ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Lord of the rings
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 03:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy
two towers merikes alitheies kai merika psemata kata ta alla oraia tainia den simfoneite?

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 00:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
Πολύ καλή η ταινία...όπως και το πρώτο μέρος.
Όμως πραγματικά κρίμα για τα ψέμματα...δεν υπήρχαν ανάλογου μεγέθους στο πρώτο μέρος.
Πάντως οφείλω να το ομολογήσω: περιμένω πως και πως το τρίτο μέρος...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 01:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy
Se ena xrono apo tora peripou tha bgei :) opote anameinate sto akoustiko sas i alaxte sixnotita

Emeis ego kai o kosmos.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lord Thor
Συνεργάτης Τεχν. Ομάδας

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 01:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lord Thor
Φίλε indigo_boy θα ήθελες να μας πεις λίγα περισσότερα για τις αλήθειες και τα ψέματα της ταινίας....;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 02:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy
file lord thor tha po dio tuxaia paradeigmata pou mou erxontai sto mualo mia alitheia kai ena psema i texniki pou ekane o leukos maugos i gantalf den xero an to egrapsa sosta otan ebgale tin epireia mias ontotitas apo enan basilia pou edeixne upnotismenos kai den ixere ti ekane itan kapos alithofanis giati exo dei tetoies texnikes stin praxi eno kuriarxouse to psema stin poliorkia apo ligo eos poli

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 23:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy
ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ? ΚΑΛΑ Η ΜΙΣΗ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ,ΟΛΟΙ ΛΕΓΑΝΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ ΚΟΡΥΦΗ ΤΙ ΠΑΘΑΝΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 05:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Φίλε μου 'Ιντιγκο, ΟΛΟΚΛΗΡΗ ταινεία είδες, δεν τη "χόρτασες";;;
Οκ, πλάκα κάνω...
Πραγματικά ΗΤΑΝ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ!!!
Καθηλώθηκα στην αναπαυτική πολυθρόνα και ταξίδεψα ΚΑΙ εγω στους κόσμους του Τόλκιν...
Ηταν βαθιά επιρεασμένη απο μεταφυσικά θέμα ΑΤΑΚΤΑ ΕΙΡΗΜΕΝΑ (ΙΣΩΣ) αλλα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ...
Ας ΜΗΝ μείνης στις πρακτικές που εφάρμοσε στη ταινία ο ΛΕΥΚΟΣ ΜΑΓΟΣ, αλλά μείνε στην ΟΥΣΙΑ...
Ψάξε και ανακάλυψε την ΟΥΣΙΑ σε σχέση με ΕΣΕΝΑ...
Δές τι ΣΟΥ ΕΙΠΕ η ταινία, σε ΕΣΕΝΑ...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 10:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Υπομονή παίδες...

Σε λίγες ημέρες θα βάλουμε ένα άρθρο με κριτική για την ταινία που βρήκαμε σε έναν άλλον δικτυακό τόπο και με αφορμή αυτό το άρθρο θα ξανασυζητήσουμε το θέμα.

Πάντως όποιος θέλει να πει τι τον εντυπωσίασε στην ταινία, ας το πει.
Μπορεί να πει επίσης και ποια βοήθεια του έδωσε η ταινία στην εσωτερική του αναζήτηση.

π.χ. μπορεί να μας πει ποιο είναι το δικό του ... precious... πίσω από το οποίο σέρνεται σαν το Γκόλουμ.

ή μπορεί να πει με ποιον χαρακτήρα του έργου ταυτίστηκε πιο πολύ.

ή επίσης να πει γιατί o Sauron θυμίζει πολύ ως λέξη το ελληνικό "Σαύρα"; Είναι τυχαίο, ή το ήξερε ο Τόλκιν;

ή τί ψυχολογικό χαρακτηριστικό αντιπροσώπευε κάθε ένας αποό τους ήρωες της συντροφιάς του δαχτυλιδιού;

ή γιατί η συντροφιά χωρίστηκε σε 3 μέρη και τι συμβολίζουν αυτά τα μέρη;

ή τι σχέση έχει το δακτυλίδι του Σόρον με τον τροχό της Ζωής του Μάρα στον Βουδισμό;

κ.α.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 18:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy
ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΠΑΛΙΑΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΙ.ΚΕΛΣΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΤΙ ΜΥΝΗΜΑ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑΤΗΟΤΗ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΕΙΧΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥΣ ,ΟΛΗ ΣΧΕΔΟΝ Η ΤΑΙΝΙΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ!ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ?ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΑ ΤΟ HOLLYWOOD
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ ΔΙΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΛΕΟΝ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 22:12:34  Εμφάνιση Προφίλ
και για όποιον αμφισβειτεί ότι η δύναμη του Ενός Δαχτυλιδιού δαιφθείρει ... ιδού η απάντηση :

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 22:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy
ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΞΕΡΑΘΕΙ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ElenG
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 21:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ElenG
LOL Wolffaced... Πολύ καλό...

Για την ταινίες έχω να πω ότι η πρώτη ήταν καταπληκτική. Η δεύτερη δεν με ενθουσίασε και τόσο. Σαν γενική εικόνα, οι εντυπώσεις που μου άφησε, δεν ήταν καλές σε σύκγριση με την πρώτη...

Τώρα όσον αφορά τις αλήθειες και τα ψέματα, είναι κάτι που δεν δίνω ιδιαίτερη βάση γιατί όλη η τριλογία είναι μεταφορά ενός βιβλίου. Πιστεύω δηλαδή ότι η συγγραφική φαντασία "δικαιολογείται" όπως μπορούμε να διακαιολογήσουμε έναν ζωγράφο που ενώ δείχνει τρία μάτια και τέσσερα χέρια, αυτό που σκέφτεται είναι κάτι διαφορετικό. Βέβαια στην ζωή (ο συγγραφέας βασίστηκε σε ανθρώπους για να γράψει το βιβλίο, οπότε το εκλαμβάνω σαν μεταφορά μιας αληθινής ιστορίας από το μυαλό του συγγραφέα στο χαρτί) δεν γίνονται αυτά, αλλά δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι η ιστορία του χαρτιού μεταφέρθηκε με απόλυτη επιτυχία στην μεγάλη οθόνη...

http://www.boomspeed.com/elen/my_avatar.gifΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 22:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf
ΦΙΛΕ Thoth.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ ΑΚΟΜΑ, ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΕΒΑΙΩΣΩ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ SAURON.
O TOLKIEN ΕΙΧΕ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΡΙΣΤΙΚΟΙ ΗΧΟΙ ΣΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. (SAURON - SAROYMAN)

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 22:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf
ΞΕΧΑΣΑ :
ΝΑΙ ΜΕΝ ΚΑΛΗ Η ΤΑΙΝΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΜΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ. ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΔΕΥΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ (ΟΙ ΔΙΗΓΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΝΤ Κ.Α.) ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΡΑΛΕΙΠΩΝΤΑΙ.
ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 22:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Silverwolf θα συμφωνούσα τελείως μαζί σου αν η λέξη Shire (το χωριό των Χόμπιτς) ταίριαζε αλλά δυστυχώς δεν ταιριάζει σε αυτό το συμπεράσμα.

Αν και τώρα που το σκέφτομαι, ίσως, η ομοιότητα έχει να κάνει με την αρχή ότι το "όμοιο θεραπεύει το όμοιο" αλλά έτσι ίσως πάμε πολύύύύ μακριά...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 23:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf

ΦΙΛΕ ΤΗΟΤΗ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΜΟΥ.

Ο ΤΟLKIEN ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΗΧΗΤΙΚΗ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΣΤΙΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΤΟΥ ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΗΤΑΝ ΕΡΓΟ ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ.

ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ Η ΛΕΞΗ ΤΟ S. ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ, ΟΙ ΗΧΟΙ ΠΟΥ ΑΠΑΡΤΗΖΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΛΕΞΗ. ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΧΟ ΤΟΥ ΣΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 3 ΛΕΞΕΙΣ.

ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΩ ΛΑΘΟΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΜΟΥ ΕΦΟΣΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΑΜΕΝΩ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 23:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Ούτε εγώ Silverwolf είμαι απόλυτος, και νομίζω ότι ούτε εσύ έδειξες κάτι τέτοιο.

Να, εεε... είναι αυτή η διαολεμένη μου λατρεία με τους ήχους και τις λέξεις που με κάνει και παρασέρνομαι.

Συνήθως το Σ και Ρ υπάρχουν ως συνδυασμός σε ηλιακές, δυναμικές, πατριαρχικές θεότητες, ΩΡΟΣ, ΟΣΙΡΙΣ (Αίγυπτος), ΣΟΥΡΥΑ (Θεός του Ήλιου στην Ινδία), ΑΡΗΣ, Είναι αΡΣενικές θεότητες, ηλιακής φύσης. Ακόμη και ο ηΛιοΣ μοιάζει γιατί το Λ και το Ρ ως "υγρά" σύμφωνα αλληλόαντικαθίστανται (πω, πω, τι λέξη ήταν αυτή!!!)

Νομίζω ότι δείχνουν την δύναμη Ροής που κάνει το Ρ μέσα στο στόμα. Το Ρ είναι σύμβολο του όρθιου ανθρώπου με τον κορμό του και το κεφάλι του και το Σ ίσως είναιη δύναμη της κυματικής του εκδήλωσης όπως δείχνει και το σχήμα του Σ. Ίσως για αυτό ο επιμένει ο Τόλκιν να δίνει ηχητικά τους ίδιους ήχους στην αρχή του Αγαθού (Σαίρ) και στην Αρχή του Κακού (Σορον). Και για να παίξουμε λίγο περισσότερο, ο Σάρουμαν όπως αποδεικνύεται είναι και περισσότερο άνθρωπος (man) αφού δεν μπορεί να μείνει με τα δύο σύμφωνα Σ και Ρ και πρέπει να υπάρχει και η κατάληξη του (man)

Ίσως, ίσως, ίσως....

Αν δεν υπήρχε ο Πλάτωνας που στον "Κρατύλο" μας προειδοποιεί για τις παγίδες της ετυμολογίας και γλωσσολογίας θα...
είχα πάρει φόρα, φόρα κατηφόρα και μετά τίποτα δεν με σταματά

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 15:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 20:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom
Αλήθεια, είμαι περίεργος να μάθω ποιος από εσάς έχει πραγματικά μελετήσει την ιστορία της Μέσης Γης. Ποιος έχει διαβάσει το Σιλμαρίλλιον ή το Ατέλειωτες Ιστορίες ή το νέο βιβλίο των εκδόσεων Ανούβις Η Ιστορία της Μέσης Γης; Πιστεύω ότι κάποιος δεν πρέπει να αρκεστεί μόνο με τον Άρχοντα, χρειάζεται περαιτέρω μελέτη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 18:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
Φίλε thoth θα διαφωνήσω μαζί σου. Ο Tolkin μισούσε την αλληγορία. Έχει ο ίδιος υποστηρίξει επανειλημμένα ότι ποτέ όταν έγραφε κάτι δεν "φανταζόταν" κάτι άλλο. Κάποτε τον είχε ρωτήσει κάποιος δημοσιογράφος αν το δαχτυλίδι συμβολίζει το κακό και την καταστροφή του κόσμου και αυτός το αρνήθηκε λέγοντας ότι μισεί την αλληγορία.
Ίσως ακριβώς εκεί να κρύβεται η μαγία φίλοι μου. Έγραφε παραμύθι χωρίς να χρειάζεται να φαντάζεται κάτι αληθινό και απλά να το γεμίζει με υπερβολή. Ο Tolkin πίστευε ότι υπάρχουν όλα αυτά. Όχι στο κόσμο. Αλλά στη ψυχή του.
Είμαι σίγουρος ότι υπήρχε μέσα στη ψυχή του η Μέση-Γη. Δεν μπορείς να περιγράψεις κάτι με τόση λεπτομέρεια και αφιερώνοντας όλη τη ζωή σου σε αυτό αν δεν υπάρχει στη ψυχή σου.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy