ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 MIND CONTROL
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 22:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπιτοί φίλοι/ες σας χαιρετώ.

Πριν ξεκινήσω να γράφω για το θέμα θα ήθελα να ζητήσω πρωκαταβολικά συγγνώμη από τους αξιόλογους συντονιστές του φόρουμ, αν αναφέρομαι σε ένα θέμα που ήδη υπάρχει, έχει αναλυθεί στο παρελθόν (ώστε να μην καταντάω τετριμένος και βαρετός) και μου διέφυγε.

Στο θέμα μας λοιπόν:

Πρόσφατα διάβασα (για ακόμη μία φορά) πως προσπαθούν σταδιακά και με διάφορα μέτρα να μας επίβάλλουν να δεχτούμε το "κλασσικό" τσιπάκι, κατά άλλους το σημάδι του Αντίχριστου κτλ.
Παρατηρώντας πως με τα μέτρα ασφαλείας που λαμβάνοντε και συνεχώς αυξάνοντε - κάμερες, νέα διαβατήρια, ίντερνετ και κυβερνοχώρος, η ιδέα του μεγάλου αδερφού (και μέσω των εκπομπών που προβάλλονται από την τηλεώραση, κάνοντας μας να συνηθίζουμε στην ιδέα αυτή κα.)πολλοί τα θεωρούν ως ενδιάμεσα στάδια για την επιβολή των τσιπ και τον απόλυτο έλεγχο.

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας (είτε βρίσκοναται στη λεγόμενη σφαίρα του φυσικού ή παραφυσικού), τί γνωρίζεται για αυτό το θέμα, αν νομίζεται αν κάτι τέτοιο τελικά θα επιτευχθεί, με ποιους τρόπους ή αν θα μπορούσε να αποφευχθεί και πώς?

Αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας.

Με εκτίμηση,


nobody

Edited by - nobody5001 on 09/02/2006 22:33:00

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 23:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθώς καθόμουνα μου ήρθαν στο μυαλό κάποια γεγονότα του παρελθόντος από ένα ταξίδι που είχα κάνει. Αν πάει κανείς να επισκεφτεί τις Ηνωμένες Πολιτείες, θα πρέπει να κάτσει να του βγάλουνε φωτογραφία και να του πάρουνε τα δακτυλικά αποτυπώματα από και τα δύο τα χέρια, με ψηφιακή μορφή παρακαλώ, λες και είναι κανένας εγκληματίας. Το κλασσικό φακέλομα δηλαδή. Και μετά την εμφάνιση του τρομερού παράγον της «τρομοκρατίας» ποιος θα τολμίσει να διαφωνίσει και να αμφισβιτήσει την εθνική «ασφάλεια» της χώρας?

Συζητώντας με κάτι καθηγητές Πανεπιστημίου μου δώσανε να διαβάσω τα αποτελέσματα μίας έρευνας που είχανε διεξάγει και τα αποτελέσματα οφείλω να ομολογίσω ήτανε «καταπληκτικά». Όλα τα ΜΜΕ που διαθέτουνε παραπληροφορούν τους πολίτες κατά 40% στην καλύτερη μέχρι και 70% (Fox Channel). Και σαν να μην έφτανε αυτό ο κόσμος δήλωνε πως το γνώριζε, λίγο πολύ, ότι τα ΜΜΕ ασκούνε παραπληροφόριση αλλά όταν τους κάνανε διάφορες ερωτίσεις τύπου: «Που στηρίζει την άποψη σου?» η απάντηση έστελνε τους ερευνιτές πακέτο για το σπίτι: «Μα το είπε το τάδε κανάλι, η τάδε εφημερίδα ή ο τάδε δημοσιογράφος...» Οξίμωρο ή το αποκορύφωμα της βλακείας και άξιο για την «πινακοθύκη των ηληθίων» όπως πολύ όμορφα το έθεσε κάποιος στο φόρουμ.

Όσο για τον έλεγχο που ασκείται πάνω τους, "τι στιγμή που μας προστατεύουν από τους τρομοκράτες"... Hello?! Στην άλλη γωνία του δρόμου, δολοφωνούν, λυστεύουν και βιάζουν κάποιον/α, τον τρομοκράτη περιμένετε... Να φανταστίτε πως στο LA υπάρχει περιοχή που ούτε η ίδια αστυνομία δεν πλησιάζει δίχως δεύτερη σκέψη.

Ο κόσμος θεωρεί πως είναι πολύ πιο μορφομένως από ότι στο παρελθών αλλά στην ουσία έχουν χάσει την μπάλλα. Από έλεγχο κτλ. Ας μην αναφερθώ καλύτερα, διότι η καταπάτηση της προσωπικής τους ζωής γίνεται σε καθημερινή βάση με διάφορους τρόπους. Και το τραγελαφικό, δηλώνουν γνώστες οι κάτοικοι, δηλαδή έλεος πια...

Καθοδίγηση των μαζών? Μα πως, σούρα μέχρι τελικής πτώσεως, μαστούρα και άγιος ο θεός, και καταπάτηση των περισσότερων ηθικών αρχών. Χρέοι στις τράπεζες και οι πιστωτικές κάρτες να δίνουν και να πέρνουν...

Επίσης, όταν γινότανε οι εκλογές, η ανταπόκριση του κόσμου: «Όποιος και να βγει το ίδιο είναι, διότι οι υποψήσιοι από το ίδιο πανεπιστήμιο προέρχονται, πλούσιες οικογένειες, ίδια πιστεύω πάνω κάτω και πάει λέγοντας». Δηλαδή, αυτοί που κάνουν κουμμάντο εξασφαλίσανε εκ των προτέρων, όποιος και να βγει το ίδιο αποτέλεσμα θα είχε. Απόλυτος έλεγχος με δημοκρατικό πρόσωπο. Όσο για το τσιπάκι, δεν τους είναι πλέον και τόσο αρνητική η ιδέα πλέον...

Τέλος, όταν ρώτησα ένα Ρώσο επιστήμονα του Πανεπιστημίου πως εξηγεί τα αποτελέσματα είπε μεταξύ σοβαρού και αστείου: “The citizens of our nation must be from another planet or something…” Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αυτά προς το παρόν...

Με εκτίμηση πάντα,


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 00:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζοντας τη συζήτηση (ε, σόρρυ, το μονόλογο ήθελα να πω)... Θα συνεχίζω να γράφω τις προσωπικές απόψεις μου πάνω στο θέμα...Ας πάμε σε ένα άλλο μέρος της γής, τη μαμά πατρίδα μας.
Αλήθεια, πόσο καλά ξέρει η νέα γεννιά – το μέλλον του τόπου μας - την επίστημη ιστορία που διδάσκεται στα σχολεία (για να μην αναφερθούμε στην ανεπίσημη και γίνει «χαμός»)? Με μία λέξη: χάλια... Και όσο για αυτούς που θα βιαστούν να πούνε μα πως, πα΄ρε πχ. Τους μαθητές τις τρίτης λυκείου κτλ. Ναι, εντάξει, ρώτα τους μετά από κανένα εξάμηνο τι συγκρατίσανε και τι καταλάβανε από όλα αυτά που μάθανε σαν παπαγαλάκια και τα ξαναλέμε (αναφέρομαι στην πλειοψηφία πάντα, διότι εξερέσεις πάντα υπάρχουνε...)

Τυχαίο? Μα όταν μιλάμε για έλεγχο της μάζας, εμάς δηλαδή, και να τους οδηγήσουν εκεί που αυτοί θέλουν, εμάς δηλαδή, πρέπει να βάλουν τα πράγματα (εμάς δηλαδή) σε μία επιθημητή κατασκευασμένη βάση από αυτούς. Και όπως πολύ όμορφα το είχε διατυπώσει ένας καθηγητής μου στο Πανεπιστήμιο:
"Όταν 'αφαιρέσεις' από ένα λαό την ιστορία/παρελθόν του, τρόποι υπάρχουνε πολλοί τότε μπορείς 'πολύ εύκολα' να του πλάσης την ιστορία του και να τον καθοδηγήσεις όπως εσύ επιθυμείς. Και το αντίθετω, αν πας σε μία χώρα με στοιχειώδης γνώση της γλώσσας τους αλλά με άριστη γνώση της ιστορίας τους όχι μόνο δεν θα 'χαθείς' αλλά θα επιβληθείς κιόλας.
Για να δούμε, τί μας ενδιαφέρει περισσότερο, το τι πράγματι συμβαίνει σε εμάς τους ίδιους, την ιστορία μας και κατ' επέκταση στον πολιτισμό μας και το πως να σπάσουμε τα δεσμά και να βγούμε από το τρυπάκι ή η κατινιά και το βρακί της Βίσσι? Ε... εμ... λοιπόν... νομίζω πως θα προτιμήσω την κουρτίνα νούμερο 2...
«Ένας άλλος τρόπος, για καλούπομα και ως συνέχεια του να μας οδηγήσουνε στην απάθεια και κατ’ επέκταση στον έλεγχο, υπάρχει?»
« Λοιπόν, για να δούμε τι μέτρα διαθέτουμε στο τσουβαλάκι μας? Τσουπ!!! Τηλεώραση, τηλεοπτική σαβούρα, κατινιά (άρε, πάντα υπάρχει χώρος για κατινιά), φαγοπότι πρωί-βράδυ, στο να φροντίσουν η μισή Ελλάδα να γνωρίζει τα σεντόνια της άλλης μισής, πρότυπα γιάπιδων, «τεχνιτή» απόλαυση, αποχαύνωση κτλ.κτλ.κτλ.»

«Μα πρέπει να αντιδράσουμε κατά αυτού του τύπου την εξουσία και να κάνουμε κάτι, διότι πλέον μας έχουνε χωρίσει σε κατηγορίες και πλέον μας πλάθουν/ελέγχουν κατά βούληση..»

Για να δούμε τι φτιάξανε πάλι αυτά τα «τέρατα» σχεδιασμού: Έχουμε και λέμε, πολιτικοί που ελέγχοντε και έχουν γραμμένο τον κόσμο στα παπάργια τους. Ο κόσμος οφείλει όμως να τους παρακαλάει και να τους ψυφίζει. Δηλαδή, τρεις τέσσερεις οικογένεις να αναλαμβάνουνε τα πολιτικά εινοία αυτού του τόπου…
«Κανένα άλλο κολπάκι θα μας κάνει ο ταχυδακτιλουργός?»
«Χαλαρά… Για να δούμε: Όταν θα παίζουμε μπάλα τους άλλους αλλά δεν θίγουμε τα δικά σας προσωπικά συμφέροντα, εσείς τουπεκί.... αλλά όταν θα την μπαίνουμε σε εσάς, θα το παίζουν οι άλλοι μούγγα στην στρούγγα...Με άλλα λόγια, διαίρεε και βασίλευε. Διχασμός στο χαλαρό, και αν εσείς ποτέ καταφέρεται να ενώσετε τις δυνάμεις σας ελάτε να μου το πείτε...»
Ακούω μία φωνή από αυτούς που μας εξουσιάζουν... Μία φωνή από το βάθος να μας λέει «Πάρτε φώρα και ελάτε να μας κλάσετε τα αρχ....»

«Μα τσιπ, τσιπ, τσιπάκι δεν βλέπω...»
«Γιατί είδαμε τα άλλα που μας τρίψανε στη μάπα? Πάρε τη Vodafon, μα τί καινούργιο είναι? Όχι βέβαια...»
«Και τι μας λες τώρα, δεν θα τους κάνουν τίποτα?»
«Χαλαρά μάγκα μου... Μολύβι, χαρτί, γλύφουμε τη μύτη του μολυβιού και έχουμε και λέμε: Αν υποθέσουμε 4,000,000 συνδρομιτές, επί 20 ευρόπουλα το μήνα, επί 19% ΦΑΠΑ = 1,500,000 ευρώ (περίπου 5,000,000,000 δρχ.) το μήνα. Καλά είσαι με τα καλά σου, που θα τους κουνίσουνε κιόλας? Hello?!
Ας μην ξεχνάμε κιόλας το γεγονός πως κάθε φορά που είναι να περάσουνε κάτι τρανταχτό, πάντα συμβαίνει κάτι το συγκλονιστηκό και εμείς σαν τα χαϊβάνια κολάμε στο τζάμι της τηλεόρασης...»

«Φλαπ, φλαπ, φλαπ... θα μου κάνεις και άλλο μαγικό?!»
«Μα ναι, γλυκιά μου ΜΠΟΥΜΠΟΥ (εμείς δηλαδή)!!! Ας πάρουμε τις θρησκείες. Ουδείς καταλαβαίνει τί στο καλό του γίνεται στην παρούσα φάση...Χριστόδουλος εδώ, Χριστόδουλος εκεί, πούνε ο Χριστόδουλος?
Νέες θρησκείες, και «πνευματικά» κινήματα. Τσουπ, πάρε ένα εδώ, τσουπ πάρε ένα εκεί και εσύ πάνε παρά εκεί...»

«Θα αντιδράσουμε...»
«Πως?»
«Θα αντιδράσουμε...»
«Τι?»
«Έχουμε άποψη, έχουμε κρίση, έχουμε φιλοσοφία κτλ...»
«Αψού... Να σαι καλά που με έκανες και γέλασα... Πια φιλοσοφία που η νέα γενιά ακούει φιλοσοφία και κάνει τζιζζζζ....Και η αναλογία των λίγων με των πολλών θεωρείται «στατιστικό σφάλμα»...»

Για να δούμε πως θα βάλουν και άλλο χέρι στην γλυκήτατή μας την ΜΠΟΥΜΠΟΥ...

«Πάμε στοίχημα?»
«Εεεε...»
«Μα χρυσό μου, όπου βασιλεύει η ηληθιώτητα και η αμορφωσιά (και μη μου πει κανείς πως έχουμε ίντερνετ, πρόσβαση σε ύλη κλπ. Πως αυτόματα μας καθιστά και μορφωμένους – το ποδόσφαιρο βασιλεύει πχ. Βραζιλία, Αργεντινή κλπ...
Ας χαζέψουμε τον κόσμο με ποδόσφαιρο και τα συναφοί αθλήματα!!!»
«Ναιιιιιι!!! Μα πως θα το κάνουμε αυτό? Εεεε?»
«Πάμε στοίχημα και τρεχάτε στα προποτζίδικα... Μπάλα το σαββατοκύριακο, μπάλλα την Τετάρτη, και τα κενά θα τα καλύψουμε με μπάλα από άλλα πρωταθλήματα...Δηλαδή, μπάλα, μπάλα, μπάλα, μπάλα, μπάλα...»
«Δηλαδή, η Γερμανία δεν παίζει στοίχημα?»
«Γιατί η Γερμανία πάει καλά. Για δες πως κινείται ώστε πάλι να δημιουργίσει το Εθνικό φρόνιμα και τα συμπεράσματα δικά σας...»
«Δηλαδή αυτοί που πάιζουν μπάλα?»
«Ναι σιγά τους ποδοσφαιριστές.... Κάνει κρύο, στα καβούκια τους, ψιχαλίζει στα καβούκια τους, κάνει ζέστη στα καβούκια τους (αναλογία 1 / 15...Άσε που είναι πιο εύκολο να ‘παίζεις’ μπάλα με πίτσα και μία μπύρα στο χέρι...»

..... to be continued (μετά από ένα τσιγαράκι).....


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 01:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε-Φίλη Nobody5001,

Έχω ακούσει πως τα τσιπάκια αυτά έχουν ήδη χρησιμοποιηθεί σε ανθρώπους. Σε υποανάπτικτες χώρες, άνθρωποι που δουλεύουν σε εργοστάσια και δεν έχουν την επιλογή ή την γνώση του οχι, λόγω της σκληρής επιβιωσής τους, έχουν ήδη εμφυτέμψει με την δικαιολογία ότι έτσι γνωρίζουν ακριβώς την ώρα που μπήκε ή βγήκε κάποιος αφού πρώτα περνάνε απο ένα ειδικό μηχάνημα και καταγράφεται ο αριθμός του τσιπ και η ώρα άφιξης και αναχώρησης απο το εργοστάσιο.
Έχω επίσης ακούσει πως έχουν εμφυτευτεί και πολλά εν άγνοια του άνθρωπου που το φέρει αφού η διαδικασία είναι απλή και μπορεί να γίνει εύκολα σε ένα νοσοκομείο κατα την παραμονή του για έναν άσχετο λόγο. Σε ένα βιβλίο είχα διαβάσει ότι η πρώτη εμφύτευση τσιπ (όταν δεν ήταν και τόσο εξελιγμένο) είχε γίνει νομίζω 197.. εν άγνοια του ανθρώπου και όταν το πήρα πρέφα είχε γυρίσει δεν ξέρω πόσες χώρες και πόσα νοσοκομεία όπου κανείς δεν αναλάμβανε να του βγάλει. Στο τέλος τα κατάφερε στην Αθήνα. Τώρα νομίζω μπορεί να συμβεί παράλληλα με ένα εμβόλιο. Φυσικά όλα αυτά ούτε να τα αποδείξω μπορώ ούτε να πάρω όρκο για το αληθές.

Σχετικά τώρα με το ότι μας συνηθίζουν σε αυτήν την ιδέα μην πηγαίνεις μακριά σε big brother και τέτοια, σκέψου ότι ήδη το κάνουμε στους καλυτερούς μας φίλους, τους σκύλους. Και δώσε βάση, δεν είναι προαιρετικό είναι υποχρεωτικό και τρως και πρόστιμο αν ο σκύλος σου δεν έχει τσιπάκι γιατί ξαφνικά ανυσήχησε το κράτος μην τυχόν και το σκυλάκι που βρουν στο δρόμο δεν γνωρίζουν σε ποιον ανήκει. Εξάλου για εμάς τα κάνουν όλα αυτά για να σου επιστρέψει το σκυλάκι και να νοιώθεις ασφάλεια και εμείς οι αχάριστοι και αφελείς τίποτα δεν καταλαβαίνουμαι πια.

Ένας πολύ εύκολος τρόπος να πείσουν κάποια στιγμή να το κάνει οικιοθελώς και ο άνθρωπος; Σκέψου πόσα παιδιά χάνονται ή απαγάγονται. Που θα μας οδηγήσει στο τέλος αυτό; Το παιδί σου χαμένο ή ένα τσιπ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 01:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Που είχαμε μείνει?»
«Μα τελικά πιος κυβερνάει αυτό τον τόπο?»
«Χρυσή μου ΜΠΟΥΜΠΟΥ, κουτό παιδί,money rules this bordello…”
«Και οι πολιτικοί τί κάνουνε?»
«Τα πέρνουνε...»
«Τα πέρνουνε?»
«Χαλαρά, ποιος ξέρει αν θα βγούνε ξανά και τους δοθεί η ευκαιρία να τσιμπίσουνε με την κουτάλα...»
«Καλά κανένας σωστός πολιτικός δεν υπάρχει σε αυτό τον τόπο?»
«Ναι, μετριμένοι...»
«Και τι κάνουν?»
«Στο χαντάκι...»

«Πες μου κιάλα...»
«Τσίμπα μια καραμελίτσα γλυκιά μου Μπουμπού... Για να δούμε... Ας πάρουμε το παιχνιδάκι που το έχουμε πεταμένο στη γωνία...»
«Το περιπολικό?»
«Όχι, βρε, ποιος τους χέζει αυτούς...»
«Το ελικοπτεράκι?»
«Όχι βρε, είναι ‘απαρχαιομένο’ και μέχρι να πληρώσει πάλι ο πολήτης με τους φόρους του για κάτι καινούργιο, δεν λέει...»
«Τότε ποιο?»
«Αυτό, το τρενάκι, μιας και ετοιμαζόμαστε για τρελό roller coaster, με την ετικέτα, φόβος και τρόμος...»
«Αααα...πλάκα θα έχει, κάνει και σβιιιινννγγγκκκ...»
«Ναι είναι πολύ της μόδας τώρα τελευταία...»
«Και τι θα το κάνουμε?»
«Για να δούμε τις οδηγίες χρήσεως... Λέει: πρώτα Bin Laden, μετά Sadam, σαν τρίτο βήμα μας λέει μουσουλμάνους, φανατικός ξεσυκομός... Αφού τοποθετήσετε σωστά τα κομμάτια σας, λέει να χρησιμποποιήσουμε το κομματάκι με την επιγραφή ‘Πουλημένα ΜΜΕ δηλώνουν παρόν...»
«Αχά, αχά...και μετά, και μετά? Ποιο κομματάκι κολάει καλύτερα?»
«Το κομματάκι με την επιγραφή ‘Πουλημένοι πολιτικοί, δηλώνουν παρόν...Για να δούμε, μετά λέει – αν το διαβάζω σωστά – να χρησιμοποιήσουμε τους πουλημένους νομικούς αντιπρόσωπους και τα νέα νομοθετικά μέτρα που θα θεσπίσουνε... ξέρεις τώρα, νέοι νόμοι για «την ασφάλειά μας»....Κάμερες, νέα διαβατήρια κτλ...»
«Και μετά, και μετά...»
«Να λίωσουμε τα σκουλίκια με αυστηρώτερα οικονομικά μέτρα, χρέωσέ τους, τους π......ες. Μετά λέει, να τους αποβλακόσουμε με μία ατελείωτη «προσφορά γνώσης...»
«Αχ, τι τέλεια!!!»
«και αφού θα τους έχεις χώσει αρκετά το αγγούρι στον κώλο...»
«Ναιιιι, τότε τί?»
«Τσάκισέ τους, τους ηλίθιους....»

Μπαμ, το τρενάκι χίλια κομματάκια...

«Πάειιιι...»
«Σε παρακαλώ ΜΠΟΥΜΠΟΥ, σύνελθε... έπρεπε να γίνει ώστε να το κατασκευάσουμε από την αρχή πάλι...»
«Πώς?!»
«Απλά τα νέα μέτρα θα είναι αυστηρώτερα, το αγγούρι μεγαλύτερο, ο φόβος πιο αυξημένος...βασικά, ο ψυχολογικός πόλεμος στο απόγειό του και η αποχαύνωση μεγαλύτερη... Άρα, τα ‘μέτρα προστασίας’...»
«Για το ‘καλό’ του πολίτη βέβαια..»
«Πάντα... και τα μέτρα προστασίας όπως έλεγα θα είναι αυστηρότερα... Μιας και προηγουμένος θα έχουμε φροντίσει την ασφάλεια που τους παρίχαμε να την έχουν σπάσει τα δικά μας τσιράκια και να μας παρακαλάνε τα ίδια τα βόδια για αυστηρώτερα μέτρα...»
«Δημιουργείς πρόβλημα – ζητάνε λύση – τους την προσφέρεις, κομμένα και ραμένα στις επιθυμίες σου...»
«Το κλασσικό τρίπτυχο, ή η τρισυπόσταση του θεού μας (money, money, money…)»
«Και γαμώ τους θεούς αυτός ο money...»
«Μα ναι, κοιτάς το τομάρι σου, πουλάς τους γύρω σου, ρίχνεις τους άλλους για τα δικά σου λάθη και πέρνεις τα εύσημα για τη δική τους δουλειά...Ε, δεν νομίζω να ζητάει και πολλά ο θεούλης μας ο money...

Χμμμ, η δύναμη μου μιλάει , σαν αυθεντικός Jedi που είμαι, νοιώθω την παρουσία κάποιου ανήσυχου πνεύματος (και όχι δεν σε ειρωνεύομαι αγαπητέ/ή serenite, απλά αυτοσαρκάζομαι – σε μένα τα χώνω δηλαδή) για να δούμε τι γράφεις...»

Μάλιστα...

Λοιπόν, επί το πλείστον τα τσιπάκια έχουνε βρει εφαρμογή σε φυλακές, στρατό καθώς και σε νεογέννητα που τους τα εμφιτεύουνε ( ΔΗΛΑΔΉ ‘ΗΔΗ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝΕ ΞΥΠΝΆΤΕ ΡΕΕΕΕ – ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΕ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ...) με την πρόφαση μην τα ΑΠΑΓΑΓΟΥΝΕ... το κόλπο του φόβος της απώλειας πάντα πιάνει... είναι ένα ‘all time classic’...
Επίσης ήδη ορισμένοι καθηγητές και φοιτητές στα πλαίσια της έρευνας τους, μην χέσω δηλαδή (και σόρρυ για την έκφρασή μου, αλλά για αυτούς το λέω), το εξυμνούνε κιόλας...
Πέρα τούτου ήδη σχεδιάζουνε – στο κοντινό μέλλον - να τοποθετήσουνε τσιπάκια σε αυτούς που ταξιδεύουνε σε ξένες χώρες, για την ασφάλεια των αεροδρομίων (ναι, μάλιστα, μας πείσατε, ενώ ως τώρα τι έχουμε ξέφραγο αμπέλι?!)
Ενώ οι υποκριτές της θρησκείας, οι πολιτικοί μας κτλ. Τουπεκί (μα πως, ενοείται...)

Για να δω τι άλλο λες....να εκλάβω πως αυτό με τα σκυλάκια το εννοείς στα σοβαρά... τέλος πάντον, είναι μία άποψη, οφείλω να τη σεβαστώ και να σου απαντήσω δίχως ειρωνίες κτλ.

Λοιπόν, το να εντοπίσεις κάποιο ζώο, αντικείμενο κτλ. Πίστεψέ με υπάρχουνε και άλλοι τρόποι δίχως τσιπ και παρεμβάσεις, να είσαι σίγουρη/ος για αυτό. Αλλά αν σου πούνε εσένα βάλε τσιπ, θα το έβαζες? Όχι βέβαια... Και επίσης ένα τσιπάκι δεν θα έχει μόνο σύστημα εντοπισμού (μα, τέτοια ευκαιρία να μας φεσώσουνε και να περάσει ανεκμετάλλευτη? Όχι βέβαια...)

Όσο για τις απαγωγές, αν οι κύριοι τρώγανε λίγο λιγότερο με την κουτάλα και εξοπλίζανε τις δυνάμεις προστασίας σωστά, καθώς και οι κύριοι που κουμαντάρουν, συκώνανε έστω το ένα χέρι από τα δύο που τα χρισιμοποιούνε για να ξίνουνε κάτι ‘μπαλάκια του τέννις’ να είσαι σίγουρος/η πως δεν θα τα είχαμε αυτά τα φαινόμενα. Πέρα τούτου, δεν σου κάνει εντίπωση πως απαγάγουνε εμάς που δεν έχουμε μία, και αντί να βουτίξουνε αυτούς που τα έχουνε χοντρά, ούτε καν τους πλησιάζουνε? Και μην μου πεις πως ένας σωματοφύλακας είναι δυνατό να εμποδίσει τους επαγγελλματίες απαγωγείς?

.............. τσιγάρο και επιστρέφω........


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 02:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Αγαπητή μου ΜΠΟΥΜΠΟΥ, ήρθε η ώρα να σου πω μια (ανεπίσημη) ιστορία, έτσι για να χαλαρώσουμε λίγο....

Μια φορά και ένα καιρό, κάπου στο 1821, ήτανε που λες ένα κωλοχανείο παραπεταμένο εδώ και εκεί.

Κάποια στιγμή κάποια τυπάκια, της μίας ομάδας (διότι υπάρχει και δεύτερη στο παιχνίδι και οι οποίες υπάρχουνε ακόμα,, οι μεν με ποδιές οι δε με «μαύρα κουστουμάκια»– εμ πως, η μπάλα θέλει δύο ομάδες) είπανε αρκετά... γιατί να τα σκάμε χοντρά σε κάποιους και να μην μας τα σκάνε άλλοι χοντρά?

Οπότε συναντιώνται μυστικά με την δεύτερη ομάδα και τους είπανε, εμέσως πλην σαφώς, πως αρκετά χλαπακώσατε, οπότε ήρθε η ώρα μας να τα αρπάζουμε και εμείς.
Να μην στα πολυλογώ χρυσή μου ΜΠΟΥΜΠΟΥ, μετά από διαβουλέψεις και αφού κανονίσανε την πίτα και τα ποσοστά, η δεύτερη ομάδα είχε μία απαίτηση: Ήθελε να έχει κάποιο έμβλημα της στη σημαία του νέου κωλοχανείου που θα διαμορφώνανε, να δηλώνει έτσι την παρουσία της (μη χέσω)...

(Παρεπιπτώντος, ως τότε δεν υπήρχε κάποια σημαία που να ένωνε όλο τον τόπο εκείνο, κάτι που έγινε μετά της διαβουλέψεις, μία σημαία που λίγο πολύ μας είναι γνωστή σήμερα...)

Βέβαια δημιουργήθηκε ένα σοβαρό πρόβλημα, ποιος μ.....ς θα είχε τον τσαμπουκά να νταρώσει το ανάστημα. Λέει τότε η δεύτερη ομάδα...

«Μα πως, αυτούς που τόσα χρόνια τους γ.......ε έχουν πράγματι ηρωισμό μέσα τους...Οπότε, θα τους ξεσικώσουμε, θα πολεμίσουν σαν λιοντάρια, θα τα βάλουν με θεούς και δαίμονες, θάνατο δεν μετράνε οι τύποι, τρόμο δεν υπολογίζουνε, κούραση – αρρώστειες – πόνο – δεν καταλαβαίνουνε. Όνειρό τους, ελευθερία ή θάνατος. Ένα λεπτό ελευθερίας για αυτούς αξίζει να τινάξουνε τα πάντα στον αέρα. Μαζί με αυτά τα λιοντάρια, θα πολεμίσουνε, παιδιά, γυναίκες που κάνανε πέρα τη γυναικεία φύση τους ώστε να δώσουνε ένα καλύτερο μέλλον στα παιδιά τους...βέβαια υπάρχει και ένα άλλο πρόβλημα...μετά πως τους καβαλάμε πάλι?»

Και τότε πετάγεται η πρώτη ομάδα και λέει...
«Αααα, αυτό είναι εύκολο, ειδικώτης μας, καθαρίζουμε τους αρχηγούς τους, τους μπλέκουμε σε εμφυλίους, βάζουμε τσιράκια δικά μας να τους κυβερνάνε και τους γ....ε στο χαλαρό (παρεπιπτώντος από τα 2,000,000 λίρες που πήρε δάνειο αυτό το κοτέτσι, και αφού κάποιοι φάγανε με χρυσές κουτάλες... τα λεφτά που πήρανε στα χέρια τους ήτανε το εφκαταβρόντιτο ποσό της μιας κάλπικης δεκάρας και ένα σαπιοκάραβο από τα τέσσερα που παραγγείλανε...χρέως που τραβάει μέχρι σήμερα, σχεδόν διακόσια χρόνια χρέως, ρε παιδιά για το γκίνες είμαστε...)

Με αποτέλεσμα, τα λιοντάρια αφού πολεμίσανε σαν πραγματικοί ήρωες, και αφού έχυσαν το αίμα τους για αυτά τα ιερά χώματα, γυναικόπαιδα πεθαίνανε δίχως να υπολογίζουνε την ίδια τους τη ζωή για το όνειρο της ελευθερίας, για ένα καλύτερο αύριο ρε γαμώτο, λιοντάρια που ακόμα και τους ίδιους τους θεούς κατεβάσανε και παίξανε μπουνιές με όλους τους δαίμονες του σύμπαντος – τα κύμματα να γδέρνουν τα βουνά, οι ουρανοί να κλαίνε και τα άστρα να λάμπουν ως προς τιμή για τέτοιο ηρωισμό (Churchill – σόρρυ για τα ορθογραφικά αλλά τα πήρα: οι έλληνες δεν πολεμάνε σαν ήρωες αλλά οι ήρωες πολεμάνε σαν ΕΛΛΗΝΕΣ, σε ένα λόγο του αυτά είχε πει, μάλιστα)...τους ξεπαστρέψανε και οι πουλημένοι αδράξανε τα ινία της εξουσίας...και αν βρισκότανε και κανένας σωστός στο διάβα...εεε, τότε στο χαντάκι και αυτός....

Τι απέγινε τελικά αυτός ο ιερός τόπος σήμερα... εεε, ένα παγκοσμίος ξακουστό μπουρδέλο...»

...τσιγάρο γιατί συγχύστηκα και επιστρέφω....


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 03:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Για να δούμε η μ...κία σε αυτό το μέρος της γης όρια δεν γνωρίζει... Να πάρουμε τον πολιτισμό τους χρυσή μου ΜΠΟΜΠΟΥ? Τι λες?»
«Ναι, ναι, ναιιιι...»

«Μιλάμε για πολιτισμό. Χμ, ναι κάποτε είχανε πολιτισμό, ναι κάποτε είχανε ήρωες, ναι κάποτε διδάσκανε και δίνανε τα φώτα τους στον κόσμο, τώρα έχουνε και δίνουνε τα αρχ.... τους...»

«Μα τα τόσα αρχαία τους που πήγανε όλα?»

«Κάτσε να βγάλω τη λίστα μου...έχουμε και λέμε: Πολλά αρχαία, τα μαύρα κουστουμάκια/κοράκια (τα οποία από δω και πέρα θα τα λέω ΝΟ ΜΙΣΤΕΡΑΚΙΑ), τα εισοπεδόσανε γιατί τους τη σπάγανε και θυμίζανε στα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ τον παλιό ιερό πολιτιμσμό τους. Σε άλλα χτίσανε τα δικά τους «ιερά» ώστε να αφομιωθεί πιο εύκολα ο ιερός πολιτισμός τους (και για άλλους λόγους βέβαια) και αρχίσανε να επιβάλλουνε προς τον κόσμο κάθε είδους μαλακία τα ΝΟ ΜΙΣΤΕΡΑΚΙΑ.
Για να δούμε, ο Κολοσος της Ρόδου... Θαμένος κάτω από τα μπάζα που απαρτίζουνε την παραλιακί τους και ο μαλάκας ο Κουστό (συγχωρεμένος μεν, μαλάκας δε) βγαίνει και δηλώνει πως κολοσός δεν υπήρχε. Επειδή ρε μαλάκα δεν έκανες σωστά τι δουλειά σου, και επειδή πήρες το τρίτο το μακρίτερο, συμαίνει κιόλας πως δεν υπήρχε κολοσός...Hello?!
Η λίστα συνεχίζει... Οι μεγάλοι (αφτούυυυυ, σόρρυ αλλά νόμιζα πως μου ανέβηκε ο εμετός στο στόμα) αρχαιολόγοι που πέρα από κάθε επίσημη ιστορία (σόρρυ, μαλακία ήθελα να πω) που τους επιβάλλουν οι ποδίτσες (από δω και πέρα θα τους αποκαλώ ΠΟΔΙΤΣΕΣ ΤΗΣ ΚΥΡΑΣ ΚΑΛΙΟΠΗΣ), δεν ξέρουν την τύφλα τους για την ιερότητα και μεγάλη ιστορία του πολιτισμού τους. Όσοι ξέρουνε μούγκα στη στρούγκα για να μην χάσουνε το σάλιο που τους δίνουνε ή τέλος, αυτοί που έχουν τον τσαμπουκά να υψώσουν τη φωνή τους, εεε...

Ρε ουστ από δω, μπουγιουρούμ ρε αλήτες, στο χαντάκι...ρε στο χαντάκι και σεις σας λέω....

Τι άλλο γράφει το χαρτάκι με τα ‘ψώνια’, για να δω:
A, και που θα χτύσουμε το νέο εργοστάσιο? Εναλλακτικές λύσεις, έχουμε και λέμε (προτάσεις από τις ΠΟΔΙΤΣΕΣ ΤΗΣ ΚΥΡΑΣ ΚΑΛΙΟΠΗΣ, και αυτοί που χύσανε το αίμα τους ώστε να συμπαρασταθούνε στους ήρωες μας, τα ΝΟ ΜΙΣΤΕΡΑΚΙΑ, μισό λεπτό νομίζω πως συγκινήθηκα, κάτσε να πιάσω χαρτομάντυλο):
1) Μαραθώνας
2) Σαλαμίνα
3) Εεεε, διάλεξε, τόσα αρχαία έχουμε περίσια, διάλεξε εσύ ρε γαμώτο μην θέλεις να τα κάνουμε όλα εμείς. Άντε εντάξει, μπόνους, θα σε εντάξουμε σε κάποιο πρόγραμμα χρηματοδότησης που θα στερίσουμε σε κανένα μαλάκα αγρώτη, κανένα πεθαμεναντζή μικρομεσαίο, τέλος πάντων κάποιους θα φεσώσουμε για πάρτι σου, μην αγχώνεσε κιόλας για κάτι τόσο trivial mon a mi…

Μάλιστα, πάμε παρακάτω...

Μουσεία, δηλαδή πια μουσεία, σχεδόν όλα τα αξιόλογα τα έχουν οι ξένοι και εμάς μας αφήσανε ή κάτι που δεν τους έννοιαζε ή κάτι που δεν προλάβανε να ξεπουλήσουνε οι ΠΟΔΙΤΣΕΣ ΤΗΣ ΚΥΡΑΣ ΚΑΛΙΟΠΗΣ ή τα ΝΟ ΜΙΣΤΕΡΑΚΙΑ. Όποιο και να διαλέξεις μέσα θα πέσεις.

Πολιτισμός, για να δούμε τί άλλο αναγράφετε στο χαρτί με τα ψώνια ακριβώς κάτω από το σημείο με τα κωλόχαρτα... Α, ρε συ, μα πως μου διέφυγε...Η γλώσσα τους...
Για να δούμε πώς χρησιμοποιούνε και τιμάνε οι σημερινοί απόγονοι την ιερή αυτή γλώσσα...

«Μου την σπάει... είμαι χάει... ρε έφαγε χιλόπιτα... ρε τη μπουγάτσα ήτανε πάλι τούτι... σούπερ... ουαου... ρε τα είδα όλα σου λέω... ρε τι άλιεν είναι τούτο πάλι...λες και χτύπησε με UFO... κτλ. Κτλ..κτλ...»

Μιλάμε, αυτοί οι νέοι σήμερα είναι σε θέση να χρησιμοποιούν όλο το εύρος της ελληνικής γλώσσας...Φτου σας μην σας ματιάσω ρε παιδιά...

Κάποτε υπήρχανε πρώτυπα όπως ο Σωκράτης, ο Πλάτωνας, ο Αριστοτέλης, ο Αχιλλέας και ο Ηρακλης, Πυθαγόρας, Αρχιμίδεις, Ιπποκράτης, Λεωνίδας, και πόσοι άλλοι άξιοι σεβασμου...

Για να δούμε οι σημερινοί απόγονοι ποια πρώτιπα έχουνε, κάτι που αναγράφεται κάτω από το σημείο του Τουμποφλόρ...
Ρε ποιος γ...ί τον Σωκράτη, τον Πλάτωνας κτλ.
Είναι out οι τύποι, ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕΕΕ...
Σήμερα εμείς έχουμε πιο αξιόλογα πρότυπα, έχουμε και λέμε, ΒΙΣΙ, ΒΑΝΔΗ, ΡΕΜΟ, ΠΕΡΙΚΛΗ (αχ ρε Περι, ΠΕΕΕΕΡΡΙ)... ποιος και ποια πάει να μπιπ μπιπ με ποιον...
Τον Ρέμο να κάνει δημόσια δήλωση που έφτυσε την πρώην σχέση και τώρα πονάει ενώ εμείς, σαν γνήσιοι έλληνες, συμπάσχουμε και πονάμε μαζί του...

Καλά ρε ΜΠΟΥΜΠΟΥ, λύσε μου μία απορρία...ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ???? Έτσι για να μου λυθεί η απορρία...


.........διάλλειμα για τσιγάρο και επιστρέφω να συνεχίσω το μονόλογο μου και την μοναχική προσπάθειά μου να προσπαθήσω να τα βρω με την πάρτη μου.....


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 03:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχθές καθόμουνα και διάβαζα σε μία εφημερίδα μία έρευνα που αναφερότανε στο πόσα σκάνε οι οικογένειες για τα φροντηστήρια των παιδιών τους ώστε να έχουν δικαίομα στο όνειρο των Πανελληνίων/ θέση σε τριτοβάθμια εκπαίδευση... 230 εκατομμύρια ευρόπουλα, άκουσον άκουσον, και στο ποσό αυτό δεν υπολογίζετοντε τα ατομικά φροντηστήρια στο σπίτι (στη μαύρη δηλαδή) καθώς ούτε τα φροντηστήρια για την εκμάθηση ξένης γλώσσας... Που στην ουσία το παραπάνω ποσό θα πρέπει να το κάνουμε ένα επί δύο ή επί τρία και τσουπ...να ‘μαστε...

Και μου γεννήθηκαν οι παρακάτω προβληματισμοί ρε ΜΠΟΥΜΠΟΥ...

1) Πολλά από τα κωλόπαιδα λένε κιόλας «α, μωρέ, δεν έχω όρεξη να διαβάσω...» πληρώστε, στερηθείται και χρεωθείται ρε μαλάκες
2) Τα σκάνε ώστε να μπούνε σε ένα πανεπιστήμιο, που στο εξωτερικό – τι να πω - τα έχουν σε πολύ «υψηλή υπόλυψη» αλλά από την άλλη χεστήκαμε κιόλας
3) Να πάρουνε ένα πτυχίο και μετά όπα της, καλοσόρισες ανεργία
4) Να γλύφουνε τους πουλημένους τους πολιτικούς
5) Να κλαίγοντε για μια θέση στο δημόσιο
6) Μόλις μπούνε στο δημόσιο γράφουνε την υπόλοιπη μισή ελλάδα στα παπάργια τους, λες και πιάσανε τον πάπα της ρώμης από τα αρχ.... του, απαρτίζοντας πλέον οι ίδιοι τροχοπέδι του όλου συστήματος
7) Η παραπαιδία στο μεγαλείο της
8) Η πολιτεία: «Θα τα ρηθμίσουμε...»...Καλά ρε μαλάκες, εμπέζεται και τη νοημοσύνη μας? Αφού εσείς οι ίδιοι τα σκάτε χοντρά στην παραπαιδία, τι θα ρυθμίσετε, μήπως θα τους δώσετε και γλυφιτζούρι?
9) Κάποια στιγμή γυναίκες ή άντρες που αρχίσανε να δημιουργούν οικογένεια, διορίζονται και αναγκάζονται να πάνε τέρμα θεού, οδός χωράφια και αριθμός αγκάθια...οικογένεια – άντε γεια σου λέω...

Κατά τα άλλα, τα ελληνικά νοικοκυριά μπαίνουν και άλλο μέσα από τα χρέη ενώ οι τράπεζες και άλλες μεγαλοεταιρίες κάνουνε τα τρελά κέρδη. Σαν να μην έφτανε αυτό, το λένε και δημόσια...

Είναι σαν να λένε στον φεσομένο «Κοίτα, κοίτα κέρδη!!! Α,,,εσύ τί, χρεωμένος..ρε ουστ από δω σου λέω, στο χαντάκι και εσύ....»

Κατά τα άλλα η οικονομία μας πάει καλά...

Σκατά είναι η πιο εκλαϊκευμένη και ίπια έκφραση που μπορώ να γράψω, διότι αν κατέγραφα αυτά που πραγματικά μου ήρθανε στο μυαλό, οι συντονιστές του φόρουμ θα με πετούσανε με τις κλοτσιές εκτός – και με το δίκαιό τους βέβαια....

Μαύρη τρίπα στον προυπολογισμό μας... Μα ποιος θα πληρώσει για όλα αυτά, οι ποδίτσες ή τα μαύρα κοράκια?

Εεε, ρε ΜΠΟΥΜΠΟΥ, μην είμαστε και εντελώς ζιαβά...(γκαβάδια στα χωριάτικα...)

Οι φόροι είναι μέσω ελέγχου καθώς και στο να γίνονται οι πλούσιοι πλουσιότεροι...

Άρα, τσουπ, και ο καλός μάγος βγάζει ακόμα ένα λαγό από το καπέλο του – επειδή σε συμπάθισε ρε ΜΠΟΥΜΠΟΥ - και φεσώνει τους μαλάκες της όλης υπόθεσης, εμάς δηλαδή, με νέους φόρους, νέες αυξήσεις που άμα τις συγκρίνεις με τις νέες ανατιμήσεις των προιόντων, τους νέους φόρους... άσε καλύτερα, σας κάνουμε τις νέες αυξήσεις δώρο με αντάλλαγμα τα παλιά δεδομένα...

Αλλά μαλάκες δεν είναι οι τύποι... έλεγχο και σάλιο θέλουν...εμ, πως να το κάνουμε, να τους στερίσουμε ένα τέτοιο μεγαλόπνοο σχέδιο?

Ζιαμέ...

...τσιγάρο και επιστρέφω στο μονόλογο της μοναχικής αναζήτησής μου........


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 04:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«ΜΠΟΥΜΠΟΥ, σου κάνω την τιμητική και σου επιτρέπω να διαλέξεις το επόμενο θέμα...»
«Χμ, για να δω, έλεγχος, τσιπ, χμ...το βρήκα!!!»
«Α ναι? Κάτσε διότι απασχολούμουνα με τα ‘μπαλάκια του τέννις’... για πες?»
«Ελευθερία λόγου...»
«Βρίσκομαι σε διχόνια: Να συνεχίσω να ασχολούμε με τα ‘μπαλάκια του τέννις’ ή να σου απαντίσω...χμ...

Λοιπόν... Λες ελευθερία λόγου...

Καταρχήν, για να εκφράσει κάποιος άποψη θα πρέπει και να έχει γνώση, κρίση, ορθή σκέψη, φιλοσοφία, αντικειμενικότητα, χαρακτήρα κτλ...

Για να δούμε τι έχουμε σήμερα... Βόδια, βόδια και πάλι βόδια υψωμένα στο τετράγωνο τι μας δίνουν? Ακριβώς βόδια εις το τετράγωνο...

Λοιπόν, οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, ήτανε γνώστες πολλών πραγμάτων και αυτοί που δίνανε τα φώτα στα γίδια....

Τα σημερινά βόδια, έχουνε γνώσεις εξιδικευμένες σε ένα μόνο αντικέιμενο, ή πολλές γνώσεις οι οποίες είναι καθοδηγούμενες και κατασκευασμένες – εννοείτε – καθώς και άγνοια. Πέρα τούτου τα σημερινά βόδια χαρακτηρίζοντε και με την τρομερή και φοβερή ιδιότητα (που κάνει ακόμα και τους θεούς να πλαλάνε σα πέρα για να σωθούνε) της υπέρτατης και ύψηστης βλακείας... θανατηφόρος συνδιασμός...

Για να δούμε δύο τρια παραδείγματα στο πως χρησιμοποιούνε την ελευθερία λόγου τα σημερινά ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ:
«Ρε συ, Μίλαν – Γιουβέντους τι να βάλω?»
«Αμάν ρε τι έκανε πάλι η Βανδή...»
«Τι όργιο είναι πάλι τούτου?» (Παρεπιπτώντος, όργια στα αρχαία σήμαινε ‘θεία έργα’)

ΜΜΕ, τι κάνουνε ώστε να εκθεάσουνε και να τιμήσουνε την ιδιότητά τους και να ενημερώσουν τον πολίτη?
«Ρε αυτό δεν πουλάει, άλλο...»
«Ρε είσαι τρελός που θα το βγάλουμε αυτό στον αέρα?»

Ανοίγω το κοσερβοκούτι και το ένα κανάλι λέει..
«Μπλα μπλα μπλα»
Δεύτερο κανάλι
«Μπλα μπλα μπλα»
Τρίτο κανάλι
«Μπλα μπλα μπλα»
Κτλ κτλ κτλ

Βρίσκει κάποιος αρχαιολόγος κάτι το αξιόλογο, πάει να εξασκίσει το δικαίωμα της ελευθερίας λόγου και τον σουτάρουνε προς περιοδικά που αντικείμενο έχουνε το ανεξήγητο. Λογικό, μιας και τέτοια συμπεριφορά στη σφαίρα του ανεξήγητου εντάσσεται...
Πέρα τούτου, μιας και το ανεξήγητο εξ ορισμού δεν μπορεί να σου προσφέρει επί το πλύστον απτά στοιχεία, η οποιαδήποτε θεωρία των λίγων αξιόλογων επιστημών καταρίπτεται από τις «ορθές επιστήμες» και ο επιστήμονας γίνεται περίγελος και αμαυρώνετε η φήμη του...

Έρχεται κάποιος αξιόλογος επιστήμονας ομογενής με μία ανακάλυψη ο οποίος, προς κακή του τύχη, ξεμπροστιάζει την τεμπελιά, τον γραψαρχ.....ό και την ασχετοσύνη μερικών οπότε ακολουθείται η κλασσική δοκιμασμέμη, πετυχημαίνει συνταγή...

Ρε ουστ στο χαντάκι με τον τύπο/τύπισα... ρε στο χαντάκι και αυτός σου λέω....

Όσο για την Αρχαία ελληνική γραμματεία, επιστημονικές επιτεύξεις, φιλοσοφικά συγγράμματα, ψαγμένες μελέτες..... τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ λένε

«Τι το, ουμμμμ, τρώγεται?»
«Ή σε κοιτάνε λες και είσαι εξωγήινος όταν τους μιλάς για κάτι τέτοιο...»

Όταν τους ρωτάς τι διαβάζουν αυτοί, έχουμε και λέμε

«Κοσμοπόλιταν, μανταμ φιγγαρο, στάτους, μεν κτλ κτλ κτλ»

Αν αυτό δεν αξήζει να μπει στην κατηγορία με το παράξενο, σόρρυ αλλά αγαπιτοί συντονιστές επιτρέψτε μου να διαφωνίσω μαζί σας...


«Τι τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ τολμάνε να υψώσουνε τον τόνο της φωνής τους, τα ΜΑΤ γρήγορα και στο χαντάκι με τα τυπάκια...Παρεπιπτόντως, ξεκινήστε με αυτόν τον πεθαμεναντζή τον γέρο στο καροτσάκι... ρε ουστ όλους στο χαντάκι σας λέω....»

Και αν κάποιος μας την παρα-σπάσει εεε, τρόποι πολύ υπάρχουνε να τον σταμπάρουν ως κακοποιό και αμέσως τσουπ, δια μαγείας στην μπουζού τον τύπο...

Αυτά για τις ποδίτσες με τις ευλογίες πάντα από τα κοράκια, οι οποίοι ως γνήσιοι πνευματιστές πάνε ένα βήμα παραπέρα και ρίχνουν σαν τους κεραυνούς του Δια αφορισμούς δεξιά-αριστερά

ΖΗΤΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΖΗΤΟ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΛΟΓΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗΣ (ΜΑΑΑΑΛΙΣΤΑ.... Μία φορά βόδι, πάντα βόδι)...


.... ώρα για τσιγάρο....


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 04:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Να σου πω...»
«Έλα ΜΠΟΥΜΠΟΥ...»
«Με το περιβάλλον τί γίνεται?»
«Το πιο? Περιβάλλον?!»
«Ναι...»

«Μισό, να τελειώσω με τα γέλια και θα σου απαντήσω...

Περιβάλλον... Εεεε, αυτό πολύ απλά του γ..... τη μάνα...

Ξεκινάμε με κατασκευές εκτρώματα που δεν κολάνε με το γύρο περιβάλον, άσχετα ότι τρόποι και φθηνοί υπάρχουνε, αλλά στο βομό του σάλιου ποιος χέζι το πράσσινο...

- Ρε έχω κάτι σκουπίδια... έλα μωρέ πέτα τα απ’ έξω και τελείωνε...
- Ανακύκλωση... What the hell is this again?!
- Ρε χρειαζόμαστε κάτι οικόπεδα να κάνουμε γήπεδα γκολφ, κάτι βύλλες για τα ματσό κλπ. Ε, ας παίξουμε λίγο μπουρλότο και ας αργεί να έρθει η πρωτοχρονιά...
- Νέφος, φαινόμενο του θερμοκυπείου, λιώσιμο πάγων, εξαφάνιση χλωρίδας και πανίδας κτλ. Εεε, εφού είναι τις μόδας, εμείς τι είμαστε τίποτε μπαναλ τυπάκια και θα μίνουμε εκτός χορού? Γινεται? Δε γίνεται....

Όσον αφορά τη διατροφή μας, για να δούμε τι έχουμε αγαπητή ΜΠΟΥΜΠΟΥ μου...
Φαστ φουτ, με αποτέλεσμα και με το πέρας του χρόνου μετάλαξη του DNA , παχυσαρκεία, καρδιακά, σπάσιμο θεσμού της οικογένειας (τι είναι πάλι αυτό, το να μαζεύεται δηλαδή η οικογένεια γύρο από το μεσημεριανό τραπέζι?)
Εεε, να μην βγάλουνε και κανένα φράγκο οι φαρμακευτικές βιομηχανίες, οι ποδίτσες και τα κοράκια από τους φόρους εισαγωγής, φόρους πωλήσεων, φόρους...φόρους...φόρους...

Να μην πωλιούντε αργότερα και τα προιόντα που κατασκευάζονται κάτω από ‘περίεργες συνθήκες’? Όλε, τα μεταλλαγμένα προιόντα...

Υπόγειος υδροφόρος ορίζοντας... Μολύντε τον που να πάρει η ευχή...

Προσθέστε και καμία αποξύρανση ποταμού ή λύμνης για καλιεργίσιμες εκτάσεις και μετά καταργήστε τα κονδύλια για την αγροτιά...Ορέ μαγκιά και τούτη πάλι....

Ρε συ, στη σχεδίασει του δρόμου πρέπει να κάνουμε την τάδε παράκαμψη ειδάλλως θα κατασρέψουμε το τάδε οικοσύστημα...καλά είσαι μαλάκας? Έχεις υπολογίσει το κόστος?

Και τα παραδείγματα πολλά λαι δεν συμαζεύονται...»


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 05:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τα λίγα τα πολλά, επανερχόμαστε στο αρχικό μας ερώτημα:

«Καλά ακόμα πιστεύεις πως πράγματι:

μας καθοδηγούν, (μα τι είναι αυτά που λες, σοκάρομαι)

έχουμε υποστεί πλύση εγκεφάλου, (μα αν είναι δυνατόν)

μας θεωρείς αναίσθητους και αμόρφοτους, (θα πεις και άλλα τέτοια? Αν είναι πες μας να προετοιμαστούμε και να γελάσουμε στο χαλαροοοοό)

τολμάς να αποκαλείς τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ αμόρφοτα, (τσου)

ότι δεν καταλαβαίνουμε τι μας γίνεται, (το ντουβάρι πρώτο θα σπάσει παρά η γκλαβάνα σου)

πως δεν αντιπροσωπεύουμε επάξια τον πολιτισμό μας, (ζήτω το Χόλυγουντ)

πως τα καταπιεστικά συστήματα έχουνε μέλλον κάτω από την άγριπνη οξυδέρκειά μας (μάλιστα, μας έπεισες),

πως δεν ξέρουμε την ιστορία μας (η πέγκυ πότε είπες πως γεννήθηκε, τότε με τάδε ωροσκόπο? Μωρε, τι μας λες?),

πως θα μας περάσουνε τα μέτρα που αυτοί θέλουνε και όχι εμείς (εμ, πέρι άρση μονιμότητας, ταυτότητες και ασφαλιστικού – και ότι δεν ολοκληρώθηκε, υπομονή ολοκληρώνεται - τι έλεγες),

πως δεν θα είμαστε σε θέση να γίνουμε οι ίδιοι αφεντικά και να επενδύσουμε οι ίδιοι (μα πως, ειδίως στο χώρο της επένδυσης το μέλλον σου διαγράφεται λαμπρό – παρεπιπτώντος, ξεκίνα δυναμικά τα πρώτα βήματά σου σε κανένα εικοσιπενταριά χρόνια που θα έχεις ξεχρεωθεί πρώτα (καλά ας μου κάτσει εμένα το τζόκερ και τα λέμε μετά – sure)),

πως θα φτάσουμε στο σημείο να μας επιβάλλουνε τα «ασφαλιστικά μέτρα τους» που θα καταπατάνε τα προσωπικά δεδομένα μας και την προσωπική ζωή μας (το γενομένο),

πως θα φτάσουμε να βάλλουμε τσιπ, δεν ξέρεις πως θα αντιδράσουμε εμεις (μάλιστα, καλά κάνεις και λες μαλακίες ρε μάγκα...)

πως θα σπάσουν οι ιεροί δεσμοί της οικογένειας μας (της ποιάς),

ότι θα ξεπουλήσουμε την πατρίδα μας στους ξένους (για ρίξε μια ματιά στην πίσω πλευρά του Πηλίου και σε κάτι άλλα μέρη),

πως θα επιτρέψουμε την ξενομανία να υπερσκελίσει την ελληνική γλώσσα και πνεύμα (πάμε Privilege?),

πως υστερούμε σε μελέτη (ρε που έχω βάλει πάλι αυτήν την εφημερίδα με το πάμε στοίχημα – κάτω από το κοσμοπόλιταν αγάπη μου),

πως δεν θα αξιοποιηθούν τα ελληνικά πανεπιστήμια (βίβα τα ιδιωτικά πανεπιστήμια),

πως δεν υπάρχει αξιοκρατεία (το ρουσφετολόγη αυξήθηκε φέτος με βάση τον πλυθορισμό κατά 5%),

πως δεν υπάρχει ελευθερία λόγου και έκφρασης (τα ΜΑΤ είναι έτοιμα για δράση – στο χαντάκι ρε σου λέω),

πως δεν έχουμε ανησυχίες (πω ρε μαλάκα, μου έκατσε στραβά το χθεσινό πέινερλί και είχα έναν ανήσυχο ύπνο χθες το βράδυ),

πως δεν έχουμε άποψη (ποιος λες να βγει εκτός στο σημερινό big brother),

πως δεν είμαστε άξιοι επιστήμονες (μα τι βλακείες είναι αυτές πέρι Τροίας, αυτά είναι κατασκευάσματα κάποιου πεθαμεναντζή μαστούρα τύπου που τον λέγανε Όμηρο και δεν ήξερε πως να περάσει το χρόνο του λέγοντας μαλακίες),

το γεγονός ότι η γη είναι στρόγγιλη και γυρίζει γύρο από τον ήλιο ανακαλύφθηκε τον μεσαίωνα από τον μπλα μπλα μπλα (μια ματιά σε αρχαία ελληνική γραμματεία δεν βλάπει και σε κάποια αποκοδικοποίηση της μυθολογίας),

καλά πιστεύεις στα αλήθεια πως τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ δεν είναι σε θέση να ξεφίγουνε από δογματισμούς (πάτερ αμάρτησα, ρίξε μου μία από τις μούντζες σου να συγχωρεθώ από τον Γιαχβέ σου– παρεπιπτώντος πάρε άλλες πέντε από μένα μιας και τις παρέχω και τζάμπα μάλιστα),

πως μας διοικούν ξένες δυνάμεις, αυτά είναι συνομοσιολογίες (USΑ USΑ USΑ, yes my master),

πως οι έλληνες επενδυτές δεν νοιάζονται για τον ελληνικό λαό (το τάδε εργοστάσιο, ακολουθεί τα βήματα του τάδε εργοστασίου και μεταφέρει και αυτό τα κεντρικά του προς Βουλγαρία),

πως το σύστημα δικαιοσύνης δεν είναι δίκαιο (μάλλον η δικαιοσύνη παραείναι τυφλή μιας και τα κτίρια που πέσανε και πλακόσανε τον κοσμάκι ενόχους δεν γνωρίζουνε),

πως δεν υπάρχει αθέμητος ανταγονισμός (προς ενημέρωση, σε θέματα οδοποιίας το μέγιστο ενιαίο κομμάτι κατασκευής δρόμου που μπορεί να αναλάβει μία εταιρία είναι 10 χιλιόμετρα με μικρές αποκλίσεις, ρίξτε μια ματιά προς ΠΑΘΕ, κατασκευαστική εταιρία μεγάλου πολιτικού προσώπου πήρε μόνο 100 ενιαία χιλιόμετρα, και το κάθε χιλιόμετρο έχει ολικό κόστος κατασκευής στο 1 δις δραχμές),

πως δεν θα στηρίξουνε τον κοσμάκι με τα κοινωτικά πακέτα (καλέ, που πουλάνε τέτοια να πάρω και εγώ),

πως οι αγροτιά δεν έχει μέλλον ( μα πως, για το χαντάκι ότι πρέπει είναι και αυτοί),

πως δεν υπάρχει ήθος (το έμαθες, η τάδε παντρμένη πήγε με τον τάδε και μπλα μπλα μπλα),

πως δεν υπάρχει αγάπη (πες μου που πουλάνε καρδιές...),

πως δεν νοιαζόμαστε για το περιβάλλον (παρεπιπτώντος, πέτα το τσιγάρο έξω από το παράθυρο μιας και διατηρώ το τασάκι καθαρό),

πως δεν σκεφτόμαστε ο ένας τον άλλο (μα πως, άρε τον π....η τον γείτονα που τα βρήκε τα λεφτά και αγόρασε καινούργια μπέμπα),

ότι δεν μπορούμε να ξεφύγουμε από τυχόν ψεύτικες θρησκίες (μα πως, τις προάλες άνοιξε πνευματικό κέντρο στην τάδε οδό, και ο τάδε γκουρού διδάσκει αυτό και το εκείνο...),

ότι τα ΜΜΕ δεν ενημερώνουν (ρε μαλάκες σβήστε την τάδε είδηση πέρι νομοσχεδίου και ρίξτε το νέο με το βρακί της βανδή),

πως δεν μας εκπροσωπούν άξιοι άνθρωποι (αν σε λένε Κόκαλη, Λαμπράκη, Βαρδινογιάννη ή Τσιγκε, μέσα είσαι σου λέω),

πως δεν επενδύουν και δεν προσέχουν αυτά που μας παραδώσανε οι πρόγωνοί μας (το κωπηλατοδρόμιο που χτήστικε ή η τάδε εταιρία στη Σαλαμίνα),

πως δεν αγαπάμε την αλήθεια (ανάλογα σε ποια αλήθεια αναφέρεσαι),

πως δεν υπάρχουνε άξια βιβλία (το άλλο με τον κεραμμύδα το ξέρεις),

πως δεν θα σωθούμε από τη μιζέρια μας (μα ναι, πως, σύντομα η ομάδα Ε και η στρατιές της Ανδρομέδας θα αναλάβουνε δράση)

πως δεν υπάρχουνε οργανισμοί που παρέχουν τα ευρήματα τους απλόχερα στον κόσμο (το άλλο με τη Microsoft και τη NASA το ξέρεις),

οι αλλοδαποί φταίνε για την δυσχερή οικονομική θέση μας (1- μπαμπά πέσε κανένα δεκάρικο να βγάλω την γκόμενα για καφέ, 2 – τί εγώ φτηχειούχος θα πάω να δουλέψω εκεί και με αυτά τα χρήματα? Ας μη γελάσω, ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ!),

προσβάλεις τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ (χμ, μπας και ξυπνήσει κανένα, αλλά τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ ακόμα κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου),

θα αναλάβουμε δράση (πότε? Εεε, τότε... θα...θα...θα... ρε πως παίζουμε τον Μέλλοντα... στα δαχτυλάκια μας και εγω τολμώ να προσβάλλω τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ ως αγράμματα),

δεν είμαστε ενημερωμένοι για τα δρόμενα στο παγκόσμιο στερέωμα (τα Όσκαρ πότε είναι... τα Γκραμυ... ο τάδε αγώνας...),

νομίζεις πως μασάμε εύκολα (εντάξει ρε μάγκα, είπα μια μαλακία να περάσει η ώρα και εσύ το πήρες της μετριτής – άρε μάγκες του γλυκού νερού),

πως δεν λειτουργεί το σύστημα υγείας (ρε, πετάξτε αυτόν τον πεθαμεναντζή που τολμά να καταλαμβάνει και ράνσο στο διάδρομο δίπλα στις τουαλέτες και ελευθερώστε το ώστε να κάτσει ο άλλος που μας «έστειλε» και το φακελάκι/ε,σόρρυ, γραμματάκι μέσω ταχυδρομίου διεύθυνσης δεξιά χείρα και προορισμό αριστερής τσέπης),

πως δεν έχουμε εφεβρετικότητα (ρε πως θα του τα πάρω του π..... δίχως να ιδρώσω),

πως δεν ξέρουμε να κάνουμε οικονομία (-ρε το καλοκαίρι θα πάω για δέκα μέρες στη Μύκονο –μα τα χρέη – ε, ως το φθινόπωρο έχει ο θεός ε, τι , καλοκαίρι και σπίτι δεν λέει...),

πως δεν συμπαραστεκόμαστε στην ελληνική αγορά (ουαου, τι ωραία μπλούζα!!! Από που? – ρε σου λέω από τα κινέζικα, δέκα ευρώ μόνο σου λέω),

πως δεν υπάρχουν άξιοι καλλυτέχνες σήμερα (1-τριμηνιτες σου λέω λιγότερο και από στρατιωτική θητεία 2- από φωνή μ.... και από μ.... φωνάρα),

πως δεν δίνοντε ίσες ευκαιρίες στους νέους (μπα, έχει και άποψη ρε ποντίκι),

πως δεν τρέφουμε αυτοσεβασμό (καλά γιατί κοιμήθηκες μαζί του, τι να σου λέω τώρα, λίγο η γκαύλα, λίγο το ποτό, λίγο η αδυναμία της στιγμής –παράξενο που αυτή η μαλακία γίνεται ακόμα πιστευτή- ε, και έγινε, τι θες τώρα...σιγά χρυσό μου μην μας φας κιόλας)

..........................................................................................................................................

!!! απορρία (δεν έχω κάτι εναντίων τη συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα αλλά πράγματι μου προξενή απορρία, μιας και ερωτήθει και απάντηση ακόμα ψάχνω)... από τη στιγμή που οι π........ δεν γεννάνε πως γίνεται και πολλαπλασιάζονται στην εποχή μας τόσο ραγδαία? !!!


..........................................................................................................................................


Με λίγα και απλά λόγια, μας βάλανε στη μέση και
ΖΑΠΑ ΖΑΠΑ ΖΑΠΑ,
αγαπητή μου ΜΠΟΥΜΠΟΥ παίζουν τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ μπάλα,
οι ποδίτσες και τα κοράκια
και τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ μας ακόμα πιστεύουνε πως έχουνε τον έλεγχο της κατάστασης στο χέρι τους.
Αλλά όταν θα τους έρθει δεν θα ξέρουν από που τους ήρθε...
Μιας και και κάτι που δεν το περιμένεις δύσκολα το αντιμετοπίζεις...

Η πρόληψη πάντα είναι καλύτερη από τη θεραπεία....»

Αυτά τα λίγα για σήμερα...

Πάω για τσιγάρο και θα συνεχίσω το μονόλογο μου, στο μοναχικό μονοπάτι που επέλεξα,

αύριο πάλι....

Με εκτίμηση,


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 09:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε nobody5001, θα σου πρότεινα να διαβάσεις και κάποια παλιότερα topics παρεμφερή με το topic που άνοιξες (κλίκαρε στους τίτλους για να τα δείς):

ΥΠΟΤΑΓΗ ΣΥΝΗΔΗΣΕΩΝ

Υποταγη συνηδεισεως

Δ Ι Λ Η Μ Μ Α

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 19:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ,
λοιπόν, έχουμε και λέμε...

serenite , δεν σε αμέλησα αλλά απάντησα στα ερωτήματα σου στο αμέσως επόμενο μύνημα από το δικό σου (κοίτα από τα μέσα του μυνήματος και μετά).

δεύτερον, να ευχαριστίσω θερμά τους συντονιστές που δεν με πετάξαν στο χαντάκι και εμένα, αλλά αναμένουν με τα όπλα οπλισμένα

τρίτον, αγαπητέ Dying_Incubus , επειδή γνωρίζεις ότι σε εκτιμώ και οι ως τώρα ανταλλαγές απόψεων μας το αποδεικνύουν περίτρανα αυτό, εκλαμβάνω το μύνημα σου ως, να μου έδειξες μία κατεύθυνση όπου θα μπορούσα να μελετήσω απόψεις κάποιον άλλων φίλων και να μου επιτραπεί να συνεχιστεί ο μονόλογος μου, αργότερα το βράδυ...Παρόλα ταύτα, θα απαντίσω σε ένα ερωτήματα που έθεσε ένας από τους αναζητητές σε ένα από αυτά τα topic...

Με εκτίμηση,

nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 20:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας συνεχίσω το μονόλογο μου και όποιος αντέχει από την αρχή να διαβάζει το μονόλογο, ίσως βρει «διασκεδαστική» τη συνέχεια:

«ΜΠΟΥΜΠΟΥ...»
«Ναι?»
«Τι θα έλεγες να σκιαγραφούσαμε στα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ ένα (πιθανό) μέλλον?»
«Αχά, αχά, αμέ...»

«Λοιπόν, υποθέτωντας πως δεν θα υπάρξει ένας μαζικός ξεσικωμός ώστε να ταρακουνίσει συθέμελα τα παρόν συστήματα ελέγχου (ναι, μάλιστα, μας έπεισες...) τότε το μέλλον για τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ θα έχει πάνω κάτω ως εξης:

Ξεκινάμε από την δομή των πόλεων τους... έχουμε και λέμε...

Τα κακόμοιρα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ (πιάσε ένα χαρτομάντηλο διότι συγκινήθηκα), θα ζούνε επί το πλείστον στα κέντρα της εκάστοτε πόλεως που με το διάβα του χρόνου, θα γίνονται όλο και πιο ασφηκτικά και μη ανθρώπινα...
Δηλαδή, τη σημερινή λεγόμενη μεσαία τάξη θα την έχουν ξεπαστρέψει επί το πλείστον, και αυτοί οι λίγοι που θα έχουν απομείνει ακόμα, θα τους έχουν στριμόξει στη γωνία του ρινγκ με προορισμό το καναβάτσο.

Πίσω και πάλι... στο κέντρο θα έχουν στριμογμένους τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ, μαζί με τους ξένους μετανάστες, κάτι σαν ας πάρουμε το πρότυπο της Σανκ Χάις, βέβαια ανάλογα με τον πληθυσμό της κάθε πόλης τόσο πιο έντονο θα είναι και αυτό το πρότυπο...

Εκεί θα ζούνε σε κάτι κουτιά που τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ θα τρέφουν την ψευδαίσθηση να το αποκαλούν και σπίτι...
τα ενοίκια – στο κεφάλι
όσοι καταφέρανε να κάνουνε «κίνηση ματ» και να τα αγοράσουν – χρέη στο κεφάλι

τα παιδιά τους και οι ίδιοι, επί το πλύστον, θα αποκοπούν από την ιδέα το τι εστί πραγματικά φύση και θα εξαρτοποιηθούν/αποδεχτούν τον τσιμεντένιο βόθρο ως αναπόσπαστο μέρος της ζωής τους...

Μέσα στο καυσαέριο, μέσα στη λίγδα σαν τα μπουρμπούνια, θα εξικιωθούν να ζούνε και το ωραίο της υπόθεσης, θα τους αρέσει κιόλας....

Για να δούμε τώρα πως θα ζούνε οι «ταλέπωροι αρχηγοί» τους, μετά το τσιγάρο βέβαια.....

Πάμε ΜΟΥΜΠΟΥ....»
«Ναιιιιι...»


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 21:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Λοιπόν αγαπητή μου ΜΠΟΥΜΠΟΥ, οι «ταλέπωροι αρχηγοί» τους, όπως έλεγα, θα είναι υποχρεωμένοι να ζούνε απόκεντρα, περιστοιχειωμένοι μέσα στο πράσσινο, στη χλίδα και δεν συμμαζεύεται... Όταν θα θελήσει κάποιος να τους επισκευτεί θα πρέπει να δηλώσει τη μέρα και την ώρα στην προσωπική αστυνομία τους (security) ώστε να του επιτραπεί η είσοδος.
-Βλέπεις τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ θα τα «προστατεύουν» οι σημερινές δυνάμεις ασφαλείας, οι οποίες εξαρτώνται στην ουσία από τα εκάστοτε συστήματα, άρα ελέγχονται, ενώ αυτοί οι κύριοι θα έχουν την προσωπική φρουρά τους και επίσης θα έχουν συγκεντρώσει την ελίτ από τους πρώτους...»

«Ναι άλλα δεν θα υπάρχει ο κίνδυνος να διεισδύσει κάποιος (από τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ) μέσα στην περιοχή τους?»

«Αν είναι να προκύψει τέτοιο θέμα, τότε α) πολύ έυκολα μπορούνε να δημιουργίσουνε / χτίσουνε ‘τοίχος προστασίας’ και β) με ένα άλλο μέσω το οποίο όταν θα αναφερθούμε θα δώσουμε και απάντηση σε ένα ερώτημα που είχε τεθεί στο παρελθόν μέσα στο φόρουμ...
Ναι, τα παιδιά αυτών των ταλέπωρων θα είναι αναγκασμένα να πηγαίνουν σε χλιδάτα ιδιωτικά σχολεία, που αν κάποιος από τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ θα καταθέση αίτηση εγγραφής για ένα από τα παιδιά του, θα απορυφθεί πανηγυρικός....

Στο κέντρο νέφος, εκεί αυτοί θα είναι υποχρεωμένοι να ζούνε στον καθαρό αέρα... ρε τι άδικος που είναι ο κόσμος....

Για να δούμε τώρα στο τι θα πιστεύει ο κόσμος της τότε εποχής....


......................................................................................................................................................


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 21:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Ας ξεκινήσουμε με τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ...
Σήμερα ακούω συχνά και την πολύ ωραία άποψη πως μία δύναμη, ονομαζόμενη Σιονισμός, θέλει να κατασρέψει το Χριστιανισμό και κατ’ επέκταση τον ελληνισμό...
Απορρία:
- Μήπως μας διαφεύγει το γεγονός πως ο Χριστιανισμός είναι δημιούργημα του/των....
- Μήπως μας διαφεύγει το γεγονός πως ο Χριστιανισμός ξεπάστρεψε την Αρχαία Ελλάδα
- Μήπως μας διαφεύγει το γεγονός πως ο Χριστιανισμός και το Βυζάντιο αποβλακόσανε τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ
- Μήπως όλα (άντε, σχεδόν όλα) τα θρησκευτικά κινήματα προσπαθούνε να επιβληθούνε στα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ μέσω διαφόρων τρόπων και αναμασώντας τα ίδια και τα ίδια, προσφέροντας συνάμα κουτόχορτο που γίνεται πανιγυρικά δεκτό
- Μήπως, μήπως, μήπως.....

Πάμε παρακάτω... Επειδή όμως ορισμένα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ είχανε το θράσος να ξεμυτήσουνε εκεί που αυτοί γουστάρανε, εεε, τ΄τε πρέπει να δημιουργηθεί κάτι το καινούργιο ώστε να τα χαζέψουνε τελείος, έχουμε και λέμε:
- WICCA
- THEOSOPHY
- Masons (να τονίσουμε εδώ πως μέσα στις τάξεις τους υπάρχει και το άσπρο και το μάυρο, δηλαδή αυτοί που πράγματι προσπαθούνε να βοηθήσουνε και αυτοί που θέλουν να επιβληθούνε, αλλά εξαρτάται πια δύναμη από τις δύο θα επιβληθεί στο τέλος... και όπως σε κάθε ανθρωποδημιουργηθέν κίνημα/ αδελφότητα κτλ. Έτσι και τη μασονία την διέπουν οι ίδιοι κανόνες κατά βάθος όπως και στα άλλα
- ΔΡΥΊΔΕΙΣ
- ΑΛΛΑ΄ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ
- ΓΚΟΥΡΟΥ
- ΜΕΝΤΙΟΥΜ (τί σχέση έχουν τώρα αυτοί οι μαλάκες με τους πραγμτικούς μεσάζωντες)
- Σαμανισμός
- Αναζωπύρωση αρχαίων θρησκειών που καμία σχέση δεν έχουνε με τις πραγματικές θρησκίες και τα βαθύτερα διδάγματά τους
- Ψυχαιδελικά
Κτλ..κτλ..κτλ...

Για να συνεχίσουμε εδώ πέρα μετά από ένα τσιγαρλακι γιατί έχει ψωμί η υπόθεση.....»

......................................................................................................................................................


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 21:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Λοιπόν, αυτά τα πνευματικά κινήματα,
(βλέπεις για να εξοσιάσεις τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ πρέπει να επιβληθείς στον υλικό και πνευματικό κόσμο...), έχουν μία πρωτοκλασάτι ευκαιρία να αρπάξουνε σαν τα όρνια και υλικά αγαθά από τα ζιαβά τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ.... συνεπώς έχουμε:
- δωρεές
- θαυματουργές εικόνες κτλ. (μάλιστα, το άλλο το ξέρετε με τον ταχυδακτυλουργού που έβαλε τον θεατή να σκύψει και μετά .... κοίτα κοίτα...)
- Γνώσεις από αποκαλύψεις εκ του θείου (όπως λέμε του θείου το Μήτσου)
- Πιστέψτε με διότι αλλιώς θα ακολουθήσει αφορισμός (ναι, οκ, τους δώθηκε και τέτοια εξουσία ώστε να σουτάρουνε από τον ‘παράδεισο’ κάθε ασχημομούτσουνο ΜΠΟΥΜΠΑΚΙ που τους τη σπάει)
- Τι?! Τολμάνε κάποια ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ να αναζητήσουν μόνοι τους για την αλήθεια? Εεε, τότε ας τους σκάσουμε ένα τόνο ασυναρτησίες ώστε να τα εγκλωβίσουμε σε ένα λαβύρινθο που στην ουσία η αναζήτηση θα είναι ατελείωτη και απίθμενη... Ναι αλλά το ταξίδι μετράει (οκ, αλλά αν στο τέλος δεν υπάρχει Ιθάκη?)
- Και τι να κάνουμε να μην ψαχτούμε? (μα, please, feel free to do so….)

Στην ουσία μία αναζήτηση που δεν γνωρίζει ούτε αρχή αλλά ούτε και τέλος....

Για να δούμε τώρα τον παράγον της ιστορίας τους, μετά το τσιγάρο βέβαια.....»


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 21:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ιστορία.... Χμμμμ... ένα ρητό λέει πως όποιος γνωρίζει την ιστορία του αποφεύγει τα λάθη του παρελθόντος και ένα άλλο λέει πως γνωρίζοντας την ιστορία θα ήμαστε σε θέση να σπάσουμε τον κύκλο και ένα άλλο λέει πως κτλ. Κτλ. Κτλ.

Λέμε για ιστορία, λέμε για το ένα και το άλλο... Ξαφνικά κάποια ανύσηχα και βδελυρά ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ, αρχίσανε να αμφισβητούνε τα ως τότε δεδομένα και αρχίσανε να ψάχνονται, και τσουπ, συνειδιτοποιήσανε πως η επίσημη ιστορία σε πολλά σημεία της δεν έχει επαφή με την πραγματική ιστορία...

Ας πάρουμε για παράδειγμα το Βυζάντιο...
Πέρα του γεγονότος ότι προς τα τελειώματά του δεν ήτανε πέρα από ένα απέραντο πεθαμεναντζίδικο κωλοχανίο, συγκεντρόνοντας στο κέντρο διευθαρμένους πολιτικούς, γλιφτρόνια, η διαφθορά στο απόγειό της και οι π.....ες να κάνουνε σουξέ (ορισμένες από αυτές καταφέρανε να γίνουν και αυτοκράτιρες και α) εεε, μια τσατσα που είναι σε θέση να διοικήσει έναν οίκο ανοχής θα είχε πρόβλημα να διοικήσει ένα μπουρδέλο? –σωστός, μιας και η μόνη διαφορά είναι ο αριθμός του πελατολογίου τους και β) πολλές από αυτές τις τσατσάδες ανακυρήχθηκαν και άγιες τις οποίες σήμερα της κάνουμε και δωρεές και προσευχόμαστε προς αυτές – απορρία, μήπως θα έπρεπε να άλλαζα επάγγελμα?)

Όταν πλησίαζε, λοιπόν, η ημέρα της άλωσής της, στρατός δεν υπήρχε επί το πλύστον – με τη μορφή όπως ήτανε αρχικά, ο στόλος είχε σαπίση (μιας και οι επενδύσεις είχανε από καιρό πάρει άλλη κατεύθυνση) και το τραγελαφικό...

Το τυπάκι που εφεύρεε το νέο όπλο πήγε πρώτα στον τότε αυτοκράτορα και όταν του έκανε πρόταση να τα αγοράσουνε μόνο με τις κλοτσιές δεν στον σουτάρανε από την πόλη...
Εεε, τι να κάνει το τυπάκι, δουλειά είναι δουλειά, και ως γνήσιος επιχειρηματίας πήγε, παρουσίασε το επίτευγμα του στο σουλτάνο, ο οποίος τον χρύσωσε για να το πάρει...
Αυτό είναι μόνο ένα μέρος των παραγόντων που μας οδήγησαν εις την μέγα φούντα μας...
Αλλά στα σχολεία κάνει τζιζ να διδαχθεί κάτι τέτοιο, απορρώ γιατί?

Και σήμερα λέμε πως με καιρούς θα ξαναπάρουμε την πόλη πάλι πίσω κτλ...(απορρία, μήπως η μαλακία –με τη σημερινή της - έννοια είναι μεταδοτική?)


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 21:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπότε ερχόμαστε στα σημερινά χρόνια, όπου τα σχολικά βιβλία διδάσκουνε ένα κάρο μαλ....., ο κόσμος προτιμάει το μανταμ φιγγαρο, και όσοι τολμάνε να βγάλουνε κάτι στη φόρα ...
Εεε, ρε ουστ στο χαντάκι ρε αλητάκια που τολμάτε να ανατρέπεται τα δεδομένα που με τόσο κόπο δουλέψαμε να κατασκευάσουμε....

Η διαφορά που θα έχουν τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ με αυτούς που κυβερνούν είναι πως, η μεν δεν θα ξέρουν τι είναι και τι δεν είναι, θα τρώνε μεταλλαγμένη πνευματική τροφή, ενώ οι άλλοι που τόσο δεξιοτεχνικά εξαφανίζουν τα συγγράμματα, θα έχουν πρόσβαση στη γνώση και απλούστατα θα διδάσκοντε τα πράγματα ως έχουν, αδογμάτιστα...

Η γνώση είναι δύναμη και τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ είναι αναγκασμένα να προσπαθούν να αντλήσουν συμπεράσματα από τις βλακείες ενώ οι άλλοι θα έχουν τις γνήσιες πηγές στα χέρια τους...

Ας πάμε τώρα να ρίξουμε μια ματιά στην ηθική του ωραίου «ουτοπικού» τόπου που προσπαθούμε να περιγράψουμε...

Όμως, ώρα για τσιγάρο πρώτα....


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 22:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηθική, χμμμ, ένα πολύ ωραίο θέμα για να «γελάσουμε» και λίγο....

Στο στρατιωτικό καθεστώς της Τουρκίας λέγανε, δηλαδή διδάσκανε στα παιδιά του σχολείου (δημοτικό)...
Κοιμήσου, κοιμήσου, κοιμήσου και όταν ξυπνήσεις, ξανακοιμήσου...

Στο πρώην ανατολικό μπλοκ τους εξασφαλίζανε μία δουλειά ως προς το ζην, και στηρίζανε την πνευματική ανάπτυξή τους με αλκοόλ, και σεξ δίχως περιορισμούς (ελεύθερης ηθικής δηλαδή)... Εξ ου και οι σημερινοί φορτηγατζίδες με το που πρωτοέπεσε το ανατολικό μπλοκ με 10-20 ευροπουλάκια, δύο μπουκαλάκια τζόνυ (το γνωστό γιαννάκι) μειράζανε φυστίκια προς όλα τα θυλικά μέλη της οικογένειας του εκάστοτε κυρίου και διεξάγανε πάρτι με ούζα...

Να πάμε στην ανεπτυγμένη Αμερική... για να δούμε τι προσφέρουν οι κύριοι για την ανάπτυξη των κατοίκων τους, τόσο πνευματικής όσο και ηθικής...

Παραπληροφόρηση, ιστορία για γέλοια, ποτό μέχρι τελικής πτώσεως, υλισμό σε όλο του το μεγαλείο, ατομικισμό, μαστούρα και άγιος ο θεός και φυσικά σεξ ελεύθερης ηθικής (δείτε λίγο τα φοιτητικά πάρτι τους, τη σχετικά νέα μόδα τους με ‘κώδικα’ down-low) και πάει λέγοντας...

Για να ρίξουμε και μία ματιά στο πεθαμεναντζίδικο κομμάτι του κόσμου που φέρνει το όνομα Ελλάδα...
Έχουμε και λέμε...
- «Μα να μαζέψω εμπειρίες»
- «Τι χρώμα είπες ότι έχουνε τα σεντόνια της γειτόνισας»
- «Έλα ρε ποιος τον γ.... τον τύπο»
- «Ο καθένας τον κώλο του...»
- «Ρε τον π.... που τολμά να έχει και άποψη...»
- «Ρε αυτός τα έχει γιατί να μην τον μαδήσουμε τον μ.....»
- «Ρε κάνει καλύτερο σεξ από τη γυναίκα μου...»

Αλλά αυτό το κωλοχανίο έχει ποικιλία... ωσότου δεν στερίσουμε στον έλληνα, τα κοψίδια, τα τσιπουράκια και τα κλαμπάκια όλα μέλη γάλα (για τους γερμανούς αυτό ισχύει με την μπύρα, όσο για τους άγγλους ή τους γάλλους, άσε καλύτερα)...

Με λίγα λόγια, το ήθος που προσπαθούσανε με τόσο κόπο να περιγράψουνε οι αρχαίοι ημών πρόγονοί μας, εμείς καταφέραμε να τους υπερσκαλίσουμε τους γεροξεκούτιδες και καταφέραμε να αναπροσδιορίσουμε το ήθος σε μία άλλη διάσταση και να δώσουμε νέα έννοια στα πράγματα...
Εεε, αμ τι, παίζουμε τώρα, και ας γυρίσει να πει κανείς πως δεν συνεχίζουμε να δίνουμε τα φώτα στον κόσμο ...


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 22:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας συνεχίσουμε το μονόλογο μας και ας ρίξουμε μια πρόχειρη ματιά στα στάδια που θα προηγηθούν του τσιπάκι ... δεν είναι απαρέτητα να ακολουθηθεί η συγκεκριμένη σειρά ή όλα τα βήματα, ίσως ορισμένα μόνο είναι αρκετά να μεταπείσουν και τον τελευταίο σκεπτικιστή....

- πιστωτικές κάρτες, πολλές όχι μία ή δύο, αλλά όσες πιο πολλές τόσο το καλύτερο
- προσανατολισμός στα υλικά αγαθά, και όσα πιο πολλά, τόσο πιο πολύ εξκλωβίζονται τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ, και τόσο πιο πολύ αυξάνεται η ανασφάλειά τους μην τα στερηθούν
- Τα βήματα της καθοδηγούμενης γνώσης που αναλύθηκαν παραπάνω, αποβλάκωση κτλ
- Πλασματική ασφάλεια και δημιουργεία τρόμου
- Χρέη, πολλά χρέη παρακαλώ
- Δημιουργεία κυβερνοχώρου
- Και άλλες κάρτες για ΟΑΕΔ, βίντεο κλαμπ, γιατρό με το ιστορικό μας, για τα σούπερ μάρκετ
- Διαβατήρια, ταυτότητες, , δίπλωμα, πτυχία κτλ.
- Παγκοσμιοποίηση
- Διαμελισμός εθνικής ταυτότητας
- Γραφειοκρατεία που θα μας ζητάει να συγκεντρώνουμε της κάθε λογής έγγραφα και να μας ταλαιπωρούν στη διαδικασία
- Πάσο για το γυμναστήριο, φοιτητικά πάσα, μηνιαία συνδρομή εδώ και εκεί
- Συγκέντρωση όλων των προηγούμενων καρτών σε λιγότερες κύριες ομάδες
- Δαχτυλικά αποτυπωματα
- Αύξηση μέτρων ασφαλείας
- Αμφιβλιστροειδής
- DNA
- Ανασφάλεια
- Τρομοκρατία
- Ναρκωτικά
- Κατάπτωση διάφορων αρχών
- Όλοι μέσα στο τρυπάκι και σκασμός
- Κάμερες
- Νέα μέτρα ασφαλείας
- Παρουσίαση διευκολυντικών μέτρων όλων των παραπάνω
- Κάθε αυστηρότερο μέτρο θα το σπάνε τα τσιράκια τους και τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ θα ζητάνε αυστηρότερα μέτρα και θα παραδίδουν απλόχερα και σταδιακά όλο και περισσότερα ‘πράγματα’ της ιδιοτικής τους ελευθερίας
- Παρακολούθηση
- Αποπροσανατολισμός
- Δημιουργεία διάφορων κινημάτων / ομάδων, πνευματικών και μη
- Ψευδαισθήσεις
- Συγκέντρωση των παραπάνω σε μεγαλύτερες και λιγότερες κύριες κατηγορίες
- Άρση ελευθερίας λόγου κτλ. Κτλ. Κτλ.
- Πόλεμοι, αρρώστιες, φόβος κτλ.
- Οποιοδήποτε μέτρο αρχικά θα φαντάζει ‘όμορφο’, ασφαλές και εξυπηρετικό με το πέρας του χρόνου θα καταρρίπτεται και θα μας οδηγεί σε πιο αυστηρά μέτρα
- Δημιουργεία ομάδων που θα λειτουργούν ως πρότυπα και θα εξυμνούν τα τσιπάκια και την άψογη χρήση τους
- Τοποθέτιση των τσιπ σε διάφορες προεπιλεγμένες ομάδες (εεε, σόρρυ, αλλά σε πιάνω αδιάβαστο μίστερ μιας και ήδη εφαρμόζεται αυτό το μέτρο σε διάφορες περιοχές και χώρες)
- Εξικίωση με την ιδέα
- Αύξηση η χρήση των τσιπ και σε άλλες ομάδες
- Αύξηση όλων των παραπάνω μέτρων
- Επιστήμονες και αυτοί στο κόλπο
- Συγγραφείς κλπ. Μέσα στο κόλπο και αυτή
- Περισσότερη εξικίωση κτλ....

και τσουπ τσουπ τσουπ

ΝΑ ΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΠ ΤΣΙ ΡΙΠ.....


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 23:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλά τσιγάρα καπνίστηκαν κατα την συγγραφή των παραπάνω κειμένων. Αυτό το ψυχοενεργό μήπως δεν διαφέρει απο άλλες ουσίες που μπορούν να αποχαυνώσουν κάποιον στα βασικά του ,δηλαδή στην δημιουργία εθισμού και εξάρτησης?

Συν της άλλης δεν απομυζούν χρήμα με σταθερό ρυθμό λόγω εθισμένων,μέσα στο οποίο υπάρχει και ο φόρος του κράτους?

(το παραπάνω είναι άκυρο αν είσαι καπνοπαραγωγός οπότε δουλεύεις αγκαλιά με το κράτος ,ή αν μεγαλώνεις μόνος τον καπνό που καπνίζεις οπότε παρανομείς και αντι για εθισμένος στον περιπτερά είαι εθισμένος σε ένα φυτό που μεγαλώνεις)

Ένα βήμα είναι το κοψίμο του τσιγάρου.Το έκανα και βρήκα την υγεία μου.

Όσον αφορα της θρησκείες που αναφέρεις πολλές απο αυτές δεν ταιριάζουν στο πρότυπο που αναφέρεις ή μαλλόν δεν το εξυπηρετούν.Μερικές απο αυτές ίσα ίσα έβγαιναν απο τα στεγανα της "κενωνιας" ή δεν εγκρίνωνταν απο αυτήν.Θα μπορούσαμε δηλαδή να πούμε οτι δεν μπορούμε να απαξιώσουμε κάθε σύστημα θρησκευτικό ή φιλοσοφικό δίχως να το έχουμε μελετήσει εις β΄θος πρώτα.Προσωπικά δεν είμαι συνδρομητής κάποιας θρησκείας αλλα δεν τις απορρίπτω.Θέλω να τους ρίξω μια καλύτερη ματιά Τα "ψυχαιδελικα" (ψυχεδελικά , ψυχή + δέλος =εκδήλωση ,φανερωση της ψυχής , αποχαυνώνει η εκδήλωση του ψυχισμου?) δεν κολλάνε,τουλάχιστον δεν συμφέρουν για αρκετούς λόγους ,απο την στιγμή που άν ένα κράτος θέλει να σε αποβλακώσει υπάρχουν καλύτεροι τρόποι. Αν το θέλουν σώνει και καλά σε μορφή ουσίας υπάρχει η ηρωίνη,η νικοτίνη, η κοκαίνη και οι αμφεταμίνες ,οι οποίες σε εξαρτούν/σε βάζουν σε παράδρομο και μερικές απο αυτές έχουν έπιπτωση και στην νοητική σου κατάσταση μακροπρόθεσμα (πχ κοκαίνη και αμφεταμίνες έχουν αποδειχθεί νευροτοξικές στο ντοπαμινεργικό σύστημα).

Anyway η παρέμβασή μου ήταν στο ασυμβίβαστο ίσως της νικοτίνης μετά των λεγομένων σου. Πέραν αυτού συμφωνώ σε αρκετά πράματα που λές ,και περιμένω και τις επόμενες "είσοδους" σου επειδή τα λές καλύτερα και πιο κωμικά απο ότι θα μπορούσα να τα πώ εγώ!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 23:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε χαιρετώ φίλε/φίλη Xotchipilli2 ,

ναι πράγματι χρησιμοποιώ ένα σαρκαστικό τρόπο γραφής και να είσαι σίγουρος/η πως θα συνεχίσω τον "μονόλογό μου"...

Όσο για το τσιγάρο, πράγματι μεγάλη η μαγκιά σου που το έκοψες, κάτσε εγώ ο αδύναμος χαρακτήρας να ανάψω ένα τώρα που προσπαθώ να απαντήσω στα γραφούμενά σου

Λοιπόν, για να δω τι γράφεις...

μάλιστα, λες

quote:

Πολλά τσιγάρα καπνίστηκαν κατα την συγγραφή των παραπάνω κειμένων. Αυτό το ψυχοενεργό μήπως δεν διαφέρει απο άλλες ουσίες που μπορούν να αποχαυνώσουν κάποιον στα βασικά του ,δηλαδή στην δημιουργία εθισμού και εξάρτησης?

Συν της άλλης δεν απομυζούν χρήμα με σταθερό ρυθμό λόγω εθισμένων,μέσα στο οποίο υπάρχει και ο φόρος του κράτους?

(το παραπάνω είναι άκυρο αν είσαι καπνοπαραγωγός οπότε δουλεύεις αγκαλιά με το κράτος ,ή αν μεγαλώνεις μόνος τον καπνό που καπνίζεις οπότε παρανομείς και αντι για εθισμένος στον περιπτερά είαι εθισμένος σε ένα φυτό που μεγαλώνεις)

Ένα βήμα είναι το κοψίμο του τσιγάρου.Το έκανα και βρήκα την υγεία μου.



α) μακάρι να με λέγανε Παπαστράτο, με γνώμονα καθαρά το οικονομικό συμφέρον
β) όχι δεν είμαι αγρότης του παραπάνω προιόντος
γ) ναι είναι ένα μέτρο εξάρτησης (εξάλλου δεν βγάζω τον εαυτό μου εκτός από τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ - καταλαβαίνεις τί εννοώ υποθέτωντας πως έχεις διαβάσει τα αποσπάσματα του μονόλογού μου)
δ) μαγκιά σου ρε μάγκα που το καθάρισες, τον ταπεινότατο σεβασμό μου

Μετά λες

quote:

Όσον αφορα της θρησκείες που αναφέρεις πολλές απο αυτές δεν ταιριάζουν στο πρότυπο που αναφέρεις ή μαλλόν δεν το εξυπηρετούν.Μερικές απο αυτές ίσα ίσα έβγαιναν απο τα στεγανα της "κενωνιας" ή δεν εγκρίνωνταν απο αυτήν.Θα μπορούσαμε δηλαδή να πούμε οτι δεν μπορούμε να απαξιώσουμε κάθε σύστημα θρησκευτικό ή φιλοσοφικό δίχως να το έχουμε μελετήσει εις β΄θος πρώτα.Προσωπικά δεν είμαι συνδρομητής κάποιας θρησκείας αλλα δεν τις απορρίπτω.Θέλω να τους ρίξω μια καλύτερη ματιά Τα "ψυχαιδελικα" (ψυχεδελικά , ψυχή + δέλος =εκδήλωση ,φανερωση της ψυχής , αποχαυνώνει η εκδήλωση του ψυχισμου?) δεν κολλάνε,τουλάχιστον δεν συμφέρουν για αρκετούς λόγους ,απο την στιγμή που άν ένα κράτος θέλει να σε αποβλακώσει υπάρχουν καλύτεροι τρόποι. Αν το θέλουν σώνει και καλά σε μορφή ουσίας υπάρχει η ηρωίνη,η νικοτίνη, η κοκαίνη και οι αμφεταμίνες ,οι οποίες σε εξαρτούν/σε βάζουν σε παράδρομο και μερικές απο αυτές έχουν έπιπτωση και στην νοητική σου κατάσταση μακροπρόθεσμα (πχ κοκαίνη και αμφεταμίνες έχουν αποδειχθεί νευροτοξικές στο ντοπαμινεργικό σύστημα).



Αν παρατήρησες το μονόλογο, το ελπίζω δηλαδή, θα πρόσεξες πως πολλά πράγματα προτίμησα να τα υπονοήσω και να τα αφήσω στην κρίση του κάθε αναγνώστη... Ναι, θα συμφωνίσω μαζί σου πως τα πάντα θα πρέπει να τα κοιτάμε και να εξετάζουμε σε βάθος, εξ' άλλου,αυτό ακριβώς εννοώ. Αν πάρεις για παράδειγμα τις λεγόμενες μεγαλύτερες θρησκείες και τις μελετήσεις σε βάθος, ποιος είναι ο κεντρικός τους άξονας στον οποίο κινούνται και ποιοες οι βάσεις τους? Και τρέφω την πεποίθεση πως καταλαβαίνεις που το πάω, μιας και την άποψη που εξέφρασες δείχνεις σαν κάποιος/α που έχει ασχοληθεί με το θέμα παραπάνω από απλά επιδερμικά...

Επίσης, δίνοντας σε κάποιον την ψευδαίσθηση της επιλογής στην ουσία του στερείς την επιλογή (παλαιό ρητό σε ελεύθερη μετάφραση του γραφούντος, και γαμό τα ελληνικά τι να πω, φτού μου)
Λες

quote:

Anyway η παρέμβασή μου ήταν στο ασυμβίβαστο ίσως της νικοτίνης μετά των λεγομένων σου. Πέραν αυτού συμφωνώ σε αρκετά πράματα που λές ,και περιμένω και τις επόμενες "είσοδους" σου επειδή τα λές καλύτερα και πιο κωμικά απο ότι θα μπορούσα να τα πώ εγώ!



Μάλιστα, το κομικά το εκλαμβάνω όχι ως σαρκασμό άλλα ως κομπλιμέντο, παρακαλώ τη διόρθωση σου αν κάνω λάθος... Και ναι, ο μονόλογος θα συνεχιστεί εκτός και αν οι συντονιστές με πετάξουν στο χαντάκι στη συνέχεια

nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 23:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ρίξουμε μια ματιά σε σημερινά δημοσιεύματα ανά τον κόσμο με τα "μάτια τησ Έλης (α, καλό, εεε).
Λοιπόν έχουμε και λέμε...
quote:

"Κατηγορείται η εταιρεία Yahoo Inc. για παροχή στοιχείων στις κινεζικές αρχές που οδηγούν σε συλλήψεις χρηστών του Δίκτυο. Σύμφωνα με ακτιβιστές δικηγόρους, πληροφορίες του Yahoo Inc. οδήγησαν το 2003 στη σύλληψη του συγγραφέα Λι Ζι, ο οποίος δημοσίευε κείμενά του στο Δίκτυο, και στη συνέχεια καταδικάστηκε με την κατηγορία απόπειρας για ανατροπή του καθεστώτος. Η εταιρεία κατηγορείται επίσης για τη βοήθεια που παρείχε στις κινεζικές αρχές τον προηγούμενο Απρίλιο για να εντοπίσουν τον Σι Τάι, που στη συνέχεια καταδικάστηκε σε κάθειρξη δέκα ετών για διαρροή κρατικών μυστικών στο εξωτερικό. Η εταιρεία υποστηρίζει ότι οι κυβερνήσεις δεν είναι υποχρεωμένες να ενημερώνουν τις εταιρείες για το λόγο που ζητούν πληροφορίες."


τί άλλο?

quote:

Τη διαμάχη τους με την «ελίτ» που -όπως οι ίδιοι τόνισαν- θέλει να κλείσει ταβέρνες και καταστήματα, με μόνο σκοπό τη δημιουργία μιας συνοικίας «τύπου Ψυχικού και Φιλόθεης», είχε δημοσιοποιήσει η «Ε» τον περασμένο Οκτώβριο.

Οι ομιλητές, μεταξύ των οποίων και εκπρόσωποι του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Ελλάδας και του Εμπορικού Συλλόγου Αθηνών, επισήμαναν την ανάγκη διατήρησης του παραδοσιακού χαρακτήρα της Πλάκας. «Κάποιοι προσπαθούν να διαταράξουν την αρμονική συνύπαρξη κατοικιών, καταστημάτων και ταβερνών. Είναι αυτοί οι ολίγοι με τα πολλά λεφτά, τα μεγάλα σπίτια και τις παράνομες πισίνες», είπαν και πρόσθεσαν: «Η μόνη διασφάλιση της περιοχής είναι οι κάτοικοι όλων των κοινωνικών και εισοδηματικών τάξεων, καθώς και οι επιχειρηματίες που σέβονται την ιστορία και την ιδιαιτερότητα της Πλάκας».

Ολα ξεκίνησαν πριν από μερικά χρονια, όταν διάφοροι επιχειρηματίες άρχισαν να αγοράζουν ακίνητα στην περιοχή. Οπως συμβαίνει πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις, ο κύκλος των αγοραστών διευρύνθηκε και αφού δημιουργήθηκαν οι πολυτελείς κατοικίες, οι ιδιοκτήτες τους άρχισαν να δυσανασχετούν με τις παραδοσιακές ταβέρνες και τα καταστήματα. Οπως υποστηρίζουν σύλλογοι και φορείς της Πλάκας, οι καταστηματάρχες άρχισαν να υφίστανται τεράστιες πιέσεις και εκβιασμούς, ενώ αναγκάζονταν να υπόκεινται σε συνεχείς και αδικαιολόγητους ελέγχους. «Με πρόσχημα κάποιους παρανομούντες, θέλουν να εξοντώσουν και εμάς για να κάνουν την Πλάκα Real Estate. Ούτε εμείς επιθυμούμε να γίνει η Πλάκα όπως ήταν τη δεκαετία του '70. Θέλουμε να παραμείνει όπως είναι».

Σημειώνεται ότι η συγκέντρωση ήταν πολύ μεγάλη (γύρω στα 700 άτομα), αν αναλογιστεί κανείς ότι οι συμμετέχοντες ήταν από μια μικρή περιοχή. Ανάμεσα σ' αυτούς δε, ήταν και ο πρώην υπουργός του ΠΑΣΟΚ Κώστας Σκανδαλίδης (εσύ τώρα, με ποιονού το μέρος είσαι).


άλλο?

quote:

Ο νομπελίστας γηραιός Αιγύπτιος λογοτέχνης Ναγκίμπ Μαχφούζ δήλωσε υποστήριξη στο μποϊκοτάζ προϊόντων Δανίας, εξηγώντας ότι μολονότι «δεν είναι το καλύτερο μέσο... ο κόσμος δεν καταλαβαίνει άλλη γλώσσα από εκείνη της δύναμης (σωστός ο γέρος)».

ακόμα κάτι?

quote:

"Νέα αιματηρή έξαρση της ενδοθρησκευτικής βίας μεταξύ σιιτών και σουνιτών σημειώθηκε χθες στο Πακιστάν και στο Αφγανιστάν με αφορμή τις σιιτικές θρησκευτικές τελετές της Ασούρα."

τέλος,

quote:

"Οι τράπεζες λοιπόν! Αυτές που στήριξαν την ανάπτυξή τους, όπως άλλωστε και η ελληνική οικονομία στο σύνολό της, στην καταλήστευση των αποθεματικών των ασφαλιστικών ταμείων των εργαζομένων. Αυτές που «έφαγαν» από τις σάρκες των ελληνικών επιχειρήσεων με τα πανωτόκια, που καμία εξουσία δεν τόλμησε να ελέγξει έγκαιρα και αποτελεσματικά. Κι όταν επιχειρήθηκε αποτελεσματικός δικαστικός έλεγχος, με μοιραία καθυστέρηση, από την Ολομέλεια του Αρείου Πάγου το 1998, ο νομοθέτης έσπευσε να εξουδετερώσει, εν πολλοίς, τη δικαστική απόφαση με νόμο κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των συμφερόντων των τραπεζών."



σας λένε τίποτε όλα αυτά...Οχι, απλά λέω,τα συμπεράσματα δικά σας

nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 00:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά που με ενημέρωσες ότι υπήρχε απάντηση προς τα εμένα γιατί πιστεψέ με δεν θα την εντόπιζα ποτέ.

Τώρα για τα σκυλάκια που αναφέρεις αν το εννοώ πραγματικά αν εννοείς την παρακάτω προτασή μου:

"Εξάλου για εμάς τα κάνουν όλα αυτά για να σου επιστρέψει το σκυλάκι και να νοιώθεις ασφάλεια και εμείς οι αχάριστοι και αφελείς τίποτα δεν καταλαβαίνουμαι πια"

ΕΝΝΟΕΙΤΕ πως ήταν μια ειρωνική έκφραση και πως δεν την εννοούσα πραγματικά, αν τώρα αναφέρεσε σε κάποιο άλλο σημείο λυπάμαι δεν σε πιάνω.

Πάντως η αλήθεια είναι πως και να θέλει να συμμετέχει κάποιος στο θέμα σου φίλε μου είναι πολύ δύσκολο εως αδύνατο να σε παρακολουθήσει με την ταχύτητα και το πλήθος των μυνημάτων σου. Θα πρέπει να έχει πολυυυυυυ χρόνο στην διαθεσή του.

Καληνύχτα σου και καλή συνέχεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 00:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/η serenite,

ναι σε αυτό αναφερόμουνα, αλλά καταλάβαινε και τη θέση μου μιας και ορισμένες φορές δεν μου είναι δυνατό να καταλάβω αν τα εννοιεί ή όχι, αλλά εγώ από πλευράς μου οφείλω τουλάχιστον να σεβαστώ την άποψή του και να του/της απαντήσω.

Όσο για το δεύτερο μέρος του μυνήματός σου, έχεις δίκαιο για αυτό εξάλλου και α) το θέμα μου από 'MIND CONTROL' θα το αποκαλώ από εδώ και πέρα 'ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ MIND CONTROL' και β) προσπαθώ να χρησιμοποιώ ένα σαρκαστικό (ή κατά άλλους κομικό) και ανάλαφρο τρόπο γραφείς ώστε όποιος αποφασήσει να τα διαβάσει να κουραστεί όσο το δυνατό λιγότερο...

Με εκτίμηση,

nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 00:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A, δεν "παίζει" κατάσταση δυνατός-αδύναμος χαρακτήρας λόγω νικοτίνης. Πιστεύω οτι είναι προσωπική επιλογη.Αυτό το λέω όντας πριν αρχίσω το κάπνισμα φανατικός αντικαπνιστής ,αρχίζωντάς το έγινα connoiseur του καπνού σε σημείο μάλιστα να συλλέγω σπόρο απο διάφορες ποικιλίες και είδη προς δημιουργίας "αρχειοθήκης",δικιάς μου ποικιλίας και διασταυρώσεις φυτών, και όταν μέτα απο μια μέρα που μου την βάρεσε -έτσι απλά- το έκοψα έγινα...ρεαλιστής με το θέμα.

Έχει και τις χάρες του ο καπνός,προσωπικά όμως διάλεξα να απέχω επειδή το παράκανα.Έναν αργιλέ τον χρόνο με παρέα θα τον καπνίσω,έχει την γλύκα του,απλά δεν θα το παρακάνω . Χεχ,ακολούθησα την ατάκα "αφού σε χαλάει ,τι το κάνεις?" ασχέτως του οτι δεν με χαλούσε ,αλλα γνωρίζωντας οτι αν συνεχίσω ίσως με χαλάσει.Βγάζει νόημα αυτό που λέω?

Οπότε δεν τίθεται οποιοδήποτε θέμα "ποιότητας χαρακτήρα" ,είτε κάποιος καπνίζει είτε δεν καπνίζει μπορεί να είναι δυνατός ή αδύναμος χαρακτήρας πράμα άσχετο με την επιλογή καπνού.

Υπάρχουν πιο επικίνδυνα πράματα που δείχνουν αδύναμο χαρακτήρα και ένα απο αυτά είναι να επιδυκνύει κάποιος όχι μόνο έλλειψη κριτικής αυτόνομης σκέψης αλλα και μη παραδοχής,μη προσπάθεια αλλαγής της όταν φανερωθεί. Εδώ αναφέρομαι σε άτομα που ενώ μπορούν να κάνουν κάτι έχωντας πάρει πρέφα οτι τα πράματα γύρω μας δεν είναι οπως μας τα παρουσιάζουν πολλοι, προτιμάν την ασφάλεια της μιζέρια ,με ρητό "Ο πάτος είναι το ασφαλέστερο σημείο επειδή δεν κινδυνεύεις να πέσεις/δεν υπάρχει πιο κάτω". Τα κείμενα σου πιστεύω θα μπορούσαν να δώσουν μια άλφα ώθηση σε τέτοια άτομα ή να σκεφτούν λίγο παραπάνω ή να δράσουν ,έστω αν και αν αυτό είναι το να πατήσουν το κόκκινο κουμπί που σβήνει το τζατζαλευτήρι μυαλων (TV).

Ακόμα και οι παραπάνω "αδύναμοι" χαρακτήρες μπορούν να δυναμώσουν.¨Οπως και ένας "δυνατός" χαρακτήρας να αδυνατίσει αν αφεθεί.

quote:
Ναι, θα συμφωνίσω μαζί σου πως τα πάντα θα πρέπει να τα κοιτάμε και να εξετάζουμε σε βάθος, εξ' άλλου,αυτό ακριβώς εννοώ. Αν πάρεις για παράδειγμα τις λεγόμενες μεγαλύτερες θρησκείες και τις μελετήσεις σε βάθος, ποιος είναι ο κεντρικός τους άξονας στον οποίο κινούνται και ποιοες οι βάσεις τους? Και τρέφω την πεποίθεση πως καταλαβαίνεις που το πάω, μιας και την άποψη που εξέφρασες δείχνεις σαν κάποιος/α που έχει ασχοληθεί με το θέμα παραπάνω από απλά επιδερμικά...

Ναι,αρκετά θέματα τα ψάχνω όσο βαθύτερα μπορώ, εξάλλου το να γνωρίζεις είναι μια απο τις χαρές της ζωής (ως το σημείο που αυτό είναι δυνατό) και πολλές φορές πρακτικότατο!....Το θέμα των θρησκειών θα ήθελα να το ψάξω παραπάνω και μόνος μου αλλα δυσκολεύομαι στην μελέτη του δεδομένου οτι είναι άλλο γνωστικό πεδίο απο αυτό που "ειδικεύτηκα" (τρομάρα μου ) εγώ.Να είναι καλά οι φίλοι όμως που σπουδάζουν τον κλάδο αυτό και μπορώ έτσι να τσιμπάω βιβλία συγκριτικής Θεολογίας...Με αυτό συν τα παραπάνω καταλαβαίνω που το πας. Αυτό διαφαίνετε συν τοις άλλοις όταν τις δούμε και σε εκφυλισμένη (ή μάλλον πιο δικτατορική αλλα και ανήθικη θα έλεγα) μορφή ,δυστηχώς όπως δηλαδή εμφανίζωνται πολλές φορές σήμερα.

quote:
Επίσης, δίνοντας σε κάποιον την ψευδαίσθηση της επιλογής στην ουσία του στερείς την επιλογή (παλαιό ρητό σε ελεύθερη μετάφραση του γραφούντος, και γαμό τα ελληνικά τι να πω, φτού μου)

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Ο άνθρωπος ουρλιάζει μόνο στην απ-ελπισία,όταν νιώσει οτι δεν έχει επιλογή,τότε γίνεται επικίνδυνος (πρόσεξε πχ καθημερινά τι πράξεις/λεγόμενα συνοδεύει η φράση "δεν είχα άλλη επιλογή"). Αν του πείς όμως "θές το ψέμα 1 ή το ψέμα 2" θα είναι χαρούμενος που έχει επιλογή,ασχέτως την ποιότητα της επιλογής η δυαδική ποσότητα τον κερδίζει. Για μεγαλύτερη συγκίνηση απλα πολλάπλασιάστε τον αριθμό των επιλογών.

Α, ας μην ξεχάσουμε οτι πάντα είμαστε ελέυθεροι να επιλέγουμε αλλα ..Εδώ μπαίνει κάποιος που βάζει "μεταφορικά" αλλα και "ρεαλισιτκα" το πιστόλι στον κρόταφο και λέει "αλλα ΠΡΟΣΕΞΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι θα επιλέξεις.Αν επιλέξεις το Β σε καθάρισα,αλλα επέλεξε ελεύθερα".

quote:
Μάλιστα, το κομικά το εκλαμβάνω όχι ως σαρκασμό άλλα ως κομπλιμέντο

Χμ,τώρα σκέφτηκα οτι μπορεί να εκληφθεί και διαφορετικά.Εννοούσα με χιούμορ,σατυρίζωντας οπότε απο την στιγμή που είμαι άτομα που μαρέσει το χιούμορ και η σάτυρα (το ψιλοεξασκώ και εγώ το άθλημα όσο μπορώ) είναι κοπλιμέντο.

Για δες πόσα κόβει η μη ηχητική επικοινωνία...Μια λέξη,πολλά νοήματα αναλόγως το χρώμα της φωνής,που αμα απουσιάσει σηκώνει έξτρα διευκρίνιση το νόημα!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 01:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η Xotchipilli2 , σε ευχαριστώ θερμά για την παρέμβασή σου και που μου έδωσες ιδέες να συνεχίσω το μονόλογό μου...

Επέτρεψε μου, να σου δώσω και μία συμβουλή στην αναζήτυση σου πέρι θρησκειών... διαβάζοντας τα βιβλία παράληλα πάρε μολύβι και χαρτί και προσπάθησε να σκιαγραφίσεις τη βασική δομή και ας μου επιτραπεί η έκφραση φιλοσοφία τους και σύγκρινέτα μετά, θα εκπλαγής με τα συμπεράσματα που θα εξάγεις...

......................................................................................................................................................

Αγαπητοί μου φίλοι, με έπιασε μία φαγούρα, και για να ξεφύγω από τα δεσμά της είπα να ασχοληθώ με μία άλλη πτυχή του ελέγχου και να διασκεδάσω λίγο κάποιες εντυπώσεις, αν και ίσως προκαλέσω το μένος ορισμένων εναντίων μου (oh, well…)

Ας πάρουμε κάποιες αναφορές πέρι ομάδας Ε...

Οι απόψεις διίσταντε...

Έχουμε και λέμε, αν ύπαρχει μια τέτοια ομάδα, θα πρέπει να θεωρούμε τους εαυτούς μας τυχερούς, μιας και κάποιοι – δηλαδή αυτοί που απαρτίζουνε την ομάδα – τους έχει γίνει ο κώλος πεπόνι να μας σώσουνε και εμείς έχουμε επειδωθεί σε ένα αδιάκοπο και ξέφρενο αγώνα στο ποιος θα ασχοληθεί περισσότερο με τα ‘μπαλάκια του τέννις’, άρε σαν ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ δεν παιζόμαστε...

Μα θα πει κάποιος, τι και ακόμα δεν έχουν βαρεθεί με την απάθεια μας και με τον γραψαρχι..... μας?
- Θα πει ο άλλος, τα μέλη της ομάδος αυτής μπλα μπλα μπλα
- Πάντως, αν υπάρχει οφείλουμε να τα παραδεχτούμε, τα τυπάκια έχουν υπομονή (και επιμονή)...

Για να δούμε, το στρατό της Ανδρομέδας...
- Τι, αποκλείεις την ύπαρξη εξωγήινων ή αυτού του στρατεύματος?
- Κεμ και κεμ...


Μάλλον τα παιδιά θα βρίσκονται σε διχόνια μιας και θα διαφωνούν μεταξύ τους, αν αξίζει να σωθούμε ή όχι... Ή θα τα έχουνε παίξει μην σκάσουνε μύτη και τους μπερδέψουμε με εξωγήινους εισβολής και θα τους πυροβολούμε αντί να τους υποδεχτούμε...
- Μα θα πει κάποιος, και αν δεν είναι αυτοί και είναι εχθροί τότε τι?
- Εεε, πυροβολείται ρε μαλάκες και έξω δεν θα πέσετε...

Ας παραθέσω σε ελεύθερη ‘μετάφραση’ ένα απόσπασμα από ένα γνωστό βιβλίο σε όλους μας...
«Και θα γίνει πόλεμος τρομερός και φοβερός μεταξύ αγγέλων και δαιμόνων που θα βγαίνουν από τα έγκατα της γης μπλα μπλα μπλα...»


- τι ειπωνοείς κάτι, πέρι προφητίας (προφήτης γίνεται ο καθένας μας, το μόνο που έχει να κάνει είναι να επικαλεστεί κάποια θεία δύναμη και τσουπ, μέσα είμαστε)
- αναφέρεσε στους εσωγήινους (who?)

«Μα θα πει κάποιος, αποδείξης έχεις να στηρίξεις την άποψη σου?»
«Πρώτον, δεν εξέφρασα καμία άποψη...»
Θα πεταχτεί τότε ένα βδελιρό πεθαμεναντζίδικο ΜΠΟΥΜΠΑΚΙ, και θα πει...
«Πως τολμάς να αμφισβητείς μία άποψη δίχως χειροπιαστές αποδείξεις?»

Έχουμε και λέμε:
- η αναζήτηση με το άγνωστο – κάτι που θεωρείται άγνωστο βάση της παρούσας κατάστασης γνώσης/νόησης κτλ – εξ ορισμού δεν παρέχει χειροπιαστές αποδείξης (επί το πλείστον αναφερόμαστε, για να μην παρεξηγηθούμε κιόλας), άρα πάπαλα
- Στο παρελθόν όταν κάποιος αναφερότανε σε κάτι εξωφρενικό για τα τότε δεδομένα τον πλακώνανε στις μπάτσες και μετά κλοτσιά και στο χαντάκι με τον λοποδήτη
- Οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι είτε το ένα ισχύει είτε το άλλο, έχει ενδιαφέρον
- Οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι, πως να το κάνουμε αλλιώς, είναι ένα πολύ όμορφο μέρος κι ιδέα ώστε να δραπετεύουμε από τα καθημερινά προβλήματά μας
- Οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι στην ουσία δεν ξέρουμε τι μας γίνεται
- Οφείλουμε να παραδεχτούμε πως ως γνήσιοι αναζητητές (ναι, μάλιστα) πως οφείλουμε να το ερευνίσουμε και όπου μας βγάλει το ταξίδι (φραπεδάκι να σου ετοιμάσω πριν ξεκινήσεις?)
- Οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι κάποιοι οικονομάνε και κάποιοι τα σκάνε, άσχετα αν έχουνε δίκαιο ή οχι
- Οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι είναι πολύ μαλάκες οι τύποι που βγαίνουν και δηλώνουν πως είναι μέλη της ομάδας Ε, και ακόμα πιο μεγάλοι μαλάκες εμείς που τους πέρνουμε και στα σοβαρά...

Να αναπτύξω το συλλογισμό μου...

Αν υποθέσουμε πως η ομάδα Ε, είναι μία σουπερμυστική οργάνωση το τελευταίο που θα θέλανε είναι να σταμπαριστούν διότι έτσι, οι αντίπαλοι τους θα τους είχανε ήδη εντοπίσει και ξεπαστρέψει. Αν από την άλλη αυτά τα κερδοσκοπικά ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ είναι όντως μέλη της ομάδας Ε (ναι, μάλιστα, ότι πεις) τότε οφείλουμε να παραδεχτούμε πως οι αρχιγοί της ομάδας Ε είναι πολύ μα πολύ μαλάκες και θα έπρενα να επαναπροσδιορίσουνε τον τρόπο με τον οποίο στρατολογούνε τα νέα τους μέλη.

Πάμε παρακάτω...

- Όταν θα φτάσουμε στο επιθυμητό επίπεδο ως Έλληνες τότε θα μας παραχωρίσουνε τα υπερόπλα τους μπλα μπλα μπλα (έγραφε ένας συγγραφέας σε ένα σχετικά καινούργιο βιβλίο του – ένα συγγραφέα τον οποίο μέχρι τότε τον θεωρούσα σοβαρό κρίνοντας πάντοτε με την ταπεινή μου κρίση τα προηγούμενα του βιβλία...)...

Και διερωτόμαι, καλά ρε μεγάλε μήπως δεν πήρες γραμμή ως τώρα πως αντί για πρώτη βάλαμε όπισθεν? Από που είσαι, από το Σείριο? Και αν πάλι πάμε μπροστά κάνε υπομονή διότι έχουμε πολύ δρόμο ακόμα...
Μαλακίες να λέμε δηλαδή...


Θα επανέρθω.... μετά από τσιγάρο (χεχεχε) καλά μην βαράς φίλε/η Xotchipilli2, πλάκα κάνω (ως προς το δεύτερο βέβαια...)


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 01:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν επανέρθω στο θέμα με τους Ε, θα κάνω ένα D-TOUR με το μονόλογό μου, και θα αναφερθώ πάλι λίγο ως προς τα τσιπάκια...

Ακολουθώντας πάντοτε τη σωκρατική μέθοδο της αλογόμυγας, μόνο που εγώ μέχρι να τελειώσω θα έχω καταντίση η πιο παχιά ΜΠΟΥΜΠΙΣΤΙΚΗ σκατόμυγα του φόρουμ...

Anyway….

Σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσω τους συντονιστές που δεν μου δόσανε ακόμα το κόνειο του delete, οπότε στο χαντάκι και εγώ... Να είστε καλά που μου επιτρέπεται ακόμα να συνεχίσω το μονόλογό μου...

Λοιπόν, στα τσιπάκια μας...

Μια φορά και ένα καιρό ήτανε αυτή η ομάδα που μας κυβερνούσε και τότε λέει το ένα μέλος γεμάτο έκπληξη και τον τρόμο εμφανή ζωγραφισμένο στο πρόσωπό του:

«Αρχηγέ, αρχηγέ τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ ξυπνήσανε και εκφράζουνε απόψεις τύπου, τα τσιπάκια είναι επιδερμικά, τα τσιπάκια μπορούν να τα βγάλουνε, επιρεάζοντε από το να κάτσουνε μπροστά στην τηλέόραση (ναι, ακούστηκε και αυτή η άποψη), πως μπλα μπλα μπλα...»
Και λέει ο αρχηγός: «Κουτό παιδί, μα πόσο μαλάκας είσαι, λύσεις υπάρχουνε...»
Και τότε οι επιστήμουνες είπανε: «Εύρηκα!!!»
Συγκρίνοντας τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ με τα ποντίκια των εργαστηρίων, ανακαλύψανε πως αντί να τους εμφιτεύμανε απλά τα τσιπ – σε μέγεθος κριθαριού – θα τα συνδέανε αυτά με τους νευρώνες μας, εγκέφαλό μας κτλ... οπότε ας πάμε να τα ξύσουμε και να τα βγάλουμε από πάνω έτσι απλά...

Επίσης, επειδή με παρέμπεψε προηγουμένος ο φίλος μου συντονιστής σε κάτι τόπικ, και υποσχέθηκα πως θα απαντούσα σε ένα ερώτημα, ειδού η απάντηση στην εξής ερώτηση:
«Και αντί για δεξιά το βάλω στο αριστερό χέρι?»

Λοιπόν η απάντηση έχει ως εξής: Με μία έρευνα που είχε διεξαχθεί, δηλαδή να εντοπίζονται και όχι μόνο, μέσω δορυφόρου το αποτέλεσμα έλεγε πως ο μόνος τρόπος είναι τα τσιπ να μπούνε στο μέτωπο ή στο δεξί χέρι μας - αν δεν με απατά η μνήμη μου, στο ύψος της παλάμη...Τυχαίο?

Ονόματα εμπλεκόμενων εταιριών δεν θα αναφέρω, θα πω μόνο πως η μία έχει σχέση με κινητά και η άλλη με υπολογιστές (αυτές είναι οι κύριες ασχολίες τους όχι ότι δεν έχουν και άλλες)... Βέβαια με την πάροδο του χρόνου μπήκανε και άλλες εταιρίας στο ματς, μιας και μυριστήκανε ψητό...

Αυτά προς το παρόν και μεταφέρομαι προς ένα άλλο θέμα, πριν γυρίσω προς Ε πάλι, το θέμα της καψούρας....


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 03:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καψούρα, ένα κατεξοχήν θέμα που απασχολεί τις σκέψεις μας, κυρίως στη μαμά πατρίδα, και δεν μας επιτρέπει να σκεφτούμε κάτι άλλο...

Και όπως πολύ καλά διατυπώθηκε από την επιστήμη της ψυχολογίας «ότι απασχολεί της σκέψης σου ελέγχει και το μυαλό σου...»

Στην Ελλάδα καταφέραμε να ερωτεύομαστε με την ταχύτητα του φωτός και να λέμε πόπο πεθαίνω για αυτόν ή αυτή και μετά από λίγο αλλάζουμε γνώμη, ως προς το πρόσωπο βέβαια...

Για να δούμε σε αυτό το σημείο ποιες είναι οι δουλειές που συνδέονται με τον παράγον καψούρα?
- Τα μαγαζάκια που πουλάνε τις καρδούλες και όχι μόνο για τη γιορτή των ερωτευμένων (ναι, κάποιος που αγαπάει αυτή τη μέρα περιμένει ή τότε θυμάται πως αγαπάει)
- Δικηγόροι (ρίξτε μια ματιά τα ποσοστά διαζυγίων μου έχουνε φτάσει σήμερα)
- Μουσική (όρε μάγκα άσε αυτό το τραγούδι μου θυμίζει αυτόν ή αυτήν)
- Κλαμπ (έλα ρε πάμε μπας και χτυπίσουμε καμία γκόμενα)
- Καφετέριες (εεε, να μην βγάλω την γκόμενα για καφέ)
- Καταστήματα που πουλάνε ρούχα (να μην του αρέσω)
- Κοσμιματοπωλεία (αν δεν πάρουμε κανένα δαχτυλίδι και δεν γονατίσουμε τότε θα μας φτύσει...)
- Εκκλησίες (άρε πως φεύγουν τα λεφτά)
- Δημαρχείο (τι, μάγκες είναι αυτοί της εκκλησίας)
- Λουλουδάδικα (προτιμίστε τα κόκκινα τριαντάφυλλα και να είναι 7 σε αριθμό)
- Μπαλονάδικα (γίνανε της μόδας)
- Φωτογραφεία (εεε, ανέκαθεν μέσα στο κόλπο)
- Ιντερνετ (μεσιτικά γραφεία και οι πιο προχωρημένοι βγάζουνε στον αέρα τα «γυρίσματα» των επί το πλείστον – και όχι πάντα – ανυποψίαστων θυμάτων)
- Μπουζουκτζίδικα (όπα)
- Τσοντάδικα (την άλλη με την τάδε και τι τους κάνει το είδες?)
- Ερωτικές ταινίες (τιτανικός, άρε μαλάκα Λίο)
- Γυμναστήρια (τι, θα με δει έτσι και θα φρικάρει)
- Δίαιτες (δες την παραπάνω παρένθεση)
- Ιατρεία (τόσες αρρώστιες κυκλοφορούνε, αντισήλυψη, προφυλακτικά στα ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ κτλ κτλ κτλ)
- Νοσοκομεία (γένες)
- Body line (αποτρίχωση καμίας κωλότριχας)
- Κινητά (SMS κτλ).
Και η λίστα δεν τελειώνει.....

Ρε μεγάλε, όπα της, εδώ σε απλή μετάφραση και με λίγα λόγια ολόκληρη η οικονομία της χώρας πάνω στο παράγον καψούρα πατάει...

Και όπως είπε και ο «φίλος» μου ο Καρράς... ΧΑΛΑΡΑΑΑΑ....

Ας δούμε ένα άλλο οξύμωρο σχήμα...

Πόσοι από σας, εμάς, δεν έχουμε ακούσει εκφράσεις τύπου...
- Σ’ αγαπώ
- Είσαι η ζωή μου
- Είσαι το άλλο μου μισό
- Αν φύγεις από τη ζωή μου δεν ξέρω τι θα κάνω (ναι, μάλιστα, θα βρεις άλλο γκόμενο/γκόμενα και τελείωσε το πένθος )
- Πεθαίνω για σένα (οκ, οτι πεις)
Κτλ κτλ κτλ

Παλαιότρα όταν πήγαινα σχολείο, το σ’ αγαπώ δεν το λέγαμε διότι θεωρούνταν ιερή λέξη, ενώ σήμερα ακούς, μεταξύ των πρώτων ατακών, «μ’αγαπάς?» - εεε, τι μαλάκας είναι διότι αν πει «τσου», δεν έχει κοκό...

Και μου δημιουργούντε τα εξής ερωτήματα:
- δεν είδα κανένα να αυτοκτωνεί (τα διαζύγια και οι χωρισμοί αυξάνουν ενώ αυτοκτωνίες?)
- δεν είδα κανένα να μην ήξερε τι να κάνει μετά το χωρισμό
- δεν είδα κανένα να μην επιβίωσε
- δεν είδα κανένα να μην δημιούργησε κάποια σχέση αργότερα και να κακοπερνούσε
κτλ κτλ κτλ

Ας πάρουμε για παράδειγμα τους φοιτητές/τριες... Με το που φεύγουν ο ένας τα φοράει στον άλλο (μιλάμε για ένα ποσοστό μόνο, μην τους κάψουμε και όλους, ένα ποσοστό που όντος παραδόξως αυξάνει – ρε παιδιά, να βάλουμε το Χάρδα να το ερευνήσει στο Ανεξήγητο?)

Ας δούμε το όλο θέμα από μία άλλη σκοπιά...
Λες και είναι συμπαντικός νόμος, νωρίτερα αργότερα, ο απατημένος πάντα το μαθαίνει και πολλές φορές με τους πιο παράδοξους τρόπους, και θα πει κανείς και τότε γιατί δεν κάνει κάτι?

Εδώ ακριβώς είναι το όλο πρόβλημα...

Επιτρέψτε μου να αναπτύξω το συλογισμό μου...
Το πρόβλημα είναι η τοποθέτηση: δηλαδή, αν πάρουμε μία παντρεμένη γυναίκα (ή ένα παντρεμένο άντρα, το ίδιο χάλια μπάλια κατάσταση είναι είτε για τον ένα είτε για τον άλλο).
Όταν λοιπόν το μάθει – και να είστε σίγουροι φίλοι μου πως το μαθαίνει κάποια στιγμή στη ζωή του/της, τότε θα πρέπει να τοποθετηθεί και αν έχει παιδιά τότε τι? Βλέπετε, πως αν τοποθετηθεί προκύπτουνε οι εξής δύο επιλογές...
Α) να τον/τη χωρίσει
Β) χαρίσει, με την ελπίδα πως δεν θα το ξανακάνει (και αν το κάνει πάλι τότε τι? Αδυναμία της στιγμής ή σόρρυ καρδιά μου αλλά έκανα και εγώ ένα λάθος?)

Αν έχουνε απλά μία σχέση τότε αυτό εξαρτάται από το βαθμό καψούρας και πόσο εθελοτυφλεί το θύμα (παροπίδες, you know?)

Και για να τηρώ το ρόλο μου, ας καλής σκατόμυγας, ένας φίλος μου είχε σκεφθεί να λανσάρει στην αγορά γυαλιστικό για τα κέρατα των κερατάδων.... τώρα που το σκέφτομαι εκατομμυριούχος θα γινότανε....άρε μαλάκα μήτσο και δεν το έριχνες το νέο προιόν στην αγορά???

Ποιο είναι το «ηθικό δίδαγμα» της όλης υπόθεσής?

- ότι τι στιγμή που τα πάντα έχουν πυρίνα κάτι τόσο τετριμένο, εμείς θα επαναστατίσουμε κατά του κατεστημένου?
- Τηλεώραση και η σαβούρα που προβάλεται και εμεις τα παρακολουθούμε (δηλαδή για να καταλάβω, όταν κάτι παρακολουθεί κάτι και ασπάζεται σαβούρα τι τον κάνει? Ακριβώς, δύο φορές σαβούρα...)
- Ας γυρίσει κάποιος να μου πει πως δεν ελέγχουν το μυαλό μας
- Θα τα βάλουμε με τις δουλειές μας και θα κλείσουμε τα μαγαζιά μας
- Ότι πολλές φορές δεν δίνουμε την ανάλογη ΒΑΡΎΤΗΤΑ στις ενεργειές μας και λειτοργούμε επιπόλαια
- Ότι επικρατεί τέτοιος γραψαρχ....... προς τα άτομα που μας αγαπάνε που στο βωμό της γκαύλας τα έχουμε όλα χεσμένα
- Πως κοιτάμε την πάρτη μας (ατομικισμός, υλισμός) και αντάρα να γίνουνε όλοι οι άλλοι
- Πως η αληθινή αγάπη τίνει να γίνει ότι και το είδος των δεινοσαύρων (DEAD)
- Ότι έχουμε μπλέξει τον κώλο με το βρακί και την καψούρα την μπλέξαμε με την αγάπη
- Πως θα επαναστατίσουμε εναντίων ποιον?! (ναι, μάλιστα, ότι πεις)?
- Πως θα βάλουμε σε τάξη το μπουρδέλο (εδώ καλά καλά δεν μπορούμε να βάλουμε σε τάξη τις ορμόνες μας (καλή ατάκα, θα πεις και άλλες μαλακίες) και γινόμαστε έρμεοι των κατώτερων ενστίκτων μας)
- Το σεξ είναι αυτό που κυβερνά τη ζωή μας

Ας παραθέσω και ένα μπόνους:

Βήμα 1) μας προκαλεί κάποιο ενδιαφέρον ο άλλος/η (κάποια έλξη)
Βήμα 2) δημιουργείται συμπάθεια
Βήμα 3) δημιουργείται κατανόηση, ταύτηση απόψεων
Βήμα 4) δημιουργείται η σχέση
Βήμα 5) δημιουργείται συμπαράσταση
Βήμα 6) δημιουργείται σαρκική ένωση
Βήμα 7) ΈΡΧΕΤΕ Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ Η ΑΥΤΟΘΥΣΙΑ (πχ. Δίνει ο ένας κάτι στον άλλο, από το ίδιο του το σώμα ακόμα, ύστερα από κάποιο σοβαρό συμβάν κτλ.)

Βέβαια τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ κατά ένα περίεργο τρόπο τα μόνα που γνωρίζουνε είναι τα βήματα 1 και 6, όσον αφορά τα άλλα πλήρες αμνησία...

Αυτά προς το παρόν για αυτό το θέμα, αργότερα ίσως επανέρθουμε...


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 04:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από την παρεκτρωπή μου στα θέματα πέρι τοποθέτησης και λειτουργείας των τσιπ (chips με γεύση barbeque παρακαλώ) και καψούρας (εεε, καλά, εθνικό μας σπορ) επανέρχομαι στο αγαπημένο μου θέμα πέρι Ε...

Η παχιά, βδελιρή και πεθαμεναντζίδικη σκατόμυγα – εγώ δηλαδή – στα φόρτε της…

Βασικά ποιοι είναι οι εχθροί τους, οι εχθροί των Ε?
Κάποιοι λένε μυστικές οργανώσεις, άλλοι πως είναι οι ποδίτσες μπλα μπλα μπλα
Αγαπημένα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ μου, μήπως σας διαφεύγει μία λεπτομέρια?

Το να φορέσει κανείς κάποια ποδίτσα ώστε να κάνει ντολμαδάκια δεν ανερεί και το γεγονός πως δεν μπορεί να μπει και σε άλλη οργάνωση…

Όποτε βλέπουμε κάποιον υψιλόβαθμο σε αυτή τη στοά να είναι του τάδε βαθμού και εκεί να έχει τον τάδε βαθμό και παέι λέγοντας…

Διακλαδίζονται δηλαδή... ένας ΠΥΡΑΜΟΕΙΔΗΣ λαβύρινθος, που στο τέλος και οι ίδιοι μεγάλοι μύστες χάνουνε την μπάλα. Η μία οργάνωση διεισδύει στην άλλη και πάει λέγοντας... Και ιεραρχικά, όσον αφορά τις οργανώσεις θα έπρεπε να τις έβλεπε κανείς σαν τις βαθμίδες του στρατού... Η τάδε στοά ισχυρότερη της άλλης κλπ. Κλπ. Κλπ.

Βέβαια, να παραδεχτούμε κιόλας πως υπάρχουνε άτομα που υπερασπίζονται τους κοινούς θνιτούς, άλλοι ακολουθούν τη ματαιοδοξία τους και γράφουν τους κοινούς θνητούς στα αρχ.... τους και πάει λέγοντας. Το θέμα είναι, όπως έχω διατυπώσει και σε προηγούμενο ποστ μου, πια δύναμη θα υπερισχίσει στην εκάστοτε παράγκα και ομάδα....

Τώρα που το σκέφτομαι μου δημιουργείται ο εξής προβληματισμός:

Οι μυστικές οργανώσεις (αν τις ονομάσουμε μυστικές) μιας και υπάρχουν άτομα που από τη μία το παίζουν μέλη μιας σούπερ ντούπερ μυστικής οργάνωσεις και από την άλλη βγαίνουνε δημόσια και δηλώνουν την ταυτότητά τους και το βαθμό τους…

Hello?!
- Μήπως ζω πίσω από το φεγγάρι?
- Μήπως έχω χάσει κανένα επισόδειο?
- Μήπως τα ελληνικά μου έχουν σκουριάσει?
- Μήπως με έχει χτυπίσει η μαλακία στο κεφάλι και ρετάρει ο εγκέφαλός μου?

Πως είναι δυνατόν να το παίζεις από τη μία μέλος μυστικής οργάνωσης και από την άλλη να κοκορεύεσαι για αυτό? Δεν ξέρω αλλά η διάγνωση σε αυτή τη συμπεριφορά με όρους ψυχολογίας και στη καθομιλούμενη ονομάζεται: Οξεία μαλακίτιδα (και εδώ θα ζητήσω ένα ταπεινότατο συγγνώμη από τους συντονιστές του φόρουμ ως αποφυγή του χαντακιού... σοοοόρρρυυυυ...)

Πάμε παρακάτω... οι καπιταλιστικές οργανώσεις....
Συγγνώμη δηλαδή, για να καταλάβω και εγώ η παχουλή, βδελιρή και πεθαμεναντζίδικη σκατόμυγα, εσύ ρε πεθαμεναντζίδικο ΜΠΟΥΜΠΑΚΙ τη σύστημα και τι τρόπο ζωής έχεις ασπαστεί?

Και αν ακολουθήσουμε το σκεπτικό που λέει, αν δεν είσαι μαζί μας είσαι μαζί τους, τότε αυτό δεν σε κάνει εχθρό των Έψιλον?

(Και τα σταρτεύματα της Ανδρομέδας τα έχουν παίξει τελείως, το ρίξανε στο μπαρμπούτι, στη πασιέντζα και σε ένα κάρο άλλες μαλακίες μπας και βγάλουν άκρη με τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ....)

Για να δούμε παρακάτω... αυτοί που διαμελίζουν το ελληνικό πνεύμα...
Μάλιστα, δηλαδή απόρρία το έχω σαν παχουλή, βδελιρή και πεθαμεναντζίδικη σκατόμυγα, οι Ε – που υποτείθεται πως μας προστατεύουνε – τι να κάνουν τώρα, να κάψουνε το 90% των Ελλήνων?

(και οι Εψιλον τα έχουν παίξει και αυτοί και αποφασίσανε να ασχοληθούνε με τα ‘μπαλάκια του τέννις’ μιας και πιο εύκολα θα βγάλουνε εκεί άκρη με κανένα ριβερ παρά με τα ΜΠΟΥΜΠΑΚΙΑ...)

Μάλιστα, πάμε παρακάτω, αν δεχτούμε τη ρήση ‘ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ’ και με τον τρόπο που το εννοούσαν οι πρόγονοι μας, τότε μάλλον ιεραρχικά το πρώτο μέρος που θα πάει για το χαντάκι είναι μάλλον η Ελλάδα παρά κάποιοι άλλοι...
Πάρακάτω... για να δούμε τι έχει να πεί άλλο η παχουλή, βδελιρή και πεθαμεναντζίδικη σκατόμυγα – εμούα δηλαδή....

Διατυπώθηκε η άποψη πως οι οργανώσεις, τύπου Δελφικών μυστηρίων κλπ – έχουν επιβιώσει και κινούντε στις σκιές... και στηρίζουν το σκεπτικό τους στο γεγονός ότι ξαφνικά υπάρχει μία «πρωτοφανή» αμφισβήτιση από τους Έλληνες – και κυρίως από τις νέες γενιές (στην πλειοψηφία αναφερόμαστε, οκ? Οκ, πάμε παρακάτω...)...μπλα μπλα μπλα

Απορρία...
- ο καβάφης της δικιάς μας φουρνιάς ποιος θα είναι?
- Ο κούρκουλος?
- Ο καζαντζίδης (ο πέρις, ο πέρις, ο πέρις ?!)
- Μάλλον τα παλικάρια υστερούν κατά πολύ κάποιον άλλον
- Στο σκοτάδι δίχως φως, μάλλον προς κανένα ντουβάρι μας βλέπω να στουκάρουμε
- Όταν θα έρθει η ώρα θα βγούνε και πάλι στο προσκύνιο (καλά κάνεις ρε μάγκα και λες μαλακίες, πες κι’ άλλα, πες κι’ άλλα)
- Δηλαδή παλαιότερα, που ο κόσμος δούλευε σκληρά, μετανάστευε δίχως τίποτε στα χέρια τους, τα έβγαζε πέρα με τα καθημερινά προβλήματα της ζωής τους βουτιγμένοι μέσα στη φτώχια, οι αυτοδίδαχτει άνθρωποι που μάθανε γραφή μόνοι τους παρέα με τις αγελάδες καθώς τις πηγαίνανε για βοσκή, οι λίγες πραγματικές νοικοκυρές που έχουν απομείνει σήμερα και τα βάζουν με θεούς και δαίμονες ώστε να κρατήσουν την οικογένεια και τα παιδιά τους από μοιριάδες κινδύνους.... αυτοί τι, δεν ήτανε / είναι ανύσιχα πνεύματα? Και ποια είναι τα ανύσηχα πνεύματα, τα πετινάκια που έχουνε άποψη πάνω σε πάσις φύσεως μαλακία? (κάτσε, μισό, νομίζω πως μου ανεβαίνει ο εμετός μου...)
- Και έχουμε και τις όμορφες εκφράσεις τύπου, άσε ρε μαγάλε οι ιδέες σου είναι ντεμοντε και είσαι εκτός πνεύματος της εποχής (μάλιστα, είδομεν το πνεύμα της δικής σας εποχής) – χάσμα γενεών (ωραίο θέμα για Πανελλήνιες...)

(αν με διαβάζει κανένας που ανοίκει στις τάξεις των Ε, άσε μεγάλε συμπασχω μαζί σου, αλλά σαν παχουλή, βδελιρή και πεθαμεναντζίδικη σκατόμυγα που είμαι θα κάνω συνεχως βζινγκ γύρω σου ώστε να σου ζαλίσω τα αρχ.... σου...)


Τέλος, αν δεν υπάρχει τελικά ομάδα Εψιλον, τότε παιδιά οφείλουμε να το παρεδεχτούμε είτε μας αρέσει είτε όχι πως είμαστε το απόγειο της συμπαντικής μαλακίας
(οπότε μάγκιες, μαζευτήτε να αυτοβαπτιστούμε Ε, διότι θα μας αποκαλέσουνε και μαλάκες στο τέλος, sure….)

Και η παχουλή, βδελιρή και πεθαμεναντζίδικη σκατόμυγα ανοίγει τα φτερά της να μεταπιδήσει σε άλλο τομέα του ΜΟΝΟΛΟΓΟΥ ΤΟΥ MIND CONTROL…


nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2460938
Maintained by Digital Alchemy