ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Έχει κερδίσει κανείς κάτι από την Σολομωνική?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
georgepre10
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 12:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους georgepre10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όλοι αποτρέπουν να μην διαβάσω την σολωμονική και ομολογώ ότι με έπεισαν και δεν θα το κάνω. Έιμαι 16 χρονών και θα το έκανα απλά από περιέργεια και είμαι σίγουρος ότι θα μου έβγαινε σε κακό άρα δεν υπάρχει λόγος.

Τώρα θέλω να ρωτήσω αν όσοι από εσάς έχετε διαβάσει την σολωμονική έχετε κερδίσει κάτι? Δηλαδή λένε ότι με ένα ξόρκι μπορείς να γίνεις αόρατος και άλλα τέτοια. Έχετε καταφέρει κάτι από αυτά ή όλοι(οι περισσότεροι) τρομάξατε, είπατε το πάτερ ημών και τέλος?

ελπίζω (ΚΑΙ) αυτό το topic να ξεφτιλιστεί όπως αρκετά που έχουν σχέση με την σολωμονική.

_________________________________________________
ΛΟΓΩ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΛΑΘΟΥΣ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ
ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Έχει κερδίσει κανείς κάτι από
την σολωμονική
ΣΕ Έχει κερδίσει κανείς κάτι
από την Σολομωνική?
.
17/05/2006
_________________________________________________

Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 14:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού υπάρχει ήδη topic σχετικά με τη σολομονική γιατί δεν παρέθεσες εκεί την ερώτησή σου;

Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

georgepre10
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 15:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους georgepre10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιατί εκεί είναι τόσες σελίδες και έχουν ξεφτιλίσει το topic. και άλλωστε εγώ ρωτάω αν έχει καταφέρει κάτι κανείς με την σολωμονική, δεν ρωτάω γενικά για την σολωμονική, ρωτάω μία συγκεκριμένη ερώτηση. αν το έγραφα εκεί θα μου έγραφαν χαζομάρες αφού ήδη από τις πρώτες σελίδες κοροιδεύουν. και άλλωστε πιστεύω ότι πολλοί έχουν την ίδια απορία με εμένα και δεν χρειάζεται να ψάξουν 20 σελίδες για να τους λυθεί η απορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 19:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα θέλω να ρωτήσω αν όσοι από εσάς έχετε διαβάσει την σολωμονική έχετε κερδίσει κάτι? Δηλαδή λένε ότι με ένα ξόρκι μπορείς να γίνεις αόρατος και άλλα τέτοια. Έχετε καταφέρει κάτι από αυτά ή όλοι(οι περισσότεροι) τρομάξατε, είπατε το πάτερ ημών και τέλος?

Το κέρδος είναι σχετικό αγαπητέ φίλε απο αυτούς που το έχουν κάνει δηλαδή η απάντηση ανάγεται στο τι θεωρεί κάποιος κέρδος. Για κάποιον το κέρδος θα ήταν να πάρει κάποια Γνώση σχετικά με τον αόρατο κόσμο ή σοφία Θεού, για άλλον προσωπικά οφέλη και ιδιοτελή συμφέροντα αλλά όχι πάντα π.χ ένας απο μία εσωτερική ομάδα στο Internet έγραψε

This was to be my first undertaking in the realm of evocation and has had a profound effect on me ever since. The question whether or not such a thing as to evoke an entity to visible appearance was possible, was one of the most fascinating concepts with in
the world of magick for me. What could challenge our preconceptions about life or meaning more than to stand face to face with an entity of another level or order of being.

(Προσπάθεια απόδοσης του παραπάνω στα Ελληνικά) - Αυτή ήταν η πρώτη μου προσπάθεια στον τομέα των επικλήσεων πνευμάτων και έκτοτε είχε μία μεγάλη απήχηση σε εμένα. Η ερώτηση του κατά πόσο ή όχι είναι δυνατό, το να επικαλείται κανείς μία οντότητα να εμφανιστεί μπροστά του, ήταν ένα απο τα πιό ενδιαφέροντα έργα στον κόσμο της Μαγείας για εμένα. Τι θα μπορούσε να αποτελέσει μεγαλύτερη πρόκληση για τις προκαταλήψεις μας σχετικά με τη ζωή ή το νόημα της απο το βρεθούμε αντίκρυ και πρόσωπο με πρόσωπο με μία οντότητα άλλου επιπέδου ή κατηγορίας ύπαρξης?

Ο παραπάνω τελετουργός κινήθηκε και απο περιέργεια αλλά οι κόποι και ο κάματος του στον εσωτερισμό ήταν πολυετείς και διέθετε και την καταλληλη ηλικία για να το κάνει μικρέ μου φίλε. Σε αντίθετη περίπτωση διάβασε τις τελευταίες δύο σελίδες στό τόπικ Σολομωνική να δείς την δική μου κατάσταση αποτυχίας και κινδύνου όταν το αποπειράθηκα μικρός και χωρίς ευγενή κίνητρα. Ναι γίνεται αυτό που περιγράφεται παραπάνω μόνο που
1) Δεν είναι παιχνίδι
2) Θέλει πολυετή εκπαίδευση
3) Κάτω απο ακατάλληλες συνθήκες μπορεί να γίνει επικίνδυνο
4) Απαιτεί κατάλληλες και ειδικά επιλεγμένες συνθήκες (ατμοσφαιρικές,αστρολογικές,ψυχολογικές κτλ)
5) Αφήνει σημάδια βιωματικής εμπειρίας τέτοια που ότι και να σου πούν έχεις δεί και έχεις βιώσει και κανείς δεν μπορεί να στο πάρει αυτό.
6)Απαιτεί ευγενή κίνητρα για λόγους που περιγράφονται εκτενώς στο τόπικ "Σολομωνική"
7) Κατά τη γνώμη μου ηλικία άνω των 30 ετών θα ήταν κατάλληλη να το προσπαθήσει κάποιος εάν το επιθυμεί και αφού έχει στην κατοχή του τη σχετική γνώση και ακράδαντη πίστη σε κάτι(Θεός) ανώτερο απο αυτόν , εκτός εάν έχει μεγαλώσει μέσα στα ιερατεία ή στους κόλπους κάποιου μαγικού τάγματος με κατάλληλη εκπαίδευση και βοήθεια.

Οσον αφορά το "αόρατος" που ανέφερες, δεν εννοεί παντελώς αόρατος, απλά φαντάσου κάποιον να ήθελε να περάσει σε ένα κτίριο χωρίς να τον πάρουν χαμπάρι οι φύλακες του, πιθανά το επικαλούμενο πνεύμα να τους οδηγούσε σε μία νοητική παραίσθηση ότι περνάει ο γνωστός τους ταχυδρόμος και έτσι ο "Μάγος" να πέρναγε άνετα.Ο Φάμπρ Ντ Ολιβέ, Γάλλος Καββαλιστής μύστης πέρναγε συνεχώς τη φρουρά του Ναπολέοντα και του έγραφε γράμματα επάνω στο γραφείο του και τον είχε εξοργίσει αφάνταστα παρά τον διπλασιασμό της φρουράς. Ο Ναπολέοντας είχε εξοργιστεί γιατί παρά την τρομερή ευφυία του ήταν πολύ υλιστής για να κατανοήσει πράγματα που δεν φαίνονται με τα μάτια. Ακόμα και οι επιστήμονες αναγνωρίζουν σήμερα ότι το μάτι είναι αναξιόπιστο όργανο κρίσης, και δυστυχώς η βιομηχανία θεάματος και άλλοι το γνωρίζουν καλά και το χουν κάνει επιχείρηση.

Δεν γίνονται όλα με ένα ξόρκι. Το Χόλυγουντ και οι ταινίες έχουν δώσει πολύ άσχετη και κακή εικόνα σε αυτά τα πράγματα. Δεν είναι Χάρυ Πότερ ούτε Γκάνταλφ η κατάσταση και δεν φτάνει ένα βιβλίο και ένα ραβδί για να ξεσηκώσεις Ουρανό και Γή. Αυτά τα πράγματα είναι συμβολικά και επιπλέον ο τρόμος είναι απαγορευτικός σε αυτά τα πράγματα καθώς εάν φοβηθείς ποιός ο σκοπός του να καλέσεις. Εχασες και τα λογικά σου επι τόπου ή και την ίδια σου τη ζωή. Δυστυχώς ή ευτυχώς η μέθοδος επίκλησης πνευμάτων με αυτά τα συστήματα αποτελεί πολύ Αρχαία Τέχνη και δεν εξηγείται σε λίγες γραμμές και δεν μπορεί να πραγματοποιείται για καπρίστσιο ή περιέργεια.

Υ.Γ Εάν θέλεις απαντήσεις καλό θα ήταν να κοιτάς όλα τα τόπικ με υπομονή, εάν δεν τη διαθέτεις οι απαντήσεις στη ζωή σου θα είναι λίγες και συγκεχυμένες. Το λέω με αγάπη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 14:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ georgepre10 ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΣΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥ.....

ΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΑΥΤΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ......

Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΦΑ ΚΑΙ ΤΟ ΩΜΕΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΖΩΗ...
Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΥΞΙΔΑ...

ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΕΙΑ ΘΑ ΧΑΘΕΙΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

georgepre10
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 18:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους georgepre10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδή όποιος ασχολείται με το μεταφυσικό σημαίνει ότι δεν διαβάζει? στο topic που άνοιξα σκοπός μου δεν ήταν να ακούσω κάτι που να με ενθαρρύνει για να διαβάσω την σολωμονική αλλά έχω διαβάσει τόσα και όλοι λένε μακριά και αγαπημένοι :) υπάρχει κάποιος που να πήρε κάτι? είναι καθαρά μία ερώτηση από περιέργεια.

Με σεβασμό πάντα στους μεγαλύτερους, ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 20:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχικά georgepre10 ξεκινάς από λάθος βάση.

Αν ασχοληθείς με οτιδήποτε εμπεριέχεται στον εσωτερισμό, αποκρυφισμό, μυστικισμό ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΚΑΤΙ, κινδυνεύεις να γλιστρισεις σε λάθος πλευρά.

Κίνητρό μας πρέπει να είναι πάντα η ΓΝΩΣΗ, η ΑΛΗΘΕΙΑ και η ΟΡΘΗ ΔΡΑΣΗ (μη υστερόβουλη, δηλ. να μην εξαρτώμαστε από τα αποτελέσματά της).


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
georgepre10
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 23:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους georgepre10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδιά δεν έχετε καταλάβει. δεν θέλω να ασχοληθώ με την σολωμονική ούτε να κερδίσω από αυτήν κάτι. απλά ρωτάω πληροφοριακά για πολλοστή φορά αν κάποιος έχει κερδίσει κάτι αυτήν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2006, 08:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ georgepre10, ρωτάς:

quote:
απλά ρωτάω πληροφοριακά για πολλοστή φορά αν κάποιος έχει κερδίσει κάτι αυτήν.

Νομίζω πως η απάντηση συνίσταται στο τι θεωρεί κάποιος ως "κέρδος" από την ανάγνωση ή ακόμα και την ενασχόληση του με την Σολομωνική.
Προσωπικά θα έλεγα πως το μόνο κέρδος που θα αποκόμιζα από την ανάγνωση της θα ήταν η γνώση που θα μου προσέφερε σ' επίπεδο ανάγνωσης και μόνο αυτό.
Μια γνώση η οποία θα προερχόταν κι από ένα άλλο βιβλίο.
Αν όμως εγώ επιθυμούσα να διαβάσω την Σολομωνική για να μάθω περί επικλήσεων κτλ τότε η ανάγνωση δεν θα μου φαινόταν αρκετή.

Μερικοί λοιπόν άνθρωποι το μόνο που κέρδισαν ήταν οτι διάβασαν ένα ακόμη βιβλίο κι έμαθαν τι λέει αυτή η περιβόητη Σολομωνική.
Υπάρχουν όμως κι άνθρωποι που έχασαν επειδή ξεκίνησαν από λάθος βάση και συνεπώς δεν έμειναν στην ανάγνωση, νομίζοντας οτι μπορούν να καταφέρουν πράγματα που εκ των πραγμάτων δε μπορούσαν...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 19:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΓΩ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΛΑΘΟΥΣ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Έχει κερδίσει κανείς κάτι από την σολωμονική? ΣΕ Έχει κερδίσει κανείς κάτι από την Σολομωνική?.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 20:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φίλε μου! Υπήρξαν κάποιοι, οι οποίοι κέρδισαν αυτό που ήθελαν με την Σολωμονική.
Το ερώτημα μου είναι: ξέρεις τι έχασαν με αυτό που κέρδισαν; Αν έχασαν την ψυχή τους, άξιζε να είναι αόρατοι, πλούσιοι, βασιλάδες κτλ;

Μην ρωτάς τι θα κερδίσεις ή αν θα κερδίσεις. Ρώτα τι θα χάσεις για να πάρεις αυτό που θες!!

Αυτό που λέει ο AVATARGR λάβε το σοβαρά. Μην κοιτάς την παιδεία σαν Ιστορία, Φυσική, Χημεία, Μαθηματικά, αλλά σαν τον τρόπο που θα μάθεις να εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου και τις αποφάσεις σου (οπότε μην ξυνίζεις!!). Η απόφαση δεν κρίνεται από το τελικό και συχνά χειροπιαστό όφελος, αλλά από τον τρόπο που θα καταφέρεις να αποκτήσεις αυτό το όφελος.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 21:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανείς ουσιαστικά δεν έχει κερδίσει τίποτα απ’ τη Σολομονική, γιατί κέρδος σημαίνει παίρνω κάτι χωρίς αντάλλαγμα, αν για να αποκτήσεις όλα αυτά έχεις αντάλαγμα την ψυχή σου, τι να λέει, θα ζεις μια ζωή με δυσάρεστες σκέψεις

Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy