ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 TO EMΠΟΡΙΟ ΤΗΣ ΜΑΝΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ & άλλα ευτράπελα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 17:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο θέμα αυτό θα ήθελα να συζητήσουμε την εμπορευματοποίηση, όχι μόνο της μαντικής τέχνης, όπως λέει ο τίτλος, αλλά και γενικότερα το εμπόριο στον εσωτερισμό και τη μεταφυσική, όπως δηλ. π.χ. θεραπείες διαφόρων ειδών, αναδρομές σε προηγούμενες ζωές, επαναφορά αγαπημένων προσώπων!, μυήσεις με το κιλό και όλα αυτά βέβαια ΕΝΑΝΤΙ ΑΔΡΑΣ ΑΜΟΙΒΗΣ.

Θα ήθελα τη γνώμη σας.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 18:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Στο θέμα αυτό θα ήθελα να συζητήσουμε την εμπορευματοποίηση, όχι μόνο της μαντικής τέχνης, όπως λέει ο τίτλος, αλλά και γενικότερα το εμπόριο στον εσωτερισμό και τη μεταφυσική, όπως δηλ. π.χ. θεραπείες διαφόρων ειδών, αναδρομές σε προηγούμενες ζωές, επαναφορά αγαπημένων προσώπων!, μυήσεις με το κιλό και όλα αυτά βέβαια ΕΝΑΝΤΙ ΑΔΡΑΣ ΑΜΟΙΒΗΣ.

Θα ήθελα τη γνώμη σας.


ενδιαφερον και παντα επικαιρο θεμα μιας και ο τζιρος τους ανερχεται σε δισεκαττομυρια.

να αρχισουμε απο τον μαυρο Πητ Παπαδακο και να καταληξουμε στην αγια Αθανασια του Αιγαλεω?

στο αλλο σκελος να αρχισουμε απο τις διαφορες διαφημιζομενες "σχολες" και να καταληξουμε στις διαφορες διαφημιζομενες "στοες"?


.


ΥΓ. πολουντε μαγηα κε κσορκια, σπαγγος για να του δαισετε το πουλη του, δηαβολι κε τρηβολι δηα σατανηστασ, σκατο αλιθορισ νιχτερηδασ, φραισκο μανωγαλο, δηαβαζο τα φηλα απ τουσ ντολμαδαισ, εγκιημενες εγκημοσινεσ, αμαισως φοτησισ - επησησ σκουρηασμενα ηποτηκα σπαθηα με αλιθηνα εματα απανο τουσ - ζιτιστε κηρυο γηανι - τημε προσητε


σορυ καλη μου Γκρετελ, δεν αντεξα...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 19:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

δυστυχώς μόνο ευτράπελα δεν υπάρχουν σ'αυτού του είδους το “εμπόριο”...


και ενώ δικαιολογώ (κατά κάποιο τρόπο) αυτούς που ούτε ξέρουν, ούτε θέλουν να μάθουν την ουσία αυτών με τα οποία εμπορεύονται, ενώ αντιλαμβάνομαι τους μηχανισμούς εκείνους που ωθούν τους ανθρώπους να κάνουν ουρές στις χαρτορίχτρες και τα μέντιουμ, υπάρχει και κάτι που δεν καταλαβαίνω...

μέσα από την προσωπική μου εμπειρία, δεν είναι λίγες οι φορές που άκουσα κάποιους να με προτρέπουν “βάλε εκεί μια αγγελία, εσύ ξέρεις απ' αυτά, θα τα κονομήσεις!”... άτομα που κατά τ' άλλα έχουν την αλήθεια σαν σημαία τους και πολύ εύκολα βγαίνουν σε φόρουμ σαν το δικό μας και υπεραμύνονται αυτής... άτομα που κατά τ' άλλα είναι “φωτισμένα”...

αυτοί με ενοχλούν... που όσο και να τους εξηγώ πως αυτός ο κόσμος δεν είναι παιχνίδι, πως το αόρατο αξίζει το σεβασμό μας... αυτοί τελικά το μυαλό τους στα φράγκα το έχουν...

αυτά τα “φωτισμένα” μυαλά με ενοχλούν... που παίρνουν αέρα ξαφνικά όταν πρόκειται για την τσέπη τους... και που η βροντοφωναγμένη αλήθεια τους γρήγορα υποκύπτει στο ψέμμα άμα είναι για το χρήμα...

αυτούς πρέπει να βρούμε τρόπο να ξεριζώνουμε από την κοινωνία... οι άλλοι τη δουλειά τους κάνουν...


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 19:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ. πολουντε μαγηα κε κσορκια, σπαγγος για να του δαισετε το πουλη του, δηαβολι κε τρηβολι δηα σατανηστασ, σκατο αλιθορισ νιχτερηδασ, φραισκο μανωγαλο, δηαβαζο τα φηλα απ τουσ ντολμαδαισ, εγκιημενες εγκημοσινεσ, αμαισως φοτησισ - επησησ σκουρηασμενα ηποτηκα σπαθηα με αλιθηνα εματα απανο τουσ - ζιτιστε κηρυο γηανι - τημε προσητε


σορυ καλη μου Γκρετελ, δεν αντεξα...



ΤΖΟΝΝΥ Καλέ μου ως συνήθως είσαι ΑΠΑΙΧΤΟΣ

Galadriel θα συμφωνήσω μαζί σου. Είναι άθλια νοοτροπία να εκμεταλεύεσαι το οποιοδήποτε "ταλέντο" σου για να τα κονομοίσεις.
Θα συμφωνήσω ακόμα περισσότερο γι'αυτούς που το παίζουν μετά φωτισμένοι.

Θα καταθέσω αργότερα μια προσωπική μου εμπειρία.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2006, 20:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ενδιαφερον και παντα επικαιρο θεμα μιας και ο τζιρος τους ανερχεται σε δισεκαττομυρια.


Δισεκαττομύρια!!!!

dude!! .... I am in the wrong job!!!

έχει και ευτράπελα...? as long as they are clean and legal no problem..

Γιώργος
...για να δώ που έχω εκείνη την μαγική μυστική σεξοφορμουλά μου.

Edited by - Γιώργος on 21/02/2006 20:34:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 02:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως απορώ, που δεν έχουν ξεσηκωθεί ακόμα οι γύφτισες!
Πάει, χάλασε η πιάτσα...

Έχω περάσει κι εγώ από τη φάση, που στα φοιτητικά χρόνια μαζευόμασταν και λέγαμε χαρτιά, φλυτζάνια και ότι άλλο θα μπορούσε να αποφασίσει αντί για εμάς. Προσωπικά, διάβαζα πολύ καλά το φλυτζάνι με τη σοκολάτα , αλλά ποτέ δεν είχα δεχθεί ούτε μια ΛΑΧΤΑ για αντάλλαγμα. Αν και αυτή η νοοτροπία, απέχει πολύ από αυτό που θα λέγαμε αναζήτηση, ωστόσο είχε μια αθωότητα.
Τώρα, ακόμα και αυτή η επιπόλαια προσέγγιση, τείνει να μεταλαχθεί σε πολυεθνική.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 07:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά, διάβαζα πολύ καλά το φλυτζάνι με τη σοκολάτα , αλλά ποτέ δεν είχα δεχθεί ούτε μια ΛΑΧΤΑ για αντάλλαγμα.

Τι???
Ανεπίτρεπτο!

Πιστεύω πάντως πως όντως είναι απαράδεκτο να εκμεταλλεύεται κάποιος ένα χάρισμα που έχει για να πλουτίσει.
Δυστυχώς στις μέρες μας αυτό το φαινόμενο τείνει να αυξάνεται σε όλους γενικά τους χώρους.
Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν χάσει περιουσίες επειδή έπεσαν θύματα κάποιων επιτήδειων.
Καταλαβαίνω πως όταν κάποιος βρίσκεται σε μια κατάσταση ανάγκης θέλει να βρεί ένα "στήριγμα", να πάρει από κάποιον μια ελπίδα.
Σίγουρα όμως δε μπορώ να αποδώσω ευθύνες μόνο στον θύτη.
Ίσως το θύμα να έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης, αν όχι μεγαλύτερο από αυτό του θύτη...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 10:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σίγουρα όμως δε μπορώ να αποδώσω ευθύνες μόνο στον θύτη.
Ίσως το θύμα να έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης, αν όχι μεγαλύτερο από αυτό του θύτη...

ΠΟΛΥ σωστό αυτό. Άλλωστε ολοι ξέρουμε οτι ποτέ δεν φταίει μόνο ο βιαστής.
(Ο σαρκασμός ελπίζω να είναι εμφανής)

Dying_Incubus

Η εκμετάλευση κάποιου που βρίσκεται σε αδύναμη θέση είναι ανηθικη.
Ξεκάθαρα ανήθικη.


Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 12:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ gretel ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ.

ΠΡΙΝ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ "ΕΜΠΟΡΙΟ ΜΑΝΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΜΑΓEΙΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΑΙ" ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ....

ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟ...
ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ...

ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ...
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΣH-ΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ,ΣΤΑ ΜΑΝΤΕΙΑ ΠΗΓΕΝΑΝ..
ΕΞ' ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΤΑ ΜΑΝΤΕΙΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KissTheFlame
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 07:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KissTheFlame  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Θα συμφωνήσω στο ότι ευθύνες έχουν τόσο ο θύτης όσο και το θύμα.Σίγουρα και είναι άθλιο ότι έχει εμπορευματοποιηθεί αυτή η ικανότητα(που τις περισσότερες φορές δεν είναι και πραγματική)!

Πιστεύω δεν υπάρχουν πολλοί που όντως κατέχουν τέτοιες ικανότητες.Ελάχιστοι..και βέβαια υπάρχουν κ μερικοί που δεν εκμεταλλεύονται την ιδιότητά τους αυτή και προσφέρουν τις "υπηρεσίες τους" δωρεάν(πάλι ελάχιστοι)

Αλλά πιστεύω ότι το χειρότερο στην όλη υπόθεση είναι ότι τις περισσότερες φορές το ίδιο το θύμα βάζει τον εαυτό τους σε διαδικασίες που μπορεί να καταλήξουν εύκολα στις προβλέψεις του κάθε "μαντη" κλπ..
Δηλαδή υποσυνείδητα μπαίνει στο τρυπάκι ότι "μου το είπε , άρα θα γίνει!" και υποσυνείδητα πάλι αρχίζει και πραγματικά από μόνος του δημιουργεί τις προϋποθέσεις για να γίνει τελικά!!

Πηγαίνει η άλλη - και κάθε άλλη- στο μέντιουμ και αυτο της λέει ότι ο άντρας της την απατά και θα καταλήξει σε χωρισμό. Ε, λογικό δεν είναι μετά(παράδειγμα ετσι?δεν αντιδρούν όλοι έτσι!) να συμπεριφέρεται στον άνδρα της με καχυποψία, να γίνεται αρνητική απέναντι του και να τον κοιτάει με μισό μάτι (και βέβαια να μην τολμάει να αναφέρει την "αποκάλυψη" του μέντιουμ) και στο τέλος όντως να επέλθει ο χωρισμός???

Κάτι σαν mind game..Που αν το θύμα έχει την κρίση να αξιολογήσει σωστά την κατάσταση "θα τη γλιτώσει".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 08:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή KissTheFlame, θα συμφωνήσω οτι σε τέτοιες περιπτώσεις λειτουργεί σε μεγάλο βαθμό η αυθυποβολή κι η πιστή αποδοχή των όσων λέει ένα μέντιουμ (αληθινό ή μη).
Το παράδειγμα που φέρνεις με την δήθεν απατημένη σύζυγο νομίζω πως καλύπτει την άποψη μου οπότε δεν θα αναφέρω κάποιο άλλο.
Θα ήθελα όμως να σκεφτούμε και μια άλλη περίπτωση.
Έστω οτι ένας άνθρωπος πιστεύει πως έχει μαντικές ικανότητες και θέλει να τις προσφέρει στους συνανθρώπους του χωρίς αμοιβή.
Δεν θέλει δηλαδή αυτή η προσφορά του να έχει κερδοσκοπικό χαρακτήρα αλλά το κίνητρο του είναι η αγάπη του κι η τάση για βοήθεια πρός τον συνάνθρωπο.
Και πάλι γεννάται όμως το ερώτημα:

"Αυτός ο άνθρωπος μπορεί να συμβουλεύει τους γύρω του"?

Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι ακόμα και στην περίπτωση που τα κίνητρα του ατόμου που χρησιμοποιεί τις μαντικές του ικανότητες (αληθινές όντως ή κατά τη γνώμη του αληθινές)είναι αγνά, σπουδαίο ρόλο παίζει το αν μπορεί να αναλάβει την ευθύνη για τις συμβουλές του και την ευθύνη για τα πιθανά αποτελέσματα αυτών.

In anticipation of my resurrection...

Edited by - Dying_Incubus on 23/02/2006 08:03:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KissTheFlame
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 08:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KissTheFlame  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όντως αυτό το ερώτημα που ανέφερες είναι πολύ σημαντικό..Αν άλλαζες το ερώτημα σου ως "Θα πρεπε αυτός ο άνθρωπος να αποκαλύπτει το μέλλον?" (είτε πραγματικό είτε όχι), πιστεύω πως όχι,δεν έχει το δικαίωμα.

Ακριβώς επειδή όταν η πρόβλεψη (είτε σωστή είτε δήθεν) είναι άσχημη τότε γίνεται βασανιστική για το "θύμα" και οδηγεί σε συμπεριφορά που μπορεί να είναι και καταστροφική..

Στην αντίθετη περίπτωση, αν είναι καλή για το "θύμα" υπάρχει και η περίπτωση κάτι να πάει στραβά, όσο κ αν θα παίξει ρόλο η αυθυποβολή, και τότε θα έρθει η απογοήτευση και άρα η κατάληξη δε θα διαφέρει και πολύ από την προηγούμενη που μόλις ανέφερα..

Γενικά πιστεύω ότι ο λόγος που το μέλλον είναι άγνωστο, είναι για να ζει τη διαδρομή ο άνθρωπος και όχι να γίνεται πιόνι ενός προκαθορισμένου σχεδίου.Η ακόμα και αν υπάρχει ένα τέτοιο σχέδιο καλό είναι να μην το γνωρίζει γιατί θα χάσει την ουσία της ελευθερίας των επιλογών αλλά και το πόσο συναρπαστική και απροβλεπτη είναι η ζωη..Δηλαδή χάνεται η μαγεία..

Νιαρρρ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δύναμη Βρίλ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 09:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δύναμη Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή KissTheFlame, θα συμφωνήσω οτι σε τέτοιες περιπτώσεις λειτουργεί σε μεγάλο βαθμό η αυθυποβολή κι η πιστή αποδοχή των όσων λέει ένα μέντιουμ (αληθινό ή μη).

Συμφωνώ σε αυτά που λέτε.

Αυτολεξί είπατε "σε τέτοιες περιπτώσεις λειτουργεί σε μεγάλο βαθμό η αυθυποβολή κι η πιστή αποδοχή των όσων λέει"
Ρωτώ λοιπόν, αν αυτή η τοποθέτησή σας συμπεριλαμβάνει και τους "Αστρολόγους".

Ευχαριστώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KissTheFlame
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 09:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KissTheFlame  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εγώ δεν έχω ασχοληθεί με αστρολογία, αλλά κρίνοντας από τον τομέα των ζωδίων, ναι δίνω μεγαλο μερίδιο ευθύνης , παρόμοιο με αυτό των μέντιουμ..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 10:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή KissTheFlame, εννοείς πως δεν πρέπει κάποιο μέντιουμ να αποκαλύπτει το μέλλον ποτέ?
Δεν ξέρω, είναι μεγάλο θέμα αυτό, φίλη μου, και χρειάζεται μεγάλη σκέψη.
Πιστεύω πως ο άνθρωπος αυτός πρέπει να σκεφτεί τις πιθανές συνέπειες που μπορεί να έχει η αποκάλυψη του και να αποφασίσει αν πρέπει να προβεί στην οποιαδήποτε αποκάλυψη ή όχι.
Εαν δεν αποκαλύψει κάτι το οποίο όντως βγεί αληθινό αργότερα θα μπορέσει να "κουβαλήσει" το φορτίο οτι δεν το απέτρεψε?
Εαν αποκαλύψει πάλι κάτι το οποίο πιστεύει οτι θα πραγματοποιηθεί πιστεύω πως θα πρέπει να βρεί τον τρόπο με τον οποίο θα το κάνει.

Αγαπητέ Δύναμη Βρίλ, μιάς κι έκανες quote κάποια φράση μου θέλω πρώτα απ' όλα να ρωτήσω κάτι.
Γιατί μου απευθύνεσαι στον πληθυντικό αριθμό?
Ένας είμαι!
Εκτός αν με το ερώτημα σου απευθύνεσαι σε όλους μας οπότε παρερμήνευσα εγώ!

Ας πάμε λοιπόν στο ερώτημα σου!
Η τοποθέτηση μου περιλαμβάνει σχεδόν όλες τις κατηγορίες των ανθρώπων οι οποίοι προβλέπουν το μέλλον.
Πιστεύω λοιπόν πως έχει γίνει μια παρερμηνεία του κλάδου της Αστρολογίας.
Η Αστρολογία λοιπόν δε νομίζω να έχει σκοπό να προβλέψει το μέλλον, ούτε να μας πληροφορήσει αν αύριο θα κερδίσουμε το τζόκερ ή θα βρούμε ερωτικό σύντροφο.
Οπότε πρέπει να κάνουμε ένα σαφή επαναπροσδιορισμό του τι είναι η Αστρολογία καθεαυτή από την Αστρολογία που κάποιοι προωθούν ή κάποιοι πιστεύουν.
Θεωρώ λοιπόν πως αν αναλογιστούμε αυτό, η Αστρολογία και περιλαμβάνεται στα όσα συζητάμε εδώ και δεν περιλαμβάνεται.
Αναλόγως βέβαια της σκοπιάς από την οποία την βλέπεις...
Θα πρότεινα πάντως να μην αναλωθούμε σε αυτό το topic στην Αστρολογία αλλά να δούμε το θέμα της αγαπητής gretel πιο σφαιρικά και καθολικά.
Εξάλλου, για την Αστρολογία νομίζω πως γίνεται ήδη κάποια συζήτηση στην Κατηγορία "Τα Άστρα"... [:)

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KissTheFlame
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 11:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KissTheFlame  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν έχεις άδικο, εφόσον κάποιος ίσως αν μάθει κάτι που όντως θα γίνει να αποτρέψει.

Αλλά μάλλον είναι καλύτερο να λειτουργεί το μέντιουμ σαν καθοδηγητής παρά σαν "προφήτης".Είναι πολύ διαφορετικό να λες σε κάποιον "θα πάθεις ατύχημα" από το να του πεις "να προσέχεις στο δρόμο".Άλλωστε σε περίπτωση ατυχήματος δεν έχεις πάντα τη δυνατότητα να το αποτρέψεις ακριβώς επειδή δεν εξαρτάται μόνο από σένα!Βέβαια έτσι, κατά κάποιο τρόπο χάνεται η έννοια "μέντιουμ".

Απλά θεωρώ ότι σαν χάρισμα το να βλέπεις το μέλλον καλό είναι να είναι προσωπικό σου ζήτημα και να ελέγχεις όλες τις συνέπειες που μπορεί να προκαλέσει η αποκάλυψή του στον κάθε άνθρωπο..Αλλά πόσοι είναι αυτοί που έχουν την κρίση να καταλάβουν τι πρέπει να ακούσει κάποιος και τι όχι?Τελικά υπάρχει μεγάλη απόσταση μεταξύ του α)να σου ανοίγεται ένας δρόμος και β)να ξέρεις εξαρχής που θα καταλήξει(τότε δεν έχει και τόσο νόημα η διαδρομή)


U dO KnOW u'RE pREtenDInG..Do u KnOW iT %*@%iN' AcHEs ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 12:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Δύναμη Βρίλ ΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ "ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ" ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΟΥΣ...

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ/Η KissTheFlame ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
Όντως αυτό το ερώτημα που ανέφερες είναι πολύ σημαντικό..Αν άλλαζες το ερώτημα σου ως "Θα πρεπε αυτός ο άνθρωπος να αποκαλύπτει το μέλλον?" (είτε πραγματικό είτε όχι), πιστεύω πως όχι,δεν έχει το δικαίωμα.
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΧΙ Η ΝΑΙ ?????
ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ????

ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΤΑΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ????

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΑΥΤΟ ????

Η ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ????
Η ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ????
Η ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 14:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω πόσοι από εσάς , αλλά υποθέτω κάποιοι θα είδατε αργά χθες βράδυ στην τηλεόραση του Αντένα την χιουμοριστική αλλά και πάντα επίκαιρη εκπομπή που προβάλετε από ένα στούντιο σε διακόσμιση τύπου παλαιού πύργου.
Είναι η εκπομπή με τους δύο παρουσιαστές και την Ξανθιά κοπέλα.
Δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τίτλο της εκπομπής.

Μια από τις καλεσμένες της εκπομπής ήταν και η κυρία που λέει ότι είναι μάγισσα.
Μιλάω για αυτήν την κυρία που έγινε ζάπλουτη από το βιβλίο οι μάγισσες της Σμύρνης και από τις πωλήσεις των ντέστε.

Πραγματικά μόλις την άκουσα να μιλάει και να λέει για το σπίτι στην Αίγινα που κληρονόμησε, για το μπαούλο με τα μαγικά χαρτιά , βότανα, φίλτρα, ξόρκια και τα σχετικά που βρήκε μέσα κτλ το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν αυτό το topic.

Αφού εμπεδώσαμε όλοι οι τηλεθεατές ότι πράγματι είναι μάγισσα η εν λόγω κυρία και μετά την επίδειξη κάποιων φυτών με μαγικές ιδιότητες και κάποιων άλλων συνθέσεων της σε υγρή μορφή μας ανακοίνωσε ότι το σήριαλ στην Τουρκία έχει κάνει πάταγο , αλλά υπάρχει πάντα ο στόχος να φτάσει στο Χόλυγουντ μια μέρα…


Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει μαγεία.
Αλλά πιστεύω επίσης ότι η ανθρώπινη βλακεία και η ανθρώπινη «Κατινιά» είναι πιο επιβλαβείς από την ίδια την μαγεία στις χειρότερες εκφάνσεις της.

Αλλά όπως λέει και το τραγούδι: «όσο υπάρχουν τράπουλες θα βγαίνουνε Ρηγάδες ,
κι όσο υπάρχουν Δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες»
..με το αζημίωτο βέβαια.!!!


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 18:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν υπάρχει έστω και η παραμικρή αλήθεια στην μαντεία, τότε πρέπει να κρεμαστούν οι δάσκαλοι, όσων παίρνουν χρήματα για αυτήν την δουλειά, στο Σύνταγμα....
Η μεγαλύτερη ευθύνη πέφτει στον δάσκαλο και όχι στον μαθητή. Αφού τους επιτρέψαν να τα μάθουν βλέποντας ότι είναι ακατάλληλοι να τα ξέρουν είναι για κρέμασμα....

Αν πάλι είναι μούφα πρέπει να κρεμαστούν πάλι οι δάσκαλοι που διαδίδουν δεισυδαιμονίες...
Σε κάθε περίπτωση θα έχουμε θέαμα (κρεμάλα)


O Μέγας Απο-συντονιστής και σεντονιστής!!!
Περονόσπορος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 21:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AVATARGR
ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Δύναμη Βρίλ ΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ "ΜΑΝΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ" ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΟΥΣ...

quote:
Δύναμη Βρίλ
Ρωτώ λοιπόν, αν αυτή η τοποθέτησή σας συμπεριλαμβάνει και τους "Αστρολόγους".

Αγαπητοί Δύναμη Βρίλ και AVATARGR

Για να μη μπερδεύουμε τα πράγματα. Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΜΑΝΤΕΙΑ !!! Αλλά όταν όλα τα μέντιουμ «κοτσάρουν» δίπλα στο όνομά τους και τη λέξη Αστρολόγος, για να αποκτήσουν κύρος, φυσικό είναι ο κόσμος που δεν γνωρίζει να θεωρεί και την Αστρολογία μαντεία.

Η σύγχρονη Αστρολογία πρεσβεύει ότι ΕΣΥ είσαι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού της ζωής σου. Μπορεί, όμως, να σε βοηθήσει να πάρεις τις σωστές αποφάσεις, την κατάλληλη στιγμή...



Φιλικά, η www.greekastrology.gr


karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 10:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ karma ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ....

quote:
Για να μη μπερδεύουμε τα πράγματα. Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΜΑΝΤΕΙΑ !!! Αλλά όταν όλα τα μέντιουμ «κοτσάρουν» δίπλα στο όνομά τους και τη λέξη Αστρολόγος, για να αποκτήσουν κύρος, φυσικό είναι ο κόσμος που δεν γνωρίζει να θεωρεί και την Αστρολογία μαντεία.

Η σύγχρονη Αστρολογία πρεσβεύει ότι ΕΣΥ είσαι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού της ζωής σου. Μπορεί, όμως, να σε βοηθήσει να πάρεις τις σωστές αποφάσεις, την κατάλληλη στιγμή...


Η ΜΑΝΤΕΙΑ ΚΑΙ Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΛΕΓΟΥΝ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ...
ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΜΕ ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ..

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΑΝΤΕΙΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ...
ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΓΙΝΕΣΑΙ ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΜΑΝΤΕΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ?????

ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΩΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΔΥΟ ΘΕΙΩΝ ΤΕΧΝΩΝ...

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ gretel ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΤΗΣ ΜΑΝΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 16:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


να μιλησω για την μαντεια οπως παρουσιαστηκε στον πρωτογονο ανθρωπο και εξακολουθει να ασκειται σε απομονωμενα χωρια της Αφρικης ή του Αμαζονιου.

ας παρουμε τα κοκκαλα που ριχνει σημερα ενας αφρικανος μαγος-γιατρος.

αυτο που προσπαθει να κανει ειναι να δει ενα "στιγμιοτυπο" του τωρα απο το οποιο θα κρινει την πιθανη μελλοντικη εκβαση.

η σημειολογια ειναι αυθαιρετη φυσικα, αλλά δεν εχει και καμια σημασια - το θεμα ειναι υποκειμενικο οπως και με καθε τελετουργικο.


αυτο το "στιγμιοτυπο" του τωρα υπαρχει στην πιο εξελιγμενη του μορφη στο κινεζικο "βιβλιο των Αλλαγων", το γι τσινγκ.

αυτος που το χρησιμοποιει γνωριζει οτι το βιβλιο θα του δειξει την σχεση του γιν με το γιανγκ εκεινη την στιγμη.

απο αυτο θα κρινει τι πρεπει να πραξει και τι οχι για να εχει το επιθυμητο θετικο αποτελεσμα.


το βιβλιο δεν προβλεπει, δεν κανει μαντεια, αλλά αναλυει τις πιθανοτητες πολυ αποτελεσματικα κατα την γνωμη μου.

μπορειτε νομιζω να καταλαβετε το πνευμα του απο την μονιμη βασικη επωδο που βρισκεται σε καθε σημειο του βιβλιου: η εγκαρτερηση προαγει!


να περασω στα κληρονομικα χαρισματα προβλεψης.

τα πειραματα του Ραϊν και πολλων αλλων εδειξαν ξεκαθαρα οτι τα ατομα που ειχαν οντως καποιο χαρισμα, δεν μπορουσαν να το ελεγξουν.

η επιτυχια τους στα πρωτα λεπτα των πειραματων ηταν πολυ μεγαλη ομως παρουσιαζε καμψη οσο περνουσε ο χρονος, αρα και η διαθεση τους να "παιξουν" - στο δεκαλεπτο περιπου αρχιζαν να βαριουνται και η αποδοση τους επεφτε κατακορυφα.

και ερωτω το απλο: πως ειναι δυνατον να κανεις επαγγελμα κατι τετοιο και να το εξασκεις όποτε ερχεται πελατης?


παρεπιπτοντως μια απο τις αγαπημενες μου διαφημισεις (απο αυτην εμπνευστηκα την εμφανιση της μανταμ Ουρσουλας) ειναι εκεινη του κιτ-κατ με την κυρια να προλογιζει στον πελατη οτι οι 5 πρωτες καρτες ειναι οι πιο σημαντικες και να να βγαινουν οι χειροτερες.

περαν του γέλιου ομως το σποτακι περιεχει και μια πληροφορια, ε?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 17:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AVATARGR
Η ΜΑΝΤΕΙΑ ΚΑΙ Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΛΕΓΟΥΝ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ...
ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΜΕ ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ..


Αγαπητέ AVATARGR

Θα μου επιτρέψεις, με τη σειρά μου, να διαφωνήσω... Σαν Αστρολόγος, νομίζω, ότι... γνωρίζω κάτι παρά πάνω σε σχέση με αυτό το ζήτημα ! Έχεις κάποια προσωπική εμπειρία ; Επισκέφτηκες ποτέ Αστρολόγο, ο οποίος σου προέβλεψε το μέλλον ;



Φιλικά, η www.greekastrology.gr


karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 21:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι είδα παραπάνω μια απορία για το αν πρέπει η δεν πρέπει να αποκαλύπτεται το μέλλον.

Να κάνω εδώ μια μικρή παρένθεση στο θέμα -μια και αυτό εξετάζει την ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ- και να πω ότι ΑΝ δεχτούμε την πιθανότητα ένα άτομο να μπορεί να βλέπει όντος το μέλλον. Αυτά τα άτομα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ -σίγουρα δεν είναι όσα διαφημίζουν ότι μπορούν-. ΨΗΓΜΑΤΑ 6ης ΑΙΣΘΗΣΗΣ ΕΧΟΥΜΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Μερικοί μπορεί να έχουν μια μεγαλύτερη ευαισθησία.

Για να τους δόθηκε το χάρισμα και για να ανακάλυψαν οτι το έχουν θα πει ότι κάπου οδηγούνται. Στην περίπτωση που κάποιος οδηγείται σε ένα τέτοιο ατομο -που δεν το κάνει κερδοσκοπικά ούτε διαφημίζει την ικανότητά του- θα πει ότι αυτό που θα μάθει θα τον βοηθήσει να πράξει ανάλογα με τη γνώση που απέκτησε και που πριν δεν είχε.

Φυσικά απαγορεύται δια ροπάλου με άγραφο νόμο να του αποκαλύψει το θάνατό του -ακόμα κι αν μπορεί να το δει- ή να του πει "θα πάθεις ατύχημα".

Απο κει και πέρα στα γνωστά ΜΕΝΤΙΟΥΜ που θησαυρίζουν σε βάρος αφελών πιστεύω ότι ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΤΙ εκτός από το ότι μπορεί να είναι αυθυποβολή -δηλ. αφού το περιμένει κάπως θα ερμηνεύσει το θύμα ότι έγινε γιατί θέλει να πιστέψει- μπορεί να είναι κάτι άλλο.

Αναλογιστείτε τους λόγους που θα έφτανε στην πόρτα του μέντιουμ.
Εκτός από τις κλινικές περιπτώσεις που πιστεύουν ότι τους έκαναν μάγια, για ποιους λόγους θα πήγαιναν σε μέντιουμ, καφετζούδες κ.λ.π.?

90% συναισθηματικοί λόγοι, 10% κάτι άλλο. Από κει και πέρα για να πάει να μάθει αν την/τον απατάει θα πει ότι είχε κάποια σημάδια.

Ελπίζει να μην είναι αλήθεια και πάει με την ελπίδα να διαψευσθεί.
Ε μετά όλα είναι εύκολα.... "κάτι βλέπω εδώ αλλά δεν ξέρω πόσο σοβαρό είναι...." ξεψαχνίζουν το θύμα με ερωτήσεις για να δούνε πώς το υποψιάστηκε.... και προφητεύουν.

Λίγο πολύ πιστεύω ότι όλοι θα μπορούσαν να το κάνουν αυτό. Είναι εύκολο να ψαρέψεις τον απελπισμένο και να του υποσχεθείς ότι θα λύσεις το πρόβλημα.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"

Edited by - gretel on 24/02/2006 21:28:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 21:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσφατο παράδειγμα:

Γηραιά φίλη της μητέρας μου, με κανακάρη 40 Μαϊων, ανύπαντρο, τρέχει ουρλιάζοντας στη μάνα μου.... "Τούκαναν μάγια, αποκλείεται..."

Η ιστορία.

Ο φουκαράς ο άνθρωπος είχε μια συναδέλφισα στη δουλειά του η οποία τον γούσταρε.

Μέσα στην ανασφάλειά του φυσικά δεν το είχε καταλάβει με αποτέλεσμα να μην της δίνει σημασία (λόγια μάνας: "αφού την έφτυνε").

Σε ένα χορό της εταιρείας του το σκάει το μυστικό και ο άνθρωπος έκανε σχέση μαζί της και οσονούπω σε 4 μήνες είναι έτοιμοι για γάμο.

"Ε ΜΟΝΟ ΜΑΓΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕ ΘΑ ΓΥΡΝΟΥΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙ."

Η ΜΜΜΜαμμμα έφυγε και τυχαία πριν λίγο καιρό είδα το ζεύγος στο δρόμο.

Συμπέρασμα:

ΜΗΠΩΣ ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟΣ ΜΑΓΙΑ??? Το παιδί μια χαρά είναι αλλά η κοπέλα και κουκλάρα ήταν και καλό παιδί και μέσα στα μάτια τον κοίταζε.

Συμπέρασμα 2: Εκτός του ότι η μάνα λύσσαξε που θα της έπαιρνε το βρέφος, σκέφτηκε "δε μπορεί αυτή να είναι με το γιό μου απλά και μόνο κάτι υπάρχει από πίσω"

Συμπέρασμα 3: Ωραία ιδέα έχει για το παιδί της.

Ηθικόν δίδαγμα και συμβουλή: Παντρέψου την γρήγορα να φύγεις απο τη Καλή Μαμά.

Η καλή Μαμά εκτός του ότι ρώτησε μήπως ξέρουμε κανένα μέντιουμ να λύσει τα μάγια ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣΕΙ ΜΕ ΜΑΓΙΑ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 02:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1458&whichpage=23

Οι απατεώνες σε όλο τους το μεγαλείο. Ακολουθείστε το λινκ και δείτε πώς μια διάσημη ανα τον κόσμο τραγουδίστρια έγινε Κα Αίγλη στα 090.

Φυσικά από το παρόν τόπικ δεν θα έπρεπε να λείπει η αναφορά σε όλες αυτές τις κυρίες Σουλες, Χριστίνες, Πολυξένες, Κατίνες, Αννέτες, Μυριαμ, Στέλλες κ.λ.π. που παραμυθιάζουν τηλεφωνικώς τους φουκαράδες αφελείς, ότι θα τους πουν το μέλλον και θα τους λύσουν τα προβλήματα.

Οι αφελείς πέφτουν στην παγίδα και εθίζονται στα 090 μια και δεν χρειάζεται να πάνε στα ευπρεπή γραφεία των εν λόγω μέντιουμ.

Το σύστημα δουλεύει με δύο τρόπους: Υπάρχουν από τη μια καμιά 30ρια μέντιουμ, χαρτορίχτρες, αριθμομάντεις στο χώρο της εταιρίας, ο ένας δίπλα στον άλλον όπως οι τηλεφωνητές του ΟΤΕ, και παίρνουν τις γραμμές μέσω κεντρικού υπολογιστή, τις οποίες πρέπει να κρατήσουν με τεχνάσματα απασχολημένες τουλάχιστον για 15 λεπτά. Φυσικά μόλις πέσει η γραμμή ο αφελής που έμεινε στη μέση πάνω στην αποκάλυψη της υπέρτατης αλήθειας, ξανακαλεί.

Από την άλλη υπάρχουν οι συνεργάτες ΜΕ ΔΙΠΛΩΜΑ -χαρτί που έχουν πάρει δεν ξέρω με τί διαδικασίες- που δουλεύουν από το σπίτι τους. Ο κεντρικός υπολογιστής διοχετεύει τις γραμμές και η κυρία Κατίνα προφητεύει μαγειρεύοντας μουσακά.

Ε ρε κατάντια.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"

Edited by - gretel on 10/03/2006 16:00:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 02:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε τί κάνουμε μπρίκια κολλάμε?χε χε χε


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_Αννα_
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 11:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _Αννα_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το φταιξιμο μοιραζεται αλλα νομιζω πως το μεγαλυτερο κομματι πεφτει στα θυματα.Οι θυτες πουλανε ελπιδα,αυτο ειναι το οπλο τους.Ελπιδα οτι κατι θα αλλαξει,οτι κατι θα γινει,οτι κατι δεν θα γινει.Ειναι εξοργιστικο.Μα ετσι ζουν.Αναρωτιεμαι συχνα πως γυρνουν σπιτι τους,ποσα ησυχα θα πανε να κοιμηθουνε αραγε ξεροντας οτι εχουν παραπλανησει και κοροιδεψει ανθρωπους που εχουν αναγκη?Επαγγελμα σου λεει.Και η δουλεια δεν ειναι ντροπη,λενε καποιοι.Εξαλλου ουτε πρωτοι ειναι ουτε οι τελευταιοι.Μα το επιλεγουν τα θυματα.Πολλοι εξαλλου γνωριζουν οτι ειναι απατη αλλα εχουν αυτη την απροσδιοριστη αναγκη να μιλησουν με καποιον,να αγορασουν το παραμυθι του,ποτε δεν ξερεις λενε,ισως.

Οσο αφορα ομως αυτους που μπορουν να δουν,η επιλογη του να αποκαλυψεις στον αλλο το μελλον του ειναι δυσκολη.Βαρυ θεμα.Δεν ειναι απλο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 16:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αννούλα μου αυτό που λές είναι σωστό μιας και υπάρχει ο νόμος της προσφοράς εφ'όσον υπάρχει ζήτηση.

Δεν έχω τίποτα με την Αστρολογία, τη Χαρτομαντία, την θέαση του μέλλοντος -άλλοστε είμαι η τελευταία που θα τα κατέκρινε- αλλά έχω εξοργιστεί με όλους αυτούς που ΕΜΠΟΡΕΥΟΝΤΑΙ χωρίς αιδώ με κάθε τρόπο οποιονδήποτε αφελή βρεθεί στο δρόμο τους -και έχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους- και αν είναι δυνατόν να τους ρουφήξουν το αίμα -χρήμα- μέχρις εσχάτων.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 17:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδατε για εκείνη τη μοναχή στον
Χαρδαβέλα που της έδωσε ένα ηλικιωμένο ζευγάρι 40.000.000 για να τους χτίσει εκκλησία ειδική για αυτους ώστε να τους προστατεύει ο Θεός??? Και αυτή αντί για εκκλησία έχει χτίσει βίλλα??? Ειναι τρομερό που μπορεί να φτάσει το μέγεθος της εκμετάλλευσης από τους απατεώνες κάθε δοξασίας έμπορους και από την άλλη το μέγεθος της δεισιδαιμονίας των ανθρώπων/θυμάτων. Εντάξυ οι ηλικιωμένοι έχουν μεγαλώσει σε παλιότερες εποχές με περισσότερες δεισιδαιμονίες και χαμηλή επίπεδο μόρφωσης. Αλλά το τραγικό είναι να βλέπεις νέους ανθρώπους που υποτίθεται ότι μεγαλώνουν με περισσότερη μόρφωση,να ξεγελιούνται από τους κλαθε λογής τσαρλατάνους αναζητώντας ψεύτικες ελπίδες...
Αλλωστε...ξέρετε καμιά δουλειά να γίνετε τζάμπα???
Δεν θα ξεχάσω ποτέ έναν παλιό συγκάτοικο που μου έλεγε πως αν δεν τα πάει καλα με τα επαγγελματικά του τότε θα γίνει χαρτοριχτρας-μεντιουμ για να κοροϊδεύει, όπως ο ίδιος ομολόγησε, τον κόσμο...

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

E***
Διαγραμμένος Λογαριασμός


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 17:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους E***  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ρίξουμε τα χαρτιά να δούμε πιά πότε θα πάψουν οι καυγάδες σε αυτό το φόρουμ;
Κάτι θα μας απαντήσουν.
Με συγχωρείτε δεν είναι ειρωνικό το σχόλιο.

ELEYUERH SKECHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy