ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΗΓΕΣΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 19:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρώντας τα τελευταία χρόνια τις εξελίξεις, και επειδή τυχαίνει να βρίσκομαι, στην παρούσα φάση, σε μεγάλο πανεπιστήμιο του εξωτερικού (το λέω αυτό όχι για να πενευτώ αλλά για να επισημάνω αυτά που επρόκειτο να γράψω στη συνέχεια) τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου στρέφονται εντατικά γύρω από το θέμα της ηγεσίας. Σίγουρα κάποιος/α θα μπορούσε να αντιπαραθέσει πως κάτι τέτοιο γινότανε και στο παρελθόν, μόνο που τώρα ξωδεύουνε εκατομμύρια γύρο από αυτό το θέμα από διάφορους οργανισμούς και τα πάντα γίνοντε κάτω από το πρύσμα πολύ προσεγμένης οργάνωσης. Πραδείγματιος χάρη, τεράστια καινούργια κτήρια χτίζονται για να φιλοξενήσουνε τα νέα εγχυρήματα προσεγγίζοντας το θέμα από όσο το δυνατόν περισσότερες σκοπιές. Ήδη, πολλοί από αυτούς στρέφονται και στην αρχαία ελληνική γραμματία, μελετώντας τους ήρωες της ιστορίας μας, τα – κατά τη δικιά τους – θεώρηση πρωτερήματα και λάθη τους, τις οικονομικές εξελίξεις και αποτελέσματα που τα ευρύματά τους θα είχανε κτλ. Ακόμα και το θέμα της κατασκοπίας ερευνάτε, και δεν αναφέρομαι σε κρατικούς οργανισμούς αλλά σε επίσημους πανεπιστημιακούς.
Επιπροσθέτως, διοργανόνωνται διεθνή φόρουμ κατά καιρούς όπου οι ηγέτες και αρχιγοί κρατών, επιχειρήσεων, στρατού κτλ. Συγκεντρώνονται και ανταλάσσουν τις απόψεις τους και τα ευρύματά τους (Πέρα τα διάφορα παιχνίδια που παίζονται από πισω).
Τέλος, αυτό που παρατηρώ είναι πως κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον θα εκπαιδεύουνε τους μελλοντικούς ηγέτες βάση τα δικά τους ευρύματα και δεδομένα. Ήδη έχει τεθεί το ερώτημα αν θα μπορούσανε να εκπαιδεύσουνε ολόκληρες κοινωνίες και να τις μετατρέψουνε στις λεγόμενες «ηγετικές κοινωνίες», με τα πλην και τα συν που θα ακολουθήσουνε.

Θα ήθελα να ακούσω τις δικιές σας απόψεις γύρω από το θέμα, πως φαντάζεσται ότι θα έπρεπε να ακολοθούταν τέτοια εγχηρίματα, τα πλην και τα συν και πως φαντάζεστε το πιθανόν μέλλον της ανθρωπότητας.

Το θέμα βασίζετε περισσότερο πάνω σε ανταλλαγή και τεκμυριομένων απόψεων και ανάπτυξη ιδεών.

Με εκτίμιση,
Nobody

ΥΓ1: Ζητώ συγγνώμη για τυχόν ορθογραφικά λάθη
ΥΓ2: Αν οι συντονιστές του φόρουμ θα θεωρήσουν πως το θέμα θα έπρεπε να τοποθετηθεί σε άλλη ενότητα ας πράξουνε έτσι.


nobody

Edited by - nobody5001 on 02/02/2006 19:48:44

javas
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 00:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους javas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sτην Ελλαδα κυκλοφορούν αρκετά βιβλία με θέμα την ηγεσία .
Είσαι και λίγο(;;)ιν αν γραψεις για ένα τέτοιο θέμα .
ο καθε ένας βέβαια επιλέγει έναν ηγέτη και αναλυει με βάση αυτόν .
αλλος επιλέγει sun tzu , αλλος maciavelli ,αλλος διάφορα ιστορικά πρόσωπα.
Ξεχασμένο είναι όμως το γεγονός οτι ολα αυτα δεν έγιναν χωρίς την συνέργεια της τύχης , πέρα απο το γεγονός οτι τα ιδια τα άτομα -ηγέτες ηταν σπανια ευτυχισμένα .
Λενε για παραδειγμα οτι κάποια βασιλλισα βλέποντας οτι ο καθε συζυγος θα κοιτουσε να την <καπελώσει > για να περασει το δικο του , προτιμησε να παιζει φλερταρωντας με τον καθενα μεχρι να επιτευχθει ο σκοπος της
(να κρατησει ακεραιο το κρατος της) χωρις ομως τελικα να πατρευτει ποτε . Είναι ευτυχισμένο ένα τέτοιο άτομο με αυτές τις επιλογές?
Και τι σε νοιαζει εσένα θα μου πεις , καθένας κανει τις επιλογές του .

Παντως είναι λίγο δύσκολο θέμα για μελέτη , καθε προσωπικότητα έχει τα δικά της χαρακτηριστικά .
νομίζω οτι ηγέτης γεννιέσαι , δεν γίνεσαι δεν εκπαιδευεσαι .
συγκρίνεται ας πουμε η εμπειρεια με την ακαδημαικη γνώση ?οταν
εγώ υπολογιζω την υποτείνουσα του τετραγώνου με (ριζα 2) και ψαχνω να βρω κομπιουτερακι , ο πατωματζης πολλαπλασιαζει με 1,4 και ειναι οκ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 11:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ nobody5001 ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ....

ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΠΟΙEΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ....

ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΧΟΛΕΣ (ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ) ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΗΓΗΘΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ ΣΑΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ ΠΡΟΕΔΡΟΙ Η' ΗΓΗΤΟΡΕΣ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ , ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ , ΣΧΟΛΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ κλπ.

ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ (ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ) ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ.
ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΗΓΕΤΕΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΑΠΛΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ Η ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ...
ΑΣΧΕΤΑ ΕΑΝ ΑΞΙΖΟΥΝ Η' ΟΧΙ...

ΕΚΕΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ...
ΕΚΕΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ....
ΕΚΕΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΑΝ ΗΓΗΘΟΥΝ.. (ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΟΜΕΑ)

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΕΚΑΝΑΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ Ο Χ.ΚΙΖΙΝΓΚΕΡ
Ο ΚΛΙΝΤΟΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ...

ΕΔΩ ΥΠΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΣ....
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ Ο ΦΙΛΟΣ javas...

quote:
νομίζω οτι ηγέτης γεννιέσαι , δεν γίνεσαι δεν εκπαιδευεσαι .
ΙΣΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΗΓΕΤΗΣ (ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΗΓΕΤΗΣ-ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 15:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φίλους javas και AVATARGR για την ανταπόκρισή τους. Πριν ξεκινήσω να εκφράζω κάποιες απόψεις να ξεκαθαρίσω κάτι: δεν το παίζω ειδίμονας και το λέω αυτό ώστε να αποφευχθούν μελλοντικές παρεξιγήσεις απλά εκφράζω προσωπικές απόψεις και πως εγώ κάτω από το δικό μου πρίσμα αντιλαμβάνομαι τα πράγματα που βλέπω εδώ.
Στο θέμα: Όσα αναφέρει ο φίλος javas το ότι γράφονται πολλά βιβλία γύρω από αυτό το θέμα στην Ελλάδα είναι γεγονός αλλά στα πανεπιστήμια – για τα οποία αναφέρομαι - πλέον έχουν αρχίσει να ερευνούν το θέμα συγκεκριμένα και όχι αόριστα όπως συμβαίνει με πολλά βιβλία που κυκλοφορούν στην αγορά (και πίστεψε με) έχω διαβάσει αρκετά πάνω σε αυτό το θέμα.
Όσο για την παράμετρο που ανέφερες πως η κάθε οντότητα είναι ξεχωριστή κτλ. Προσωπικά θα συμφωνήσω μαζί σου. Οπότε αυτό που κάνουνε είναι να κατηγοροποιούν τους ηγέτες/ανθρώπους με βάση τις ομοιότητες και τις διαφορές τους. Με άλλα λόγια νωρίτερα – αργότερα θα είναι σε θέση να υπερσκελίσουνε αυτό το «πρόβλημα». Δηλαδή, κάτι ανάλογο που εφαρμόζει και το μάρκετινγ όταν θέλει να κατηγοροποιήσει την αγορά.
Στο άλλο θέμα που έθηξες πως «ο ηγέτης γεννιέται αλλά δεν δημιουργείται» η επικρατέστερη άποψη είναι η δεύτερη, πως δημιουργείται. Και όταν πρόβαλα αυτό ως επιχήρειμα σε ορισμένους καθηγητές, πως γεννιούνται, τότε αυτοί μου αντιπαραθέσανε πως πολλοί ηγέτες που σήμερα πιστεύουμε πως ήτανε εξαιρετικοί στην ουσία πετύχανε χάρη στους ανθρώπους που τους ακολουθούσανε. Και αν το καλοσκεφτεί κανείς από τον Μ. Αλέξανδρο μέχρι σήμερα όλοι τους είχανε γύρω τους άτομα ικανότατα κτλ.
Τέλος, από τα λεγόμενα του AVATARGR ναι, κάτι τέτοιο καταλαβαίνω και εγώ με τις κινήσεις τους. Δηλαδή, από τη μία θα δώσουνε τις αρχές/κανόνες στους υποτειθέμενους μελλοντικούς ηγέτες που θα πρέπει να ακολουθήσουνε ώστε να πετύχουνε στον τομέα της ηγεσίας, δηλαδή καθοδήγηση, (κάτι ανάλογο γίνεται πλέον με τους μάνατζερ που βγαίνουνε από τις σχολές του MBA) αλλά από την άλλη αυτούς τους ηγέτες θα τους συμβολεύουν και θα τους καθοδηγούν άλλοι ηγέτες. Φοβερό παράδοξο, ο ηγέτης ηγείται ηγέτη.
Το χειρότερο δε είναι, πως επί το πλύστον ο κόσμος, και αναφέρομαι στην Ελλάδα μιας και είναι και η πατρίδα μου και την πονό, μένει απαθέστατος ή ανυποψίαστος. Αναλογικά με τον κόσμο που «ψάχνεται» με αυτούς που απλά παρατηρούνε τα γεγονότα ο αριθμός είναι πολύ μικρός. Ας πάρουμε τις στρατηγικές των τραπεζών κτλ. Που πλέον διαμορφόνουνε το μέλλον της κοινωνίας μας και σπρώχνουν και εγλοβίζουνε τον κόσμο προς τον υλισμό (εδώ εισάγουμε πλεόν και μία φιλοσοφική σκοπιά στο θέμα υλισμός έναντι ψυχή και την εξέλιξή της κτλ.)
Ολοκληρώνοντας, θα ήτανε και ευχής έργων αν μπορούσαμε και μελλοντικά να εισάγαμε και άλλες παραμέτρους, δηλαδή φιλοσοφική προσέγγιση κτλ., στη συζήτησή μας μιας και στην ουσία αναφερόμαστε στην ανθρώπινη ύπαρξη στο σύνολό της.

Με εκτίμηση

nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 15:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ nobody5001 ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΔΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΕΚΦΡΑΖΟΥΜΕ ΤΥΧΩΝ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥΣ...

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

quote:
Ολοκληρώνοντας, θα ήτανε και ευχής έργων αν μπορούσαμε και μελλοντικά να εισάγαμε και άλλες παραμέτρους, δηλαδή φιλοσοφική προσέγγιση κτλ., στη συζήτησή μας μιας και στην ουσία αναφερόμαστε στην ανθρώπινη ύπαρξη στο σύνολό της.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ....
ΗΓΕΜΟΝΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ...

ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ...
ΑΠΟΨΕΙΣ, ΣΚΕΨΕΙΣ, ΝΟΜΟΥΣ ,ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΘΕΛΏ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 18:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και σε σένα φίλε μου.

Καταρχήν όταν αναφέρθηκα στο να προσεγγίσουμε το θέμα από μία φιλοσοφική σκοπιά αναφερόμουνα σε εμάς, δηλαδή τους φίλους αυτού του φόρουμ και όχι σε αυτά που εκείνοι προσπαθούν να διδάξουν. Ίσως το διατύπωσα λάθος, δικό μου σφάλμα.

Πέρα τούτου, θα συμφωνίσω μαζί σου στο ότι προσπαθούν να επιβάλλουν καταστάσεις.
Γίνεται προφανές πως στην ουσία προσπαθούν να επιβάλλουν μια νέα παγκόσμια τάξη που θα στηρίζεται στους δικούς τους νόμους, μέτρα και σταθμά. Και αυτό γίνεται κατανοητό πως ανά χρονικά διαστήματα αλλάζουν ή ακόμα παραφράζουν τα ‘λεγόμενά’ τους ανάλογα με τις χρονικές απαιτήσεις, τις εκάστοτε συνθήκες και πάει λέγοντας (το ίδιο κάνουνε και οι εκάστοτε θρησκίες και εκάστοτε δόγματα ανάλογα με τις σκοπιές / συστήματα που αντιπροσωπεύουν).

Ένα άλλο παράδειγμα είναι οι παραφράσεις ορισμένων πραγμάτων που έλεγε και ο Μαρξ. Πχ. Το καπιταλιστικό σύστημα σου δίνει ώστε να αντέξεις και να επιβιώσεις, ώστε να αντέξεις την επόμενη μέρα + τα υλικά αγαθά κάνοντας να πιστεύεις ότι σε προσέχει αλλά σου τα πέρνει πίσω εις πολλαπλούν, όπως φόροι κτλ. (τα προηγούμενα βέβαια υπόθηκαν σε ελεύθερη μετάφραση). Σήμερα όμως αλλιώς μας τα μεταφέρουν. Δεν είμαι υποστηρικτείς του κομμουνισμού ή του καπιταλισμού, απλά συγκρίνω τις «διδασκαλίες» τους.

Δηλαδή, τι θέλω να πω με αυτά. Πως οι ‘κανόνες ηγεσίας’ εφαρμόζονται σε όλα τα συστήματα που αποσκοπούν να εξουσιάσουν και να καθοδηγήσουν τον κόσμο.

Ένα άλλο παράδειγμα είναι τα ‘οχήματα’ που χρησιμοποιούν ώστε να περάσουν τα μυνήματά τους. Αν κανείς παρακολουθήσει τα ΜΜΕ, κυρίως στο σημείο που έχουν έρθει τα πράγματα σήμερα, θα δει πως διαμορφόνουν τις μάζες, την «πλύση εγκεφάλου» που τους επιβάλλουν κτλ. Το μόνο που χρειάζεται να κάνει κανείς είναι να παρακολουθήσει τα προγράμματα που προβάλλουν, τις ώρες προβολής και να τα συγκρίνει με το πως ήτανε η τηλεώραση πριν από χρόνια.

Επίσης, αν κανείς πάρει και διαβάσει το βιβλίο της τρίτης γυμνασίου, Ηροδότου (αν δεν με απατά η μνήμη), θα παρατηρίσει την διαστρεύλωση της ιστορίας μας (μάχη του Μαραθώνα) και το πως δίνουμε δώρο χίλια χρόνια ιστορίας στους Τούρκους που σαν έθνος δημιουργηθήκανε γύρω στο 680 μΧ. (Εφθύνη καθαρά δική μας). Δηλαδή, με άλλα λόγια, εκπαιδεύουνε ολόκληρες κοινωνίες ώστε να είναι πιο δεκτικές στα μυνήματά τους οι επόμενες γενιές. Και το οξύμορο της όλης υπόθεσης είναι πως τα βιβλία περνάνε πρώτα από δύο επιτροπές που απαρτίζοντε από υπουργείο παιδείας (πολιτικοί) και θρησκευμάτων (εκκλησία), δηλαδή δύο οργανισμούς που υποτείθετε πως αγαπάνε και υπερασπίζονται τα συμφέροντα του ελληνικού έθνους.

Ή το γεγονός πως πολλά σημερινά επιστημονικά επιτεύγματα στηρίζοντε στις ανακαλύψεις που κάνανε επιστήμονες από το 1600 και μετά, ενώ στην ουσία αν πάρει κανείς και διαβάσει την αρχαία ελληνική γραμματεία θα τα δει γραμμένα μέσα εκεί. Δεν αντιπροσωπεύω καμία εθνικιστική παράταξη αλλά δεν μπορώ να ανεχτώ και τα ψέμματα που μας λανσάρουνε ανά διαστήματα...

Αυτά προς το παρόν.

Με εκτίμηση
nobody

nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 13:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ nobody5001 ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΤΑ ΜΜΕ ΜΑΣ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ (ΜΙΚΡΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑ...

10-20 ΣΕΛΙΔΕΣ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ.

ΤΟΣΗ ΠΟΙΑ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ??????
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΑΙ...

ΒΓΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ "ΑΓΡΑΜΜΑΤΟ" ΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΩΤΑΤΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΥΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΗΓΕΤΗ...

ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΠΟΛΙΤΗ,ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ,ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΗΓΕΤΗ...
ΣΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΗΓΕΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΟΤΙ ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΝΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΕ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
"ΙΕΡΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ" ΩΣΤΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΗΓΕΤΕΣ...

Ο ΕΝΑΣ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ
ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 17:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και σε σένα φίλε μου AVATARGR.

Θα συμφωνίσω με σένα στα γραφούμενα σου και στηριζόμενος σε αυτά που έγραψες θα προσπαθήσω να αναπτύξω λίγο παραπέρα τις ιδέες σου/μας, όσον βέβαια αυτό μου είναι δυνατόν.

Θα ξεκινήσω από το σχολείο: Ας πάρουμε για παράδειγμα το μάθημα της φιλοσοφίας, ένα κατεξοχήν τομέα που οι προγονοί μας δημιουργούσαν και που τόσα πολλά στηρίχθηκαν πάνω σε αυτή την τέχνη/επιστήμη. Πέρα του γεγονότος, ότι είναι απίστευτα κακογραμμένο, κυρίως για κάποιον που δεν έχει ασχολιθεί ως τότε με το θέμα της φιλοσοφίας – δηλαδή, επί το πλύστον σχεδόν όλα τα παιδιά του λυκείου, είναι δυσνόητο και οι καθηγητές που καλούντε να το διδάξουν αδυνατούν να κάνουν έτσι. Δεν θα επέριπτα, κυρίως, ευθύνες στους ίδιους μιας και πρέπει να διδάξουν κάτι που δεν είναι στον τομέα τους. Με άμεσο αποτέλεσμα, οι μαθητές να μην δίνουνε την πρέπουσα σημασία στο μάθημα και τελειώνοντας η χρονιά τους, οδηγούνται να μην θέλουνε να ασχοληθούν με τη φιλοσοφία και να φτάνουν ακόμα να τη χλευάζουν σαν κάτι ξεπερασμένο (αναφέρομαι στην πλειοψηφία πάντα και όχι με απόλυτους όρους). Το ίδιο με την ιστορία, που οι συνέπειες φαίνοντε στο ότι πολλοί νέοι δεν γνωρίζουν πότε είναι οι εθνικές γιορτές μας και τις μπερδεύουνε. Και ναι φίλε μου AVATARGR έχεις δίκαιο όταν λες πως έχουμε ένα «αγράμματο» μορφωμενο στο τέλος.

Πανεπιστήμια: Από πότε ένα πτυχίο πανεπιστημίου σε κάνει κιόλας πραγματικό γνώστη των πραγμάτων; Να πάρουμε τους ιστορικούς που όλη η γνώση τους στηρίζεται στην λεγόμενη επίσημη ιστορία και απορρίπτουνε οτιδήποτε τους ταράξει τα «νερά» τους... Πολιτικοί μηχανικοί, που επί το πλύστον κατασκευάζουνε κατασκευαστικά «εκτρώματα» ; Σίγουρα κάποιος θα αντιπαραθέση το χρονο-οικονομικό ζήτημα σε αυτό το σημείο, αλλά αυτό όμως δεν ανερεί το γεγονός ότι οι κατασκευές θα μπορούσανε να γινότανε πιο αισθητικές και να δένανε με το γύρο περιβάλλον, φτάνοντας στο σημερινό σημείο που όποιος σταθεί σε ένα λόφο θα παρατηρίσει πως οι κατσκευές δεν δένουνε με το γύρο περιβάλλον της φύσης κτλ.

Επίσης η αντίληψη μας, πέρι σωστού ή λάθους, στηρίζεται επί το πλύστον στο τι θα πούνε οι άλλοι γύρω μας δίχως να λαμβάνουμε υπ’ όψιν τί είναι αυτό που εμείς θέλουμε και το τι θεωρούμε σωστό, σεβόμενοι πάντα τους συνανθρώπους του περιβάλλοντος χώρου. Στην ουσία έχει εξαλείψη αυτό που οι αρχαίοι αποκαλλούσανε ‘ήθος’.

Επίσης, υπάρχει η άποψη στην ψυχολογία, πως αν θέλεις να πετύχεις κάτι τότε κάνε το με μικρά βήματα. Δηλαδή, ας φανταστούμε την ανθρώπινη αντίληψη σε μία κλήμακα από το 1-100. Ότι συμβαίνει πάνω του 50 ο άνθρωπος το αντιλαμβάνεται και αντιδρά, ενώ ότι συμβαίνει κάτω του 50 του περνάει απαρατήρητα. Σίγουρα, απετεί περισσότερο χρόνο να υλοποιηθεί το «σχέδιο» τους αλλά υλοποιήται με την πάροδο του χρόνου. Ακόμα υπάρχει ο άμεσος και ο έμεσος έλεγχος. Ας πάρουμε για παράδειγμα την Αμερική: έμεσος έλεγχος στους πολίτες δημιουργόντας τους ψευδαισθήσεις τρόμου, σπρόχνωντας τους προς κατασκευασμένη γνώση και υλισμό. Άμεσος έλεγχος είναι μέσο της βίας, κάτι που προσπαθεί να κάνει με το Ιράκ, άσχετα κατά πόσο το πετυχαίνει ή όχι. Ή τα ταχνάσματα διάφορων θρησκείων δημιουργόντας τύψεις, ενοχές και φόβο στο πημνείο τους. Ακόμα, μπορούνε να δημιουργήσουνε τα λεγόμενα κοινωνικά σοκ. Όπως για παράδειγμα με τα θέματα του να αναγράφεται η θρησκεία στην ταυτότητά μας ή του ασφαλιστικού. Κάθε φορά που επαναφέρουν το θέμα η κοινωνική αντίδραση μειώνεται και στο τέλος πετυχαίνουνε (θα τονίσω πάλι πως επικεντρώνομαι στο μηχανισμό της ηγεσίας και όχι αν τα προηγούμενα θέματα είναι σωστά ή λάθος).

Και πάλι έχεις δίκαιο λέγοντας πως αν καταφέρουν να εγκλωβίσουνε τον άνθρωπο σωματικά και πνευματικά στην ουσία εξασκούνε, και γιατί όχι, απόλυτο έλεγχο απάνω του...


Σ’αυτό το σημείο θα ήθελα να εξηγήσω γιατί επέλεξα το θέμα της ηγεσίας. Διαβάζοντας, τα διάφορα θέματα που αναπτύχθηκαν, και εξακολουθούν να ανπτύσσονται στο φόρουμ, π.χ. συγκρίνοντας διάφορα δόγματα, ιστορικά γεγονότα, φιλοσοφικά κινήματα κτλ. Το πρώτο συμπέρασμα που έβγαλα, και οφείλω να ομολογήσω πως με χαροποίησε ιδιαίτερα, είναι ότι είναι ένας χώρος που συγκεντρώνονται ανήσυχα πνεύματα και μέσω αναλυτικής σκέψεις και με στοιχεία που παραθέτουνε, προσπαθούνε ο ένας να ανταλλάξει γνώσεις και απόψεις με τους άλλους, άσχετα αν οι άλλοι τα αποδέχονται ή τα απορρίπτουν.
Ασχέτως όμως πια θέματα θα αναλύσσουμε θα παρατηρίσουμε πως από κάπου αυτά εκπορεύπονται, και αυτό είναι η ηγεσία. Δηλαδή, ας πάρουμε για παράδειγμα το χριστιανισμό (δεν αναλύω σε αυτό το σημείο τι είναι σωστό και τι όχι), όταν πρωτοξεκίνησε το κίνημα αυτό υπήρχε ένας ηγέτης ή μια ηγετική ομάδα που σχεδίασαν το πως θα εξαπλωθούν. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι εξαπλωθήκανε και δυεισδήσανε τόσο βαθιά στις ανθρώπινες πεποιθήσεις/εξουσιαστικά κέντρα, ακόμα μέχρι τη σημερινή μας εποχή. Τα μέτρα που χρησιμοποιήσανε είναι οι λεγόμενες στρατιγηκές που σχεδιάσανε οι εκάστοτε ηγέτες, ή καλύτερα ο πυρήνας ηγετών. «Τα πάντα εκπορεύονται εκ του ενός». Ακόμα και το πως έχουνε φτάσει σήμερα τα πράγματα δεν είναι τυχαίο. Από την άλλη θα είμασταν λάθος αν ισχυριζόμασταν πως η ανθρωπότητα δεν έχει εποφεληθεί καθόλου από τις τεχνολογικές επιτεύξεις που αυτές φέρανε με τις αλλαγές, αλλά το ερώτημα είναι με τι κόστος. Και καταλαβαίνοντας την τέχνη της ηγεσίας ίσως καταφέρουμε να κατανοήσουμε και τα κίνητρα της εκάστοτε ηγεσίας και τους τρόπους εφαρμογής της, με αποτέλεσμα να μπορέσουμε να φιλαχτούμε ή να «εκμεταλλευτούμε» το σύστημα υπερ μας.

Με εκτίμηση,


nobody

Edited by - nobody5001 on 06/02/2006 17:40:53

Edited by - nobody5001 on 06/02/2006 17:44:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

javas
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 02:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους javas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
egω δεν θεωρω την ηγεσία ως αρνητικο στοιχειο .
Σε καθε χώρο υπάρχει και ηγεσία , και στις επιχειρήσεις , και στην οικογενεια και σε κοινωνικους σχηματισμους (συλλογοι , σωματεια).

<ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ...
ΑΠΟΨΕΙΣ, ΣΚΕΨΕΙΣ, ΝΟΜΟΥΣ ,ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΘΕΛΏ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.>

δεν δρουν ολα ανταγωνιστικα. και τα δικα τους θελω μπορουν να γινουν και τα συμφεροντα ολων μπορουν να ικανοποιηθουν
(στο management ονομαζεται win-win strategy)

<Ένα άλλο παράδειγμα είναι τα ‘οχήματα’ που χρησιμοποιούν ώστε να περάσουν τα μυνήματά τους. Αν κανείς παρακολουθήσει τα ΜΜΕ, κυρίως στο σημείο που έχουν έρθει τα πράγματα σήμερα, θα δει πως διαμορφόνουν τις μάζες, την «πλύση εγκεφάλου» που τους επιβάλλουν κτλ. Το μόνο που χρειάζεται να κάνει κανείς είναι να παρακολουθήσει τα προγράμματα που προβάλλουν, τις ώρες προβολής και να τα συγκρίνει με το πως ήτανε η τηλεώραση πριν από χρόνια.>

Dεδομενο είναι οτι λογω ελλειψης χρόνου και ουσιαστικότερων ασχολιών δωσαμε σαν κοινωνία προτευοντα ρόλο στην τηλεόραση .

Πλυση εγκεφάλου δεν συμβαινει σε εποχές πλουραλισμου .
Εμείς (ως κοινωνία) βεβαια το βιολί μας , κοιτάζουμε το θέαμα ,
τα βιαια και απανθρωπα στοιχεία που προβάλλει
(->μεταφυσικη σκεψη:αναπαραγουμε και μαζικα αρνητικες σκεπτομορφές,βλέποντας αυτά τα αχρηστα θεάματα )
και χάνουμε την ουσία επειδή δεν την αναζητουμε .
Στην εποχή μας βιβλία υπάρχουν (ακόμα και σε ηλεκτρονική μορφή)
διαδίκτυο υπάρχει , μυαλό υπάρχει και οι αναλφαβητοι είναι είδος υπο εξαφάνιση . Αν συνεχίζουμε να συμπεριφερόμαστε σαν να βρισκομαστε στα τελη του 19ου αιωνα φταιει καποιος αλλος?

<ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΠΟΛΙΤΗ,ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ,ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΗΓΕΤΗ...
ΣΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΗΓΕΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΟΤΙ ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΝΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΕ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
"ΙΕΡΑΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ" ΩΣΤΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΗΓΕΤΕΣ...

Ο ΕΝΑΣ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ
ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ.

οι ενδιασμοί είναι συνήθως ηθικοι. 'οταν δεν υπαρχει και θρησκευτικη παιδεία πως θα δομηθούν αρχές πανω στις οποιες θα πιστευει το ατομο?
Αρχές μπορουν να δωσουν και το σχολειο και η οικογενεια .
Να σχολιασω μονο οτι το δευτερο συχνά καταληγει <<διαλυμενο μαγαζι>>
με αρνητικες συνεπειες και εντυπωσεις συνηθως για τα παιδια .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 03:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν να σε χαιρετίσω και πάλι πίσω στην παρέα μας javas,

Και το βασικότερο πως μέσω κόσμιων αντιπαραθέσεων να είμαστε σε θέση να προσεγκίσουμε το θέμα από διάφορες σκοπιές. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή:

Λες
"egω δεν θεωρω την ηγεσία ως αρνητικο στοιχειο .
Σε καθε χώρο υπάρχει και ηγεσία , και στις επιχειρήσεις , και στην οικογενεια και σε κοινωνικους σχηματισμους (συλλογοι , σωματεια)."

Μα δεν είπε κανείς πως η ηγεσία είναι αρνητικό στοιχείο αλλά απλά έχει δύο όψεις. Βέβαια οφείλω να σου δώσω δίκαιο διότι προβάλλαμε κυρίως την αρνητική της όψη. Εξάλλου υπάρχει και η άποψη πως ένας πετυχιμένος επιχειρηματίας θα πρέπει να είναι σε θέση να έχει και μία πετυχημένη οικογενεική ζωή (να είναι δηλαδή σε θέση να τη μανατζάρει κτλ.) Συν το γεγονός ότι η ηγεσία έχει συμβάλει θετικά στα παραπάνω παραδείγματα που ανέφερες. Το δέχομαι.

Λες
"Dεδομενο είναι οτι λογω ελλειψης χρόνου και ουσιαστικότερων ασχολιών δωσαμε σαν κοινωνία προτευοντα ρόλο στην τηλεόραση ."

Πρώτον, δεν είναι αξιοπερίεργο το γεγονός ενώ έχουμε εξελιχθεί τόσο τεχνολογικά κτλ. Σήμερα να μην έχουμε "καθόλου" ελύθερο χρόνο και πως τα περισσότερα που προβάλλουν οι τηλεοράσεις είναι στην ουσία τηλεοπτικά σκουπίδια? Και όμως, εμείς τα παρακολουθούμε... Όσο για το "ουσιότερων ασχολιών" αν σου είναι εύκολο μπορείς να φέρεις ορισμένα παραδείγματα ώστε να ακολουθίσω τη σκέψη σου?

Λες
"δεν δρουν ολα ανταγωνιστικα. και τα δικα τους θελω μπορουν να γινουν και τα συμφεροντα ολων μπορουν να ικανοποιηθουν
(στο management ονομαζεται win-win strategy)"

Στο “win-win” που αναφέρεσαι αυτό έχει να κάνει στον τομέα των διαπραγματεύσεων που θα έχουν ένα από τα παρακάτω αποτελέσματα:
Win-lose
Lose-win
Lose-lose and
Win – win
Και όμως στις περισσότερες περιπτώσεις δεν ακολουθείτε αυτό που εσύ αναφέρεις, βέβαια ευχής έργων θα ήτανε, αλλά ακολουθείτε συμβιβασμός και στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων τα δύο καθορίστηκά όπλα, πχ για μία χώρα, είναι ο στρατός και η οικονομία της. Αν δεις για παράδειγμα το Μακάριο της Κύπρου, όταν ανέβηκε προς Βορρά να διαπραγματευτεί στην ουσία κάποιοι φροντίσανε προηγουμένος να του αφαιρέσουνε τα διαπραγματευτικλά όπλα που προανέφερα. Δεν ήτανε σε θέση να κάνει κάτι το πολύ «ισχυρό» εκτός από το υπογράψει τα έγγραφα, πράγμα και που έκανε.

Λες
"Πλυση εγκεφάλου δεν συμβαινει σε εποχές πλουραλισμου .
Εμείς (ως κοινωνία) βεβαια το βιολί μας , κοιτάζουμε το θέαμα ,
τα βιαια και απανθρωπα στοιχεία που προβάλλει
(->μεταφυσικη σκεψη:αναπαραγουμε και μαζικα αρνητικες σκεπτομορφές,βλέποντας αυτά τα αχρηστα θεάματα )
και χάνουμε την ουσία επειδή δεν την αναζητουμε .
Στην εποχή μας βιβλία υπάρχουν (ακόμα και σε ηλεκτρονική μορφή)
διαδίκτυο υπάρχει , μυαλό υπάρχει και οι αναλφαβητοι είναι είδος υπο εξαφάνιση . Αν συνεχίζουμε να συμπεριφερόμαστε σαν να βρισκομαστε στα τελη του 19ου αιωνα φταιει καποιος αλλος?"

Ότι στην εποχή μας υπάρχουνε βιβλία, διαδίκτυο κτλ. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά από την άλλη πως εξηγείς την αναλογία "πραγματικά μορφωμένων / υποτειθέμενους μορφωμένους" να είναι τόσο απελπιστική? Ένας παράγον που οδήγησε προς αυτή την κατεύθυνση είναι η μόρφωση που αποκομίζουμε ως κοινωνία κατά την περίοδο των σχολικών μας χρόνων και το πως παιδαγωγούν οι γονείς (που δυστιχώς καταλήγει διελλειμένο μαγαζί επί το πλύστον – αλλά γιατί?) στα παιδιά τους.
Η πλύση εγκεφάλου μπορεί να επιτευχθεί με πολλούς τρόπους. Να εφυστίσω την προσοχή σου στις τακτικές μαρκετινγκ. Και όπως πολύ σωστά είπαν ορισμένοι, οι τακτικές χρησιμεύουν στο να φέρουν εις πέρας τις στρατηγικές των ηγετών.
Όσο για : (->μεταφυσικη σκεψη:αναπαραγουμε και μαζικα αρνητικες σκεπτομορφές,βλέποντας αυτά τα αχρηστα θεάματα )
Είναι ένα θέμα που σκεφτόμουνα να το θίξω αργότερα, μάλλον με πρόλαβες :)


Λες
"οι ενδιασμοί είναι συνήθως ηθικοι. 'οταν δεν υπαρχει και θρησκευτικη παιδεία πως θα δομηθούν αρχές πανω στις οποιες θα πιστευει το ατομο?
Αρχές μπορουν να δωσουν και το σχολειο και η οικογενεια .
Να σχολιασω μονο οτι το δευτερο συχνά καταληγει <<διαλυμενο μαγαζι>>
με αρνητικες συνεπειες και εντυπωσεις συνηθως για τα παιδια ."

Συμφωνώ μαζί σου και επιστρέφω σε κάτι που είχα διατυπώσει νωρίτερα, χάθηκε επί το πλύστον, το ήθος, στο οποίο αναφερώτανε οι πρόγονοι μας. Επίσης, στο θέμα της θρησκείας θα μπορούσε να αντιπαραθέσει κάποιος:
Α) γιατί να πιστέψει κάποιος σε μία θρησκεία που τόσο κακό έκανε σε εμάς τους έλληνες?
Β) γιατί να πιστέψω σε κάτι που ούτε οι ίδιοι δεν τηρούνε?

Εν μέρη θα συμφωνίσω μαζί τους, αλλά θα συμφωνίσω και με σένα, διότι αν ακόμα κάποιος πιστεύει σε μία υποτηθέμενη «ψεύτικη» θρησκεία αυτό δεν ανερεί και το γεγονός πως πολλοί από αυτούς τους ανθρώπους δεν έχουνε κάνει και προσφέρει τόσα καλά στους συνανθρώπους τους.
‘Οσο για το δεύτερο, δυστυχώς θα συμφωνίσω μαζί σου, μιας και επί το πλύστον κάτι τέτοιο αποτελεί πραγματικότητα.

ΥΓ. Σόρρυ για το πως έχω συντάξει το μύνημα μου αλλά είμαι λίγο άσχετος στο χειρισμό των quotes.

Με εκτίμηση,

nobody

Edited by - nobody5001 on 07/02/2006 03:13:48

Edited by - nobody5001 on 07/02/2006 03:14:06

Edited by - nobody5001 on 07/02/2006 03:17:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 07:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ. Σόρρυ για το πως έχω συντάξει το μύνημα μου αλλά είμαι λίγο άσχετος στο χειρισμό των quotes.


Φίλε μου nobody5001, η διαδικασία για να κάνεις quote τα γραφόμενα κάποιου είναι εύκολη.
Όταν επιλέγεις "Απάντηση στο θέμα" κι έχεις μπροστά σου την φόρμα στην οποία πληκτρολογείς το μήνυμα σου, βλέπεις επάνω κάποια εικονιδιάκια.
Το τρίτο πρίν από το τέλος δείχνει μια σελίδα με ένα κόκκινο δεξιόστροφο βέλος.
Αν το πατήσεις θα σου βγάλει έναν κώδικα:

(quote)(/quote)

Αντικατέστησα τις αγκύλες με παρενθέσεις.
Ανάμεσα στους 2 κώδικες αυτούς θα "βάλεις" το μέρος του μηνύματος κάποιου στο οποίο θέλεις να σταθείς κάνοντας copy paste στα γραφόμενα που επιθυμείς να παραθέσεις.

π.χ. (quote).......(/quote)

Να σου υπενθυμίσω πως μπορείς να το κάνεις αυτό για 7 απαντήσεις που έχουν δοθεί μέχρι την στιγμή που επιθυμείς να απαντήσεις.
Εάν θέλεις να κάνεις quote από ένα μήνυμα παλιότερο, επιλέγεις στο μήνυμα αυτό το τελευταίο εικονίδιο που εμφανίζεται από πάνω του (απεικονίζει μια σελίδα με ένα αριστερόστροφο μώβ εικονίδιο) και σε βγάζει κατευθείαν στην φόρμα απάντησης.

Ελπίζω να σε βοήθησα!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 10:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ javas ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
egω δεν θεωρω την ηγεσία ως αρνητικο στοιχειο .
Σε καθε χώρο υπάρχει και ηγεσία , και στις επιχειρήσεις , και στην οικογενεια και σε κοινωνικους σχηματισμους (συλλογοι , σωματεια).
quote:
δεν δρουν ολα ανταγωνιστικα. και τα δικα τους θελω μπορουν να γινουν και τα συμφεροντα ολων μπορουν να ικανοποιηθουν
(στο management ονομαζεται win-win strategy)
..
ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΩΣ Η ΗΓΕΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΟΜΙΛΟΥΜΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ..

ΤΙ ΗΓΕΤΗΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ ??

ΤΙ ΕΙΔΟΣ ΓΝΩΣΗΣ ΕΧΟΥΝ ????

ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 19:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΙ ΕΙΔΟΣ ΓΝΩΣΗΣ ΕΧΟΥΝ ????

Αγαπητέ AVATARGR, δυστιχώς ή ευτυχώς, ανάλογα πως το πάρει κανείς, η ηγεσία είναι περισσότερο τέχνη παρά επιστήμη. Δηλαδή δεν ανταποκρίνεται σε συγκεκριμένους κανονισμούς, ίσως σε κάποιους γενικούς αλλά μέχρι εκεί. Για παράδειγμα όλοι οι ζωγράφοι ξέρουν να ζωγραφίζουν αλλά μόνο λίγοι ξεχωρίσανε. Στα ίδια πλαίσια πάνω κάτω κινήται και η ηγεσία (κάτι που μπορούμε να αναλύσουμε εκτενέστερα αν γίνει επιθυμητό).

Κατά τη γνώμη σας οι σημερινοί ηγέτες που παρουσιάζονται στο παγκόσμιο στερέομα, πως θα τους χαρακτηρίζατε και γιατί? Και προς τα που βλέπετε να καθοδιγούν το μέλλον μας και σε ποιους τομείς (πχ. αστρικά ταξίδια, τεχνολογικές επιτεύξεις, νέα παγκόσμια τάξη κτλ)...

Με εκτίμηση,

nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

javas
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 00:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους javas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<ΤΙ ΗΓΕΤΗΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ ??

ΤΙ ΕΙΔΟΣ ΓΝΩΣΗΣ ΕΧΟΥΝ ????

ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ..>

synolικη και ευρεια γνωση δεν μπορει να εχει και μονο για να διαβασει αρχαια ελληνικη γραματεια ας πουμε θα χρειαστει μια ζωη

<Η πλύση εγκεφάλου μπορεί να επιτευχθεί με πολλούς τρόπους. Να εφυστίσω την προσοχή σου στις τακτικές μαρκετινγκ. Και όπως πολύ σωστά είπαν ορισμένοι, οι τακτικές χρησιμεύουν στο να φέρουν εις πέρας τις στρατηγικές των ηγετών.
>
το μαρκετινγκ δεν βασίζεται στην απάτη . τονίζεις τα θετικα που θα ενδιαφερουν ισως τον καταναλωτη . αν πεις ψεματα ομωςχανεις την αξιοπιστια σου και πατωνεις σε πωλησεις .αρα κανένα τεχνασμα εκει δεν θα σε σωσει .

<Κατά τη γνώμη σας οι σημερινοί ηγέτες που παρουσιάζονται στο παγκόσμιο στερέομα, πως θα τους χαρακτηρίζατε και γιατί? Και προς τα που βλέπετε να καθοδιγούν το μέλλον μας και σε ποιους τομείς (πχ. αστρικά ταξίδια, τεχνολογικές επιτεύξεις, νέα παγκόσμια τάξη κτλ)...>

trend forecasting νομιζω οτι λεγεται αυτο . ειναι μεγάλη τεχνη να προβλεψεις προς τα που θα παει ο κοσμος . ειδικα μετα την 5ετία ολα παιζονται .

<< Α) γιατί να πιστέψει κάποιος σε μία θρησκεία που τόσο κακό έκανε σε εμάς τους έλληνες?
Β) γιατί να πιστέψω σε κάτι που ούτε οι ίδιοι δεν τηρούνε? >>

σε Εμας τους Ελληνες έκανε κακό αν το δουμε ετσι οπως το βλεπει μια μερίδα ιστορικων αναθεωρητων που ξεφυτρωσε ξαφνικα. ενδεχομενως και να μην έκανε κακο ή να μην υπηρχε και αλλη εφικτη λυση .
η Ελλαδα ηταν υποδουλη στους Ρωμαιους
(που μισουσαν το χριστιανισμο )και μετεπειτα σε αλλους
αρα απο εναν διασπασμενο αρχαιοελληνισμο
ισως ο χριστιανισμος να ηταν μια καποια λυση .

και παντοτε οσο ψηλοτερος ειναι ο πηχης .
τοσο λιγοτεροι θα περνουν πανω απο αυτον .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 00:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε χαιρετώ φίλε μου javas,
quote:

το μαρκετινγκ δεν βασίζεται στην απάτη . τονίζεις τα θετικα που θα ενδιαφερουν ισως τον καταναλωτη . αν πεις ψεματα ομωςχανεις την αξιοπιστια σου και πατωνεις σε πωλησεις .αρα κανένα τεχνασμα εκει δεν θα σε σωσει .

Επέτρεψε μου να διαφωνίσω εν μέρη μαζί σου. Σίγουρα όποιος λέει την αλήθεια σίγουρα δεν πρόκειται να ανησυχίσει για τίποτε, ή σχεδόν τίποτε. Παρόλα ταύτα, μην ξεχνάς πως το μάρκετινκ πάει χέρι χέρι με την επίστήμη της ψυχολογίας και πως το μάρκετινκ, με την ευρήτατη έννοιά της, εφαρμόζται κατά κόρον και στην πολιτική. Πχ. πάρε τον Μπους, το ότι επιτέθηκε στη Μέση Ανατολή έναντι της τρομοκρατίας δεν ήτανε παρά πρόφαση στο να πάρουνε τον έλεγχο της περιοχής στα χέρια τους και στη συνέχεια τον πακόσμιο έλεγχο, όσον αφορά την αγορά πετρελαίου. Επειδή έτυχε εκείνη την περίοδο να βρίσκομαι Αμερική, το τι διαφήμιση και τι πλάση της κοινής γνώμης "έπεσε" δεν φαντάζεσαι, ακόμα και το Χόλυγουντ συμμετείχε ενεργά. Με την πάροδο του χρόνου όμως αποκαλύφθηκε η "απάτη". Αποτέλεσμα, μάρκετινκ υψηλού επιπέδου και βγήκε προθυπουργός πάλι. Είμαι σίγουρος, πως γνωρίζεις ότι μάρκετινκ δεν εφαρμόζεται μόνο στον επιχειρηματικό κόσμο αλλά και στην πολιτική, θρησκευτικά κινήματα κτλ...

quote:

trend forecasting νομιζω οτι λεγεται αυτο . ειναι μεγάλη τεχνη να προβλεψεις προς τα που θα παει ο κοσμος . ειδικα μετα την 5ετία ολα παιζονται .


trend forecasting ή μεσω το λεγόμενο scenario crafting, ή και τα δύο μαζί...Συνήθως, όταν θέλουνε να περάσουνε το φράγμα της πανταετίας χρησιμοποιείται το scenario crafting σε συνδιασμό με στατιστική και πιθανότητες, ώστε να συμπεριλάβουν κάθε δυνατή κατάληξη, όσο βέβαια κάτι τέτοιο είναι δυνατόν. Βέβαια και πολλές φορές ανα-προσαρμόζουνε τα σχέδια τους στις νέες καταστάσεις.

quote:

σε Εμας τους Ελληνες έκανε κακό αν το δουμε ετσι οπως το βλεπει μια μερίδα ιστορικων αναθεωρητων που ξεφυτρωσε ξαφνικα. ενδεχομενως και να μην έκανε κακο ή να μην υπηρχε και αλλη εφικτη λυση .
η Ελλαδα ηταν υποδουλη στους Ρωμαιους
(που μισουσαν το χριστιανισμο )και μετεπειτα σε αλλους
αρα απο εναν διασπασμενο αρχαιοελληνισμο
ισως ο χριστιανισμος να ηταν μια καποια λυση .



Ναι, είναι μία άποψη που θα τη σεβαστώ μιας και εξαρτάται καθαρά από το σκεπτικό του καθενός μας, οπότε δεν μπορώ να διαφωνίσω σε αυτό το σημείο.

quote:

και παντοτε οσο ψηλοτερος ειναι ο πηχης .
τοσο λιγοτεροι θα περνουν πανω απο αυτον .



Σωστός...

Τέλος, ποιος ηγέτης πιστεύεται πως είναι ισχυρότερος, αυτός των διεθνών επιχειρήσεων ή ο προθυπουργός μιας χώρας ή των στρατιωτικών δυνάμεων και γιατί?

Επιπροσθέτως, να ευχαριστήσω τον Dying_Incubus για τη συμβουλή του πέρι τα quote. Να σαι καλά φίλε μου και ας μην συμετέχεις σε αυτό το θέμα.

Με εκτίμηση,

nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 12:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ javas ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΟΥ ΘΕΝΑ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΡΧΑΙΑ ΓΝΩΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΣΥΝΧΡΟΝΗ...

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΕΚΑΝΑ ΑΝΑΟΦΟΡΑ ΣΤΟ ΤΙ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΣΗΜΕΡΑ....
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ "μαρκετινγκ" ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙ ΑΞΑΠΑΤΗΣΗΣ
ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

ΕΑΝ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑΝ ΣΩΣΤΑ, ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΣΧΗΜΟΝΕΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ...

ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ,ΤΡΑΠΕΖΕΣ,ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ ????

ΓΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΑΛΟ "μαρκετινγκ"!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ο ΑΝΤΑΜ ΣΜΙΘ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΚΕΝΕΘ ΓΚΑΛΒΡΕ'Ι'Θ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΠΩΣ ΕΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΛΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ Η ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΕΙ ΜΙΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ...

ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗΣ
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ....
ΝΑ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΤΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΥΝΔΙΚΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ....

ΟΙ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΗ...
ΟΧΙ ΜΟΝΟΣΗΜΑΝΤΗ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 21:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου σας χαιρετώ,

Ένα άλλο φαινόμενο που παρατειρήται σε παγκόσμια κλίμακα, σχεδόν, είναι πως η οικονομία μιας χώρας εξαρτάται επί το πλύστον από τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, από απλά μανάβικα της γειτονιάς κτλ., αλλά οι λίγες και μεγάλες επιχειρήσεις είναι αυτές που κάνουνε «κουμάντο» τη χώρα μας. Και δεν είναι μόνο αυτό αλλά όλες τους οι κινήσεις αποσκοπούν στο να αυξήσουν την ισχύ τους και αυτό το βλέπουμε και από τα εκτενή νομοσχέδια που ψυφίζονται υπέρ αυτούς. Βέβαια και στα κουμουνιστηκά καθεστώτα κάτι τέτοιο ίσχυε υπό άλλη μορφή κάτι που φάνηκε μετά το 1989 επί το πλείστον.

Επίσης, βλέπουμε πως πρώην αφεντικά, μιας και ήτανε δικός τους ο φούρνος για παράδειγμα, και ορισμένες φορές με ιστορία –γενιά προς γενιά, κλείνουν τα μαγαζιά τους και γίνοντε υπάλληλοι σε μεγάλες αλυσίδες. Οφείλουμε να ομολογίσουμε πως ορισμένοι φταίνε και οι ίδιοι για αυτό το αποτέλεσμα μιας και ενώ τους είχανε δωθεί, στο παρελθόν και ενώ οι καιροί ήτανε καλοί, οι επαγγελματικές ευκαιρίες να ανπτυχθούν δεν πράξανε έτσι... Εμείς όμως αναφερόμαστε στην πλειοψηφία που στην ουσία είναι τα «θήματα» των λίγων και ισχυρών...

Ακόμα παρατειρούμε πως οι ηγέτες μιας μεγαλοεταιρίας παγκόσμιου βελινεκούς έγιναν, ή αρχίζουν να γίνονται, ισχυρότεροι από τους πολιτικούς ηγέτες μιας χώρας. Αυτό συνεπάγεται, ipso facto, πως θα πρέπει να «εκπαιδεύσουνε» και τον κόσμο του μέλλοντος που θα αποτελούν τους καταναλωτές τους. Όπως ας πάρουμε τη NASA, που έχει καταντίσει κυβερνιτική «μαριονέττα», βγάζει στη φόρα αυτά που θέλει να πιστέψει ο κόσμος και τα άλλα τα αποκρίπτει ή παραπλανεί μέσω αντιφατικών δηλώσεων - μα καλά και οι πολιτικοί το ίδιο δεν κάνουνε (φαινόμενο σύγχυσης). Τη Microsoft κτλ.
Να τονίσω στο σημείο αυτό, πως δεν έχω κάτι εναντίων τους, απλά εκφράζω τις απόψεις μου προσπαθώντας να αναλύσω τον παράγον ηγεσία και τις επιπτώσεις του.

Αυτά προς το παρόν...

Με εκτίμηση,


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 22:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπιτοί μου φίλοι,

διαβάζοντας με προσοχή το ενδιαφέρον θέμα
"ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑ ... ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΣΟΚ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ "

μου ήρθαν στο μυαλό κάποιες διδασκαλίες ενός πολύ αξιόλογου καθηγητή μου που έλεγε επιγραμματικά τα εξής:

"Όταν 'αφαιρέσεις' από ένα λαό την ιστορία/παρελθόν του, τρόποι υπάρχουνε πολλοί - κάποιοι από τους οποίους αναγράφονται στο προαναφερθές θέμα - τότε μπορείς 'πολύ εύκολα' να του πλάσης την ιστορία του και να τον καθοδηγήσεις όπως εσύ επιθυμείς. Και το αντίθετω, αν πας σε μία χώρα με στοιχειώδης γνώση της γλώσσας τους αλλά με άριστη γνώση της ιστορίας τους όχι μόνο δεν θα 'χαθείς' αλλά θα επιβληθείς κιόλας. Οπότε να μην μας προκαλεί και ιδιαίτερη εντύπωση οι ενέργεις από τα Πιόνια (όπως τους περιέγραψε κάποιος/α στο θέμα που ανέφερα). Και για αυτό φταίμε όλοι μας, πολιτικοί, αρχαιολόγοι, ΜΜΕ ακόμα και εμείς οι ίδιοι, οι πολίτες της Ελλάδος που μας ενδιαφέρει περισσότερο η κατινιά παρά το τι πράγματι συμβαίνει σε εμάς τους ίδιους, την ιστορία μας και κατ' επέκταση στον πολιτισμό μας".

Με εκτίμηση,

nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 13:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ nobody5001 ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Επίσης, βλέπουμε πως πρώην αφεντικά, μιας και ήτανε δικός τους ο φούρνος για παράδειγμα, και ορισμένες φορές με ιστορία –γενιά προς γενιά, κλείνουν τα μαγαζιά τους και γίνοντε υπάλληλοι σε μεγάλες αλυσίδες. Οφείλουμε να ομολογίσουμε πως ορισμένοι φταίνε και οι ίδιοι για αυτό το αποτέλεσμα μιας και ενώ τους είχανε δωθεί, στο παρελθόν και ενώ οι καιροί ήτανε καλοί, οι επαγγελματικές ευκαιρίες να ανπτυχθούν δεν πράξανε έτσι... Εμείς όμως αναφερόμαστε στην πλειοψηφία που στην ουσία είναι τα «θήματα» των λίγων και ισχυρών...
ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ...
ΝΑΙ ΕΓΙΝΑΝ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ...
ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ?????
Ο ΦΟΥΡΝΑΡΗΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟΝ ΦΟΥΡΝΟ ΤΟΥ
ΝΕΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ...
ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΤΟΥΡΕΣ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΑΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ..(ΕΧΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ)

ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΑΣ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΛΕΞΗ..

ΘΥΜΑΤΑ ΓΙΝΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΑΜΕ....
ΣΚΟΤΟΥΡΕΣ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ (ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ ΦΡΑΣΗ ΜΑΣ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 20:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε μου AVATARGR σε χαιρετώ,

quote:

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ...
ΝΑΙ ΕΓΙΝΑΝ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ...
ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ?????
Ο ΦΟΥΡΝΑΡΗΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟΝ ΦΟΥΡΝΟ ΤΟΥ
ΝΕΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ...
ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΤΟΥΡΕΣ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΑΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ..(ΕΧΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ)

ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΑΣ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΛΕΞΗ..

ΘΥΜΑΤΑ ΓΙΝΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΑΜΕ....
ΣΚΟΤΟΥΡΕΣ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ (ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ ΦΡΑΣΗ ΜΑΣ)



Επέτρεψε μου να διαφωνίση και να συμφώνησω ταυόχρονα, οξίμωρο αλλά:

Στην ουσία τα ίδια λέμε με τη διαφορά ότι εσύ το ανέπτυξες λίγο το θέμα ενώ εγώ το άφισα να πλανάτε έτσι γενικά, σωστό σε βρίσκω.

Λοιπόν σκεφτόμουνα αν τελικά για όλα φταίνε οι ηγέτες ή αν τελικά φταίμε και εμείς οι ίδιοι με τις περαιτέρο ενέργειες μας. Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμε ότι ναι μεν φταίνε οι ηγέτες αλλά έπί το πλύστον φταίμε εμείς.

Αν αφήσουμε στην άκρη τον "παρονομαστή/παράγοντα" ότι τους ακολουθούμε σε ότι μας ορίζουνε να κάνουμε, εφθηνόμαστε και εμείς μιας και δεν ήμαστε σε θέση να αντιληφθούμε σε βάθος χρόνου που θα οδηγήσουν οι κινήσεις μας. Πχ. όταν ο Μ. Αλέξανδρος κατέκτισε την Περσία στην ουσία έφερε σε επαφή δύο πολιτισμούς και "τίναξε" στον αέρα τα μέχρι πρότειστως εμπορικά σύνορα. Αποτέλεσμα, με το που απεβίωσαι οι πλειοψηφία των ελλήνων "μειρίστηκαν" εμπορικές/οικονομικές ευκαιρίες (λες και σήμερα διαφέρουμε ή και γιατί να μην τις εκμεταλλευτούμε) και αρχίσανε να συρρέουν κατά κύμματα προς Ανατολάς. Τούτο είχε ως σχετικά άμεσω αποτέλεσμα να μαραζώσει η Ελλάδα, με την σημερινή γεωγραφική της έννοια, και επακολούθησαν αυτά τα οποία μας είναι γνωστά από την επίσημη ιστορία. Αν όμως οι έλληνες δεν ακολουθούσανε αυτή τη μαζική μετανάστευση, ή υπήρχε κάποιος σχεδιασμός για τέτοιου είδους κινήσεις, πιστεύεται πως η Ελλάδα θα μπορούσε να είχε διαφορετικό μέλλον;

Τέλος, άκουσα πρόσφατα την άποψη πως θα έπρενα να ξεσηκοθούμε, να αντιδράσουμε εναντίων το κατεστημένο και αυτούς που μας διοικούν (ηγέτες) κτλ κτλ κτλ.

Και διερωτόμαι, όταν συμβαίνει κάτι προς κάποιο οργανισμό που αντιπροσωπεύει κάποιους συμπολίτες μας, και ενώ γνωρίζουμε πως είναι λάθος αυτό που συμβαίνει, εμείς προτειμούμε να "αμμολάμε χαρταετό". Όταν όμως αγγίζουνε τα προσωπικά μας συμφέροντα, τα νέα μέτρα που είναι να τεθούν σε εφαρμογή, επαναστατούμε. Που θέλω να καταλήξω, ότι όλα αυτά που κάνουμε είναι σπασμοδικές κινήσεις και ποτέ δεν πρόκειται - με το βιολί που πάμε - να αγγίξουμε κανένα κατεστημένο. Με άλλα λόγια, ένα από τα αποτέλεσματα της καθοδηγούμενης παιδείας, κυρίως των μαθητικών χρόνων, έλλιψη ευαισθησίας προς τα κοινά και τους συνανθρώπους μας ή όπως πολύ καλά το έθεσες φίλε μου AVATARGR, ΣΚΟΤΟΥΡΕΣ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ (ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ ΦΡΑΣΗ ΜΑΣ)...

Αυτά προς το παρόν...

Με εκτίμηση,


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 22:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καμία άποψη ή αμφισβήτηση στα λεγόμενά μου μήπως?

nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 01:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

ΦΙΛΕ ΜΟΥ nobody5001 ΜΙΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΩ..
Η ΜΑΛΛΟΝ ΜΙΑ ΔΙΑΦΩΝΙΑ...

ΟΙ ΔΥΟ ΠΕΡΙΟΔΟΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ..

Η ΤΑΚΤΙΚΗ (Η ΤΟΤΕ ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ...
ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ...
ΚΑΤΑΚΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΙΔΡΥΣΑΝ ΔΥΝΑΣΤΙΕΣ....
ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ..

ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΠΑΤΡΙΔΑ...
ΤΗΝ ΞΕΧΑΣΑΝ ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ...

ΤΩΡΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΦΤΗΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΦΕΡΝΟΥΝ ΠΙΣΩ (ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ) ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥΣ.

ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΠΟΥ ?????
ΣΕ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΤΟΥΣ...

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΠΩΣ ΣΕ ΑΝΕΡΓΟΥS ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ..
ΑΥΤΟ ΗΔΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ,ΙΤΑΛΙΑ,ΕΛΛΑΔΑ...

ΣΟΥΗΔΙΑ,ΔΑΝΙΑ,ΝΟΡΒΗΓΙΑ,ΓΑΛΛΙΑ,ΑΓΓΛΙΑ,ΒΕΛΓΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ..

ΚΕΡΔΟΣ ΘΕΛΟΥΝ (ΜΑΛΛΟΝ ΥΠΕΡ-ΚΕΡΔΗ)...
ΑΠΛΗΣΤΟΙ....

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ...

ΘΥΜΑΣΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ nobody5001 ΤΙΣ ΣΗΜΑΙΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ????
Ε ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...
ΓΥΡΙΣΑΝ ΠΕΙΡΑΙΑ (ΠΟΛΛΕΣ)....
ΤΟ ΣΙΤΙ ΤΟΥ ΛΟΝΔΙΝΟΥ ΞΕΘΩΡΙΑΣΕ...

ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΕΙΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΦΤΩΧΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ....

ΑΠΛΗΣΤΙΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΗΓΕΣΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 03:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΛΑΚΟΝΙΚΑ

ΛΟΙΠΟΝ, ΣΤΑ ΟΣΑ ΛΕΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ ΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΩΣ ΗΓΕΤΗΣ ΠΙΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙΣ (ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙΣ)

ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ, ΝΑΙ, ΟΝΤΟΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΗΓΕΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΙΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ. ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΕΙ (ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΩ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΠΕΣ ΤΟ ΜΟΥ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΟ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΣ...)

ΕΠΙΣΗΣ, Η ΔΥΝΑΜΗ ΗΓΕΣΙΑΣ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡΑ ΣΤΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ ΜΕΓΑΛΟΕΤΑΙΡΙΩΝ

ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ, ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ, ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑΝΕ ΤΗ ΛΥΣΗ... ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΦΕΣΟΜΑ (ΔΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, Η ΟΙΚΟΝΙΜΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ Η΄ ΝΑ ΕΛΕΓΑ , ΠΛΑΣΤΙΚΗ?)

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ AVATARGR ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ...

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,

nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 21:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ nobody5001 ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΣΤΑΤΟΥΣ ΤΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΤΑΙΡΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

ΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ?????
ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΩ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΕ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ...

Η ΖΩΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΧΟΝΤΕΣ..

ΠΩΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΕΧΕΙΣ ?????????

ΜΑ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΛΗΣΤΙΑ...
ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ...
ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΟΥ ΜΟΝΟ.

Ο ΗΓΕΤΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΥΡΑΜΙΔΑ Η ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ...
ΑΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΣΤΟΦΑ ΕΝΟΣ ΗΓΕΤΗ...

ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 21:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε AVATARGR ,

επέτρεψε μου να ανπτύξω λίγο τους συλλογισμούς σου (αν και συμφωνούμε επί το πλείστον )

Έχεις δίκαιο λέγοντας πως ένας εταιρικός ηγέτης έχει γίνει πιο ισχυρός από κάποιον πολιτικό/κρατικό και στρατιωτικό ηγέτη...
Με άλλα λόγια η "αυτοκρατορική δύναμη" έχει μεταπιδήσει προς τις εταιρίες...

Πχ. ο πόλεμος στο Ιράκ. Οι εταιρίες θέλανε να ελέγξουνε την παγκόσμια οικονομία πάνω στο πετρέλαιο > η αμερικάνικη ηγεσία "υπάκουσε" > ο στρατός έκανε την εισβολή

άλλο παράδειγμα, όταν κάποιοι θέλουνε να επενδύσουνε σε μία χώρα, πρέπει να δημιουργηθούν και οι "κατάλληλες" υποδομές που αυτοί θέλουνε > το κράτος φεσώνεται για να τις δημιουργήσει > περισσότερα κονδύλια επενδίονται στο στρατό για παροχή ασφαλείας.... Βέβαια αν οι επενδυτές την κάνουνε, κάτι που έχει συμβεί κατά κόρων στο περαλθών σε πολλές χώρες, τότε οι άλλοι δύο ηγέτες την κάτσανε...

Θα σου πω και κάτι ακόμα, αν έχεις χρόνο και δεν βαριέσαι ρίξε μία ματιά σε ένα θέμα που στην ουσία "μονολογώ", στο παράξενο > mind control (και θα καταλάβεις γιατί το έβαλα εκεί και όχι στη γνώση). Μην σε τρομάζει ο όγκος, είναι γραμμένα με τέτοιο (σαρκαστικό και αυτοσαρκαστικό τρόπο) που διαβάζονται πολύ εύκολα κια γρήγορα, ακούραστα θα έλεγα. Είμαι σίγουρος πως μέσα εκεί θα πάρεις πάρα πολλά ερεθίσματα για την συνέχεια της συζήτησής μας...

Με εκτίμηση,

nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2006, 10:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ nobody5001 ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ (ΗΓΕΣΙΕΣ) ΣΕ 5 ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ....

1-ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ
2-ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ
3-ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ
4-ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ
5-ΕΤΑΙΡΙΚΟΣ

ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΠΟΥ ΔΙΟΙΚΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΟΙΚΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...(ΑΜΕΣΑ Η ΕΜΕΣΑ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
ΥΓ. ΘΑ ΔΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2006, 17:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε χαιρετώ φίλε μου AVATARGR και εγώ με τη σειρά μου...

(παρεπιπτώντος ρίξε μια ματιά στο άλλο ποστ όταν μπορέσεις και κοίτα την απάντηση μου, αν και νομίζω πως στην ουσία συμφωνούμε επί το πλείστον...)

Στο θέμα μας τώρα, ναι θα συμφωνίσω πως, πολύ σωστά έχεις προσδιορίσει τους άξονες, αν μπορώ να τους αποκαλέσω έτσι, στους οποίους κινείται σήμερα ο παράγον ηγεσία...ίσως με τη διαφορά πως ο τέταρτος άξονας χρησιμεύει περισσότερο σαν ένα πολύ καλό όπλο στα χέρια των άλλων...Ώστε να κουμαντάρουν οι ηγέτες τον κόσμο με καλύτερα και πιο αποτελεσματικά μέτρα /μέσα...

Παρένθεση, δεν σου κάνει εντύπωση πως ο μόνος «οργανισμός» που ακολουθεί την ίδια συμπεριφορά με το είδος μας (εξάπλωση – κατάκτιση – επιβολή – εξάντληση των φυσικών πόρων, και όχι μόνο – «πόλεμος / μάχη» - και περεταίρω εξάπλωση) είναι ο ιός? Κλείνει η παρένθεση....

Δεν λέω, καλές οι αναζητήσεις μας προς άλλα θέματα και καλά κάνουμε και παρουσιαζόμαστε αναζητητές της γνώσης (φίλος + σοφία / γνώση), αλλά έχουμε χάσει την ουσία της βασικότερης γνώσης μας, δηλαδή του εαυτού μας (γνώσεις σαυτών (παρακαλώ διόρθωσε με διότι έχω την αίσθηση πως κάπου έχω κάνει κάποιο ορθογραφικό λάθος στην προηγούμενη ρήση...)), και εκεί ακριβώς έρχοντε και «πατάνε» οι εκάστοτε ηγέτες και επιβάλλοντε πάνω μας... Ίσως ένα από τα ισχυρότερα μας εργαλεία να είναι η τέχνη της φιλοσοφίας, που τόσο υστερούν οι περισσότεροι άνθρωποι σήμερα.

Αν για παράδειγμα προσέξεις τα βασικότερα κοινά που είχανε όλοι οι μεγάλοι φιλόσοφοι – για παράδειγμα των αρχαίων χρόνων – ένα από αυτά ήτανε πως ξέρανε τον εαυτό τους και τι τους συνέβαινε...Για αυτό εξάλλου ήτανε και αυτοί που δώσανε τα φώτα τους στους άλλους και όχι το αντίστροφο....

Και εδώ τίθεται το επόμενο ερώτημα: Τί είναι καλύτερα, μία κοινωνία με μεμωνομένους ηγέτες ή να εκπεδευτεί η κοινωνία μας ως μία ηγετική κοινωνία και πως? (πλέον εισάγουμε και κοινωνική / πολιτιστική διάσταση στο θέμα μας)

Προσμένω να ακούσω (δω) τις απόψεις σου...

Με εκτίμηση πάντα,

Nobody

ΥΓ. Πιστεύεις πως η ακόλουθη λαϊκή ρήση είναι τυχαία?
Μικρά μυαλά κοτσομπολεύουν
Μεσαία Μυαλά συζητούν γεγονότα
Μεγάλα Μυαλα συζητούν / αναζητούν ιδέες


nobody

Edited by - nobody5001 on 13/02/2006 17:18:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy