ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΕΡΙ ΚΑΘΑΡΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 01:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΡΙ ΚΑΘΑΡΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ

Η κάθαρση της Ψυχής, όταν ξεχνάς τα συμφέροντα του σώματος- είναι η καλύτερη άμυνα. Πρέπει να αφήνουμε το παν, εκτός από την αγάπη προς τον Θεό.
Όταν αρρωσταίνει το σώμα μας- εμείς το βλέπουμε αυτό αμέσως και προσπαθούμε κάτι να κάνουμε, όταν όμως αρρωσταίνει η Ψυχή μας- πολλές φορές δεν το καταλαβαίνουμε. Εάν ο άνθρωπος δουλεύει με τον εαυτόν του, καθαρίζοντας την ψυχή του, τότε οι πολυάριθμες αρρώστιες μπορούν να μην εμφανισθούν καν. Ακόμη δεν είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε το γεγονός, ότι η συσσώρευση της αγάπης προς τον Θεό δεν είναι μόνο η μεγίστη ευτυχία, αλλά και δυνατότητα να βελτιώσεις τον χαρακτήρα, την μοίρα και την υγεία. Πρέπει να προσανατολιζόμαστε στο αίσθημα της αγάπης μέσα στην Ψυχή. Και αν συμβεί οτιδήποτε μοιραίο, ενώ εμείς παρ’ όλα αυτά διατηρούμε την αγάπη μας προς τον Θεό, δηλαδή η αγάπη μας δεν εξαρτάται από τίποτε, όταν η αγάπη για μας είναι η υψίστη αξία- τότε θα είμαστε υγιείς και ευτυχισμένοι. Η ψυχική υγεία έρχεται μόνον τότε, όταν η υψίστη ευτυχία είναι η αγάπη προς τον Θεό. Για να βοηθήσουμε τους άλλους, πριν απ’ όλα πρέπει να καθαριστούμε οι ίδιοι.
Δεν είναι καλό πράγμα να προσευχόμαστε υπέρ κάποιου άλλου, χωρίς να καθαριστούμε οι ίδιοι. Διότι παίρνουμε επάνω μας την καρμική βρωμιά του άλλου. Η όντως αληθινή προσευχή είναι εκείνη, όπου ο άνθρωπος ασταμάτητα επαναλαμβάνει, ότι η υψίστη ευτυχία γι’ αυτόν και για τους απογόνους του -είναι η αγάπη προς τον Θεό. Αυτό βοηθάει την ψυχή και το σώμα. Και όταν ο άνθρωπος ζητάει συγχώρεση για το ότι τις ανθρώπινες αξίες τις μετέτρεψε σε ύψιστο σκοπό και δεν μπόρεσε να αποδεχτεί την απώλειά τους, εκδηλώνοντας την επιθετικότητα- αυτή η προσευχή βοηθάει δραστικά επίσης. Το κύριο νόημα της προσευχής είναι η αποστασιοποίηση από το ανθρώπινο Εγώ, από όλες τις ανθρώπινες αξίες, και η αίσθηση που έγινε πεποίθηση, ότι το Ανώτερο Εγώ του ανθρώπου- είναι η αγάπη και ο Θεός.
Η αγάπη δεν είναι ανθρώπινο, αλλά Θεϊκό αίσθημα, και όσο μεγαλύτερη ποσότητα αυτής υπάρχει μέσα στην ψυχή- τόσο πιο πολύ ο άνθρωπος γίνεται ανθρώπινος και μοιάζει με τον Θεό. Εμείς αγαπούμε τον κόσμο και τους γύρω μας ανθρώπους με τα απομεινάρια της αγάπης προς τον Θεό. Η έκταση της ανθρώπινης ευτυχίας και η δυνατότητα να έχεις αυτήν την ευτυχία καθορίζεται μόνο από την ποσότητα της αγάπης μας προς τον Θεό. Τα πάντα τελειώνουν, ενώ η αγάπη προς τον Θεό μένει. Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να συσσωρεύεις την αγάπη προς τον Θεό.
Τότε κανείς δεν θα μας προδώσει, δεν θα μας προσβάλλει, δεν θα μας ταπεινώσει.
Την αδύναμη στην αγάπη ψυχή θεραπεύουν με τις προσβολές, προδοσίες, αρρώστιες και ατυχίες. Το κυριότερο- δεν επιτρέπεται να καταπίνουμε μέσα μας τον θυμό. Αν παρ’ όλη την προσπάθεια δεν μπορούμε να συγχωρέσουμε- είναι καλό να ξεσπάσουμε: να φωνάξουμε, να εκφραστούμε, να σπάσουμε πιάτα σε τελική ανάλυση.
Υπάρχει μια άμεση σχέση μεταξύ αρνητικών αισθημάτων και αρρωστιών. Το ποσοστό των άτυχων οικογενειών συνεχώς αυξάνεται και δυστυχώς δεν βλέπουμε τα σημεία της καταστροφής που έρχεται. Όλα αυτά μαρτυρούν, ότι δεν προσανατολιζόμαστε στην αγάπη προς τον Θεό, αλλά στις ανθρώπινες αξίες…που τις χάνουμε λόγω προσκόλλησης…
Η κάθαρση της Ψυχής, όταν ξεχνάς τα συμφέροντα του σώματος- είναι η καλύτερη άμυνα. Πρέπει να αφήνουμε το παν, εκτός από την αγάπη προς τον Θεό.
Όταν αρρωσταίνει το σώμα μας- εμείς το βλέπουμε αυτό αμέσως και προσπαθούμε κάτι να κάνουμε, όταν όμως αρρωσταίνει η Ψυχή μας- πολλές φορές δεν το καταλαβαίνουμε. Εάν ο άνθρωπος δουλεύει με τον εαυτόν του, καθαρίζοντας την ψυχή του, τότε οι πολυάριθμες αρρώστιες μπορούν να μην εμφανισθούν καν. Ακόμη δεν είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε το γεγονός, ότι η συσσώρευση της αγάπης προς τον Θεό δεν είναι μόνο η μεγίστη ευτυχία, αλλά και δυνατότητα να βελτιώσεις τον χαρακτήρα, την μοίρα και την υγεία. Πρέπει να προσανατολιζόμαστε στο αίσθημα της αγάπης μέσα στην Ψυχή. Και αν συμβεί οτιδήποτε μοιραίο, ενώ εμείς παρ’ όλα αυτά διατηρούμε την αγάπη μας προς τον Θεό, δηλαδή η αγάπη μας δεν εξαρτάται από τίποτε, όταν η αγάπη για μας είναι η υψίστη αξία- τότε θα είμαστε υγιείς και ευτυχισμένοι. Η ψυχική υγεία έρχεται μόνον τότε, όταν η υψίστη ευτυχία είναι η αγάπη προς τον Θεό. Για να βοηθήσουμε τους άλλους, πριν απ’ όλα πρέπει να καθαριστούμε οι ίδιοι.
Δεν είναι καλό πράγμα να προσευχόμαστε υπέρ κάποιου άλλου, χωρίς να καθαριστούμε οι ίδιοι. Διότι παίρνουμε επάνω μας την καρμική βρωμιά του άλλου. Η όντως αληθινή προσευχή είναι εκείνη, όπου ο άνθρωπος ασταμάτητα επαναλαμβάνει, ότι η υψίστη ευτυχία γι’ αυτόν και για τους απογόνους του -είναι η αγάπη προς τον Θεό. Αυτό βοηθάει την ψυχή και το σώμα. Και όταν ο άνθρωπος ζητάει συγχώρεση για το ότι τις ανθρώπινες αξίες τις μετέτρεψε σε ύψιστο σκοπό και δεν μπόρεσε να αποδεχτεί την απώλειά τους, εκδηλώνοντας την επιθετικότητα- αυτή η προσευχή βοηθάει δραστικά επίσης. Το κύριο νόημα της προσευχής είναι η αποστασιοποίηση από το ανθρώπινο Εγώ, από όλες τις ανθρώπινες αξίες, και η αίσθηση που έγινε πεποίθηση, ότι το Ανώτερο Εγώ του ανθρώπου- είναι η αγάπη και ο Θεός.
Η αγάπη δεν είναι ανθρώπινο, αλλά Θεϊκό αίσθημα, και όσο μεγαλύτερη ποσότητα αυτής υπάρχει μέσα στην ψυχή- τόσο πιο πολύ ο άνθρωπος γίνεται ανθρώπινος και μοιάζει με τον Θεό. Εμείς αγαπούμε τον κόσμο και τους γύρω μας ανθρώπους με τα απομεινάρια της αγάπης προς τον Θεό. Η έκταση της ανθρώπινης ευτυχίας και η δυνατότητα να έχεις αυτήν την ευτυχία καθορίζεται μόνο από την ποσότητα της αγάπης μας προς τον Θεό. Τα πάντα τελειώνουν, ενώ η αγάπη προς τον Θεό μένει. Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να συσσωρεύεις την αγάπη προς τον Θεό.
Τότε κανείς δεν θα μας προδώσει, δεν θα μας προσβάλλει, δεν θα μας ταπεινώσει.
Την αδύναμη στην αγάπη ψυχή θεραπεύουν με τις προσβολές, προδοσίες, αρρώστιες και ατυχίες. Το κυριότερο- δεν επιτρέπεται να καταπίνουμε μέσα μας τον θυμό. Αν παρ’ όλη την προσπάθεια δεν μπορούμε να συγχωρέσουμε- είναι καλό να ξεσπάσουμε: να φωνάξουμε, να εκφραστούμε, να σπάσουμε πιάτα σε τελική ανάλυση.
Υπάρχει μια άμεση σχέση μεταξύ αρνητικών αισθημάτων και αρρωστιών. Το ποσοστό των άτυχων οικογενειών συνεχώς αυξάνεται και δυστυχώς δεν βλέπουμε τα σημεία της καταστροφής που έρχεται. Όλα αυτά μαρτυρούν, ότι δεν προσανατολιζόμαστε στην αγάπη προς τον Θεό, αλλά στις ανθρώπινες αξίες…που τις χάνουμε λόγω προσκόλλησης…

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 14:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΦΙΛΕ/Η Diostas ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.

ΔΕΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΦΟΡΟΥΜΣ ΠΡΙΝ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2006, 15:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Diostas, θα σου συνιστούσα κι εγώ με την σειρά μου να ανοίγεις ένα θέμα στην κατάλληλη Κατηγορία.
Επίσης, νομίζω πως όταν ανοίγουμε ένα νέο θέμα καλό θα ήταν να είμαστε και προετοιμασμένοι να μπορούμε να το υποστηρίξουμε.
Με αυτή τη λογική λοιπόν, δεν ξέρω αν θα είναι εύκολο να συντηρήσεις 5 topics....
Τέλος, θα ήθελα να σου επισημάνω πως όταν παραθέτουμε κάποια αποσπάσματα που δεν είναι δικά μας καλό θα ήταν να αναφέρουμε τις πηγές μας.

Αυτό το topic θα μεταφερθεί στην Κατηγορία .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. αφού ταιριίαζει σε αυτήν καλύτερα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 09:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Dying_Incubus,

Στο άλλο τόπικ με το παρόμοιο θέμα έγραψες:

*θα σε παρακαλούσα όταν μας παραθέτεις κάποια αποσπάσματα να αναφέρεις την πηγή προέλευσης τους.*

Απαντώ:

Δεν έχω να αναφέρω κανέναν, διότι το κείμενο είναι δικό μου.

Το ‘εχω παρουσιάσει και σε άλλα φόρουμς. Απλά το έχω λιγάκι επεκτείνει. Στο τόπικ αυτό δεν είναι ολόκληρο το κείμενο- αλλά δεν περιάζει.

Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 09:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει λοιπόν, φίλε μου!
Εφόσον είναι δικά σου τα κείμενα που μας παραθέτεις, συγχαρητήρια για τον τρόπο γραφής σου.

Το γνωρίζω οτι δεν είναι σ' αυτό το topic ολόκληρο το κείμενο που παρέθεσες στο άλλο που άνοιξες.
Όμως, θα μπορούσες να στείλεις σε αυτό εδώ τις περαιτέρω απόψεις σου, δε νομίζεις?
Με αυτόν τον τρόπο θα έχουμε όλες τις απόψεις συγκεντρωμένες σε ένα topic ώστε να έχουμε και μια λογική σειρά.

Μια συμβουλή μου θα ήταν, φίλε μου, να προσπαθούσες να συγκεντρώνεις γενικά κάποιες απόψεις σε λιγότερα θέματα, δεδομένου οτι μπορεί να σου είναι ίσως δύσκολο να συντηρείς αρκετά θέματα ταυτόχρονα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Diostas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 18:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Diostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιά είναι η καλλίτερη και η δραστικότερη προσευχή?

Εκείνη, που έχει τα λιγότερα λόγια.
Τα λόγια= συνείδηση.
Και όταν σκεφτόμαστε όταν προσευχόμαστε- αυτό μας εμποδίζει να πλησιάζουμε τον Θεό.

Στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΥΧΗ στην αρχή εξαφανίζονται :
ΟΛΕΣ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ,
μετά εξαφανίζονται ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΟΡΦΕΣ,
μετά εξαφανίζεται το ανθρώπινο Εγώ μας
και στο τέλος μένει ΜΟΝΟΝ Η ΑΓΑΠΗ.

ΟΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ Η ΨΥΧΗ- Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ

Edited by - Diostas on 06/08/2006 18:55:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.179688E-02
Maintained by Digital Alchemy