ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 H.P.Lovecraft και "Νεκρονομικόν"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 23:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το κατά την γνώμη μου πολύ ενδιαφέρον θέμα του παράξενου για δύο λόγους. Ο Lovecraft είναι απο τους πλέον αγαπημένους μου συγγραφείς και δεύτερος λόγος είναι γιατί απο ότι θυμάμαι δεν έχει ανοιχτεί παρόμοιο θέμα και νομίζω ότι παρουσιάζει ενδιαφέρον.
Για όσους έχουν διαβάσει Lovecraft, γνωρίζουν ότι είναι μια πολύ ιδιαίτερη περίπτωση συγγραφέως ο οποίος έχει ασχοληθεί με την φανταστική λογοτεχνία (γοτθικός τρόμος) και έχει δημιουργήσει μια ολόκληρη μυθολογία του φανταστικού μέσα απο το έργο του.
Η λεγόμενη μυθολογία Κθούλου για όσους γνωρίζουν είναι απο τις πιο τρομακτικές και πιο συναρπαστικές που έχουν καταγραφεί στον τομέα του παράξενου. Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι είναι απλά ένα δημιούργημα του συγγραφέα ο οποίος συχνά πυκνά αναφέρεται μέσα απο το έργο του στους Μεγάλους Παλαιούς (θεούς) οι οποίοι είναι φορείς απίστευτου τρόμου και κακίας.
Σχεδον όλοι οι συγγραφείς τρόμου του εικοστού αιώνα επηρεάστηκαν απο τον συγγραφέα αυτόν. Πάρα πολλές ταινίες έχουν γυριστεί, οι οποίες ήταν βασισμένες πάνω σε δικές του ιστορίες με τελευταία και πολύ χαρακτηριστική μια ταινία του Κάρπεντερ η οποία είχε προβληθεί πριν μερικά χρόνια και λεγόταν "Στο στόμα της τρέλας" (In the mouth of madness).
Υπάρχει απο την άλλη μια πολύ μεγάλη μερίδα ανθρώπων ανάμεσά τους και διάσημοι αποκρυφιστές που πιστεύουν ότι το έργο του Λάβκραφτ βασίζεται σε μια πανάρχαιη εσωτερική παράδοση, η οποία είναι υπαρκτή και στην οποία είναι μυημένη μια πολύ κλειστή και σκοτεινή ομάδα αποκρυφιστών που σαν στόχο τους έχουν την επαναφορά στο δικό μας επίπεδο πραγματικότητας, των Μεγάλων Παλαιών Θεών.
Πολύ συχνά στις ιστορίες του Λάβκραφτ γίνεται αναφορά σε έναν τρελό άραβα τον Αμπντούλ Αλ- Χαζρέντ ο οποίος φέρεται ως συγγραφέας ενός πολύ σκοτεινού αποκρυφιστικού βιβλίου το οποίο ονομάζεται "Νεκρονομικόν".
Το βιβλίο αυτό κατά την πρώτη εκδοχή αποτελεί και αυτό αποκύημα της φαντασίας του Λάβκραφτ. Φανταστείτε λοιπόν την έκπληξή μου, όταν πριν αρκετά χρόνια κυκλοφόρησε απο τις εκδόσεις Κάκτος ένα βιβλίο με τον τίτλο "Νεκρονομικόν" με διάφορα ακατανόητα σχήματα στο μαύρο εξώφυλλό του και διάφορα ξόρκια γραμμένα στις σελίδες του. Περιττό να πω πως με το που το είδα πήγα και το αγόρασα απο περιέργεια κυρίως, γιατί όσοι ασχολιόμασταν με τον Λάβκραφτ ξέραμε ότι στην πραγματικότητα αυτό το βιβλίο δεν μπορούσε να υπάρχει. Θυμάμαι πως τότε που είχε πρωτοκυκλοφορήσει είχε παρουσιαστεί και απο μια πολύ αγαπημένη τότε εκπομπή του κρατικου ραδιοφώνου που παρουσίαζε ο αγαπητός φίλος Γιώργος Πίττας και που λεγόταν "Τα μονοπάτια του γαλαξία".
Όταν διάβασα αυτό το βίβλίο αυτό που με συνάρπασε παρότι με τρόμαξε πάρα πολύ ήταν η εισαγωγή του, η οποία υποτίθεται ήταν γραμμένη απο τον τρελό άραβα και η οποία περιέγραφε την πορεία του στα σκοτεινά μονοπάτια της πανάρχαιας γνώσης και σε περιοχές που το μυαλό του ανθρώπου είναι πολύ δύσκολο να αντέξει και να βγει απο εκεί αλώβητο.
Νομίζω ότι ήταν απο τα συγκλονιστικότερα και πιο σκοτεινά κείμενα που έχω διαβάσει. Σε υπέβαλε σε απίστευτο βαθμό.
Όταν τελείωσα την ανάγνωση του βιβλίου αν και γνώριζα ότι κατά μεγάλο ποσοστό έπρεπε να είναι ψεύτικο, η διάθεσή μου ήταν περίεργη. Το τοποθέτησα στην βιβλιοθήκη μου απο την οποιά όμως μετά απο λίγο καιρό το πέταξα αφου το κατέστρεψα γιατί άρχισαν να συμβαίνουν διάφορα πράγματα. Δεν θέλω να πω ότι ντε και καλά έφταιγε το βιβλίο. Ίσως να έφταιγε το ίδιο το μυαλό μου το οποίο είχε επηρεαστεί απο το κείμενο αυτό. Είτε όμως έτσι είτε αλλοιώς έκρινα ότι το καταραμένο αυτό βιβλίο το οποίο είχε επηρεάσει τόσο πολύ την σκέψη μου έπρεπε να το εξαφανίσω όπως και έκανα.
Δεν ξέρω γιατί τα θυμήθηκα απόψε όλα αυτά. ΄Ισως με επηρέασε το θέμα για την σολομωνική το οποίο κοίταξα λίγο απόψε.
Αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι ότι κάποια πράγματα όταν αρχίσουν και μας επηρεάζουν περίεργα πρέπει να τα προσέξουμε και ίσως να βρούμε τρόπο να τα βγάλουμε απο την πραγματικότητά μας.
Θα ήθελα να ακούσω και άλλους φίλους οι οποίοι πιθανόν να είχαν ανάλογες εμπειρίες...
Φιλικά...


Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)

Edited by - Απέριττος on 20/03/2006 23:29:03

Edited by - Απέριττος on 20/03/2006 23:31:07

silverlegend
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 23:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Απέριττε εχθές ξεκίνησα να διαβάζω το necronomicon και μέχρι στιγμής δεν έχω νιώσει τπτ περίεργο.Δεν έχω διαβάσει αρκετά βέβαια αλλά μέχρι στιγμής μου φαίνετε αρκετά ενδιαφέρον........Το βιβλίο που βρήκες ήταν στα ελληνικά? Μήπως μπορείς να μου πεις εκδόσεις και τα συναφή?Αν μπορείς πες μου που μπορώ να βρω το βιβλίo του lovecraft σχετικά με τον κτούλου και τους θεούς???? Εγώ έχω το "the complete simon necronomicon"αγγλικά.Λες αυτά που λέει να λειτουργούν?????

Ζήσε την στιγμή γιατί μπορεί να είναι η τελευταία σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 23:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα περιορίσω τη συμμετοχή μου στο θέμα αυτό στο να δώσω τα συγχαρητήριά μου στο φίλο Απέριττο για τα λογοτεχνικά του γούστα, γιατί ο Lovecraft πραγματικά αξίζει τον κόπο...

Θα 'θελα επίσης να εκφράσω και το "παράπονό" μου για το ότι πολλοί είναι εκείνοι που ψάχνουν ένα ανύπαρκτο "Νεκρονομικόν" και ασχολούνται περισσότερο μ' αυτό και με τις διάφορες "γνήσιες εκδόσεις" του παρά με το κυρίως έργο του μεγάλου αυτού συγγραφέα...

Δεν έχει τύχει να διαβάσω το συγκεκριμένο βιβλίο που αναφέρεις Απέριττε των εκδόσεων Κάκτος, αλλά σίγουρα, ο Lovecraft δεν εξαντλείται εκεί...Αλλά αυτό κι εσύ το γνωρίζεις πολύ καλά...


ΥΓ : Έχω τη βεβαιότητα ότι έχει ξανασυζητηθεί το θέμα...Σίγουρα έχω συμμετάσχει σε θέματα περί Lovecraft στο παρελθόν...Αλλά, λίγος ακόμη δεν βλάπτει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 00:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ohh! Yes durden_alie ιδού:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2666
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1634
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=750

Το Νεκρονομικό έχει κυκλοφορήσει πριν χρόνια από τις εκδόσεις Κάκτος.
Το έχω, το έχω διαβάσει, για το αν λειτουργούν αγαπητέ silverlegend δεν μπορώ να βοηθήσω μια και ούτε πίτουρο θέλω να γίνω, ούτε τροφή της οποιαδήποτε δαιμονικής κόττας.

Η ενασχόληση με τον αποκρυφισμό είναι κάτι που δεν πρέπει να γίνεται με τον τρόπο που διαβάζουμε τον τσελεμεντέ.

"Καλή η συνταγή, λες να είναι νόστιμο το γλυκό?"


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 06:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητή Gretel. Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις. Δεν τις γνώριζα. Η αλήθεια είναι ότι εκτός απο το φόρουμ του παράξενου σπάνια μπαίνω στα άλλα φόρα. Όσο για τον φίλο που είχε γράψει για το Νεκρονομικό στο παράξενο θα έλεγα ότι είχε μια μορφη απο ότι είδα καθαρά ενημερωτική. Νομίζω ότι έβαλα μια άλλη διάσταση στην βάση του κατά πόσο η ανάγνωση του συγκεκριμένου βιβλίου ή οποιουδήποτε άλλου θα μπορούσε να επηρεάσει τόσο πολύ το μυαλό μας και την σκέψη μας ούτως ώστε να δημιουργούνται καταστάσεις περίεργες.
Κάποια στιγμή που θα έχω περισσότερο χρόνο ή θα το κάνω θέμα ή θα σας διηγηθώ μέσα απο αυτό το τόπικ μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία που μου είχε πει ο πατέρας μου σχετικά με ένα βιβλίο...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 08:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

για το βιβλίο που αναφέρεσαι αγαπητέ Απέριττε ομολογώ πως δεν έχω προσωπική γνώμη... όμως θα ήθελα να σταθώ σε κάτι άλλο που είπες:

quote:
Όταν διάβασα αυτό το βίβλίο αυτό που με συνάρπασε παρότι με τρόμαξε πάρα πολύ ήταν η εισαγωγή του, η οποία υποτίθεται ήταν γραμμένη απο τον τρελό άραβα και η οποία περιέγραφε την πορεία του στα σκοτεινά μονοπάτια της πανάρχαιας γνώσης και σε περιοχές που το μυαλό του ανθρώπου είναι πολύ δύσκολο να αντέξει και να βγει απο εκεί αλώβητο.
Νομίζω ότι ήταν απο τα συγκλονιστικότερα και πιο σκοτεινά κείμενα που έχω διαβάσει. Σε υπέβαλε σε απίστευτο βαθμό.
Όταν τελείωσα την ανάγνωση του βιβλίου αν και γνώριζα ότι κατά μεγάλο ποσοστό έπρεπε να είναι ψεύτικο, η διάθεσή μου ήταν περίεργη. Το τοποθέτησα στην βιβλιοθήκη μου απο την οποιά όμως μετά απο λίγο καιρό το πέταξα αφου το κατέστρεψα γιατί άρχισαν να συμβαίνουν διάφορα πράγματα. Δεν θέλω να πω ότι ντε και καλά έφταιγε το βιβλίο. Ίσως να έφταιγε το ίδιο το μυαλό μου το οποίο είχε επηρεαστεί απο το κείμενο αυτό. Είτε όμως έτσι είτε αλλοιώς έκρινα ότι το καταραμένο αυτό βιβλίο το οποίο είχε επηρεάσει τόσο πολύ την σκέψη μου έπρεπε να το εξαφανίσω όπως και έκανα.
Δεν ξέρω γιατί τα θυμήθηκα απόψε όλα αυτά. ΄Ισως με επηρέασε το θέμα για την σολομωνική το οποίο κοίταξα λίγο απόψε.
Αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι ότι κάποια πράγματα όταν αρχίσουν και μας επηρεάζουν περίεργα πρέπει να τα προσέξουμε και ίσως να βρούμε τρόπο να τα βγάλουμε απο την πραγματικότητά μας.

η αλήθεια είναι πως, για μένα τουλάχιστον, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να "φορτώνουμε" την πραγματικότητα μας με οτιδήποτε αρνητικό...

όπως είπες και ο ίδιος το βιβλίο σε είχε υποβάλει ιδιαίτερα και σίγουρα σ'αυτό είχε παίξει ρόλο όχι μόνο το ίδιο το βιβλίο αλλά και οι αναφορές του Lovecraft σε αυτό... καθώς και οι θρύλοι που το συνοδεύουν έκτοτε...

ξέρεις, για μένα, ο συνδυασμός της σκέψης με το συναίσθημα είναι η βάση για την "εκδήλωση" διάφορων φαινομένων που πολύ συχνά συγκαταλέγονται στον όρο Μαγεία... αδίκως το θεωρούμε κάτι μετά-φυσικό γιατί οι περισσότεροι το κάνουμε πολλές φορές κατά τη διάρκεια της ζωής μας, απλά χωρίς να έχουμε συνείδηση του τι κάνουμε και εξ'αυτού χωρίς να μπορούμε να το ελέγξουμε και να το κατευθύνουμε κατάλληλα...

το ίδιο το βιβλίο λοιπόν, πολύ αμφιβάλλω αν πράγματι περιέχει οτιδήποτε με ουσιαστική βαρύτητα αλλά... είχε τα δύο εκείνα στοιχεία (σκέψη και συναίσθημα) που οδήγησαν στο να συμβούν διάφορα πράγματα...

είναι πολύ δύσκολο, συνήθως, να μπορέσουμε να διακρίνουμε πότε κάτι συμβαίνει γιατί το έχουμε "ελκύσει" εμείς οι ίδιοι και πότε κάτι τέτοιο γίνεται χωρίς τη δική μας συμμετοχή...

όμως συμφωνώ απόλυτα σε κάτι... δεν υπάρχει κανένας λόγος να επιβαρύνουμε το υποσυνείδητο μας με εικόνες και σκέψεις που πιθανόν να λειτουργήσουν αρνητικά... αυτός είναι και ο λόγος που πολύ σπάνια πια βλέπω ταινίες ή διαβάζω βιβλία που ανήκουν στην κατηγορία του τρόμου... έτσι κι αλλιώς δεν με τρομάζουν και το μόνο που καταφέρνω (όταν το κάνω) είναι να ενισχύω εκείνες τις "καταθέσεις" μνήμης μέσα στον εγκέφαλο μου, οι οποίες σε δεδομένη στιγμή θα λειτουργήσουν κάτω από ένα μοτίβο που δεν θα έχω επιλέξει και δεν θα μου είναι ευχάριστο...

μ'αυτό φυσικά, δεν εννοώ πως πρέπει να το ρίξουμε όλοι σε αναγνώσματα ελαφρού περιεχομένου αλλά νομίζω πως υπάρχουν αρκετά πραγματικά θέματα εσωτερικής κατεύθυνσης με αρνητική χροιά για να ασχοληθεί κανείς, ώστε να προστρέχουμε και στα φανταστικά... ειδικά μάλιστα για νεαρότερες ηλικίες που δεν έχουν αναπτύξει εκείνη την κριτική ικανότητα που μπορεί εύκολα να κατατάξει κάτι στο χώρο της φαντασίας και να μην το συγχέει με το πραγματικό...

το τι είναι βέβαια πραγματικό είναι από μόνο του ένα τεράστιο κεφάλαιο συζήτησης...

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 10:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι εκδόσεις Κάκτος έχουν κυκλοφορήσει το σύνολο της συγγραφικής εργασίας του H. P. Lovecraft σε τέσσερις τόμους (από τις αρχές του 1990) εκ των οποίων διαθέτω τους τρεις.

Ο πιο ενδιαφέρον τόμος κατά την γνώμη μου είναι ο δεύτερος ο οποίος τιτλοφορείται «ΝΤΑΓΚΟΝ» (εκ του ομώνυμου διηγήματος) και μεταξύ άλλων περιλαμβάνει ορισμένες πρώιμες ιστορίες που έγραψε ο συγγραφέας σε νεανική ηλικία (υποδεικνύοντας από νωρίς το συγγραφικό του ταλέντο) αλλά και την ολοκληρωμένη πραγματεία - διατριβή του με τίτλο «Ο Υπερφυσικός Τρόμος στην Λογοτεχνία» δημοσιευθείσα τμηματικά σε περιοδικά της εποχής.

Διαβάζοντας την εν λόγο διατριβή μπορείς να διακρίνεις, πέραν της άκρος ενδιαφέρουσας αναδρομής που κάνει ο Lovecraft στις ρίζες της «μακάβριας» λογοτεχνίας από την αρχαιότητα ως την εποχή του, διάφορα αρχέτυπα τα οποία ύστερα και αυτός με την σειρά του χρησιμοποιεί σε ορισμένες ιστορίες του.

Έτσι στην σελίδα 534 (Χ.Φ. ΛΑΒΚΡΑΦΤ, ΝΤΑΓΚΟΝ, ΑΠΑΝΤΑ 2, ΚΑΚΤΟΣ, 1990, Μετάφραση από το “OMNIBUS 2 DAGON”) διαβάζουμε δια χειρός Lovecraft πως: «Πολύ γνήσιο, αλλά όχι χωρίς την τυπική υπερβολή του 1890 είναι το είδος τρόμου στην πρώιμη δουλεία του Ρόμπερτ Γ. Τσάμπερς, που είναι γνωστός για προϊόντος μιας εντελώς διαφορετικής ποιότητας. «Ο Βασιλείας με τα Κίτρινα». Μια σειρά από αόριστα συνδεδεμένες μικρές ιστορίες, έχοντας ως υπόβαθρο ένα τερατώδες και απαγορευμένο βιβλίο του οποίου το διάβασμα φέρνει φόβο, τρέλα και τραγωδίες με φαντάσματα, φτάνει σε αξιοσημείωτα ύψη κοσμικού φόβου[..]»

Πράγμα που υποδεικνύει πέραν πάσης αμφιβολίας πως οι ρίζες του «Λαβκράφτιου Νεκρονομικού» δέχονται έντονες επιρροές ή αν θέλετε ανάγονται στις «αόριστα συνδεδεμένες μικρές ιστορίες» του «Βασιλείας με τα Κίτρινα» από τον προγενέστερο συγγραφέα «Ρόμπερτ Γ. Τσάμπερς» ο οποίος κατά τον Lovecraft επηρεάζεται και αυτός με την σειρά του από τα προγενέστερα διηγήματα της Ντυ Μωριέ..

Αυτή μάλιστα η μαρτυρία του Lovecraft στην πλήρη της έκταση (Νεκρονομικόν<-Λάβκραφτ<-Βασιλείας με τα Κίτρινα<-Τσάμπερς<-Ντυ Μωριέ) συνήθως αποσιωπάται ή παρουσιάζεται αποσπασματικά από τις επιτομές διαφόρων γνωστών συγγραφέων και ερευνητών πάνω στο θέμα.

Καθώς προτιμούν να παραθέτουν υποτιθέμενες πληροφορίες για το «Νεκρονομικό» αντλώντας τις από την φανταστική λογοτεχνία του συγγραφέως (δηλαδή από διηγήματα ή αλληλογραφία προς θαυμαστές ή φίλους του κτλ.) ο οποίος σε αυτές μπορεί να ομιλεί μεν, περί του «Ρόμπερτ Γ. Τσάμπερς» με αναφορές παράλληλα όμως στο υποτιθέμενο πανεπιστήμιο Μισκατόνικ ή σε άλλα ορόσημα του λογοτεχνικού του συστήματος.
Κατά αυτό τον τρόπο λοιπόν ο Lovecraft μεγάλη μαεστρία μετατρέπει ουσιαστικά τον «Ρόμπερτ Γ. Τσάμπερς» σε τμήμα της φανταστικής λογοτεχνίας του

Παράλληλα, οι ερευνητές αυτοί αποφεύγουν οιανδήποτε αναφορά στην προαναφερθείσα καθαρά επιστημονική και ιστορική πραγματεία του συγγραφέως για τον «Υπερφυσικό Τρόμο στην Λογοτεχνία» που με τόσο πάθος υπηρέτησε καθ’ όλη σχεδόν την διάρκεια της ζωής του .. άραγε γιατί;

Edited by - XD on 21/03/2006 10:19:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 10:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απέριττος

Για όσους έχουν διαβάσει Lovecraft, γνωρίζουν ότι είναι μια πολύ ιδιαίτερη περίπτωση συγγραφέως ο οποίος έχει ασχοληθεί με την φανταστική λογοτεχνία (γοτθικός τρόμος) και έχει δημιουργήσει μια ολόκληρη μυθολογία του φανταστικού μέσα απο το έργο του.

Η λεγόμενη μυθολογία Κθούλου για όσους γνωρίζουν είναι απο τις πιο τρομακτικές και πιο συναρπαστικές που έχουν καταγραφεί στον τομέα του παράξενου.



διαβασα ό,τι εχει μεταφραστει απο τα βιβλια του, και μαλιστα σε πολυ μικροτερη ηλικια.

αν και φαν του λογοτεχνικου ειδους, (και πρωτιστως της επιστημονικης φαντασιας) δεν τον θεωρησα ποτε κατι το ιδιαιτερο και μαλιστα ειναι νομιζω και λιγο χοντροκομενος - χρειαζομαι λεπτοτερες αποχρωσεις του "τρομου" για να τον απολαυσω...


quote:

Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι είναι απλά ένα δημιούργημα του συγγραφέα ο οποίος συχνά πυκνά αναφέρεται μέσα απο το έργο του στους Μεγάλους Παλαιούς (θεούς) οι οποίοι είναι φορείς απίστευτου τρόμου και κακίας.



ειναι δημιουργημα του συγγραφεως φιλτατε!


και μαλιστα βασιστηκε στον φοβο που κουβαλαμε ως θηλαστικα στο μαζικο ασυνειδητο μας για τους τεραστιους θηρευτες που υπηρχαν καποτε, ακομη και για τους δεινοσαυρους, για να φτιαξει τα καλαμαροχταποδα του τρομακτικα.


παρεπιπτοντως οι μορφες του πλαγκτον, των εντομων και λοιπων μορφων ζωης ειδωμένες μεσα απο το μικροσκοπιο ειναι πολυ πιο τρομακτικες απο τα τερατα του όποιου Lovecraft.


τωρα ελπιζω να μην εθιξα τα θρησκευτικα πιστευω των οπαδων των μεγαλων παλαιων επειδη τους αποκαλεσα καλαμαροχταποδα και φαω κανα μπαν σαν τον ντιμκαρ...

quote:

Πάρα πολλές ταινίες έχουν γυριστεί, οι οποίες ήταν βασισμένες πάνω σε δικές του ιστορίες με τελευταία και πολύ χαρακτηριστική μια ταινία του Κάρπεντερ η οποία είχε προβληθεί πριν μερικά χρόνια και λεγόταν "Στο στόμα της τρέλας" (In the mouth of madness).



καταπληκτικη ταινια!


αλλά το μονο που χρησιμοποιησε ηταν οτι ο ηρωας συγγραφεας εγραφε σαν τον Lovecraft.


κατα τα άλλα επαιζε με την συνειδηση της πραγματικοτητας κι αυτο την εκανε τοσο ενδιαφερουσα ταινια.

quote:

Υπάρχει απο την άλλη μια πολύ μεγάλη μερίδα ανθρώπων ανάμεσά τους και διάσημοι αποκρυφιστές που πιστεύουν ότι το έργο του Λάβκραφτ βασίζεται σε μια πανάρχαιη εσωτερική παράδοση, η οποία είναι υπαρκτή και στην οποία είναι μυημένη μια πολύ κλειστή και σκοτεινή ομάδα αποκρυφιστών που σαν στόχο τους έχουν την επαναφορά στο δικό μας επίπεδο πραγματικότητας, των Μεγάλων Παλαιών Θεών.



λες να μου την πεσουν οι οπαδοι επειδη ειπα τα καλαμαροχταποδα, καλαμαροχταποδα?


δε θελω να φανω αγενης, αλλά αυτα μου ακουγονται πολυ κουλά ρε παιδια...


quote:

Αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι ότι κάποια πράγματα όταν αρχίσουν και μας επηρεάζουν περίεργα πρέπει να τα προσέξουμε και ίσως να βρούμε τρόπο να τα βγάλουμε απο την πραγματικότητά μας.


εγω λεω και ξαναλεω οτι εμεις δημιουργουμε την πραγματικοτητα μας.


αν μας αρεσουν τα καλαμαροχταποδα, τα βαζουμε μεσα σε αυτην - εγω συνηθως τα βαζω στα καρβουνα.

ΥΓ. εχω ξαναγινει κακος στο παρελθον για το ιδιο θεμα, αλλά απλα αυτη ειναι η γνωμη μου.


την καλημερα μου παιδια!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 11:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους ΕΚΤΟΣ από το JbG!!!

EΓΩ είμαι λάτρης και πιστός του Κθούλου και των Μεγάλων Παλαιών!!! Οπότε : γιατί ΡΕ JbG είπες τα καλαμαροχτάπ... ε, τους Μεγάλους Παλαιούς καλαμαροχτάποδα;

Προσέβαλες τα θρησκευτικά μου πιστεύω και απαιτώ να σε ταίσουμε στα καλαμαροχτάπ... ε τους Μεγάλους Παλαιούς!!!

Δημήτρης

dim.kar

Eίπαν: "το αναρχοκουμμούνι ο dim.kar ... να ξέρει ότι είναι ο μεγαλύτερος ΦΑΣΙΣΤΑΣ από όλους όσους έχω δεί"
by Peronosporos

Τhanks!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 13:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
χρειαζομαι λεπτοτερες αποχρωσεις του "τρομου" για να τον απολαυσω...

Κοίτα να δεις που ακριβώς ΑΥΤΟ θα έλεγα ότι είναι πως μου αρέσει στον Lovecraft, Jonnie...

Ίσως όμως--λέω ίσως, γιατί μέχρις ενός σημείου, γούστα είναι αυτά...--ευθύνεται κι αυτό :

quote:
διαβασα ό,τι εχει μεταφραστει απο τα βιβλια του

Δεν ξέρω αν έχει διαβάσει κανείς τα πρωτότυπα του Lovecraft, πάντως, η άποψή μου είναι ότι πρόκειται για μια ιδιότυπη περίπτωση έργων...Αν γενικώς λέμε ότι η μετάφραση αλλοιώνει το πρωτότυπο, στον Lovecraft η αίσθησή μου είναι ότι το "καταστρέφει".... Ίσως απλά ευθύνονται οι κακές ελληνικές μεταφράσεις (για να εκφράσω κι άλλο ένα παράπονο), ίσως η γλώσσα που χρησιμοποιεί, δεν ξέρω, πάντως αυτή την αίσθηση μου αφήνει η μετάφραση. Πχ έτυχε πρόσφατα να διαβάσω σε μετάφραση το "At the mountains of madness" και, σας προειδοποιώ, ΜΗΝ το δοκιμάσετε! Απλά δεν "καταπινόταν" το κείμενο (ενώ το αντίστοιχο αγγλικό με είχε καθηλώσει με την ατμόσφαιρά του).

quote:
αν μας αρεσουν τα καλαμαροχταποδα, τα βαζουμε μεσα σε αυτην - εγω συνηθως τα βαζω στα καρβουνα.


Edited by - durden_alie on 21/03/2006 13:27:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 14:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή αγαπητέ Τζόννυ υπαινισεσαι ότι το πρώτο (χαβανέζικο καλαμαράκι) μοιάζει με το δεύτερο (Νυαρλαθοτέπ)????




"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 15:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σε όλους ΕΚΤΟΣ από το JbG!!!

EΓΩ είμαι λάτρης και πιστός του Κθούλου και των Μεγάλων Παλαιών!!! Οπότε : γιατί ΡΕ JbG είπες τα καλαμαροχτάπ... ε, τους Μεγάλους Παλαιούς καλαμαροχτάποδα;

Προσέβαλες τα θρησκευτικά μου πιστεύω και απαιτώ να σε ταίσουμε στα καλαμαροχτάπ... ε τους Μεγάλους Παλαιούς!!!

Δημήτρης

dim.kar


το ηξερα αχρειε!


γι αυτο τους αφησες απ οξω τοτε (γιου νοου χουεν)

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 15:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή αγαπητέ Τζόννυ υπαινισεσαι ότι το πρώτο (χαβανέζικο καλαμαράκι) μοιάζει με το δεύτερο (Νυαρλαθοτέπ)????


απ ο,τι βλεπω το δευτερο (το καλαμαροχταποδο) τοχουν ριξει ηδη στα καρβουνα!

να υποθεσω την παρουσια ουζου ή ρακης στα περιχωρα?


μεσα και γω, με τον Νυαρλαθοτέπη!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 19:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καποια ψυχη εδω μεσα ισως να μπαινει στο μουλτι.....


βρε παιδια,

δεν ξερω αλλα δεν μου αρεσει ο τροπος γραφης του λαβκραφτ....

ολα απεριγραπτα τα περιγραφει. απεριγραπτο το ενα, απεριγραπτο το αλλο, απεριγραπτο το τριτο. και τι μανια αυτη με τα νηστισιμα...
σαμπως δεν γνωριζουμε πια, οτι υπαρχουν καλαμαρια και χταποδια γιγαντες στα βαθη των ωκεανων???

θα ελεγα οτι τον βρισκω μαλλον κουραστικο. για μενα ο Νο 1 συγγραφεας τρομου του περασμενου και του τωρινου αιωνα ειναι ο Κινγκ.

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 19:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

πές τα χρυσόστομε! (σιγά μη βαρέσετε πολύ οι υπόλοιποι...)


κι εγώ πάντως δεν είμαι του απεριγράπτου... ο Κινγκ μου πάει καλύτερα...

και αμάν πια μ'αυτό το Νεκρονομικόν...έσπευσαν αμέσως οι "έξυπνοι" και έστησαν ολόκληρη φάμπρικα επάνω του...

(μη βαράτε είπαμε!)


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 19:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
για μενα ο Νο 1 συγγραφεας τρομου του περασμενου και του τωρινου αιωνα ειναι ο Κινγκ.

Βέβαια...Ο King θα είχε πολλά να πει πάνω σ' αυτό, αν δούμε τι έγραψε ο ίδιος για τον H.P.Lovecraft :

He struck with the most force, and I still think, for all his
shortcomings, he is the best writer of horror fiction that America has yet produced

Αλλά είπαμε : Περί ορέξεως, ουδείς λόγος !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 01:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ξέρω αν έχει διαβάσει κανείς τα πρωτότυπα του Lovecraft, πάντως, η άποψή μου είναι ότι πρόκειται για μια ιδιότυπη περίπτωση έργων...Αν γενικώς λέμε ότι η μετάφραση αλλοιώνει το πρωτότυπο, στον Lovecraft η αίσθησή μου είναι ότι το "καταστρέφει".... Ίσως απλά ευθύνονται οι κακές ελληνικές μεταφράσεις (για να εκφράσω κι άλλο ένα παράπονο), ίσως η γλώσσα που χρησιμοποιεί, δεν ξέρω, πάντως αυτή την αίσθηση μου αφήνει η μετάφραση

Οι ελληνικές μεταφράσεις, στην πλειοψηφία τους, το λιγότερο που μπορούν να χαρακτηριστούν είναι απαράδεκτες. Ο Λαβκραφτ>Λόβεκραφτ, ο Κθούλου>Κθούχθλου, haunter of the dark>KYNΗΓΟΣ του σκότους!!!κλπκλπκλπ, άντε βγάλε άκρη.

Όσο για το Νεκρονομικόν, ας δούμε τι λέει και ο ίδιος ο Λάβκραφτ


"Ο χαρακτήρας του τρελού Άραβα Αμπντούλ Αλχαζρέντ είναι φανταστικός...Αμπντούλ Αλχαζρέντ είναι ένα ψευδώνυμο που υιοθέτησα όταν ήμουν περίπου περίπου πέντε χρονών, ξετρελαμένος με τις Αραβικές Νύχτες(Χίλιες και Μία Νύχτες)".

Χ.Φ.Λάβκραφτ, επιστολή προς Φρανκ Μπέλκναπ Λονγκ, 1921

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 01:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xmmmm! Νομίζω ότι επιβάλλεται:

Χ.Λαβκραφτ

και Στηβεν Κίνγκ



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 07:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι ελληνικές μεταφράσεις, στην πλειοψηφία τους, το λιγότερο που μπορούν να χαρακτηριστούν είναι απαράδεκτες.

Αυτό ξαναπέστο, φίλε μου DAGON!

Πάντως πιστεύω πως το Νεκρονομικόν δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο...
Και πιστεύω πως σημασία έχει να καταλάβει κάποιος γιατί θα διάβαζε το βιβλίο αυτό.
Για να περάσει την ώρα του ή έστω από περιέργεια ή για να....

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mab
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 07:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mab  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!! Εγώ δεν έχω διαβάσει κάτι από Lovecraft.Έχω παίξει μόνο το παιχνίδι Necronomicon, ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια αρκετά παλιό. Στο παιχνίδι(μεσα στην όλη πλοκή) κάνεις επικλήσεις δαιμόνων με βάση τα σοιχεία του κάθε δαίμονα(όνομα, συγκεκριμένο φυτό, χημικό στοιχείο κλπ) Εσείς που έχετε διαβάσει αυτό πραγματεύεται και το βιβλίο του Lovecaft??

M.A.B.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 09:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


για τον Κλαϊβ Μπαρκερ τι γνωμη εχετε?

(ειναι ο ιδιος που εγραψε τον καταπληκτικο υφαντοκοσμο)


μουχει μεινει ενα διηγημα του απο τα "βιβλια του αιματος", που αν και διαδραματιζεται σε Ελληνικο νησι, καλοκαιρι και μερα, μεταδιδει ανατριχιλες που θα ζηλευαν οι μεγαλοι παλαιοι.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Διόνυσος
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 12:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διόνυσος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το νεκρονομικό ως βιλίο υπήρξε και είναι συλλογή από ύμνους και επικλήσεις λαών της μεσοποταμίας. Οι Παλαιοί και οι Νέοι Θεοί δεν είναι τίποτε άλλο από τους θεούς της μεσοποτάμιας μυθολογίας. Ο Ντάγκον, ο Κθούλου και όλοι οι άλλοι είναι ονόματα από μυθολογίες άλλοτε αυτούσια και άλλοτε μεταπλασμένα από το Λάβκραφτ κατά τις γνώμες του.

Τα παράξενα σχέδια στο Νεκρονομικό και γενικά στα μαγικά βιβλία που ονομάζονται σφραγίδες πνευματων ή πλανητών , είναι σχεδιαγράμματα που έχουν προκύψει από επιστήμονες -μάντεις-μάγους παλαιαών εποχών με σκοπό να περικλέισουν σε αυτά γνώσεις που ήθελαν να διατηρηθούν και οι οποές αφορούσαν το ον στο οποίο αναφέρονται.
Ομοίως και οι λεγόμενοι μαγικοί αριθμοί των πλανητών στο Νεκρονομικό.
Δεν είναι τίποτε άλλο παρά οι φορές που ο αντίστοιχος πλανήτης έρχεται σε σύνοδο με τον Ήλιο, εντός μιας περιόδου 120 ετών την οποία θεωρούσαν σαν ένα είδους μέτρο χρόνου επειδή χοντρικά επαναλαμβάνονται μερικές πλανητικές όψεις.

Αυτοί κατά σειρά είναι αν θυμάμαι καλά :Κρόνος 4,Δίας10, Άρης 8, Ήλιος 20, Αφροδίτη 15, Ερμής 12, και Σελήνη 30.


Αυτοί οι αριθμοί αν συγκριθούν με τους αριθμούς ετώνε επιρροής των πλανητών κατά τη χαλδαική παραδοση είναι ακριβώς αντίστροφοι και δίνουν γινόμενο 120. Η Σελήνη επιδρά για 4 χρόνια κ.ο.κ.
Μόνο ο Ήλιος εξαιρείται αλλά και αυτός έχει παρόμοι αριθμό με εκείνον του νεκρονομικού:έχει 19 έτη επιρροής και 20 αριθμό στο νεκρονομικό.

Και αυτός δεν είναι άσχετος με τους προηγούμενους αλλά δεν ε΄χω χρόνο να αναλύσω περισσότερο το θέμα.

Αν δούμε ακόμη και τα γινόμενα με άξονα τον Ήλιο στην ακολουθία που θεωρούσαν ότι είχαν οι πλανήτες είναι 120 πάντα (4χ30,10χ12,κ.ο.κ.)

Τα σχεδιαγράμματα αφορύσαν άλλοτε πλανητικές κινήσεις , άλλοτε έβγαιναν με μονοκοντυλιά από μαγικά τετράγωνα ή σχήματα που περιείχαν το αλφάβητο καθώς σχηματίζονταν το όνομα του πνέυματος και άλλοτε ήταν συμβολικές παράστάσεις έδειχναν κάποια ή κάποιες σημαντικές ιδιότητες του "πνεύματος" το οποίο υποτίθεται ότι υποτάσσεται με αυτές. Στην πραγματικότητα δεν είναι απλά η κατοχή ενός τέτοιου σχήματος αλλά το να ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ τη σημασία του, δηλαδη τις ιδιότητες του όντος. Αυτή είναι η αληθινή σφραγίδα.
Και ισχύει χωρίς κατοχή οποιουδήποτε υλικού σχήματος κλπ.
Αλλιώς κινδυνεύει κανείς να γίνει θύμα των δυνάμεων που εν αγνοία του επικαλείται.

Ο Λάβκραφτ έχει προσθέσει πολλά από τη φαντασία του που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα όσον αφορά τα "σκοτεινά" και τα "φωτεινά" όντα, τα οποία δεν υφίστανται μα τον τρόπο που τα περιγράφει, ή δεν υφίστανται καθόλου.

Θα έλεγε κανείς ότι τρεφόταν με το φόβο των αναγνωστών του όπως φυσικά κάνουν και άλλοι συγγραφείς του είδους, κάποιοι μάλιστα σκόπιμα, για διαφόρους λόγους βέβαια ο καθένας.

Αν θέλει κανείς να έχει ασφαλή γνώση περί αρχαίων θεών κλπ πρέπει να μελετήσει τις παραδόσεις και τα κέιμενα των μεσοποτάμιων λαών. Αλλά και η αρχαία ελληνική παράδοση και μυθολογία έχει όλα όσα θέλει να βρει κανείς και μάλιστα περισσότερα και σε πιο κατανοητή γλώσσα. Αρκεί να μην επινούμε ιστορίες από το κεφάλι μας για τους θεούς και για τις ιδιότητές τους όπως κάνουν πολλοί σήμερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 12:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
για τον Κλαϊβ Μπαρκερ τι γνωμη εχετε?

Καλά κάνεις και τον αναφέρεις, Jonnie...Πρόκειται για συγγραφέα που συνήθως περνάει στα "ψιλά" (αυτή είναι η αίσθησή μου τουλάχιστον) ενώ κατά την άποψή μου είναι στο επίπεδο του King και του Lovecraft φυσικά... Ο,τι έχω διαβάσει πάντως είναι πολύ...creepy...

Μην ξεχνάμε πως είναι ο δημιουργός του Hellraiser και του Candyman έτσι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 14:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CLIVE BARKER. Aπαιχτος. Ότι έχω διαβάσει μου έχει αρέσει πολύ.

Και για να τον δούμε κιόλας:


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 14:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το 2006-2007 θα γυριστούν 5 ταινίες τα:

The Thief of Always
Tortured Souls: Animae Damnatae
"The History of the Devil"
2gether 4ever
The Plague

Καιρός ήτανε.

http://www.clivebarker.com/


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 15:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eπειδή έχω διαβάσει λίγο το Necronomicon και θέλω να το διαβάσω όλο αλλά δεν το έχω στα χέρια μου,μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να το κατεβάσω από πουθενά??????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
silverlegend
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 16:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
www.silver-gate.com

Έχει κάποια βιβλία.Άμα δεν σου κάνουν πήγαινε και σε καμιά μηχανή αναζήτησης.Στο κάτω κάτω για αυτό υπάρχουν......Αλλά αυτη η μνήμη σου πια.......το πρωί σου έλεγα που να ψάξεις.......

Ζήσε την στιγμή γιατί μπορεί να είναι η τελευταία σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 16:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ το είχα ξεχάσει το όνομα.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
silverlegend
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 16:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχετε να μου προτείνετε κάνα καλό βιβλίο τρόμου???Τπτ όπως του lovecraft,
δηλαδή με τέτοιο περίπου περιεχόμενο...??

Ζήσε την στιγμή γιατί μπορεί να είναι η τελευταία σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 20:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CLIVE BARKER
GRAHAM MASTERTON
TESSIER


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
silverlegend
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2006, 22:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συχνά όταν βλέπουμε ταινίες τρόμου η διαβάζουμε η ακούμε σχετικά πράγματα είναι λογικό να βρισκόμαστε σε μια ένταση.....τώρα οι διάφορες σκέψεις που πιθανόν να έκανες σε συνδιασμό με το διάβασμα του βιβλίου μάλλον σε έκαναν να είσαι συνέχεια σε εγρήγορση και να παρατηρείς κάποια πράγματα που μάλλον πριν απλά αγνοούσες.Μπορείς μήπως να αναφέρεις κάποιο συγκεκριμένο περιστατικό??Και εγώ που διαβάζω κάτι τέτοια βιβλία τον τελευταίο καιρό βρίσκομαι σε μια <<περίεργη>> κατάσταση......

Ζήσε την στιγμή γιατί μπορεί να είναι η τελευταία σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy