ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΔΙΑΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 18:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίζω να διάλεξα το σωστό τόπικ για να θέσω έναν προβληματισμό
που έχω, σχετικά με τη φύση του ανθρώπου.
Αν πάντως κάποιος διαχειριστής νομίζει ότι είναι σωστό να μεταφέρει το θέμα αλλού, μπορεί να το κάνει όπως νομίζει πιο σωστά.

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι, το οποίο αφορά πριν απ'όλους εμένα τον ίδιο,
αλλά που νομίζω ότι μπορεί να έχει επίσης απασχολήσει και κάποιον από εσάς.
Όλοι μας λοιπόν, τυχαίνει να γνωρίζουμε κάποιο άτομο, για το οποίο
έχουμε την καλύτερη γνώμη, πιστεύουμε ότι είναι π.χ. πολύ ήρεμος,
χαμογελαστός, λογικός, μορφωμένος, με λίγα λόγια είναι ένας πολύ σωστός άνθρωπος.
Και κάποια ανύποπτη στιγμή, ο άνθρωπος αυτός μπορεί να πει ή να κάνει κάτι, το οποίο να μας αφήσει έκπληκτους, κυρίως με την αρνητική έννοια.
Τότε λέμε ότι αυτός ο άνθρωπος "έδειξε τον πραγματικό του εαυτό".

Για μισό λεπτό όμως...
Λέγοντας αυτό, αφήνουμε να εννοηθεί ότι
α) τόσο καιρό που όλοι μας γνωρίζαμε τον άνθρωπο αυτό, κατά κάποιο τρόπο
ήμασταν "θύματά" του- εφόσον με τη συμπεριφορά του μας είχε κερδίσει
και τον είχαμε αξιολογήσει πολύ θετικά- και άρα αυτός ο άνθρωπος είναι πολύ πονηρός (ενώ εμείς όχι)
β) ο άνθρωπος αυτός δεν έχει το δικαίωμα μια φορά να δείξει
και το "άλλο" του πρόσωπο, αν οι συνθήκες είναι ενδεχομένως πολύ καταπιεστικές γι'αυτόν, αλλά πρέπει κάθε φορά να είναι ο τύπος και υπογραμμός που εμείς
εγωιστικά επιθυμούμε
γ) ότι τελικά αυτό που εμείς αποκαλούμε "πραγματικός εαυτός"
δεν είναι τίποτε άλλο από τα αρνητικά του ανθρώπου αυτού.

Εγώ διαφωνώ ή κάνω το συνήγορο του διαβόλου.
Νομίζω πως είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός, να ξεσπά με αρνητικό τρόπο, ακόμη κι αν αυτός ο τρόπος επηρρεάζει αρνητικά εμάς τους ίδιους.
Δεν είναι δυνατόν να απαιτούμε από κάποιον άνθρωπο να είναι πάντα καλός μαζί μας.
Ούτε είναι δυνατόν να χαρακτηρίζουμε κάποιον με βάση "τον πραγματικό του εαυτό".
Δηλαδή τα οποιαδήποτε καλά στοιχεία του ανθρώπου αυτού, δεν είναι στοιχεία του "πραγματικού του εαυτού" ??
Γιατί μας βολεύει κάθε φορά να κακο-χαρακτηρίζουμε κάποιον παρά να τον κατανοούμε ?
(φυσικά δεν υπονοώ ότι όλοι εσείς το κάνετε αυτό)
Και γιατί δε δεχόμαστε σαν "πραγματικό εαυτό", τον καλό άνθρωπο που όλοι μας γνωρίζαμε αλλά, απορρίπτοντας αυτόν, διαλέγουμε τον
άλλο, που εμφανίζεται πιο σπάνια, αλλά που κατά τη γνώμη μας είναι και πιο αληθινός ?

Ελπίζω πάνω κάτω να σας έδωσα μερικά πράγματα για σχολιασμό.
Ας περιμένω λοιπόν.

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 20:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όλοι μας λοιπόν, τυχαίνει να γνωρίζουμε κάποιο άτομο, για το οποίο
έχουμε την καλύτερη γνώμη, πιστεύουμε ότι είναι π.χ. πολύ ήρεμος,
χαμογελαστός, λογικός, μορφωμένος, με λίγα λόγια είναι ένας πολύ σωστός άνθρωπος.
Και κάποια ανύποπτη στιγμή, ο άνθρωπος αυτός μπορεί να πει ή να κάνει κάτι, το οποίο να μας αφήσει έκπληκτους, κυρίως με την αρνητική έννοια.


εννοεις εμενα?

ή κανα ψυχασθενη?


quote:

Τότε λέμε ότι αυτός ο άνθρωπος "έδειξε τον πραγματικό του εαυτό".



και παλι, ειτε εμενα εννοεις ειτε καποιον ψυχασθενη, δεν θα γνωρισεις τον πραγματικο εαυτο - εγω ρεω και ο ψυχασθενης παθαινει ρευσεις...


quote:

Λέγοντας αυτό, αφήνουμε να εννοηθεί ότι
α) τόσο καιρό που όλοι μας γνωρίζαμε τον άνθρωπο αυτό, κατά κάποιο τρόπο ήμασταν "θύματά" του- εφόσον με τη συμπεριφορά του μας είχε κερδίσει και τον είχαμε αξιολογήσει πολύ θετικά- και άρα αυτός ο άνθρωπος είναι πολύ πονηρός (ενώ εμείς όχι)



μεσα εισαι μεχρι εδω για τον ψυχασθενη

quote:

β) ο άνθρωπος αυτός δεν έχει το δικαίωμα μια φορά να δείξει
και το "άλλο" του πρόσωπο, αν οι συνθήκες είναι ενδεχομένως πολύ καταπιεστικές γι'αυτόν, αλλά πρέπει κάθε φορά να είναι ο τύπος και υπογραμμός που εμείς εγωιστικά επιθυμούμε



το δειχνει μια, το δειχνει δυο, το δειχνει τρεις, το δειχνει χιλιες δεκατρεις - ειναι εγωιστικο να μην θελουμε να μας τα σπαει σε σταθερο ρυθμο επειδη δεν ελυσε ακομη το προβλημα του???

δεν άγιασα ακομη, αρα ειμαι ακομη επικινδυνος

quote:

γ) ότι τελικά αυτό που εμείς αποκαλούμε "πραγματικός εαυτός"
δεν είναι τίποτε άλλο από τα αρνητικά του ανθρώπου αυτού.


παντα αισιοδοξοι περιμενουμε τα θετικα - το θεμα ειναι αν υπαρχουν...

quote:

Εγώ διαφωνώ ή κάνω το συνήγορο του διαβόλου.
Νομίζω πως είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός, να ξεσπά με αρνητικό τρόπο, ακόμη κι αν αυτός ο τρόπος επηρρεάζει αρνητικά εμάς τους ίδιους.
Δεν είναι δυνατόν να απαιτούμε από κάποιον άνθρωπο να είναι πάντα καλός μαζί μας.


οχι βεβαια - αλλά δεν εχει κανεις το δικαιωμα να φορτωνει αρνητικοτητα τους αλλους επειδη ο ιδιος πασχει!!!

προσωπικα τις διαφορες μου τις λυνω τετ α τετ...


α, καλωσυνη δεν ζητησα απο κανεναν - στους καλους ειμαι καλος, στους κακους ειμαι κακος, αυτο ειναι το μοτο μου


quote:

Ελπίζω πάνω κάτω να σας έδωσα μερικά πράγματα για σχολιασμό.
Ας περιμένω λοιπόν.


μιλας αοριστα?


εγω οχι, και να με συγχωρεις!


σχολιασα συγκεκριμενα ο αλητης...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 21:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και γιατί δε δεχόμαστε σαν "πραγματικό εαυτό", τον καλό άνθρωπο που όλοι μας γνωρίζαμε αλλά, απορρίπτοντας αυτόν, διαλέγουμε τον
άλλο, που εμφανίζεται πιο σπάνια, αλλά που κατά τη γνώμη μας είναι και πιο αληθινός ?


O άνθρωπος βγάζει τον πραγματικό του εαυτό άμα πιεί κανένα ποτηράκι, τσίπουρο/τσικουδιά ή ότι άλλο θέτε, παραπάνω. Εκει θα δείτε τον καλό, τον κακό και τον άσχημο.
Σε όλες τις άλλες εκφράσεις της ζωής του, κινείτε με γνώμονα τη λογική.
Ακόμα και εκτος εαυτού όταν είναι κάνει λογικά πράγματα, τουλάχιστον επιδέχονται λογική εξηγηση, εκτός αν είναι ψυχασθενής.



The love is like a ball. Ul c
.|.

Edited by - scar_face on 19/04/2006 21:18:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 21:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και γιατί δε δεχόμαστε σαν "πραγματικό εαυτό", τον καλό άνθρωπο που όλοι μας γνωρίζαμε αλλά, απορρίπτοντας αυτόν, διαλέγουμε τον
άλλο, που εμφανίζεται πιο σπάνια, αλλά που κατά τη γνώμη μας είναι και πιο αληθινός ?

για πόσο σπάνια μιλάμε?

αυτό μαζί με τις αντοχές του καθενός κάνει την διαφορά... άλλος αντέχει αυτά τα "ξεσπάσματα" περισσότερο, ανάλογα με τις δικές του συνθήκες που τον καταπιέζουν.... και άρα είναι ευκολότερο να αποδεχτεί ως "αληθινό" τον "καλό εαυτό" που συναντάει...

άλλος έχει άλλα όρια, και μία φορά θα έφτανε για να κρίνει ότι ο "κακος εαυτός" του άλλου είναι ο αληθής...

έπειτα, είναι και το άλλο...

άλλοι είναι τσακάλια, και αναγνωρίζουν στην πρώτη στραβοτιμονιά αν ο άλλος λέει ψέμματα και πότε...

άλλοι είναι θετικά διατεθειμένοι απέναντι σε όλους και θα χρειαστούν περισσότερες αποδείξεις από ένα απλό "ξέσπασμα" για να πειστούν...

και φυσικά μέσα στο όλο παιχνίδι υπάρχουν και οι ψυχασθενείς... ναι νομίζω ότι αυτό θα λεχθεί αρκετές φορές σ'αυτό το θέμα...

αυτοί λυπάμαι αλλά δε σώζονται με τίποτα...

δεν μπαίνει δηλαδή καν σε συζήτηση, το αν μπορεί κανείς να τους κρίνει ως "καλούς" ή "κακούς"... τους αφήνει στο δρομο τους και τραβάει το δικό του...

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 11:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ,ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ (ΣΧΕΤΙΚΑ)ΣΤΑΘΕΡΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ,ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ,ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ.ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΚΑΠΟΙΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 13:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Να ξεκινήσω με τον scarface γιατί είπε κάτι κλασσικό:
ότι ο πραγματικός εαυτός βγαίνει στη φόρα, με κανένα ποτηράκι παραπάνω.
Αυτό είναι κάτι που φαντάζομαι το έχουμε δει τουλάχιστον μια φορά ο καθένας μας.
Αλλά scarface τι εννοείς όταν λες ότι εκεί είναι η πραγματικότητα ?
Εννοείς ότι ο πραγματικός μας εαυτός είναι ο μεθυσμένος ?
Ο άλλος, ο καθημερινός είναι ο ψεύτικος ?
Για να το προχωρήσω λίγο παραπάνω, όποιος πιει ένα ποτήρι παραπάνω,
είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα συμπεριφέρεται τουλάχιστον ανώριμα.
Άρα, στην πραγματικότητα είμαστε όλοι ανώριμοι, αφού πάνω κάτω το ίδιο παθαίνουμε όταν "ξεφύγουμε" λίγο από τα άγχη.
Άρα, όση λογική και σύνεση κι αν δείχνουμε στην καθημερινή μας ζωή,
δεν παύουμε να είμαστε στην πραγματικότητα αιώνιοι ανώριμοι και ακόμη χειρότερα.

G. (πρώην galadriel)
ρωτάς "για πόσο συχνά μιλάμε ?"
Η απάντηση - σύμφωνα με μία πρόσφατη εμπειρία που είχα - είναι
"μία φορά στα δύο χρόνια", αν και θα μπορούσε να είναι και πιο συχνό.
Τι εννοώ ?
Αυτό που ακριβώς πολύ επιτυχημένα επισήμανες : ότι δεν είμαι και τόσο
τσακάλι για να μπορώ να καταλάβω κάποιον από την αρχή.
Να δω δηλαδή τον πραγματικό του εαυτό (που για μένα -επιμένω- δεν ισχύει ότι αυτός είναι ντε και καλά, επειδή εγώ ενοχλήθηκα).
Είμαι λίγο κορόιδο στις σχέσεις και στις συναλλαγές μου
αλλά τη φορά αυτή έμεινα πραγματικά έκπληκτος με την αλλαγή προσωπικότητας που είδα.
Σκέφτομαι αν πρέπει να δώσω μία άλλη ευκαιρία, αν και ήδη έχω αφήσει πίσω τα γεγονότα και κοιτάζω μπροστά.
Αυτό που μ'απασχολεί είναι το γιατί.
Γιατί κάποιος να αντιδρά με παράλογο τρόπο, ενώ τόσο καιρό ήταν ο πιο λογικός άνθρωπος στον κόσμο.
Είναι καταπίεση ?
Αρρώστεια ? Αντίδραση ? Προσπάθεια για επικοινωνία ? Μήπως το αντίθετο (δηλαδή απόρριψη) ?
Δε μου αρέσει να χαρακτηρίζω κάποιον ψυχοπαθή, χωρίς να ξέρω ότι πάσχει πραγματικά από αυτό.

mariha2912
έπεσες μέσα στη σκέψη μου : ποιος θα αποφασίσει ποιος είναι ο καλός και ποιος ο κακός ?
Αυτή η απόφαση παίρνεται καθαρά με βάση το προσωπικό μας συμφέρον.
Αν κάποιος μας χαιδεύει τα αυτιά συνεχώς, αυτός είναι καλός.
Αν ο ίδιος αυτός ξυπνήσει μια μέρα στραβά και μας βρίσει, τότε είναι κακός.
Έχω την εντύπωση ότι τις περισσότερες φορές, κάτι τέτοιες συμπεριφόρές καθορίζουν και τη γνώμη μας για κάποιον.
Μήπως όμως αυτό είναι λίγο άδικο ?

jonniebegood
πραγματικά δεν είχα εσένα στο μυαλό μου όταν έγραφα το θέμα.
Θα σταθώ στο μότο σου.
Για να το εφαρμόσεις σωστά, θα πρέπει να έχεις πολύ σωστή κρίση.
Ή, αν μη τι άλλο, να έχεις τη διάθεση να αντιμετωπίσεις και πολλούς "κακούς".
Γιατί μόνο με την απόορριψη, δε γίνεται τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 15:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αγνοών

jonniebegood πραγματικά δεν είχα εσένα στο μυαλό μου όταν έγραφα το θέμα.


το ξερω αδελφε, μην στενοχωριεσαι!

quote:

Θα σταθώ στο μότο σου.


δειχνει αποστασιοποιηση...


quote:

Για να το εφαρμόσεις σωστά, θα πρέπει να έχεις πολύ σωστή κρίση.



οση εχει το μοΝγκολακι μου - εχει κριση, αρχες ή συνειδηση?


quote:

Ή, αν μη τι άλλο, να έχεις τη διάθεση να αντιμετωπίσεις και πολλούς "κακούς".


αν σου πω οτι ειμαι κατι σαν την μαλαγρα γι αυτους θα με πιστεψεις???

quote:

Γιατί μόνο με την απόορριψη, δε γίνεται τίποτα.



ποια αποριψη?


εγω προτεινα το περιστροφο της συγχωρεσης (38χταρι)


[/quote]

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 16:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τότε αγαπητέ αγνοών, και αφού αποκλείσουμε την περίπτωση της ψυχασθένειας (που πίστεψε με, όταν υπάρχει είναι ορατή δια γυμνού οφθαλμού) πρέπει να δεχτούμε και το εξής ενδεχόμενο....

η "εκτόνωση" αυτού του "κακού" εαυτού του άλλου, γίνεται έντονη και κατ'επέκταση "κακή" γιατί σπανίζει... με την ίδια λογική που ο ατμός που φεύγει από την βαλβδίδα μιας χύτρας ταχύτητας θα μας κάψει αν βάλουμε το χέρι μας πάνω του...


η πίεση αυτού του ατμού, είναι που τον διαφοροποιεί ως "κακό"... κατά τ'άλλα το φαγητό έχει ψηθεί κανονικά, και ο φίλος μας παραμένει το ίδιο πλάσμα που γνωρίσαμε και εμπιστευτήκαμε


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 21:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ’ εμέ είναι βασικό να γνωρίζουμε, αν αυτό είναι δυνατό, σε τι ψυχική κατάσταση βρίσκεται, και δεν εννοώ κατάσταση ασθένειας. Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να βγάζουμε ένα συμπέρασμα την στιγμή που κάποιος βρίσκεται σε μια διεγερμένη ψυχική κατάσταση. Από την άλλη πλευρά όπως ήδη αναφέρθηκε, πρέπει να αξιολογούμε και την συχνότητα που εμφανίζεται το φαινόμενο. Αν γίνεται κάθε τρείς και λίγο, τότε μιλάμε για νοοτροπία και όχι για ένα λάθος σε στιγμή αδυναμίας.

Σε ότι αφορά τον πραγματικό του εαυτό, τουλάχιστον αυτόν που μας επιτρέπεται να ξέρουμε, δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε οτι ανήκει στην πλευρά του καλού ή στην άλλη του κακού. Είναι αυτός που βλέπουμε στις καλές και κακές φάσεις με καλά και κακά στοιχεία. Είναι ας πούμε ένα φακέλωμα που κάθε φορά ανανεώνεται με θετικά και αρνητικά δεδομένα. Ανάλογα με την αξιολόγηση είναι γι εμάς απορριπτέος ή όχι.

Υπάρχει βέβαια και το σκεπτικό από μερικούς ότι σπάνια βγαίνει αυτό που με μεγάλη προσπάθεια θέλουμε να κρύψουμε από την θέα των άλλων. Άρα τελικά αυτό που βαθειά μέσα μας κρύβεται αυτό και πραγματικά είναι που μας χαρακτηρίζει. Στην περίπτωση αυτή το ερώτημα που τουλάχιστον γεννιέται σε μένα είναι: κρύβεται ή επιμελώς το κρύβουμε;

Φιλικά

Trovadouros
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2006, 18:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙ ΨΥΧΟΠΑΘΕΙΑΣ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ,ΟΥΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΟΡΙΣΕΙ.ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΘ'ΟΛΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ,ΕΥΫΠΟΛΗΠΤΟΙ ΚΤΛ ΚΤΛ,ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ,ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΠΡΑΞΕΙ ΤΑ ΜΥΡΙΑ ΟΣΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΡΟΙ "ΚΑΛΟ", "ΚΑΚΟ" ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΧΕΤΙΚΟ,ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΘΟΡΙΖΕΤΑΙ ΧΟΝΔΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΕΠΟΧΗΣ.ΟΙ ΜΑΖΙΚΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΖΤΕΚΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΙΣ ΤΕΛΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΤΟΝ ΑΠΟΚΑΛΟΥΣΑΜΕ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ,ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ,Η' ΙΣΩΣ ΨΥΧΑΣΘΕΝΗ ΚΤΛ ΚΤΛ.
ΑΚΟΜΑ,ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.ΑΛΛΟΣ ΘΕΩΡΕΙ ΠΑΛΙΟΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΟΠΟΙΟΝ ΠΕΙ ΕΣΤΩ ΚΙ ΕΝΑ ΜΑΛ..Α,ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΣΥΝΕΧΩΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ.
ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΑΝ ΚΑΛΟ Η'ΚΑΚΟ.ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΝΑ ΠΛΑΤΙΑΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΤΥΧΗ. ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΛΛΙΣΟΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.ΑΛΛΙΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΜΑΣ,ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΟΝ ΚΟΛΛΗΤΟ ΜΑΣ,ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΑΣ.ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ΥΠΟΚΡΙΝΟΜΑΣΤΕ?ΟΤΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΨΕΥΤΙΚΟ ΕΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?Η' ΜΗΠΩΣ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΙ ΕΑΥΤΟΙ?Η' ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΕΑΥΤΟΥ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 16:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Κατά τη γνώμη μου, όλοι οι άνθρωποι έχουν μέσα τους θετικές και
αρνητικές πλευρες, αν δεν είχαμε τις δεύτερες, τότε θα ήμασταν ήδη
αβατάρα, ή κάτι ανάλογο.
Τις αρνητικές μας πλευρές καλούμαστε πρώτα
να τις γνωρίσουμε, να τις αποδεχτούμε, να "συγχωρέσουμε" τον
εαυτό μας για αυτές, και έπειτα να προσπαθήσουμε να τις μετουσιώσουμε
σε θετικές πλευρές. Εξάλλου, κάθε αρνητική πλευρά είναι μια ευκαιρία,
μια δοκιμασία για να βρούμε τη θετική της αντίστοιχη και όχι μια
κατάρα ή ένα μοίασμα.

Δυστυχώς πολλοί άνθρωποι δεν "αγαπούν" τον εαυτό τους, τον κρίνουν
αυστηρά και για τις αρνητικές τους πλευρές νιώθουν ενοχές. Έτσι
προσπαθούν να τις καλύψουν, πιστεύοντας ότι έτσι είτε θα τις
"ξεχάσουν", είτε ο διπλανός τους δε θα καταλάβει τίποτε.
Όμως οι καταπιεσμένες αυτές αρνητικές πλευρές κάποια στιγμή
ξεσπούν ορμητικά, ζητώντας να εκφραστούν. Τότε, όχι μόνο εκφράζονται,
αλλά εκφράζονται με ένταση, φορτισμένες με το αίσθημα της αδικίας,
γιατί ως καταπιεσμένες δεν τους είχε επιτραπεί η έκφραση. Ο άνθρωπος
δε μπορεί να τις ελέγξει, βρισκόμενος μέσα σε ένα πανικό ενοχών,
χωρίς έλεγχο και γεμάτος φόβους.

Είναι όπως είπα φυσιολογικό να έχουμε αρνητικές πλευρές. Αν τις
αναγνωρίσουμε, αν τους δώσουμε το όνομα και την υπόστασή τους, θα
μπορέσουμε τότε να τις χειριστούμε, αντί αυτές να μας χειριστούν.

Βλέποντας λοιπόν το ξέσπασμα ενός ανθρώπου, που εκφράζει τον
"κακό του εαυτό", δε θα σοκαριζόμουνα, αλλά θα προσπαθούσα να
μιλήσω με τον άνθρωπο για την αγάπη προς αυτόν και τη συγχώρεση.
Βέβαια, από ένα σημείο και μετά, όταν δηλαδή ο άνθρωπος αυτός
τείνει να κάνει συνήθεια την προβολή του κακού του εαυτού, θα του
έδειχνα με τον τρόπο μου την ενόχλησή μου, και τη θέση μου ότι
δεν είμαι διαθετιμένη να υποστώ ψυχολογική βία από κανέναν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 10:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατ'αρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Να ξεκινήσω με τον scarface γιατί είπε κάτι κλασσικό:
ότι ο πραγματικός εαυτός βγαίνει στη φόρα, με κανένα ποτηράκι παραπάνω.
Αυτό είναι κάτι που φαντάζομαι το έχουμε δει τουλάχιστον μια φορά ο καθένας μας.
Αλλά scarface τι εννοείς όταν λες ότι εκεί είναι η πραγματικότητα ?
Εννοείς ότι ο πραγματικός μας εαυτός είναι ο μεθυσμένος ?
Ο άλλος, ο καθημερινός είναι ο ψεύτικος ?
Για να το προχωρήσω λίγο παραπάνω, όποιος πιει ένα ποτήρι παραπάνω,
είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα συμπεριφέρεται τουλάχιστον ανώριμα.
Άρα, στην πραγματικότητα είμαστε όλοι ανώριμοι, αφού πάνω κάτω το ίδιο παθαίνουμε όταν "ξεφύγουμε" λίγο από τα άγχη.
Άρα, όση λογική και σύνεση κι αν δείχνουμε στην καθημερινή μας ζωή,
δεν παύουμε να είμαστε στην πραγματικότητα αιώνιοι ανώριμοι και ακόμη χειρότερα.


Δεν μιλάω για την ευφορία/ανωριμότητα που αισθανόμαστε μετά το παραπάνω ποτήρι.
Απλά έχω δει ανθρώπους να βγάζουν όση κακία έχουν ή ακόμα και όση αγάπη έχουν για κάποιους.
Γενικά αυτό γίνετε επειδή ανοιγόμαστε πιο εύκολα με ένα ποτηράκι παραπάνω.
Είναι στην ίδια κατάσταση που έρχετε κάποιος όταν αποκτήσει ξαφνικά δύναμη.




The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 11:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό με προβληματίζει πιο πολύ : η κρυμμένη δύναμη.
Πράγμα που, τουλάχιστον για μένα, είναι κάτι τρομακτικό.
Από ποια άποψη τρομαχτικό ?
Ότι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν αυτό που βλέπω είναι το πραγματικό ή το παροδικό.
Γι'αυτό και λέω ότι τελικά είναι σωστό να λέμε
"το αληθινό πρόσωπο" ?
Η mariha2912 είναι πολύ κοντά στο σκεπτικό μου.
Όλοι μας έχουμε δυο και τρεις προσωπικότητες.
Ποια απ'αυτές είναι αληθινή, το "αληθινό πρόσωπο" ?

(άσχετο : αν θυμάμαι καλά, όλοι μας είμαστε εν δυνάμει σχιζοφρενείς. η σχιζοφρένεια είναι κάτι σαν τη σκωληκοειδή απόφυση.μπορεί να τη βγάλεις μπορεί και όχι)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 18:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ,ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ,ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ.ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΥΠΕΡΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ,ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΑ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΞΕΛΙΣΣΟΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΕΥΡΕΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΛΕΥΡΑ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΗ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2011, 17:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που συμβαίνει μπορεί να γίνει κι από την πλευρά σου. Δηλαδή εσύ να δείξεις το πραγματικό σου πρόσωπο στον άλλο. Δεν είναι απαραίτητο να φανεί αυτός κακός. Κακός δεν είναι κανείς, οι συγκυρίες, η πλήξη και η ανία, οι στεναχώριες τον κάνουν. Ο πραγματικός του εαυτός φίλε μου δεν είναι ούτε ο πρώτος, ο προσεκτικός, ο τέλειος, ούτε ο δεύτερος που ξεσπά. Για να μάθεις έναν άνθρωπο πρέπει να δεις τα χούγια του, να τον ζεις καθημερινά για να βγάλεις ένα συμπέρασμα. Πολλές φορές ένας άνθρωπος προσποιείται και άμα κουραστεί δείχνει το πραγματικό του πρόσωπο, αλλά πολλές άλλες φορές βλέπει ο συνομιλητής του κάτι πάνω του, απογοητεύεται και ξεσπά. Όταν υπάρχει ανασφάλεια και αβεβαιότητα πάλι αντιδρά. Δεν ξέρεις ποτέ και δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί συμπεριφέρονται έτσι.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2011, 01:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
είμαι σίγουρος ότι συμφωνώ ότι διαφωνώ αλλά δεν είμαι σίγουρος
και
διαφωνώ αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είμαι σίγουρος ότι συμφωνώ

ένα είναι σίγουρο το πε και ο στράτος...της γυναίκας η καρδιά...είναι μια άβυσσος πότε κόλαση και πότε ο παράδεισος...


to puzzle ths xilietias
emre aydın-Hoşçakal

Edited by - YUGI-OH on 11/12/2011 01:16:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 13:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
YUGI-OH πολύ μπερδεμένο σε βλέπω. Τι έγινε δεν θα πάρεις μια ξεκάθαρη απόφαση; Συμφωνείς ή διαφωνείς με τα όσα ελέχθησαν παραπάνω; Έτσι δεν έλεγε η Μαρία Αλιφέρη σε ένα τηλεπαιχνίδι; Συμφωνείτε ή διαφωνείτε λοιπόν;

Ταξίδι στο άγνωστο

Edited by - mystery flower on 13/12/2011 13:34:55

Edited by - mystery flower on 13/12/2011 13:39:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 13:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
YUGI-OH έτσι πρέπει να είναι οι γυναίκες, αν ήταν μόνο παράδεισος ή μόνο κόλαση θα ήταν πληκτικές για σας τους άνδρες συμφωνείς ή ακόμα έχεις διλήμματα;

Ταξίδι στο άγνωστο

Edited by - mystery flower on 13/12/2011 13:35:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 14:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mystery flower,
quote:
YUGI-OH πολύ μπερδεμένο σε βλέπω.

Εμένα;;
Μάλλον δε κατάλαβες και μπερδεύτηκες εσύ
quote:
Τι έγινε δεν θα πάρεις μια ξεκάθαρη απόφαση; Συμφωνείς ή διαφωνείς με τα όσα ελέχθησαν παραπάνω;

Τί, δεν έχω πάρει απόφαση;;
Ηδη το έχω κάνει.
Πιο ξεκάθαρη δε γίνεται!
Να τη ξαναπώ άλλη μια φορά πιο απλά.

Είμαι σίγουρος χωρίς να είμαι σίγουρος.
και
Δεν είμαι σίγουρος αν και είμαι σίγουρος.

Συμφωνώ αν και διαφωνώ.
και
Διαφωνώ αν και συμφωνώ.

quote:
Έτσι δεν έλεγε η Μαρία Αλιφέρη σε ένα τηλεπαιχνίδι; Συμφωνείτε ή διαφωνείτε λοιπόν;

Λοιπόν και πριν απάντησα και τώρα απάντησα ξανά.
Τα τετράγωνα των αστέρων...Mαρία Aλιφέρη σας αγαπώ!

Μαρία Αλιφέρη, μια απο τις πιο λαμπερές γυναίκες με μυαλό της ελληνικής τηλεόρασης!

quote:
Ταξίδι στο άγνωστο

Απάντησα ξεκάθαρα απ' την αρχή και τώρα για ακόμη μια φορά.

Αν τώρα συνεχίζει να σε μπερδεύει αυτή η απάντηση...
ίσως βοηθήσει αν καταλάβεις καλύτερα αυτό που βάζεις σαν υπογραφή,
Ταξίδι στο άγνωστο!!!


to puzzle ths xilietias
emre aydın-Hoşçakal

Edited by - YUGI-OH on 13/12/2011 14:57:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 14:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mystery flower,
quote:

YUGI-OH έτσι πρέπει να είναι οι γυναίκες, αν ήταν μόνο παράδεισος ή μόνο κόλαση θα ήταν πληκτικές για σας τους άνδρες συμφωνείς ή ακόμα έχεις διλήμματα;

Ταξίδι στο άγνωστο

Edited by - mystery flower on 13/12/2011 13:35:51


Είπα τί πρέπει και τί δε πρέπει;
Είπα αν πρέπει να είναι έτσι ή όχι;

Αν συμφωνώ;
Είπα αν συμφωνώ ή διαφωνώ;
Για την ακρίβεια, ούτε διαφωνώ-ούτε συμφωνώ αλλά και συμφωνώ και διαφωνώ.
Δηλαδή απλά παρατηρώ!

Δίλημμα;;
Κανένα δίλημμα δε φαίνεται σ' αυτό που έγραψα.

Να τι έγραψα:

quote:
ένα είναι σίγουρο το πε και ο στράτος...της γυναίκας η καρδιά...είναι μια άβυσσος πότε κόλαση και πότε ο παράδεισος...

Έτσι απλά το γράψα ότι είναι σίγουρο, και το πε και ο στράτος
Μήπως πάλι μπερδεύτηκες εσύ;

to puzzle ths xilietias
emre aydın-HoşçakalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 18:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
YUGI-OH με μπέρδεψες πραγματικά αδύνατον να βγάλω άκρη μαζί σου. Πάω πάσο.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 20:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

YUGI-OH με μπέρδεψες πραγματικά αδύνατον να βγάλω άκρη μαζί σου. Πάω πάσο.

Ταξίδι στο άγνωστο



YUGI-OH παλιόπαιδο...ά να χαθείς!!

θα κάψεις τις...ασφάλειες της κοπέλας!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 21:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ είδες τι έγινε;!

Ο τίτλος του θέματος και η εισαγωγική τοποθέτηση του αγνοών έχουν πολύ <<ψωμί>> για σκέψη.
Είναι πολύ καλό θέμα.
Με αφορμή αυτό μπορούν να γραφούν αρκετά ψαγμένα θέματα εσωτερισμού.
Εγραψα μια ξεκάθαρη απάντηση στο θέμα για προβληματισμό και επιπλέον εσωτερικό ψάξιμο αλλά μάλλον έβαλα ζόρικα ε;

Όταν η απάντηση εκτός απο βεβαιότητα έχει και αβεβαιότητα, εκεί αρχίζουν να πέφτουν εσωτερικές ασφάλειες!

χαχα...πάντως δεν είχα τέτοια πρόθεση!

to puzzle ths xilietias
emre aydın-HoşçakalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy