ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το χριστιανικό ψέμα οι ερωτήσεις και οι υπέρμαχοι....
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 23:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Amalia γιατί κλείδωσες το topic των ερωτήσεων "Το χριστιανικό ψέμα και οι ερωτήσεις..." ; Ούτε σε αυτά που σε ρωτώ μπορείς να απαντήσεις και κλειδώνεις το topic; Δωσε απάντηση ή μην ασχολείσαι μαζί μου όσο είμαι ευγενικός.

Επανάληψη Ερωτήσεων:

1 Ο Μωυσής, ο Αβράαμ, ο Ισάακ, ο Ιωάννης ο βαπτιστής, ο Ιωσήφ και ο Ιησούς ήταν εβραίοι συμφωνά με το Μωσαϊκό νόμο. Γιατί υποστηρίζετε ότι ο Χριστιανισμός είναι Έλληνικός;

2 Τι έγινε με την υπόσχεση που είχε δώσει ο Γιαχβέ στον Αβράαμ και τους απογόνους του, σύμφωνα με την οποία ο μεσσίας θα προέρχονταν απο το γένος τους; Αφου ο Ιωσήφ(απόγονος τους) δεν έκανε την δουλειά, γιατί τον πρόλαβε το περιστέρι πώς λένε οι εβραίοι λοιπόν, ότι ο Ιησούς κατάγεται απο το γένος του Δαβίδ; Είπαμε τη δουλειά την έκανε το περιστέρι και η Μαρία ήταν ξάδερφη της Ελισάβετ που ήταν γυναίκα του Ζαχαρία. Που πήγε λοιπόν η υπόσχεση;

3 Το άγιο φώς είναι θαύμα ή τέχνασμα;

4 Κάποιοι , αναρωτιούνται γιατί είναι κακό να έχουν οι παπάδες περιουσία.
Καλά, ο θεός σας δεν είναι αυτός που καταδικάζει του πλούσιους να πάνε στη κόλαση;
Ο θεός σας δεν είναι αυτός που είπε “Ο έχων δυό χιτώνες να δίνει τον ένα”;
Ξέρετε, ότι αν η εκκλησία έδινε το 10%, όχι τα μισά, μόνο το 10% του πλούτου της, δεν θα υπήρχαν φτωχοί στην Ελλάδα; Γιατί δεν το δίνει;

5 Τι έκανε ο Απολλώνιος Τυανεύς στο δικαστήριο;
Τι σας θυμίζει η ζωή του;

Περιμένω υπεύθυνες απαντήσεις.
Θα έρθουν και άλλες ερωτήσεις don't worry.

Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 00:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Φίλε μου έψαξες στα διάφορα θέματα του φόρουμ; Αυτά το ερωτήματα λίγο ως πολύ έχουν ξαναμπεί και η συζήτηση τους μπορεί να συνεχιστεί αν θες στα κατάλληλα υπάρχοντα τόπικ.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 00:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Ελπίζω να είσαι εντός ορίων γιατί έχεις μια φλόγα μέσα σου.
Ελπίζω να συμετέχεις μαζί μας με τρόπο εντός ορίων.
Αν σε προσβάλουν, ανταπέδωσε, εντός ορίων.

Και γενικά επειδή πιστεύω οτι κάπου υπάρχει μια βάση σε κάποια απο τα λεγόμενά σου, ελπίζω να εσωτεριστείς με ορθό τρόπο με όλους εμάς, είται συμφωνούντες είται διαφωνούντες και να βρεις τον δρόμο σου.

Α, και μια συγνώμη προς την διαχείρηση you know...δεν βλάπτει.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 00:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ tripod, επέτρεψε μου να κάνω μια παρέμβαση στο topic σου καθώς κρίνω αναγκαίο να σου πώ μερικά πράγματα ως συνομιλητής σου.
Στις όποιες απόψεις σου έχεις παραθέσει προσωπικά δεν θα πάρω θέση κι ούτε τώρα θα το κάνω αυτό.
Θα ήθελα όμως να πάρω θέση ως θεατής στην συμπεριφορά που έχεις απέναντι σε αυτό το forum και στα άτομα που συνδιαλλέγεσαι...
Έχω παρατηρήσει, φίλε μου, οτι εντός ολίγων ημερών έχει ανοίξει κάποια θέματα τα οποία προκαλούν θύελλα αντιδράσεων μεταξύ των υπόλοιπων συνομιλητών μας.
Έχω παρατηρήσει επίσης οτι αρκετές φορές έχεις προσβάλλει κάποια άλλα μέλη με διάφορους χαρακτηρισμούς.
Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω το λόγο που το κάνεις αυτό.
Γιατί προσπαθείς να τηρήσεις μια στάση απέναντι στους υπόλοιπους που ενδεχομένως να μπορούσε να χαρακτηριστεί ως υπεροπτική?
Αναφέρεις πως δεν σε ενδιαφέρει το τι θα ακούσεις μιάς και γνωρίζεις ήδη τις απαντήσεις σου και σε καλύπτουν.
Τότε φίλε μου, με ποιά προοπτική μπαίνεις σε αυτό το forum και τι πιστεύεις οτι θα μπορέσεις να αποκομίσεις/προσφέρεις?
Έχεις τονίσει οτι δεν είσαι Χριστιανός.
Είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου και δε μπορεί να σου στερήσει κανείς το που θα πιστεύεις και το αν θα πιστεύεις.
Δε μπορείς όμως, φίλε μου, να προσβάλλεις άλλους συνανθρώπους σου για τα πιστεύω τους, ούτε να γίνεσαι τόσο προκλητικός απέναντι στα πιστεύω τους.
Έχεις αντιρρήσεις για τα δόγματα του Χριστιανισμού?
Κι αυτό είναι δικαίωμα σου!
Είναι όμως υποχρέωση σου να τις αναλύσεις, αφού το επιθυμείς εισερχόμενος σε αυτό το forum, με σεβασμό και κατανόηση στις απόψεις και τα πιστεύω του συνομιλητή σου.
Είναι αθέμιτο να τηρείς μια προσβλητική στάση απέναντι στους άλλους και πιστεύω οτι ο χαρακτήρας αυτού του forum κάθε άλλο παρά αυτός είναι.
Θα σε συμβούλευα, όπως έκανα κι όταν είχες πρωτομπεί, να περιηγηθείς λίγο στις συζητήσεις που λαμβάνουν χώρα στο forum, να κατανοήσεις κάποια πράγματα και σε όποιες σε καλύπτουν να συμμετάσχεις, με τον δέοντα σεβασμό στον απέναντι σου.
Γιατί αναλώνεσαι, και συνεχίζεις να αναλώνεσαι, σε θέματα τα οποία ως μοναδικό σκοπό έχουν να κατηγορήσουν τον Χριστιανισμό και τον Χ Χριστιανισμό?
Ειλικρινά, αυτό με κάνει να απορώ...
Οι αιτίες που δεν σε καλύπτουν οι αρχές αυτής της θρησκείας σου είναι ήδη γνωστές, τις ξέρεις καλύτερα από τον καθένα.
Αφού όμως δεν επιθυμείς να ακούσεις τον άλλον γιατί τις θέτεις?
Θα χαιρόμουν πάρα πολύ να αναθεωρούσες την στάση σου και να προσανατολιζόσουν σε μια καλύτερη ίσως πορεία...

In anticipation of my resurrection...

Edited by - Dying_Incubus on 13/12/2005 00:59:20

Edited by - Dying_Incubus on 13/12/2005 01:00:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 01:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Δεν έχω να προσθέσω κάτι Dying_Incubus.

το θέμα αυτό απενεργοποιείται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy