ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΥΠΟΤΑΓΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 13:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο θέμα {έστω κι αν υπήρχαν εξωγήινοι} ξεκίνησε μια κουβέντα σχετικά με το πόσο μπορούν να επιρεάσουν το μυαλό μας κάποιοι "ανώτεροι" ας το πούμε έτσι, και με ποιους τρόπους.
Πιστεύετε πως θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο, να μας περνάν μυνήματα μέσω των κινητών μας ή να χρησιμοποιούν τελος πάντων κάποιους τρόπους που να επιρεάζουν την ακεραιότητα της υπαρξής μας; Πιστεύετε ότι θα μπορούσαν να δημιουργήσουν φυσικά φαινόμενα (όπως το τσουνάμι π.χ.) για να εξοντώσουν συγκεκριμένο πλυθυσμό; ή να διαγράψουν απο την μνήμη μας γεγονότα που δεν θα θέλανε να θυμόμαστε;

Φίλή Αμαλία πιθανόν αυτό το θέμα να μην έπρεπε να ανοιχτεί στο παράξενο αλλά δεν ξέρω και που αλλού θα έπρεπε να ανοιχτεί καθότι δεν έχω προλάβει να ανοίξω και να δω όλα τα Forums οπότε το αφήνω στο χέρι σου αν θα παραμείνει εδώ ή αν θα μετακομίσει.

matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 14:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ SERENITE ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ "ΝΕΑ-ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ" (ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ) ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΚΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ!

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 14:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι, αγαπητή serenite!
Ο φίλος matthias16, έχει δίκιο.
Μπορείς να δείς το topic που σου πρότεινε με το να κλικάρεις τον παρακάτω τίτλο:

Υποσυνείδητα μηνύματα

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TONY
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2006, 16:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TONY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΩΣΤΑ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.

Τ.Ε.Ν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2006, 10:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ φίλοι αλλά απ' ότι είδα στο θέμα που μου προτείνατε μιλάει για σατανιστικά μυνήματα μέσω τραγουδιών και δεν έχει σχέση με την υποταγή συνηδήσεων έτσι όπως την αναφέρω εγώ. Έχω μπερδευτεί τώρα για το που πρέπει να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση. Καμοιά βοήθεια απο τον διαχειριστή?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2006, 21:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχισα να απογοητεύομαι, δεν έχει κανείς άποψη για τα θέματα που έθεσα τόσο όμορφα;
Ο διαχειριστής που είναι; Την κοπάνησε;
Πάω σ' άλλο θέμα εδώ απέμεινα μόνη μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 04:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο διαχειριστής που είναι; Την κοπάνησε;

Ποιάν κοπάνησα ρε παιδιά;
Κανέναν δεν πείραξα!

serenite,
σωστά είναιτοποθετημένο το θέμα σου εδώ. Θα μπορούσε να είναι και στην ΨΥΧΗ, αλλά όπως το θέτεις, πιστεύω πως ταιριάζει καλύτερα εδώ στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ. Επίσης, πράγματι δεν σε καλύπτει το θέμα που υπάρχει στα Νέα από το Διεθνές Ιντερνετ, αν και γενικότερα, υπάρχουν αναφορές για τα υποσυνείδητα μηνύματα σε αρκετά θέματα. Από μία σύντομη αναζήτηση που έκανα (στην ΨΥΧΗ και στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ), δε βρήκα κάποιο θέμα που να είναι όμοιο με αυτό. Οπότε, μπορείς να συνεχίσεις τη συζήτηση.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 13:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικα με το θεμα αυτο μου ειχανε προτεινει να αγορασω ενα βιβλιο
με τιτλο ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΥΠΟΤΑΓΗΣ ΣΥΝΗΔΗΣΗΣ. Ομως δεν το αγορασα.αν καποιος το εχει διαβασει η εχει ακουσει κατι καλο θα ηταν να μας πει δυο λογια. ευχαριστω.

Μια περίπτωση που γνωριζω και την ειχα διαβασει σε καποιο site δεν 8υμαμε που,ηταν για ενα πειραμα που κανανε σε μια μικρη πολη στην Αμερικη μεσω της τηλεορασης. Σε ενα δημοφηλης προγραμμα βαζανε καποια καρε με μια συγκεκριμενη εικονα οπου το ματι δεν την αντιλαμβανοτανε αλλα εμενε στο υποσυνηδητο.Αποτέλεσμα ηταν την επόμενη μερα στα σουπερ μαρκετ να πουλιεται παρα πολυ ενα συγκεκριμενο ειδος προιον.

σσ. η τηλεοραση στην αμερικη λειτουργει με 60 καρε το δευτερολεπτο.αν στο πειραμα αυτο βαζανε ενδιαμεσα 1-2 καρε το ματι δεν τα αντιλαμβανετε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TONY
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 13:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TONY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΙΛΕ ΟmasEpsilon ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΛΕΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΙΡΑΜΑ Ή ΑΛΛΟ, ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΙΩΣ. ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΑΛΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ,ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΣΕΙΝΗΔΗΤΟ ΕΓΡΑΨΑΝ ΤΗ ΦΡΑΣΗ ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΠΟΠΚΟΡΝ ΚΑΙ ΚΟΚΑΚΟΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΗΚΕ ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ

Τ.Ε.Ν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 13:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε τονυ θα ειναι παρομοιο πειραμα. παντος ψαξτε το βιβλιο που σας ειπα.ολα ειναι μες το μυαλο μας και μην παει ο νους σας σε ανωτερες μορφες ζωης και εξωγηινους.εδω το βιωνουμε καθημερινα το πως μας υποτασουν με διαφορες μεθοδους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-pRiMiTiVe-
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 18:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -pRiMiTiVe-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mas elegxoun ton egkefalo... den sas exei tuxei na kanete apsuxologites energeies pote sas?Pou nomizete pws ofeilete auto? oi ekswghinoi sas anagkazoun xwris na to katalavainete!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 01:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-pRiMiTiVe-
στα forums του ESOTERICA η γλώσσα που χρησιμοποιείται για τη συγγραφή των μηνυμάτων είναι η ελληνική κι όχι τα greeklish.
Θα σε παρακαλούσα να το σεβαστείς αυτό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 12:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε OmasEpsilon,
το βιβλίο που αναφέρεις το είχα διαβάσει πριν 2 χρόνια περίπου και στο συστήνω ανεπιφύλακτα. Θα αλλάξει την αντιληψή σου σε πάρα πολλά πράγματα σχετικά με τον τρόπο που ζούμε και κυρίως τον τρόπο που μας παρουσιάζουν πάρα πολλά πράγματα. Πιάνει μια ευραία γκάμα και ειλικρινά θα εντιποσιαστείς και θα εκπλαγείς όταν δεις ότι γεγονότα που συναίβηκαν και τα είχαμε ως δεδομένα κρύβαν πίσω τους αλήθειες που ποτέ δεν θα φανταζόμασταν και με το πόσο απλά και εύκολα σου υποτάσουν το μυαλό χωρίς απαραίτητα πολύπλοκες τεχνολογίες. Και να σου αναφέρω πως δεν είμαι άνθρωπος που πείθετε εύκολα και τα περισσότερα βιβλία τα αντιμετοπίζω με μεγάλη επιφυλακτικότητα προκειμένου να μην με παρασύρει ο καθένας στις ιδέες του. Παρόλα αυτά το βιβλίο αυτό με έπεισε και απο αυτό εμπνεύστικα και τον τίτλο του θέματος.Θα διαβάσεις επίσης και για αυτό που αναφέρεις με τα καρέ στην τηλεόραση αν θυμάμαι καλά. Απο την στιγμή που το αγόρασα το βιβλίο έχει κάνει τον γύρο του φιλικού μου περίγυρου και ακόμα δεν έχει επιστρέψει στα χέρια μου. Αν παρόλα αυτά αποφασίσεις να το πάρεις και δυσκολευτείς να το βρείς πες μου να σου πω περισσότερα στοιχεία τα οποία δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή (συγραφέα κ.λ.π.)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 13:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ
ΠΡΟΗΓΜΕΝΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ.
ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ Ο ΕΠΗΡΕΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΜΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΜΑΣ ΖΩΗ ΟΠΩΣ ΠΧ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΜΜΕ.
ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΕΝΑΣ ΠΙΟ ΠΡΟΗΓΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕ ΕΥΚΟΛΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 13:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μπορούν! Και το κάνουν!
Αυτό είναι δεδομένο, δεν είναι κανένας ανώτερος πολιτισμός, είναι αυτός ακριβώς που έχουμε.
Τα πάντα γύρω μας λειτουργούν με αυτό τον τρόπο.
Μας πείθουν καθημερινά για τις ανάγκες μας, τα θέλω μας, την επιτυχία μας, τους στόχους μας...
Δεν είναι μια ακόμη θεωρία συνωμοσίας, είναι η πραγματικότητα.
Ζούμε την απόλυτη δικτατορία, είτε θέλουμε να το δούμε, είτε όχι.
Μπορούμε πλέον να πούμε ελεύθερα τη γνώμη μας, αλλά αυτή τη γνώμη δύσκολα μπορούμε να τη σχηματίσουμε ελεύθερα.
Και πάλι το ελεύθερα να την πούμε ισχύει μόνο αν δεν επηρεάζουμε μεγάλο αριθμό ανθρώπων.
Τα μηνύματα είναι κρυμμένα παντού κι αν υπερτονίζεται η παρουσία αυτών με το σατανιστικό περιεχόμενο, είναι για να μη δούμε τους υπόλοιπους σατανάδες που μας κάνουν πρόβατα.
Όσο για τις αρρώστιες κλπ. ε! δεν μπορούν πλέον να κάνουν Χιροσίμα και Ναγκασάκι, οπότε φτιάχνουν καναν ιό στο εργαστήριο και τον πετάνε στην αγορά.
Πλέον έχει αποδειχτεί ότι η γη είναι πολύ μικρή για τον πληθυσμό της και πως πρέπει οπωσδήποτε να μειωθεί.
Γιατί όλες οι επιδημίες χτυπάνε τις πολυπληθέστερες χώρες?
Δεν είναι χολέρα ή τύφος να πεις πως φταίει ο συνωστισμός, είναι ολοκαίνουριες αρρώστιες που έρχονται από το πουθενά.
Εμάς που "κατέχουμε" μας δίνουν άρτον και θεάματα για να καθόμαστε στα αυγά μας (τα άρρωστα), τους άλλους που είναι πολλοί και πεινασμένοι και άρα επικίνδυνοι τους θερίζουν με όποιο τρόπο βολεύει κάθε φορά.
Και να δεις που θα τα καταφέρουν, θα μας βάλουν στο τέλος στη γυάλα και θα έχουν τον απόλυτο έλεγχο.

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 14:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kswtikoula ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΗΡΕΑΣΜΟ ΤΩΝ ΜΑΖΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΕΓΩ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ
ΣΕ ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΡΧΙΚΑ Η serenite .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 14:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Μας ελέγχουν,μας χειραγωγούν,μας πείθουν για τις ανάγκες και επιθυμίες μας..."

Τί παθητικότητα είναι αυτή ρε παιδιά?

Αμάν πια.


Εγώ δεν λέω ότι δεν τα κάνουν,ενδεχομένως να κάνουν και πολύ χειρότερα από αυτά που λέτε.

Η ουσία είναι εμείς τί κάνουμε για τους εαυτούς μας.

Όποιος έχει Παιδεία και Ήθος δεν έχει να φοβηθεί καμία χειραγώγηση.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 14:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΧΕΙΡΑΓΩΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΟΜΩΣ ΧΕΙΡΑΓΩΓΟΥΝΤΑΙ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 14:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως η συνειδητοποίηση όλων όσων συμβαίνουν, είναι ένα καλό πρώτο βήμα για να μην χειραγωγηθεί κάποιος.
Καμμιά παθητικότητα, καποιά μετατόπιση ευθυνών.
Νομίζω πως το να εθελοτυφλούμε συνιστά παθητικότητα και όχι το να κατονομάζουμε και να είμαστε σε εγρήγορση.
Φίλε Open Mind δεν απευθυνομουν σε σένα προσωπικά με το προηγούμενο μήνυμα, αντελήφθην πλήρως τι εννοούσες εσύ.
Φιλικά
Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 17:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Open Mind,
θα ήθελα να διευκρινήσω ότι το θέμα ναι μεν τυχαία ανοιχτηκε σε ένα θέμα με εξωγήινους αλλά δεν αναφερόμουν σε εξωγήινους. Εχεις δίκιο να μπερδεύτηκες έτσι όπως το έγραψα. Με το ανώτεροι εννοούσα κάποιους ανθρώπους που θεωρούν τους εαυτούς τους ανώτερους και ολο το θέμα έχει να κάνει με την υποταγή συνηδήσεων που έχουν δημιουργήσοι άνθρωποι σε ανθρώπους.

Φίλε Kost,
Φυσικά ήθος και παιδεία έχουν να κάνουν με πολλά θετικά στοιχεία ενός ανθρώπου δεν νομίζω όμως ότι τον προφυλάσουν απο το συγκεκριμένο θέμα. Δηλαδή σε έναν άνθρωπο με ήθος και παιδεία είναι αδύνατον να περαστεί ένα υποσεινήδητο μύνημα; Η ο άνθρωπος με ήθος και παιδεία είναι συγχρόνος και υποψιασμένος σε ότι αφορά όλους τους τρόπους που κατέχουν για να σε επιρεάσουν;
Όσο για την παθητικότητα περι του θέματος δεν νομίζω ότι ισχύει. Σκοπός δεν είναι να βγούμε και να πούμε ότι πάει είμαστε ρομποτάκια και ανίσχυρα όντα. Σκοπός είναι αυτοί που δεν υποψιάζονται να αναρωτηθούνε και να υποψιαστούνε. Γιατι αν δεν γνωρίζεις τον εχθρό δεν θα μπεις ούτε στην διαδικασία, ούτε στην σκέψη να προφιλαχτείς απο αυτόν, και όπως πολύ σωστά είπε και η ksotikoula η συνηδητοποίηση όλων όσων συμβαίνουν είναι ένα καλό πρώτο βήμα για να μην χειραγογηθούμε.
Όπως καλός έγραψες και εσύ σκοπός είναι εμείς τι κάνουμε για τον εαυτό μας. Κι αυτό που κάνουμε εδώ για τον εαυτό μας είναι να προσπαθήσουμε να συνηδητοποιήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα.
Δεν είμαστε παθητικοί μέσα απο αυτά που γράφουμε, αναζητούμε την αλήθεια μέσα απο τις αποψεις των άλλων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 18:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
serenite ΟΙ ΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΠΑΝΤΑ ΕΛΕΓΧΑΝ ΤΙΣ ΜΑΖΕΣ ΑΠΛΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΜΕ ΠΙΟ ΑΚΟΜΨΟ ΤΡΟΠΟ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΑ.
ΤΡΟΠΟΙ ΕΠΗΡΕΑΣΜΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ
ΙΣΧΥΡΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 12:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιοι για κάποιον λόγο αποφασίζουν πως θέλουν να βγάλουν επαγγελματικά κάποιον απο την μέση που έχει πλοία. Προσπαθούν λοιπόν να βγάλουν τα πλοία του σκάρτα. Κάποια στιγμή δημιουργούν μια βλάβη στο ένα και αυτό βουλιάζει. Υπολογίζουν μια ακτή βάση λογικής και πάνε και ρίχνουν πετρέλαια μαυρίζοντας ένα κάρο πουλιά. Στην συνέχεια φωνάζουν τα κανάλια και ορίονται κοιτάτε τους αλήτες με τα σαπιοκάραβα, κοιτάται πόσες ψυχές χάνονται εξετίας τους. Ξεσικόνωνται λοιπόν όλοι οι φιλόζωοι και όλοι οι ευαισθητοποιημένοι.
Ας πούμε λοιπόν ότι ο κ. Ισχυρή προσωπικότητα τυχαίνει να είναι φιλόζωος, γυρνάει λοιπόν το απόγευμα σπίτι του και βλέπει το απαίσιο θέαμα στις ειδήσεις. Πουλιά μαυρισμένα να πεθαίνουν, δελφίνια νεκρά κ.λ.π.
Και ρωτάω τώρα εγώ, το ότι ήταν υσχιρή προσωπικότητα τον έσωσε απο την παραπλάνηση; ή μήπως βγήκε κι αυτός να ορίεται κατά των σαπιοκάραβων του κ. Τάδε. Δεν ήταν ένας τρόπος να επιρεαστεί το μυαλό όλου του κόσμου και με την γενική αντίδραση να πετύχουν αυτό που ήθελαν; Γιατί ότι δεν πετυχένετε απο έναν, πετυχένετε απο το σύνολο. (Αυτό που έγραψα έχει συμβεί, δεν είχε σχέση με σαπιοκάραβα κ.λ.π. απλά αλοίωσα την ιστορία, η ουσία όμως αποτελεί μια πραγματικότητα) και σαν κύριος Ισχυρή προσωπικότητα δεν θα κάνει κάτι πιο δραστικό απο έναν παθητικό άνθρωπο;
Εν ολίγοις χρησιμοποιήσαμε και παραπλανήσαμε την γκάμα των ευαισθητοποιημένων ανθρώπων στην φύση, χρησιμοποιόντας τα αισθηματά τους και δημιουργόντας τους οργή,θέληση για εκδίκηση, έντονο αίσθημα αδικίας, λύπη και αγανάκτηση. Την αλήθεια δεν την έμαθαν ποτέ, πως λοιπόν να αντιληφθούν ότι κάποιοι χειραγώγησαν τα αισθηματά τους.
Αυτό φυσικά δεν αναιρεί το ότι ο άνθρωπος που αναφέραμε είναι πράγματι μια υσχιρή προσωπικότητα ή ότι μπορεί να είναι πανέξυπνος, αλλά όποιος και να είσαι, ότι και να είσαι, δεν μπορεί το μυαλό σου να προβλέψει την κάθε δολοπλοκία.
Αυτή τουλάχιστον είναι η αποψή μου και νομίζω ότι η μόνη σχετική προστασία είναι η πληροφόρηση τέτοιων γεγονότων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 14:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι και αυτός ένας από τους τρόπους που χρησιμοποιούν και από τους πλέον πετυχημένους.
Είναι και πολλοί άλλοι.
Όσο σκεφτόμαστε πως εγώ δεν παραμυθιάζομαι, μπορώ ακόμη και σκέφτομαι κλπ τόσο πιο εύκολη λεία γινόμαστε.
Όλοι παραμυθιαζόμαστε και όλοι πιστεύουμε κάποια στιγμή πράγματα που δεν είναι έτσι.
Και όλες οι πλευρές χρησιμοποιούν τέτοιες μεθόδους.
Κανένα στρατόπεδο δεν είναι αθώο.
Ακόμη κι εμείς οι ίδιοι χρησιμοποιούμε μερικές φορές μεθόδους χειραγώγησης των άλλων.
Αν το φτωχό μου το μυαλό μπορεί να επιβληθεί πάνω σε κάποιο άλλο χρησιμοποιώντας λίγο καπνό και λίγη στάχτη στα μάτια, ας αναλογιστούμε σε τι βαθμό μπορούν να το κάνουν αυτοί που ελεγχουν πλήθος επιστημόνων και ειδικών και τη συμμαχία των ΜΜΕ.
Πολύ απλοϊκό παράδειγμα, αλλά πραγματικά τρομακτικό σε έκταση είναι η μόδα...
Μαθαίνουμε να μας αρέσουν τα καινούρια, να μας εκφράζουν, να μας πηγαίνουν.
Αν αυτό δεν είναι μορφή υποταγής τότε ποιο είναι?
Από παντού έρχονται και παντού στοχεύουν.
Προβληματίζομαι δεν προβληματίζομαι, σκέφτομαι δεν σκέφτομαι, αντιδρώ δεν αντιδρώ, κάτι έχουν και στο νουμεράκι μου...
Από κάπου θα με πιάσουν, σε κάτι θα με πείσουν.
Η κυρίαρχη νοοτροπία είναι η δημιουργία εχθρών!
Πάντα ελλοχεύει ο κίνδυνος του κακού που θα μας πνίξει, της καταστροφής που έρχεται.
Ουαί κι αλοίμονο αν ο πολίτης πάψει να φοβάται τον εχθρό, τον διπλανό, το δαιφορετικό, τον άλλο.
Θα γκρεμιστεί όλο το κοινωνικό οικοδόμημα χωρίς το φόβο.
Αυτός συντηρεί και αναπαράγει τις κοινωνίες, τις αυτοκρατορίες, τις εξουσίες.
Μόλις τελειώνει ένας εχθρός ένας νέος γεννιέται και αναρωτιέσαι αφου ήταν εχθρός και πριν γιατί δεν επιτέθηκε ταυτόχρονα για να μας λιανίσουν?
Γιατί εμφανίστηκε μόλις τέλειωσε ο άλλος?
Αλλά και γι'αυτούς που αναρωτιούνται υπάρχουν δικλέιδες ασφαλείας ώστε να φοβούνται κάτι άλλο, να πείθονται, να παθιαζονται από αλλού.
Ένας ακόμη καλός τρόπος είναι η διαιώνιση στερεοτύπων!
και πάλι με απλοϊκό παράδειγμα...
Παρακολυθήστε τις διαφημίσεις που απευθύνονται σε γυναίκες και αυτές που απευθύνονται σε άνδρες.
Οι διαφημίσεις των γυναικών είναι ρηχές, "νοικοκυρεμένες", για καθαριστικά, περιοδικά άνευ ύλης, μυστικά που θα τις κάνουν αντικείμενα του πόθου κ.ο.κ.
Αυτές πάλι που απευθύνονται στους άνδρες, είναι σοφιστικέ, προσδίδουν κύρος και αντρισμό, βάθος, δίνουν το πρότυπο του κυνηγού.
Αν πάλι δεν εκφράζουν την ύπαρξή σου ούτε οι μεν, ούτε οι δε, καινούριος εχθρός, είσαι εκτός, απροσάρμοστος, μη ερωτικός, στην απ'έξω!
Απλά καθημερινά πράγματα που από πίσω κρύβουν τη βιομηχανία της υποταγής και του άρτον και θεάματα.
Μας συμβαίνει, το ζούμε, ας μην κάνουμε πως δεν υπάρχει.
Φιλικά
Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy