ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις
 Ας γνωρίσουμε λίγο καλύτερα τη λειτουργία της Αναζήτησης...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 02:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, πιστεύω πως θα ήταν καλό να δοθούν μερικά "tips" ώστε να διευκολυνθούμε όλοι μας στη λειτουργία της Αναζήτησης και να εξυπηρετούμαστε πολύ γρηγορότερα και πιο πρακτικά.

Ένας πολύ καλός τρόπος είναι όταν ανοίγουμε την Αναζήτηση (επάνω δεξιά στην σελίδα) να επιλέξουμε την Αναζήτηση σε τίτλο θέματος.

Υπάρχουν λοιπόν 2 τρόποι να υποβάλλουμε τις λέξεις - κλειδιά (χρησιμοποιώντας ελληνικούς χαρακτήρες φυσικά):

  • Να υποβάλλουμε τις λέξεις - κλειδιά τονισμένες.
  • Να υποβάλλουμε τις λέξεις κλειδιά άτονες.

Στην πρώτη περίπτωση θα μας εμφανιστούν τα θέματα των οποίων οι τίτλοι περιέχουν τις λέξεις - κλειδιά τονισμένες.

Στην δεύτερη περίπτωση θα μας εμφανιστούν τα θέματα που περιέχουν αυτές τις λέξεις που γράψαμε, άτονες ή και με κεφαλαία γράμματα.

Όπως λοιπόν γίνεται σαφές αν επιλέξουμε μόνο τον έναν ή τον άλλον τρόπο χάνουμε την πιθανότητα να βρούμε κάποιο θέμα που εμπίπτει στην άλλη περίπτωση.

Οπότε, καλό θα ήταν να κάναμε την Αναζήτηση και με τους 2 τρόπους.

Σ' αυτό το σημείο θα ήταν καλό να γίνει μια πρόταση για να "ξεκλέψουμε" χρόνο στην Αναζήτηση...

Παράδειγμα:
Αν θέλω να ανοίξω (ή να βρώ) ένα παλιότερο topic με θέμα την τηλεπάθεια και χρησιμοποιήσω την Αναζήτηση, για να μην ψάξω 2 φορές γράφοντας τη μια φορά τηλεπάθεια (χρησιμοποιώντας δηλαδή τόνους) και την άλλη τηλεπαθεια (μη χρησιμοποιώντας τόνους), μπορώ να κόψω τη λέξη στο γράμμα που τονίζεται.

Δηλαδή θα την αναζητήσω ως τηλεπ.

Πραγματικά βοηθάει γιατί θα εμφανίσει κάθε topic που περιλαμβάνει αυτή τη λέξη (τονισμένη ή μη).
Αυτό βοηθάει πάρα πολύ όταν αναζητούμε μεγαλύτερες λέξεις.
Όταν πχ θέλω να βρώ topics με τίτλο "πνεύματα" τότε θα το ψάξω και με τους 2 τρόπους που αναφέρθηκαν πιο πάνω.

Γενικά η Αναζήτηση είναι μια πολύ χρήσιμη λειτουργία η οποία μας είναι χρήσιμη όταν θέλουμε να ανοίξουμε ένα νέο θέμα ειδικά.
Χρησιμοποιώντας την μαθαίνουμε αν υπάρχει ήδη σχετικό θέμα οπότε συνεχίζουμε σ' αυτό για να αποφύγουμε τα διπλά θέματα...

Παρόλα αυτά αν κάποιος φίλος μας αντιμετωπίζει πρόβλημα στην λειτουργία της Αναζήτησης ή δυσκολεύεται θα μπορούσε, προτού ανοίξει το θέμα που επιθυμεί και δεν γνωρίζει αν υπάρχει ήδη παλαιότερο ώστε να συνεχίσει σ' αυτό, να υποβάλλει σε αυτό το topic τον τίτλο που θα ήθελε να του δώσει ώστε να τον βοηθήσει κάποιος Συντονιστής στην Αναζήτηση και στην εύρεση τυχόν παλαιότερων θεμάτων.

In anticipation of my resurrection...

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2006, 03:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Dying_Incubus θα ήταν φρόνιμο αυτό το "tip" να υπάρχει στον επάνω κενό και μαύρο (σαν το διάστημα) χώρο που αναγράφει σε ποια θεματική ενότητα και ποιο θέμα βρισκόμαστε. Δηλαδή μια υπενθύμιση του τύπου "Πριν δημιουργήσετε θέμα... αναζητήστε το" ή κάποιο άλλο μήνυμα πιο φιλικό ή πιο κατατοπιστικό.

Θεωρώ πως έτσι θα γλυτώναμε τα διπλότυπα ή πολλαπλότυπα θέματα.

Άλλη διευκόλυνση θα ήταν να υπάρχει κάθε βδομάδα (αν γίνεται) μια παράθεση των θεματογραφιών που έχουν παρόμοιο περιεχόμενο (όχι απλή αναφορά) και τα "αντίγραφά" τους. Θα το ονόμαζα ως "Η Λίστα των Κλώνων" ή "H Επίθεση των Κλώνων" (Star Wars II).

Ελπίζω να μην σε κούρασα!!
Η πρόθεσή μου είναι φιλική και καλοπροαίρετη.
Αν σε ενόχλησε, σου ζητώ συγνώμη.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2006, 08:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Odysseus_nemo, καταρχάς ούτε με κουράζεις ούτε με ενόχλησε το μήνυμα σου!
Κάθε άλλο!
Η πρόταση σου δείχνει οτι όντως έχεις καλοπροαίρετα κίνητρα κι οι προτάσεις πάντα είναι ευπρόσδεκτες...

Σχετικά με την υπενθύμιση που αναφέρεις επάνω από κάθε Κατηγορία ίσως να ήταν κι αυτό μια λύση ώστε να υπενθυμίζουμε στους φίλους μας την χρησιμότητα της λειτουργίας της Αναζήτησης.
Είναι μια καλή πρόταση πάντως.

Σχετικά με το δεύτερο σκέλος της πρότασης σου:

quote:
Άλλη διευκόλυνση θα ήταν να υπάρχει κάθε βδομάδα (αν γίνεται) μια παράθεση των θεματογραφιών που έχουν παρόμοιο περιεχόμενο (όχι απλή αναφορά) και τα "αντίγραφά" τους. Θα το ονόμαζα ως "Η Λίστα των Κλώνων" ή "H Επίθεση των Κλώνων" (Star Wars II).

Αν κατάλαβα καλά εννοείς κάθε εβδομάδα πχ να υπάρχει μια παράθεση θεματογραφίας των παρόμοιων θεμάτων αναφορικά με τα θέματα που συζητιούνται ή με τα διπλά θέματα?
Θα μπορούσες να μου το εξηγήσεις λίγο καλύτερα?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 02:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H πρότασή μου βασίζεται σε αυτό που είχε κάνει παλιά ο AVATARGR (και κατά καιρούς η Αμαλία και οι άλλοι διαχειριστές)με το να παραθέτει τα αποτελέσματα της αναζήτησης για το ποιοί χώροι έχουν ξανά ασχοληθεί με το ίδιο θέμα προκειμένου να κλείσουν το νέο τόπικ. Για παράδειγμα με τους Ναΐτες ή τους Μασώνους υπάρχουν πολλά θέματα για την κάθε πτυχή τους.

Αυτό που θέλω να πω είναι να δημιουργηθεί μια λίστα όπου θα αναγράφεται η κύρια θεματογραφία (Ναΐτες, Μασώνοι) και θα ακολουθεί μια σειρά που θα αναγράφει τα τόπικ (θέματα) που ασχολούνται με αυτά.

Νομίζω πως έτσι το νέο μέλος, καθώς και το παλιό, θα μπορούν εύκολα να εντοπίζουν αυτό που ψάχνουν και να έχου μια επισκοπική άποψη για το ποιές πλευρές έχουν θιχτεί ή αναλυθεί.

Από την άλλη θα υπάρχει και μια ολική εικόνα της θεματογραφίας του esoterica.gr και που μπορεί, μέσω στατιστικής, να δείτε σε τι επίπεδα κυμαίνεται η πορεία του χώρου.

Το σενάριο μπορεί να μοιάζει με τον big brother, αλλά δεν είναι. Θεωρώ φρόνιμο να γίνει πόλος έλξης αυτή η λίστα, που μαζί με την αναζήτηση, θα βοηθήσει να ανανεωθούν παλιά θέματα και να μειωθεί η δημιουργία νέων (τα αποία δυσχεραίνουν το έργο σας και κάνουν "δυσκαμπτο" τον χώρο στην ανθοφορία νέων πραγματικά θεμάτων).

Τώρα σίγουρα σε κούρασα!!
Συγνώμη!

ΥΓ: Είμαι έτοιμο για μια τυχόν νέα ανάλυση

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 02:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό :
quote:
Το σενάριο μπορεί να μοιάζει με τον big brother, αλλά δεν είναι. Θεωρώ φρόνιμο να γίνει πόλος έλξης αυτή η λίστα, που μαζί με την αναζήτηση, θα βοηθήσει να ανανεωθούν παλιά θέματα και να μειωθεί η δημιουργία νέων (τα αποία δυσχεραίνουν το έργο σας και κάνουν "δυσκαμπτο" τον χώρο στην ανθοφορία νέων πραγματικά θεμάτων).

γίνεται :

Το σενάριο μπορεί να μοιάζει με τον big brother, αλλά δεν είναι. Θεωρώ φρόνιμο να γίνει πόλος έλξης αυτή η λίστα, που μαζί με την αναζήτηση, θα βοηθήσει να ανανεωθούν παλιά θέματα και να μειωθεί η δημιουργία νέων πολλαπλότυπων(τα αποία δυσχεραίνουν το έργο σας και κάνουν "δυσκαμπτο" τον χώρο στην ανθοφορία νέων πραγματικά θεμάτων).


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 09:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε πάλι!
Φίλε μου, δε με κουράζεις!

Ναι, η πρόταση σου είναι αρκετά καλή, ομολογώ.
Αυτό που λές εν μέρει έχει γίνει με έναν άλλον τρόπο.
Όπως θα δείς στο topic:

Τροποποίηση τίτλων θεμάτων με greeklish, ορθογραφικά λάθη κι ασαφή προσδιορισμό.

ανακοινώθηκε οτι έχει αρχίσει μια διαδικασία όπου θα μεταφραστούν οι τίτλοι από greeklish σε ελληνικά, θα διορθωθούν τα ορθογραφικά λάθη στους τίτλους των θεμάτων και θα δοθεί ένας σαφής προσδιορισμός σε αυτά από τα οποία εξέλειπε.
Αν κι αυτή η διαδικασία δεν είναι ίδια μ' αυτήν που περιγράφεις, νομίζω οτι είναι αρκετά παρεμφερής.
Η διαδικασία αυτή έχει σχεδόν ολοκληρωθεί οπότε στα αποτελέσματα της Αναζήτησης θα εμφανίζονται σα λίστα.

quote:
H πρότασή μου βασίζεται σε αυτό που είχε κάνει παλιά ο AVATARGR (και κατά καιρούς η Αμαλία και οι άλλοι διαχειριστές)με το να παραθέτει τα αποτελέσματα της αναζήτησης για το ποιοί χώροι έχουν ξανά ασχοληθεί με το ίδιο θέμα προκειμένου να κλείσουν το νέο τόπικ. Για παράδειγμα με τους Ναΐτες ή τους Μασώνους υπάρχουν πολλά θέματα για την κάθε πτυχή τους.

Ναι, νομίζω οτι αυτό γίνεται ούτως ή άλλως όταν απενεργοποιείται ένα νέο θέμα που είναι διπλό.
Δηλαδή παραθέτονται τα παλιότερα που υπάρχουν.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2006, 22:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να προσθέσω και κάποιο άλλο tip για τη λειτουργία της αναζήτησης περιεχομένου στο forum μέσω του Google. Μέσω του Google υπάρχει η δυνατότητα αναζήτησης στο περιεχόμενο οποιουδήποτε web-site (και του Esoterica φυσικά) χρησιμοποιώντας βέβαια την κατάλληλη εντολή. Οπότε για να ζητήσουμε από το Google να αναζητήσει μία λέξη ή φράση (πχ τηλεπάθεια) στο forum του Esoterica εκτελούμε τα ακόλουθα:

(α) Μπαίνουμε στο google (www.google.com ή www.google.gr)
(β) Εισάγουμε στην φόρμα καταχώρησης αναζήτησης "τηλεπάθεια site:www.esoterica.gr/forums" και κλικάρουμε στο "Αναζήτηση"[*]

To αποτέλεσμα θα είναι να μας φέρει όλες τις σελίδες στις οποίες θα βρεθεί η λέξη "τηλεπάθεια". Παρ' όλα αυτά τα αποτελέσματα της αναζήτησης δεν είναι κατά 100% ακριβή, δηλαδή διαφέρουν από την αναζήτηση μέσω της λειτουργίας αναζήτησης (search) του forum (και η οποία ψάχνει σε όλες τις βάσεις δεδομένων οι οποίες περιλαμβάνουν τα πιο πρόσφατα στοιχεία), και αυτό γιατί το Google χρησιμοποιεί μία εφαρμογή τύπου crawler (λέγεται Googlebot) η οποία κάνει indexing (kαταλογογραφεί ελληνιστί νομίζω) στο περιεχόμενου του web-site. Φυσικά η διαδικασία αυτή δεν γίνεται κάθε στιγμή, οπότε και υπάρχει η πιθανότητα το χρονικό διάστημα μεταξύ δύο διαδικασιών indexes να διαφέρει και γι' αυτό το λόγο τα αποτελέσματα δεν είναι πλήρως ακριβή (τα πιο πρόσφατα). Η συχνότητα με την οποία το Googlebot επισκέπτεται τα sites και κάνει indexing εξαρτάται από αυτό που ονομάζουν PageRank το οποίο υπολογίζει τη σχετική σπουδαιότητα του site (δηλαδή την αναγνωσιμότητά του).

[*]φυσικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και τις υπόλοιπες εντολές που παρέχει το Google (όπως και όλες οι μηχανές αναζήτησης) με χρήση boolean χαρακτήρων. Έτσι αν εισάγουμε το "τηλεπάθεια -εντολή site:www.esoterica.gr/forums" το Google θα αναζητήσει στο forum τη λέξη "τηλεπάθεια" εξαιρώντας όμως τη λέξη "εντολή".

Φιλικά
--Je^3--
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2006, 13:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φοβερές οι οδηγίες σου για το google jejeje!
Μιλλ μερσύ


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 19:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να' σαι καλά Αμαλία μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy