ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2006, 09:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βασικό χαρακτηριστικό μιας οποιαδήποτε θρησκείας δεν είναι οι θεολογικές δογματικές και φιλοσοφικές της απόψεις . Το κυριώτερο χαρακτηριστικό της είναι το ότι κολακεύω με υμνους και δωροδοκώ με δώρα μια ανθρωπόμορφη προσωπομορφική θεότητα για να μου λύσει πρακτικά υλικά και ιδιοτελή προβλήματα κάνοντας μου θεικά θαυματουργά ρουσφέτια
Είναι λάθος το να βλέπουμε οποιαδήποτε θρησκεία συμβολικά την βλέπουμε με κατα γράμα αυστηρή ερμηνεία λαμβάνοντας τα όσα λέει τοις μετρητοίς
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2006, 18:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Θεοί πάντα κατασκευάζονται κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση των ανθρώπων

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2006, 13:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε MACEDON να μεν οι θεοί κατασκευάζονται πάντα καθ'ομοίωσιν των ανθρώπων μα το κίνητρο των ανθρώπων είναι πάντα το να κολακεύω με ύμνους και να δωροδοκω με δώρα ανθρωπομορφες προσωπομορφικές δυνάμεις για να μου λύσουν πρακτικά υλικά προβλήματα π χ κολακεύω και δωροδοκώ το πνεύμα της θάλασσας για να .... ηρεμίσει προκειμένου να ταξιδέψω με ασφάλεια , είτε Ποσειδώνα το ονομάσω το πνεύμα της θάλασσας είτε Άγιο Νικόλαο είτε οπως αλλιώς . Όσο ανόητο κι αν ακούγεται αυτό , περιγράφει ως νοοτροπία όλες τις θρησκευτικές τελετές σε όλους τους τόπους και χρόνους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2006, 15:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα δωρα τα παιρνουν οι ενδιαμεσοι(ιερεις)μεταξυ θεου και ανθρωπων
γι αυτο και ολες οι θρησκειες βασιζονται στο ιδιο μοτιβο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2006, 22:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΑΙΝΕΙΑΝ
ΑΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΙΑΣ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ [ ΠΧ ΦΥΣΗ] ΟΥΤΕ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΙ ΟΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥΣ , ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥΣ , ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ , ΕΘΝΙΚΟΥΣ ΚΛΠ ΛΟΓΟΥΣ ΕΝΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΔΟΓΜΑ , ΑΛΛΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΛΑΚΕΥΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΩΡΟΔΟΚΕΙ ΜΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΘΕΙΚΑ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΑ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΩΣ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΦΥΣΗ [ ΑΣ ΤΗΝ ΠΩ ΘΕΑ ΜΗΤΕΡΑ ΦΥΣΗ] Η ΟΠΟΙΑ ΥΠΗΡΧΕ [ΩΣ ΥΛΗ] ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ ΚΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΙ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΝΟΜΟΥΣ. ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΥΜΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΤΑΜΑΤΑ Η ΘΥΣΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΕΥΝΟΗΣΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΙΑΦΩΝΩ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΥΘΕΙΣΤΙΚΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ . ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΔΕΧΤΩ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ - ΠΟΛΥΘΕΙΣΤΙΚΗΣ - ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΩΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΟΣΗ ΠΟΙΗΤΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ, ΘΑ ΘΕΩΡΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΟΗΤΟ ΤΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΑΜΑ ΥΜΝΩ ΚΙ ΔΩΡΟΔΟΚΩ Π Χ ΤΟΝ ΗΛΙΟ Η ΤΟΝ ΑΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2006, 05:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι οι Θεοί διαμορφώνονται κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση των ανθρώπων, εξηγεί κι αυτό που λες. Ο άνθρωπος το θεωρεί φυσικό να παρακαλέσει κάποιον να του κάνει ένα ρουσφέτι. Κι αν δεν μπορεί να δει τον ίδιο τον "κάποιο", βάζει κάποιον γνωστό του να μεσολαβήσει. "Πέστου να διορίσει το γιό μου κι από μένα ό,τι θέλεις".

Με τον ίδιο τρόπο, το ιερατείο - ένα κλειστής μορφής επαγγελματικό σωματείο - παίζει το ρόλο του μεσάζοντα (με το αζημίωτο φυσικά) στις εγωιστικές επιθυμίες των "πιστών". Και στην περίπτωση αυτή φίλε μου, ισχύει ο νόμος της αγοράς περί προσφοράς και ζήτησης. Όσο υπάρχουν πιστοί διαφόρων θρησκειών που αιτούνται βοήθειας οποιασδήποτε μορφής, τόσο θα υπάρχουν όχι μόνο μεσάζοντες αλλά και απίθανες μορφές εκμετάλλευσης.

Κατά τη γνώμη μου, το να ζητάει κανείς βοήθεια από τις θεϊκές δυνάμεις, όπως και αν ονομάζονται αυτές, είναι είτε άσκοπο (μια και ο θεός θα πρέπει να γνωρίζει ήδη την ανάγκη μου και να μπορεί να την ικανοποιήσει) είτε μάταιο (ο θεός δεν την γνωρίζει και περιμένει από μένα να του την πώ, άρα δεν μπορεί να την ικανοποιήσει).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2006, 10:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΑ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ [ ΥΠΟ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΕΠΙΚΛΗΣΗΣ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ] ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΟΗΣΙΑ . ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ Ο ΒΟΥΔΙΣΜΟΣ ΤΟ ΙΣΛΑΜ Ο ΙΝΔΟΥΙΣΜΟΣ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ ΚΛΠ Η ΝΑ ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΕΧΝΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΤΗΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 17:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα αγαπητέ ΑΙΝΕΙΑΝ06.
Το να λες ότι θρησκεία είναι:
quote:
το ότι κολακεύω με υμνους και δωροδοκώ με δώρα μια ανθρωπόμορφη προσωπομορφική θεότητα για να μου λύσει πρακτικά υλικά και ιδιοτελή προβλήματα κάνοντας μου θεικά θαυματουργά ρουσφέτια

εμένα μου μοιάζει περισσότερο ως μια δική σου υπεραπλούστευση
και δεν αφορά σε βάθος και πλάτος ούτε τις θρησκείες, ούτε αυτούς
που θεωρούν τους εαυτούς τους πιστούς σε αυτές.

Υπάρχει βέβαια το στοιχείο του εξευμενισμού του Θεού, αλλά
δεν είναι "ρουσφέτι", όπως το περιγράφεις. Είναι περισσότερο
μια ανάγκη προσέγγισης σε κοινό κραδασμό, του προσευχητή
και του αντικειμένου της προσευχης.

Τώρα, αν κάποιοι, όπως υποστηρίζεις, βλέπουν μέσα από τη θρησκεία
το ρουσφέτι, δεν το ξέρω, αλλά δε θα βιαζόμουνα να θεωρήσω ότι
έτσι κάνουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 16:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΑΙΝΕΙΑΝ
ΑΓΑΠΗΤΗ ΛΙΛΙΘ , ΧΑΡΕΤΩ ΚΑΤΑΡΧΗΝ , ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ , ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΑΘΗΤΟ, ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΨΗ, ΙΔΕΑ , ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ, ΣΚΕΨΗ , ΓΝΩΣΗ ΚΛΠ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ
Α. ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΜΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΠΟΙΩΝ - ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΗ ΜΑΣ- ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ [ Η ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΟΥΝ] ΓΙ ΑΥΤΗ , ΚΙ ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΕΧΕΙ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ .
ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ Η ΚΑΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ
1. ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΚΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΙΔΡΥΤΩΝ ΤΗΣ [ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ Η ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΡΧΙΚΩΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΩΝ]
2. ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΣΤΙΣ ΜΑΖΕΣ
3. ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΤΟ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΖΕΣ ΤΩΝ ΟΠΑΔΩΝ ΤΟΥΣ ΚΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΥΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ
ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΙΝΩ ΤΟ ΙΣΛΑΜ Η ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΙ ΕΚΦΡΑΣΤΕΣ ΤΟΥΣ Π Χ ΠΑΤΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ [ ΠΟΣΟΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ΚΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ] ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΚΑΛΙΕΡΓΟΥΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΑΖΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΑΥΤΕΣ
ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΙΝΩ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΝ Ο ΑΠΛΟΣ ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΡΡΟΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΜΑΝΤΕΩΝ ΚΙ ΙΕΡΕΩΝ
ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΜΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΚΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ . ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΔΩ ΩΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΟΧΙ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ . ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ....ΑΚΟΥΝ ΑΝ ΤΙΣ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΟΥΜΕ
ΑΛΗΘΕΙΑ ΒΡΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΥΜΝΟ Η ΜΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥΣ , Ο ΟΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΙΤΗΜΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΥΣΗ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΚΙ ΙΔΙΟΤΕΛΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ . ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 17:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
3. ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΤΟ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΖΕΣ ΤΩΝ ΟΠΑΔΩΝ ΤΟΥΣ ΚΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΥΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ
ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΙΝΩ ΤΟ ΙΣΛΑΜ Η ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΙ ΕΚΦΡΑΣΤΕΣ ΤΟΥΣ Π Χ ΠΑΤΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ [ ΠΟΣΟΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ΚΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ] ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΚΑΛΙΕΡΓΟΥΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΑΖΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΑΥΤΕΣ
ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΙΝΩ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΝ Ο ΑΠΛΟΣ ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΡΡΟΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΜΑΝΤΕΩΝ ΚΙ ΙΕΡΕΩΝ

Αγαπητέ ΑΙΝΕΙΑΝ06, μιλάς για τις μάζες και πώς αυτές έχουν
διαμορφωθεί μέσω μιας θρησκείας. Εγώ θα σε ρωτήσω, πώς πιστεύεις
ότι αυτές οι μάζες θα είχαν διαμορφωθεί χωρίς καμμία θρησκεία;
Η θρησκεία περιέχει αρχές φιλοσοφίας, γιατί πάνω σε αυτές δομείται,
αλλά είναι κάτι πιό συγκεκριμένο: Η θρησκεία έχει το σκοπό της
ενσάρκωσης του αρχετύπου του αγαθού. Και περισσότερο, την κοινοποίηση
αυτού στις μάζες των ανθρώπων.
Αν είχαμε φιλοσοφία, αλλά όχι θρησκεία, δε θα μπορούσαμε να φτάσουμε
στο αγαθό, παρά μόνο μέσα από μακρόχρονη πορεία έρευνας με πολλές
προκλήσεις και αντιφάσεις. Η θρησκεία εδώ έρχεται να καλύψει το κενό
με το "δόγμα του αγαθού". Ο άνθρωπος δηλαδή εμπιστεύεται και μορφώνεται
με βάση αυτό το δόγμα, αντί να ψάχνει μόνος του. Δεν εννοώ φυσικά
ότι ο άνθρωπος δε πρέπει να ερευνά, σε καμμία περίπτωση δεν το εννοώ,
αλλά κάπου οφείλει να εμπιστευτεί.

quote:
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ....ΑΚΟΥΝ ΑΝ ΤΙΣ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΟΥΜΕ

Δε διαφέρει σε αυτό το σημείο η θρησκεία από το φιλοσοφικό σύστημα,
αλλά όπως αναφέρω και πιό πάνω, είναι ζήτημα δόγματος.
Τελικά βέβαια, η θρησκεία ένας δρόμος της φιλοσοφίας είναι και αυτός,
και περιέχεται στη φιλοσοφία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 18:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΑΙΝΕΙΑΝ06
ΑΓΑΠΗΤΗ ΛΙΛΙΘ ΣΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΟΠΩΣ ''ΤΟ ΑΡΧΕΤΥΠΟ ΤΟΥ ΑΓΑΘΟΥ'' , ''ΤΟ ΑΓΑΘΟ'' ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΗΤΙΚΕΣ , ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΕΣ ΑΞΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΜΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΙ ΟΧΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΘ ΑΥΤΗ. ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ - ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΕΚΔΙΚΩ ΤΟ ΑΛΑΘΗΤΟ- ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΖΩ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ , ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΜΟΥ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΛΟ-ΚΑΚΟ,ΩΡΑΙΟ-ΑΣΧΗΜΟ, ΣΩΣΤΟ-ΛΑΘΟΣ , ΙΕΡΟ-ΑΝΙΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΑΞΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΑΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΚΙ ΟΧΙ ΑΥΘΥΠΑΡΚΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΝΑ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΟ Η ΑΝΙΕΡΟ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΧ Ο ΤΑΦΟΣ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΙ ΤΟ ΘΕΩΡΟ ΙΕΡΟ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΤΑΦΟΣ.
ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΘΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΔΟΥΛΙΚΗ ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΕ ΥΛΙΚΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ .
ΤΟ ΤΙ ΑΓΑΘΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΑ ΥΜΝΩ ΤΡΕΜΟΝΤΑΣ [ ΜΕ ΦΟΒΟ ΘΕΟΥ] ΕΝΑΝ ΠΑΝΙΣΧΥΡΟ ΘΕΙΚΟ ΑΦΕΝΤΗ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ''ΑΦΕΝΤΗ ΕΛΕΟΣ'' [ ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΗΣΟΝ] ΓΙΑ ΝΑ.... ΜΗΝ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΜΕ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΘΕΙΑΦΙ ΣΤΟΝ ΑΙΩΝΑ ΤΟΝ ΑΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ Η ΑΝ ΤΟΥ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΕΥΛΟΓΕΙ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΕΥΛΟΓΟΥΝ Η ΝΑ ΚΑΤΑΡΙΕΤΑΙ ΟΣΟΥΝ ΜΕ ΚΑΤΑΡΙΩΝΤΑΙ.
ΑΛΛΗΘΕΙΑ ΠΟΣΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΠΟΛΥΘΕΙΣΤΙΚΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΥΜΕΝΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΗΣ ΞΗΡΑΣΙΑΣ Η ΤΗΣ ΠΛΥΜΗΡΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
ΠΟΙΟ ΑΓΑΘΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΤΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ Η ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΤΑΔΕ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΑΡΡΩΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ Η ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΧΑΡΗ;
ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΟΙ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΙΦΙΓΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΑΝΕΜΟΙ ΚΙ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ ΤΑ ΚΑΡΑΒΙΑ [ Η ΟΙ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΙΣΑΑΚ ΑΝ ΠΡΟΤΙΜΑΣ]
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΥΜΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΥΜΝΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΓΑΘΟ , ΜΟΝΟ ΔΟΥΛΙΚΕΣ ΙΚΕΣΙΕΣ ΣΕ ΘΕΟΥΣ ΑΦΕΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
ΑΝ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΟΔΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΒΑΛΑΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΙ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΘΥΣΙΕΣ ΠΗΓΕ ΜΕ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ
ΑΝΤΙ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΓΝΩΡΙΖΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
miltiadess
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 20:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους miltiadess  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθώ τη σκέψη όλων των φίλων παραπάνω και συμφωνώ με όλους:)
Και πώς να μη συμφωνήσω από τη στιγμή τόσο η ανθρωποκεντρική όσο και η θεολογική προσέγγιση που προσπαθούμε, έχουν ως κοινή συνισταμμένη τον παράγοντα άνθρωπο και το πώς αυτό το όν, που κανένας δεν αποδεικνείει τεκμηριωμένα το πως βρέθηκε στον πλανήτη αυτό, θα καταφέρει να βελτιωθεί. Και οι δύο όμως προσεγγίσεις ανήκουν στην ευρύτερη κοινωνιολογική προσέγγιση η οποία τοποθετεί τον άνθρωπο ως μέλος ομάδων , ένα κοινό γνώρισμα των οποίων είναι η θρησκευτικότητά τους.
Το να προσπαθεί ο πιστός να καλοπιάσει τον οποιοδήποτε Θεό πιστεύει για να εξασφαλίσει είτε μεταθανάτια είτε επίγεια ανταποδοτικότητα, πηγάζει από την κοινωνιολογική ανάγκη του καθενός μας. Οι γιαγιάδες που με πούλμαν ξεκινούν από κάθε γωνιά της χώρας για να πάνε να προσκυνήσουν τον άλφα ή βήτα άγιο, απλά δηλώνουν παρών σε ένα υπερκόσμιο happening, στο οποίο πρέπει να μετέχουν. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στις άλλες θρησκείες,αρχίζει δε να εμφανίζεται στην ανθρωποκοινωνία από την πρώτη στιγμή που ενετάχθει σε κοινωνικές ομάδες ο άνθρωπος. Με τη δύναμη της ομαδικής αυθυποβολής έχουμε και τα λογής λογής τερτίπια των επαγγελματιών αυτών που λέγονται Ιερείς.
Για σκεφτείτε λίγο μία κοινωνία δίχως ιδιοκτησία.
Πες τε μου, τι θέση θα είχε σε αυτή τη κοινωνία ο θεσμός της πίστεως, οικογένειας και οποιοσδήποτε άλλος θεσμός-δεσμός-δεσμοφύλακας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 20:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AINEIAN06
ΕΝΑ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΟ Η ΑΝΙΕΡΟ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΧ Ο ΤΑΦΟΣ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΙ ΤΟ ΘΕΩΡΟ ΙΕΡΟ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΤΑΦΟΣ.
O τάφος των γονέων σου φίλτατε, και οποιοσδήποτε τάφος είναι ιερός και για μένα και για όλους τους Ελληνες, και μάλλον και για όλους τους λαούς της γης.

AINEIAN06
ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΘΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΔΟΥΛΙΚΗ ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΕ ΥΛΙΚΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ .


Η Θρησκείες καθ’ όλη την διάρκεια της ανθρώπινης Ιστορίας ήταν η προσπάθεια εξανθρώπισης του ανθρώπου. Ο κάθε λαός στην μακρά πορεία του και στην προσπάθειά του να γίνει «πιο ανθρώπινος» είχε την ανάγκη να πιστεύει σε θεούς, στους οποίους προσέδιδε κάθε φορά, «ιδανικά» για το διανοητικό του επίπεδο χαρακτηριστικά. Έτσι κάθε φορά προσπαθώντας να ταυτιστεί με αυτό το θείο, «ιδανικό» ον, γινόταν και καλύτερος.

AINEIAN06
ΤΟ ΤΙ ΑΓΑΘΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΑ ΥΜΝΩ ΤΡΕΜΟΝΤΑΣ [ ΜΕ ΦΟΒΟ ΘΕΟΥ] ΕΝΑΝ ΠΑΝΙΣΧΥΡΟ ΘΕΙΚΟ ΑΦΕΝΤΗ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ''ΑΦΕΝΤΗ ΕΛΕΟΣ'' [ ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΗΣΟΝ] ΓΙΑ ΝΑ.... ΜΗΝ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΜΕ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΘΕΙΑΦΙ ΣΤΟΝ ΑΙΩΝΑ ΤΟΝ ΑΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ Η ΑΝ ΤΟΥ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΕΥΛΟΓΕΙ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΕΥΛΟΓΟΥΝ Η ΝΑ ΚΑΤΑΡΙΕΤΑΙ ΟΣΟΥΝ ΜΕ ΚΑΤΑΡΙΩΝΤΑΙ.
Αγαπητέ μου η σχέση του καθενός με το Θεό του, είναι προσωπικό θέμα του καθενός. Είναι γνωστό ότι αυτοί που είναι μακριά από τον Θεό τον αισθάνονται σαν τιμωρό και αφέντη, ενώ αυτοί που τον περιβάλουν με αγάπη, τον αισθάνονται περισσότερο σαν φίλο αγαπητό, και τα αισθήματα που από τη σχέση αυτή προσλαμβάνουν είναι χαρά, αγαλλίαση, πληρότητα και γιατί όχι ασφάλεια.


AINEIAN06
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΥΜΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΥΜΝΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΓΑΘΟ , ΜΟΝΟ ΔΟΥΛΙΚΕΣ ΙΚΕΣΙΕΣ ΣΕ ΘΕΟΥΣ ΑΦΕΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Πήγες ποτέ σε αναστάσιμη λειτουργία; Πήγες ποτέ στην λειτουργία της αγάπης της Κυριακής του Πάσχα;

AINEIAN06
ΑΝ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΟΔΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΒΑΛΑΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΙ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΘΥΣΙΕΣ ΠΗΓΕ ΜΕ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ

Έγιναν ποτέ αυτά τα δύο;

AINEIAN06
ΑΝΤΙ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΓΝΩΡΙΖΩ

Γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις τον θεό και τότε θα πιστέψεις. Ο μόνος δρόμος είναι η γνώση.

Με εκτίμηση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 23:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΑΙΝΕΙΑΝ06, ανθρωπομορφισμός σημαίνει αυτό ακριβώς που
περιγράφεις, δηλαδή να περιγράφουμε τη θρησκεία με τον τρόπο
που κάθε ένας από εμάς την αντιλαμβάνεται.
Έτσι, ένας ανελέητος Θεός υπάρχει για τον ανελέητο άνθρωπο,
ένας φιλέσπλαχνος Θεός για το φιλέσπλαχνο άνθρωπο, κλπ. κλπ.

Τώρα, πιστεύω ότι η ουσία της θρησκείας είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το πέρασμα
από τον ανθρωπομορφισμό στην έννοια της ολότητας, πέρα από τη
μορφή, τον εγωκεντρισμό, γενικά κάθε σχήμα και είδος που
υποδηλώνει χωριστικότητα.

Είμαι απόλυτα σίγουρη ότι καμμιά θρησκεία δεν αντιπροσωπεύει για
όλους το ίδιο, θα έλεγα κιόλας ότι είμαι σίγουρη ότι για κάθε έναν
είναι διαφορετική η θρησκεία, ανάλογα το τί είναι ο καθένας.

Η θρησκεία είναι το πέρασμα. Από τη μορφή στο άμορφο, από το εγώ
στο όλο.

Η επιστήμη σήμερα τείνει να γίνει μια νέα θρησκεία. Και για να μη
"μασάμε" σχετικά με την αντικειμενικότητα της επιστήμης σε σχέση
με την υποκειμενικότητα της "πίστης" της θρησκείας, θα σε ρωτήσω
τί πρόσβαση έχεις εσύ και ο κάθε απλός άνθρωπος στα άδυτα της
επιστήμης. Τί είναι αυτό που διαχωρίζει την απόδειξη από το πείραμα.
Καθημερινά ανακοινώνονται θεωρίες και ανακαλύψεις, που η κάθε
μια αναιρεί την προηγούμενη και σε κάποιες περιπτώσεις η πιό
καινούργια επιστρέφει να επιβεβαιώσει μια πολύ παλαιότερη.
Όμως, η γεννιά μου μεγάλωσε με τα βιβλία του Νεύτωνα και τη φυσική
της αιτιότητας, η κβαντική "καινούργια" φυσική φάνταζε ένα
παραμύθι...

Τί είναι τελικά αληθινό; Η μία ή η άλλη θεωρία;

Οι "ποιητικές, λογοτεχνικές, αξιολογικές κρίσεις" που αναφέρεις,
τυγχάνει να είναι και φιλοσοφικές. Αλλά πάλι, μπορεί και να έχεις
δίκιο. Μπορεί ναι, μπορεί όχι... Με πάει αυτό κάπου; Αυτή η
"φιλοσοφημένη αμφιβολία" οδηγεί τη σκέψη μου σε νέους ορίζοντες
ή με εγκλωβίζει σε ένα φαύλο κύκλο αρνήσεων και κόντρα αρνήσεων,
όπου χάνω την κριτική ικανότητα και "μαζί με τα απόνερα πετώ και
το μωρό";

Για μένα, το φιλοσοφικό σύστημα που έχει αξία είναι αυτό που
συνοδεύεται με πράξεις, είναι αυτό που μέσα από τις πράξεις με
εξελίσσει σαν άνθρωπο. Και ω! ναι! υπάρχει εξέλιξη χειροπιαστή
στον άνθρωπο, δεν είναι όλα σχετικά...
Με αυτό το πρίσμα κρίνω κάθε θρησκευτικό σύστημα, και για μένα
έχει αξία στο βαθμό που καθοδηγεί ανθρώπους, διδάσκει, αν θέλεις.

Τώρα, να πάρουμε με τη σειρά όλες τις διδασκαλίες κάθε θρησκείας,
να τις αναλύσουμε, να βγάλουμε ένα συμπέρασμα, για το άν αυτές
είναι εφαρμόσημες, αν οδηγούν τον άνθρωπο σε πράξεις εξέλιξης...
Αυτό θα είχε κάποιο ενδιαφέρον...

Ο,τιδήποτε άλλο, μοιάζει αφορισμός, που δε με οδηγεί πουθενά,
δε μου ανοίγει το μυαλό, τελικά δε με βοηθά, οπότε επιλέγω να
προχωρήσω με τα εργαλεία που μου δίνονται και ευγενικά αποδέχομαι,
γιατί όλα δεν τα ξέρω και κάθε μέρα μαθαίνω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2006, 13:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΙΝΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΩΣ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ,ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΤΑΙΑ ΚΑΙ ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ "ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΝ" ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΡΗΓΜΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΩΝ ΜΑΖΩΝ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΟΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΘΥΜΙΩΝ.ΑΥΤΑ ΗΡΘΑΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ,ΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΕΤΣΙ.

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2006, 09:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟΛΟΓΙΚΟ
ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ...
ΕΞΕΤΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ΔΟΓΜΑ ΚΑΙ ΤΥΠΙΚΑ) ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ...

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΞΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΙΔΡΥΤΗ ΤΗΣ..

ΘΑ ΦΕΡΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ....
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΣΑΜΑΡΕΙΤΗ ΡΩΤΗΣΑΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΜΦΙΛΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΣΑΜΑΡΕΙΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΟΤΑΝ
ΑΥΤΟΙ ΔΟΞΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΕ ΕΝΑ ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΣΤΟΝ ΝΑΟ ΤΟΥ ΣΟΛΟΜΩΝΤΑ. (ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΝΑΟ)

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ (ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΗ) ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ..

ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΩΣ ΔΟΥΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΑΛΛΑ ΩΣ ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΥ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΩΣ "ΘΕΟΙ ΕΣΤΕ" ΩΣ ΤΕΚΝΑ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΩΣ ΔΟΥΛΟΙ ΤΟΥ.

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΥΠΙΚΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΜΑΣ ?????

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗΣ λίλιθ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ...

quote:
Έτσι, ένας ανελέητος Θεός υπάρχει για τον ανελέητο άνθρωπο,
ένας φιλέσπλαχνος Θεός για το φιλέσπλαχνο άνθρωπο, κλπ. κλπ.

ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΙΣΩ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΟΝ ΒΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ.

ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΘΕΟΣ Η' Η ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ ????

Η ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΜΕ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΕΛΕΟΣ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 12:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΑΙΝΕΙΑΝ06
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΑΣ ΞΑΝΑΧΑΙΡΕΤΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10ΜΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΜΟΥ, ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ , ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΩΝ ΕΙΔΩΝ
Α ΔΟΞΟΛΟΓΙΕΣ [ ΣΕ ΔΟΞΑΖΩ ΘΕΙΚΕ ΑΦΕΝΤΗ
Β ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΕΣ [ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ , ΕΛΕΟΣ , ΛΥΠΗΣΟΥΜΕ ΘΕΙΚΕ ΑΦΕΝΤΗ]
Γ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΕΣ [ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΦΕΝΤΗ]
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ ΣΑΣ , ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΙΣ ΘΕΩΡΗΣΩ ΩΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΡΟΣ ΚΡΙΤΙΚΗ [ ΑΛΛΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩΝΤΑΣ ΑΛΛΟΥ ΔΙΑΦΩΝΟΝΤΑΣ] ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΙΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΡΕΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ
ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ
Α ΝΑ ΔΟΞΟΛΟΓΗΣΩ
Β ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ Η ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΩ ΕΛΕΟΣ [ ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΗΣΟΝ] Η ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΕΞΕΥΜΕΝΗΣΩ
Γ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ [ ΠΟΙΟΝ ΘΕΟ ΚΙ ΓΙΑΤΙ;]
ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ
ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΩ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ ΣΑΣ ΣΤΟ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΚΙ ΕΧΕΙ ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ -ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
matthias16
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
187 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 14:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑΙΝΕΙΑΝ06 ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ SITE ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!

http://www.godlessgeeks.com/LINKS/GodProof.htm

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΘΕΙΣΤΕΣ

"the world is full of kings and queens,who blind your eyes and steal your dreams"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 22:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΑΙΝΕΙΑΝ06
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ , ΑΛΛΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΕΣ, ΣΑΣ ΘΕΤΩ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ
ΕΙΝΑΙ Η ΑΘΕΙΑ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ;
ΑΘΕΟΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΙΑΣ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ , ΠΟΥ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΑΥΤΗ Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ [ ΑΙΣΤΑΙΝ]
ΟΥΤΕ ΑΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥΣ ΕΘΝΙΚΟΥΣ ΚΛΠ ΛΟΓΟΥΣ ΔΗΛΩΝΕΙ ΟΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΔΟΓΜΑ
ΟΥΤΕ ΑΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΑΥΜΑΖΕΙ ΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ Η ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΝΟΣ ΛΑΟΥ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ
ΕΠΙΣΗΣ ΟΥΤΕ ΑΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑΤΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ Η ΗΘΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΝΣΩΜΑΤΩΘΕΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΧ ΚΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ Ο ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΣΜΟΣ Ο ΙΝΔΟΥΙΣΜΜΟΣ Ο ΒΟΥΔΙΣΜΟΣ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ ΚΛΠ ΕΧΟΥΝ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥΣ
ΑΘΕΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ
1. ΔΕΝ ΓΛΕΙΦΕΙ [ ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ] ΚΟΛΑΚΕΥΟΝΤΑΣ ΔΟΥΛΙΚΟΤΑΤΑ ΜΕ ΥΜΝΟΥΣ
ΚΙ ΔΕΝ ΛΑΔΩΝΕΙ ΜΕ ΤΑΜΑΤΑ Η ΘΥΣΙΕΣ
ΜΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΥΠΕΡΦΥΣΚΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΙΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΗΣΤΙΚΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΙΔΙΟΤΕΛΗ ΘΕΜΑΤΑ
ΒΟΗΘΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΕ ΘΕΙΚΟ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ ΤΡΟΠΟ
ΑΝ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΡΕΥΝΗΣΩ ΝΑ ΔΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΚΙ ΘΑ ΔΩ ΤΟ ΤΙ ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΩ ΘΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΛΙΤΑΝΙΕΣ ΠΑΡΑΚΛΗΣΕΙΣ ΔΕΗΣΕΙΣ ΑΓΙΑΣΜΟΥΣ
ΟΥΤΕ ΘΑ ΚΑΝΩ ΘΥΣΙΕΣ Η ΤΑΜΑΤΑ [ ΣΕ ΠΡΩΤΟΓΟΝΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΚΙ ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ]
ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ Π Χ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΑΜΥΝΑ Η ΣΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ Η ΑΛΛΟΥ ΡΩΤΩΝΤΑΣ ΜΑΝΤΕΙΑ Η ΠΡΟΦΗΤΕΣ [ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ] Η ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΑΡΧΙΝΑΥΑΡΧΟ ΝΑ ΘΥΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΠΟΦΩΡ ΣΤΗΒΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ ΤΑ ΠΛΟΙΑ
Η ΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙ ΟΤΙ ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΘΕΟΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ [ Η Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΤΟΥ ΜΑΝΤΗΣ , ΙΕΡΕΑΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ Η...] ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΑΣ ΣΑΣ ΘΕΩΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΠΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΤΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ , Η ΠΑΝΩ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΝΝΟΙΑΣ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ Η ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΙ ΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ [ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΜΕΣΩ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΘΟΔΩΝ] ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑΓΙΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΕΝΕΚΕΔΕΣ ΜΕ ΛΑΔΙ ΣΤΟΝ ΑΗ ΒΗΣΣΑΡΙΩΝΑ ΣΤΗΝ ΜΟΝΗ ΑΓΑΘΩΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΚΟΡΗ ΤΗΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΙ ΟΧΙ ΕΣΥ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΛΙΛΙΘ ΠΟΥ ΣΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΑΝΥΣΗΧΙΕΣ ΚΙ ΟΧΙ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΗ
ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΩ ΠΑΝΩ ΣΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ Η ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ ΚΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 01:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΑΣ ΞΑΝΑΧΑΙΡΕΤΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10ΜΕΡΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΜΟΥ, ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ , ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΩΝ ΕΙΔΩΝ
Α ΔΟΞΟΛΟΓΙΕΣ [ ΣΕ ΔΟΞΑΖΩ ΘΕΙΚΕ ΑΦΕΝΤΗ
Β ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΕΣ [ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ , ΕΛΕΟΣ , ΛΥΠΗΣΟΥΜΕ ΘΕΙΚΕ ΑΦΕΝΤΗ]
Γ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΕΣ [ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΦΕΝΤΗ]


Γιατί λες αφέντη αφού ο Χριστός είπε λέμε το θεό πατέρα?
Α. Σε όλους έχει τύχει να δοξολογήσουν έναν ωραίο πίνακα ή ένα πανεμορφο ηλιοβασίλεμα ή ένα χαμόγελο με άσπρα ή μαυρα από τσιγάρο δόντια , χαμόγελο αγάπης. Η έννοια του θεού από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα ταυτιζόταν με την έννοια του καλού και του ωραίου. Τόσο αγαθός ήταν ο θεός θα μας πει ο πλάτων που έφτιαξε τον κόσμο με όλη του τη φροντίδα που τον ονομάσαμε κόσμο, κόσμημα, στολίδι.
Δεν δοξολογώ τον αφέντη του ηλιοβασιλέματος ή του χαμογέλου.
Β. Το έλεος, λυπήσουμε κτλ δεν έχει σχέση με τιμωρίες του θεού αλλά με πράξεις τις οποίες εμείς επιλέξαμε. Δηλαδή αν επέλεξα εγώ την ηρωίνη, δεν ζητώ να μη με καταδικάσετε όσοι δεν την επιλέξατε, αλλά απλά ζητώ τη βοήθεια του θεού να απαλαγώ από δαύτην και με τη δική μου προσπάθεια φυσικά. Δεν απευθύνομαι σε κάποιον αφέντη ή θεό της ηρωίνης αλλά στον πατέρα μου.
Γ. Ευχαριστήρια σημαίνει ότι σαν κοινωνικά όντα έχουμε κάποια επαφή με αυτόν που μας βοήθησε και δεν στρίβουμε με την ουρά στα σκέλη.
Είναι θέμα μπλα μπλα κοινωνικής επαφής , κοινωνικής ανάγκης.
Ησαν κάτι ασκητές που δεν μίλαγαν ποτέ. Εμείς μπορούμε να πουμε κι ένα ευχαριστώ. Δεν είναι κακό, δεν φορολογείται.
Ο Θεός ποτέ δεν λυπάται αν δεν του πεις ευχαριστώ.
Λυπάται όταν αντί να πω ευχαριστώ στους γονείς μου πάω και τους βουτήξω και την πενιχρά σύνταξή τους όπως κάνουν σήμερα όλα τα ξεφτιλισμένα τέκνα της ελλάδας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 03:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΑΙΝΕΙΑΝ2
ΦΙΛΕ ΜΟΥ DIMITRIS2 ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΑΦΕΝΤΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΩ ΠΑΤΕΡΑ ΑΦΕΝΤΗ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ [ ΚΙ ΟΙ ΡΩΣΟΙ ΤΟΝ ΤΣΑΡΟ ΠΑΤΕΡΟΥΛΗ ΤΟΝ ΕΛΕΓΑΝ ΚΙ Ο ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΟΡΓΙΚΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ]
ΕΠΙΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΛΕΩ ΑΦΕΝΤΗ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΡΙΒΗΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ ΚΥΡΙΟΣ
ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΜΕ ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΤΕ ΑΦΕΝΤΗ ΕΛΕΟΣ
ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΕΡΙ ΔΟΞΟΛΟΓΙΑΣ ΕΥΧΑΡΗΣΤΙΑΣ ΚΙ ΠΑΡΑΚΛΗΣΕΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΕΥΧΩΝ ΠΑΡΑΚΛΗΣΕΩΝ ΕΥΧΑΡΗΣΤΙΩΝ ΚΙ ΔΟΞΟΛΟΓΙΩΝ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΤΙΚΗ , ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΠΕΡΙΤΕΥΟΥΝ
ΤΟ ΟΤΙ ΤΟΝ ΘΕΟ [ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΘΕΟ , ΕΔΩ ΑΠΛΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ] ΤΟΝ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΒΑΣΙΛΕΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ ΚΥΡΙΟ [ ΚΥΡΙΑΡΧΟ] ΕΧΟΥΜΕ ΦΟΒΟ ΘΕΟΥ [ ΑΡΧΗ ΣΟΦΙΑΣ ΦΟΒΟΣ ΘΕΟΥ] ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΟΥΛΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΛΠ ΕΔΩ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΟΥΜΕ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΟΠΩΣ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΙΣΕ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΜΟΥ
ΑΝ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΦΙΔΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΣΑΝ ΦΙΔΙ ΑΝ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΒΑΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΣΑΝ ΠΡΟΒΑΤΟ ΑΝ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΓΕΡΑΚΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΣΑΝ ΓΕΡΑΚΙ ΑΝ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΣΑΝ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΙ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΟΠΩΣ ΚΙ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ , ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΧΕΙ ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΛΠ
ΑΝ ΓΕΝΝΙΩΜΟΥΝΑ ΖΟΥΛΟΥ ΠΡΙΝ 200 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΩΜΟΥΝΑ ΣΑΝ ΖΟΥΛΟΥ
ΠΟΥ ΖΟΥΣΕ ΠΡΙΝ 200 ΧΡΟΝΙΑ
ΕΝΑΝ ΟΜΟΡΦΟ ΠΙΝΑΚΑ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΟΞΟΛΟΓΕΙΣ ΣΑΝ ΚΟΣΜΙΚΟ ΑΡΧΟΝΤΑ ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΘΑΥΜΑΖΕΙΣ
ΣΤΗΝ ΗΡΩΙΝΗ ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΦΤΕΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΡΙΞΑΝ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ [ ΚΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΛΛΟΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΓΟΝΕΙΣ]
ΟΤΑΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΙΣΧΥΡΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΜΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΝΟΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΞΑΝΑΒΟΗΘΗΣΕΙ
ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΣΕΣ ΚΙ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ Η ΝΑ ΜΑΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΣΕΣ ΚΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΑΣΧΗΜΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ
ΟΙ ΔΟΞΟΛΟΓΙΕΣ ΟΙ ΕΥΧΑΡΗΣΤΙΕΣ ΚΙ ΟΙ ΠΑΡΑΚΛΗΣΕΙΣ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΕ ΣΚΛΑΒΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΚΥΝΑΝΕ ΑΦΕΝΤΗ
ΚΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΡΕΣΚΕΤΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΤΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΑΡΡΩΣΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥΣ
ΑΥΤΗ Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ; ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΕΚΦΡΑΣΗ ΚΙ ΘΑΥΜΑΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy