ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 παραξενες φωνες...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amethyst
Νέο Μέλος

Germany
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 19:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amethyst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω αν ειμαι σωστα που γραφω εδω, αλλα δεν ηξερα και που αλλου να γραψω.
Εχω ενα μικρο προβλημα. Εδω και 2 μερες ακουω μια γυναικια φωνη.Δεν μου λεει τιποτα, αλλα τραγουδαει πολυ μα πολυ σιγανα.Ζω μαζι με τον συντροφο μου και αυτος λεει οτι δεν ακουει τιποτα.Το θεμα ειναι οτι δεν την ακουω μονο στο σπιτι αλλα και εξω.Στο παρκο,στο ρεστοραντ,παντου! Μηπως ξερει κανεις τι ειναι, και τι θελει? Δεν με φοβηζει αυτο το πραγμα,απλα θελω να ξερω τι ειναι.
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 21:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amethyst να σε καλοσωρίσω στη παρέα μας

δυστυχώς δεν μπορώ προσωπικά να σε βοηθήσω

μήπως αυτό το τόπικ σε βοηθήσει σε αυτό που ζητάς? για δες

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3940


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Burbulithra54
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 21:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Burbulithra54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη φιλη καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!Αναφερεις οτι ακους καποια γυναικεια φωνη να σιγοτραγουδα.Θα ηθελα να σε ρωτησω αν η φωνη αυτη σου ειναι γνωριμη η εντελως αγνωστη.Ρωταω διοτι εχουν αναφερθει ορισμενα περιστατικα απο ανθρωπους οι οποιοι ακουγαν φωνες γνωστων η συγγενων τους,οπου ειχαν πεθανει και με αυτον τον τροπο προσπαθουσαν να ερθουν σε επαφη μαζι τους.Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω αν αυτες τις 2 μερες οπου ακους αυτες τις φωνες,συμβαινουν και καποια περιστατικα στο σπιτι οπως περιεργοι ηχοι κ.α.?Φιλικα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 22:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητη φιλη καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!Αναφερεις οτι ακους καποια γυναικεια φωνη να σιγοτραγουδα.Θα ηθελα να σε ρωτησω αν η φωνη αυτη σου ειναι γνωριμη η εντελως αγνωστη.Ρωταω διοτι εχουν αναφερθει ορισμενα περιστατικα απο ανθρωπους οι οποιοι ακουγαν φωνες γνωστων η συγγενων τους,οπου ειχαν πεθανει και με αυτον τον τροπο προσπαθουσαν να ερθουν σε επαφη μαζι τους.Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω αν αυτες τις 2 μερες οπου ακους αυτες τις φωνες,συμβαινουν και καποια περιστατικα στο σπιτι οπως περιεργοι ηχοι κ.α.?Φιλικα!

Ένα παρόμοιο πράγμα συμβαίνει και στη μάνα μου burbulithra54, λίγες μέρες πριν το ψυχοσάββατο ακούει όλες τις φωνές των νεκρών συγγενών της και μόλις πηγαίνει στην εκκλησία να διαβάσει ο παππάς τις ψυχές όλα ok

Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Burbulithra54
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 22:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Burbulithra54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Gonzales καλησπερα!Αυτο το οποιο συμβαινει ειναι αυτο που προειπα.Προσπαθουν να επικοινωνησουν μαζι μας η καποιοι ανθρωποι,οπως η μητερα σου,εχουν ανοιχτα τα 'ρανταρ' τους και ζουν τετοιες εμπειριες.Οταν ειχε πεθανει γιαγια μου, μου ειχε συμβει το εξης.Τοτε πηγαινα ακομα σχολειο,δευτερα Λυκειου.Ηταν μεσημερι και μολις ειχα γυρισει απο το σχολειο.Βγαινιντας απο το ασανσερ και με το που πηγα να βαλω τα κλειδια στην πορτα για να ανοιξω,Εσβησε το φως του διαδρομου και απο τις σκαλες του τεταρτου οροφου της πολυκατοικιας,εγω μενω στον τριτο,ακουσα ολοκαθαρα την φωνη της γιαγιας μου να φωναζει το ονομα μου.Εσυ ειχες ποτε καποια παρομοια εμπειρια?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 14:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Αντιγράφω από το http://www.medlook.net.cy/kids/sxizophrenia.asp

quote:
Η σχιζοφρένεια είναι μια λέξη που προκύπτει αρκετά συχνά στην καθημερινή μας ζωή. Μπορεί να έχετε ακούσει να τη χρησιμοποιούν κάποιοι για να περιγράψουν αστεία κάποιο γνωστό ή φίλο. Μπορεί ίσως και να την συναντήσατε σε ένα έργο, στο οποίο ο καημένος σχιζοφρενής (όπως τον αποκαλούν) πρωταγωνιστής, με φανερή την έντονη ψυχική του βλάβη χάνει τον έλεγχο και θέτει σε κίνδυνο ολόκληρο τον πλανήτη Γη! Τι είναι όμως η σχιζοφρένεια στην πραγματικότητα;

Η σχιζοφρένεια είναι μια σοβαρή ασθένεια του εγκεφάλου, η οποία επηρεάζει την ομιλία, την σκέψη, την συμπεριφορά και τον τρόπο αντίληψης των καταστάσεων από τον ασθενή.

Η ασθένεια αυτή άρχισε να περιγράφεται σαν σχιζοφρένεια από τον 20ό αιώνα περίπου, είχε όμως γίνει αντιληπτή αρκετούς αιώνες πριν. Μάλιστα, πριν τον 19ο αιώνα, η "τρέλα" που χαρακτήριζε όσους έπασχαν από σχιζοφρένεια, δεν είχε αναγνωριστεί σαν ασθένεια έτσι ώστε οι ασθενείς να αλυσοδένονται και να κρατούνται σε φυλακές, ώστε να μπορούν να ελέγχονται!

Γενικά, από αυτά που θα έχετε μέχρι τώρα ακούσει για την σχιζοφρένεια, σίγουρα θα σας έχει μείνει η εντύπωση πως πρόκειται για κάποια έντονη τρέλα.

Ποιά είναι όμως τα πραγματικά συμπτώματα;

Τα άτομα που πάσχουν από σχιζοφρένεια συχνά έχουν ψευδαισθήσεις, ακούν ή βλέπουν πράγματα τα οποία δεν είναι αληθινά. Μπορεί να ισχυριστούν πως βλέπουν μπροστά τους άτομα ή αντικείμενα, τα οποία στην πραγματικότητα όμως δεν βρίσκονται εκεί. Πολύ συχνά ισχυρίζονται πως ακούν φωνές, οι οποίες τους σχολιάζουν, τους προειδοποιούν για κάποιους υποτιθέμενους κινδύνους ή τους δίνουν εντολές για το τι πρέπει να κάνουν! Τις φωνές αυτές όμως δεν τις ακούει κανείς άλλος.

Ένα άλλο σύμπτωμα είναι οι παραληρητικές ιδέες των ασθενών. Συχνά είναι πεπεισμένοι πως καταδιώκονται από κάποιον ή πως κάποιος τους κλέβει, συνωμοτά εναντίον τους ή θέλει να τους δηλητηριάσει! Ακόμη, μπορεί να πιστεύουν πως ο παρουσιαστής μιας εκπομπής στην τηλεόραση μιλά ειδικά σ' αυτούς... προσωπικά!

Η σκέψη και η ομιλία ενός ασθενή μπορεί να αποδιοργανωμένη, έτσι ώστε να να μην υπάρχει κάποια λογική συνέχεια σ' αυτά που σκέφτεται και επομένως αυτά που λέει να μην βγάζουν νόημα για κάποιον άλλο.

Πολλές φορές οι ασθενείς χάνουν την συναισθηματική τους έκφραση. Μπορεί για παράδειγμα να μιλούν μονότονα (χωρίς το συνηθισμένο ανεβοκατέβασμα του τόνου της φωνής που θα παρατηρήσετε σε οποιονδήποτε σας μιλήσει) ή να μην έχουν καθόλου έκφραση στο πρόσωπο. Παράλληλα, μπορεί τα συναισθήματα τους να μην ταιριάζουν με αυτά που λένε ή σκέφτονται. Ένας ασθενής μπορεί για παράδειγμα να λέει με όλη την πεποίθηση πως καταδιώκεται από την ιταλική μαφία και ταυτόχρονα να γελά.

Πού οφείλεται η Σχιζοφρένεια;

Παρά τις μακροχρόνιες έρευνες, οι επιστήμονες δεν κατόρθωσαν ακόμα να βρουν τι ακριβώς προκαλεί την σχιζοφρένεια. Αυτό που έχει διαπιστωθεί μέχρι τώρα, είναι πως φαίνεται να παίζουν κάποιο ρόλο γενετικοί παράγοντες. Δηλαδή η πιθανότητα να αναπτύξει κάποιο άτομο σχιζοφρένεια είναι μεγαλύτερη εάν η ασθένεια εκδηλώθηκε σε κάποιο άτομο της στενής οικογένειας του. Παράλληλα, μελετάται εάν μπορεί να έχει και κάποια επίδραση το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει ένα άτομο, για το αν θα εκδηλώσει την ασθένεια ή όχι.

Θεραπεία υπάρχει;

Δυστυχώς η σχιζοφρένεια δεν είναι μια ασθένεια που μπορεί να θεραπευτεί. Υπάρχουν όμως τρόποι ελέγχου της, κυρίως με αντιψυχοτικά φάρμακα και ψυχοθεραπείες.

Τα αντιψυχοτικά φάρμακα που χορηγούνται στους ασθενείς ανάλογα με την ένταση με την οποία εκδηλώνεται η ασθένεια, τους βοηθούν να ξεχωρίζουν τις καταστάσεις που φαντάζονται οι ίδιοι από αυτά που συμβαίνουν στον πραγματικό κόσμο. Τα φάρμακα μπορούν λοιπόν να επαναφέρουν στον ασθενή τον έλεγχο για αυτά που κάνει και του επιτρέπουν να σκέφτεται πιο καθαρά.

Με την ψυχοθεραπεία, είτε ατομική είτε ομαδική, οι ασθενείς μπορούν να βοηθηθούν στο να καταλάβουν καλύτερα τον εαυτό τους και την ασθένεια τους. Παράλληλα βοηθούνται στο να βελτιώσουν την ικανότητα τους να επικοινωνούν με τους "φυσιολογικούς" ανθρώπους.

Η αποτελεσματικότητα της θεραπείας εξαρτάται από το πόσο έντονα εκδηλώνεται η σχιζοφρένεια στον κάθε ασθενή: 25% των ασθενών αναρρώνει πλήρως, 25% βελτιώνεται μέτρια και στο 50% των ασθενών η ασθένεια εκδηλώνεται τόσο έντονα που να απαιτεί ειδική περίθαλψη σε ίδρυμα.

Χωρίς καθόλου θεραπεία, ένα άτομο που πάσχει από σχιζοφρένεια μπορεί να αποδιοργανωθεί τόσο έντονα που να μην μπορεί καν να ικανοποιήσει από μόνο του τις πιο βασικές του ανάγκες, όπως είναι η τροφή και η ένδυση!

Οι σχιζοφρενείς είναι επικίνδυνοι;

Αντίθετα με τις εντυπώσεις που ίσως παίρνουμε από κάποια έργα, μελέτες έδειξαν πως τα άτομα που πάσχουν από σχιζοφρένεια δεν εγκληματούν περισσότερο από τον υπόλοιπο πληθυσμό. Αντίθετα, τα άτομα αυτά προτιμούν να αποσύρονται από την κοινωνική ζωή, ενώ ιδιαίτερα μετά από θεραπεία, οι εκρήξεις βίας είναι μάλλον σπάνιες.

Τι άλλο είναι σημαντικό να ξέρετε;

Τα άτομα που πάσχουν από σχιζοφρένεια μπορούν περιστασιακά και να σκεφθούν και να συμπεριφερθούν εντελώς φυσιολογικά.

Τα πιο πάνω συμπτώματα μπορεί να προκληθούν και από άλλη ψυχική ασθένεια ή και σαν παρενέργεια κάποιων φαρμάκων. Γι' αυτό είναι απαραίτητο να γίνεται ένας καλός έλεγχος από ένα ειδικό γιατρό έτσι ώστε η διάγνωση της σχιζοφρένειας να είναι σωστή.

Σίγουρα θα έχετε διαβάσει σε βιβλία ή δει σε έργα το φαινόμενο της διπλής (ή και πολλαπλής) προσωπικότητας, όταν δηλαδή ένα άτομο από την μια στιγμή στην άλλη αλλάζει χαρακτήρα. Αυτό ονομάζεται το σύνδρομο της διχασμένης ή πολλαπλής προσωπικότητας και δεν πρέπει να συγχύζεται με την σχιζοφρένεια αφού αποτελεί μια ξεχωριστή ψυχική διαταραχή.


Κι επειδή μάλλον το θεωρείτε σεντόνι και αποκλείεται να το διαβάσετε, υπογραμμίζω τα κύρια σημεία:

quote:
Η σχιζοφρένεια είναι μια σοβαρή ασθένεια του εγκεφάλου, η οποία επηρεάζει την ομιλία, την σκέψη, την συμπεριφορά και τον τρόπο αντίληψης των καταστάσεων από τον ασθενή.

quote:
Πολύ συχνά ισχυρίζονται πως ακούν φωνές, οι οποίες τους σχολιάζουν, τους προειδοποιούν για κάποιους υποτιθέμενους κινδύνους ή τους δίνουν εντολές για το τι πρέπει να κάνουν! Τις φωνές αυτές όμως δεν τις ακούει κανείς άλλος.

Μήπως; Μήπως; Δεν είναι κακό, ούτε ντροπή... Στο λέω χωρίς ίχνος ειρωνείας... Κακό θα είναι να το αφήσεις... Οριστική θεραπεία δεν υπάρχει, αλλά ελέγχεται. Μην αφήνεις να σε κυριεύσει και να γίνεις επικίνδυνος/η για τον εαυτό σου και τους άλλους...

Φιλικά
Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!


Edited by - dim.kar on 08/05/2006 14:36:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 17:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητε Gonzales καλησπερα!Αυτο το οποιο συμβαινει ειναι αυτο που προειπα.Προσπαθουν να επικοινωνησουν μαζι μας η καποιοι ανθρωποι,οπως η μητερα σου,εχουν ανοιχτα τα 'ρανταρ' τους και ζουν τετοιες εμπειριες.Οταν ειχε πεθανει γιαγια μου, μου ειχε συμβει το εξης.Τοτε πηγαινα ακομα σχολειο,δευτερα Λυκειου.Ηταν μεσημερι και μολις ειχα γυρισει απο το σχολειο.Βγαινιντας απο το ασανσερ και με το που πηγα να βαλω τα κλειδια στην πορτα για να ανοιξω,Εσβησε το φως του διαδρομου και απο τις σκαλες του τεταρτου οροφου της πολυκατοικιας,εγω μενω στον τριτο,ακουσα ολοκαθαρα την φωνη της γιαγιας μου να φωναζει το ονομα μου.Εσυ ειχες ποτε καποια παρομοια εμπειρια?

Δυστυχώς όχι, όπως σου είπα και σε προηγούμενη απάντηση μόνο η μητέρα μου λίγες μέρες πριν το ψυχοσάββατο ακούει συγγενικές φωνές, και αυτό, όπως μου λέει η ίδια, γίνετε επειδή οι ψυχές χρειάζονται ηρεμία(πάντως στα καλεσματα που έχει η ίδια τις λένε ότι πεινάνε) και με το διάβασμα της κάθε ψυχής αυτά "τρέφονται" με ηρεμία


Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 17:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον φίλτατο dim.kar. Αν συνεχίζεται το φαινόμενο, καλό θα ήταν να επισκεφτείς έναν ειδικό για να είσαι σίγουρος.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 20:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή/έ gretel!

(και πάλι μου διαφεύγει το φύλλο σου! πρόωρη γεροντική άνοια προφανώς...)

Σε ευχαριστώ από καρδιάς για τη παρέμβαση σου. Η ανοικτή και άμεση υποστήριξη της άποψης "ΙΣΩΣ δεν είναι στραβός ο γιαλός, ΙΣΩΣ εμείς στραβά να αρμενίζουμε" από το "επίσημο" esoterica είναι καινοφανής! Εύχομαι να μην είναι και μοναδική...

Και πάλι ευχαριστώ...

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Burbulithra54
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 20:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Burbulithra54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε dim-kar θα ηθελα να σε ρωτησω αν ειχες ποτε καποια μεταφυσικη εμπειρια.Οτιδηποτε το οποιο θεωρησες παραξενο η ανεξηγητο.Φιλικα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 20:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή/έ gretel!

(και πάλι μου διαφεύγει το φύλλο σου! πρόωρη γεροντική άνοια προφανώς...)

Σε ευχαριστώ από καρδιάς για τη παρέμβαση σου. Η ανοικτή και άμεση υποστήριξη της άποψης "ΙΣΩΣ δεν είναι στραβός ο γιαλός, ΙΣΩΣ εμείς στραβά να αρμενίζουμε" από το "επίσημο" esoterica είναι καινοφανής! Εύχομαι να μην είναι και μοναδική...

Και πάλι ευχαριστώ...

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!


Aγαπητέ dim.kar Η γκρέτελ ανήκει στο γυναικείο φύλο.

Αγαπητή Burbulithra54 θα απαντήσω από μέρους μου στην ερώτηση που κάνεις στον dim.kar.

Εγώ προσωπικά είχα μεταφυσικές εμπειρίες, τις οποίες εξέταζα πάντα με σκεπτικισμό και προσπαθώντας να διακρίνω την αλήθεια σ'αυτές και να διαχωρίσω αν ήταν πραγματικές ή προϊόντα της φαντασίας μου.

Είναι πάρα πολύ λεπτή η διαχωριστική γραμμή μεταξύ μεταφυσικής εμπειρίας και φαντασιοπληξίας.

Αν εγώ βλέπω με την άκρη του ματιού μου παράξενα φώτα και λάμψεις, φωτεινούς σχηματισμούς που ομοιάζουν με ξωτικά της φωτιάς, πρώτα πρέπει να αποκλείσω ότι έχω αποκόλληση αμφιβληστροειδούς και μετά να καταλήξω ότι πρόκειται για μεταφυσικό φαινόμενο.

Αν λοιπόν άκουγα μια φωνή να μου λέει κάτι και επισκεπτόμουν έναν γιατρό, ο οποίος κατέληγε στο συμπέρασμα ότι είμαι υγιής τότε θα έψαχνα για μηνύματα και τηλεπαθητικά φαινόμενα.

Στην ενασχόλησή μου με τον εσωτερισμό και τη μεταφυσική επί σειρά ετών έχω δει άτομα που έχουν πάθει σοβαρή βλάβη στην ψυχική τους υγεία όταν παρακινούνταν από άτομα που είχαν παρόμοιες εμπειρίες -οι οποίες είναι πιθανό να ήταν αληθινές- να το ψάξουν μόνο μεταφυσικά ερμηνεύοντάς το ως μήνυμα ή σημάδι.

Γι'αυτό επιμένω. ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΣΧΟΥΜΕ ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 21:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γι'αυτό επιμένω. ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΣΧΟΥΜΕ ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ.

Χαίρομαι διπλά που διάβασα αυτές τις γραμμές.

Πρώτον, γιατί είναι ανήθικο να υποστηρίζουμε άτομα που πιθανώς να έχουν κάποιο πρόβλημα στην "τρέλα" τους.

Δεύτερον, επειδή κάποια "φαινόμενα" είναι όντως παραισθήσεις, είναι ανήθικο να χρησιμοποιούνται περιπτώσεις κάποιων διαταραχών για να "αποδείξουν" τέτοιες καταστάσεις.

Μπράβο Gretel και Dim.Kar για την ειλικρινή και χωρίς ταμπού προσέγγιση του θέματος.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Burbulithra54
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 21:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Burbulithra54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνωμη βρε παιδια κιολας!Γιατι καποιος ανθρωπος ο οποιος οταν εχει καποια παραξενη εμπειρια πρεπει οπωσδηποτε να ειναι ψυχικα ασθενης?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 21:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συγνωμη βρε παιδια κιολας!Γιατι καποιος ανθρωπος ο οποιος οταν εχει καποια παραξενη εμπειρια πρεπει οπωσδηποτε να ειναι ψυχικα ασθενης?

Mισό λεπτό Burbulithra54 γιατί νομίζω ότι παρεξήγησες.
Ποιός είπε ότι όποιος έχει παράξενες εμπειρίες είναι ψυχασθενής?
ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΨΥΧΙΚΗ ΝΟΣΟ.

Αν κάποιος που πάσχει από μανία καταδίωξης πιστεύοντας ότι του κάνουν μάγια και αρρωσταίνει, μιλήσει με κάποιον που πιστεύει στη μαγεία και τον διαβεβαιώσει ότι μπορεί να είναι μαγεμένος, δεν του κάνει κακό? Δεν σεκοντάρει την ασθένεια?

Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε μια εμπειρία από το να είναι αληθινή, δεν μπορούμε όμως να αποκλείσουμε ότι είναι πιθανόν να είναι προϊόν σοβαρής διαταρραχής.

Αλλοστε τόνισα ότι είχα προσωπικά παράξενες εμπειρίες.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 23:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα όσα λέχθηκαν απο τους αγαπητούς φίλους και φίλες έως τώρα είναι σωστά και συμφωνώ και εγώ με τα λεγόμενα τους. Θα ήθελα να παραθέσω όμως κάτι απο τα γραπτά του Aleister Crowley ο οποίος αναφέρει το παραπάνω γεγονός με τις φωνές που ακούει κάποιος εντός του καθώς και μία προσωπική εμπειρία πρίν 3 χρόνια περίπου σχετική με το θέμα.

Το απόσπασμα που θα παραθέσω είναι απο το βιβλίο του Aleister Crowley που έχει τον τίτλο 4 (Εκδόσεις Ιάμβλιχος). Το βιβλίο αυτό πραγματεύεται τα διάφορα στάδια του Νού με την πρακτική της Γιόγκα ,καθώς και τα εμπόδια που θα συναντήσει ο μαθητής κατά τις ασκήσεις διαλογισμού, ελέγχου του Νού κτλ. Δεν είμαι οπαδός του Θελημισμού αλλά ο Crowley παρά τα όσα ελλατώματα του ήταν ο μοναδικός που έλεγε . Μην με ακούτε, ψάξτε και θα βρείτε , και όλες οι προσεγγίσεις του είχαν μία απόλυτη επιστημονική χροιά στα τεχνικά θέματα εσωτερισμού και πιστεύω ότι αυτοί που ακολούθησαν ή ακολουθούν τις οδηγίες του με προσοχή θα φτάσουν στα ίδια συμπεράσματα. Ασ δούμε λοιπόν το απόσπασμα και άς προσέξουμε το 5ο στάδιο διακοπής του Νού.

O νούς ανεπαίσθητα πετάει. Ωστόσο έστω και σε αυτό το αρχικό στάδιο μπορεί να υπάρξει ικανοποιητικός βαθμός πραγματικής σταθερότητας, ώστε να προκαλέσει ορισμένα εντυπω­σιακά φαινόμενα. Το σημαντικότερο από αυτά θα σας κάνει να σκεφτείτε ότι πέσατε σε ύπνο. Ή, μπορεί να σας φανεί τε­λείως ανεξήγητο και να σας κάνει να σιχαθείτε τον εαυτό σας. Θα ξεχάσετε τελείως ποιος είστε, τι είστε και τι κάνετε. Ένα παρόμοιο φαινόμενο συμβαίνει μερικές φορές το πρωί, όταν δεν έχουμε ξυπνήσει ακόμη καλά και δεν μπορούμε να θυμη­θούμε πού βρισκόμαστε. Η ομοιότητα μεταξύ των δύο περιπτώ­σεων είναι πολύ ενδεικτική. Δηλώνει πως αυτό που πραγματικά συμβαίνει είναι ότι ξυπνάτε από τον ύπνο που οι άνθρωποι ο­νομάζουν ξύπνημα, τον ύπνο του οποίου τα όνειρα είναι η ζωή.

Υπάρχει και ένας άλλος τρόπος για να ελέγξουμε την πρόοδό μας σε αυτή την πρακτική, με βάση το χαρακτήρα των διακοπών.

Οι διακοπές ταξινομούνται ως εξής:
Πρώτο, οι φυσικές αισθήσεις. Αυτές θα πρέπει να έχουν υ­περνικηθεί με την Ασάνα.
Δεύτερο, διακοπές που φαίνεται να υπαγορεύονται από γε­γονότα τα οποία συμβαίνουν μόλις πριν αρχίσει ο διαλογισμός. Η δραστηριότητά τους καταντάει τρομερή. Μόνο με αυτήν την τεχνική καταλαβαίνουμε πραγματικά το πόσο είμαστε υποκεί­μενα παρατήρησης των αισθήσεών μας, χωρίς να το συνειδη­τοποιεί ο νους μας.

Τρίτο, υπάρχει μια ομάδα διακοπών που ανήκει στη φύση της αναπόλησης ή «φαντασίωσης». Είναι τόσο ύπουλες, ώστε μπορούν να μας παρασύρουν για πολλή ώρα, χωρίς εμείς να το αντιληφθούμε.

Τέταρτο, έχουμε μια υψηλού επίπεδου διακοπή, η οποία α­ποτελεί κάποιο είδος εκτροπής του ίδιου του ελέγχου. Σκέφτε­στε, «Τι ωραία που το κάνω!» ή ότι θα ήταν καλή ιδέα να βρισκόσαστε σε κάποιο έρημο νησί ή σε κάποιο σπίτι με ηχο­μόνωση ή κάτω από έναν καταρράκτη. Όλα αυτά, όμως, δεν είναι παρά επιπόλαιε ς αποκκλίσεις από την ίδια την επαγρύ­πνηση.

Μια πέμπτη ομάδα διακοπών φαίνεται να έχουν δυσκολο­προσδιόριστη πηγή στο νου. Μπορούν ακόμη να πάρουν και τη μορφή πραγματικών παραισθήσεων, συνήθως ακουστικών. Βέ­βαια, αυτές οι παραισθήσεις είναι σπάνιες και θα πρέπει να αναγνωρίζονται γι' αυτό που είναι διαφορετικά, ο σπουδαστής καλύτερα να επισκεφθεί το γιατρό του. Το πιο συνηθισμένο εί­δος είναι παράξενες φράσεις ή αποσπάσματα φράσεων, οι ο­ποίες ακούγονται καθαρά με ανθρώπινη φωνή, όχι όμως τη φω­νή του σπουδαστή ή κάποιου απο τους γνωστούς του. Ένα παρόμοιο φαινόμενο παρατηρούν και οι ραδιοτηλεγραφητές, οι οποίοι ονομάζουν αυτά τα μηνύματα «ατμοσφαιρικά».

Υπάρχει ένα επιπλέον είδος διακοπής το οποίο από μόvο του αποτελεί επιθυμητό αποτέλεσμα. Αργότερα, θα μιλήσουμε αναλυτικά για αυτό.
Υφίσταται μια πραγματική ακολουθία μεταξύ αυτών των δια­κοπών. Καθώς ο έλεγχος θα βελτιώνεται, θα ελαττώνεται η πο­σοστιαία αναλογία των πρωτεύοντων και δευτερεύοντων, ακόμη και όταν ο συνολικός αριθμός διακοπών του διαλογισμού πα­ραμένει σταθερός. Όταν θα φτάσετε να διαλoγίζεστε δύο ή τρεις ώρες την ημέρα, ασχολούμενοι τις υπόλοιπες ώρες με άλ­λες επιβοηθητικές πρακτικές και σχεδόν κάθε φορά όλο και κάτι θα συμβαίνει και θα αισθάνεστε συνεχώς ότι βρίσκεστε«στα πρόθυρα για κάτι μεγάλο», τ6τε μπορείτε να προχωρήσετε στην επόμενη κατάσταση - Ντχιάνα.

Είδαμε λοιπόν και αυτό το περίεργο φαινόμενο του Νού όπως περιγράφηκε παραπάνω. Θα πώ λοιπόν και εγώ με τη σειρά μου την προσωπική μου εμπειρία που συνέβη πρίν τρία χρόνια και με άφησε άφωνο.
Είχα κάποιον φίλο ας τον πούμε Βαγγέλη με τον οποίο είχαμε χαθεί για χρόνια και ξαφνικά τον συνάντησα σε μία καφετέρια. Ανταλλάξαμε τηλέφωνα γύρω στο Πάσχα με σκοπό να τα πούμε σύντομα αλλά είχαν κοντέψει αρχές Ιουνίου και ακόμη δεν είχαμε τηλεφωνηθεί καθόλου για να βρεθούμε λόγω των καθημερινων και μή υποχρεωσεων.
Σε κάποια φάση λοιπόν ένα βράδυ όταν σταματησα τις πρακτικές μου οι οποίες ήταν τελετουργικές και διαλογιστικές, ξάπλωσα για λίγο στο κρεβάτι να χαλαρώσω ακουμπώντας στην πλάτη του κρεβατιού για να βοηθήσω τον Νού μου να επιστρέψει στα φυσιολογικά πλαίσια συνειδητότητας που γνωρίζουμε όλοι καθώς τα Mental/Astral ταξίδια είναι αρκετά κουραστικά και αποσυντονιστικά για τον Νού.
Ακούω λοιπόν μία φωνή η οποία ήταν αρκετά διαυγής και μου είπε χαρακτηριστικά Πάρε τον φίλο σου τον Βαγγέλη τηλέφωνο. Ηταν τόσο καθαρή η φωνή που βγήκα απο τον ημιλήθαργο και στράφηκα πρός το μισάνοιχτο παράθυρο νομίζοντας ότι μου το είπε ο γείτονας.
Ξανά πάλι η φωνή επιτακτικά:Πάρε τον φίλο σου τον Βαγγέλη τηλέφωνο

Εχοντας κάποια μικρή γνώση ψυχολογίας αλλά και για το πώς οι τελετουργίες αλλοιώνουν την έκκριση των ενδοκρινών αδένων και κατ επέκταση την χημεία του εγκεφάλου, άρχισα μέσα μου άμεσα τον κλασικό εσωτερικό διάλογο με τη δική μου φωνή απευθυνόμενος στον εαυτό μου: Μεγάλε κόψε τις πρακτικές για λίγο καιρό γιατί πάς για σχιζοφρένεια κατευθείαν με την άσπρη μπλουζίτσα στο Δρομοκαίτιο.

Η φωνή έγινε ακόμα πιό επιτακτική :Πάρε τον φίλο σου τον Βαγγέλη τηλέφωνο,τόσο προστακτική που μάτωσα το χέρι μου απο το τσίμπημα που του έκανα. Σηκώθηκα αμέσως και μία ακατανίκητη παρόρμηση με έσπρωξε να ψάξω στα παλιόχαρτα για αρκετή ώρα μέχρι να βρώ το τηλέφωνο καθώς απο αμέλεια δεν το είχα γράψει στο κινητό μου.

Το τηλέφωνο του φίλου το βρήκα τελικά, αλλά επειδή η ώρα ήταν πολύ περασμένη τον πήρα την επόμενη ημέρα το πρωί και τον ρώτησα τι κάνει και άν είναι καλά. Τον άκουσα περίλυπο και μου είπε: Πέθανε ο πατέρας μου χτες το βράδυ και άν θα ήταν δυνατό να βρεθούμε. Μετά απο τη συνάντηση μας σωρεία καταστάσεων που έμοιαζαν με συμπτώσεις αλλά δεν ήταν, μπλέχτηκαν σε ένα απίστευτο σενάριο το οποίο έπρεπε και ήταν να γίνει πραγματικότητα γιατί είχε υποκινηθεί απο αόρατες αιτίες, αλλά αυτό είναι μία άλλη μεγάλη ιστορία.

Αλλες δύο φορές πάλι κάτω απο παρόμοιες περιστάσεις άκουσα υπέροχη κλασσική μουσική που όμοια της δεν ξανάκουσε το αυτί μου και πολύ καθαρότερα και δυνατότερα απο αυτή που θα μπορούσα να αναπαράγω στο μυαλό μου ηθελημένα, κάτι που φαντάζομαι θα είναι κοινό σε όλους. Εάν δεν το είχα διαβάσει σε κάποια βιβλία θα ξυνόμουνα με έκπληξη για δεύτερη φορά.

Οσο για την προηγούμενη περίπτωση επειδή δεν κατάφερα ούτε να διακρίνω με την διόραση κάποια οντότητα, ούτε την ψυχή του φίλου μου η οποία καλούσε σε βοήθεια (γιατί άλλο η ψυχή και άλλο η Γήινη προσωπικότητα)πραγματικά δεν έχω εξήγηση. Αυτό όμως που μπορώ να πώ με σιγουριά είναι ότι το δέντρο κρίνεται απο τους καρπούς του, δηλαδή εάν δείτε μία οντότητα ή ακούσετε τη φωνή της να σας λέει π.χ Πήγαινε τώρα στο σπίτι σου γιατί καίγεται τότε εάν πάτε και το δείτε να καίγεται τότε διαφέρει παρασάγγας απο το να πάτε και να μην καίγεται. Η οντότητα όπως και οποιοδήποτε πνεύμα μπορεί να λέει ότι θέλει, εάν όμως αυτό που λέει δεν είναι ουσίας τότε μάλλον είναι παραίσθηση ή παιχνίδι του Αόρατου για να πλανέψει τον επίδοξο αναζητητή. εκεί θα πρέπει να επικρατήσει η λογική.

Συχνά πνευματικοί οδηγοί ή συγγενικά πρόσωπα που δεν άφησαν την γηινη διάσταση μετά το θάνατο συγκατοικούν εντός μας σε μερικές περιπτώσεις και υπάρχει στα DVD-Shops ένα υπέροχο DVD του Discovery Channel στο οποίο αναλύεται το φαινόμενο των εξορκισμών. Εκεί κάποιος προοδευτικός ψυχολόγος υπνώτισε μία πελάτιδα του η οποία είχε πρόβλημα στις σχέσεις της με το άλλο φύλο. Μετά τον υπνωτισμό ο ψυχολόγος μίλαγε με την πελάτιδα του ενώ αυτή ήταν υπνωτισμένη και ανακάλυψε μία άλλη προσωπικότητα εντός η οποία τελικά αποδείχτηκε μία νεκρή συγγενής,μία θεία της πελάτιδος του, η οποία την κατέλαβε για να την προστατέψει δήθεν απο τους κακόβουλους άντρες καθώς ο δικός της την είχε κερατώσει. Υποσυνείδητα λοιπόν έστελνε μηνύματα στην κακόμοιρη κοπέλα του στύλ "Μήν πας με αυτόν, είναι ηλίθιος, ο τάδε είναι επικίνδυνος , ο δείνα χλιαρός κτλ" λόγω του δικού της κολλήματος. Ο υπνωτιστής με επιμονή έπεισε την απενσαρκωμένη ψυχή να κινηθεί πρός το Φώς και το φυσιολογικό προορισμό της και να σταματήσει να παρασιτεί στην πελάτιδα του, και τα κατάφερε τέλεια. Αυτό μας δείχνει ότι κάθε τέτοια περίπτωση πρέπει να κοιτάζεται εφ όλης της ύλης και όχι τυχάρπαστα. Ο σωστός αποκρυφιστής δεχεται τις λογικές απαντήσεις, ο μέσος γιατρός ή ψυχολόγος ή άνθρωπος δεν δέχεται τις μεταφυσικές πιθανές εξηγήσεις και εκεί είναι το πρόβλημα.

Οσο για την περίπτωση της φίλης amethyst , εάν προσπαθήσει με σοβαρότητα και επιμονή να συνομιλήσει νοητικά με αυτήν την φωνή και δεν πάρει καμία απάντηση και τα τραγούδια συνεχίζουν, τότε καλό θα ήταν να αναζητήσει βοήθεια ειδικού ψυχολόγου. Εύχομαι το καλύτερο για σύντομη και καίρια λύση στο πρόβλημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 00:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα σε όλους,

μιας και αναφέρθηκε η σχιζοφρένεια και επειδή ίσως ο φίλος/φίλη amethyst να τρόμαξε ελαφρώς θα ήθελα να αναφέρω τα ακόλουθα:

Για να θεωρηθεί κάποια κατάσταση σχιζοφρένεια πρέπει να έχει ελάχιστη διάρκεια της ίδιας κατάστασης 6 μήνες.
Ο πάσχων θεωρείτε ότι μπορεί να πάσχει απο σχιζοφρένεια μόνο αφού είναι κάτω της ηλικίας των 24 ετών. Πάνω απο αυτή την ηλικία μπορεί να είναι οποιαδήποτε μορφή ψυχικής πάθησης αλλά σε καμοία περίπτωση σχιζοφρένεια.

Πολλές φορές για διάφορους λόγους ένας άνθρωπος μπορει να εκδηλώσει κάποια μορφή ψυχικής ασθένειας η οποία να έχει μικρή διαρκεια και να μην του ξαναεμφανιστεί για όλη την υπόλιπη διάρκεια της ζωής του.

Ο σχιζοφρενής γνωρίζει πολύ καλά ότι δεν είναι καλά και σε καμιά περίπτωση ένας άνθρωπος κάτω απο αυτή την κατάσταση δεν θεωρεί τον εαυτό του καλά, έχει δηλαδή συνήδηση της καταστασής του.

Αν τώρα το πιάσουμε απο παραψυχολογική άποψη όπως νομίζω υπόθηκε πολύ σωστά και απο κάποιον άλλον κανένας ψυχολόγος δεν θα σε βγάλει απο το δύλημα αν πρόκειτε για κάποια παραψυχολογικό βίωμα ή απο ψυχική νόσο. Οι ψυχολόγοι δεν αναγνωρίζουν την παραψυχολογία και ακόμα κι αν την αναγνωρίζουν δεν έχουν το δικαίομα να το παρουσιασουν στον ασθενή τους ως τέτοιο. Ακόμα δηλαδή κι αν εσύ πράγματι βίωσες κάποια παραψυχολογική εμπειρία ο ψυχολόγος είναι υποχρεωμένος να βρει άλλο λόγο για το βιωμά σου.

Πολλές φορές οι απαντήσεις για το τι μας συμβαίνει είναι μέσα μας και είναι αλάνθαστες. Αρκεί να μπορούμε να τις δούμε πέρα του εγωισμού μας και πέρα της επιθυμίας μας.

Αν τώρα το πάρουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefertity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 02:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nefertity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..
ΒΑΣΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ,ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ,ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ,ΜΕ ΠΙΘΑΝΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ..(ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΤΟΥ TOPIC).

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΖΟΥΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ,ΝΟΙΚΙΑΣΜΕΝΟ,ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ,ΒΙΩΣΑΜΕ ''ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΕΣ'' ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ..
(ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΤΟ TOPIC ''ΣΤΟΙΧΙΩΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ...ΜΗΠΩΣ..?''
ΗΜΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 8 ΧΡΟΝΩΝ,ΚΑΙ ΖΟΥΣΑ ΕΝΑΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΕΦΙΑΛΤΗ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ(ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ)..ΓΙΑΤΙ ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΕΘΕΤΑ ΠΩΣ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΝΕΙΣ!
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΑΚΡΥΓΟΡΩ..ΑΚΟΥΓΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ,ΜΙΑ ΑΝΤΡΙΚΗ,ΒΑΡΙΑ ΦΩΝΗ,ΣΑΝ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΒΑΡΥΓΔΟΥΠΑ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ..
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ,ΔΕ ΘΕΛΩ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ,ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ Η ΦΟΒΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΑΙ..ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΜΟΥ!
ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΑΝ ΑΥΤΟ.ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΕ ΟΣΟ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΑ,ΣΥΝΕΒΗ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ..ΔΙΑΣΠΑΡΤΑ ΟΜΩΣ!
ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΝΤΟΝΑ ΤΟ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΦΥΓΩ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΣΑ ΨΥΘΙΡΙΣΤΑ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΑ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ,ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΑ ΝΑ ΜΕ ΠΟΥΝ ΤΡΕΛΗ..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ..

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ..nefertityΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 14:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Nefertity,

ως παρηγοριά μεγάλωσα και γω σε ένα τέτοιο σπίτι. Δεν υπήρχαν φωνές, ή τραγούδια αλλά υπήρχε έντονα η παρουσία απο κάτι άλλο. Εγώ αντίθετα κάποια απο αυτά που συνέβαιναν τα έλεγα στους δικούς μου αλλά μου έλεγαν πως είναι της φαντασίας μου ή μου δείναν μια εξήγηση που δεν έστεκε. Χρόνια μετά η μητέρα μου μου είπε πως πράγματι συναίβεναν πράγματα στο σπίτι και πράγματι ήταν στοιχειωμένο απλά δεν ήθελε να μας τρομάξει παραπάνω.
Τελοςπάντων μετακομίζοντας συμβαίνουν σπάνια και που όπως και στην δική σου περίπτωση, απλά απο ένα σημείο και μετά θα πρέπει να είναι κάτι πολύ δυνατό για να με τρομάξει για ότι άλλο συμβεί απλώς αδιαφορώ ή εκνευρίζομαι.

Σίγουρα υπάρχουν και παραψυχολογικές συνθήκες βιωμάτων, για αυτό και πιστεύω πως ο καθένας έχει την απάντηση μέσα του και εκεί πρέπει να την ψάχνει. Αν ανέφερα το γεγονός αυτό σε έναν Παπά, έναν ψυχολόγο και έναν παραψυχολόγο θα έπαιρνα 3 εντελώς διαφορετικές απαντήσεις, κανείς δεν μπορεί να πει όμως με σιγουριά ποιος απο όλους λέει την αντικειμενική αλήθεια. Για τον κάθε έναν αυτή είναι η αλήθεια του και αυτή ισχυρίζεται δεν είναι η δική μου αλήθεια όμως.

Πιστεύω πως ο κάθε ένας μπορεί να κρίνει τον εαυτό του ποιο αντικειμενικά απο τον κάθε έναν. Νομίζω πως ο ίδιος θα αμφισβιτήσει τον εαυτό του όταν κάτι δεν του πάει καλά και πιστεύω πως μόνο ο ίδιος μπορεί να κρίνει για το που πρέπει να απευθυνθεί ανάλογα με το πως κρίνει το βιωμά του και αν νοιώθει πως πρέπει να απευθυνθεί κάπου.

Αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου άποψη

Φίλη Amethyst εξακολουθείς να βιώνεις την ίδια κατάσταση;

φιλικά
sereniteΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΟΡΑΤΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2006, 16:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΟΡΑΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβαζοντας......


Θυμηθηκα τον δυστυχη απο την Αλεξανδρουπολη(πιθανο να γνωριζετε καποιοι απο σας το συμβαν)ο οποιος εκοψε με λεπιδα τα γεννητικα του οργανα.
Ευτυχως το αντεληφθη εγκαιρως η μανα του και σωθηκε...η ζωη του τουλαχιστον.
Οταν συνηλθε,αιτιολογισε την πραξη του λεγοντας, οτι για μακρυ διαστημα, μια φωνη μεσα του του ελεγε ασταματητα,"δεν μπορεις να τα κοψεις- δεν μπορεις να τα κοψεις-δεν μπορεις να τα κοψεις...."


...και τα εκοψε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2006, 07:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το username του λογαριασμού σε εκκρεμότητα SKATOPAIDO μετατράπηκε σε ΑΟΡΑΤΟΣ.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anastoleas
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 22:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anastoleas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ξερω αν ειμαι σωστα που γραφω εδω, αλλα δεν ηξερα και που αλλου να γραψω.
Εχω ενα μικρο προβλημα. Εδω και 2 μερες ακουω μια γυναικια φωνη.Δεν μου λεει τιποτα, αλλα τραγουδαει πολυ μα πολυ σιγανα.Ζω μαζι με τον συντροφο μου και αυτος λεει οτι δεν ακουει τιποτα.Το θεμα ειναι οτι δεν την ακουω μονο στο σπιτι αλλα και εξω.Στο παρκο,στο ρεστοραντ,παντου! Μηπως ξερει κανεις τι ειναι, και τι θελει? Δεν με φοβηζει αυτο το πραγμα,απλα θελω να ξερω τι ειναι.

at.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy