ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΗΣ ΤΖΟΚΟΝΤΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 11:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποδηλώνει ευτυχία
Αποκρυπτογραφήθηκε με βοήθεια υπολογιστή το χαμόγελο της Τζοκόντα


Το πλέον αινιγματικό χαμόγελο του κόσμου...
Παρίσι


Τελικά η Τζοκόντα ήταν ευτυχισμένη... Τουλάχιστον αυτό διατείνονται οι ερευνητές, που με τη συνδρομή της σύγχρονης τεχνολογίας κατόρθωσαν -όπως λένε- να αποκρυπτογραφήσουν το πλέον αινιγματικό χαμόγελο του κόσμου.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα των αναλύσεων του χαμόγελου της Μόνα Λίζα, που πραγματοποιήθηκαν με τη βοήθεια ηλεκτρονικού υπολογιστή και δημοσιεύονται στο New Scientist, το χαμόγελο αυτό εκφράζει κατά 83% ευτυχία, κατά 9% υπεροψία, 6% φόβο και 2% οργή.

Ο αλγόριθμος που χρησιμοποιήθηκε από ερευνητές του Πανεπιστημίου του Αμστερνταμ σε συνεργασία με ερευνητές του Πανεπιστημίου του Ιλινόι, συνυπολογίζει τις βασικές εκφράσεις που είχε πάρει το πρόσωπο του μοντέλου του Λεονάρντο ντα Βίντσι, όπως η κάμψη των χειλιών ή το λεγόμενο «πόδι της χήνας», τις μικρές ρυτίδες στην άκρη των ματιών, και τις συνδυάζει με έξι βασικά ανθρώπινα συναισθήματα.

Όπως σημειώνει το New Scientist, το πρόγραμμα αυτό θα μπορούσε μία ημέρα να κάνει δυνατή την προσαρμογή του υπολογιστή στις ψυχικές διαθέσεις του χρήστη του.

news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Γαλλικό/Γερμανικό

Επιστήμη - Τεχνολογία: Περισσότερες ειδήσεις
TΩΡΑ ΗΣΥΧΑΣΑ ΚΙ ΕΓΩ,ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΘΑ ΕΦΕΥΓΑΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΑΤΑΙΟ ΚΟΣΜΟ...Η ΤΖΟΚΟΝΤΑ ΗΤΑΝ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ!


TONY
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 17:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TONY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΤΥΧΩΣ................ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΙ ΑΓΧΟΣ ΕΙΧΑ

Τ.Ε.Ν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 00:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΣΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΑΠΟ ΟΠΟΥ Κ ΑΝ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ????? ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Ο DA VINCI.....AΚΟΜΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ!!!

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TONY
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 13:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TONY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ
ΤΟΥ ΕΞ' ΑΡΧΗΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ Η ΛΥΠΗΜΕΝΗ Η ΠΙΚΡΑΜΕΝΗ...

Τ.Ε.Ν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 18:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΣΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΑΠΟ ΟΠΟΥ Κ ΑΝ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ????? ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Ο DA VINCI.....AΚΟΜΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ!!!


εαν ζωγραφιζεις τα ματια ευθια, παντα σε παρακολουθουν

..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 22:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΙΤΕ ΚΙ ΑΥΤΟ ,ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ!!!


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3609



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 16:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ Κ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ,ΑΠΛΑ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΓΥΡΝΑΝΕ..... ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ Ο ΑΡΧΙΚΟΣ ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΥ DA VINCI ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΗΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΗΤΑΝ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ Η ΝΕΥΡΙΑΣΜΕΝΗ Η Κ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ.

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2005, 15:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Ο DA VINCI.....AΚΟΜΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ!!!


Ο καλλιτέχνης μπορεί να είναι τεράστιος αλλά η Τζοκόντα είναι ένα μικρό ταπεινό καδράκι μέσα στο μουσείο του Λούβρου...

Και όμως...

Δεν ξέρω αν είναι η τεχνική σφουμάτο, το χαμόγελο ή ότι προηγείται της φήμης της αλλά το σημείο που είναι κρεμασμένο το κάδρο μέσα στη αεροστεγή γυάλινη θήκη είναι το σημείο που ο κόσμος μαζεύεται λες και του μοιράζουν Ευρώ...

Οσο για το βλέμμα της... Νομίζω ότι είναι λιγάκι αλήθωρη...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 10:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα!
Ας παραθέσω κι εγώ μερικά πραγματάκια τα οποία έχω διαβάσει.
Μιάς κι είμαι στην εργασία μου τώρα, μπορώ κάποια άλλη στιγμή να αναφέρω τον τίτλο του βιβλίου γιατί αυτή την στιγμή δεν το θυμάμαι.
Είχα διαβάσει λοιπόν οτι το χαμόγελο της Τζοκόντα δήλωνε σαρκασμό.
Πολλοί ίσως έχουμε ακούσει οτι το πρόσωπο της Τζοκόντας είναι το πρόσωπο του Da Vinci στην θηλυκή του μορφή.
Με αυτόν τον τρόπο ήθελε να υποδηλώσει το αρσενοθήλυκο στοιχείο που ενυπάρχει σε κάθε άνθρωπο, σύμφωνα πάντα με την άποψη του συγγραφέα.
Απ' ό,τι θυμάμαι 2 στοιχεία συνηγορούν υπέρ αυτής της άποψης.

1) Η τονισμένη αριστερή πλευρά του πίνακα σε σχέση με την δεξιά πλευρά.
Το αριστερό δηλώνει το αρσενικό στοιχείο ενώ το δεξί το θηλυκό.

2) Ο τίτλος "Μόνα Λίζα".
Σύμφωνα λοιπόν με τον συγγραφέα, ο τίτλος είναι αναγραμματισμός των ονομάτων 2 Αιγυπτιακών μεγάλων Θεών, του Άμμωνα και της Ίσιδας.
Ο Άμμωνας γράφεται Amon ---> Mona.
Η Ίσιδα στα Αιγυπτιακά λέγεται L' Iza ---> Liza.

Για αυτό το λόγο λοιπόν το χαμόγελο της Μόνα Λίζα είναι σαρκαστικό, οτι παραπλανεί κατά κάποιο τρόπο τον κόσμο ως πρός την φύση της.
Για να είμαι ειλικρινής είμαι πάρα πολύ επιφυλακτικός στο να αποδεχθώ την αυθεντικότητα αυτής της θεωρίας.
Επειδή λοιπόν μου ήρθε στο μυαλό την κατέθεσα.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TONY
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 11:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TONY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΖΩΓΡΑΦΟ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΑ. ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΩ ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΤΟΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕ. ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΠΟΧΩΡΙΖΟΤΑΝ ΠΟΤΕ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ,ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΚΡΥΝΩ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΝΔΡΟΠΡΕΠΕΣ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΕΙΚΟΝΑ......

Τ.Ε.Ν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lady Croft
Μέλος 1ης Βαθμίδας


100 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 15:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady Croft  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε παιδια εμενα γιατι δεν μου αρεσει η μονα λιζα????


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 01:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΗ!(ΣΑΝ ΤΗΝ ΛΑΡΑ). ΕΙΝΑΙ Ο ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΙΑ ΜΟΡΦΗ.

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy