ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρώματα και άλλα γενικότερα :)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Paradize
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 19:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Paradize  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.
Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα.
Μέχρι να καταλάβω που βρίσκομαι θέλω..
Να σας πω μπράβο για την προσπάθειά σας, να εμπλουτιστεί το ελληνικό διαδίκτυο.
Να σας πω επίσης μπράβο (εύγε) για το ότι τα ψάχνετε όλα, και δεν τα δεχόσαστε όπως είναι.
Να σας πω τέλος πως προσωπικά θα προτιμούσα το φόρουμ αυτό να έχει διαφορετικά χρώματα, και όχι τα default του. Κάτι σε πιο ανοιχτό, όπως τα παρισσότερα φόρουμ έχουν γιατί είναι ξεκούραστο φαντάζομαι.
Νομίζω ότι αν και πρώτο μου μήνυμα δεν γράφω σε λάθος κατηγορία, και.. δεν υπάρχει άλλο.
Θα τα λέμε μέσα από τα πολλά θέματα που υπάρχουν εδώ προς συζήτηση και ενδεχομένως σε νέα.
Δεν έχω φτιάξει το προφίλ μου με ονόματα και χώρα και προσωπική ιστοσελίδα και όλα τα άλλα, ίσως σε κάποια στιγμή το ετοιμάσω.
Thats all for now

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 22:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες Paradize.

Ευχαριστούμε για τα λόγια ενθάρρυνσης.

Γνωρίζουμε ότι το χρώμα του Esoterica.gr είναι "εκτός μόδας" και για μερικούς είναι... τρομακτικό.

Είναι το χρώμα του ουρανού στη νύχτα, η αγκαλιά της μεγάλης μητέρας.

Κατά την διάρκεια της ημέρας, ο ήλιος και το φως μας "λούζουν" και μας βοηθούν να εργαστούμε και να ζήσουμε.

Κατά την διάρκεια της νύχτας, δύει ο ήλιος και ανατέλλει ο διαλογισμός και το μυστήριο, οι κρυμμένες γνώσεις, τα μακρινά αστέρια.

Μόνο στην νύχτα μπορούμε να δούμε τα αστέρια, τους αναρίθμητους άλλους ήλιους που μας κάνουν να καταλάβουμε την πραγματική μας, ταπεινή αλλά και θαυμαστή θέση στο Σύμπαν.

Άρα δεν είναι τυχαίο, το χρώμα που διαλέξαμε.

Ας γίνουμε μικρά αστέρια μέσα του...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 22:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ,ΦΙΛΗ ΜΑΣ!
ΑΛΛΑ Ο thoth,ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΣΚΕΨΕΙΣ...

Edited by - ΑΤΜΑ on 20/01/2003 13:26:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 02:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήλθες στην παρέα μας Paradize και σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Με έχει καλύψει ο thoth βέβαια, αλλά να προσθέσω ότι ο χρωματικός συνδυασμός των Forums είναι δομημένος λίγο σαν το σύμβολο Γιν-Γιανγκ!

Ελπίζω να μην φανεί μεγαλόσχημο αυτό, αλλά εγώ, από κάποια πλευρά το φαντάζομαι και έτσι, δηλαδή μέσα στο σκοτάδι υπάρχει ο σπόρος του φωτός και μέσα στο φως ο σπόρος του σκοταδιού! Η, σε όρους που σχετίζονται με το θέμα μας, μέσα στο σκουρόχρωμο υπόβαθρο (background) των Forums υπάρχουν τα πλαίσια που φιλοξενούν τα μηνύματα που είναι ανοιχτόχρωμα και φυσικά τα γράμματα είναι σκούρα!!

Εκπληκτικό έτσι;; Μην πείτε όχι! Έχω εντυπωσιαστεί... από τον εαυτό μου!!

Πάντως, νομίζω πως το κείμενο σε αυτόν τον χρωματικό συνδυασμό είναι ευανάγνωστο, άσε που προσωπικά με έχει κουράσει η αισθητική που "φοριέται" τους τελευταίους καιρούς(σχεδόν παντού) με την υπερβολική χρήση των "παλ" χρωματισμών. Ίσως τελικά, παρότι ομολογουμένως είναι ξεκούραστα αυτά τα χρώματα, και να κουράζεται πιο εύκολα το μάτι σε αυτές τις περιπτώσεις, από την μονοτονία. Χρειάζεται και λίγο αντίθεση νομίζω!

Όμως θα συμφωνήσω απόλυτα με το Νέο μας Μέλος για αυτό που ζητάει, που στο κάτω-κάτω αναφέρεται σε χρηστικότητα και αισθητική και αυτά είναι αρκετά υποκειμενικά (το δεύτερο περισσότερο βέβαια) και θα μου άρεσε να υπάρχει μία δυνατότητα παραμετροποίησης από τα Μέλη των χρωματικών συνδυασμών ή έστω επιλογής!

Τ'ακούς Admin;;

(αστειεύομαι φυσικά, με τον Admin έχουμε συζητήσει τέτοια θέματα διεξοδικότατα και ξέρω πολύ καλά ότι υπάρχει η διάθεση για κάτι τέτοιο, και οι τεχνικές προϋποθέσεις - εν μέρει, εκεί όμως που δυσκολεύει το θέμα είναι στον χρόνο που απαιτείται...)


"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Paradize
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 15:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Paradize  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
* HTML ΕΝΕΡΓΗ
* Κώδικας Forum ΕΝΕΡΓΟΣ

για να μην ανοίγω νέο θέμα, σκέφτηκα να το γράψω εδώ.

Έχω δει σε πολλές σελίδες πως γράφουν ότι το HTML καλύτερα να μην είναι enable, γιατί υπάρχουν τρόποι εύκολοι με απλούς κωδικούς που τους ξέρουν όλοι, να αλλάξει εντελώς η μορφή του φόρουμ.
Μα για αυτό άλλωστε δεν το έχει κανένα η σχεδόν κανένα φόρουμ enable το HTML.

Θα σας παρακαλέσω να το ξαναδείτε το θέμα, αν είναι έτσι όπως το λέω ή όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 22:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε/η και καλώς μας όρισες!
Όσον αφορά το θέμα των χρωμάτων με κάλυψαν οι προλαλήσαντες...
Λόγω επαγγέλματος το διαδίκτυο απασχολεί καθημερινά 8 ώρες (το λιγότερο) από τη ζωή μου και τολμώ να πω ότι το Esoterica ΜΑΣ είναι μια όαση χρωματικών αντιθέσεων σε ένα ψηφιακό κόσμο ...ροζ και κίτρινου και γαλάζιου!!!
Ο φίλτατος Arzuna έγραψε πάλι ιστορία!!!!
Όσο για τις ρυθμίσεις HTML που αναφέρεις,νομίζω ότι υπάρχει για να μπορούμε να προσθέτουμε links (και όχι μόνο,εικόνες κλπ κλπ) στα μηνύματά μας.
Ο κώδικας forum,δίνει χρώμα στα posts μας με τα έντονα ή τα πλαγιαστά ή τα χρωματιστά γράμματα και φυσικά με χαμογελαστά ή θυμωμένα ή ξαφνιασμένα προσωπάκια,όπως:

κάπου εκεί μέσα είμαι και γω!!!!
Παιδιά τα είπα καλά???
Και πάλι καλώς μας όρισες!!!
Ο Σκοτεινός Άγγελος!


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 23:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΑ!! ξέχασα να προσθέσω ότι ο Admin κάνει Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙ με δεδομένο το πλήθος των μελών και των μηνυμάτων τους!!!
ΕΥΓΕ ADMIN!!!!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 02:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Darkangel_78, σε ευχαριστώ για άλλη μία φορά, και να είσαι σίγουρη πως "τα είπες" μία χαρά!!

Paradize, ξέρεις σίγουρα ή έχεις καταλάβει αρκετά από τον αχανή κόσμο της διαδικτυακής... τρέλας!!

Γνωρίζουμε το θέμα και δεν το έχουμε "αφήσει στην τύχη του"! Σκεπτόμαστε δε, να προσθέσουμε/αλλάξουμε/βελτιώσουμε και κάποια ακόμη πραγματάκια στο προσεχές μέλλον...

Σε ευχαριστώ προσωπικά για το ειλικρινές σου ενδιαφέρον!! Ένα θερμό "Καλωσόρισες" λοιπόν!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy