ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Απλοί περίπατοι στην πόλη..... (Απλοί;;;;;)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 12:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα πολλοί από εδώ μέσα συνειδητά η ασυναίσθητα, είτε για την βόλτα τους και να πάρουν καθαρό αέρα ή οι πιο ψαγμένοι να εφαρμόσούν διάφορες περιπατιτικές τεχνικές, αφήνονται στα πόδια τους να τους οδηγήσουν όπου αυτά τυχαία επιλέξουν μέσα στην πόλη, πολύ συχνά ανακαλύπτοντας μέρη που ούτε που φαντάζονταν οτι υπήρχαν στην Αθήνα (η στην πόλη που ζει ο εκάστοτε) Κάπως έτσι και εμένα με έφερε η σύμπτωση να βρω περίεργα δρομάκια, περίεργα γκράφιτι σε ιδιαίτερα σημεία (υπάρχει μια ανάλυση του φαινομένου στις σελίδες www.iranon.gr και www.locus7.gr), πράγματα που δεν θα έπρεπε να βρίσκονται εκεί που βρίσκονται (πως θα σας φαινόταν ένα τρακτερ (!!!) σε ένα εξαιρετικά ιδιαίτερο σημείο της ΚΥΨΕΛΗΣ και μάλιστα με πινακίδα μπροστά του να μην παρκάρουν και το κλείνουν γιατί χρησιμοποιείται συχνα;;;;;) περιοχές που έχουν μείνει 50 χρόνια πίσω και περιοχές με ακόμη πιο ιδιαίτερους ανθρώπους, ρακοσυλλέκτες-μοναχούς που ζούνε στα σύνορα μιας "μαύρης" περιοχής σαν να είναι φύλακες, μια οδό η οποία σε ένα συγκεκριμένο της σημείο αντι για την συνηθισμένη πινακίδα με το κανονικό όνομά της έχει μια μαρμάρινη πινακίδα που γράφει οδός ΜΑΙΑΝΔΡΟΥ (!) και διάφορα άλλα περίεργα... Ανοίγω αυτό το θέμα για να επακολουθήσει συζήτηση η οποία αναμένεται πολύ ενδιαφέρουσα...

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 12:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην Πλάκα μένει ένας ιδιόρυθμος Ιρλανδός, ο Τόμ.
Έχει μετατρέψει ένα μισοκατεδαφισμένο σπίτι σε "σπίτι του".
Ρακοσυλλέκτης ? Τρελός ? Δεν ξέρω. Πάντως, όποτε περνάω απο κεί, τον βλέπω κάπως σας "τζίνιους λόκι", ένα πνεύμα-φύλακα του χώρου.

Τι τον ώθησε να βρεθεί από τη χώρα του σε ένα ερείπειο στην Πλάκ, δεν ξέρω.

Πάντως, για να τα κάνει όλα αυτά, κάτι θα τον κινεί...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 14:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο Μοσχάτο, στα σύνορα ακριβώς της πολύ περίεργης περιοχής που άλλοτε ήταν βιοτεχνίες οι οποίες τώρα υπολειτουργούν ή έχουν κλέισει, ακριβώς δίπλα από τις γραμμές του ηλεκτρικού οι οποίες είναι το συμ΄βατικό σύνορο της περίεργης περιοχής (αρνητικά φορτισμένης) μέχρι πριν 2 χρόνια έμενε σε ένα τροχόσπιτο ένας γεράκος με τα σκυλιά του (3-4 σκυλιά) και αν δεν κάνω λάθος και η γυναίκα του. Φορύσε ενδύματα μακριά γκρίζα ξεθωριασμένα σαν των μοναχών και το τροχόσπιτο είχε πάνω του κολλημένα σταυρούς και εικόνες αγίων χάρτινες. Τον πρόλαβα γιατί μόλις είχα μετακομίσει στην περιοχή, που στην θεση των βιοτεχνιών αρχισαν να ανεγείρονται πολυκατοικίες. Περναγα καθε μερα απο εκει αλλα ποτε δεν μιλησαμε. Μετανιώνω τωρα που δεν μίλησα ποτέ μαζι του, γιατί άξαφνα μια μέρα που πέρασα δεν υπήρχε ουτε αυτός, ούτε το τροχόσπιτο ουτε σημάδι οτι υπήρχαν ποτέ. Αναρωτιέμαι που μπορεί να έγινε φύλακας τωρα... Εκείνη την περίοδο κατάλαβα ότι τα μη συμβατικά σύνορα του αρνητικά φορτισμενου χώρου είχαν υποχωρήσει πιο βαθιά στην απέναντι πλευρά των γραμμών του τρένου και ακόμα πιο πέρα. Ως αιτία αυτού νομίζω ότι ήταν η εγκατάσταση ενεργού πληθυσμού και ειδικά πολλών παιδιών στις νεόκτιστες πολυκατοικίες τις περιοχής, γιατί πιστέυω ότι ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα να αλλάζη την ιδιαίτερη γεωγραφία του κάθε χώρου..
Αλλα πολλές φορες σκέφτομαι ότι έπρεπε να πιασω κουβέντα με τον γεράκο, ο οποίος σίγουρα ήταν ιδιαίτερος άθρωπος, ακόμα κι αν το όλο σκηνικό του "φύλακα" γινόταν μη συνειδητά πό αυτόν

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

miltiadess
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 14:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους miltiadess  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως ακριβώς ερμηνεύεται η "αρνητικά φορτισμένη περιοχή"?
Υπάρχουν επιστημονικές αποδείξεις ή μέθοδοι που κατατάσουν μία συγκεκριμένη περιοχή σε αρνητικά ή θετικά φορτισμένη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 14:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι δεν ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο. Μια περιοχη μπορεί να προκαλέσει είτε αποστροφή ή ευφορία στους ανθρώπους που την επισκέπτονται. Είτε σε μεγάλο βαθμό ή σε μικρό. Αυτό βεβαια ειναι σχετικά υποκειμενικό και διαφέρει σίγουρα από παρατηρητή σε παρατηρητή, αν και υπάρχουν πολλά σημεία στα οποία οι απόψεις πλλών παρατηρητών συγκλίνουν, και έτσι επαγωγικά μια περιοχή θεωρείται έντονα θετική η εντονα αρνητική. Στα γραφόμενά μου, όταν λέω αρνητική σημαίνει ότι εγώ ο υποκειμενικός παρατηρητής την εκλαμβάνω ως αρνητική, και σε πολλές περιπτώσεις η δικιά μου διατυπωμένη αποψη ίσως να επαληθεύεται από πολλές άλλες ίδιες απόψεις άλλων παρατηρητών. Σωστή η ερωτηση σου φίλε, για αυτό και θέλω να διευκρινίσω στους συνομιλιτές να μην κολλάνε στις λέξεις, δεν μιλάω ουτε για αντιβαρύτητες βαρυόνια και δεν ξερω τι άλλα μπορεί να λεει ο καθένας που αυτοαποκαλείται ως ερευνητης και μας δίνει ετοιμες μπαρούφες στο πιάτο, εγώ μιλάω για μη συμβατικά πράγματα που δεν εχω σκοπο να αποδείξω την υπαρξή τους ,μου φτάνει ότι τα αντιλαμβάνομαι με κάποιο τρόπο εγώ ακόμα κι αν τελικά όλα είναι της δικιάς μου και της δικής σας φαντασίας και δεν υπάρχει τιποτα μη συμβατικό σε αυτόν τον κόσμο. Επίσης δεν κάθομαι να ασχοληθώ με το πώς αλληλεπιδρά ο χώρος με τον άνθρωπο, πιστεύω ότι είναι αρκετά βαθια τα νερά της απάντησης σε αυτό το ερώτημα για εναν κοινό ανθρώπινο νου όπως ο διός μου, αλλα κοιτάω όσο μπορώ τουλάχιστον να σκιαγραφίσω την γεωγραφία της ΄πόλης μου. Μπορεί αυτό να το κάνω εντελώς υποκειμενικά, αλλά για δικάμου ερωτήματα έχω πάρει απαντήσεις. Και ακόμα έχω άρει ακόμα πιο πολλές ερωτήσεις. Οπότε για να γινει σαφες: ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ, ΑΠΛΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΒΟΛΤΑ :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους ασχοληθούν με το τοπικ αυτό

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 16:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύεις ότι αυτό το αίσθημα "θετικό" ή "αρνητικό" έχει σχέση με τις Γραμμές Λέη ?

Η διάθεση που νοιώθεις, είναι πάντα η ίδια στο σημείο ή μήπως αλλάζει ανάλογα με την ώρα ή τη μέρα ?

Σκέφτηκα το εξής παράδειγμα. Όταν πάω στην παραλία, ειδικά στην διαμορφωμένη περατζάδα εκεί στον Άλιμο, όποτε έχει βαρυσυννεφιά νοιώθω -ας πούμε- αρνητικά και όποτε έχει λιακάδα -ας πούμε- θετικά.
Πιστεύω όμως ότι ωφείλεται στη "διάθεση", έναν όρο που συνάντησα και στη φωτογραφία. Λέει ένα σλόγκαν, "πιασε τη διάθεση" (cath the mood)

Δε θέλω να χαλάσω τη ροή των περιπάτων στην πόλη !
Ήθελα όμως να παρεμβάλλω αυτή την παρένθεση, γιατί με ενδιαφέρει -και παρότι δηλωσα σκεπτικιστής- το θέμα με τη "διάθεση" ή "θετική/αρνητική ενέργεια" όπως λένε κάποιοι, εμένα προσωπικά ακόμα με απασχολεί.

Συμφωνείτε να ασχοληθούμε λίγο με αυτό, σε συνάρτηση με κάποιους τόπου περιπάτου στην πόλη ?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 17:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως ακριβώς ερμηνεύεται η "αρνητικά φορτισμένη περιοχή"?

Σύμφωνα με τη δική μου ερμηνεία "φορτίζομαι αρνητικά" όταν περπατάω σε περιοχή που ξέρω ότι μπορεί να μου την πέσουν με μαχαιροπίρουνα για να μου πάρουν το κινητό, το μπουφάν ή τα φράγκα. Ο Κολωνός και το Μεταξουργείο π.χ. με "φορτίζουν" έτσι.
Είναι επίσης και κάτι περιοχές στο Περιστέρι με ψυχρά παλιά εργοστάσια και αποθήκες που το βράδυ οι δρόμοι εκεί γύρω μου θυμίζουν Μπρονξ(συμμορίες κι έτσι)...

Something strange crawls behind you in the night.......beware the streets....

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2006, 22:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς αγαπητέ φίλε είχες μεγάλη ανάγκη να ανοίξεις ένα δικό σου θέμα γιατί θα σου έλεγα ότι θα ταίριαζε πάρα πολύ καλά με το θέμα μου η μαγεία των πόλεων... Όπως αγαπάς...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 02:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ αρχάς για τον φίλο Απέριττο, σε καμία περίπτωση δεν το έκανα αυτό ούτε για να τον καλύψω ούτε για να αναγράφεται το όνομα μου ως δημιουργού τόπικ, δεν θέλω να φτασω τα 2000 μυνήματα στο φόρουμ ούτε να αποκαλούμαι ο "πατέρας" ενός θέματος. Μην ξεχνάς οτι κάποτε για την Πεντέλη υπήρχαν παράλληλα 3 και 4 ενεργά τόπικ. Αλλά από την στιγμή που μαλλον με πηρες με άσχημο μάτι, δεν εχω κανένα απολύτως πρόβλημα το τοπικ μου να κλειδωθει και να συνεχιστει η συζήτηση στο δικο σου φιλε μου. Το τελευταίο πράγμα που περίμενα πάντως είναι πως ενώ βρισκομαι σε μια σουπερ διαθεση να γινει το τόπικ αυτό από τα πιο ενεργά θέματα στο φόρουμ, ήταν να προσελκύσω τέτοιου είδους αντιδράσεις, για πράγματα πολύ ασήμαντα. Για να μην νομίζεις ότι σε ειρωνεύομαι και με όλη μου την καλή διάθεση, παρακαλώ την κυρία των κλειδιώνε να κλειδώσει το τόπικ αυτό και αν γίνεται τα μυνήματα του τόπικ να μεταφερθούν στο ηδη υπαρχον τόπικ του Απέρριτου

ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ

Οσο για την επιρροή του καιρού στην ψυχική διαθεση του ανθρώπου , ναι η διαφορά υπάρχει όταν οι καιρικές συνθήκες αλλάζουν. Αλλά μια ερειπωμένη πόλη με ηλιολουστο καιρό δεν παυει να είναι νεκρή και αρνητική, και ο Παρθενώνας σε συννεφιασμένη μέρα δεν παυει να είναι μεγαλοπρεπής και θετικός. Αλλα έστω ότι ο καιρός επηρεάζει την διαθεση μας (με κύριο παράγοντα το πόσο ηλιο εχει προφανώς γιατί οπτικά΄ο ήλιος αλλάζει κατα μεγαλύτερο βαθμό τις παρατηρήσεις μας). Εστω δηλαδή ότι ο καιρός με κάνει να έχω προκατάληψη σε μια περιοχή που επισκεύτηκα εν ώρα ομίχλης και μουντάδας. Ωραία λοιπόν, τότε αναγκαστικά μπορούν οι περίπατοι να γίνουν βράδυ,και να συγκρίνονται και περιοχές που επισκευθήκαμε σε παρόμοιες συνθήκες. Και η νυχτερινή ησυχία βοηθάει πολυ στο να νιώθεις. Αλλά όπως και να έχει, η κάθε περιοχή εχει τον δικό της αέρα. ΚΑι αυτό βραχυπρόθεσμα δεν αλλάζει ευκολα. Συνοψίζοντας πιστεύω ότι οι καιρικές συνθήκες επηρεάζουν την διάθεση του ανθρώπου αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό την αυρα που αποπνεει μια περιοχη.

Οσο για τις υποβαθμισμένες περιοχες οπως Μεταξουργείο η Κολωνός, ισως το ερώτημα δεν είναι το αν ο αρνητισμός που αποπνέουν είναι λόγω της εγκληματικότητας και της υποβάθμισης, αλλά μήπως η υποβάθμιση και η εγκληματικότητα προσελκύονται από τον αρνητισμό των περιοχών αυτών. Και μην ξεχνάμε ότι μερικές δεκαετίες παλαιότερα, οι συνοικίες αυτές εσφυζαν από ζωή και δραστηριότητα. Η άποψη μου είναι ότι ίσως τα πεδία της Γης (οχι γραμμές γιατί πιστέυω ότι τα σχήματά τους δυσκολα μπορούν να είναι ορθά γεωμετρικα)έχουν την δυνατότητα να αλλάζουν διαχρονικά, και έτσι μια περιοχή που σφύζει από ζωή να παρακμάσει αφού το θετικό πεδίο μεταφέρθηκε μερικές εκατοντάδες μέτρα πιο πέρα.


ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 09:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ satyros, νομίζω πως η πρόθεση του Απέριττου ήταν απλά να σε ενημερώσει για την ύπαρξη του παλαιότερου θέματος που έχει συναφή θεματολογία με το δικό σου.
Αυτό έγινε για να αποφεύγονται διπλά θέματα και να έχουμε όλες τις απόψεις συγκεντρωμένες γύρω από ένα θέμα σε ένα topic κι όχι διάσπαρτες.

Το topic αυτό είναι το εξής (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να το δείς):

Η μαγεία των πόλεων...

Θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις προτού ζητήσεις την απενεργοποίηση αυτού εδώ του θέματος, ώστε να δείς αν πράγματι μπορεί να σε καλύψει.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2006, 22:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς καλέ μου φίλε και με παρεξήγησες... ίσα ίσα που βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσες τις αναφορές σου και θεώρησα ότι θα ήταν καλό να έμπαιναν με όλες τις υπόλοιπες μαζί στο θέμα που σου λέω... Δεν έχω πρόβλημα να ανοίξουν και δέκα διαφορετικά τόπικ... προφανώς απο ότι κατάλαβα σου είχε διαφύγει η ύπαρξη του τόπικ στο οποίο αναζητούσα άτομα που θα ήθελαν να συνεισφέρουν με την συμμετοχή τους... καλή συνέχεια.. ελπίζω το δικο σου τόπικ να τύχει καλύτερης αντιμετώπισης...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 00:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανέρχομαι λίγο σε ένα θέμα, που είχα θίξει πιο πάνω.

Συμφωνείτε να ασχοληθούμε λίγο με το θέμα σχετικά με τη "διάθεση" ή "θετική/αρνητική ενέργεια" όπως λένε κάποιοι, που εμένα προσωπικά ακόμα με απασχολεί, σε συνάρτηση με κάποιους τόπου περιπάτου στην πόλη ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 01:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά. Άλλωστε νομίζω ότι η περιοχή που περπατάει κανείς, ίσως και να διαμορφώνει τη διάθεση του. Π.χ. μια βόλτα στην παραλιακή πεζός(να περνάει και το τραμ από δίπλα), σου δημιουργεί μια ευθυμία, μια γαλήνη, κατι ευχάριστο τέλος πάντων. Σε αντίθεση με μια βόλτα σε μια φτωχή,υποβαθμισμένη και πυκνοκατοικημένη περιοχή...που σε πιάνει η ψυχή σου ρε παιδί μου...


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...

Edited by - Agnostic on 11/05/2006 01:54:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 09:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ συμφωνω να ασχοληθουμε με αυτό το κομματι της όλης υπόθεσης. Πιστεύω όμως ότι καλύτερα αποτελέσματα στις παρατηρησεις θα υπάρχουν όταν σε κάθε "περίπατο" δεν υπάρχουν πάνω απο δύο, το πολύ τρια ατομα. Αν μαζευτούμε 12 και πάμε να δούμε τι επιρροή θα έχει ο Βύρωνας στην διάθεσή μας, καλύτερο είναι να πάμε και οι δώδεκα για έναν καφέ να συζητήσουμε τα διάφορα περίεργα και η έρευνα για άλλη μερα Θέλει γαλήνη η παρατήρηση, όταν υπάρχει ησυχία βλέπεις πιο εύκολα πράγματα που δεν θα πρόσεχες μέσα στη βαβούρα..

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 09:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέσα στο Σαββατοκύριακο θα αρχίσω να παραθέτω και φωτογραφίες από διάφορα μέρη, αν μπορεί κάποιος από εσάς να μου πει κάποια σελίδα που μπορώ να ανεβάζω τις φωτο στο ιντερνετ τσάμπα για να τις κάνω λινκ από εδώ και να φαίνονται στο φόρουμ, θα σας είμαι ευγνόμων. Βλέπετε, λόγω δουλειάς λίγο δύσκολο να το ψάξω μόνος μου πως γίνεται

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 10:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η βολτα χρειαζεται και την αναλογη προετοιμασια!

free image hosting
http://imageshack.us/
http://photobucket.com/
http://www.freeimagehosting.net/

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2006, 12:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια hendrix. Κατ αρχάς αν έχουμε σκοπό να κάνουμε κάτι ομαδικά, ο τρόπος προσέγγισης πιστεύω οτι θα έπρεπε να ήταν ο εξής, χωρις να σημαίνει βεβαια οτι είναι ο σωστός: Τα άτομα τα οποία θέλουν να συμμετέχουν στο "πειραμα" (ο όρος πείραμα μου φαίνεται αρκετα γελοιος γιατί δεν θα γίνει κατι επιστημονικο, αλλα δεν μπορω να βρω λέξη που να ταιριαζει πιο πολύ) θα μαζευτούμε στην αρχή να συζητήσουμε πάνω στο θέμα. Ειμαι κατά του να οργανώνουμε χρονοδιαγράμματα για το ποιος θα παει που και πότε, πιστεύω ότι η προσωπική πρωτοβουλία και η συγχρονικότητα είναι από τα πράγματα κλειδια στο να βγάλουμε πιο αυθεντικά συμπεράσματα. Με άλλα λόγια, ο καθένας ειτε μόνος είτε με παρέα θα κάνει την βόλτα του όταν νιώσει οτι πρέπει να την κάνει, και σε όποιο μέρος νιώσει ότι θέλει να την κάνει. Όσο για το άν κάποιο μέρος επηρεάζει την διάθεση ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες, μπορούμε να διαλέξουμε μετά από συζήτηση ένα συγκεκριμένο μέρος και να το επισκεπτόμαστε ανα διαστήματα.

Θέλω να προσθέσω ότι επειδή πιστεύω ότι όχι μόνο το μέρος επηρεάζει τον άνθρωπο αλλά και ό άνθρωπος το μέρος, υπάρχει η πιθανότητα μόνο και μόνο με την παρουσία μας να δημιουργήσουμε κάποιοα κυματα (πειτε το όπως θέλετε, κύματα, δονήσεις, αλλαγή της μορφοδιαταξης, το ίδιο πράγμα είναι με άλλα ονόματα) και να "βλέπουμε" την περιοχή "διαφορετικά".

Φιλε Απέριττε πιστεύω ότι απο την στιγμή που το περιεχόμενο και των δυο τοπικ είναι παρόμοιο (ανετρεξα στο δικό σου και πραγματικά ειχε γίνει πολύ εποικοδομητική συζήτηση) αν θέλεις μπορούμε να βρεθούμε κάποια μέρα να τα συζητήσουμε τα διάφορα θέματα, πιστεύω ότι ΄΄εχω αρκετά να μάθω από εσένα κρίνοντας και από την ηλικία σου που φαντάζομαι ότι είναι μεγαλύτερη από την δική μου ( ειμαι 22) και από το ότι προφανώς ασχολείσαι με αυτά πιο πολύ καιρό από μενα. Μια ευρύτερη συνάντηση πάντως μελών του φόρουμ σχετικά με το τόπικ θα ήταν πολύ ευχάριστο να γίνει, κατά προτίμηση κι όλας κάπου στην εξοχή στην λιακάδα και στο πράσινο

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2006, 07:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας μέρα! Οχι, το τοπικ αυτό δεν παρατήθηκε απλά λόγω πολλών υποχρεώσεων ήταν δύσκολη η ενασχόληση αυτές τις μέρες. Και για να αναθερμάνουμε το ενδιαφέρον των μελών του φόρουμ, θα πω μερικά πράγματα για μια περιοχή δίπλα από το σπίτι της φίλης μου, στο Γαλάτσι. Κατεβαίνοντας από την Αγία Γλυκερία προς το Δημαρχείο Γαλατσίου και στρίβοντας στην οδό Πυθαγόρα με κατεύθυνση την ευρύτερη περιοχή της Κυψέλης, περνάς πρώτα απο μια περιοχή με έντονη βλάστηση για αστικη περιοχή και πολλά δέντρα στους κήπους, το οποίο σίγουρα οφείλεται στα υπόγεια νερά της πηγής της Αγίας Γλυκερίας. Το μέρος αυτό σίγουρα ήταν νεραιδότοπος πριν οικοδομηθούν οι πολυκατοικίες, αλλά καταφέρνει ακόμα και μεταδίδει την γαλήνη που έπρεπε να είχε παλιότερα και κρατάει τον χαρακτήρα του. Τα περισσότερα σπίτια είναι μονοκατοικίες και δυόρωφα, δίνοντας την αίσθηση ότι ο χρόνος έχει σταματήσει μερικές δεκαετίες πίσω. Προχωρόντας ακολουθόντας το ένστικτο, κάποιος σίγουρα θα βγεί στον μικρό λόφο του Αγίου Σπυρίδωνα, ο οποίος δεν αναφέρεται καν σε μερικούς χάρτες. Πρόκειται για έναν μικρό λόφο με αρκετά δεντράκια, με μερικές περίεργες παράγκες φτιαγμένες σαν παράξενο κολλάζ άχρηστων αντικειμένων ( παλιά παραθυρόφυλλα ξύλινα, μουσαμάδες, πόρτες παλιές, σανίδες, τσίγκους και διάφορα άλλα) τα οποία είναι σχεδόν ετοιμόρροπα και σίγουρα μοιάζουν εντελώς εκτός τόπου και χρόνου για την περιοχή. Σημειωτέον μια φορά υπήρχε στο πεζοδρόμιο που εφάπτεται στον λόφο ένα καφάσι με κουκουνάρια (!) και άλλο ένα με πέτρες (!) τα οποία φαινόντουσαν πολύ καιρό παρατημένα εκεί, και την επόμενη φοράπου ξαναπήγα μετα επό μια βδομάδα δεν υπήρχαν πια. Οχι οτι ηταν κατι το περίεργο η εξαφάνιση τους, ο καθένας θα μπορούσε να τα μεταφέρει, να τα πετάξει, αλλά η όλη τους παρουσία εκεί και μετα η εξαφάνιση μου κίνησε το ενδιαφέρον. Στον λόφο αυτό, στην πάνω μεριά του υπάρχει σταθμευμένο ένα παλιό τρακτέρ (!) το οποίο σίγουρα δεν οργώνει το λόφο μιας και δεν είναι χωράφι, ούτε τις πολυκατοικίες, και το οποίο απ ότι φαίνεται χρησιμοποιείται συχνά μιας και υπαρχει πινακίδα που παρακαλεί τα αυτοκίνητα να μην παρκάρουν και του κλείνουν την έξοδο. Εστω οτι δεν είναι παράλογο να υπάρχει τρακτέρ στην Κυψέλη. Είναι όμως κάτι που κανένας δεν θα περίμενε, είναι αξιοπερίεργο. Προχωράμε λοιπόν προς τον λόφο της Αλεπότρυπας... Εκεί είναι πραγματικά σαν να μην είσαι μέσα στην Αθήνα, ενώ ταυτόχρονα μπορείς να δεις όλη την Αθήνα από ψηλά και να παρακολουθήσεις φανταστικά ηλιοβασιλέματα. Ο ίδιος ο λόφος είναι ότι πρέπει για περπάτημα, και στις παρυφές του μπορεί κανείς να δει πολύ περίεργα σπιτάκια με κοτέτσια, πλυσταριά άλλης εποχής, ίσως ακόμα και προσφυγικά, και ο λόφος αυτός σίγουρα είναι και ένας πνεύμονας ζωής για το επιβαρυμένο περιβάλλον της Αθήνας. Υπο έρευνα είναι τα απομεινάρια ενός γκρεμισμένου σπιτιού που ίσως να έχει υπόγειους χώρους μιας και είναι εμφανής μια είσοδος, αλλα η έλλειψη χρόνου δεν το έχει επιτρέψει, καθώς και ότι το σημείο εχει κίνηση και αδιάκριτα βλέμματα. Εν καιρώ θα ανεβάσω και φωτογραφίες.

Παρεμπιπτώντος ο λόφος της Αλεπότρυπας έχει και γήπεδο, το γήπεδο της Αλεπότρυπας οπου εδρέυει η ομάδα της Αθηναίδας και διεξάγονται και αγώνες του τοπικού Αθήνας, καθώς και 5χ5.

Μια βόλτα πάντως σε αυτά τα μέρη αξίζει, έχουν πολύ θετική ενέργεια (υποκειμενικα βεβαια όπως είπαμε πριν

Χαιρετώ και επανέρχομαι

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2006, 10:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον !

Ενδιαφέροντα αυτά περί Αλεπότρυπας...

Για ψάξε λίγο περισσότερα γι αυτήν ! Που ήταν/είναι, άν υπάρχει ακόμα, διαστάσεις, βάθος, πιθανένς συνέχειες...

Πιθανών να σε βοηθήσει και ο Τζώνη, σαν κάτοικος, επιτόποιος μάρτυρας και λίγο ... αρχαιολογία που είναι


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2006, 20:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα το ψάξω κάποιο μέρα αν όντως υπάρχει τρύπα ή είναι απλό τοπωνύμιο και θα χαρώ οποιοσδήποτε να με συνοδεύσει.
Αλήθεια ο jonniebegood μένει εδώ κοντα Γαλατσι-Κυψέλη;

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 03:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά εγώ μένω σχεδόν δίπλα στην αλεπότρυπα,Ανω Κυψέλη,(είμαι και Αθηναίδα),και ξέρω πως σαν να έχει μείνει χρόνια πίσω είναι όλη η περιοχή.Η περιοχή αυτή καατοικήθηκε από πρόσφυγες από την Νάξο κυρίως(απο την οποία κα κατάγομαι),από τη μθτηλήνη και την άρτα.Οι Αξώτες(ή Ναξιώτες)καναν "ντου"στην περιοχή την περίοδο της κατοχής των Γερμανών,όπου δεν είχαν να φάνε και κλέβαν ότι βρούνε για να ζήσουν(έτσι τους βγήκε και το όνομα κλέφτες..)Στην Κουρτίου όπου μένω,(όχι αυτή που φαίνεται,αυτή που συνεχίζεται πίσω από τα σχολεία (78ο&33ο),μέχρι πρίν λίγα χρονια υπήρχαν ακόμα σπίτια παράγκες με κοτέτσια,σαν χωριό.Ο παππούς μου ο ίδιος ειχε κοτούλες.Επίσης, οι περισσότερες και παλαιότερες πολυκατοικίες της περιοχής,(οχι αυτές που χτίστηκαν τα τελευταία 2-3 χρόνια)ήταν μονοκατοικίες,των οποίων οι ιδιοκτήτες έχτισαν προς τα πάνω,να στεγάσουν τα παιδιά τους.κοιν΄ώς,όλες οι πολυκατοικίες στην περιοχή,και η δική μας,είναι οικογενειακές.και πραγματικά,όσοι μεγαλώσαμε εδώ(Αγία Γλυκερία,Αλεπότρυπα ή αλλιώς παλιά νταμάρια,Νταμάρια,Ανω Κυψέλη,Ανω Γαλάτσι,Μεγαλώσαμε σε γειτονιά,με την παλιά της έννοια.Οι γνείς μας κάνανε παρέα με τους γονείς των γειτόνων,εμείς με ταπαιδιά τους,οι παππούδες μας με τους παππούδες τους κτλ.Για παράδειγμα,(είναι λίγο αστείο και κατινίστικο,όπως στα χωριά),Ολοι τους ξέρουν όλους,ξέρουν τι συμβαίνει καθημερινά στη ζωή τους.Ξέρω χωρίς υπερβολή,και χαιρετάω,το 80% των ανθρώπων που μένουν στη γύρω μου περιοχή.(Ανω γαλάτσι,Ανω Κυψέλη,Αγία γλυκερία μέχρι το Σκλαβενίτη(πριν τη Γαλατσίου)απ,τη μία και Και σχολεία Κοκερελ από την άλλη.Οι γονείς μου και οι παππούδες μου ξέρουν και πιο πολλά επίθετα από μένα,ποιος παντρεύτηκε ποιον,τι άνθρωπος είναι κτλΚι αν δεν τους ξέρω,συνήθως αν πω είμαι γιος του τάδε,ή εγγονός του τάδε,μου λένε "Ο γιώργος είσαι;Πως μεγάλωσες!κτλ."Ισως αυτή η οικειότητα είναι που ένιωσες,ίσως όχι.Παντως δυστυχώς το μέρος αρχίζει,έχει αρχίσει να καταπίνεται από το απρόσωπο της υπόλοιπης Αθήνας.Εγώ όταν ήμουν 10 χρονών,έβγαινα με τη γειτονιά μου,και είχαμε κόντρα με την κάτω γειτονιά,ή καναμε παρέα με την πάνω γειτονιά,κτλ.Το φαινόμενο πλέον εκλίπει.Ελπίζω να σας έβαλα στο κλιμα που ίσως να επικρατεί ακόμα λίγο στην περιοχή.Παντως εδώ όταν ανοίγουμε το πρωί τα παράθυρα λέμε ακόμα "καλημέρα κυρα-Λένη","καλημέρα Κατερίνα,τι κάνεις;"κτλ.
Και τώρα για να το χαλάσω λίγο,κάποτε πήγαινα που και που στην Πάτρα.εκεί υπάρχει μια οδός (Καθετη της Κορίνθου και πιο κάτω),πολύ μικρή που λέγεται Πουκεβιλ.μιλάμε για όδό τρύπα.Το περίεργο είνα ιότι όποτε περνούσα από μια κάθετη της,ένιωθα ότι περνούσα από την Πούκεβιλ.Ισως έφταιγε το όνομα,αλλά με έκανε να νιώθω κάτι πολύ ξωτικίσιο,αν και δεν μπορώ να σας το εκφράσω με λόγια.Πάντως πάντα όταν περνούσα από αυτή κοντά και ήμουν σίγουρος ότι την περνούσα,(την πάτρα δεν την ξέρω καλά,επισκέπτης ήμουν)όντων κοιτώντας το όνομα,ήταν η Πουκεβιλ.Ελπίζω να μην σας κούρασα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 03:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επειδή ξέφυγα,όπως είπα,η Αλεπότρυπας περιοχή λέγεται και αλλιώς παλιά Νταμάρια,και ήτανε την εποχή ακόμα που η Αγία Γλυκερία ήταν αλάνα και επαιζε μπάλα εκεί ο πατέρας μου με τους Μουτσόπουλους,τους παντελιάδες,τους Σιδερήδες κτλ.και ίσως πιο παλιά.Τα Νταμάρια(τα νεότερα είναι τώρα γήπεδο μπάσκετ,Ισως λοιπόν να υπήρχε αλεπότρυπα,η να ονομάστηκε έτσι από το σχήμα.Δεν γνωρίζω.Θα ρωτήσω τα παππούδια και θα επανέλθω... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 04:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Italos σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου.Αποδίδει χαρακτηριστικά το πως νιώθει κάποιος σε αυτη την περιοχή.Θα σου ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες απο τους παππούδες σου να περισώσεις καμία ιστορία για την περιοχή.Η συγχρονικότητα τα έφερε έτσι ώστε να γνωριστώ με τον ιδιοκτήτη μιας μικρης ταβέρνας στην οδό Ιπποκρατους κοντα στο δημαρχείο του Γαλατσίου ο οποιος είναι από τη Νάξο, καθώς και με το γιο του ο οποίος μάλιστα παίζει στην ομάδα της Αθηναίδας.Πολύ ιδιαίτεροι άνθρωποι.Μπήκα αμέσως στο νόημα για το πως ζούνε οι άνθρωποι στην περιοχή αυτη.Άνθρωποι αγνοί, ανεπηρέαστοι από την αποξένωση της πόλης.

Ελπίζω με τα μηνύματα σου να μπορέσεις να βοηθήσεις στην ανάπτυξη του τόπικ και σε ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 02:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι italos και satyros η περιοχή που περιγράφετε είναι αρκετά ενδιαφέρουσα. Σε πολύ ενδιαφέρον σημείο επίσης. Έχω μείνει όταν ήμουν πολύ μικρός στην Κυψέλη, όχι στην Άνω όμως,στην Κερκύρας, κοντά στη Φωκίονος. Δε ξέρω γιατί, αλλά πέρυσι ειδικά που η Αθηναίδα ήταν στην Τρίτη εθνική ήθελα πάρα πολύ να πάω γήπεδο να τη δω. Έχω "βολτάρει" στην περιοχή αρκετές φορές και η μία ήταν για να "κοζάρω" το γήπεδο της Αλεπότρυπας. Η περιοχή έχει το εξής αντιφατικό, ότι μοιάζει με χωριό ενώ είναι τίγκα στην πολυκατοικία. Κάτω από την επικάλυψη του τσιμέντου όμως κρύβεται το χωριό. Ίσως λόγω του ότι είναι κάτω από το βουνο.
Πάντως ένα έχω να πω : Αθηναίδα ολε! θέλω να γίνω οπαδός της ( itale να πάμε καμιά φορά γήπεδο, πέρυσι ξεκίνησε άσχημα αλλά στο Β γύρο που ενισχύθηκε κάτι πήγε να κάνει αλλά ήταν αργά. Αν και από μικές είμαι ΠΑΟ Ρουφ, αλλά νομίζω ότι θα αλλάξω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2006, 01:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι italos και imperator μιας και μένουμε κοντά καλό θα ήταν να βρεθούμε μήπως και κάνουμε καμία εξόρμηση στα μέρη αυτά ή έστω να δούμε κανένα αγώνα της Αθηναίδας . Θέλω πιο πολύ να επικεντρωθώ πάντως στο μικρό λόφο του Αγίου Σπυρίδωνα ο οποίος εκτός από κάτι το παλιό αποπνέει έντονα και κάτι τι εντελώς περίεργο όπως έχω περιγράψει σε παλαιότερο μηνυμα. Ένα "κουφό" πράγμα επίσης είναι ότι σε μία απο τις περίεργες παράγκες κάποιος έχει γράψει με τον ίδιο μαρκαδόρο και τον ίδιο γραφικό χαρακτήρα "ΠΑΣΟΚ" και δέκα εκατοστά πιο κάτω "ΟΝΝΕΔ"!Και έστω ότι το έγραψε άλλος το ΟΝΝΕΔ δε θα έσβηνε το ΠΑΣΟΚ;Δε θα χρησιμοποιούσε διαφορετικού χρώματος μαρκαδόρο (και τα δύο είναι πράσινα);Δεν είναι κάτι έξω από τα πλαίσια του φυσικού,άλλωστε ένα σωρό περιεργοι τυποι κυκλοφορουν γυρω μας άλλα σίγουρα δεν είναι το λογικότερο που θα μπορουσε να γραψει κάποιος.Ίσως να ήταν διχασμένη προσωπικότητα.Άλλα είναι σύμπτωση που ένας περίεργος άνθρωπος γράφει πέριεργα πράγματα πάνω στις περίεργες παράγκες ενός περίεργου λόφου;;

Ελπίζω να κανονίσουμε κάποια συνάντηση ώστε να ερευνήσουμε την περιοχή περεταίρω.

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 03:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι Σατυρος και Imperator καλησπέρα.Σατυρος αυτός που γνώρισες στην ταβέρνα ήταν Αξώτης;;;Περίεργο...Μήπως τον έλεγαν Φιλλιποπολίτη;Πιθανώς.Αθηναίδα Δυστυχώς πέρυσι δεν πήγα,γιατί ΠαρΣαβΚυρ δουλεύω.Παντως όποτε μπορώ πηγαίνω,και είναι πολύ εύκολο να με βρεί κανείς.Βλέπεις,και στην Αθηναίδα όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους.Είμαι ο γιος του τύπου που κάθεται στη μεση και πέρνει την ομάδα με την κάμερα,και όταν είμαι εκεί παίρνω εγώ με την κάμερα και ο φάδερ κάνει τον σχολιαστή,για το ψώνιο του.Μέσα για να συναντηθούμε,αφού θα έχω τελειώσει με την εξεταστική μου...Προς το παρών τρέχω! Για τους Αξώτες,είναι πολύ εύκολο να τους βρεις,αφού τα περισσότερα μαγαζιά που πουλούν μπογιές,οι περισσότεροι που έχουν δικές τους δουλειές σε οικοδομές,(μπετά κτηλεκτρολόγοι,υδραυλικοί, κτλ,καθώς και μπακάληδες κτλ είναι Αξώτες.Περίεργοι ράτσα.Σχεδόν όλοι αν όχι όλοι ήρθαν στην περιοχή κυριολεκτικά μην έχοντας τίποτα,και όλοι έχουν τώρα απότουλάχιστον ένα σπίτι.Αγνούν δεν θα τους έλεγα,αλλά σίγουρα φιλότιμους.Αν π.χ.δουλεύουν για κάποιον που ΕΧΕΙ λεφτά,μάλλον θα τον γδάρουν,ενώ αν δεν έχει, είναι ικανοί να του το φτιάξουν και τσάμπα. Οσον αφορά για την περιοχή...Λοιπόν,γνωρίζω από τα παππούδια ότι η περιοχή της Βείκου πριν πολλά χρόνια άνηκε στον Βείκο,που την χάρισε στο κράτος η κάτι τέτοιο.Κάπου εκεί,υπήρχε και η πηγή όπου πηγαίναν οι άνθρωποι και έπαιρναν νερό για το σπίτι με τον παραδοσιακό τρόπο.(Ποδαράτο,λεκάνη κτλ.)Την εποχή της κατοχής αυτό τους έβαζε κα ισε μπελάδες(η γιαγιά μου παρ΄΄α τρίχα γλίτωσε τη σφαίρα η τίποτα ίσως χειρότερο ένα βράδυ,που πήγε να πάρει νερό για το σπίτι,επειδή όπως λέει έπεσε σε Ιταλό και όχι σε γερμανό.)Βέβαια η περιοχή του γαλατσίου και της κυψέλης εκείνα τα χρόνια,(έχω δει φωτός,αλλά της εποχής του πατέρα μου)ήταν ατελείωτες αλάνες.Στην Αγίας γλυκερίας μέχρι πριν 25 χρόνια περίπου,τα παιδιά έπαιζαν μπάλα.Βοσκοί θπήρχαν,έρημες περιοχές κτλ. Ο παππούς μου λέει ότι ξέρει ανθρώπους που είδαν στον ύπνο τους το μέρος που υπήρχε καζάνι με χρυσάφι,αλλά μια φωνή τους είπε να μην το πουν πουθενά,κι όταν αυτοί το έλεγαν,όταν έσκαβαν έβρισκαν κάρβουνο.Η γιαγιά μου με βάση τα λεγόμενα της(και εγώ την πιστεύω),είχε ζήσει ένα θαύμα.Γυρνώντας στα βουνά έπαθε ψύξη.Το στόμα της ήταν στραβό.Τότε τα αφεντικά της και συγγενείς(ήταν ορφανή,δουλευε σε σπίτια)την πήγαν σε γιατρούς,οι οποίοι της είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι,και αν είναι θα επανέλθει μόνο του.Τελικά μια θεία της την τράβηξε σε μια εκκλησία(δεν ξέρω πια,θα τη ρωτήσω)και ενώ περνούσε την πόρτα,είδε μια σκια που λέει ότι ήταν της Παναγίας,να περνάει απο πάνω της,και θεραπεύτηκε.Η πλάκα είναι ότι δεν είμαι και πολύ fan της εκκλησίας,αλλά η γιαγιά μου το λέει χψρίς να σηκώνει αντιρήσσεις.Και πραγματικά όταν πηγαίναμε οικογενειακά στον Επιτάφιο(έθιμο το οικογενειακό μάζεμα για κάτι τέτοια,εννοείται)και την έβλεπα να ναι έτοιμη να βάλει τα κλάμματα,απορούσα για πολλές πεποιθήσεις μου.Αυτά είχα να πώ ως τώρα,θα επανέλθω.Ελπίζω να μην σας κούρασα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 16:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι italos και satyros πολύ ωραίες οι περιγραφές σας και οι ιστορίες που παραθέσατε. Δε μένω πλέον Κυψέλη, αλλα μένω Κολωνό, στο Λόφο Σκουζέ, όχι πού μακριά δηλαδή. Φωκίονος πάω πολλές φορές για καφέ με τα πόδια. Είναι φανερό ότι αντιλαμβανόμαστε κάποιοα πράγματα με τον ίδιο τρόπο. Itale για Αθηναίδα μέσα από του χρόνου! Αλεπότρυπα γαμώ τα γηπεδάκια!
Είμαι ανοιχτός για οποιαδήποτε πρόσκληση παιδιά, pm ή email οκ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Don_Corleone
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2006, 16:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Don_Corleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά χαρά σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για ένα μέρος στην Αττική που έχει πέσει στην αντίληψη μου. Μιλάω για το Νέο Φάληρο και συγκεκριμένα για τον ανενεργό (;) υποσταθμό της ΔΕΗ στην περιοχή. Στην Εθνάρχου Μακαρίου και με κατεύθυνση προς Πειραιά, υπάρχει μια πινακίδα στα δεξιά, λίγο πριν το Καραισκάκη, που γράφει "ΥΣΟΦ" (αν θυμάμαι καλά). Αν εκεί στρίψετε δεξιά και έχετε στο αριστερό σας χέρι τον υποσταθμό, θα φτάσετε σε ένα σημείο αδιέξοδο, αφού ο Κηφισός κλείνει το δρόμο. Σε κείνο ακριβώς το σημείο είχαμε βγει με ένα φίλο μου βόλτα και παρατηρήσαμε ότι ένα τμήμα του συρματοπλέγματος είχε πέσει. Μπήκαμε μέσα, προχωρήσαμε λίγα μέτρα πριν μας εμποδίσει ένα άλλο συρματόπλεγμα και μα΄ς έκαναν εντύπωση δύο πράγματα :

1ον/ υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ κάμερες, μερικές μάλιστα ικανές και για νυχτερινή λήψη. Όταν λέω πολλές, εμείς είδαμε τουλάχιστον 10-15 περιμετρικά. Οι περισσότερες μάλιστα από αυτές, δε βλέπουν το εσωτερικό του περιφραγμένου ΄χωρου, αλλά το εξωτερικό! Λίγο υπερβολικά δεν είναι αυτά για έναν εγκαταλλελείμενο χώρο; Ακόμα και αν χρησιμοποείται σαν κέντρο εκπαίδευσης εργαζομένων όπως άκουσα, γιατί να υπάρχουν τόσα μέτρα ασφαλείας;

2ον/ Στο σημείο όπου μπήκαμε, είδαμε εντός του περιφραγμένου χώρου κάποιες ανασκαφές (!). Σε 2-3 σημεία κάποιοι είχαν σκάψει και είχαν βρει κάποια αρχαία οικίσματα, σπίτια ή κομμάτια από κάποιο τείχος. Δε μπορώ να πω περισσότερα γιατί δε γνωρίζω. Είμαι σίγουρος ότι ήταν αρχαία όμως και μάλιστα εντός του περιφραγμένου χώρου.

Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 19:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παράξενα πλάσματα με φωτεινά μάτια εθεάθησαν να κυκλοφορούν στους έρημους δρόμους της πιο περίεργης συνοικίας του Βύρωνα. Πολλά από αυτά ήταν φιλικά και ατάραχα κατά την συνάντηση με τους γήινους, ενώ άλλα από αυτά κρύβονταν τρομαγμένα κάτω από αυτοκίνητα κατά το συναπάντημα με τα περίεργα δίποδα που έκαναν βόλτες στην περιοχή τους και τα τύφλωναν με τα φωτογραφικά υπερόπλα του πλανήτη Cybershot από το σύμπλεγμα αστέρων Sony.

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ

Edited by - satyros on 16/08/2006 19:35:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 18:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας και από μένα.

Εγώ μένω Καλλιθέα αλλά βολτάρω στο Γαλάτσι τα τελευταία 10 χρόνια λόγο της κοπέλας μου.

Υπάρχει ένα μέρος ανεβαίνοντας την Γαλατσίου προς τον περιφεριακό, στην κορυφή της ανηφόρας κάνουμε δεξιά που πάει προς Κηφισίας και πριν φτάσουμε στο σημείο που κατηφορίζει ο δρόμος κάνουμε δεξιά και συνεχίζουμε προς την κορυφή του λόφου εκεί αριστερά έχει ένα σινεμά και δεξιά μια καφετέρια με απίστευτη θέα, όλη η Αθήνα από Πάρνηθα μέχρι Σαρωνικό στο "πιάτο".

Τώρα αν συνεχίσουμε ευθεία βρισκόμαστε στην κορυφή του λόφου σε ένα σημείο το οποίο έχει κυριολεκτικά μείνει πίσω στο χρόνο μάλιστα από κάποιο σημείο και μετά είναι χωματόδρομος και όλα τα σπίτια είναι μονοκατοικίες και μερικά διόροφα, μέχρι και κοτέτσια συναντάς.
Όποτε πάω εκεί νοιώθω λες και είμαι σε κάποιο χωριό.

Δεν ξέρω αν η Αλεπότρυπα που λετε είναι το μέρος που αναφέρω γιατί δεν ξέρω πως λέγεται εκεί αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση το όλο μέρος.

Όσο για τον δρόμο που αναφέρθηκε στο Μοσχάτο δίπλα από τις γραμμές στο σημείο που είναι οι βιοτεχνίες οι αποθήκες κτλ, όπως και σε άλλες παρόμοιες περιοχές σε Ταύρο, Ρέντη, Βοτανικό και αλλού,
πιστεύω πως προκαλούν τέτοια συναισθήματα λόγο του χώρου κυρίως απογευματινές ώρες και για βράδυ δεν το συζητάμε.

Όταν κλείνουν οι επιχειρήσεις εκεί είναι ερημιά, δεν κυκλοφορεί τίποτα, σπάνια βλέπεις μέχρι και κανα αδέσποτο. Υπάρχει έτσι ένα περίεργο κλίμα (όχι καιρικό) που σε συνδιασμό με τα κτίρια δημιουργούν έτσι ένα "μουντό" συναίσθημα.
Ίσως αυτή είναι η "αρνητική ενέργεια" που αναφέρθηκε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 18:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικές φορές νομίζω οτι ο τόπος γύρω μου με παρακολουθεί. Με παρατηρεί όπως τον παρατηρώ και εγώ, με την μόνη διαφορά οτί φαίνεται να το κάνει πολύ νωχελικά, και μερικές φορές με αρκετή δόση χιούμορ η πειράγματος. Εχει τύχει να νιώθω ότι θέλει να μου δείξει ότι όντως με παρακολουθεί, και ακόμα και ότι με κοροιδεύει! Ολα αυτά βεβαια είναι εντελώς αναπόδεικτα, γιατί εκφράζονται είτε μέσα από την διαίσθηση μου και από τις αισθήσεις μου, είτε μέσα από φαινομενικά τυχαία γεγονότα και συμτώσεις, που όμως έχουν γίνει αρκετά πολλές ώστε πλέον νομίζω οτι ο χώρος παίζει μαζί μου...

Όπως και μια νύχτα την προηγούμενη βδομάδα, που είχα πάει για μια νυχτερινή βόλτα σε μια περίεργη περιοχή πίσω από το Μέτς, όπου σε μια στροφή συναντησα αυτή την οδό:

Σίγουρα αυτός ο Κοσμάς Μπαλάνος θα ήταν κάποιο ιστορικό πρόσωπο ωστε να δώσουν το όνομά του σε μια οδό. Δεν λέω οτι υπάρχει κάτι παράξενο σ αυτό. Την στιγμή εκείνη όμως, έχοντας στο μυαλό μου έτσι κ αλλιώς πολλά πράγματα από αυτά που λέει ο Γιώργος Μπαλάνος για την περιοχή αυτή, ήταν μια πολύ ειρωνική έκπληξη του χώρου για μένα, σαν να ακούω να με κοροιδέυει: "Χο χο χο... Είμαι εδώ και ξέρω οτι και εσύ εισαι εδώ.. Και ότι έρχονται και άλλοι εδώ με την ίδια προσέγγιση που έχεις εσύ για τον χώρο... Και τους κοροιδεύω όλους όπως και εσένα... Γιατί δεν μπορεί να αποδειχθεί το γεγονός ότι εγώ ο χώρος έχω νόηση και αντίληψη... αυτό μπορείτε μόνο να το διαισθανθείτε΄, και αυτό όχι πάντα... Προς το παρόν αρκέσου να αναρωτιέσαι τι επηρεάζει πιο πολύ... Ο άνθρωπος τον χώρο η ο χώρος τον άνθρωπο; Χο χο χο χο..."

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy