ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Δύσκολος ΓΡΙΦΟΣ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2006, 11:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει ήδη τεθεί, χωρίς απάντηση από χτες το μεσημέρι

Τι είναι αυτό που,

Ο Θεός δεν είδε, δεν βλέπει, και δεν θα δει
Ο Πάπας είδε, δεν βλέπει, και δεν θα δει
Ο Άνθρωπος είδε, βλέπει, και θα βλέπει.

Οποίος το λύσει μπορεί να διαλέξει,

Α. Βόλτα με το ΚΑΜΠΡΙΟΛΕ του ΑΔΜΙΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΜΑΛΙΑΣ

η για ολο το φορουμ,

Β. Γνωριμία, με (το) ύψιστο

Σοβαρη προσφορα, εμπρακτης φιλοσοφικης προσεγκισης.

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2006, 12:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟΝ.. ΘΕΟ ΤΟΥ...


ΥΓ.
Μπορώ να διαλέξω την κουρτίνα {Γ} γιατρέ μου???

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 13/03/2006 12:01:49

Edited by - lorenzo on 13/03/2006 12:04:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2006, 12:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πρώτη απάντηση δόθηκε από τον φίλο ΦΩΚΑΙΑ και είπε

το λάθος,

μα δεν ήταν σωστή η απάντηση.

Ούτε του αγαπητού Λορέντζο είναι σωστή.

Άσε την κουρτίνα ήσυχη βρε!

Σας προετοιμάζω λίγο για την μοναδική έμπρακτη εμπειρία, με το θειο!

Πρωτα λοιπον, δέστε ένα τοίχο, πολύ ψιλό που πίσω δεν ξέρετε τι υπάρχει. Από εδώ μπορείτε να δείτε ότι γνωστό θέλετε, μα από την άλλη μεριά???

Αν δεν δοθεί απάντηση στο γρίφο, θα αποκαλυφθεί εντός ΜΑΡΤΙΟΥ.

Εμένα τον έθεσε ένας καθολικός Χριστιανός, και καθότι έχω αρνητικό I.Q, το απάντησα σε ανύποπτη Ώρα….

κάτι σαν Εύρηκα… ήταν

Νεχτπλιιιζ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 02:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παλεύω αλλά δεν είμαι καλή στα θρησκευτικά!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 08:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρωτα λοιπον, δέστε ένα τοίχο, πολύ ψιλό που πίσω δεν ξέρετε τι υπάρχει. Από εδώ μπορείτε να δείτε ότι γνωστό θέλετε, μα από την άλλη μεριά???

Απάντηση στο ερώτημα του θέματος:

ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ...

Επιλέγω βόλτα με το γνωστό καμπριολέ του Ανμιν και της Αμαλίας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 09:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα

Τα θρησκευτικα, εμποδιζουν...να βλεπεις!

Βλέπεις Όστρια, ένας Γρίφος (Π.Χ του Αϊνστάιν), όσο χρόνο και αν θα πάρει, στο τέλος θα λυθεί, βασίζεται περισσότερο στη λογική. Στο γρίφο που δόθηκε, εκτός της λογικής θέλει INTUITION. Έτσι χρειάζεται να δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις….ώστε να το δεις. Με τη σκέψη θα αναρωτηθείς, και όταν ερωτάμε τον εαυτό μας για κάτι, (όπως ένας Γρίφος η κάποιο πρόβλημα, το ίδιο είναι) αν δεν ψάχνουμε απεγνωσμένα για απάντηση, δημιουργείται μέσα χώρος.

Ο Χώρος δημιουργείται από αυτή τη μεριά του τοίχους, εδώ που μέχρι σήμερα ζήσαμε διλαδη, το γνωστό, οι μνήμες μας. Και θα δείς πόσο σπουδαίος είναι, όταν αντιληφθείς, πως η μερική απάντηση σε οποιαδήποτε πρόκληση, συνεχίζει μέσα, σαν ψ.χρονος, ότι δηλαδή ονομάζομαι εγω/συνηδειση. Και δεν σταματά, μέχρι να βρει απάντηση, για να ξαναρχίσει με κάτι άλλο και ούτω καθεξής….έως ότου, (η εγω/συνηδειση), κατανοήσει τον Μηχανισμό της!

Σε εμένα η απάντηση ήρθε, γιατί μια μέρα καθώς έδειχνε η ΤV τον Παπα, γύρισε και έδειξε τους CARDINALLI. Αμέσως τινάχτηκα, γιατί είδα την λύση!

Τώρα έγινε αρκετά ευκολο.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 14/03/2006 09:12:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 09:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημητρη, με το ΚΑΜΠΡΙΟΛΕ... δεν πας περαν του Γνωστου!

Ακομα λιγο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 11:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και σε σένα

Πιθανόν εκτός από προαίσθηση να στηρίζεται και σε μερικές παραδοχές. πχ. στο τι πιστεύει ο ίδιος για τον Θεό, τον Πάπα και τον άνθρωπο και γιατί ο Πάπας να διαφοροποιείται στην απάντηση από τους υπόλοιπους ανθρώπους.
Επίσης πιθανόν να χρειάζεται να γνωρίζει ποιός θέτει το πρόβλημα (τον γρίφο) και πού θέλει να οδηγήσει την απάντηση.

Ας πούμε ειδομένα όλα αυτά κάτω από ορισμένη οπτική γωνία, θα μπορούσε να ισχύει η απάντηση του Φωκαία για "το λάθος του" ή και αυτή που σκέφτηκα μόλις είδα τον γρίφο "το πνευματικό σκοτάδι" ή ακόμα και η χιουμοριστική απάντηση του lamogio.

Δεν γνωρίζω ποιά είναι η σωστή απάντηση οπότε θα περιμένω να μάθω.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 11:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα η μόνη απάντηση που μου έρχεται είναι: τον θεό
Αλλά μάλλον είναι λάθος όπότε είδωμεν...


O Μέγας Απο-συντονιστής και σεντονιστής!!!
Περονόσπορος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 16:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιθανόν εκτός από προαίσθηση να στηρίζεται και σε μερικές παραδοχές. πχ. στο τι πιστεύει ο ίδιος για τον Θεό, τον Πάπα και τον άνθρωπο και γιατί ο Πάπας να διαφοροποιείται στην απάντηση από τους υπόλοιπους ανθρώπους.

Το πρώτο μέρος της ερώτησης δεν επηρεάζει την απάντηση, το δεύτερο όμως για τον Παπα Ναι, εκεί είχα συγκεντρωθεί.

quote:
Επίσης πιθανόν να χρειάζεται να γνωρίζει ποιός θέτει το πρόβλημα (τον γρίφο) και πού θέλει να οδηγήσει την απάντηση.

Ο άνθρωπος που μου έθεσε τον Γρίφο, είναι συγχρόνως καθηγητής Φιλοσοφίας, (έχει γράψει βιβλία για τον Ερώτα, και την αρχαία Ελλάδα), μα και Διάκος! Τον γριφο τον ειχε βαλει ενας μοναχος, μα λενε πως εφυγε και δεν εδωσε ποτε την απαντηση. Ουτε ο ιδιος την γνωριζε μεχρι τοτε, τωρα,

Πως τα συμβιβάζει? (Φιλοσοφος/Διακος?)

Έλα ντε, εμένα με θεωρεί ψυχαναλυτή του, , παρότι του εξηγώ πως τόσο ο ΦΡΟΥΝΤ όσο και οι άλλες (Ψυχοπαρεες) δεν πηγαν σε βαθος μέσα τους. (δεν ειδαν τι εχει μετα τον τοιχο!)

Εγώ πάλι (που το ξαναθέτω) δεν θέλω να οδηγησω πουθενα, απλα αν είναι δυνατή η κατανόηση,(να δεις) πως λειτουργεί ο Νους. Τα αλλά τα βρίσκει μόνος.

Στη συνέχεια θα βάλω Σπηλιά, λαβύρινθο κλπ, μα αντί να σε πιάσει κάποιος απο το χέρι, θα δεις πως θα βγεις μόνη σου. και θα δεις τι ειναι... μετα το τοιχος!

Δεν με πιστευεις ετσι?

καλα...

Θέλει τρέλα Όστρια, μα αν σκεφτείς τι έχει κάνει ο άνθρωπος μέχρι σήμερα, δεν χάνουμε και τίποτα να δοκιμάσουμε.

quote:
Ας πούμε ειδομένα όλα αυτά κάτω από ορισμένη οπτική γωνία, θα μπορούσε να ισχύει η απάντηση του Φωκαία για "το λάθος του" ή και αυτή που σκέφτηκα μόλις είδα τον γρίφο "το πνευματικό σκοτάδι" ή ακόμα και η χιουμοριστική απάντηση του lamogio.

Το λαμογιο κατάλαβε πως η απάντηση είναι απλή, και δεν είναι λίγο. Το πνευματικό σκοτάδι…χμμ πάλι στον Παπα σκοντάφτει!

quote:
Δεν γνωρίζω ποια είναι η σωστή απάντηση οπότε θα περιμένω να μάθω.


Μην περιμένεις ποτέ, MoveMindandGodιιιιζζζ!!! (αμετάφραστος)

Περονοσπορε, ασε τον Αντμιν και την Αμαλια, ειναι πιο ευκολο να θεωσεις μαζι μας, παρα να πας βολτα με το καμπριολε τους

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 14/03/2006 17:19:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 17:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλους σαν κι αυτόν, ίσους του, όμοιούς του. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 17:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΜΠΕΡΕ!

Ο ΟΜΟΙΟΣ ΤΟΥΣ!

Ο ΚΑΡΔΙΝΑΛΕ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΝ ΠΑΠΑ, ΜΕΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΠΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΒΛΕΠΕΙ ΠΑΠΑ ΜΕΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟΥ!

ΕΤΟΙΜΑΣΘΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΘΕΩΣΗ!!!!

Α χρειαζεται ενα καλο PONTIKI και καλα ηχεια, γιατι στον 7 ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ εχει μουσικη και δεν πολυ ακουγεται!

Να ειστε ηρεμοι, θα σας γραψω τα παντα!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 14/03/2006 17:29:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 17:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Please, κάντε ότι σας λέω.

Μόνοι σας στο δωμάτιο.

Αν γίνεται για 10 λεπτά, όσο διαρκέσει….κλείσατε και τα παράθυρα.

Ελεχτε ποντίκι και Ηχεία ετοιμα...

Πάρτε 5 βαθιές ανάσες, μισοκλείνοντας τα μάτια σας.

Κρατήστε την ανάσα σας σε κάθε λαβύρινθο,

παμε,


Πατήστε,

http://www.pietrelcinanet.com/forum/images/foto/labirinto.swf


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 21:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο όμοιος του! Καλό!

Το link δεν μου παίζει. Για ελεγξέ το!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 21:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τωρα?

http://www.pietrelcinanet.com/forum/images/foto/labirinto.swfΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 21:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι. Εκτός κι αν χρειάζεται κάποιο προγραμματάκι που δεν το έχω. Βγαίνει κάποιο μήνυμα στα ...βραζιλιάνικα; Δεν ξέρω. Από κάτω έχει ένα play αλλά δεν γίνεται τίποτα. Αστο να δούμε αν οι υπόλοιποι το βλέπουν.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 22:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ το βλέπω αλλά έχω ζωηρό και απειθαρχο ποντίκι.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 22:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΤΑ ΤΟ ΠΛΕΥ, ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ! ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 22:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στενός διάδρομος, απείθαρχο ποντίκι, όλο να την κάνει θέλει και βγαίνει στην αρχή. Χμμμμ διδακτικότατον...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 23:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλά ρε θεότρελε μου φυγε η ψυχή!!!!!!!!!!!
Είσαι για δέσιμο!!!!!!!!!
Πω πω τι να σου πω μού φυγε η ψυχή!!!!
ΦΡΙΚΗ!!! ΞΕΝΕΡΩΜΑ!!!!!!!!!!
ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΠΙΣΩ ΡΕΕΕΕΕ!!!!!!

Είσαι το κάτι άλλο τι να σου πω.../ Πάω για ποτό να συνέλθω.. βραδυάτικα!!!!!!!!!!!!!!!
Τρελοκομείο, Ε ΤΡΕΛΟΚΟΜΕΊΟ!!!!!!! κι ούτε μια προειδοποίηση ρεεεεε!!!!!!!
χαχαχα!!!!!!!!

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 00:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλό πολύ καλό...
Εγώ πάντως ήμουν προετοιμασμένη για χειρότερα

Χα χα μου έφταξες το κέφι Πλάτωνα πάνω στην ώρα

Εχεις άλλα τέτοια ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 06:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά ρε θεότρελε μου φυγε η ψυχή!!!!!!!!!!!
Είσαι για δέσιμο!!!!!!!!!

Ειμαι θεότρελος!

Πρέπει να έχει και άλλα τέτοια ΝΣΤ, αλλά δεν τα ψάχνω.
Το συγκεκριμένο έπεσε στην αντίληψη μου από την κραυγή και το τίναγμα μιας κοπέλας, που έλαβε το ΛΙΝΚ στο μαιλ της. Φόραγε και ακουστικά, μα μόλις πέρασε το ΣΟΚ, λιγώθηκε στα γέλια.

Πάντως ΛΟΡΕΤΖΟ, η κατάσταση πλήρους αφύπνισης, πρέπει να πλησιάζει πολύ με αυτή, (τα πρώτα δευτερόλεπτα)

Βλέπεις τι γράφεις?

Μου φύγε η Ψυχή!!!!!!

Εκτός από Ηράκλειτο, Βούδα, Νίτσε, Σαρτ, εχουμε και ένα Μύστη Χριστιανό, Meister (maestro) Eckhart, που σε ένα ποίημα του, λέει χαρακτηριστικά,

Βγες ψυχή μου, το φως να μπει

Πολύ κοντά στο ελληνικό ΠΑΝ, (πανθεϊσμό) όλα είναι θεός,

Εκφρασμένο και σε Σωκράτη,

το όλο, είναι θεϊκό. (θεοτης,φυσης)

Φιλιά στα κορίτσια μας.

Ελπίζω να αλλάξατε βρακάκια!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 15/03/2006 06:49:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 07:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εκεί που ετοιμαζόμουνα για τη θέωση, αντίκρισα το μινώταυρο

Κάτι ήξερα που προτιμούσα βόλτα με το γνωστό καμπριολέ.

Ο Ampere, που έλυσε το γρίφο, επέλεξε ;

Edited by - Δημήτρης on 15/03/2006 07:50:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 10:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ρε θεότρελε φιλόσοφε,
Το έστησες τόσο "σατανικά" έξυπνα που το αναπάντεχο της αποκάλυψης με έστειλε!

Εγώ φαντάστηκα ότι θα ακούσω κάποιο esoteric μουσικό κομμάτι, με ωραίες εικόνες σε στυλ βιντεοκλίπ, χαμήλωσα λοιπόν τα φώτα, έβαλα τα ακουστικά για να το απολαύσω καλύτερα –τρομάρα μου, χαλάρωσα στην πολυθρόνα κι αφέθηκα μακάριος να πετάξω, να απογειωθώ… χαχαχα..

Και ξάφνου βλέπω αυτήν την φρικιαστική εικόνα της δαιμονισμένης να με κοιτά κατάμουτρα με εκείνο το βλέμμα μππρρρρ.. και το απόκοσμο ουρλιαχτό της στα αυτιά μου να μου τρυπά το μυαλό σαν καυτό σίδερο..
Φαντάσου τώρα τι έπαθα!!! Χαχαχα!!!!!!!!

Πήδηξα μέχρι το ταβάνι!!! Έχασα τ’ αυγά και τα πασχάλια..
Ήταν τόσο αναπάντεχο που χρειάστηκα δυο σφηνάκια ουίσκι να συνέλθω!!
Δεν ξέρω αν είναι κάπως έτσι η στιγμή της πλήρους αφύπνισης, αλλά σίγουρα εμένα τουλάχιστον με ξύπνησε βιαίως μεν αλλά πλήρως!!!!!!!!!!!

ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ!!!

Πέραν πάσης αμφιβολίας!!! Αδιαμφισβήτητα!!! Και που σαι.. σε παρακαλώ να με πιστέψεις!!!! Χαχαχα!!!!

YG.
θα σε παρακαλέσω την επόμενη φορά αντί για ταξίδι με καμπριολέ να δώσεις βρακάκια δώρο!!! Ροζ με κόκκινες καρδούλες!!!!!!



"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 13:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Ampere, που έλυσε το γρίφο, επέλεξε ;

Αγαπητέ Δημήτρη, μιας και ρώτησες να σε ενημερώσω ότι μόλις επέστρεψα από την βόλτα με το γκαμπριολέ. Καλά ήταν σε γενικές γραμμές, αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι μας έπιασε βροχή και γίναμε μούσκεμα. (η οροφή δεν έκλεινε, μάλλον είχε μπλοκάρει από τα λουκέτα και τις αλυσίδες που είχε στοιβάξει η αμαλία στο πίσω μέρος του αμαξιού) καθώς και το ότι σε ολόκληρη τη διαδρομή ήμουν υποχρεωμένος να ακούω τον αδμιν να απαγγέλει το «σεντόνι» που είχε προετοιμάσει για την κυριακάτικη εισήγησή του (παρά τις εκκλήσεις μου δεν με άφησε να κατέβω πριν ολοκληρώσει την εκφώνηση και της τελευταίας παραγράφου).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 20:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λορέντζο, αφού κόψωχόλιασες εσύ, φαντάσου τι έγινε άλλου!

Τώρα, αμα βάζω ΛΙΝΚ, πριν το πατήσουν… θα ξομολογούνται!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 20:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε lorenzo, για να μη σε κοψοχολιάζει άλλη φορά ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ορίστε το αντίδοτο :

Ποιες είναι οι διαφορές;

Κάνε κλικ στις διαφορές που εντοπίζεις αναμεσα στις δύο όμορφες εικόνες. Τα ηχείά όπως πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις να είναι ανοικτά για να ακουστεί το εσωτερικό άσμα, χαλάρωση, συγκέντρωση και πάμε..

Μετά από αυτό δε θα σε τρομάζει τίποτα.. ούτε τα λινκ του ΠΛΑΤΩΝΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 21:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δημήτρη φοβερό αν και ήμουν προετοιμασμένος!!!!

ΥΓ. Μα έπρεπε να το φύλαγες για αργότερα και σε ανύποπτο χρόνο να το πλασάραμε κατάλληλα στον φίλο μας τον φιλόσοφο… έτσι για να δει την γλύκα κι αυτός!!! Χαχαχα!!!!

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 21:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ampere

quote:

Αγαπητέ Δημήτρη, μιας και ρώτησες να σε ενημερώσω ότι μόλις επέστρεψα από την βόλτα με το γκαμπριολέ. Καλά ήταν σε γενικές γραμμές, αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι μας έπιασε βροχή και γίναμε μούσκεμα. (η οροφή δεν έκλεινε, μάλλον είχε μπλοκάρει από τα λουκέτα και τις αλυσίδες που είχε στοιβάξει η αμαλία στο πίσω μέρος του αμαξιού)


Ωραία.. τωρα θα τα φάει η σκουριά τα λαυκέτα!
quote:

καθώς και το ότι σε ολόκληρη τη διαδρομή ήμουν υποχρεωμένος να ακούω τον αδμιν να απαγγέλει το «σεντόνι» που είχε προετοιμάσει για την κυριακάτικη εισήγησή του (παρά τις εκκλήσεις μου δεν με άφησε να κατέβω πριν ολοκληρώσει την εκφώνηση και της τελευταίας παραγράφου).

Αν ήμουν στη θέση σου και είχα και τις ικανότητές σου, εγώ θα του απήγγειλα το δικό μου "σεντόνι". Καλύτερα το δικό μου παρά το δικό του.

Ηθικόν δίδαγμα : στα διλήμματα του ΠΛΑΤΩΝΑ επιλέγω πάντα την κουρτίνα [Γ] ((lorenzo )).

Edited by - Δημήτρης on 15/03/2006 21:35:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 21:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΥΓ. Μα έπρεπε να το φύλαγες για αργότερα και σε ανύποπτο χρόνο να το πλασάραμε κατάλληλα στον φίλο μας τον φιλόσοφο… έτσι για να δει την γλύκα κι αυτός!!! Χαχαχα!!!!


χμμ, ναι αλλά σίγουρα το γνωρίζει, καθότι έχει κυκολοφορήσει λίγο παλαιότερα στο φόρουμ. Και ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ γνωρίζει καλά το φόρουμ. Για αυτά έχει γνώση! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 23:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jim, γιατί με πειράζεις?

Δεν το γνώριζα, και είναι αλλιώς να το περιμένεις. Άμα βρίσκεις τέτοια ρίχτα εδώ μέσα, (οι ιταλοί καθολικοί τρελαίνονται) ….αφού Φρανγγεσταιν βλέπουν οι πιτσιρικάδες…από τα 8 τους…

Σκέφτομαι να κοιτάξουμε μια μέρα τον Ψ. φόβο, όχι μόνο θεωρητικά.
Όσο υπάρχει αυτός, έχω την εντύπωση πως αρμενίζουμε σε κύματα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1367188
Maintained by Digital Alchemy