ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Ελληνοποιημένες λέξεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Amaltheia
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 15:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amaltheia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι και φίλες,

Επειδή συλλαμβάνω τον εαυτό μου να χρησιμοποιεί συχνά ξένες λέξεις αντι των ελληνικών και θέλω να σταματήσω χρειάζομαι τη βοήθεια σας.
Γνωρίζει κάποιος από εσάς ιστοσελίδες/βιβλία που να επισημαίνουν τις λέξεις εκείνες που έχουμε ελληνοποιήσει και χρησιμοποιούμε και να υποδεικνύει τις αντιστοιχες Ελληνικές;

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 15:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωρίζω κάτι σαν αυτό που ζητάς αλλά θα ηθελα να σε ρωτήσω το εξης. Γιατί θες να σταματήσεις τη χρησιμοποιηση ξενων λεξεων και να χρησιμοποιείς μόνο ελληνικές? Εγω μια χαρά αισθάνομαι να χρησιμοποιω τις λέξεις "ασανσέρ", "κλόουν", "σινεμά" κ.α. παράλληλα με τις ελληνικές Βεβαια ο καθένας οπως νιώθει πιο άνετα...περι ορέξεως...

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 16:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Τοτε ισως θα επρεπε ν΄αλλαξεις υπογραφη...
Ανελκυστηρας, γελωτοποιος, κινηματογραφος.
Δεν ηχουν πιο ομορφα στο αυτι;
Ασε που μπορεις να καταλαβεις και το τι σημαινουν απο την ετυμολογια τους.

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 17:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ισως και να ηχούν αλλά ειλικρινα βρε angi βαριέμαι να λέω τα μακρινάρια "ανελκυστηρας" και "κινηματογραφος" . Και μάλλον έχεις ψιλοπαρερμηνευσει το νοημα της υπογραφής μου


Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 01:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic
quote:
Δεν γνωρίζω κάτι σαν αυτό που ζητάς αλλά θα ηθελα να σε ρωτήσω το εξης. Γιατί θες να σταματήσεις τη χρησιμοποιηση ξενων λεξεων και να χρησιμοποιείς μόνο ελληνικές? Εγω μια χαρά αισθάνομαι να χρησιμοποιω τις λέξεις "ασανσέρ", "κλόουν", "σινεμά" κ.α. παράλληλα με τις ελληνικές Βεβαια ο καθένας οπως νιώθει πιο άνετα...περι ορέξεως...

Μα τι λες τώρα βρε Agnostic;
Δε θα ταίριαζε καλύτερα να έχεις ως ψηφιακή υπογραφή:
ΤΟ ΚΡΕΑΤΟΣΦΑΙΡΙΔΙΟ ΓΑΡ ΒΑΡΥ...;

Λοιπόν. Καλύτερα είναι το θέμα αυτό να μεταφερθεί στον χώρο "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
Έχει κάποιο γενικό ενδιαφέρον, ωστόσο θα έπρεπε να γίνει και μια σύνδεση με το θεματικό αντικείμενο του ESOTERICA για να ταιριάζει ως θέμα στις συζητήσεις.
Εάν επιτευχθεί κάτι τέτοιο, θα παραμείνει ενεργό.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 09:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ το μόνο που έχω να πώ για την υπογραφή του agnostic είναι:λές "Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν..." να φωνάξεις τους ιδιοκτήτες γιατί έχουν 2500 χρόνια να πληρώσουν την εφορία και επίκειται κατάσχεση...


O Μέγας Απο-συντονιστής και σεντονιστής!!!
Περονόσπορος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amaltheia
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 14:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amaltheia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι αγγλικές και γαλλικές λέξεις αναγνωρίζονται σχετικά εύκολα.
Το θέμα είναι οι τούρκικες (βλ. ντουλάπι)κ.α.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 14:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οι λέξεις που αρχίζουν από ντ και μπ ειναι τουρκικες αν δεν κάνω λάθος ε???

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 19:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Τουρκικές λέξεις υπάρχουν σε μεγάλο βαθμό στην γλώσσα μας Ελληνοποιημένες και πολλές φορές είναι δύσκολο να αναγνωριστούν νομίζοντας οτι είναι Ελληνικές (π.χ. σουβλάκι, τζατζίκι, κοκορέτσι, κεφτές, χασάπικο και πολλά άλλα). Εκτός απο αυτό άν βρούμε και κάτι αντίστοιχο Ελληνικό για τις ίδιες λέξεις δέν το χρησιμοποιούμε γιατί μας φαίνεται λίγο εξωπραγματικό.
Οι Αγγλο - Γαλλικές δέν έχουν προλάβει ακόμα να Ελληνοποιηθούν και μπορούν να αναγνωριστούν ευκολότερα.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 06:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παστιτσιο ειναι ιταλικη λεξη?Νομιζω απο το παστα,δηλαδη ζυμαρικο.Υπαρχει αντιστοιχη ελληνικη? Μηπως θα λεγοτανε ζυμαρωτος κιμας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 10:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε λέω, ενδιαφέρον πράγμα είναι να ψάχνουμε τις ρίζες των λέξεων...

Θεωρώ πάντως ψευτοδίλημμα το να ψάχνουμε και να προτιμάμε τις "αυθεντικές ελληνικές λέξεις" έναντι άλλων "ελληνοποιημένων"...Η άποψή μου είναι ότι όσες λέξεις έχουν ενταχθεί ομαλά στη γλώσσα μας, κλίνονται κανονικά και δεν προκαλούν "ηχητικά" (πχ τα ταξιά, τα μπέικα κλπ...) ε ΕΙΝΑΙ ελληνικές πλέον! Θυμάμαι για παράδειγμα συζήτηση για το αν θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τη λέξη "άνθος" ή τη λέξη "λουλούδι", γιατί λέει η δεύτερη είναι αλβανικής προελεύσεως! Αυτό είναι υπερβολή, κατά τη γνώμη μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 12:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΛΗΝ ΛΟΓΟΣ - ΠΩΣ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΛΟΓΟ ΤΖΙΡΟΠΟΥΛΟΥ - ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΑΝΝΑ


http://www.georgiadesbooks.com/product.php?productid=66&cat=0&page=1

«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2006, 17:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στις 26/09/57, ο καθηγητής Ξενοφών Ζολώτας (τότε Διοικητής της Τραπέζης της Ελλάδος και αργότερα πρωθυπουργός της Οικουμενικής Κυβέρνησης από 23/11/89-11/4/90), μίλησε στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, στις Η.Π.Α. Στην ομιλία του αυτή, χρησιμοποίησε, εκτός από τα άρθρα και τις αντωνυμίες, αποκλειστικά ελληνικές λέξεις ή λέξεις που προέρχονται από τα ελληνικά.
Η ομιλία του ήταν η εξής :

«Ι eulogize the archons of the Panethnic Numismatic Thesaurus and the Ecumenical Trapeza for the orthodoxy of their axioms, methods and policies, although there is an episode of cacophony of the Trapeza with HELLAS.
With enthusiasm we dialogue and synagonize at the synods of our didymous organizations in which polymorphous economic ideas and dogmas are analyzed and synthesized.
Our critical problems, such as the numismatic plethora, generate some agony and melancholy. This phenomenon is characteristic of our epoch. But, to my thesis, we have the dynamism to program therapeutic practices as a prophylaxis from chaos and catastrophe.
In parallel, a panethnic unhypocritical economic synergy and harmonization in a democratic climate, is basic.
I apologize for my eccentric monologue.
I emphasize my eucharisties to you, Kyrie, to the generous American ethnos and to the organizers and protagonists of this amphictiony and the gastronomic symposia".

Σε ελεύθερη μετάφραση :
«Απευθύνω έπαινο τους διοικητές του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου και της Παγκόσμιας Τράπεζας, για την ορθότητα των αρχών, των μεθόδων και της πολιτικής τους, αν και υπάρχει ένα ζήτημα διαφωνίας ανάμεσα στην (Παγκόσμια) Τράπεζα και την ΕΛΛΑΔΑ.
Με ενθουσιασμό συνδιαλεγόμαστε και συναγωνιζόμαστε στα συνέδρια των δίδυμων οργανισμών μας στα οποία, ποικίλες οικονομικές ιδέες και δόγματα αναλύονται και συντίθενται.
Τα κρίσιμα προβλήματά μας, όπως ο πληθωρισμός, δημιουργούν κάποια αγωνία και μελαγχολία. Αυτό το φαινόμενο, είναι χαρακτηριστικό της εποχής μας. Αλλά, κατά την άποψή μου, έχουμε το δυναμισμό να προγραμματίσουμε διορθωτικές πρακτικές, σαν προφύλαξη από το χάος και την καταστροφή.
Παράλληλα, είναι βασική μια ανυπόκριτη διεθνής οικονομική συνεργασία και εναρμόνιση, σ’ ένα διεθνές δημοκρατικό κλίμα.
Ζητώ συγγνώμη για τον εκκεντρικό μονόλογό μου.
Απευθύνω τις ευχαριστίες μου, σε σας Κύριοι, στο γενναιόδωρο Αμερικανικό έθνος και στους οργανωτές και πρωταγωνιστές αυτού του συνεδρίου και των γαστρονομικών συμποσίων».

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2006, 00:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ελεύθερη μετάφραση :
«Απευθύνω έπαινο τους διοικητές του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου και της Παγκόσμιας Τράπεζας, για την ορθότητα των αρχών, των μεθόδων και της πολιτικής τους, αν και υπάρχει ένα ζήτημα διαφωνίας ανάμεσα στην (Παγκόσμια) Τράπεζα και την ΕΛΛΑΔΑ.
Με ενθουσιασμό συνδιαλεγόμαστε και συναγωνιζόμαστε στα συνέδρια των δίδυμων οργανισμών μας στα οποία, ποικίλες οικονομικές ιδέες και δόγματα αναλύονται και συντίθενται.
Τα κρίσιμα προβλήματά μας, όπως ο πληθωρισμός, δημιουργούν κάποια αγωνία και μελαγχολία. Αυτό το φαινόμενο, είναι χαρακτηριστικό της εποχής μας. Αλλά, κατά την άποψή μου, έχουμε το δυναμισμό να προγραμματίσουμε διορθωτικές πρακτικές, σαν προφύλαξη από το χάος και την καταστροφή.
Παράλληλα, είναι βασική μια ανυπόκριτη διεθνής οικονομική συνεργασία και εναρμόνιση, σ’ ένα διεθνές δημοκρατικό κλίμα.
Ζητώ συγγνώμη για τον εκκεντρικό μονόλογό μου.
Απευθύνω τις ευχαριστίες μου, σε σας Κύριοι, στο γενναιόδωρο Αμερικανικό έθνος και στους οργανωτές και πρωταγωνιστές αυτού του συνεδρίου και των γαστρονομικών συμποσίων».


Νομίζω ότι είναι περιττή, αγαπητέ Krisnna... Αυτό ακριβώς ήταν και το νόημα της ομιλίας αυτής!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2006, 03:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΛΛΗΝ ΛΟΓΟΣ - ΠΩΣ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΛΟΓΟ ΤΖΙΡΟΠΟΥΛΟΥ - ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΑΝΝΑ


http://www.georgiadesbooks.com/product.php?productid=66&cat=0&page=1

«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»



το συγκεκριμένο βιβλίο της κυρίας Τζιροπούλου είναι ψιλο-μουφα και αντιεπιστημονικό....και δεν ειναι τυχαίο που φιλοξενείται σε ιστοσελίδα του εθνικιστή μελος του ΛΑΟΣ Γεωργιάδη ο οποίος προσπαθεί να μας πείσει ότι τα πάντα προήλθαν απο την Ελλάδα...Θα πρέπει να ειμαστε προσεκτικοί με αυτού του είδους τα εθνικιστικά βιβλία...ειδικά εκει που γράφει στην ιστοσελίδα ότι "τι βιβλιο αυτό καταρρίπτει τουε μύθους που αμαυρώνουν την ιστορία της γλώσσας μας" ειναι για να γελάει κανείς
Μακριά λοιπόν.....

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2006, 03:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ... μαλιστα...
Ενω το b και το d, ειναι αρχαιοτερο απο το μ+π και ν+τ.
Ο,τι πεις...

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2006, 04:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον δεν κατάλαβες το πνεύμα μου αγαπητή angi...

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2006, 04:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολη την ωρα δεν καταλαβαινω την αποψη σου.
Μπορεις να μου την πεις;

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2006, 07:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic πως καταλαβες οτι το συγκεκριμενο βιβλιο ειναι μουφα?Το διαβασες ολοκληρο?Μου κανει μεγαλη εντυπωση πως μερικοι με τοση ευκολια απορριπτουν καποια βιβλια χωρις να τα εχουν διαβασει.
Κατι ειπες για εθνικιστη του ΛΑΟΣ.Να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι ΛΑΟΣ μα μαλλον δε γνωριζεις τι εστι εθνικισμος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2006, 22:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον;...

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 03:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε lancelot υπάρχει ο καλώς νοούμενος εθνικισμός με βασικό γνώρισμα την φιλοπατρία και ο κακώς νοούμενος ο οποίος περιλαμβάνει τον κοντόφθαλμο υπερπατριωτισμό (σοβινισμός), ο οποίος συχνά μεταβάλλεται σε πατριδοκαπηλεία (π.χ. ναζισμός). Οταν χαρακτηρίζω εθνικιστές τον Γεωργιάδη, τον Καρατζαφέρη, το ΛΑΟΣ και το συνάφι τους αναφέρομαι στην δεύτερη περίπτωση εθνικισμού. Λιγο αν κάτσεις να ακούσεις τις ιδέες τους θα το διαπιστώσεις-αν δεν το έχεις ήδη διαπιστώσει (κάτι έλεγε ο Καρατζαφέρης για χρηση πυρηνικών για να πάρουμε την Πόλη νομίζω??)

Τώρα όσον αφορά το "Ελλην Λογος" της κυρίας Τζιροπούλου, δεν το έχω διαβάσει αλλά είχα βρει -θα σε γελάσω που- σχόλια απο γλωσσολόγο/ους που χαρακτηρίζουν αντι-επιστημονικό το βιβλίο της. Θυμάμαι ότι η εν λόγω κυρία προσπαθεί σε κάποιο σημείο να απορρίψει την αποδεδειγμένη ινδοευρωπαίκή γλωσσολογική θεωρία με μπακάλικες μεθόδους, πράγμα αντιεπιστημονικό αφού η ινδοευρωπαΊκή γλωσσολογία διδάσκεται σε όλα τα πανεπιστήμια. Επίσης κάτι άλλο υπερβολικό στο βιβλίο της που ξέρω είναι ότι προσπαθεί να περάσει την άποψη πως η ελληνική γλώσσα υπήρχε και πριν το 5000 π.Χ. καταστάσεις φαντασιοπληξίας δηλαδή...

Αλλά γενικά όταν βλέπεις τέτοιες εκπομπές να πουλάνε βιβλία για αρχαίους Ελληνες στην Αμερική, τον Ηρακλή να σουλατσάρει στην αυτοκρατορία των Ινκας,κλείσιμο πύλων από Διόνυσο και Μέγα Αλέξναδρο, UFO και αρχαία Ελλάδα, λέιζερ και απόκρυφη τεχνολογία στην Αρχαία Ελλάδα και 50-60-70 εκατομμύρια λέξεις στην αρχαία Ελλάδα είναι να άλλάζεις κανάλι εκτός αν θες να γελάσεις με την γραφικότητα και την φαντασιοπληξία ορισμένων.
Και ας ξαναδώσω το link που απομυθοποιεί την τερατώδη άποψη για 70.000.000 λέξεις στην αρχαία Ελληνική την οποία υποστήριζε ο κ. Γεωργαλάς ο οποίος αν δεν απατώμαι γράφει και στα καφενειακά μπακάλικα περιοδικά τυπου Δαυλος και τα σχετικά...

http://www.sarantakos.com/language/ekatom.htm

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 18:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αβίαστη «ακύρωση» ανθρώπων που καταθέτουν τις απόψεις τους σε μελέτες, επί των οποίων δεν έχουμε προσωπική άποψη, εγκυμονεί τόσο τον κίνδυνο του σφάλματος, όσο και της απόδοσης εκ μέρους μας κακοπροαίρετης κριτικής.
Εν πάση περιπτώσει όταν κατακρίνεις κάτι οφείλεις να προτείνεις κάτι άλλο, καλύτερο.
Όσον αναφορά τα περί Ινδοευρωπαικής γλώσσας και πολιτισμού, ένα αρχαιολογικό εύρημα ή τεκμήριο θα ήταν ιδιαίτερα εκτιμητέο….
Ένα είναι σίγουρο η Ακρόπολη δεν ανήκει στους Ινδοευρωπαίους..

«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 20:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φίλε lancelot υπάρχει ο καλώς νοούμενος εθνικισμός με βασικό γνώρισμα την φιλοπατρία και ο κακώς νοούμενος ο οποίος περιλαμβάνει τον κοντόφθαλμο υπερπατριωτισμό (σοβινισμός), ο οποίος συχνά μεταβάλλεται σε πατριδοκαπηλεία (π.χ. ναζισμός). Οταν χαρακτηρίζω εθνικιστές τον Γεωργιάδη, τον Καρατζαφέρη, το ΛΑΟΣ και το συνάφι τους αναφέρομαι στην δεύτερη περίπτωση εθνικισμού. Λιγο αν κάτσεις να ακούσεις τις ιδέες τους θα το διαπιστώσεις-αν δεν το έχεις ήδη διαπιστώσει (κάτι έλεγε ο Καρατζαφέρης για χρηση πυρηνικών για να πάρουμε την Πόλη νομίζω??)

Τώρα όσον αφορά το "Ελλην Λογος" της κυρίας Τζιροπούλου, δεν το έχω διαβάσει αλλά είχα βρει -θα σε γελάσω που- σχόλια απο γλωσσολόγο/ους που χαρακτηρίζουν αντι-επιστημονικό το βιβλίο της. Θυμάμαι ότι η εν λόγω κυρία προσπαθεί σε κάποιο σημείο να απορρίψει την αποδεδειγμένη ινδοευρωπαίκή γλωσσολογική θεωρία με μπακάλικες μεθόδους, πράγμα αντιεπιστημονικό αφού η ινδοευρωπαΊκή γλωσσολογία διδάσκεται σε όλα τα πανεπιστήμια. Επίσης κάτι άλλο υπερβολικό στο βιβλίο της που ξέρω είναι ότι προσπαθεί να περάσει την άποψη πως η ελληνική γλώσσα υπήρχε και πριν το 5000 π.Χ. καταστάσεις φαντασιοπληξίας δηλαδή...

Αλλά γενικά όταν βλέπεις τέτοιες εκπομπές να πουλάνε βιβλία για αρχαίους Ελληνες στην Αμερική, τον Ηρακλή να σουλατσάρει στην αυτοκρατορία των Ινκας,κλείσιμο πύλων από Διόνυσο και Μέγα Αλέξναδρο, UFO και αρχαία Ελλάδα, λέιζερ και απόκρυφη τεχνολογία στην Αρχαία Ελλάδα και 50-60-70 εκατομμύρια λέξεις στην αρχαία Ελλάδα είναι να άλλάζεις κανάλι εκτός αν θες να γελάσεις με την γραφικότητα και την φαντασιοπληξία ορισμένων.
Και ας ξαναδώσω το link που απομυθοποιεί την τερατώδη άποψη για 70.000.000 λέξεις στην αρχαία Ελληνική την οποία υποστήριζε ο κ. Γεωργαλάς ο οποίος αν δεν απατώμαι γράφει και στα καφενειακά μπακάλικα περιοδικά τυπου Δαυλος και τα σχετικά...

http://www.sarantakos.com/language/ekatom.htm

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...


Πρεπει να εισαι ειδημων...σε τετοια θεματα...
Κανενα βιβλιο εχεις ανοιξει εκτος απο αυτα που σου εδωσαν στο σχολειο;;

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 21:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

οι λέξεις που αρχίζουν από ντ και μπ ειναι τουρκικες αν δεν κάνω λάθος ε???

ΝΤροπή σου! ΝΤρέπομαι NTε, καθότι ΝΤροπαλός. ΝΤυμένος με το ΝΤύμα της ΝΤροπής ΜΠροστάρης ΜΠαμπά!!
ΜΠα.. δεν ΜΠορεί ΜΠαμπά, ο ΜΠούφος ΜΠορεί να ΜΠούκωσε ή ΜΠορεί πάλι ΜΠροστά στην ΜΠουκιά που ΜΠούκαρε από το ΜΠροστινό παράθυρο λίγο πριν την ξαφνική ΜΠόρα να μην ΜΠόρεσε να κρατηθεί.. Κι αυτό το ΜΠροστινό παράθυρο ΜΠάζει από παντού ρε ΜΠαμπά!!…
ΜΠααα.. στο βουνό θα πήγαν…ΝΤεεε… Ντύσου!!!! Δεν ΝΤρέπεσε χμμ… ΜΠράδερ??? ΝΤύσου, έρχεται ΜΠόρα!! ΜΠορεί το μυαλό να μην έχει ΜΠράτσα αλλά ...γυμνά-ζεται!!!

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 13:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η αβίαστη «ακύρωση» ανθρώπων που καταθέτουν τις απόψεις τους σε μελέτες, επί των οποίων δεν έχουμε προσωπική άποψη, εγκυμονεί τόσο τον κίνδυνο του σφάλματος, όσο και της απόδοσης εκ μέρους μας κακοπροαίρετης κριτικής.
Εν πάση περιπτώσει όταν κατακρίνεις κάτι οφείλεις να προτείνεις κάτι άλλο, καλύτερο.
Όσον αναφορά τα περί Ινδοευρωπαικής γλώσσας και πολιτισμού, ένα αρχαιολογικό εύρημα ή τεκμήριο θα ήταν ιδιαίτερα εκτιμητέο….
Ένα είναι σίγουρο η Ακρόπολη δεν ανήκει στους Ινδοευρωπαίους..

«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»



φίλε Πλωτίνε εξήγησα στο προηγούμενο ποστ μου γιατί θεωρώ το έργο της κυρίας Τζιροπούλου αντιεπιστημονικό. Ξαναλέω ότι από τη στιγμή που προσπαθεί να ανατρέψει μια αποδεδειγμένη γλωσσολογική θεωρία που διδάσκεται στα πανεπιστήμια τότε μάλλον υπερβάλλει.
http://www.utexas.edu/cola/depts/lrc/iedocctr/ie-ling/ie-ling.html
http://www.indo-europeansummerschool.leidenuniv.nl/
http://www.classics.cam.ac.uk/faculty/staff-ling.html
αλλά και στο τμημα γλωσσολογίας της Φιλοσοφικής θα βρεις εγκυκλοπαιδειες που αναγνωρίζουν την ινδοευρωπαϊκή γλωσσολογία.

Τώρα για πρόταση πιστεύω ότι κάποιο λεξικό του Μπαμπινιώτη θα είναι πολύ καλύτερο και αντικειμενικότερο απο το βιβλίο της κυρίας Τζιροπούλου.

Οσο για ευρήματα υπάρχουν στην ευρύτερη περιοχή του Καυκάσου αλλά και σε γύρω περιοχές που μετακινούνταν οι ινδοευρωπαίοι έχουν βρεθεί πολλές λακοειδέις ταφές των νεκρών των ινδοευρωπαϊκών φυλων καθώς και διάφορα οπλα, εργαλεία, χάντρες, βάζα, άρματα και βαγόνια καθώς και μικρές πήλινες απεικονισεις των αρμάτων, δαχτυλίδια και μεταλλικά μικροαντικείμενα που απεικόνιζαν ζώα(κατσίκες,ταύρους). Επίσης σε περιοχές της Ρωσσίας και της Ουκρανίας έχουν βρεθεί οικιμοί που περιλαμβάνουν οχυρά απο ξύλο ή πέτρες με ξύλινα ή και πέτρινα σπίτια των ινδοευρωπαϊκών πληθυσμών.
Αναλυτικά για του ινδοευρωπαίους Κουργκαν (και με ευρήματα) θα βρεις εδώ
http://www.iras.ucalgary.ca/~volk/sylvia/Kurgans.htm


αλλά και γενικότερα για τους ινδοευρωπαιόυς

http://www.lhhpaleo.religionstatistics.net/LHH%20IE%20LBK.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Yamna

Τώρα σύμφωνα με ολους τους γλωσσολόγους ένα βασικότατο "ευρημα" είναι οι ομοιότητες που υπάρχουν σε πολλές γλώσσες της Ευρώπης και της Ασίας ως προς το λεξιλόγιο και την δομή τους, οι οποίες μόνο αποτέλεσμα μια προηγούμενης "μητέρας" πρωτόγλωσσας μπορούν να είναι και όχι δανεισμών. Και ας δώσω και παραδείγματα που βρήκα.

http://www.ancientscripts.com/hl_families.html
http://www.ship.edu/~cgboeree/indoeuropean.html

Πιστεύω πως καλό θα ήταν να τα έχει υπόψη της αυτά η κυρία Τζιροπούλου πριν αρχίσει να αμφισβητεί την αποδεδειγμένη ινδοευρωπαϊκή γλωσσολογία σε συγκεκριμένο τμήμα του "Ελλην Λογος"

Ολα αυτά που παρέθεσα είναι βέβαια ασχετα με τον τίτλο του τόπικ αλλά το έκανα υστερα απο προτροπή σου φίλε Πλωτίνε. Να'σαι καλά

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 23:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φίλε lancelot υπάρχει ο καλώς νοούμενος εθνικισμός με βασικό γνώρισμα την φιλοπατρία και ο κακώς νοούμενος ο οποίος περιλαμβάνει τον κοντόφθαλμο υπερπατριωτισμό (σοβινισμός), ο οποίος συχνά μεταβάλλεται σε πατριδοκαπηλεία (π.χ. ναζισμός). Οταν χαρακτηρίζω εθνικιστές τον Γεωργιάδη, τον Καρατζαφέρη, το ΛΑΟΣ και το συνάφι τους αναφέρομαι στην δεύτερη περίπτωση εθνικισμού. Λιγο αν κάτσεις να ακούσεις τις ιδέες τους θα το διαπιστώσεις-αν δεν το έχεις ήδη διαπιστώσει (κάτι έλεγε ο Καρατζαφέρης για χρηση πυρηνικών για να πάρουμε την Πόλη νομίζω??)

Τώρα όσον αφορά το "Ελλην Λογος" της κυρίας Τζιροπούλου, δεν το έχω διαβάσει αλλά είχα βρει -θα σε γελάσω που- σχόλια απο γλωσσολόγο/ους που χαρακτηρίζουν αντι-επιστημονικό το βιβλίο της. Θυμάμαι ότι η εν λόγω κυρία προσπαθεί σε κάποιο σημείο να απορρίψει την αποδεδειγμένη ινδοευρωπαίκή γλωσσολογική θεωρία με μπακάλικες μεθόδους, πράγμα αντιεπιστημονικό αφού η ινδοευρωπαΊκή γλωσσολογία διδάσκεται σε όλα τα πανεπιστήμια. Επίσης κάτι άλλο υπερβολικό στο βιβλίο της που ξέρω είναι ότι προσπαθεί να περάσει την άποψη πως η ελληνική γλώσσα υπήρχε και πριν το 5000 π.Χ. καταστάσεις φαντασιοπληξίας δηλαδή...

Αλλά γενικά όταν βλέπεις τέτοιες εκπομπές να πουλάνε βιβλία για αρχαίους Ελληνες στην Αμερική, τον Ηρακλή να σουλατσάρει στην αυτοκρατορία των Ινκας,κλείσιμο πύλων από Διόνυσο και Μέγα Αλέξναδρο, UFO και αρχαία Ελλάδα, λέιζερ και απόκρυφη τεχνολογία στην Αρχαία Ελλάδα και 50-60-70 εκατομμύρια λέξεις στην αρχαία Ελλάδα είναι να άλλάζεις κανάλι εκτός αν θες να γελάσεις με την γραφικότητα και την φαντασιοπληξία ορισμένων.
Και ας ξαναδώσω το link που απομυθοποιεί την τερατώδη άποψη για 70.000.000 λέξεις στην αρχαία Ελληνική την οποία υποστήριζε ο κ. Γεωργαλάς ο οποίος αν δεν απατώμαι γράφει και στα καφενειακά μπακάλικα περιοδικά τυπου Δαυλος και τα σχετικά...

http://www.sarantakos.com/language/ekatom.htm

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...



Είπαμε "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού" αλλά όχι κι έτσι....

Agnostic κάποια κυρία Μαριάννα Μακ Ντόναλντ την έχεις ακουστά;;;
Α και που 'σαι διάβασε και ακόμα ένα αντιεπιστημονικό βιβλίο...
Λέγεται Εις οιωνός άριστος: Αμύνεσθαι περί γλώσσης...
Συγγραφεύς ο Αντώνιος Αντωνάκος...
Εκεί να δεις κάτι εθνικιστικές ιδέες.....
Έλεος...

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 01:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

θα επιμεινω:
Το μ+π=μπ=b
To ν+τ=ντ=d
se pio alfabito anikoun;
apo anatoli;
posa grammata eixe i elliniki alfabitos kai posa xathikan me tin isboli tis theorias tis indoeuropaikis proeleusis.
giati grafeis me h; xereis ti simaini to gramma auto mprosta apo kathe lexi;


www.myhoroscope.gr

Edited by - angi on 22/02/2006 01:31:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 03:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic κάποια κυρία Μαριάννα Μακ Ντόναλντ την έχεις ακουστά;;;
Α και που 'σαι διάβασε και ακόμα ένα αντιεπιστημονικό βιβλίο...
Λέγεται Εις οιωνός άριστος: Αμύνεσθαι περί γλώσσης...
Συγγραφεύς ο Αντώνιος Αντωνάκος...
Εκεί να δεις κάτι εθνικιστικές ιδέες.....

ναι ακουστά την έχω...που θες να καταλήξεις όμως?
Τώρα για το βιβλίο που μου πρότεινες το έψαξα λίγο σύντομα στο διαδύκτιο και....απο κάποια γενικά πράγματα που λέει μου φαίνεται λιγάκι παρατραβηγμένο και μάλλον δεν μου κάνει


φίλη angi αυτό που είπα για τις λέξεις που αρχίζουν απο ντ και μπ και την τούρκικη προέλευσή τους μας το είχε πει καθηγήτρια στο γυμνάσιο και νομίζω μας είχε αναφέρει την λέξη "ντουλάπα" για παράδειγμα. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι ειχε πει αλλα κάτι τέτοιο τέλος παντων. Αν γνωρίζει κανείς κατι για το θέμα ας γράψει. Πάντως, όπως είπε και παραπάνω ένας φίλος, υπάρχουν τούρκικες λέξεις στην Ελληνική που δεν τις καταλαβαίνουμε.
Τώρα αυτό που ρωτάς για το ποσα γράμματα είχε το ελληνικό αλφάβητο πριν εισέλθουν ινδοευρωπαϊκά φύλα στον Ελλαδικό χώρο νομίζω ότι δεν στέκει διότι είναι γνωστο ότι το ελληνικό αλφάβητο προήλθε από το αλφάβητο των Φοινίκων κάπου στο 900 π.Χ. Τα ινδοευρωπαίκά φύλα έχουν εισέλθει στον Ελλαδικό χωρο σταδιακά απο το 2000 π.Χ

Και για να επανέλθω στην κυρία Αννα Τζιροπούλου Ευσταθιου, βρήκα το παρακάτω άρθρο που την αμφισβητεί και την κατηγορεί για ερασιτεχνισμούς. Για δείτε...
http://www.geocities.com/vasargyr/chapterb2.html

ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του....εγώ πάντως ειμαι πολύ επιφυλακτικός με την συγκεκριμένη κυρία...ειδικά μετά από αυτα που διάβασα...


Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 13:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν τάξει διάβασέ το πρώτα και μετά έλα να συζητήσουμε...
Ή απλά ξεφύλλισέ το...νομίζω σου είναι πιο εύκολος, πιο προσιτός αυτός ο τρόπος
Να τα δούμε ένα- ένα τα παρατραβηγμένα που λες...


ΥΓ:Αλήθεια τώρα διάβασες όλο αυτό το σεντόνι http://www.geocities.com/vasargyr/chapterb2.html που παραθέτεις;;
Αναρωτιέμαι γιατί είναι μπακάλης ο ένας και όχι ο άλλος...

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 02:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Laryp σόρρυ αλλά και λόγω οικονομικής στενότητας που διανύουμε σήμερα χλωμό το κόβω να παίρνω το βιβλιό που λες και να το διαβάσω Εχω ήδη αρκετά ωραία και πιο αντικειμενικα βιβλία ιστοριας και γραμματικής..
Φυσικά το διάβασα το άρθρο που παρέθεσα και γι'αυτό άλλωστε θα επιμείνω ότι η κυρα Αννα ειναι αναξιόπιστη για να την διαβάσουμε. Και ελιμαι σίγουρος ότι κάπου αλλού ειχα βρει να τις τα χωνουν που προσπαθούσε να καταρρίψει την ινδοευρωπαϊκή γλωσσολογία. Μαλ...κια που δεν έσωσα την ιστοσελίδα.
Τελος πάντων γενικότερα η αμφισβήτησή μου πέρα από τις πηγές που παρέθεσα πηγάζει και απο το γεγονός ότι φιλοξενείται το βιβλίο της σε εκπομπή που μεταδίδει εθνικιστική μεγαλομανία (Ελλήνων Εγερσις), αρκετά συχνό φαινόμενο στο κανάλι του τηλεάστυ(Ελληνόραμα, Λιακόπουλος) που πάει χερι χέρι με τον Καρατζαφέρη.
Και μιας και ανέφερα και τον Λιακόπουλο θα μιλήσω λίγο αναλυτικότερα με στοιχεία για ποιο λόγο ειμαι πολύ επιφυλακτικός με τέτοιες εκπομπές τηλε-πώλησης βιβλίων που συνοδεύονται απο εθνικιστική μεγαλομανία των παρουσιαστών τους. Αν πιστέψω γνωστό μου στα ΕΛΤΑ οι αντικαταβολές των βιβλίων του Λιακόπουλου ειναι αρκετές οπότε αρκετοί έχουν ξοδέψει τσάμπα τα λεφτά τους και πιάστηκαν κοροϊδα των ψεμάτων και της φαντασιοπληξίας του ελληνορθόδοξου Λιακόπουλου(όπως ο ίδιος με περηφάνια δηλώνει). Εχουμε και λέμε:
Ο Λιακόπουλος πουλάει βιβλίο σχετικά με τη θεωρία της κούφιας γης...αλλά μια ματιά στα όσα έχουν ειπωθεί και στο αντίστοιχο τοπικ εδώ στο esoterica ειναι αρκετά για να τον "σβήσουν"
Ο Λιακόπουλος πουλάει βιβλίο υποστηρίζοντας ότι έχει αποδείξεις για την ύπαρξη της Ατλαντίδας στην οποία έγινε πόλεμος μεταξυ αθηανίων και Ατλαντων αλλά στην ουσία λέει βλακείες http://skepdic.com/atlantis.html

Ο Λιακόπουλος πουλαέι βιβλία για τα προτώκολλα της νεας Ταξης των Σιωνιστών αλλά πάλι λέει ψέματα http://www.skepdic.gr/Entries/Pi/protocolszion.htm
http://www.iospress.gr/ios2001/ios20010401a.htm
αλλά και χριστιανικά sites τον απομυθοποιούν
http://www.jesusportal.org/magazine/article8d.htm

Ο Λιακόπουλος με περηφάνια και έπαρση πουλάει το περιφημο πλέον βιβλίο ο Καιρός Γαρ Εγγυς και καυχιέται για τις αληθινές προφητείες και τα θεϊκά σημαδια στο Τραχώνι της Λεμεσού αλλά η ίδια η Ιερα Συνοδος της Κύπρου τον ξεφτυλίζει θεωρόντας απάτη τα σημάδια!!!
http://www.patrokosmas.gr/periodiko.asp?sitema=1&sitem=11&isue=11&artid=220

Ο Λιακόπουλος κάποτε έδειχνε στην εκπομπή του φωτογραφία από έναν σκελετό Κενταύρου που τάχα μου είχε βρεθεί (στην Ελλάδα νομίζω ισχυριζόταν) και αποδεικνύει ότι υπήρχαν Κένταυροι! Κούνια που τον κούναγε τον απατεώνα!! http://www.skepdic.gr/Entries/Kapa/centaur.htm

Ο Λιακόπουλος πουλάει βιβλίο για το Τσουνάμι που χτύπησε την Ινδονησία ισχυριζόμενος ότι προκλήθηκε απο πυρηνικές δοκιμές των ΗΠΑ στον βυθό εκεί κοντά. Πουλάει βιβλίο για να μας πείσει για τις κοσμοσφαίρες και τα αντιβαρυτικά όπλα του Πούτιν, πουλάει βιβλίο για τα ιερογλυφικά στο γνωστό ναό της Αιγύπτου και πως τάχα μου αποδεικνύουν εξωγήινους αλλά στην ουσία κοροΪδεύει τον κόσμο!!!
http://www.skepdic.gr/Newsletters/newsletter1.htm#anc5

και πιο αναλυτικά για τα ιερογλυφικά
http://www.enigmas.org/aef/lib/archeo/abydosm.shtml

Ψαχνω εντομεταξύ να βρω συγγένεια της ελληνικής με τις γλώσσες των Μάγια και των Ινκας που ισχυρίζεται ο Λιακόπουλος και οι ομοϊδεάτες του ότι υπάρχει (εφόσον οι Ελληνες και ο Ηρακλάρας αποίκισαν στην Αμερική) και δεν βρίσκω κάτι σε ηλεκτρονική ταξινόμηση των γλωσσών
http://www.ethnologue.com/show_family.asp?subid=90711
http://www.ethnologue.com/show_family.asp?subid=90065
Παραμύθια πουλάνε δηλαδή

Με λίγα λόγια φίλε Laryp και λοιποί ο Λιακόπουλος έχει πουλήσει ένα σωρό βιβλία εξαπατώντας κυριολεκτικά τους πελάτες του!!!Αραγε μετά απο αυτά που παρέθεσα θα τραβανε τα μαλλια τους αυτοί που του τα σκάσανε για να απποκτήσουν την Λιακοπουλιακή γνώση ή όχι?? Αλλά ξέρουν πολύ καλά το έργο τους όλοι αυτοί. Πουλάνε Αρχαία Ελλάδα, Ορθοδοξία, Συνομωσιολογία κατά του έθνους μας (και καλά) και της γλώσσας μας, τα συνδυάζουν με ολίγη από Ουφολογία και γαρνιτούρα Αγώνα κατά των ισχυρών της νεας ταξης του σιωνισμού...και έδεσε το γλυκό. Αρκετοί αφελείς θα του τα σκασουν και θα πεσουν θύματα της απάτης του Λιακό και της ελληνοκεντρικής παρέας του...Βλέποντας λοιπόν τις απάτες του Λιακό καταλαβαίνω ότι και οι Γεωργιάδηδες, οι Κρασανάκηδες, Βελόπουλοι να μας τα παρουν θέλουν πουλώντας μας αντιεπιστημονικά φαντασιόπληκτα βιβλία προσπαθώντας να μας ευαισθητοποιήσουν ότι θίγεται η Ελλάδα μας και ότι δεν επιτρέπεται να μην έχουμε ορισμένα βιβλία τους αν θέλουμε να λεγόμαστε Ελληνες!!Αλλά ουσιαστικά αυτοί δειχνουν ασέβεια στους αρχαίους Ελληνες με αυτά τα τραγελαφικά που τους αποδίδουν.
Μακριά λοιπόν από όλους αυτούς που μας κοροϊδευουν στις εκπομπές τους στα βιβλία τους και στις ιστοσελίδες τους. Εσείς τους κάνετε μάγκες χαρίζοντάς τους τα ωραία σας λεφτά.
Και ένα τελευταίο αγαπημένο link που τα χώνει ωραία σε όλους αυτούς τους εθνικιστές ουφολόγους απατεώνες
http://www.politikokafeneio.com/neo/modules.php?name=News&file=article&sid=192

Τα λέμε....

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 05:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αρκετά ωραία και πιο αντικειμενικα βιβλία ιστοριας και γραμματικής..


Πλακα μας κανεις τωρα;;

www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy