ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 19:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις προάλλες σε κάποιο άλλο θέμα ο φίλος Peronosporos έκανε νύξη σχετικά
με την κατάσταση που επικρατεί στα esoterica, γενικότερα για το πόσο
ηλεκτρισμένη είναι η ατμόσφαιρα της συγκεκριμένης υποκατηγορίας του forum,
και το πόσο εριστικές και προκλητικές ως προς την Ορθοδοξία ή προς τις άλλες
παρατάξεις ορισμένες απαντήσεις μελών.

Δυστυχώς στο forum αυτό έχουν διαμορφωθεί στρατόπεδα και παρατάξεις,
τις οποίες καλό θα ήταν να μην αναλύσω. Εννοείται πως τα όρια των
παρατάξεων δεν είναι σαφή, και δεν σημαίνει αυτόματα πως κάθε άτομο
που παρευρίσκεται εδώ μιλάει ως εκπρόσωπος στρατοπέδου
(αν και αυτό γίνεται συχνά παρεξηγήσιμο).

Χάρη στην θεματολογία του συγκεκριμένου forum, η οποία εστιάζει
στην θρησκεία, ή μάλλον στον Ορθόδοξο Χριστιανισμό συγκεκριμένα,
όταν κάλλιστα τιτλοφορείται "ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ", και στην ιδιαίτερα
εκρηκτική θρησκευτικότητα του Έλληνα, αναπτύσσονται διαρκώς θέματα
σχετικά με την Ορθοδοξία και την Εκκλησία της Ελλάδας.
Πολλά από τα θέματα αυτά αφορούν τον μυστηριακό χαρακτήρα της
Ορθοδοξίας, ο οποίος πλήττεται διαρκώς, ή το δογματικό περιεχόμενο
της Ορθοδοξίας, το οποίο επίσης δέχεται διαρκώς ανηλεείς επιθέσεις
χάρη στην απουσία καταρτισμένου θεολόγου, αλλά και στην έντονη τάση
ατόμων που έχουν αρνηθεί την Ορθοδοξία ολοκληρωτικά να θέλουν ακόμη
να έχουν λόγο στην κατανόηση της Αγίας Γραφής.Το πλήγμα προς
την Ορθοδοξία συγκεκριμένα και στον Χριστιανισμό εξαιτίας του παραπάνω
φαινομένου είναι μεγάλο.
Καλό θα ήταν να διευκρινιστεί το ακόλουθο: κανένας από τα παιδιά που ανήκουν
στην παράταξη του Χριστιανοί δεν είναι αρμόδιος ή εξουσιοδοτημένος από την
Εκκλησία να δίνει απαντήσεις σε θεολογικά θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία.
Όλες οι απαντήσεις που δίνονται δίνονται με βάση την δική μας προσωπική εμπειρία
από την εκκλησιαστική ζωή ή την δική μας λογική σχετικά με το θέμα το οποίο τίθεται
υπό ερώτηση. Τον ενδιαφερόμενο όμως τον ενδιαφέρει όχι η προσωπική άποψη του καθενός
αλλά η άποψη της Ορθόδοξης Θεολογίας πάνω στο θέμα.

Εκτός αυτού, τις περισσότερες φορές που κάποιος εμφανίζεται για να ανοίξει
καινούριο θέμα, αυτό γίνεται όχι από ενδιαφέρον για την Ορθόδοξη διδασκαλία
αλλά από καθαρό, 'στυγνό' επαγγελματισμό: το να πλήξει την Ορθοδοξία. Υπάρχουν
άτομα που το συγκεκριμένο πράγμα το έχουν κάνει <<επάγγελμα>> όπως από την άλλη
πλευρά υπάρχουν άτομα (όπως εγώ) που έχουν αναλάβει <<επαγγελματικά>> την αναχαίτιση
τέτοιων προσπαθειών (οι οποίες δυστυχώς συνεχίζουν σαν να μην έγινε τίποτα).
Εδώ ακριβώς βρίσκεται και το κρίσιμο σημείο: ακριβώς γύρω από αυτόν τον άξονα διαμορφώνονται
<<στρατόπεδα>> και <<παρατάξεις>> οι οποίες μοναδικό σκοπό έχουν η καθεμιά να προασπίσει τον
σκοπό της. Γύρω επίσης από αυτό τον άξονα διαμορφώνονται αντιπάθειες, βεντέτες και κόντρες,
γενικότερα, γύρω από αυτό τον άξονα καταστρέφεται κάθε μικρό θέμα που ανοίγεται στο forum.

Δεν είναι τυχαίο πως θέματα όπως το "ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΜΑΧΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ-ΔΩΔΕΚΑΘΕΙΣΤΩΝ ΣΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ"
έτυχαν φοβερής ανταπόκρισης από τους παρευρισκομένους (οι οποίοι ως συνήθως ήταν οι γνωστοί που γράφουν συνέχεια),
καθώς ανταποκρίνονταν ακριβώς σε αυτό: να βγάλει ο καθένας το άχτι του.

Πολλά από τα άτομα που έρχονται εδώ και γράφουν έχοντας αρνηθεί οι ίδιοι την Ορθοδοξία σε πρώτη φάση,
βλέπουν το βήμα αυτό σαν έναν χώρο για να εκτονωθούν για τον <<ψυχαναγκασμό>> (όπως έβλεπαν) της νηπιοβάπτισης
ή των θρησκευτικών. Έχοντας αρκετά τέτοια παραδείγματα ατόμων που βρέθηκαν στο παρελθόν στο forum απλά και
μόνο για να πουν τον Χριστιανικό Θεό "Εβραίο" και να κάνουν χαβαλέ, θέλω να υπερτονίσω την συχνότητα του γεγονότος,
καθώς και την ζημιά που γίνεται από την παράθεση προσωπικών αντιμετωπίσεων πάνω στην Αγία Γραφή
ως "Ορθόδοξες" στην θέση της επίσημης διδασκαλίας, σε μέλη τα οποία δεν μπορούν να αντιληφθούν ότι πίσω από
αυτόν που απαντάει μπορεί να βρίσκεται κάποιος κακόβουλος ή ακόμη χειρότερα αιρετικός (έχει διαπιστωθεί συχνά και τέτοιο).

Για τους παραπάνω λόγους, και αναλογιζόμενος το δύσκολο έργο των διαχειριστών να κρατούν την συγκεκριμένη δύσκολη κατηγορία του forum, χωρίς να θέλω να πλήξω και να αδικήσω καμμία από τις παρατάξεις που έχουν διαμορφωθεί, θα ήθελα να προτείνω:
α) τον θρησκευτικό αποχρωματισμό της συγκεκριμένης υποκατηγορίας του forum, με αποβολή του domain της "ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ" τόσο από τον τίτλο όσο και από την περιγραφή του forum.
β) τον περιορισμό των θεμάτων που αφορούν το δογματικό περιεχόμενο της Ορθοδοξίας σε απολύτως κλειστά πλαίσια γιατί γίνεται μεγάλη ζημιά στην Ορθόδοξη διδασκαλία χωρίς αυτή να μπορεί να αμυνθεί (αφού οι χριστιανοί του forum δεν είναι εξουσιοδοτημένοι ή αρμόδιοι).
γ) τον αποκλεισμό των θρησκευτικών αντιπαραθέσεων (πχ ΔΙΑΜΑΧΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ-ΔΩΔΕΚΑΘΕΙΣΤΩΝ) ή οποιουδήποτε άλλου θέματος μπορεί να θίγει άμεσα ή έμμεσα τα θρησκευτικά πιστεύω οποιουδήποτε ανθρώπου μπορεί να παρακολουθεί το forum αυτό, είτε πρόκεται για Χριστιανό, Μουσουλμάνο ή Δωδεκαθειστή.
δ) την σαφή διατύπωση του ιστορικού χαρακτήρα της ανάλυσης ορισμένων θεμάτων.

Παρακαλώ πολύ την διαχείριση και τους παρευρισκομένους στο υπέροχο αυτό forum να ακούσουν τα όσα έχω να προτείνω ώστε και αυτή η υποκατηγορία του forum να γίνει ένα ευχάριστο μέρος για τον καθένα μας, στο οποίο μπορεί να παρακολουθήσει διάλογο επιπέδου στην εσωτερική του αναζήτηση, και όχι ανούσιους διαπληκτισμούς μέσα στην ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα που στην παρούσα φάση επικρατεί εδώ μέσα.

Επίσης παρακαλώ πολύ ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως του ομιλητές να μην μετατρέψουν το θέμα αυτό σε άλλη μια αρένα μονομάχων στην αρχαία Ρώμη.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 19:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ WWALKER,

όλοι γνωρίζουμε ότι δεν ανοίκω στην διαχειριστική ομάδα του φόρουμ αλλά θα ήθελα να πω την αποψή μου στο τόσο ενδιαφέρον θέμα που έθεσες.

σίγουρα τα Θέματα Θρησκείας είναι Θέματα συγκρούσεων και ιδιαίτερα από κάποια μέλη που ξεφεύγουν από το θέμα και γυρνάνε την συζήτηση σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ. Αυτό είναι που δυναμιτίζει τις συζητήσεις και όχι το ΘΕΜΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.

Προσωπικά πιστεύω ότι η ΘΡΗΣΚΕΙΑ είναι ένα αξιόλογο θέμα προς συζήτηση αλλά όταν αυτό μένει στην ουσία του Θέματος. Συνεπώς δεν θεωρώ ότι πρέπει να αφαιρεθεί η ΘΡΗΣΚΕΙΑ αλλά ίσως θα πρέπει να βρεθεί κάποια άλλη λύση.


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 22:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρησα οτι καποιοι βαζουν ιδια θεματα πολλες φορες για τον χριστιανισμο που στην ουσια ειναι ιδια.
Οπως : ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΥΠΑΡΞΕΙΣ ΤΟΥ Χ.Ο. ΘΕΟΥ
Ιησούς. Υπήρξε ή όχι?
Θα παρακαλουσα τους υπευθυνους να μπλοκαρουν τα διπλα θεματα εστω.
Ο καθενας καταλαβαινει τι σκοπιμοτητες εξυπηρετουνται μα δε θα τις αναλυσω γιατι δεν θα τους κανω την χαρη.
Επισης μια συμβουλη,αν καποιος καθυβριζει τον χριστιανισμο με αναιδεστατο τροπο μην του απαντατε μα κανετε ολοι υπομνημα στους υπευθυνους για την τιμωρια-απομακρυνση του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 23:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ ότι θα πρέπει να μπει μια τάξη, ειδικά στα τόπικ με παραπλήσια θεματολογία.
Εχω βαρεθεί να διαβάζω μηνύματα που λένε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια από το ένα τόπικ στο άλλο. Αλλά αυτό εξαρτάται από μας βρε παιδιά. Τα ίδια άτομα, οι ίδιες αντιπαραθέσεις. Τουλάχιστον ας γίνουμε λίγο πιό δημιουργικοί, ας βρούμε κι άλλα θέματα για αντιπαράθεση!

Ειλικρινά τώρα, νομίζω ότι τα θέματα που σχετίζονται με την θρησκεία έχουν ενδιαφέρον. Και όταν για μας την θρησκεία την αντιπροσωπεύει ο Χριστιανισμός είναι λογικό τα περισσότερα θέματα να ασχολούνται με αυτόν.
Βέβαια ας έχετε υπόψιν σας, ότι αυτό το φόρουμ είναι δημόσιο. Που σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να μπει σε κάθε θέμα και να πει την δική του άποψη. Οπότε δεν γίνεται -εξ ορισμού- να βάλει κάποιος ένα θέμα όπου θα μιλούν μόνο όσοι συμφωνούν μαζί του.
Ασε που η αντιπαράθεση έχει περισσότερο ενδιαφέρον από την ομοφωνία, όταν γίνεται σωστά.
Ετσι κι αλλιώς ελάχιστα άλλα θέματα (πχ μυθολογικά) κινούνται. Ορίστε μπήκε ένα θέμα για τον τάφο του Μέγα Αλέξανδρου... γιατί απάντησαν δύο τρεις μόνο;
Και κανα δυο θέματα που πήγαν λίγο να ξεφύγουν (όπως το δικό μου) είδατε πως κατάντησαν τελικά... Και εντάξει, βάζουμε όλοι το χεράκι μας έτσι;! Αρα μας αρέσουν οι αντιπαραθέσεις (εμένα μου αρέσουν και δεν το έχω κρύψει). Κανένα κακό σε αυτό φτάνει να μπορούμε να κρατούμε ένα επίπεδο και να προσπαθούμε όσο μπορούμε να είμαστε "εντός θέματος". Και εγώ νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα μπορούμε. Είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που μπαίνουν κάποιοι μαινόμενοι και αυτοί απενεργοποιούνται γρήγορα.

Αν λείψουν λοιπόν οι επαναλήψεις και οι ακρότητες νομίζω ότι θα μπορέσει το φορουμ να λειτουργήσει μια χαρά.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 23:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα, παιδιά!
Φίλε WWalker, διάβασα τις προτάσεις σου και νομίζω πως σε μερικά σημεία θα συμφωνήσω και σε άλλα θα διαφωνήσω.
Η Κατηγορία Μύθος & Θρησκεία είναι όντως μια Κατηγορία που έχει υποστεί πολλές διαμάχες των μελών που έχουν διαφορετικές απόψεις σχετικά με τον Χριστιανισμό.
Πιστεύω ακράδαντα πως το νόημα αυτής της κατηγορίας είναι κάτι το οποίο ίσως έχει παρανοηθεί.
Αυτή η κατηγορία λοιπόν μπορεί και πρέπει να φιλοξενεί topics σχετικά με τους μύθους διαφόρων λαών και τις θρησκείες.
Ανάμεσα σε αυτές τις θρησκείες μπορεί να είναι κι ο Χριστιανισμός, όχι όμως σε τόσο εκτεταμένη μορφή που είναι σήμερα.
Αυτό το λέω γιατί όσο γίνεται αυτό τόσο θα διαιωνίζονται οι συγκρούσεις των διαφόρων ομάδων.
Επιπλεόν, τα topics σχετικά με τον Χριστιανισμό, τον Χριστιανικό Θεό κτλ είναι παρεμφερή που δυστυχώς έχουν ως κατάληξη την διαμάχη.
Αυτό είναι κάτι το οποίο μπορούμε να το αλλάξουμε όλοι μας με λίγη προσπάθεια.
Να μπορέσουμε να καταλάβουμε οτι αυτές οι συγκρούσεις όχι μόνο δεν προωθούν τον διάλογο, όχι μόνο δε βοηθούν εμάς στην εσωτερική μας αναζήτηση και βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση να πείσουμε τους συνομιλητές μας για την ορθότητα των απόψεων μας όταν τις εκφράζουμε με τέτοιους τρόπους.
Αυτό λοιπόν που πιστεύω οτι πρέπει να γίνει είναι αφενός να ηρεμήσουμε ΟΛΟΙ μας και να αφήσουμε κατά μέρος τις διαμάχες κι αφετέρου να υπάρξει μια ισορροπία στα topics.
Άλλωστε, το λέει κι η Κατηγορία από μόνη της.
Μύθος - Θρησκεία!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 09:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lancelot
"Οπως : ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΥΠΑΡΞΕΙΣ ΤΟΥ Χ.Ο. ΘΕΟΥ
Ιησούς. Υπήρξε ή όχι? "

Αν αυτό είναι ίδιο θέμα πρέπει να ξαναδιαβάσεις Θρησκευτικά...άλλο ο Ιησούς άλλο ο ΧΟ Θεός...γκε γκέ;;;;;;;

ουγκα γκέ γκε;;;;;

οκ ποιο απλά

άλλο το σουβλάκι γύρο κοτόπουλο άλλο το σουβλάκι γύρο χοιρινό...

Ostria
"....Ασε που η αντιπαράθεση έχει περισσότερο ενδιαφέρον από την ομοφωνία, όταν γίνεται σωστά...."

Μέχρι σήμερα στην ζωή μου έμαθα να ακούω πάντα τις γυναίκες γιατί, γ@μ0 το κερατό μου, έχουν ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ..... ΜΑ ΠΑΝΤΑ....

Χαίρε Όστρια (καλή χρονιά να έχεις)


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 12:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρησα οτι καποιοι βαζουν ιδια θεματα πολλες φορες για τον χριστιανισμο που στην ουσια ειναι ιδια.
Οπως : ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΥΠΑΡΞΕΙΣ ΤΟΥ Χ.Ο. ΘΕΟΥ
Ιησούς. Υπήρξε ή όχι?
Θα παρακαλουσα τους υπευθυνους να μπλοκαρουν τα διπλα θεματα εστω.
Ο καθενας καταλαβαινει τι σκοπιμοτητες εξυπηρετουνται μα δε θα τις αναλυσω γιατι δεν θα τους κανω την χαρη.
Επισης μια συμβουλη,αν καποιος καθυβριζει τον χριστιανισμο με αναιδεστατο τροπο μην του απαντατε μα κανετε ολοι υπομνημα στους υπευθυνους για την τιμωρια-απομακρυνση του.

GDS1 τα γκεγκε και τα αλλα βελασματα στο μαντρι σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 14:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή Χρονιά να έχουμε GDS μου!
Αλλά όχι φίλε μου, οι γυναίκες δεν έχουμε πάντα δίκιο. Να μας κρίνετε πιό αυστηρά αν θέλετε να γίνομαστε καλύτερες...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 15:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρατηρησα οτι καποιοι βαζουν ιδια θεματα πολλες φορες για τον χριστιανισμο που στην ουσια ειναι ιδια.
Οπως : ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΥΠΑΡΞΕΙΣ ΤΟΥ Χ.Ο. ΘΕΟΥ
Ιησούς. Υπήρξε ή όχι?

Δέν έχουν καμιά σχέση αυτά μεταξύ τους.
Στην περίπτωση του Ιησού εξετάζουμε την περίπτωση του Ιησού σάν άνθρωπο. Άν τυχόν και ήταν θεάνθρωπος ή τίποτε άλλο όπως κάποιος μεγάλος σοφός ή επαναστάτης της εποχής του, ή δέν υπήρξε καθόλου.
Εξετάζουμε στο κατα πόσο συμφωνεί η πραγματική ζωή του, βάση ιστορικών δεδομένων με αυτά που γράφουν τα Ευαγγέλια.
Στην περίπτωση του Χ.Ο. ΘΕΟΥ εξετάζουμε τον Θεό σάν κάτι ασύλληπτο πάνω απο τον άνθρωπο, ποιός είναι ο Θεός που λατρεύουν οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί και κατα πόσο αυτός ο Θεός συγκλίνει στον πραγματικό.
Το συμπέρασμα είναι οτι άν υπήρξε ο Ιησούς σάν θεάνθρωπος τότε υπάρχει και ο Χ.Ο. Θεός.

Αλλά έχουν ανοιχτεί πολλά θέματα με ίδιο περιεχόμενο που επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια και απο τις δύο πλευρές. Η κατάσταση έχει γίνει εξαιρετικά βαρετή σε αυτήν την ενότητα.
Διαμάχες γίνονταν πάντοτε σε κάθε είδους θέμα, αλλά η διαμάχη αυτου του είδους που συμβαίνει τον τελευταίο καιρό στο -Μύθος και θρησκεία - μόνο σε αδιέξοδα οδηγεί.
Ο καθένας λέει πεισματικά τα δικά του επιμένοντας με κάθε μέσο οτι έχει δίκιο, και δέν πρόκειται ποτέ να βρεθεί λύση σχετικά με το ποιά απο τις δύο πλευρές θα υπερισχύσει ή θα φανούν τα δίκαια της.
Ο καθένας πρέπει να κρατάει τα Πιστεύω για τον εαυτό του, χωρίς να προσπαθεί πεισματικά να τα επιβάλλει στον άλλον που έχει αντίθετη γνώμη, απο την στιγμή που βλέπει οτι αντιδρά, δέν τα δέχεται. Τα θρησκευτικά πιστεύω είναι πάντοτε κάτι το πιό ιερό για τον καθένα, ότι πιό δύσκολο να τα αλλάξει. Νομίζοντας οτι θα τα καταφέρουμε, προσπαθώντας να το κάνουμε ... το αποτέλεσμα θα είναι μόνο μιά τρύπα στο νερό.
Υπάρχουν ενδιαφέροντα θέματα που θα μπορούσαν να διερευνηθούν πάνω στο θέμα της δημιουργίας και της εξάπλωσης του χριστιανισμού αλλά τα πάντα σταματάνε στα ίδια ανούσια τροπάρια απο τους φανατικούς και των δύο πλευρών.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 17:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LANCELOT
"GDS1 τα γκεγκε και τα αλλα βελασματα στο μαντρι σου."

ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Εντάξει έχεισ δίκιο αμνοερίφιο μου....τσαπρρρρρρρρρρρρρρ

LANCELOT
"Ο καθενας καταλαβαινει τι σκοπιμοτητες εξυπηρετουνται μα δε θα τις αναλυσω γιατι δεν θα τους κανω την χαρη."

Ωχ και άλλος ένας .... ναι παιδια και εγώ με σκοπιμότητες είμαι....ξερετε τι φράγκα βγάζω από εσάς ουυυυυυυυυυυυυυυυυ

Τέλος πάντων θα τιμίσω τον Φίλο WWALKER και δεν θα ξαναμπώ στο παρόν θέμα ότι και αν ειπωθεί .....


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 17:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετσι οπως τα καταντησανε τα 2 αυτα θεματα που προανεφερα..δεν εχουν καμια διαφορα..μονο επιθεσεις εναντιον του χριστιανισμου καταντησαν.

(img)http://img.villagephotos.com/p/2004-10/848879/gati.jpeg(/img).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 18:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GDS1, συμφωνώ πως δεν έπρεπε να ανοίξεις το θέμα περί αποδείξεων σχετικά με τον Χριστιανικό Θεό, παλιότερα άνοιξα εγώ ένα με τίτλο "Υπάρχει Θεός?" και μου το μετατρέψανε στο δικό σου χωρίς να με ρωτήσουνε.
Επίσης κάποιος άλλος άνοιξε ένα Θέμα "Υπάρχει Θεός ΑΡΑΓΕ?" στο ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ 2 μέρες μετά απο εμένα και έγινε και κείνο ίδιο με το δικό σου.
Γενικότερα, όλα τα θέματα μοιάζουν στο δικό σου τρομερά.

Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Θα περιμένω τοποθέτηση από κάποιον διαχειριστή (Αμαλία ίσως;) για να συνεχίσω το παραπάνω θέμα.
Όλοι όπως φαίνεται συμφωνούμε πως η κατάσταση σε αυτό το υποforum είναι ανυπόφορη.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 19:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλοι όπως φαίνεται συμφωνούμε πως η κατάσταση σε αυτό το υποforum είναι ανυπόφορη.

Ναι, φίλε μου WWalker.
Είναι ανυπόφορη...
Ποιός όμως ευθύνεται για αυτό?
Μήπως ευθύνονται όσοι με την συμπεριφορά τους καταφεύγουν σε αντιπαραθέσεις?
Μήπως φταίνε τα άτομα που ανοίγουν ένα topic με σκοπό να διαιωνίσουν αυτή την κατάσταση?
Πιστεύω, φίλε μου, πως όταν δημιουργήθηκε αυτή η Κατηγορία δεν είχε κανένα πρόβλημα.
Το πρόβλημα έχει δημιουργηθεί από τα μέλη.
Κι έχω να κάνω μια πρόταση εντελώς καλοπροαίρετη.
Βλέπω, βρε παιδιά, κάποια άτομα που με μένος κι επιμονή πάντα αναλώνονται σε συζητήσεις για τον Χριστιανισμό κτλ.
Πέραν από τις παραινέσεις που τους έχουν γίνει για να συζητούν σε πιο ήρεμους τόνους, να κάνω κι εγώ μια παραίνεση?
Νομίζω πως τα forums έχουν πολλές κατηγορίες συζητήσεων με πολλά ενδιαφέροντα θέματα.
Γιατί να μην στραφούμε σε όλο το φάσμα των forums...?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 02:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Σχετικά με την απενεργοποίηση πολλών θεμάτων αυτής της κατηγορίας που έχει πραγματοποιηθεί εδώ και κάποιες ώρες, καθώς και με περαιτέρω ενέργειες που θα γίνουν στην κατηγορία αυτή, θα ήθελα να σας ενημερώσω πως εντάσσονται σε ένα γενικότερο σχέδιο δράσης που αφορά όλα τα forums και που αποτελεί ένα προστάδιο για την μετέπειτα εξέλιξη της δομής του.

Θα υπάρξει περισσότερη ενημέρωση σχετικά, σύντομα.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 02:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ.
Αντε να βλεπουμε κινησεις..

(img)http://img.villagephotos.com/p/2004-10/848879/gati.jpeg(/img).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 20:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ πολύ Αμαλία για την απάντησή σου.
Καθώς μας ενημέρωσες ότι παρουσίαση του γενικότερου πλάνου θα γίνει αργότερα δεν θα επιμείνω, αλλά θα περιμένω να δω το αποτέλεσμα.
Ήδη πιστεύω πως έχουν γίνει σημαντικά βήματα.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2006, 04:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω Αμαλια..
Αν αν αν γινεται..τα θεματα που απενεργοποιεις βαζε τα και στα αχρηστα.. αν και ξερω οτι θα το κανεις..απλα εχει πολυ σαβουρα ακομα να διωξεις

(img)http://img.villagephotos.com/p/2004-10/848879/gati.jpeg(/img).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2006, 17:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lancelot
κανένα θέμα δε θα μπει στα "άχρηστα".
Δεν υπάρχουν άχρηστα θέματα, ακόμα και αυτά τα οποία είναι γεμάτα διαπληκτισμούς, κάτι έχουν να μας διδάξουν.

Ωστόσο, στη νέα δομή, όλα τα απενεργοποιημένα θέματα θα τοποθετηθούν σε αρχείο (ώστε να μην αναμιγνύονται με τα ενεργά και να διευκολύνεται η έυρεση ενεργών - ανενεργών). Κάποια θα αποτελέσουν τμήματα μιας "βιβλιοθήκης" και κάποια άλλα (μάλλον τα περισσότερα) θα παραμείνουν αρχειοθετημένα για ανάγνωση.
Είναι άλλωστε, η κληρονομιά μας.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2006, 20:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο εννοουσα αμαλια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy