ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Αφιερωμένο…. Στην/Στον
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 14:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν καταλάβατε πως ίσως φερθήκατε σκληρά με κάποιο από τα μέλη του φόρουμ, σας δίδετε η ευκαιρία να γράψετε κάτι όμορφο, και να το αφιερώσετε.
Αν και αχλαδοτυρο, οι όμορφες σκέψεις βρίσκουν παντού θέση, έτσι, παρακαλείται η αγαπητή Αμαλία, να μην το μετακινήσει.

Ας αρχίσουμε λοιπόν από την διαχειρίστρια μας.

Δεν είμαστε τόσο κακοι βρε Αμαλιτσα. Στεναχωριομαστε όμως όταν κλειδωνονται τα ατομα και χάνεται η διαφορετικότητα εδώ μέσα.

Είναι σαν να αφαιρείς από το Ραφαελλο και τον Νταβιντσι, κάποια πινελιά τους….

Υπερβαλα λίγο?

Λένε οι ιταλοί αγαπητή Αμαλία, omnia mecum porto.

Μα η φράση, αν και λατινική, έχει τις ρίζες της σε αρχαίο Σοφό. Και θυμάμαι καλά, ήταν ο ΒΙΑΣ, που δεν απαριθμούσε μεταξύ των καλών τα πλούτη.

Απόδειξη του λόγου του έγινε, όταν αποκλείστηκε και άρχισε να λεηλατείται η πριηνη, (η πολη που ζουσε) και οι κάτοικοι έφευγαν παίρνοντας μαζί τους ότι πολυτιμότερο είχαν.
Ο Βίας καθόταν ακίνητος. Κοίταγε αταραχος την καταστροφή και λεηλασία, όταν κάποιος συμπολίτης του, τον ρώτησε γιατί δεν σκέφτεται να σώσει κάτι από τα πολύτιμα πράματα του.
Και ο Βίας απάντησε.
Και εγώ το ίδιο με σένα κάνω. Ότι πιο πολύτιμο έχω, βρίσκεται μέσα μου. omnia mecum porto

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 19:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ!!!


ΛΙΓΟ ΧΙΟΥΜΟΡΙΣΤΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΩ;
ΚΟΝΤΕΨΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΦΑΤΕ ΒΡΕ ΣΕΙΣ, ΜΕ ΤΗ ΔΙΠΛΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.


ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ...
ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΠΛΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ...


ΕΓΙΝΕ θέμα βρε παιδιά
ως κι η υπογραφούλα
διπλή, αλλά με λεβεντιά
κατέβαινε η ομορφούλα.

Και να που τα κατάφερα
και στοματάκια κλείνω
αλλά πονώ κατάφωρα
και δυό [καλούα] πίνω

που τόσο χώρο έπιανα
και όλοι τους σιωπούσαν
στα πέντε μέτρα μ΄έστηναν
και χιλιοβλαστημούσαν...

Δυό διαμαρτηρήθηκαν...
Με σθένος και μανία,
μα οι δράκοντες κινήθηκαν,
και σβήσανε τη μία...

Γι΄αυτό κινώ το εκκρεμές
ζητώ το ναι και όχι
λαμπροί μου εσωτεριστές
θαρρώ η μοίρα το έχει...

Μιά προεδράρα σαν κι εμέ
το λέω και το φωνάζει
θα έχει πάντα δυό φωτό,
μιάς, και στις δύο μοιάζει...

΄Ωπα...

Το επόμενο στιχάκι θα το αφιερώσω στη λατρεμένη φίλη μου εντός φόρουμ...Ξέρει αυτή. Angi εις υγείαν...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=

Edited by - ΑΦΡΟΔΙΤΗ on 10/02/2006 21:10:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δύναμη Βρίλ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 08:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δύναμη Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνωρίζετε ποιός είμαι, ποτέ δεν το έκρυψα ούτε κρύφτηκα κάτω από ενα νέο και άσχετο όνομα.

Δεν θέλω να αναφέρω ονόματα, γιατί φοβάμαι ότι θα ξεκινούσε μια νέα σειρά "επεισοδίων".

Λυπάμαι άν στο παρελθόν ήρθα σε σύγρουση με κάποιους και κάποιες.

Δεν ήταν στην πρόθεσή μου να ανταλλάξω επιτιμήσεις.
Έχω όλο το δικαίωμα να έχω τη γνώμη μου, που έχω όλο το δικαίωμα να διαφωνει από την γνώμη κάποιον άλλον. Δεν χρειάζεται, η διαφωνία να καταλήγει σε καταστάσεις "Πελοποννησιακού Πολέμου".


Μπορεί το "σκέτο" Vril να μου αρέσει περισσότερο από το "Δύναμη Βρίλ".
Αν συμβαδίσει με τους κανονισμούς του χώρου, θα ήθελα το "σκέτο" Vril να με αντιπροσωπεύει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 08:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλους και σε εσένα Βριλ. [Κάτοχος της δύναμης Βριλ].

Μα το Βριλ κρύβει τη δική του μυστική μαγική σιωπηλή και κραυγαλέα αν θέλεις δύναμη. Από μόνο του μιλά γιά θρύλους μύθους παράξενες και σοφές αναφορές.
΄Αλλωστε brilliant είναι ο λαμπερός κατά την ερμηνεια του Γιαννουλάκη και όχι μόνο φυσικά...
΄Οπως και να έχει ΒΡΙΛ πάντα ήσουν ευπρόσδεκτος. Πολλοί έμαθαν από εσένα εδώ μέσα κι ας μην το αναφέρουν. Ειλικρινά.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΠΛΑΤΩΝΑ!!!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 01:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς durden alie

Επειδη κλειδώθηκε το θέμα: ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ, ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ? και δεν προλαβα να απαντησω στο τελευταιο ποστ σου εκει, θα απαντήσω εδώ καθώς νομίζω οτι ειναι κατάλληλο τοπικ για τετοιες διευκρινησεις.
Λοιπόν, ουσιαστικά συμφωνώ με αυτά που εγραψες και χαίρομαι γενικά που οι απόψεις σου στο συγκεκριμένα θεμα ηταν ωριμες, λογικές και ρεαλιστικές. Η οποια ειρωνεία, το εντονο υφος, ο σαρκασμός και οι φράσεις για ρατσιστη,εθνικιστη κτλ.που χρησιμοποίησα για τον συγκεκριμενο χρηστη με τον οποιο ειχα εντονη αντιπαράθεση στο τοπικ ηταν αποτέλεσμα των χαρακτηρισμών που μου απέδωσε χωρις να εχει ιδεα για μενα. Οταν φιλε durden με αποκαλούν αθλιο, απάτριδο, ανθέλληνα οτι δεν νοιαζομαι για τον τόπο μου και τους συμπατριώτες μου και ότι δεν τιμω τους προγόνους μου, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τοτε θα απαντήσω ανάλογα. Ο συγκεκριμένος χρήστης μου καταλόγισε κάποιες κατηγορίες χωρις να εχει ιδεα για το πώς εγω συνεισφέρω στην χώρα μου με την εργασία μου, τι προσφέρω σε αυτήν με τις δραστηριότητες μου επαγγελματικές και μη καθώς και κατά πόσο χρήσιμος και επικουρικός ειμαι στην ελληνική κοινωνία και στους συμπολίτες μου, Ελληνες και μη. Χωρις να γνωρίζει ολα αυτά λοιπόν, μου απέδωσε χαρακτηρισμούς αφοριστικούς περι ανθέλληνα και τα σχετικα επειδη δεν του ταιριαζε η ιδεολογία μου και οι κοινωνικοπολιτικές μου πεποιθήσεις με τη δική του ιδεολογία και τις δικές του πεποιθήσεις, κατι που ειναι τουλάχιστον ατόπημα.

Επίσης να εκφράσω και την ταπεινή άποψή μου οτι το συγκεκριμένο θεμα κακώς κλειδώθηκε διότι πιστεύω οτι θα συμετείχαν και άλλα ατομα με ενδιαφέρουσες απόψεις και επιχειρήματα. Προτείνω στη διεύθυνση να το ξεκλειδώσει(δεν ξερω αν ειναι τεχνικά δυνατό βέβαια) για να μπορούν και άλλοι να καταθέσουν απόψεις και προτάσεις. Επίσης να πω παλι απευθυνόμενος στη διεύθυνση ότι ο ένας μήνας απενεργοποίησης του λογαριασμού χρηστών, ειδικά για το συγκεκριμένο τοπικ ειναι κατά την άποψή μου υπερβολικός και σας προτεινω να την μειώσετε κατά πολύ την "ποινή". Φυσικά δεν μπορώ να κάνω κατι παραπάνω αφού δικό σας ειναι το συγκεκριμένο ηλεκτρονικό σπίτι και εσεις κάνετε κουμάντο και ορίζετε τους κανόνες. Εγώ απλά είπα την άποψη/προτροπή μου.

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 03:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Agnostic...

Από μένα φυσικά κανένα πρόβλημα! Καμιά φορά παρασυρόμαστε σε καυγάδες που δεν έχουν νόημα και το κλίμα φορτίζεται επικίνδυνα...Δεν βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω! Και σε μένα έχει συμβεί να παρασυρθώ από χαρακτηρισμούς και να τους ανταποδώσω και να μπω σ' αυτό το "χορό". Ή να ξεκινήσω κι εγώ κάποιον... Τέλοσπάντων, πάντα χαίρομαι όταν υπάρχει ειρηνική κατάληξη!...

Τώρα, για το συγκεκριμένο τοπικ, η αλήθεια είναι ότι μάλλον είχαμε, με τα τελευταία μας ποστ, ξεφύγει πολύ από το αρχικό θέμα που ήταν κάποιες ιστοσελίδες που προπαγάνδιζαν εναντίον της Ελλάδας. Τα εθνικά θέματα γενικά δεν άπτονται της θεματολογίας του χώρου αν και έχουν συζητηθεί πολλά απ' αυτά κατά καιρούς και σίγουρα θα υπάρχει και κάποιο άλλο ανοιχτό για...να συνεχίσουμε το μαλλιοτράβηγμα...

Για την απενεργοποίηση του Skeptic συμφωνώ ότι ήταν μεγάλη "καμπάνα" ο ένας μήνας...Τι να πω ελπίζω τώρα που ηρέμησαν τα πνεύματα να δείξει και η διαχείριση λίγο περισσότερη επιείκεια......Είμαι σίγουρος ότι θα βρεθεί κάπου κοινός τόπος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 09:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λείπω από το φόρουμ λίγες μέρες και όταν γυρνώ βρίσκω απενεργοποιημένους τον sceptic και τον dim.kar. τί έγινε ρε παιδιά??? Περονόσπορος έπεσε?? Σε ποιό τόπικ έγινε ο χαμός


O Μέγας Απο-συντονιστής και σεντονιστής!!!
Περονόσπορος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 13:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δείτε εδώ, Μεγάλε Προφήτα!...

!!ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ? ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?!!

Πρέπει να ζητήσει η Δύση συγνώμη από τους Μουσουλμάνους;

Δεν το προβλέψατε αυτό ε;...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 09:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη το λες...
Κάποιοι το είχαν.
Ονόματα δε λέω.
Με τίποτα...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e******* a********
Διαγραμμένος Λογαριασμός

Greece
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 11:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e******* a********  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy