;

Και ποιος σου είπε, αγαπητέ, ότι με τα λεγόμενά μου υπερασπίζομαι τη χριστιανική πίστη; Το γεγονός ότι δεν την ασπάζομαι όμως δε σημαίνει ότι θα στερήσω από τον οποιονδήποτε το αναφαίρετο δικαίωμά του να πιστεύει ΟΠΟΥ θέλει! Το αρνείσαι το δικαίωμα αυτό;

Εγώ ήλθα εξαρχής σε αντιπαράθεση μαζί σου διότι είδα ότι εξαπέλυσες μια άνευ προηγουμένου επίθεση σε λαούς και έθνη με επιχειρήματα που ήταν τουλάχιστον γελοία! Οι απόψεις σου, θα στο 'χουν ξαναπεί, δεν μπορεί, εκφράζουν σε όλο τους το μεγαλείο αυτό που λέμε "ξενοφοβία" και στηρίζονται, όπως και όλες οι παρόμοιες, σε άγνοια και φανατισμό! Λυπάμαι που το λέω, αλλά αυτό βλέπω! Και δεν μπορώ παρά να διαφωνήσω!

Από εκεί και πέρα, δεν μπορώ να βλέπω να εκφράζεις τον ξενοφοβικό σου λόγο χρησιμοποιώντας και επιχειρήματα από μία επιστήμη την οποία όχι απλά δε γνωρίζεις, αλλά η όποια άποψή σου στηρίζεται σε απόψεις εξίσου ανίδεων ως προς αυτήν ανθρώπων! (Και αναφέρομαι φυσικά στα περί λέπρας κλπ!)

Λες επίσης :

quote:
δεν κάνω ερωτήσεις για να μάθω, τις ξέρω τις απαντήσεις

και πιστεύω ότι εδώ είναι που κάνεις το μεγάλο λάθος...ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι έχεις όλες τις απαντήσεις για όλα και αυτό σε κάνει τόσο απόλυτο σε ό,τι λες...Εδώ όμως, αγαπητέ, είναι ένα forum αναζήτησης, αν δεν το έχεις καταλάβει...Ξέρεις φαντάζομαι τι σημαίνει αυτό...

Όσοι συμμετέχουν σ' αυτό θα πρέπει πρωτίστως να αφήνουν πίσω τους κάθε δογματισμό...Εδώ είμαστε πρωτίστως για να μάθουμε, αγαπητέ και για να συζητήσουμε σε πνεύμα κατανόησης...Όχι για να κάνουμε κήρυγμα σάν να βρισκόμασταν σε άμβωνα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 20:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Durden είσαι πλέον ιππότης με όλα τα επίθετα που απαξιώ να σου γράψω. Δεν ρώτησα ούτε τη γνώμη σου γι αυτά που γράφω ούτε την επιβεβαίωση σου, τα βλέπω τα πράγματα με άλλο μάτι καλύτερα απο εσένα. Αν δεν μπορείς να αναγνωρίσεις την ορθότητα των απαντήσεων μου είναι δικαίωμα σου, αλλά μόνο χλεύη θα είσπράξεις απο εμένα για την δικιά σου κοσμοθεωρία που αποκλύει και παρερμηνεύει τα γεγονότα και εφαρμόζει την ευρυπρώκτη φράση "Αγαπάτε αλλήλους". Καμιά απάντηση θα αξιωθείς να δώσεις στις ερωτήσεις που κάνω ή μιλάς απλά για να ανοίγεις το στόμα σου;
Δώσε απαντήσεις ή πήγαινε στο βενζινάδικο(shell). Μην γράφεις απλά για να καταναλώνεις χώρο δεν με ενδιαφέρουν οι απόψεις σου, απαντήσεις θέλω στις ερωτήσεις μου.

Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 21:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
quote:
δεν με ενδιαφέρουν οι απόψεις σου

Με μια σου φράση τα είπες όλα για το ποια θέλεις να είναι η παρουσία σου σ' ένα χώρο ανταλλαγής απόψεων...

Καλό δρόμο να 'χεις...

Α και κάτι ακόμη...Όσο θα συνεχίσεις να λες αστήρικτες αρλούμπες, εδώ θα είμαι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 21:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Γεία σου ρε Durden doctor που νομίζεις οτι το χαρτί σου σε κάνει παντογνώστη και πανεπιστήμονα!! Διδάχθηκες ένα τομέα της επιστήμης και αυτό τόσο όσο είναι απαραίτητο για να την εφαρμόσεις και έγινες μορφωμένος μπράβο ρε!! Απαντήσεις θα δώσεις στις ερωτήσεις μου; Γιατί μέχρι τώρα δεν σε είδα να μπορείς να πείς κάτι, να ξαναρίξω τις ερωτήσεις:

1 Ο Μωυσής, ο Αβράαμ, ο Ισάακ, ο Ιωάννης ο βαπτιστής, ο Ιωσήφ και ο Ιησούς ήταν εβραίοι συμφωνά με το Μωσαϊκό νόμο. Γιατί υποστηρίζετε ότι ο Χριστιανισμός είναι Έλληνικός;

2 Τι έγινε με την υπόσχεση που είχε δώσει ο Γιαχβέ στον Αβράαμ και τους απογόνους του, σύμφωνα με την οποία ο μεσσίας θα προέρχονταν απο το γένος τους; Αφου ο Ιωσήφ(απόγονος τους) δεν έκανε την δουλειά, γιατί τον πρόλαβε το περιστέρι πώς λένε οι εβραίοι λοιπόν, ότι ο Ιησούς κατάγεται απο το γένος του Δαβίδ; Είπαμε τη δουλειά την έκανε το περιστέρι και η Μαρία ήταν ξάδερφη της Ελισάβετ που ήταν γυναίκα του Ζαχαρία. Που πήγε λοιπόν η υπόσχεση;

3 Το άγιο φώς είναι θαύμα ή τέχνασμα;

4 Κάποιοι , αναρωτιούνται γιατί είναι κακό να έχουν οι παπάδες περιουσία.
Καλά, ο θεός σας δεν είναι αυτός που καταδικάζει του πλούσιους να πάνε στη κόλαση;
Ο θεός σας δεν είναι αυτός που είπε “Ο έχων δυό χιτώνες να δίνει τον ένα”;
Ξέρετε, ότι αν η εκκλησία έδινε το 10%, όχι τα μισά, μόνο το 10% του πλούτου της, δεν θα υπήρχαν φτωχοί στην Ελλάδα; Γιατί δεν το δίνει;

5 Τι έκανε ο Απολλώνιος Τυανεύς στο δικαστήριο;
Τι σας θυμίζει η ζωή του;

Περιμένω υπεύθυνες απαντήσεις.
Θα έρθουν και άλλες ερωτήσεις don't worry.

Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 23:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
το θέμα αυτό απενεργοποιείται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy